P. Oltshoorn 'boer zonder land', fokt vleesvarkens Hond de mmm GROTE VAKANTIE VERKOOP NYUmPÜÏ BOKHORST NU KETHEL ZICH MOET 'OMSCHAKELEN' Rotterdamse ambulance niet harder dan 70 km Cantatedienst in de Laurens SCHIEDAM GEEN KRANT ONTVANGEN? Jonge dame van handtasje beroofd W. M. de Jong onderscheiden Topwedstrijd TSF-Irene in de Beurs Apolheekdienst 'Stelling over ramp Europoort bedoeld om een discussie uit te lokken' COLLECTEREN VOORTAAN OOK OP VRIJDAGAVOND Bus 35 verder door Ommoord Onpasselijk ten gevolge kolendamp Geld gestolen «it hut SPEELGOED en HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN GEMEENTE SCHIEDAM GEMEENTE SCHIEDAM vrijdag 14 maart 1969 - pag, 5 (Van een onzer verslaggevers) SINDS VEEHOUDER. PIET OLTSHOORN uit de Kleine polder in Kethel in 1945 het boerenbedrijf van. zijn vader overnam is er veel veranderd. Hij is geworden tot een boer-zonder-land! In dit nog maar zo kort geleden bij uitstek agrarische gebied verdwijnen de boerenbe- doeningen meer en meer uit het landschap. Om plaafs te maken voor de uitdijende stsad, Een tendens die zich nog steeds voortzet. Piet Oltshoorn heeft dit zien aankomen en past zich aan. Al geruime tijd legt hij zich toe op de varkensfokkerij en het mesten van z.g. „blanke stierkalveren". In het vlakke Ketcise landschap ver rees in het begin van de laren vijftig 't Tun dorp. Ondanks dc rustieke naam Is het een duidelijk stedelijk complex. Daarna volgde de rest; de vogeibuurt, de „goudkust" en vooral Groenoord. Momentcel spuwen in dc Oost- en Wesfc-Ahtspoldcr de Ijzeren huizen zand en blubber uit om zowel Botter dam als Schiedam meer ruimte te ge ven in de industriële expansie. Dit heeft, als zovele agrariërs in het Kethelse, ook boer Oltshoorn zijn land gekost. Hij kreeg van zijn vader 14 hectare weidegrond mee, maar de ge meente Rotterdam onteigende 6% ha en de gemeente Schiedam pakte de test, "Van het laatste stuk kreeg hy weer ha in pacht -terug. Hij hoeft daarvoor wel geen pacht op te bren gen, maar hjj weet nu dat de gemeen te elk moment haar grond kan ooei- sen. Daarom schakelde hij over op een oud Kethels gebruikt. Spoeling (ADVERTENTIE) elke vrijdagavond ...lot 9 uur open Da oplossing voor kleinbehuis- den, voor hen die meer ruimte in da slaapkamers willennu in. een extra voordelige aan bieding op onze eerste etage. 1 en 2 persoons wentalkom- binaties, kompleet met 10 cm dikke polyaether matras met doorgestikt bovenblad, stof vrije matrasbeschermer en rub ber bed ban den.'.... nu met tien tallen guldens voordeel. l-persoons 80x190 cm 2-persoons 120x190 cm Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van deze 1 en 2 persoons verplaatsbare wentel- kombinaties, met polyaether matras, stofvrije matrasbe schermer en rubber bedban- d8n. (ADVERTENTIE) BRIL NODIG? Houdt AREND in 'toog Erkend ziekenfonds leverancier Hoogstraat SI SCHIEDAM. Geboren: Cornells A., z.v. W, van Dijk en L, Prein, Jacoba H., d.v. G. F. van Platennic en E. M. Dries, Sonja M. C. d.v. R. C. M. Perreijn en M. A. A. Eibers. Johan z.v. p. Krijnen en I. M. A. Van den Berg Freddy H. P., z.v. w. van der Have en H. J. Robart, Johannes Pz.v. C. S. 3, van Deventer en P. TA, Eiken- broek. Overleden! M. E. H. Hermscn, 73 jr. wed A. C. Broekhoven. §*vvtA#-tAvo/t^wv\rv^A<»\/vvuA/vvvvvvv Bel voor-19.30 uur telefoon 13S430 Abonnees buiten Rotter dam, Schiedam kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. De varkenskraamkamer van boer Piet Oltshoorn. Op de voorgrond zoon Arie bij het voederen van