CONGRES-KRONIEK y PERS VINDT CONGRES CHAOTISCH Indoor H. A govern Wijnen 'Weigering samenwerken met KVP brengt PvdA in onvruchtbare positie' 'Deze week beslissend voor Franse franc' Jaarbeurs was teleurstellend Linkervleugel Blunders Magiër Vertroutven Chaos KVP-FRACTIELEIDER SCHMELZER: Vogelwachters in Friesland betreuren de weigering van 1ste kievitsei Tweede proefvlucht Concorde geslaagd Verdachten van bankoverval in Kerkrade gearresteerd W. Hensen (directeur Noordlioll. Dagbladen) overleden Van moord verdachte Italiaan gegrepen Pastorale raad wil voorlopig toestaan van aparte diensten pastoor E. Miedema Het Vrije Volk Volkskrant Trouw Algemeen Dagblad De Telegraaf Algemeen Handelsblad De Tjjd Politie drijft in Brussel betoging tegen NATO uiteen Stoffelijk over schot vermiste arts gevonden hij Afsluitdijk Botsingen bij bezoek van Melina Mereomï aan Turijn Eucharistie-viei-ingen met dominees gaan in Utrecht ondanks verbod Alfrink door pag. 4 - maandag 10 maart 1969 I "NTIEUW LINKS is op hel PvdA- 1 congres sterker uit de strijd ge komen. Het aantal van negen Nieuw Llnksers dat nu in het nieuwe par tijbestuur js vertegenwoordigd is groter dan de aanhang zelf had ver wacht te krijgen, maar het is geen verrassing dat de invloed van Nieuw Luiks in de PvdA sterker is dan het Democratisch Appèl steeds heeft be weerd. De uitslag van de stemmingen voor de bestuurssamenstelling heeft aangetoond dat de Appèlgroep, die gestreden heeft voor rust, de eigen partij slecht kent. Dat de aanhang van Nieuw Links heel wat groter is dan de tien procent waarvan prof. Heertje is uitgegaan, blijkt met name uit de cijfers van de herstem ming: de helft van de tien kandida ten vertegenwoordigde Nieuw Links en van de vijf haalden vier het be stuur (zij het dat er drie zouden zijn geweest als een afdeling niet het stembiljet had verknoeid, waardoor de Rotterdammer C. Roozemond net geen zetel haalde). De invloed van Nieuw Links spreekt nog duidelijker uit het aan tal niet gekozen kandidaten uit de bovenste helft van de kandidaten lijst: Nieuw Links was onder de eer ste dertig namen met zestien verte genwoordigd. Het Democratisch Appèl kwam er op het congres niet aan te pas. Zijn invloed reikt nauwelijks verder dan Capeile en Hendrik Ido Ambacht, de woonplaats van zijn enige bekende kandidaat, P. Kors, die 30 stemmen kreeg en bijna onderaan eindigde. In het nieuwe partijbestuur zit de linkervleugel steviger op de stoelen dan in het oude bestuur, dat groter was. Vóór het congres had hij 7 van de 24 zetels (29 pet), in het nieuwe 9 van de 21 (43 pet). En van nog meer belang voor de strijd om het primaat tussen tactiek en partijbestuur is het aantal Kamerleden in het partijbe stuur: 6 in het nieuwe tegen 11 in het oude. rpOCH kan Nieuw Links aan het x congres minder winst ontlenen dan het lijkt. In de tactiek hebben do voormannen Van der Louw en Klein namelijk blunders gemaakt, die èn verdeeldheid in eigen kring hebben veroorzaakt èn het congres een zure nasmaak hebben bezorgd. Nog belangrijker is dat het politieke prestige van André van der Louw erdoor is gedevalueerd. Op de laatste dag van het congres kwam aan het licht dat Van der Louw en Klein, die vrijdags beiden in de eerste stemming in het bestuur waren gekozen, met een ultimatum op zak hadden gelopen. Zij waren In eigen gelederen ermee voor de dag gekomen uit vrees dat de tweeda stemming zou uitlopen op een aan vaarding van de door Nieuw Links bestreden gewestelijke aanbeveling. Zij zouden die ochtend vóór de stemming op het congres een verkla ring laten uitdelen met een slotzin dm later in de wandelgangen en door Nieuw Ltnksers zelf als chanta ge 7,ou worden uitgelegd. Die zin luidde: „Als u de vijf mensen die wij genoemd hebben niet kiest, kunnen wij u met de garantie geven dal dit bestuur beter zal wer ken dan het voorgaande. De keuze is aan u". Die slotzin sneuvelde in de definitieve versie, omdat Van der Louw het dreigement niet aan al zijn vrienden kon verkopen. De