w Frans en Italiaans succes in zesdaagse I 1 PECH IN JAPAN VOOR DELEGATIE UIT ROTTERDAM I Orgelspel door vier organisten Zeer slecht spelpeil in titelstrijd Forum in Den Briel over Tlan 2000+' Ir. B. Wilton opent InHaBé Reclame-man verdacht van oplichting: eis tien maanden De ziel van de poëet zit in z'n dichten Diamant h ROTT ERBAM RIJN MOND 'S Echtpaar vierde 65-jarig huwelijksfeest Weinig publiek bij voetbal derby op toneel KEES VERKERK AAN 'T ORGEL Rotterdamse rechter mr. ,T. Meursing in Leeuwarden raadsheer DUG-OUTS OP HARGA-TEKRE1N Overspanning op Rotterdamse arbeidsmarkt Gemeenteraad komt morgenmiddag bijeen Centenvereeniging honderd jaar Rotterdam krijgt boek'envoorraad Geen bezoek aan keizerlijke tuinen Anneke Elro maakte luiar come-back in de Groote Schouivburg In de Doelen Ridderkerks wethouder: Geen goed schutter - wel goed prater pagina 4 - woensdag 9 april 1969 WIELRENNEN {Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag Op SA de voorlaatste avond van de ïtot- terdamse zesdaagse zijn ongeveer 1500 toeschouwers, die voor de ÏJ eerste keer voor de nodige sfeer zorgden, getuigen geweest van een Frans en een Italiaans sue- £<l4 cesje. 3e piepjonge Fransen Van Lancker •tv en Mouriaux bewezen tot groot en- Vt? thousiasme van de aanwezigen tot- meer in staat tc zijn dan de negende (en laatste) plaats doet vermoeden. De twee Fransen sloten een koppel- f - koers over 45 kilometer zegevierend af voor Fost-Deloof en Gilmore-Eu- J.v; ^cn- Dank zij deze triomf •werden ze 2,- uitgeroepen tot liet strijdlustlgste en *»J! populairste koppel van de avond. De Italiaanse combinatie Beghetto- Bancatü zag kans zich overigens met voor lang voor het eerst aan de kop van de ranglijst te plaatsen. Cf Vooral dank zij het werk van Giuseppe jj Beghetto, de wereldkampioen op de Uf, sprint, lieten de Italianen in een ener- 'X verende koppelwedstrijd over onbe- Êf kende afstand Pijnen en Wagtmans juist achter zich. SjJjJ De race, die 35 minuten duurde, liep voor Emiel Severeyns minder prettig af. De Belgische koppelgenoot van K Piet van der Lans kwam kort voor het iSL einde lelijk te vallen, maar gelukkig fe. bleken de verwondingen mee te val- V*h lem Met schaafwonden aan benen en armen kon hij na verzorgd te zijn in de piste terugkeren. De meeste aandacht ging uiteraard uit naar het spectaculairste onderdeel, de strijd achter de demy's. Nadat Johnny Brouwer voor een Rotterdams succes bij de B-profs had gezorgd, kregen de aanwezigen een fascinerend geveoht te zien tussen de „grote jon gens". In het eerste gedeelte maakte Riny Wagtmans indruk door aan de kop van. het rennersveld aanvallen van vooral Posts kopoeigenoot Ho- mam Deloof op fraaie wijze af te slaan. Nadat Pijnen Wagtmans had afge lost, leek de rol van de jonge Neder landers uitgespeeld. Post en Verschue- ren maakten elkaar het leven zuur iv een en ander ging niet geheel volgens de reglementen, h'tgeen hun gangma- •a kers ook een openbare berisping we- r■6, geus gevaarlijk rijden kostte maar de Nederlander en de Belg hadden zo- v.. veel aandacht voor elkaar, dat Itenó nv Pijnen in de laatste spectaculaire ron de als eerste door de finish kon snel len. Favoriet Ondanks de sterke concurrentie van voord PUnen-Wagtmana, Bngdahl- Koei en Eugcn-GUntore blijven „kei zer" Peter Post en zijn Belgische kop pelgenoot Romaln Deloof favoriet nummer één voor de eindzege. Peter Post, wiens triomf gisteravond in een afvalrace volgens dc speaker zijn vijf- duizendste overwinning betekende, was er overigens zelf geenszins zeker van dat hij vanavond voor de 48e maal als winnaar gehuldigd, kan wor den. „De strijd is nog lang niet beslist", zei de Amstelvener. „De deelnemers zijn beter aan elkaar gewaagd dan vorig jaar en er zijn ook meer kans hebbers. De vorige keer waren alleen