de zeugen. Want varkens zün er in het Kethel se altijd gefokt en gehouden. Dat da teert nog uit de tijden dat Schiedam een échte en onvervalste „drankstad" was. Spoeling, afvalprodukt van tie talloze branderijen, vloeide rijkelijk naar de veehouders. Het was goed koop en de varkens werden er vet van. Bij tientallen voeren de spoeling- schouwen dagelijks over Schle en ha vens en. brachten het warme drab naar de boeren in de Kleine polder. Maar met dat fokken gaat het nu wel anders. Vroeger was spek de „biefstuk van de armen". Tegen woordig zijn er geen armen meer en men lust geen vet. „Dan fokken, we vleesvarkens", zeiden de biologen en gaven de richtlijnen. Yet-arm In vijftien jaar tijd is het mestvar- ken 15 procent van zijn vet kwijtge raakt en produceert in de plaats daar van extra ham en rood vlees. Hiermee is het eiwitgehalte in het varkensvlees met 20 procent gestegen en de calori sche waarde met een derde afgeno men. Bovendien werd het varkens vlees zo van alle vleessoorten het rijkst aan vitamine B en ijzer. Indien zorgvuldig uitgesneden, kan het ge bruikt worden vóór vetarme diëten. Ook dit Vroeger had een krulstaart vier kilo voedsel nodig om ëën kilo aan te 2etten. Tegenwoordig is daar slechts drie kilo voor nodig. Er is zelfs een Engels varken dat het presteert om 1 kg vlees te produveren uit slechts twéé kilo voedsel. Dit komt hst zeer hoge „rendement" van mestkippen nabij. Kraamkamer Dit vraagt specialisatie. Ook van boer Piet Oltshoorn, die hulp krijgt van zfin zoon Arie, die de landbouw school heeft doorlopen. Zjju bedrijf is gemoderniseerd en veranderd in emi grote „biggen-kranmkamer". Deze is goed verwarmd en goed geventileerd. Momenteel liggen hier veertien zeu gen; ze wachten „hun tijd af', of ver zorgen. hun. kroost. Twee maal oer jaar komen zij in de kraankamer; de draagtijd is drie maanden, drie weken en drie dagen. Een zeug werpt ge woonlijk tussen de tien en dertien biggen, waarvan dan een negental ïn leven blijft. Het record bij boer Olts- hoor is een worp van 23 biggen. Doch slechts vier hebben dit record overleefd! De jonge borelingen Hebben de eer ste tijd hun moeder hard nodig. Gaan ze echter zelf hun kostje zoeken, dan vinden ze die op gezette tijden afge past in de voerbakken. Ze drinken mt een automaat, waarbij 2e met hun snuitje een ventiel moeten openen. Opzetters Het gezegde „zo dom als een var ken" gaat dus niet altijd op. Eën on gemanierde gewoonte heeft het var ken wel. Als het drinkt wil bet gelijk tijdig ook vocht kwijt! Vandaar dat At drinkautomaten van de hokken zyn gescheiden. Eenmaal zelfstandig gaan de biggen by moeder weg. Ze worden ais z.g. „opzetters" verkocht, om el ders te worden afgemest. Er zijn „heerboeren" maar ook „heervaricens". Dit zijn de beren die er feitelijk een harem opnahouden. Ze zijn doorgaans buiten, waar ook de „lege" varkens verblijven, die zich koesteren in alles wat maar op bagger lijkt. Van geheel andere aard is de meste- rij van de blanke stierkalveren. Deze zitten in kleine hokken, krijgen goed eten en drinken en groeie doorgaans als kool. Export Veel boeren uit Ketel die in een zelfde situatie verkeren als Biet Olts hoorn hebben hun bedrijf op deze wijze omgeschakeld. Met elkaar leve ren ze de biggen voor de binnenlandse vlecsproduktle. Zü dragen ook be langrijk bjj aan de deviezenpot aange zien hun krulstaarten, in geslachte toetand, over geheel Europa worden geëxporteerd. j (Van een onzer .verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag. Vannacht