verdeeldheid was nog voor het congres aan de ochtendzitting begon zo groot, dat enkele Nieuw Linksers verklaarden zich ervan te zullen dis tantiëren. Van der Louw Jict zich toen door Lemmers en Ten Cate het ultimatum uit het hoofd praten, maar anderen hielden ook bezwaren tegen wat resteerde. De hele verkla ring verdween van de baan, maar een enkel exemplaar had hefc con gres al bereikt. AAN het gevecht om een zin was een incident voorafgegaan dat nog meer lont in het kruitvat was geweest. Zowel Van der Louw als Klein was in de voorgaande nacht van plan geweest zijn zetel ter be schikking te stellen als Nieuw Links met niet meer dan 5 zetels tevreden zou moeten zijn. Het tweetal gaf zich echter gewonnen voor de be zweringen van de toen zelf nog niet gekozen Lammers en voor een drei gement van Laurens ten Cate, de magiër die op PvdA-congressen bij alle richtingen alle potjes kan bre ken. Hij kwam met 2223 stemmen bij de verkiezing als de populairste kandidaat uit de computer, Zelfs in Democratisch Appèl werd hij later opgehemeld als een zeer in tegere democraat (hoewel hij omge keerd had gezegd dat hij het Demo cratisch Appèl, het tegendeel van in teger vond). Ten. Cate is onvervalst Nieuw Links, maar ook een bewon deraar van Vondeling. Hoe onvoor spelbaar onafhankelijk hij is merkte Van der Louw, want hij liet weten aan het congres le zullen voorstellen Van der Louw voorgoed af te schrij ven als hij het waagde om weg te lopen. Het hele tumult over de verkla ring had. zich intussen zo goed als buiten het congres afgespeeld. Het had zich tot de wandelgangen be perkt en bet bereikte de zaal pas na de herstemming, die Nieuw Links nog eens 4 zetels opleverde. Wat totdantoe van het incident aan de afgevaardigden bekend was, was te weinig om invloed op de uit slag te hebben. De Amsterdammer Halberstadt, die na de stemming om opheldering vroeg, wist het wel. Maar hij kon Vondeling niet zover krijgen om de kwestie voor de stem ming openbaar te maken. In de spraakverwarring die in die periode de wandelgangen beheerste was er geen staat op te maken of Vondeling „MAGIËR" TEN CATE de verhalen niet geloofde of een scheuring voorzag en die wilde voorkomen. In ieder geval wist hij ervan, omdat zc 's ochtends op dé radio en in enkele krantenedities waren overgenomen. pp eon persconferentie na afloop zei Vondeling merkwaardig genoeg, dat hij persoonlijk liever had gezien dat er voor de stemming opening van zaken zou zijn gegeven. De openbare ontraadseling kwam pas in de middag, na een speciaal beraad van hot nieuwe partijbestuur, De verklaring die bet had opgesteld maakte duidelijk dat Van der Louw en Klein voor Vondeling door de knieën waren gegaan. Zij kwamen beiden aan de schandpaal te staan met de bekentenis dat zij spijt had den van hun overweging le hebben willen aftreden, „die een ongeoor loofde druk op het congres zou heb ben betekend De verdeeldheid in eigen kring werd erkend in de regei dat „slechts zij beiden voor het ge beurde verantwoordelijk zijn". Halberstadt was tevreden met die verklaring en het congres verklaarde het incident voor gesloten. niet eens waar hU het op moest hou' den. Een duidelijke lijn tekende zich in de stemmingen niet af. Het congres aanvaardde moties over de K.VP (noolt-meer), over het beleid van do fractie (afkeuring van de steun san de extra-detensie-in- spanmng en een aansporing tot scherpere oppositie), over de erken ning van de DDR en over een nieu we kandidaatstellingsprocedure, een. Nieuw Links-voorstel dat de invloed van de partijleiding vrijwel tot nul heeft teruggebracht. Hoewel de meerderheid van het partijbestuur in de gevallen van de KVP en de DDR achter de moties stond, hadden de vijf moties geen van alle in feite de zegen van de partijtop. In zoverre gedroeg het congres zich „links". Maar hot congres wees ook politiek zware voorstellen van Nieuw Links af en wel zoveel dat Nieuw Links op het stuk van de structuurwijziging een duidelijke ne derlaag heeft geleden. Het congres