Top Warschau* pact duurde slechts 2 uur 1 FRANSEN KOMEN IN NIEUW PLAN TEGEMOET AAN ISRAELS EISEN Reserve bij Amsterdam aanvaarden raad na Progil door b. en w. LONDEN DREIGT MET INVASIE OP ANGUILLA Aan onze kwarfaalabonnees MET ROTTERDAMS PAROOL Advertentie bedekt hele pagina 1 Vlaamse bladen ROEMENIE ZOU CHINA NIET WILLEN VEROORDELEN Wiesenthal contra Poolse antisemieten Mansholt, Samkalden, Thomassen en Pesehar zijn volgens Sehmelzer 'constructieve socialisten' Vrije theaterprodu centen doen beroep op minister Prof. nu*. W. J. Slagter over politiek op de hoge hogeschool Kind (4) verdrinkt in inundatiekanaal CAO voor Noordhollands Philhannonisch Orkest Gestolen auto in brand gevlogen Buit bankrover in Meerssen 3500 gulden CNV benoemt A. Hordijk tot algemeen secretaris Haagse politie rolt bende op verdacht van 200 inbraken DE SCHIEDAMMER Hoogstraat76, Schiedam. Telefoon: Redactie (010^266505. Administratie (010) 26 7279, na 17.30 uur (010) 13 54150. Abonnement 96 ctper neek. 12.48 per kvaria.nl. Losse nummers 25 et. Postgironummer 398644 Bank: Amsterdam-Rotterdam Bank te Rotterdam.* 29e JAARGANG No. 65 ONAFHANKELIJK DAGBLAD UITGAVE N.V. HET PAROOL HOOFDREDACTEUR: Mr. H. W. SANOBERG PIRBCTIE: Drs W. VAN KORDEN, L. DE VRIES. DINSDAG 18 MAART 1969 BRUSSEL, dinsdag (ANP) Drie grote Vlaamse ochtendbladen: De Standaard, Gazet van Antwerpen en Het Belang van Limburg, zijn verschenen met een ongewone voorpagina. In plaats van nieuws vertoon de de voorpagina slechts een grote wasmiddelen-ad vertentie. Het belangrijke nieuws dat normaal deze pagina vult was naar de binnenpagina's verwezen. De drie bladen behoren tot de „groep X", die een geza menlijke advertcntiepolitick voert. Bij navraag ver klaarde men by De Standaard, dat dc ongewone voor pagina geen teken is van een gewijzigde opzet, doch slechts een incidenteel verschijnsel. BOEDAPEST, dinsdag (NY Times, Reuter, DPI, AP). - De topconferentie van de lidstaten van liet Warschau-pact in Boeda pest is de kortste geworden uit de geschiedenis van het bondge nootschap. Reeds twee uur na het begin werd de plenaire bijeen komst, die eerst vijf uur was uitgesteld, gisteren beëindigd. Later werd een 1200 woorden tellend communiqué uitgegeven waarin op geen enkele wijze melding wordt gemaakt van controversiële kwes ties binnen het communistische kamp. Het meest concrete element in het cummuniqué vormt een herhaling van de drie jaar oude op roep van het pact tot het houden van een veiligheïdseonferentïe waaraan alle Europese landen zouden moeten deelnemen. Russische pogingen om een uit spraak te verkrijgen van het bondgenootschap, waarin het Chinese optreden bij het recente Chinees-Russische grensincident wordt veroordeeld, zouden vol gens welingelichte kringen zijn gestuit op verzet van Roemenië. Dit land heeft in het verleden steeds een „middenkoers" ge volgd in het conflict Moskou Peking. Het Roemeense verzet tegen een veroordeling van Chi na zou er reeds toe geleid hebben dat pan ochtendzitting van de zo genaamde „politieke raad" van het pact (waarin alleen de partij secretarissen en de premiers van de lidstaten zitting hebben) niet op tijd werd beëindigd. Als ge volg hiervan zou de plenaire bij eenkomst enige uren zijn uitge steld. Nadrukkelijk in onze krant pagina 2 pagina 11 pagina 2 pagina 4 KNMI De Bilt verwacht: KOU HOtTDT AAN Veel bewolking; met bier en daar nop wat regen, Uzel of sneeuw. Matige tot krachtige, in het Waddengebied aanvankelijk nog harde oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Zon op: G-45; onder: 18.51 Maan op: 7.07; onder: 20.46 Vooruitzichten voor donderdag: Opgemaakt op maandag 18 uur. Aantal uren zon: 0 tot 4, Min. temp. omstreeks normaal. Max. temp. 0 tot 6 graden on der normaal. Kans op een droge periode van r minstens 12 uur: 70 procent, j Kans op een geheel droog et- li maal: 40 procent. I Normalen voor 17 tot 21 maart Min. Max. I temp. J Den Helder 3 Eelde 1 f De Bilt 3 Vlissingen 3 Vtv. Zd.