omstreeks half één is de 19-jarige mej. Cornelia v, d. 2, op het Voetpad voor de winkelgalerij aan de 's Grave- landseweg door een onbekend geble ven man van haar handtasje beioofd De man, rijdende op een bromfiets, was de jonge dame van achteren ge naderd. In het handtasje bevonden zich verzekering spapiet en, een rijbe wijs en een portemonnaie zonder in houd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag. Aan de heer W. M. de Jong, hoofdbaas bij de afdeling apparatenbouw bij de werf Gusto N.V. te Schiedam, die vandaag zijn veertigjarig jubileum bij de werf viert, is de Ere-medaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau toegekend. Tijdens een speciale bijeenkomst vanmorgen in het bedrijf heeft burge meester H, Roelfsema de jubilaris met een waarderend woord de kon. on derscheiding uitgereikt. Do heer De Jong werd op 23 december 1914 in Schiedam geboren en woont thans aan de Eduard van Bejnumlaan 60. (ADVERTENTIE) 't Staat bijzonder rijk en 't past in ieder interieur deze prachtige wollen vloerbedek king. Zware kwaliteit, wollen tapijt, strikt 1e keus, 100" cm breed, in diverse rhooie kleuren. Normaal verkopen wij dit ta pijt voor 55 gulden, -nu per meter voor noggéén dria tientjes. wollen tapijt 100 cm breed Neemt u de maat van uw kamer meeï Vrijdagavond om 6 uur begint; de verkoop van dit prachtige wollen tapijt, strikt Ie keus, 1G0 cm breed in de kleuren groen, blauw, cognac en goud per meter Ovk maandagmorgen opao Géén tel. of schrift, bait (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag „Ik hen het er geheel mee eens, dat zie kenauto's in dc stad niet harder mo gen rijden dan zeventig kilometer per uur". Dit Is de reactie van dr. L. Burema, directeur van de GG. en GD op de door de politie uitgevaardigde maatre gel. „Het moet al een heel bijzonder geval zijn willen onze chafffeurs bo ven de vijftig kolometer rijden, want de gevolgen van mogelijke ongelukken zijn dikwijls niet te overzien. We heb ben vorig jaar al contact met de polL- tie hierover gehad en ik vind het een uitstekende maatregel", aldus dr. Bu rema. Begin december maakten wij reeds melding van de overweging van de oolitic de snelheidsbeperking aan zie kenauto's op te leggen. Ook wanneer ambulances worden begeleid door po litieauto's zal de snelheid maximaal 70 kilometer per uur ziin. (Van een onzer verslaggevers) de SCHIEDAM, vrijdag. In Beurs wordt morgenmiddag Om vijf uur de waarschijnlijk belangrijkste ta- fcltenniswcdstryd verspeeld, die ooit in Schiedam is gehouden. Deze gaat tussen TSF 1 uit Schiedam en Irene 1 uit Tilburg, de nummers twee en een in de promotiegroep voor een plaats in de Ere-klasse. de landelijk hoogste klasse- B-ene 1 heeft één punt voorsprong op TSF en zal bij een overwinning promoveren. TSF is nog niet zover, maar zal na de zege de promotie in et- gen hand hebben in de laatste wed strijd van de competitie. De Schie dammers zijn zeker niet kansloos, want in Tilburg word Irene met 6—4 Spelregeltest In de kantine van de voetbalvereni ging Schiedam zijn de eerste spelre gelwedstrijden van dit seizoen ge houden, Het waren de B-klassers die het spits af moesten bijten op de vragen die gesteld werden door Lou van Ravens. De jury bestond uit de heren Cor Webers, Bas Sabel en Henk van der Veer en zij beoor deelden de antwoorden, die soms haperend, maar ook heel dikwijls vlot kwamen. Verheugend was het groot aantal deelnemende vereni gingen, die ieder drie B-junioren naar de wedstrijden hadden afge vaardigd. Elk