zei nee tegen een po litiek secretaris (drs. M. P. A. van Dam, die zich terugtrok als kandi daat voor het gewone lidmaatschap, omdat hij als werknemer van de partij geen bestuurslid mag zijn), te gen dr. K, L. Roskam op het buiten land-secretariaat, tegen ds. H. J. Diekerhof als bezoldigd penning meester en tegen de onverenigbaar heid van Kamerlidmaatschap en partijvoorzitterschap. André van der Louw had over het podium gedanst toen Han Lammers als negende Nieuw Linkser in het bestuur was gekozen, maar op dit punt bekende hij „zeer ongelukkig" te zijn. TJET congres is niet alleen ln de XJ- wandelgangen een spraakver warring geweest, ook in de zaal ver gaderde lange tijd de chaos mee. Za terdagmiddag werd het congres bjf de behandeling van de Oost-West resolutie bij tijden zo slecht geleld, dat de orde en uren gelijkelijk uit de hand liepen en essentiële onderwer pen over de rand vielen. Bij dit alles was het congres naar zijn aard rijkelijk dubbelzinnig. Vondeling vond dat het congres „scherper trekken" was gaan verto nen. Maar zijn voorganger Tans hij kreeg drie mille als afscheidsca deau en een ruime huldiging wist OOK Den Uyl heeft nederlagen ge leden, Zijn verlies is echter niet zo groot als ommige politici van bui ten al hebben geconcludeerd. Zater dag gaf het congres demonstratief te verstaan hem alleen maar op de vin gers te hebben willen tikken. Hij kreeg een ovatie waarbij zelfs ge juicht word, alsof het de motie van afkeuring ineens betreurde. Het verhaal waarmee hij het ap plaus en het vertrouwen verwierf hij had het laatste toch maar ge vraagd was beter dan 2ijn matte verdediging van het fracliebeleid de avond tevoren. De KVP-motïe is Den Uyl minder welkom geweest dan men van buiten heeft kunnen zien. Het papier past niet In zijn kraam die naar de ARP gericht staat. Maar het congres was rebels en lapte tactische belangen aan zijn laars. De vraag is of de praktische betekenis van de motie erg groot is. De tekst is niet absoluut genoeg om Den UyJs Kamerstrategie vernielend aan banden te leggen. De motie spreekt over de tegenwoordige KVP en niets belet Den Uyl op het eerstvolgende verkiezingscongres een onderhandelingsmandaat te vra gen als de politieke omstandigheden werkelijk veranderd zijn. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. „Het besluit na de komende verkie zingen niet met de KVP te regeren brengt de Partij van de Arbeid in een onvruchtbare positie en verschaft aan de Nederlandse kiezer niet meer duidelijkheid", aldus de voorzitter van de KVP-fractie in. de Tweede Kamer, drs. W. K, N. Schmelzer, in een mede namens KVP- voorzitter mr. A. P. J. J. M. van der Stee verstrekt commentaar op het congres van de PvdA, (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, maandag. In Friesland is het besluit van koningin Juliana om voortaan niet meer het eerste kievitsei in ontvangst te nemen met gemeng de gevoelens ontvangen. Het wordt betreurd als het einde van een oude traditie. De argumenten die voor het doorbreken ervan worden aange voerd worden door Friese vogel vrienden als weinig steekhoudend beschouwd en gegist wordt naar de werkelijke achtergronden, aangezien het argument als zou de stand van de weidevogels worden bedreigd bijzonder zwak is. De loco-commissar Is der ko ningin in Friesland, de gedepu teerde II. M- Gerbrandy, vindt het jammer dat een traditie zo wordt afgebroken. Het argument ervoor is niet sterk. Van het eer ste broed V3n de kievit komt wei nig terecht. De heer Gerbrandy zal als ver vanger van de commissaris der koningin in Friesland, mr. H, P. Linthorst Honun, die In de ko mende weken afwezig is wel het eerste ei in ontvangst nemen. De voorzitter van do Bond van Frie se Vogelwachters, de heer S, Span Bzn te Stiens noemt de argu mentatie ronduit bolder. Het eer ste kievitsei zegt hR, heeft niet te znaken met de stand van de wei devogels. Het departement heeft misschien een rol meegespeeld met 1970 als natuurbescher- mfngsjaar op de achtergrond. Voor zover