Bugdahl-Duyndam en Sercu en ik dat". Peter Post is het niet eens met de mensen, die beweren dat er to weinig vedetten zouden zijn. „Wat heet ve detten", reageerde hij. „Neem Pijnen en Wagtmans en ook Van Lancker en Mouriaux. Die missen nog routine; ze hebben nog geen grote naam. Ze wor den dan ook niet als vedetten be schouwd. Maar over een paar jaar zijn die jongens een begrio, terwijl ze dan misschien nauwelijks sterker rij den dan nu. Nee, van een zwak rennersveld is geen sprake. Daarom kan er vanavond nog van alles gebeuren. Natuurlijk, ik ben er op gebrand om te winnen. Ik win namelijk altijd even graag". De stand in de Rotterdamse Zesdaagse na de neutralisatie was vannacht: J. Fost-Deloof (Ned/Belg) 370 punten. 2. Bugdahl-K&el (W.-Dld/Ned) 202. 2. Eugen-Gilmore (Den/Austr) 194. Op 1 ronde: 4. Schultze-Frftz (W.-Dld) 3Ë2. 5. Beghetto-Rancati (It) 214. Op 2 ronden: 6 Pijncn-Wagtmans (Ned) 432. 7. Severeyns-Van der Lans (Belg/Ned) 305. 8. Verscbueren- Seeuws (Belg) 294. 9. Van Lancker- Mouriaux (Pr) 258. René Pijnen (rechts) wordt afge lost door Riny Wagtmans. De twee Nederlanders waren ook gis teravond goed op dreef. j Extra klasse libre (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag'. In dc wedstrijd om het distrlolskamploen- schup extra klasse llbrc wordt uitzon derlijk slecht gespeeld. Zo miserabel, dat maar enkele van de acht deelne mers aan dit toernooi nog net boven de dcgradaticgrens kwamen doch ve len er ver beneden bleven. Stigt Thans heeft nog geen enkele party verloren en heeft de leiding, maar er moet niets gebeuren of ook hij komt beneden het minimum van elf. Cleus- kens, nummer vier op de-ranglijst, le verde nog de beste prestatie, want zijn algemeen moyenne is na drie ronden 14.01. Van Nieuweuhuizen is tweede met een gemiddelde van 12.67. Dat hij be ter kan, valt op te maken uit het feit dat hij ia Iedere ontmoeting een serie van drie cijfers scoorde. De kopman kwam zover niet en kwam niet verder dan 11.17. Van enige spanning is na tuurlijk geen sprake. Een verrassing was het dat Cleuskens van ZwJjsen verloor en dat Boekestein het onder spit moest delven tegen Stigt Thans, die na 20 beurten een achter stand had van 150 caramboles. UITSLAGEN: Stigt Thaaa Storin 350 203 10 19 09 68 16,41 '13.44 Clouskerm Boekestein 350 350 30 30 03 02 11.60 iii.se Koolhaas Zwljscn. 350 218 22 32 80 45 15.00 9 90 Korkum Kieuwenhulzen 350 327 26 26 70 300 13 46 12.57 StJgt Than3 Z wij sen 350 332 43 43 47 SL 813 7.72 Nleuwenhulzen Koolhaas 350 200 33 33 JU8 B0 10.60 7.57 Storm Boekestein 350 300 44 44 31 81 7.03 7 02 Cleuskens Kerkuin 350 20-1 21 21 61 81 16 60 9.71 Nfeu wonhulzen Storm 350 215 22 22 121 89 35.S0 977 Koolhaas Kerkum 350 250 23 28 60 48 12 SO 925 Stigt Thana Boekestein 350 310 32 32 84 144 Zwijsen Cleuskena 350 205 al 21 75 105 1688 14 04 BRIELLE. De afdeling Brlelle van de Partij ven de Arbeid organi seert een forum-avond over het Rot terdamse plan „2000 4-". De avond wordt gehouden op 11 april a.s, in zaal Dedert aan de Turf- kade. Aanvang 8.00 uur. Aan dit form zullen medewerken: G. Z. de Vos, loco-burgemeester van Rot terdam. Hij behandelt doel cn opzet van het plan 2QÜ0+. Ir. J. Beukers, voorziter Stichting E uropoort-Botlek- belangen, over: Verband tussen haven en industrie. C. Egos, tweede-kamerlid over: De recreatieve aspecten. Pater C, Hubers S. J. bedrijfsaalmoezenier, over: Le ven met de industrie en burgemeester H. Sloots van Rozenburg, over: Leven temidden van de industrie. Het geheel onder voorzitterschap van burgemeester H. van Es uit Briel- le. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag De voor zitter van de Kamer van Koophandel, ir B. Wilton, zal zaterdagmorgen om elf uur de officiële opening verachten van de consumentenbeurs „InHaBé", die van 12 tot en met 10 april in de Margriethal in Schiedam zal worden gehouden. In tegenstelling tot andere jaren zal de beurs ook op zondag 13 april (van 1 tot 6 uur) geopend zijn. Op de andere dagen is de beurs geopend van 1 tot 5 en 's avonds van 7 tot 11 uur. (Van een onze verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag Gisteren hebben de heer en mevrouw Muijlwijk uit de Ant Muijsslraat in Schiedam de dag herdacht waarop zij 65 jaar geleden in het huwelijk traden. De heer Cfornelis) Muijlwijk, 88 en zijn vrouw J(aantje) Boon, ook 86, werd namens het, Gemeentebestuur een fruitmand aangeboden. Wegens verhindering van burge meester H- Roelfsema kwam diens echtgenote het bruidspaar gisterraid- dag tijdens de receptie namens haar man de gelukwensen aanbieden. BIJ Feijenoord-Spartatweede paas dag, waren ruim zestigduizend toeschouwers bij „AjaoFeijen- oord", een dag later nog geen driehon derd.i Dat was dan ook vu de Rotter damse Schouwbitrg. waar de toneel groep Centrum gisteravond de eerste voorstelino Mi de Maasstad van Ger- ben Hellinga's voetbal-toneelstuk, ge ïnspireerd op het treffen tussen Ajax en Feijenoord op 17 november j.l. bracht. De verwachting leek gerecht vaardigd dat het stuk in Rotterdam, •naast de tTOuuie schouuibiirpbezoe- kers toch ook ander, voetbal- of be ter. Feijenoord-minded publiek zou trekken. Het pakte anders uit Centrum nu ikte er desalniettemin een fijne voorstalling van, zodat de positieve recensie die Hans van den Bcrgh in onze krant schreef, na de landelijke première op 7 maart, ac tueel bleef. Hij stelde onder meer: „Met een voetbalwedstrijd heeft het stuk uitsluitend de naam gemeen met toneel beeft het daarentegen alles te maken, omdat de spanningen op de tribune de innerlijke conflicten van de personages eveneens blootlegt als een klassieke dramatische crisis dat pleegt tc doen. Men kan daarom bewondering hebben voor het feit dat Hellinga kans heeft gezien de magere mogelijkheden van een groepje tonelisten die twee maal drio kwartier de zoal in moeten kijken, uit te bouwen tot een soms boeiend en dikwijls amusant luister en kijkspel". De medespelenden waren o.a. Jules Hamel ,Marja Kok, Dries Krijn, Eli sabeth Hoyting, Shireen Strooker en Ben Hulsman. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De 59 -jarige reclamecolporteur Herman J. de B. uit Amsterdam, die wordt verdacht van oplichting van midden standers In het Westland, hoorde de officier van Justitie bij de Rotterdam se rechtbank mr J. D. de Jong giste ren een gevangenisstraf van. tien maanden met al trek waarvan drie voorwaardelijk tegen -zich eisen. Volgens de officier heeft hij in ieder geval acht middenstanders in Hoek van Holland en Naaldwijk (delicten die hem ten laste waren gelegd) voor zo'n tachtig gulden elk, opgelicht. Het vermoeden bestaat dat De B., die ad vertentieruimte oo een inlegvel voor telefoongidsen verkocht, in het weste lijk deel van Zuid-Holland midden standers voor 22 000 heeft opgelicht. Tegenover de rechtbank, gepresi deerd door mr A. R. Jolles, verklaarde De B. dat hij dit niet opzettelijk heeft gedaan. De vraag of hij contact heeft gehad met de PTT over de Inlegbla- den, moest hij ontkennend beantwo-u* den. Getuigen verklaarden dat De B. zich had voorgedaan als vertegenwoordiger van de Uitgeverij Beroeusdocumenta- tie Amstelpost. Deze uitgeverij is een éénmansbedrijf van De B. geweest maar vorig jaar hek hij het bednjf schrappen uit het handelsregister. Over geld beschikte hij toen niet meer. „Ik leefde in een schemertoestand door moeilijkheden met mijn vroegere vrouw", aldus De B. over de tijd waarin hij de oplichtingen volgens de officier heeft gepleegd. „Curieus dat hij in die tijd juist geld uit andermans zakken losklopte en niet ten nadele van zichzelf werk te", aldus de officier die de vorm van reclame