team moest Voor negen vragen een goed antwoord weten. Drie voor iedere deelnemer. De heer Van Ra vens heeft dan ook niet minder dan 117 vragen moeten stellen. Er was een gemiddelde van $0% aan goede antwoorden en daaruit mag gecon cludeerd worden dat de Sehiedamso jeugdige voetballers met hun spel- regelkennis „bij de tijd" zijn. De bekerwinnaar van vorig jaar, Ex- celsior'20 was in deze ronde voor de B-KIassers ook weer de beste. Er kon een totaal van. 135 punten in de wacht worden gesleept en de jon gens van Excelsior eindigden op de eerste plaats met 133 punten. HBSS en DHS kwamen met 119 punten op een gedeelde tweede plaats. Na een barrage vraag, was het HBSS dat op de tweede plaats beslag kon leg gen. Vier en vyf, met elk 112 punten wer den DRZ en Ursus, Hermes DVS met lil werd 6 en. SW met 110 ze vende. Daarna volgde PPSC, 107: Demos 105; Schiedam 104; SVDPW 38 en Martimt met 85 punten. Over veertien dagen is het de beurt aan de C-klasser om hun kennis van de spelregels te tonen. g~X-M Sportsoos Voor woensdag a.s. is er weer een sportsoos gepland. Om deze aan trekkelijker te maken heeft het soosbestuur gemeend om na de de monstratie karate van de vorige maal een ander tak van sport voor het voetlicht te halen. Daarom zal op de komende soosavond een aan tal leerlingen van boksschool Do Haan met hun instructeur een de monstratie geven van hun kunnen Er zullen verschillende onderdelen van de zware bokstraining gede monstreerd worden en natuurlijk is er ook een partijtje „sparren.". Voor diegene, die altijd met een scheef oog naar de bokssport heeft geke ken is dit een gelegenheid eens wat meer van die sport op te steken. DHS-thermoineters Het dit jaar jubilerende DHS l\eo£t eer» originele actie ontketend om de jubileumcommissie een handje te helpen de geldelijke lasten wat te verlichten. DHS heeft negen senio renteams en nu zijn er in ae kantine negen grote thermometers opgehan gen. Deze zijn gevuld met een rode vloeistof en naarmate er guldens aan de jubileumcommissie afgedra gen worden, stijgt die rode vloeistof. Elke gulden is een druppel. Elk team kan nu wedijveren en mis schien ook nog weddenschappen af sluiten. welke thermometer het eerst over zal lopen THOR-dag Op 29 maart is de sporthal Margriet voor de gymnastiekvereniging THOR. voor de jeugdige leden zijn er dan jeugdvaardigheidsproeven. Niet alleen de jeugd komt aan bod. De groepen ouderen zullen diverse demonstraties geven op en aan ver schillende toestellen. SCHIEDAM, vrijdag. Apotheek Nieuwïand, Dr. Wibautplein 17, tel. 267532 neemt dit weekend van vrijdag 18 uur tot maandag 8 uur de wacht dienst waar voor apotheken en even eens gedurende de volgende week de nachtdienst. In spoedgevallen zijn de huisartsen te bereiken via de telefonische Bood schappendienst op nummer 206611. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, vrijdag. In de Sint-Laurcnskerk wordt zondag 16 maart een cantatedienst gegeven. Uit gevoerd wordt de cantate B."W.V. 105 van Johann Sebastian Bach, „Herr, gehe nicht ins Gericht". Medewerking verlenen Ank Reinders (sopraan). Els Kloos (alt). Rob Hol (bas), Tijn van Enk (klavecimbel) het Rotterdams Bachorkest en de eantory van de Sb Laurenkevk. Aanvang 19 uur. Toe gang vrij. Staatssecretaris Krumnga-, DEN HAAG, vrijdag (ANP), Be stelling uit het-proefschrift van dr. A. N. P. van Heyst, „binnen afzienba re tija is een massale vcrglftigings- raWp in het Europoortgebled te ver wachten" was bedoeld om discussie uit te lokten en niet om als leidraad voor het maken van maatschappelij ke gevolgtrekkingen te dieheu. Aldus heeft de staatssecretaris van sociale zaken cu volksgezondheid» dr. R< J. H. Kruising» in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. 