het besluit van de PvdA, die reeds eerdr heeft bekendgemaakt niet met de WD in zee te zullen gaan, een manoeuvre zou zijn om de KVP in de conservatieve hoek te drijven, ver wijst de KVP, aldus drs. Schmelzer, „deze poging naar de politieke kinder kamer". De KVP, zo vervolgd zijn verklaring, houdt vast aan het conse- quent-voorultstrevende beleid waar toe de partijraad heeft besloten. Volgens drs. Schmelzer is het enige dat op het congres van de PvdA dui delijk is geworden de eensgezindheid over wat niét moet gebeuren. „ïn een aantal belangrijke zaken is een sterke verdeeldheid en interne spanning bij de PvdA aan de dag getreden. Ik ver onderstel dat de ontwikkeling binnen die partij zijn eindpunt nog niet heeft gevonden", meende hij. Het hoofdbestuur van de CHU be treurt het dat de PvdA de KVP bij voorbaat heeft uitgesloten als rege ringspartner. De PvdA plaatst zich hierdoor in een Isolement, aldus een verklaring va» het CHU-bes tuur. De Arjosraad, het politiek overleg orgaan van de AR-jongerenorganisa- tie, kan „vanuit het verleden" begrip opbrengen voor het besluit van het PvdA-congres maar vindt het toch onverstandig, dat een partij een ande re partij uitsluit van regeringssamen werking zonder eerst van het pro- gramma van die partij kennis te ne men, In de woorden „huidige KVP" in de congres-resolutie zie de Arjosraad een aansporing voor de KVP om zich grondig te vernieuwen. De raad dringt er bij de ARP op aan 2ich. niet te la ten insluiten binnen de groep van 18, het overlegorgaan van de drie grote christelijke partijen, en haar zelfstan digheid meer dan ooit met waakzaam heid te handhaven. PARIJS, maandag (DPA). Het prototype van het Frans-Engelse Su- porsone verkeersvliegtuig Concorde heeft zaterdag met succes een tweede proefvlucht gemaakt. Het vliegtuig steeg van het vliegveld van Toulouse op en bleef een uur en een minuut in de lucht. Tijdens de vlucht werd het landingsgestel ingetrokken. Testpiloot was opnieuw André Tuxeat. Het vlieg tuig bereikte een snelheid van onge veer 600 km per uur. (Van onze correspondent) KERKRADE, maandag. Twee jonge Kerkradenaren, die er door de Kcrkraadse politie van worden ver dacht op 28 februari een overval te hebben gepleegd op do Mlddenstands- hank In Spekholzerhelde (gemeente Kerkrade), zijn zaterdag In de Duitse stad Kohlschcld gearresteerd. Het zijn de 18-jarige fabrieksarbeider Henny L. en de 19-jarlge zeeman Jan T. De twee waren bij hun arrestatie in het bezit van een gaspistool, twee sti letto's en twee boksbeugels. Zij be kenden het plan te hebben voor een nieuwe bankroof, omdat zij door hun geld heenwaren. Het tweetal was zaterdagmorgen in de Nederlandse grensplaats Bocholtz gesignaleerd door wachtmeester J. Geurts. Hij wilde hen aanhouden, om dat hij vermoedde dat de Triumph die zij bij zich hadden wel eens van dief stal afkomstig zou kunnen zijn. Bij zijn nadering vluchtte het tweetal te voet in de richting van De Duitse grens. De gewaarschuwde Duitse poli tie slaagde er korte tijd later in hen te arresteren. Daarbij werd hel inmid dels gerezen vermoeden, dat men met de verdachten van de bankroof te doen had bevestigd. De twee worden behalve van de be roving van de bank ook verdacht van het plegen van bromfietsdiefstallen en inbraken. ALKMAAR, maandag (ANP). Zaterdagavond is na een langdurige ziekte overleden de heer W. Hefisen, directeur van de Verenigde Noordhol landse Dagbladen te Alkmaar. Iiy werd 57 jaar. De heer Hensen begon zijn kranten loopbaan in de journalistiek. Hij kreeg na zijn HBS-tfjd in Groningen de praktische opleiding in het vak, was als redacteur werkzaam bij het Alg. Nederl. Persbureau en vervulde van 1949 tot 1957 de functie van eindre dacteur bij De Telegraaf. In '57 werd hij benoemd tot directeur van de Ver enigde Noordhollandse Dagbladen. HAMBURG (DPA). De politie in Hamburg heeft gisteravond de 24-ja- rige Italiaan Francesco d'Angelo, die verdacht wordt van drie moorden in Essen (West-Duitsland) gegrepen. De Nederlandse