reëel vond, dit in. tegenstel ling tot de raadsman mr Bordewljk die ook schuJbij de middenstanders zocht, De officier zei ..te menen, dat De B. onder goede leiding nog wel iets kan presteren maar dan moet deze volgens hem geen functie hebben waarin hij met geld om moet gaan. Mr De Jong wees het advies van de reclassering voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering duidelijk af. Kij zei dat deze straf helemaal niet nodig is. Raadsman mr Bordewljk achtte het ten laste gelegde niet bewezen. Hij vroeg vrijspraak en onmiddellijke in vrijheidstelling maar dit verzoek wees de rechtbank af. De uitspraak Is op 22 april bepaald. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag. Vele prominente sportlieden waren gister avond aanwezig bij de Rotterdamse zesdaagse. Behalve voetballers van o.a. Excelsior, SW en Hermes DVS kwamen ook biljartmatador Piet van der Pol en sehaatscrack Kees Verkerk een kijkje nemen. Nadat Kees Verkerk een rondje op de fiets had afgelegd toonde hij ook zijn muzikale kwalitei ten. Aan het hammondorgel en met vader Pleun aan de drums zorgde „Keessie" voor een vrolijk intermezzo. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Mr. J. Meuising, rechter in de arrondisse mentsrechtbank in Rotterdam, is be noemd tot raadsheer in het gerechts hof ia Leeuwarden. De heer Meursing heeft ongeveer tien jaar in Rotterdam gewerkt. Mr. C, Stol, vice-president van de Rotterdamse rechtbank en mr. A. J. Roem, rechter van deze rechtbank, maken kans te worden benoemd tot raadsheer van het gerechtshof in Am sterdam waar twee vacatures zijn. Beiden staan twee keer op de lijst var aanbeveling. Mr. J. Verburg, hoOiJ pecteur van 's rijks belastin gen m Rotterdam staat éen keer op de lijst van aanbeveling voor deze vaca tures. -- Jp woensdag 13 apitil komt onj verkeerstechnische red-enen de brug- opening van -de Koningshaven van. 22 40—22,55 uur te vervallen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. In Rotterdam bestaat nog steeds grote vraag naar werknemers In dc metaal nijverheid. Van februari op maart daalde de vraag weliswaar van 45S5 naar 4410, maar de metaalnijverheid neemt toch nog 58 procent van de to tale geregistreerde vraag voor zyn re kening. In die 4410 zit ook de vraag naar metaalarbeiders bU Verolme, die gezien de onlangs geveerde Luchfre- clamc, nogal aanzienlijk moet zijn. Landelijk bedraagt de vraag in de metaalsector 12 procent van het to taal. De werkloosheid onder mannen daal de van. februari op maart van 2736 naar 2437, onder vrouwen steeg de ge registreerde arbeidsreserve van 196 naar 201. De vraag naar arbeidskrach ten nam toe; bij mannen van 7577 tot 7610; bij vrouwen van 2220 naar 2240. Zo langzamerhand, zo werd van morgen op de maandelijkse persconfe rentie van het Gewestelijk Arbeidsbu reau gezegd, gaat de situatie weer in de richting van „overspanning". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. ~De ge meenteraad komt morgenmiddag te 2 uur bijeen voor het afhandelen van een agenda van 38 punten. Onder meer komt aan de orde een voorstel om het pand Middellandstraat 103 (het voormalige arbeidsbureau) te verbouwen en in te richten als wijk centrum voor de wijken Middelland en oud en nieuwu West. WE heben er lang op moeten wachten, maar nu is het dan eindelijk zover. De sneldichter van Delfshavcn heeft een vera gewijd aan burgemeester Thomassen, Dat gaat zo: „De omstreden burgervader slaat nu in het middelpunt er is een kritiek-eskader heeft het zwaar op hem gemunt." Dan volgen zes strofen in hetzelfde boeiende tik-tak-rltme en onze snel dichter Cohen ehudigt dan even cu rieus als hij is begonnen: „Thomassen als burgervader is orof ucn door kritiek, maar gelijk een zonnebader hoort hij Innerlijk muziek." Weet u wat nu het knappe van zo'n strofe is? De