-Lünburg 3 temp. 8 9 10 9 11 Aan de plenaire bijeenkomst werd ndast partijsecretarissen en premiers deelgenomen door de ministers van buitenlandse zaken en van defensie van de lidstaten van het Warschau pact. Zij werd voorgezeten door de Tsjechoslowaakse partijleider Dubcek die na afloop nadrukkelijk werd ge complimenteerd met zijn leiding door de Russische partijleider Brezjnew. Direct naast de Sowjetdeïegatie waren aan de ene kant de Roemeense, aan de andere kant de Tsjechoslowaakse al- vaardiging gezeten. Volgens waarne mers zou dit bedoeld zijn als een de monstratie van de „nieuwe eenheid" van de Warscha: "-tlanden. Gelijkwaardigheid Tijdens de bijeenkomst zou tege moet zijn gekomen aan Roemeense ei sen voor een grotere mate van gelijk waardigheid van de lidstaten binnen het bondgenootschap. Dit werd verno men uit welingelichte kringen bij de conferentie. Daarnaast zouden de Rus sen hebben kunnen doorzetten, dat naar een grotere integratie van de strijdkrachten van het pact zal wor den gestreefd. Het communiqué werd door een ■waarnemer „mild" van toon genoemd, „evenzeer bepaald door de Roemenen als door de Russen en een overwin ning van het verstand op de harts tocht." Een. andere waarnemer noemde het communiqué een compromis „dat de bestaande meningsverschillen binnen het bondgenootschap moet verhullen". TIEL, dinsdag (ANP). Tijdens het spelen is gisteren het 4-jarig zoon tje van de familie Steenberger in Tiel in het inundatiekanaal te water ge raakt. De moeder van het kind heeft het uit het kanaal gehaald. Het werd naar het St. Andreaziekenhuis overge bracht waar men tevergeefs gepro beerd heeft het kind tot bewustzijn te brengen. (Van onze muziekredacteur) HAARLEM, dinsdag. Het Noord hollands Philhannonisch Orkest heeft als eerste Nederlands symfonie-orkest een collectieve arbeidsovereenkomst voor zijn musici afgesloten die op ba sis van een landelijk concept tot stand is gekomen. Met de Algemene Bond van Kunstenaars (aangesloten bij het NW) heeft het Haarlemse orkest overeenstemming bereikt over deze CAO, die op l september van kracht wordt en uitsluitend de secundaire ar beidsvoorwaarden regelt. tsmf* WASHINGTON, dinsdag (NY Times, AP) De Franse rege ring heeft zijn positie ten aanzien van het Midden-Go&ten enigs zins gewijzigd* Zij heeft Israël en de Verenigde Staten in een eind februari overhandigd werkdocument meegedeeld niet langer voor stander te zijn van volledige terugtrekking van Israël uit de in de zesdaagse oorlog bezette gebieden als onderdeel van een regeling van de kwestie-Midden-Oosten. Er zouden enige „overeengekomen verbeteringen" in de demarca tielijnen van vóór juni 19G7 kunnen worden aangebracht, volgens de nieuwe Franse opvattingen. DE Tsjechoslowaakse president Svoboda {tevens hoofd van de militaire strijdkrachten in zijn land) ondertekent hier het communiqué dat aan het einde van de topconferentie van het Warschaupact in Boedapest werd uitgege ven. Direct links van Svoboda de Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek en uiterst links zijn landgenoot Martin Dzur, minister van defensie. Rechts van Svoboda de Tsjechoslowaakse premier Cernik. (ADVERTENTIE) Zij die op de hoogte zijn met moderne gordijnstoffen ken nen natuurlijk deze Polynosic overgordijnstof,maar de prijs is dan ook bekend, rond de acht gulden per meter. Nu verkopen wij op