politie en speciaal de po litie in Den Haag zocht al enkele da gen naar deze man, na een verzoek tot opsporing door Interpol. Volgens de gegevens van de politie in Essen zou D'Angelo mogelijk in Den Haag ver blijven. Een onderzoek van de Haagse politie had echter niets opgeleverd. De 24-jarige Italiaan zou vorig jaar op 21 mei bij een inbraak in Essen drie mensen hebben doodgeschoten. UTRECHT, zaterdag (ANP)De deelnemers aan de Utrechtse voor- jaarsbeurs, die van 2 tot 7 maait in. de jaarbeurshallen is gehouden, hebben, over het algemeen teleurstellende re«i sultaten geboekt. Alleen bij de afde lingen doe-het-zelf, film cn foto, en macro-shop waren de deelnemende exposanten over het algemeen wèl te vreden. Volgens de deelnemers zijn de bijna overal opgetreden teleurstellende re sultaten onder andere te wijten aan de afwachtende houding van de consu ment in de laatste maanden als gevolg van de invoering van de BTW. Het totaal aantal bezoekers aan de beurs is dit jaar overigens vrijwel ge lijk gebleven aan dat van vorig jaar, hoewel deze voorjaarsbeurs twee da gen korter duurde, namelijk 6 dagen tegen vorig jaar 8. Vooral op de eerste dag, zondag 2 maart waren er zeer veel bezoekers. Het dieptepunt in het bezoek viel uiteraard samen met de voetbalwedstrijd van Ajax op woens dagmiddag 5 maart. (Van onze oorrespondent) ROERMOND, maandag. De dio cesane pastorale raad in het bisdom Roermond heeft een beroep gedaan op de bisschop van Roermond mgr. P. J, A. Moors om de aparte kerkdiensten van pasoor Ed Miedema in de paro chie het Ëikske tc SDhaersbcrg voorlo pig te tolereren zolang er nog geen oplossing m de kwestie Het Eikske is gevonden. Met 57 van de 82 uitgebrachte stemmen werd zaterdag een voorstel in deze richting van de commissie van goede diensten aangenomen. Een an der voorstel van de commissie van goede diensten om het ontslag van pastoor Miedoma in zijn huidege vorm in te trekken en pastoor Miedema el ders in het bisdom te benoemen in een andere pastorale functie baalde met 53 stemmen niet de vereiste twee derde meerderheid. De diocesane raad deed een beroep op de partijen om de kwestie niet ver der te verergeren door presfige-over- wegingen. Bisschop Moors deed tij dens de vergadering een verzoenend gebaar. Hij zei bereid te zijn mee te werken aan een nieuwe procedure en de benoeming van pastoor N. Alleman in Het Eikske niet als definitief te be schouwen. Een nieuwe benoeming zou dan kunnen geschieden na inspraak van de parochianen, uiteraard onder voor- •waarde, aldus de bisschop, dat hier door geen verscherping van het con flict of een nieuw conflict ontstaat Ook pastoor Miedema die eveneens op de vergadering aanwezig was, zei be reid te zün mee te werken aan kli maatsverbetering. TVE partijgenoten willen kennelijk wel naar links, maar niet he lemaal (en vaak helemaal niet) naar Nieuw Links. Men wilde wel vernieuwing, maar meer in aanpak on in personele bezetting dan in po litiek." Dit is één van de conclusies, die Het Vrije Volk vanmorgen trekt uit het congres van de PvdA. Nieuw Links heeft het zwaar gehad. Nu eens was de stemming in zijn gelederen „himmelhoch jauchzend", op vrij dagavond daarentegen „2um Tode betrübt". Het Vrije Volk vindt de vertegen woordiging van Nieuw Links in het partijbestuur niet overtrokken. „Ze ven zetels was fair geweest; de overschep van twee zetels heeft Nieuw Links wel verdiend voor en door het elan, waarmee het de par tij heeft wakker geschud". TAE Volkskrant egint zijn commen- taar onder de kop „Brokken" aldus: „Van de grootste oppositiepartij, die de PvdA is, had men mogen ver wachten dat zij haar congres zou gebruiken om een duidelijk alterna tief te bieden voor het huidige rege ringsbeleid. Dat heeft het PvdA- congres niet geboden". Het eigenlijke karakter van het con gres ziet De Volkskrant in de bin nen de partij tegenover elkaar staande stromingen. Nieuw Links heeft haar aanzien door de gebruik te metboden zwaar geschaad. Het zou niet verantwoordelijk zijn ge