Dode na massale vecht- café ATHENE ONEENS 'JjiumpJi in Eerlijkheid bepleit bij Leging in West-Irian m ONBEKENDE ROTTERDAMMER GOOIDE BARKRUK DOOR VOORRUIT VAN AUTO Oorlogsveteranen uit Indnesië en Neder land werken sanien Onderzoek naar gevangenen niet belemmerd' Vrouw dodelijk gewond bij aanrijding door vrachtwagen Skelet gevonden bij graafwerkzaamheden 'Kroegtheater' blijft open Shell gaat olie boren bij Perzische Golf OPTOCHT JONGEREN DOOR EEUWEN TROUW IN UTRECHT Triumph foundations en 'onder-mode' passen verras send by elkaar in kleur en lijn. Zoals deze sehattige pastelbloemen set. 8s si-c Nixon dringt aan op strikter optreden tegen studentenonrust Arabische terrorist krijgt levenslang Westduitsers laten spion vrij pag. 4 maandag 24 maart 1969 (Van een onzer verslaggevers) De auto waarin hst slachtoffer zat. De voorruit is verplinterd door de zware, metalen voet van de de barkruk. DJAKARTA, maandag: (ANP) liet Indonesische veteraxienlegioen en de Nederlandse Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers willen bijdragen tot de bevordering van goed begrip tussen de volkeren van Indonesië en Nederland hoewel zij elkaar in het verleden hebben bevochten. De organisaties willen Voorts helpen bij het bezoek van verwanten aan oorlogsgraven en hebben hun regerin gen verzocht hun samenwerking en vriendschap te steunen. Dit-staat in een gezamenlijke verklaring die zater dag in Djakarta is gepubliceerd na een bezoek van de héér W.'van Lan- sehot, voorzitter van de- Nederlandse bond, aan het Indonesische veteranen- legioen dat wordt voorgezeten door luitenant-generaal Sarbini. ROTTERDAM, —Tn het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam overleed zon dag de 48-jarige J. van .Rooijen uit de Maasstad aan de verwondingen die hij zaterdag bij een verkeerson geluk had opgelopen. Door nog on bekende oorzaak was hij die dag met zijn auto op rijksweg 20 tegen een pilaar van een viaduct gereden. ATHENE, maandag (Reuter, AP, NY Times). —- Griekenland heeft ontkend de werkzaamheden van de subcommissie voor de rechten van de mens van de Raad van Europa te hebben belemmerd, zoals vrydag door de commissie in een communiqué was gezegd. In een verklaring van het minis terie voor de pers staat dat aan alle eisen en verlangens van de subcommissie is voldaan „voorzo- ver zij geen schending .van de na tionale soevereiniteit of de wet ten van het land" betekenden. De commissie heeft In* 11 dagen tjjds 51 getuigen, onder wie gevange- ROTTERDAIVI, maandag De 21-jarige uit Amboft afkomstige elektricien Benjamin J. Tomasoa, wonend in Krimpen a/d IJsscl, is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een massale vechtpartij in en vóór het Rotterdamse café Studio Le Dis- que aan de Röntgenstraal, tussen zeker vijftig Ambonese en Rotter damse jongeren. Toraasoa werd gedood toen de auto waarin hij met nog vijf anderen vluchtte, tegen een lichtmast reed, nadat een tot nu toe onbekende jongeman een zware barkruk door de voorruit had gegooid. Dc be stuurder van de auto, de 21-jarige C. A. L. M. K. uit Alphen a/d Rijn verloor hierdoor de macht over het stuur. De politie beschikt over een vaag signalement van de man die de barkruk heeft geworpen. Van de andere inzittenden van de auto brak écn een arm cn liepen er twee lichte verwondingen op- De be stuurder bleef ongedeerd. Tevoren waren drie deelnemers aan de vecht partij gewond geraakt. Een van hen, de 39-jarige lasser J. de T. ligt In bet ziekenhuis. In verbond met de vechtpartij heeft de Rotterdamse politie tot vanmorgen vijftien arrestaties verricht. Negen Ambonezen, behorend tot de groep die een strafexpeditie naar het café had den ondernomen on de vechtpartij was begonnen, zitten wegens openlij ke geweldpleging nog In hechtenis. De Ambonezen, afkomstig uit Moor drecht, Krimpen o. d. IJsscl, Capelle en Alphen n. d. Rijn waren mot drie auto's naar Rotterdam gekomen. 