polyplaatsbnarheid. Ver vangt u burgervader maar eens door zonnebader en kritiek door muziek. Ziet U wel. Zou dat nou moeilijk zyn? Zo'n vers? Even proberen. „Thomassen als burgemeester is omgeven door kritiek, maar gelijk een jenmeester mist men één tuce pruimpjes niet." „Beste dichter van Delfshaven wat dicht gij toch trots en breed fijn, dat wij ons kunnen laven aan zo'n grote spoedpoëet." „Door Delfshavens snelle dichter veel gesproken, niets gezegd met gekraai of met gekakel een cohenne-ei gelegd TVT jaar hoopt de centenvereeniging voor blinden „Steunt ons streven" zijn honderdjarig bestaan te vieren. Doelstelling van de vereniging is: gel delijke hulpsteun en ontspanning t«m blinden. Het bestuur van dp ver eniging heeft het plan opgevat om het eeuwfeest met de blinden op feestelij ke wijze ie vieren. Zaterdag 12 april wordt een slraat- coUecte gehouden. Het succes van deze collecte staat of valt met het aantal collectanten dat zich voor dit doel wil inzetten. Collectanten kunnen zich op- Misschien'heeft u er nooit iets van gemerkt, maar Rotterdam ig op het gebied van hoeken een achterlijke stad. In Rotterdam zijn maar heel weinig uitgeverijen. Dat Is nog niet zo erg, maar Rotterdam heeft ook heel weinig hoeken in voorraad. Boeken worden hier nog steeds niet met con- taincrladlngen tegelijk aangevoerd. Wie by zijn boekhandelaar een exemplaar van een ouet meer in voor raad zijnd boek bestelt, moet lang, soms zeer lang wachten op zijn bestel ling. Vooral studerenden kunnen over dit euvel boekdelen opendoen. Aan het Rotterdams isolement op boekengebied komt (wonderlijk toe val, uitgerekend in het Erasmusjaar) nu snel een einde. Na l oktober krijgt Rotterdam de beschikking over een zeer groot depot, dat zal worden ge voed door vijftig Nederlandse uitgeve rijen. Deze maand ging op een terrein aan de Graafstroomstraat (Spaansepolder) de eerste paal de grond in voor de vestiging van de NV Algemeen Boe kendepot De Maasstad, Moest de boekhandelaar zich voor heen voor iedere bestelling wenden tot de uitgever zelf, na 1 oktober de datum, dat men het bedrijf in functie hoopt te stellen kan de boekhandelaar onmiddellijk putten uit eigen Rotterdamse voorraad. Het gebouw gaat hulsvesting ver lenen aan de Rotterdamse School- boekhandel, een inkoopinstituut van de gezamenlijke Rotterdamse boek handelaren. In. tegenstelling tot vroe- fer kunnen schoolboeken birmen en- ele dagen worden afgeleverd. In het gebouw komt een permanente show room en tentoonstellingsruimte, waar geïnteresseerden uit het onderwijs zich kunnen oriënteren op het gebied van de schoolboeken. geven bij het kantoor van de vereni ging aan de Slotlaan 31. Tel. 138121. De collectanten krijgen een leuke ju bileumverrassing. Omdat hij van zijn patroon, boek drukker Lintjes uit de Niéuw- straat te Maassluis, een kwartje loonsverhoging per week kreeg, trok de heer C- J. de Heer naar zee dat is nu zeventig jaar ge leden. De nu 85-jarige De Heer, verdiende toen als leerjongen in de boekdrukkerij vijftig cent per week, zodat hij een loonsverho ging van vijftig procent vroeg. Zijn zeemansloopbaan was niet van korte duur: 42 jaar voer hij op de haringvloot. Hij bracht het tot schipper van een logger. Vandaag vieren de heer en me vrouw De Heer hun zestigjarig huwelijksfeest. AI vele jaren wo nen zij nu aan de Geerkade waar ze een klein bejaardenwoning hebben. De oude zeerob woont vlak bij het water. Iedere dag ziet hij vele schepen riangs zijn huis varen. Het diamantenfeest zal niet on opgemerkt voorbij gaan. De beide zoons, de vijf kleinkinderen en zes achterkleinkinderen zijn in ieder geval van de partij. (Van een bijzondere medewerker) Op de eerste dag van het be zoek van de Rotterdamse dele gatie aan. Japan heeft zich in Ja panse ogen een allerongelukkigst incident voorgedaan: een vertra ging van twee uren in Tokio werd gevolgd door een gedwon gen overnachting in Fokuoka na bij Nagasaki, geheel buiten het zorgvuldig opgestelde reissche ma. Oorzaak: door storm en re genbuien was het Japanse lucht net ontredderd en mist verhin derde een landing in Osaka, waar vandaan de Rotterdammers vol gens het schema Kyoto hadden moeten bereiken. De Japanse reisgids Okano-san, of tewel meneer Okano, voelde zich door al die tegenslag de ongehtkkigste van alle honderd miljoen Japanners. Hij begreep niets van zijn Rotterdamse gastendie uit alle hoeken en gaten kaarten van Japan tevoorschijn tover den. Zij tailden zueten bij welke pixz- zel-vhegtocht zij tegën wil en dank toerden betrokken. Staande steunde hij zijn hoofd in zijn handen, want een Japanner, die plotseling voor zich wijzigende om standigheden wordt geplaatst, komt in een moeilijke positie. Terwijl zijn Rotterdamse gasten zich letterlijk aan de omstandigheden aanpasten met Koffie, verrijkt met een scheut accijnsvrij, maar geen alcohol vrij vocht uit de stationswinkel in Fo kuoka, trachtte Okano zijn geteisterde hoofd op zijn romp te houden door het heel stevig vast te houden. Hij regelde toch nog een geïmprovi seerde slaapgelegenheid in een paar verlaten kamers, ronde in en uit bij het kantoor var» Japan Airlines, waar een handvol landgenoten van hem met veel energie trachtten te redden wat niet meer te redden viel: een vlieg tuig, dat van zun vliegplan had moe ten afwijken door overmacht. Voor de Japanners was dat een aantasting van hun eer. Supersnel Okano begon weer wat vrolijker te zien, toen hij erin slaagde iit Tokio, gelijk met üe opkomende zon, een au tobus uit de lucht te plukken en ook nog kaartjes te bemachtigen voor de supersnelle (tot 230 km/h) expresse- trein naar Kyoto. Want daarheen had het gazelschap na aankomst in Osaka en het gevan van een persconferentie zich moeten begeven voor het nacht verblijf Met excuses voor het „allerongeluk kigste incident" op de dag van aan komst van de vertegenwoordigers van de wereldhaven Rotterdam in Japan, leverde hij zijn gasten in het hotel af aan consul-genera al De Vries. Geen keizerlijke tuinen Deze legde zijn pech-aandeel in de reeks gebeurtenissen gemakkerlijk van zich af dan Oliana. jammer, dat het bezoek aan de keizerlijke .tuinen, dat ik met veel moeite voor u had georganiseerd voor zaterdagmiddag erbij in is geschoten." Maandag (Pasen kent men in Japan niet) begonnen de zaken pas goed voor de delegatie. Zij viel uiteen in groepen ,die op een conferentie met vertegenwoordigers van de haven van Kobe en van Seattle (VS) gingen spreken over de combinatie zeeha ven-luchthaven, over de keten van wereldhandelscentra en over Rotter dam als distributiehaven in Europa. ROTTERDAM, woensdag. Met een uitgebreid programma van kin dervariété heeft Anneke Elro gister middag in de Groote Schouwburg haar come-back gemaakt. Ruim veer tien maanden geleden moest Anneke Elro haar bekende jeugdvoorstellingen staken, als gevolg van de verwondin gen, die zy opliep bij een ernstig au to-ongeluk. Op de première van haar nieuwe programma waren, ondanks het goede weer, toch een redelijk aantal kinderen aanwezig, die met veel enthousiasme de verschillende programma-onderde len ontvingen. Anneke Elro, die als gastvrouw optrad, maakte een vitale indruk, Afgelopen zondag tijdens de wed strijd Hermes DVS 2FC moes ten de heren trainers, officials en reserves nog gebruik maken van het oerdegelijke bankje. Bin* nenkort zullen zij wat comforta beler de wedstrijd kunnen gade slaan, wanneer de nieuwe door de gemeente, aangebrachte dug outs op het sportpark Harga in gebruik worden genomen- „Dug-outs voor de nieuwe ere divisieclub". Zo luidde de aan duiding op de achterzijde van de foto. Het bleek echter een grapje van de