weest, als, bij zulke tegenstellingen, de hele partij uit elkaar was gespat, aldus De Volkskrant. VTAN der Louw speelde met scheuring. PvdA balanceerde op de rand van de afgrond", zet Trouw boven zijn overzicht van de laatste dag van het congres. De chaos van het congres was met geen pen te beschrijven. De stem ming van emotie cn onderlinge nijd kon door de zwakte van de congres leiding ongehinderd zichtbaar wor den. Het overzicht van Trouw be sluit: „Mansholt en Burger lopen vermoeid en narrig samen naar de uitgang. Zij hebben de PvdA helpen oprich ten. Als ze dit allemaal hadden ge weten hadden ze dat misschien maar niet gedaan". RILLEN van een congres" staat boven het commentaar van H. F. Heijmans in het Alge meen Dagblad: „Het congres gelijkt een grillige vrouw. Vrijdagavond kust ze naar rechts. Nieuw Links krijgt de bons; zijn verlangens voor een hervor ming van de partij worden conse quent verworpen; er komen hij de bestuursverkiezing maar vijf aan hangers uit de bus". „Zaterdagochtend kust ze naar links. Bij de tweede stemming rollen vier kompanen in het partijbestuur. Dan weer naar rechts: met grote meerderheid besluit het congres dat Nederland in de Navo moet blijven. Even later opnieuw de andere kant; de DDR moet worden erkend". TIE Telegraaf spreekt over „het com- x-' gres van de zelfvernietiging". Voor de politici, die de politiek in de praktijk moeten bedrijven, omdat het hun bestaan is geworden, dreigt levensgroot het gevaar van geeste lijke corruptie. Er kan nog slechts hoop worden geput uit de opvatting dat de ontwikke ling in de PvdA niet nóg ongunsti ger kan worden, aldus De Telegraaf. ET Algemeen Handelsblad schrijft vanmiddag onder meer, dat het nieuwe bestuur de nu te volgen lijn zal moeten vinden. De Kamerfractie zal daarbij een richting moeten vin den tot verder manoeuvreren. Hoe dat zal kunnen is nog niemand dui delijk. Ook niet aan de andere poli tieke partijen. De poging tot een vrijage met de ABP en de CHU, door drs. Den Uyl on dernomen, heeft weinig kans op succes. Een progressief akkord met P'66 is daarnaast ook al onwaar schijnlijk geworden, want het is juist D'66 die uit de nu ontstane si tuatie de volle winst denkt te kun nen binnenhalen, zo meent het Al gemeen Handelsblad. E TIJD acht het zeker, dat niet alle negen leden van Nieuw Links in het partijbestuur zich na dit gedenkwaardige congres naar de letter en de geest nog met trots tot het blok van Nieuw Links zullen bekenen. De Tijd noemt het congres „onbe schrijfelijk chaotisch". Het congres heeft vrijwel mets anders voortge bracht dan voer voor de enige partij die wel vaart zonder er zelf iets voor te doen, de VVD. BERGEN OP ZOOM. Gistermiddag is op bet woonwagenkamp Kortjan in Bergen op Zoom weer een woon wagen verbrand. De politie was spoedig ter plaatse, maar het onder zoek van de recherche leverde niets op. De woonwagen brandde geheel uit Het is wel opmerkelijk dat bin nen tien dagen in dit kamp al vier woonwagens zijn afgebrand. Het onderzoek van de politie heeft niet uitgewezen dat er kwaadwilligheid in het spel is. BRUSSEL, maandag (ANP, Reuter, UPJ). Met traangasgranaten heeft de politic in Brussel gisteren een groep van ongeveer 500 mensen uit eengedreven, die betoogden tegen de NATO. Rond zeventig personen onder wie enkele Nederlanders, werden gearresteerd. Een meisje werd licht gewond door een traangasgranaat. De groep had eerder op de dag deelgenomen aan eon demonstratie te gen kernwapens en oorlogshandelin gen, waarbij naar schatting 10.000 mensen waren betrokken. Deze laatste betoging had een betrekkelijk rustig verloop, afgezien van één incident. Toen de stoet het beursgebouw pas seerde wierp een aantal demonstran ten enkele ruiten hiervan in. De lei ding van de betoging, georganiseerd door 58 jeugdorganisaties met ver schillende doelstellingen, distantieerde zich nadrukkelijk van dit incident Toen deze betoging was beëindigd begaf een aantal demonstranten zich op weg naar het hoofdkwartier van de NATO