7,c hadden In de loop van zaterdagmid dag In een bar aan de Binnenweg een knokploeg gevormd met het doel wraak te nemen op een groepje Rot terdamse jongens Sn Studio Le Dlsque. Vorigo week waren daat twee van hen (onder wie het slachtoffer) de deur uitgezet na een ruzie over het gebruik van een speeltafel Verdreven De Ambonezen begonnen onmiddel lijk nadat ze omstreeks één irar het café waren binnen gegaan met stoe len, barkrukken en glaswerk te gooien en slaan, maar ze werden na korte tijd verdreven door de al aanwezige bezoekers die in de meerderheid wa ren. Ze vluchtten naar de Nassaukade waar ze hun anto'g geparkeerd had den. Toen ze wegreden gebeurde het ongeluk met de barkruk. Onmiddellijk daarna werd da vechtpartij gestaakt. Iemand riep „nu afnokken". Vrijwel alle deelnemers aan de vechtpartij vluchtten. Alken de aulo met de licht gewonde Ambo nezen èn het slachtoffer dat uit de wagen was geslingerd Weven achter. Hoofdinspecteur T. Waardenburg van de Rotterdamse politic heeft mee gedeeld dot tien rechercheurs zich roet de zaak bezig houden. Hij ze! goede hoop te hebben dat hij op gïond van het signalement de jongeman die de barkruk heeft gegooid zal kunnen vinden. (Van onze correspondent) APELDOORN, maandag. Ten ge volge v*n een aanr(|diug Is zaterdag ochtend In het Sophia ziekenhuis In Zwolle de 63-Jarige mevrouw G. J. Ganiefles-Diks uit Apeldoorn over leden. Ze fietste op de Kerkelaan cn werd bü het passeren van een langzaam rijdende auto gegrepen door een achterop komende vrachtauto. Ze liep o.m. een zware hersenschud ding op. HOOGEVEEN. In de nacht van za terdag op zondag is de 18-jarige A. Bork uit Stuifzand met zijn auto te- gen een vangrail gereden op een viaduct over de Hoogeveensche- vaart. Door de klap vloog de auto over de leuning van het viaduct heen en kwam in het kanaal te recht Dc jongeman, die alleen in de auto zat, was op slag dood. Dc oor zaak van het ongeluk is niet be kend. OEGSTGEEST. Zaterdag is op de splitsing In Oegstgeest het 6-jartg jongentje P. Levedag om het leven fekomen, toen hij met zijn fietsje egon te slingeren en onder een au tobus terecht kwam. GULPEN. Vannacht zijn op de Gul- penerberg een Belgische en een Ne derlandse personenauto frontaal ge botst. De 30-jarige bestuurder van de Ne derlandse auto, de landbouwer H. J. W, Houben uit Gulpen, werd bU deze botsing op slag gedood. Z(jn vader die naast hem zat moest met levensgevaarlijke verwondingen naar het ziekenhuis In Maastricht .worden overgebracht. De bestuur- der van de Belgische wagen werd eveneens zeer ernstig gewond. (Van onze correspondent) BERGEN, maandag: Aaó de Voerl In Bergen (NH) zfo'n by graafwerk zaamheden voor een olietank restan ten van een menselijk lichaam gevon den. Alleen de grofste beenderen waron nog over gebleven. Do rijkspolitie uit Bergen heeft het skelet vandaag over gedragen aan de technische recherche, die een laboratorium-onderzoek zal laten instellen. Op de betrokken plaats is nimmer een begraafplaats geweest. Als moge lijkheid wordt door de politie geop perd, dat het skelet afkomstig is uit de laatste jaren van de tweede wereld oorlog, toen-zich In deze omgeving een groot aantal,Duitsers ophield .voor de kustbewaking. VALKENSWAARD. De 2?-jarige J. van der Loo uit Valkenswanrd is vannacht op de Leenderweg in Val- konswaard' verongelukt Hij werd met zijn bromfiets door een achter opkomende auto aangereden. Hij was op slag dood. Zijn. echtgenote, die achterop zat, is in shock-töè- stand en met lichts verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, zaterdag. Het kleine „Kroegtheater" onder café De Prins, Prinsengracht 124, waar vier jonge acteurs vorige week met hun programma „Prinsheerlijk" van start gingen, zal nu toch na een beslissing van Gedeputeerde Staten open mogen blijven. Er worden iedere donderdag vrijdag en' zaterdag (ook vanavond) voorstellingen gegeven. Gisteren had hel bureau algemene zaken van de gemeente