fotograaf. Een wrang grapje, dat wel. Hij moest immers toch weten dat er twee betaalde verenigingen van dit veld gebruik maken. "TT"AN het Walcker-orgel m de Nieu- we Zuiderkerk zijn vóór dit gebouw uit het Rotterdamse stads beeld verdwijnt en daarmee ook het kolossale Instrument dat .inmiddels reeds naar Doesburg is verhuisd diverse plaatopnamen gemaakt. De vier organisten die aan dit klin kende document hun medewerking verleenden zijn Aad van der Hoeven, Addie de Jong, Jet Dubbeldam en Koos Bons, en de laatste opname waarop ze alle vier te horen zijn was voor de producent, de Rotterdam se grammofoonplatenzaak Canto di Vangelo, aanleiding deze gebeurtenis een ietwat feestelijk cachet te verlenen door hen gisteravond in de grote zaal van de Dooien te laten optreden met enige werken die men. op enkele der reeds uitgebrachte platen kan horen. De betreffende plaat werd hun over handigd door wethouder G. Z. de Vos, loco-burgemeester van onze stad, die ook bereid bleek tot een passende toe spraak. Een pijnlijke regiefout was intussen wel het langdurige wachten voor deze wethouder op de vier orga nisten die maar niet op het podium schenen te willen komen. Langdurig was ook wel het pro gramma, hetgeen zeker bij orgelspel alleen van minder positieve invloed bleek op de luisterconcentratie van het niet zo heel grote publiek. Alle ge speelde werken (soms fragmenten van grote stukken) opsommen is va dit be stek dan ook niet doenlijk, zodat %ve ons moeten beperken tot het geven van een beknopte karakteristiek der interpretaties. Aad van der Hoeven brak o.a, eer lans voor de Toccata m A van zijn vroegere leermeester Piet van den Kerkhoff, een der markantste uitingen van de verscheiden organist der Nieuwe Zuiderkerk. Zyn vertol king muntte uit door metrische stabi liteit en veel fwoel voor opbouw. In een korashx - 'erking van Bach toonde hij een voorliefde voor een o i. te penetrant klinkend register voor de cantua firmus. Addie de Jong speelde zijn gehele programma - o.a, de le vendige Introductie en toccata van "William Walond en het Allegro uit Widors Zesde Symfonie met grote technische beheersing en met veel in tuïtie voor de diverse stijlen. Jet Dub belman imponeerde vooral met haar knappe en fraaie verklanking van Langlais' Te Deum, welk stuk zij al eerder begonnen was, maar ongeveer halverwege abrupt afbrak wegens een kleine, maar desastreuze vergissing: een manipulatie waardoor alle regis terknoppen weer m hun ruststand terugvielen. Wat moeizaam en hier en daar ontsierd door kleine mis slagen klonken haar overige vertol kingen (o.a. bewerkingen van com posities van Mozart en Ame); de on bekendheid met dit orgel speelde haar kennelijk nog parten. Tenslotte speelde Koos Bons koraal bewerkingen van eigen hand en mu ziek van de Tsjechen Pefcr Eben en Jan Krtitel Kucbar, van de laatste de Fantasie In G, een soort naïeve Mo zart, die Bons trefzeker in het dose ren der contrasten tot klinken bracht. S. NIEBOER RIDDERKERK. Maandenlang zijn de schutters van de schietvereni ging Sint Joris bezig geweest met bouwen. Voor schieten was geen tijd, want het nieuwe clubhuls aan de Mo lendijk moest klaar. Met Fasen was dat getukt. Wethouder C. J, van den Berg, die als locoburgemeester optreedt, opende toen dit staaltje wan ondernemingslust door op de pistoolbaan de eerste serie schoten te lossen. De heer Van den Berg bleek geen goed schutter, maar gelukkig wel een goede spreker, zodat hij toch nog een uitbundig applaus oogstte. Hij zei met te begrepen hoe men in zo'n slecht jaargetijde zo snel het clubhuis had weten op ts trekken, ook zei hü dat de vereniging het voorbeeld had gege ven hoe men met hamer en nijptang meer kon bereiken dan met het schrij ven vac boze ingezonden stukken. Gl,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1