onze eer ste etage luxe Polynosic over- flordijnstof, 'kleurecht, krimp* vrij, gemakkelijk te wassen, niet strijken en zó droog. Deze werkelijk prachtige over gordijnstof in tien verschillen de dessins en vele fraaie Inte* rieurkleuren (omdat er kleine schoonheidsfoutjes in zitten, die bijna onzichtbaar zijn), 120 cm breed, per meter voor nog géén vier gulden. polynosic 120 cm breed kleurecht krimpvrij met strijken zó droog Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze Polynosic overgordijnstof, in tien fraaie dessins, 120 cm breed, per meter Cok maandagmorgen open Gièn w, of schrift, beft (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag. Op grond van een gisteren gepubli ceerd rapport van deskundigen hebben burgemeester en wethouders van Amsterdam bekend gemaakt dat zy vestiging door het Franse chemische bedrijf Progil van een zwavelkoolstoffabriek in het weste lijke havengebied van Amsterdam aanvaardbaar achten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. - Een onbe kende is in de nacht van zondag op maandag met een gestolen personen auto op de Overseineseweg tegen een lichtmast en een boom gebost, en daarna in een sloot terecht gekomen- De auto is daarna in brand gevlogen. Van de bestuurder ontbreekt ieder spoor. De auto was eigendom van de heer J.C.K. uit Schiedam. Het rapport en de aanbeveling van b. en w. zijn bij de Amster damse raadsleden gereserveerd ontvangen. Alle fractieleiders hebben in commentaren ver klaard dat nog veel vragen on beantwoord zijn gebleven, met name over de economische bete kenis van Progil en over de ga ranties voor veiligheid en ge zondheid. Bovendien blijkt uit de commentaren van de raadsleden nog veel onzekerheid over de te volgen procedure bij de besluit vorming. Tegenstanders van de Progil-vesti- ging in de hoofdstad, verenigd in een actiecomité, hebben verklaard niet on der de indruk te zijn van het rapport, dat „half-wetenschappelijk" en op het punt van volksgezondheid „r.ogal ver bijsterend" wordt genoemd. Dit is ook het standpunt van burgemeester mr. P. B. J. Reeling Brouwer van West- zaan, dat het dichtst bij de vestigings plaats ligt. Voorwaarden Vast staat dat de gevolgen van een eventuele calamiteit bü Progil ernstig kunnen zijn. Volgens het rapport van de commissie van deskundigen moeten dan ook stringente voorwaarden wor den gesteld in verband met de brand baarheid en stank verwekken de eigen schappen van de door Progil te pro duceren zwavelkoolstof. Maar in de praktijk kunnen, zo me nen de deskundigen, zodanige voorzie ningen getroffen worden dat „onder normale bedrijfsomstandigheden geen stankhinder en/of ontoelaatbare ver ontreiniging van water, bodem en lucht zullen optreden." Ook is het mo gelijk zodanige voorwaarden te stellen dat de kans op een ramp ontwijken van een grote hoeveelheid zwavelwa terstof, explosie, of grote brand ui terst klein wordt. Progil-onderdirecteur P. Séneesal 2ei hierover gisteren: „Er zijn voor waarden voor vestiging gesteld en als u 't mij vraagt veel te veel. Zó veel dat we eigenlijk liever op de maan zouden gaan zitten. We begrijpen dat er regels moeten zijn, maar er moeten natuurlijk geen onmogelijke eisen aan ons gesteld worden." Een argument dat b. en w. van Am sterdam voor vestiging aanvoeren is versterking van de economische posi tie van de stad. Uit studies is gebleken dat de betekenis van Amsterdam als industriestad afneemt. De betekenis van Progil ligt in de daaruit voorko mende mogelijkheden tot verdere in dustrialisatie, aldus b, en w. Binnenkort wordt het voorstel aan de raad verwacht een terrein in erf pacht aan Progil uit te geven. Bij de behandeling van dit