Amsterdam verklaard, dat er geen voorstellingen* meer gegeven konden worden in verband met de drankwet. BEIROET maandag (AP) Shell zal olie gaan zoeken In Kas al-Khal- mah aan de Perzische Golf. Krachtens het accoord voor 40 jaar dat gesloten wérd met sjeik Saqr een afstammeling van de piraten die leef den van .overvallen, op schepen naar het verre oosten zal Shell binnen vier maanden beginnen met het onderzoek. Tot 1971 zullen Britse troepen blij ven in het sjeikdom dat een, opper vlakte van 1625 km2 heeft In hefc-na burige sultanaat van Muskaat' én Oman hoeft'Shell reeds éen proÓufctié van 340000 vaten olie per dag Een aantal van de ongeveer acht- honderd deelnemers, aan de pro- Irïan-betoging, zaterdag in -Utrecht. {ADVERTENTIE) Fond de robe onderjurk van lichte nylon. tricot.Maten 40-44 19.95 Voorgevormde beugeïbeha van nylon tricot met Lycra. Maten 32-S6 14.95 Lycra panty met afneembare jarretelles. Maten S, M en L 19.95 Bijpassend: nylon tricot jupon 9.95 slipje 6.95 uw Modehuis r (Van een onzer verslaggevers) UTRECIIT, maandag. Ruim duizend mensen hebben zaterdag middag in Utrecht deelgenomen aan een door de jongerenorgani satie van de stichting Door de Eeuwen Trouw gehouden demon stratieve bijeenkomst, waarin is aangedrongen op eerlijkheid b« de uitvoering van de zelfbeschik king dit jaar op West-Irian. Aan de bijeenkomst ging een optocht door de stad vooraf,, waarin rond achthonderd mensen meeliepen. Zij droegen spandoe ken met leuzlen als „Geen tweede Biafra op Nieuw-Guinea", „Rech ten van de mens,- voor de Pa poea's een vrome wens" en „VN- akkoord, alleen maar woorden?" De optocht had een ordelijk y.er- loop. Aan het slot van de bijeenkomst zijn telegrammen verzonden aan de regeringen van Indonesië en Neder land en naar VN-secretarJs-generaal Oe Tftant. In het telegram aan fle Ne derlandse regering wordt er op aange drongen druk uit te oefenen op Indo nesië, opdat het verdrag van New York naar letter en geest wordt alt- gevoerd. Voorts wordt verzocht de re gering in Djakarta mee te delen, dat geen prijs meer wordt gesteld op vriendschappelijke betrekkingen, wanneer de volksraadpleging van de Papoea's een schijnvertoning wordt. In het telegram aan Indonesië wordt gevraagd de troepen uit West- Irian terug te trekken ten gunste van een neutraal en internationaal contro le-apparaat Ook wordt verzocht bij de volksstemming hetsysteem één man, één stem toe te passen. Soort gelijke wensen staan ook in het tel- gram aan de VN. Tijdens de bij eenkomstwerd het woord gevoerd dooro.a. de Papoealei der Nicolaas Jouwe. Hij zei dat Ne derland als mede-ondertekenaar van 'het verdrag van New York niet mag olijven zwijgen als de uitvoering van dit verdrag met voeten wordt getre den door Indonesië,-„Nederland neem geen Pilatus-houding aan", zo riep hij uit. „Laat de Papoea's niet de slacht offers worden van uw economische belangen in Indonesië." De heer Jouwe bestempelde de In donesische opvatting als zou in West- Irian het systeem één man, één stem niet zijn uit tc voeren door geografi sche moeilijkheden on de primitiviteit van de bevolking als een „pure leu gen". Andere sprekers in Utrecht waren het GPV-Kamerlid P. Jongeling en dc r.k. politicus mr. K. van Rijckevorsel, die voor West-Irian een status vroeg, waarbij staf en troepen van de VN permanent de ontwikkeling volgen tot een eerlijke volksraadpleging moge lijk is. Dr. J. V. de Bruin viel Kamer voorzitter mr. Van Thiel aan," die heeft gezegd dat hij zo hij zelf Pa poea was vóór Indonesië zou stem men. Dr. de Bruin noemde de houding van mr. Van Thiel „paternalistisch en onvolwaardig". nen en oud-politici gehoord, Zfj kreeg geen toestemming om 13 anderen te horen „om redenen van openbare orde en nationale veiligheid". Onder hen bevond zich Alexander Paftagoelis, die ter dood werd veroordeeld wegens een aanslag op premier George Papado- poelos op 13 augustus 1968. Bij aankomst van de commissie