3. B. Lam- berts (PvdA) verklaard. De reactie op de stelling van dr. Van Heyst, hoofd van een afdeling van het rijksinstituut voor de volksge zondheid die in juni vorig jaar In Utrecht promoveerde, is niet groot ge weest. In antwoord op het verzoek van dr. Lamberts zijn oordeel over de stelling van dr. Van Heyst kenbaar te maken, geeft dr. Kruisinga een uiteenzetting van het systeem van veiligheidscon troles en preventieve maatregelen Plaatselijke en centrale overheid vol gen de situatie in het Europoortgebied nauwlettend, maar ook by het begte beveiligingssysteem is de mogelijkheid van een. ongeluk nimmer geheel uitge sloten. ROTTERDAM, vrijdag. Bur gemeester en wethouders van Rotter dam hebben besloten de gelegenheid tot collecteren door middel va» bussen te verruimen. In het vervolg zal niet alleen pp zaterdag, doch ook op vrij dagavond met bussen gecollecteerd mogen worden en wel tussen half ze ven cn half tien. De achtergrond hiervan is, dat door de invoering van de vrijdagse koop avond de drukte in de binnenstad en in de winkelcentra op zaterdag enigs zins is afgenomen en meer over de za terdag en de vrijdagavond is gespreid Deze ontwikkeling zal zich waar schijnlijk in het voorjaar en de zomer nog duidelijker gaan aftekenen. Voor het collecteren door middel van intekenlijsten, waaraan overigens geen uitbreiding meer zal worden ge geven, blijft de regeling van kracht, dat er gedurende een gehele week gelden mogen worden ingezameld. Het publiek wordt er voorts nog op gewezen, dat collectanten voorzien be horen te zijn van een vanwege het gemeentelijk bureau openbare geldin zamelingen gewaarmerkt legitimatie bewijs en dat collectebussen vanwege dit bureau verzegeld behoren te zijn. Men. wordt verzocht eventuele onre- gelmatigheeöen terstond aan de politie door te geven. (ADVERTENTIE) Elke week heeft De Klerk wel een aanbieding die óók wat de prijs betreft bijzonder aan trekkelijk Is. Deze week: een prachtig solide tapijt, voor intensief gebruik dus uitste kend geschikt voor da huis kamer. Tapijt van 100% nylon garens met de bekende rub ber wafelrug; uitsluitend-1 e keus. Kleuren: goud, cognac en beige. Dit kingsize kamér- breed tapijt op 380 cm breed te, nu per strekkende meter ...en gratis gelegd! BINNENWEG - BEUERLANDSELAAN Wl NKELC ENTfi UM *G ROOT IJSSEUMONDE" ÜDTTEflDAWDEH KAAOlUTRECHT(VUSSlH6Efl/HaOaH/DEUEB ROTTERDAM, vrijdag. Voor de bewoners van het oostelijk gedeelte van Ommoord zal met ingang van woensdag 19 maart 1969 de route va» autobusUjn 35 een belangrijke uitbrei ding ondergaan. Rijdende in de rich ting Alexanderpolöer (slation ns) vol gen de bussen de bestaande route tot dc prins Alcxanderlaan. Vervolgens wordt gereden, via president Roose- veltweg, Rjörnsonwcg, Hemingway- plaats en weer terug via Bïörnsonweg, president Rooseveltweg' en prins Alexaaöerlaan naar het station Alexander. Rijdende in de richting Hillegers- berg (station noord) volgen de bussen de bestaande route vla de prins A ex ander la an tot de president Roose- veltweg. "Vervolgens wordt gereden via president Rooseveltweg, Bjömsonweg. Hemingwayplaats en weer terug via Björnsoaweg en presi dent Rooseveltweg, Marshallweg, waarna verder de bestaande route wordt gevolgd. Voor de bussen van lijn 35 in de richting van