voorstel kan de raad zich voor of tegen Progil in Am sterdam uitspreken. Morgen wordt de Progil-zaak in de raadscommissie be sproken. (Van onze correspondent) MAASTRICHT, dinsdag. Een on geveer 20-jarige jongeman heeft maandagmiddag een overval gepleegd op het kantoor van de Gemeente Spaarbank van Maastricht in het Limburgse plaatsje Meerssen. De jon geman, die gewapend was met een pi stool, maakte ruim 3500 gulden buit door kassier H. Jeurissen in gebrekkig Nederlands met de dood te bedreigen. De kassier had tevoren de telefoon onklaar moeten maken door de draad uit de muur te trekken. Vervolgens gaf hij de bankrover al het aanwezige papiergeld: 35 briefjes van 100 en nog wat klein geld. De jonge bankro ver vluchtte daarna het gebouw uit, sprong op zijn bromfiets en verdween in de richting Valkenburg. Direct na de overval liep de kassier naar de overkant van de straat, waar hij bij een benzinestation de Rijkspoli tie belde, die onmiddellijk de omge ving afzette en de grensposten waar schuwde. De kassier kon van de bank rover, die hij een kleine vijf minuten had gezien, een goed signalement ge ven. Gebleken is nog, dat de jongeman, alvorens de bank te beroven, de tank van zijn bromfiets bij het pompstation aan de overkant van de bank heeft la ten vullen. UTRECHT, dinsdag. (ANP) De verbondsraad van het Cristelijk Na tionaal Vakverbond (CNV) heeft de 41-jarige A. Hordijk benoemd tot al gemeen secretaris van deze vakcen trale. Hij volgt op 1 februari 1970 de heer C. van Nierop op, die het CNV dan wegens het bereiken van dc pensioen gerechtigde leeftijd gaat verlaten. De heer Hordijk is smds 1 februari 1967 bestuurder van het CNV. Hoewel de Fransen, aldus enigs-' zins aan de eisen van Israël tege moet zijn gekomen, blijven er duidelijke verschillen bestaan. Zij spreken bijvoorbeeld niet van een vredesverdrag of contractue le overeenkomst tussen Israël en zijn buren. Bovendien wijst Is raël de door Frankrijk voorge stelde en hierna genoemde rege ling in twee fasen af. Plan Het Franse plan zou volgens diplo matieke bronnen ondermeer inhouden: 9 Een bereidverklaring van Israël zich uit de bezette gebieden terug te trekken tot de volgens overeen komst gewijzigde demarcatielijnen en Arabische verklaringen waar door de staat van oorlog opgeheven en het bestaan van de staat Israël erkend zou worden. 9 Uitvoering van de VN resolutie van november 1967 door terugtrek king van de Israëlische troepen op veilige en erkende grenzen, erken ning van het recht op vrije door aart door het Suezkanaal, terug- Keer van de Arabieren die na 1967 zijn. gevlucht en regeling van het probleem, van de vrije toegang tot de heilige plaatsen in Jeruzalem. 0 Het aannemen van algemene prin cipes ten aanzien van de problemen die aan het Israélisch-Arabische conflict ten grondslag liggen het lot van de Arabische vluchtelingen van de oorlog van 1948, de status van de Palestijnse Arabieren, de toekomst van Jeruzalem en de „po litieke en menselijke betrekkingen" tussen Israel en zijn Arabische bu ren. Yost De vertegenwoordiger van de Ver enigde Staten bij de VN, Charles Vost, heeft gisteren in New York gezegd dat de viermogendhedenconferentie over het Midden-Oosten waarschijnlijk spoedig zal plaatsvinden. Hij zei van mening te zijn dat het noodzakelijk zal blijken opnieuw een krachtige VN-troepenmacht in het Midden-Oosten te plaatsen zodra een overeenkomst is bereikt. Yost was voorts van mening dat de resolutie van november 1967 alle elementen in zich heeft voor een juiste en perma nente overeenkomst. „We moeten alle betrokkenen ervan overtuigen dat alle aspecten van de resolutie dienen te worden uitgevoeid", aldus Yost. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, De Haagse po litie heeft een bende van vier mannen en een vrouw opgerold, die ervan wordt verdacht betrok ken te zijn by ruim 200 inbraken, die sinds eind vorig jaar in heel Nederland zyn gepleegd. De buit daarbij zou enkele tonnen aan geld en sieraden bedragen. Slechts een klein gedeelte is tot nog toe teruggevonden. De arrestanten zijn de fotograaf G. P. (23), de verte genwoordiger J. D. A. (23), zijn broer, kantoorbediende R. A, (21), de verte genwoordiger M. A. B. (21) en de 22-jarige prostituee B, J, H, V„ allen afkomstig uit Den Haag. Het onderzoek van de Haagse poli tie duurt voort en vanmorgen werd meegedeeld dat nog meer arrestaties werden vervracht. G. F, en J. D.** A. zouden volgens de politie dc hoofdda ders zijn. De drie anderen worden verdacht van medeplichtigheid, resp. heling. J. D. A. werd vorige week vrijdag in München gearresteerd op verzoek van de Haagse politie. Zouden onze kwartaalabon nees, die hunabonnements geld niet automatisch aan ons laten overmaken, zo vriendelijk willen zijn met betalen te wachten totdat zij van ons een acceptgirokaart hebben ontvangen? Daar onze administratie Is geautomatiseerd, bemoeilijken andere wijzen van betalen het werk. Voor uw medewerking zijn wij u zeer erkentelijk. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent) LONDEN, dinsdag. In een sfeer van grote geheimzinnig heid bereidt Engeland de „invasie" voor van Anquilla, een Ca- ribisch eiland niet een bevolking van 6000 zielen en een op pervlakte van 70 km2 dat zich sinds mei 1967 eenzijdig onaf hankelijk heeft verklaard. Tweehonderd Britse parachu tisten en veertig politiemannen staan gereed om liet eiland bin nen te vallen als de „president" van Anguilla» Ronal d Webster, weigert „vredesbesprekingen" te beginnen. De Britse expeditie volgt op een incident waarbij vorige week een Britse onderminister van bui tenlandse zaken, William Whit- lock, na een drie uur durend ver blijf met geweerschoten van het eiland werd gejaagd, St. Maarten ligt 15 km van An- guilla vandaan. Volgens de Daily Telegraph van vandaag heeft de regering van de Nederlandse An tillen Den Haag op de hoogte ge steld van dc mogelijke Britse in vasie. Men verwacht dat de Antillen geen faciliteiten beschikbaar zul len stellen. De landing zou dan worden uitgevoerd vanaf Anti gua, dat ongeveer 130 km verder ligt. De Britse para's en politie mannen zouden in de loop van vandaag van Engeland naar An tigua worden gevlogen. De „rebellie" van Anguilla ge schiedde uit protest tegen de sa menvoeging In één federatie met dc eilanden Nevis en St. Kitts. waarby St. Kitts het binnenland se bestuur in handen kreeg ter wijl Engeland verantwoordelijk bleef voor de buitenlandse be trekkingen. Problemen Het minuscule eilandje Anguilla stelt Engeland voor onevenredig grote diplomatieke problemen. Een invasie tegen het „rebellen- regiem" zal naar Londen vreest tot vergelijkingen lelden met Rhodesië waar Engeland weigert geweid tegen een blanke rehellie te gebruiken al is de situatie volkomen onvergelijkbaar; An guilla heeft een gebrekkig bewa pend „leger" van 200 man. Aanvaarding van het uiteen vallen van de federatie zou de vraag doen rijzen waarom Enge land dan bijvoorbeeld Nigertë be wapent teneinde de rebellie van Biafra te bedwingen. Het argument om nu toch in te grijpen schijnt te zijn ingegeven door aanhoudende berichten dat Amerikaanse ondcrwereldflguren bezig zijn Anguilla over te nemen om de „onafhankelijkheid" te ge bruiken voor het vestigen van ca sino's, het Verlenen ran „goedko pe vlaggen" enz.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1