in Athene óp 8 maart circuleerde daar een pamflet, dat uit de gevange nis in Athene gesmokkeld zou zijn en, waarin gezegd werd dat Panagoelis de': gehele dag geboeid in een onder water staande cel moet doorbrengen. De Griekse regei-ing achtte het ook niet nodig dat de gevangenkampen op het eiland Leros werden bezocht, om dat dat al door hét Internationale Rode Kruis was gebeurd en het rap port daarover'bij;de subcommissie be kend is. Rode Kruis Vertegenwoordigers van het Inter nationale Rode Kruis brachten in no vember en december vorig jaar een bezoek aan do 1819 mannen en 135 vrouwen die voor het grootste deel op Leros verbleven. Zij constateerden geen vormen van mishandeling maar wel verschillende andere misstanden: overbevolking van het grootste kamp op Leros, gebrek aan verwarming, kleding en badgele- genheden, gebrekkige medische .(voor al tandheelkundige) verzorging e.d. Het Rode Kruis kreeg geen toestem ming de gevangenen te bezoeken, die na de aanslag op premier Papadopóe- los zijn gearresteerd, omdat hun mis drijven onder de gewone strafrechte lijke bepalingen vallen. Er wérden volgens het Rode Kruis sinds het laat ste bezoek in augustus 1968 enige ver beteringen in de omstandigheden'voor de gevangenen aangebracht. Tenge volge van akkoorden tussen het Rode Kruis en Athene werd bet eiland Ja- ros in oktober 1968/geëvacueerd en werden 400 zieke .of bejaarde gedeti neerden in vrijheid, gesteld. SAN CLEMENTE (VS), maartdag (NY Times, Reuter) De. Ameri kaanse president Nixon heeft er in een verklaring over de studentenon rust aan de Amerikaanse universitei ten. op aangedrongen dat de universi teiten de wettelijke sancties tegen ge welddadig gedragen van studenten strikter toepassen. Tot die sancties be hoort verwijdering van de onderwijs instelling. Maar tegelijkertijd maakte hij dui delijk, dat de universiteiten dit zelf moeten doen en dat' de federale rege ring de academische vrijheid en de in tellectuele integriteit op de scholen „niet kan, niet mag en niet moet" af dwingen. Nixon gaf zijn verklaring uit in.zijn weekend-huis inde Californlsche plaats San Clemente. Hij noemt het duidelijk dat de onrust niet alleen ge richt is op het politiek actief maken van de studenten, maar ook tot doel heeft de universiteiten zelf tot politie ke lichamen te maken. „Het.is niet te sterk ais ik zeg, dat dit de manier is waarop beschavingen beginnen te sterven," aldus Nixon. Hij geeft aan de andere kant toe, dat de.studenten een groot aantal gerecht vaardige grieven hebben. Onderwijs vernieuwing op de universiteiten acht hij noodzakelijk en ook'het betrekken- van studenten bij het nemen van be sluiten. JERUZALEM, maandag (Reuter) De 17-jarige Arabier Ezzeddin Rasjed Abdoel Jaber uitHebron is gisteren door een Israëlische militaire rechtbank veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf omdat hij op 9 okto ber 1968 een handgranaat had gegooid in een menigte bij de heilige grot Machpleah in Hebron. Er wérden daardoor 45 mensen ge wond. Dé politie kon hem arresteren op grond van inlichtingen van een Nederlandse toerist, die ooggetuige was geweest. WEST-BERLIJN, maandag (Reu ter). De 69-jarige Wilhelm Leh- mann, een voormalige politiefunctio naris in West-Berlijn, die tot vier jaar gevangenisstraf was veroordeeld, om dat hy vorig jaar Russische en Oost- duitse spionnen valse documenten had geleverd, is uit een Westberlijnse ge vangenis ontslagen en heeft zich naar Oost-Duitsland begeven, zo. is zondag uit. welingelichte kringen in .West- Berlijn vernomen. De man had van 1952 tót I960 voor de Oostduitse spio nage gewerkt, n I960 werd hij gear resteerd maar weer vrijgelaten we gens gebrek aan bewijs. -Nadat de Russische spion Jewgenji Ro en ge .in 1967 naar het westen overliep, werd. Lehmann opnieuw gearresteerd. Leh- mann had hem voorzien van een pas poort en andere documenten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1