te Evere. Zij slaakten onder meer anti-Amerikaanse leuzen en droegen portretten mee van Mao Tse Toeng en Ho Tsji Minh. Door het op treden van de politie slaagden zij er echter niet in het NATO-hoof dk wa r- tier te bereiken. Een onzer verslaggevers meldt ver der: volgens een der deelneemsters aan de mars, de 22-jarige Margriet Oelbrich van de Amsterdamse afdeling van de Socialistische Jeugd, werd een groep van dertien Nederlanders aangehou den, toen deze met vele anderen na- ontbinding van de stoet omstreeks half acht een door de politie afgegren delde straat wilde doortrekken. Bij de arrestanten waren drie Ne derlandse meisjes, onder wie Margriet Oelbrich. Propagandamateriaal zou de jongelui, die in het politiebureau wer den gefouilleerd, zijn afgenomen, ■waarna ze omstreeks halt elf in vrij heid werden gesteld. 'Geen- sporen van misdrijf (Van onze correspondent) HAARLEM, maandag. Spelende kinderen heliben gistermiddag bR de Afsluitdijk het stoffelijk overschot ge vonden van de sinds 12 februari ver miste dr. C. A. Graafland (57), direc teur van het Grote Gasthuis te Haar lem. De kinderen zagen het lichaam ongeveer 150 meter ten westen van het monument op de Afsluitdijk, tus sen kruiend pakijs dat zich aan de JJsselmeerkant bad opgestapeld. Het stoffelijk overschot van dr. Graafland is naar Hippolylushoef overgebracht waar dr. J, ZeMenrust. patholoog-anatoom van het gerechte lijk laboratorium te Den Haag sectie heeft verricht. Volgens de politie zijn geen sporen van misdrijf aangetroffen en evenmin van zelfmoord. De politie neemt aan dat dr. Graaf land door de kou bevangen van de dijk is gegleden en is verdronken. Vermoedelijk heeft hij de avond waarop bij uit Haarlem verdween m het restaurant op de Afsluitdijk willen eten. Het restaurant was toen echter gesloten. Zoals bekend werd al kort na zijn vermissing zijn auto aangetroffen op het parkeerterrein bij bet monument- Toen dr. Graafland zelf spoorloos bleef publiceerde de politie foto's van hem, wat leidde tot een stroom van tips uit Friesland en Groningen, die echter geen resultaat hadden. De poli tie te Wieringen is inmiddels doorge gaan met elke dag te patrouilleren op de dijk. Het stoffelijk overschot van dr. Graafland moet onder het ijs ver borgen zijn geweest en pas tevoor schijn zrin gekomen toen het zaterdag is gaan kruien. Bankiers in Bazel: DEN HAAG, maandag ANP). De KNVB houdt vast aan de omzettingen DFC—Sparta cn Fctfenoord—NEC voor de kwart finales van het toernooi om de KNVB-beker. NEC en Sparta hebben zondagavond protesten aan het bestuur van de sectie be taald voethal gericht. De besturen van deze verenigingen meenden dat de KNVB slechts een thuts- in een uitwedstrijd zou kunnen omzetten als er sprake was van twee wedstrijden in dezelfde om geving. BH monde van de secre taris/penningmeester van de KNVB, de heer H. A, Burgwal, heeft de 'voetbalbond maandag morgen bekend gemaakt, dat „er wordt geloot conform het regle ment voor de bekercompetitie, waarbij uitdrukkelijk staat be paald dat het bestuur van de sec tie betaald voetbal de thuisspe- lende club aanwijst. Na zo'n lo ting als die van zondag hadden we bü wüze van spreken alle wedstrijden kunnen omdraaien", aldus de heer Burgwal. BAZEL, maandag (NY Times, Reuter). Deze week zal beslis send zijn voor de Franse franc, is de mening in Bazel, waar dit weekeinde de maandelijkse bijeenkomst van centrale ban kiers van de „rijke landen" werd gehouden. Een loonsverhoging van 10 procent zou het onmoge lijk maken de franc op zijn huidi ge waarde te handhaven, menen velen. Andere meningen waren echter ook te horen: dr. Karl Blessing, president van de Deutsche Bank, verklaarde na afloop van het overleg dat „de toe stand in Frankrijk minder ernstig ia dan het leek". Volgens weer anderen zouden de Franse reserves anders dan alge meen wordt aangenomen niet bij zonder sterk zijn teruggelopen: nog geen honderd miljoen dollar, bij een totaal aan eigen reserves van onge veer 4 miljard, plus nog verschillen