Alexanderpolder (station NS) worden nieuwe halten ingesteld op de president Rooseveltweg vóór de nieuwe Ommoordseweg en de Bjömsonweg aan de oostzijde bij de Hemingwaypla ats. De bussen van Uin 35 in de richting Hillegersberg (station noord) krijgen nieuwe halten op de Björnsonweg aan de westzijde bij' de Hemragwayplagfs en op de president Rooseveltweg voorbij de Marshallweg. VLAAKDINGEN. Burgemeester tnr. J. Heusdens heeft vanmorgen de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer G, J. van Linden, die veertig jaar geleden in dienst trad. bij de scheepswerf en machinefabriek A. de Jong N.V. Het uitreiken van de ko ninklijke onderscheiding vormde het hoogtepunt van de feestelijke bijeen komst, die plaats vond in de woning van de jubilaris aan de Rembrandt- straat 14 te "Vlaardingen. TSF komt uit in dezelfde opstelling, waarmee met 8—2 van D& Treffers werd gewonnen: Cas van Koetsveld, Gcrry Vaessen en Herik Eikmans, die van slag zijnde Hans Kreischer ver vangt. In Tilburg moesten Van Koets veld. en Vaessen slechts buigen voor de sterke Van Unen. Het wordt za terdag een spannende strijd in de Beurs. Irene brengt vele supporters mee, het wordt dus van belang dat ook de TSF-aanhang aanwezig zal zijn. (Van een onze verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag. -In de Dr Noletstichting zijn gisteren de 54 jari ge heef L. van Mil en zijn 15 jarige zoon Leo uit de Dr. Sauerstraat ter observatie opgenomen, nadat zij zich in de nacht van woensdag op donder dag onpasselijk waren geworden ten gevolge van kolendamp. Onvolledige vej'brandmgsdömpen konden geen uit weg vinden, omdat het gat van de schoorsteen, waaraan herstelwerk zaamheden worden verricht, was af gedicht. (Van een onze verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag. Uit do brandkast van het Liberiaanse schip „Fortiuty", dat voor hei stel werkzaam heden verblijft op de werf „De Nieu we Waterweg", is gisteren een bedrag van J60O gestolen. De kapitein van het schip de 38-jarige Renaio Vusio, in wiens hut de brandkast zich be vindt, heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie. Spelevaren met een luxe schip op de blauwe Middellandse Zee, Een drankje onder uw dek- stoel. Be zon op uw huid. Genieten van een exquise diner. Op wea naar een ander land, een ander avontuur. Dit beleeft u, wanneer u bij ons een reservering maakt uit één van de vele In teressante cruises van de Chandris Lines. Reeds vanaf 511,16 d„ excl, reiskosten naar de inechepingsbaven. Wjpt u even bij ong aan. UW REISBUREAU Rotterdamsedyk 401"" Schiedam Tel. 26 67 35 -""REISBUREAU 156807 Vrijdagsavond# tot 9.30 uur GEOPEND DUTON BOEKT WAT U ZOEKT! Kuime sortering prijzen Hoogstraat 34 - Groenelaan 36 Spreekuur Burgemeester Burgemeester Roelfsema is op maandag 17 maart a.s, verhinderd zijn wekelijks spreekuur te hou den. Schiedam, 14 maart 1969. Spreekuur van de contact-ambtenaar Medegedeeld wordt, dat het spreekuur van de contact-ambtenaar volgende week. zal worden ge houden. voor de bewoners van het WESTEN en het CENTRUM op maandag 17 maart, des avonds van 78 uur in het stadhuis (hoofdingang). Grote Markt 1. Schiedam, 13 maart 19G9. Personeel gevraagd De SohJedammer (Het Rotter dams Parool) vraagt vaste BE- ZORGERS (STERS Aanm. Hoogstraat 6, Schiedam. Tel. 267273 avonds na 7 uur tel. 155460. Foto, film en projectie Pasfoto's klaar terwdl u wacht. FOTO Van Vuuren Hoogstraat 106, tel. 256720, Let op juiste adres S180

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2