de kredietmogelijkheden eveneens ter waarde van zo'n 4 miljard. Deze laatste zegslieden rekenen er op dat een devaluatie, zó die al zou komen, zeker zal uitblijven tot het referen dum over regionale hervormingen dat in april wordt gehouden. Zoals bekend zitten de Franse loon onderhandelingen op een dood. punt en hebben de Franse vakverbonden voor morgen een algemene staking af gekondigd. De eis van een 10-procents loonsverhoging wordt door de rege ring ala „onredelijk en onmogelijk" afgewezen. vorig jaar kon de regering een dreigende devaluatie nog juist omzei len, mede door middel van toegezegde financiële steun en door uitvoer-be- vorderende maatregelen. Deze laatste werden door de EEG-Commlssie slechts tijdelijk toelaatbaar geoor deeld, maar tegen het gebod van tij delijkheid heeft de Fmnse regering onlangs beroep aangetekend bij het Europese Hof in Luxemburg. Brits pond De onzekerheid om de franc heeft ook op andere betaalmiddelen invloed gehad: het Britse pond kwam weer onder druk (het wordt waarschijnlijk geacht dat een devaluatie van de franc ook het pond zou meeslepen), de goudprijs liep weer op (duidelijk te ken dat er gebrek aan vertrouwen in de valuta's heerst) en de vraag naar Duitse marken (de mark wordt op dit ogenblik de sterkste geldeenheld ter wereld geacht) nam toe. Wat dat laatste punt betreft: de Westduitse minister van financiën Franz Joseph Strauss heeft verklaard dat geen revaluatie van de mark in overweging zal worden genomen, „on voorziene politieke ontwikkelingen voorbenouden". Volgens Strauss zal de monetaire situatie dit jaar stabiel blyven, dank zij de verbeterde stabili satie-mogelijkheden. TURIJN, maandag (AFP). In Turyn is het dit weekeinde tot hevige 'gevechten gekomen tussen linkse be togers, grotendeels pro-Chinese stu denten en de politie, op het moment dat de Griekse filmster Melina Mer- couri een toespraak hield op het Cas- tello-plcin ln het centrum van do stad. De betoging tegen „het regime van de kolonels" was kalm begonnen, maar mondde uit in ongeregeldheden toen tweeduizend betogers door de poütie-afzetting naar het Amerikaan se consulaat wilden. De politie voerde verscheidene charges uit en gebruikte traangas. Pas laat in de avond werd het weer enigszins rustig in de stad. De incidenten begonnen toen Melina Mercouri geroepen had: „Wij willen niet dat er bloed vergoten wordt (in Griekenland). Maar als dat nodig Is om vrij te worden zal dat bloed stro men". De filmster zag zich gedwongen om haar rede af te breken en het ma- dama-paleis in te vluchten. Vrijdagavond werd in de Italiaanse stad Genua een bom ontdekt onder het podium van een theater waar Melina Mercouri een toespraak zou houden. De bom werd ontdekt voordat de filmster arriveerde. Ook in Genua hebben zich tijdens het bezoek van Melina Mercouri ongeregeldheden voorgedaan. UTRECHT, maandag. De eucha ristievieringen onder leiding van pro testantse dominees in de Utrechtse r.-k. studentenparochic zijn door kar dinaal Alfrink verboden. De siuden- tenpastores ln Utrecht hebben echter besloten deze uitspraak van de kardi naal naast zich neer te leggen en met deze diensten door te gaan. Tijdens de eucharistieviering van zondagmorgen, die geleid werd door de remonstrantse predikant W. J. Overdiep, is een verklaring van de pastores voorgelezen waarin wordt gezegd, dat kardinaal Alfrink hen „in geweten verplicht een theologisch ge motiveerd" verboden had met de diensten door te gaan. „Wij studen tenpastores," zo gaat de verklaring verder, „menen ook in geweten ver plicht te zijn deze ontmoeting van kerken zij het experimenteel voort te zetten". De eucharistievieringen met protes tantse voorgangera worden in de Utrechtse studentenparochie gehouden op de zes zondagen van de vasten. Za terdagavond en zondagmorgen hebben er over de zaak gesprekken plaats ge had tussen kardinaal Alfrink en de studentenpastores. Men is daarbij niet tot overeenstemming gekomen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1