'Barendreclitse' - <et dat bankstel bent u niet getrouwd» DeStam Lintjesregen werd een democratische bui Gegadigde voor plan mammoet haven voor Zeebmgge C0UZY R I: Gevangenisstraffen geëist tegen jeugdig inbrekend echtpaar 'wi^' - Frans Bik zal moeilijk duel moeten voeren vm&m ROTTERDAM RIJNMOND FIETSERS EN VOETGANGERS GAAN MET SPECIALE LIFT Geslaagde damdag van Charlois Bevolkingsregister beschermt privacy waar gezelligheid begint B. EN W. VRAGEN KREDIET VOOR WIJK- OPBOUWORGANEN BANDRECORDERS EN PLATENSPELERS Groot concours voor klaverjassers HAND IN HAND VOOR DE RECHTBANK Tien maanden geëist wegens brandstichting Straatverheterïngen pagina 4 - woeradag 30 april 1969 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. In de onmiddellijke omgeving van Rotterdam wordt in juli een nieuwe tunnel geopend; een oever verbinding onder de Oude Maas waarvoor officieel nog geen naam is gevonden. Het is de tunnel tussen Barend recht en Heinetioord die binnenkort de lelijke stalen brug, een door vele automobilisten gebaat obstakel, gaat vervangen. Deze nieuwe tunnel, de Hcincnoordtunnel zoals hij algemeen wordt aangeduid, vormt een belangrijke schakel in liet verkeer met de Zuidhollandse eilanden en Zeeland. Om de Rivellabeher (Van een onzer verslaggevers} ROTTERDAM, woensdag. Wie de Klvella-wissel prijs dit Jaar zal winnen, wordt aanstaande donderdag avond beslist, want dan zullen in bel eigen clublokaal van de biljartvereni ging Tediro Frans Bik en Bas de Zeeuw elkaar ontmoeten, Dat wordt voor eerstgenoemde een heel moeilijk duel. Bik is tot nu toe wel ongeslagen gebleven, maar of hij zich de zoveel sterkere de Zeeuw de baas kan blij ven, zal eerst in de slatpartij blijken. Dat Bik nog geen enkele ontmoeting verloor is op zichzelf al een knappe prestatie, want zijn rivaal moest in dit toernooi eenmaal het hoofd buigen. De Zeeuw heelt nog niet het pers bericht van zijn clubgenoot Schmitt, die in vroegere Rivellatoernooien zeer hoge moyennesnoteerde en formida bele series scoorde. Hendriks heeft in deze wedstrijd weinig goeds laten zien. Dat hij van Bik moest verliezen had hij waarschijnlijk zeil ook niet gedacht. Rob Bongers bracht het er dit keer beter af dan vorig jaar. Toen bleef hij zonder matchptmten, terwijl hij nu reeds twee ontmoetingen won. Horsten zal vermoedelijk wel op de derde plaats eindigen. De partijen voor donderdag zijn Horsten tegen Bongers en Bik tegen de Zeeuw. Hendriks 450 450 12 100 37.80 Barzllay 350 249 12 77 23.25 Waard enburg 300 300 25 44 12.— Blcmons 350 337 25 42 13,4B Bik 350 350 14 160 25.— Hendriks 450 21£ 14 84 15.07 Horsten 350 350 13 184 20,92 Barzllay 350 179 113 43 13.78 Bongers 250 250 14 09 17,85 Blemans 350 238 14 65 17.— Barzllay 350 350 18 007 21.87 Blemans 350 242 10 58 15.12 pe Zeeuw 450 450 10 177 45.— Hendriks 450 237 10 84 23.70 Bik 350 350 13 <H 25.92 Wnardcnburg 300 298 13 75 22.92 ROTTERDAM, woensdag. De tra ditionele damdag van „Charlois"de ze werd zaterdag voor de achtste maal gehouden is weer een groot succes ge- .worden. Er waren 124 deelnemers, verdeeld in 21 groepen van vier spe- Iers. De prijzentafel was goed ver zorgd. De eerste prijswinnaars waren: HOOFD KLASSE: J. Stump, Rotterdam; D. Kletjne, R'dam; J.v.d. Wetoringh, Dubbeldam; J. W. Visser, H. Wo-Ambacht; C, Zijlstra, Alphen a/d Rijn: G. Meijer R'dam; Th. v. Prooynn. R'dam; B. Stuik, R'dam: J. H. Latooy, R'dam en W. Tcrlouw. Raalte (uit een poule met C. Bakker. A Huët en S. de Jong). EERSTE KLASSE: E. Wlskorke jr. R'dam. J. F. Gerritsen, VJaardlngen; P. v.d .Ao. Papendrecht; A. C. v. Diggelen, Alphen a/d Rijn: A. de Bruijn, ZwIJndrecm; P. C. G&rtholf, R'dam; A. Th. Malaaan. R'dam; H. Groenendijk. SommelsdUk; R. C. v. Woerden. Vlaardiogen: K. J. Aspcren. R'dam;,P. Verschoor, H, lod-Ambacht; J. Hoornweg, Den Haag. TWEEDE KLASSE: J. Lucassen jr, Vlaar- dingen; P. Hagen, Alphen a/d Rlin, 11. v. Muiden. Gouda; J. v. Lochem, Delft; J. W. slui. Krimpen; L, J. Verdegaal, Alphen s/d Mn; M. de Bruyne, Schipluiden; A. v. ywk, Rotterdam en C. v. Dam, Schiedam. in het Deltagebied van Rijn, Maas en Schelde zijn twee noord-zuidroutea voor het wegverkeer geprojecteerd: de meeat westelijke verbinding zal aan gelegd worden naamate de zeegaten in de Delta worden afgesloten. De andere verbinding is reeds met het gereedkomen van de Haringvliet- brug, de Grevelingendam en de Oos- terscheldeburg tot Btand gebracht. Al leen ondervindt het verkeer op deze route tussen Numansdorp en Rotter dam hinder van de soms smalle wegen en de nauwe brug bij Barendrecht. Maar het gereedkomen van de Heinenoordtunnel en de brede aan- en afvoerwegen lossen dit probleem op. Als straks de weg over het inmid dels afgesloten Volkerak klaar is, zal de automobilist komend uit de Hei nenoordtunnel --op de zuidelijke oe ver van de Oude Maas éen aangepast wegennet vinden, dat hem in de gele genheid stelt bij, de Haringvlietbrug een keuze te maken tussen de richtin gen Goeree-Ovcrflakkee, West-Bra bant en Antwerpen. Randweg In de richting Rotterdam-zuid zal de automobilist vla de Vaanweg straks het knooppunt met de zuidelijke rand weg bereiken, waar hem de mogelijk heid wordt geboden via vele wegen Rotterdam en zjjn stadsdelen te berei ken, of om de stad heen te rijden. In het gehele wegennet rond Rotterdam vervult de nieuwe tunnel dus een be langrijke functie. Het is in totaal de zevende tunnel voor het wegverkeer die ons land telt en de zesde tunnel die onder water werd gebouwd. Het is tevens de breedste tunnel die door Rijkswater- etuat werd aangelegd. De tunnel be staat uit twee buizen met in iedere buis een tweestrooks rijweg voor snel verkeer (breed 7,25 m) en een 3.90 m brede parallelweg voor langzaam ver keer, van de overige rijstroken ge scheiden door een brede berm. Tenslotte komt naast deze parallel weg nog een voetpad te liggen. Een geheel nieuwe voorziening, tot nu toe onbekend voor de Nederlandse tun nels, is de lift die fietsers en voetgan gers de korte steile helling van de tunnel bespaart. De tunnel, breed on met een kort overdekt gedeelte be hoeft geen kunstmatige ventilatie. De door het verkeer opgewekte lucht stroom 1b voldoende en stijgt het ge halte aan koolmonoxyde dan gaan au tomatisch twintig kleine ventilatoren werken die zijn aangebracht in het plafond. Bij deze Heinenoordtunnel ontbre ken ter weerszijden dan ook de venti- latjetorens, die zo typerend zijn voor de overige tunnels in ons land. Zonwering Opmerkelijk voor deze tunnel zijn de ver vooruitgeschoven zonwerende roosters boven dc inritten, waardoor een geleidelijke overgang van dag- naar kunstlicht wordt verkregen. Het veriichtingsnlveau in de tunnel (een doorgaande rU verlichtlnggarmaturen) wordt met behulp vad lichtgevoelige elementen en een dim-lust al kt lie auto matisch aangepast aan het dagUchtni- veau buiten de tunnel. In het voorjaar van 1060 begon men met de uitvoering van de eerste werk zaamheden voor deze tunnel, die thans een half jaar eerder dan voor zien, gereed is gekomen, Hot gehele grapje heeft rond de 53 miljoen ge kost. Een overzicht van de werkzaam heden aan de Heïnenoordtun-nel, die in juli wordt geopend. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Sinds 1 januari wordt bij het verstrekken van inlichtingen uit het bevolkingsre gister rekening gehouden met de voorschriften van het op deze datum in werking getreden koninklijk besluit van 20 augustus 19Ö7, die ten doel hebben de „privacy" van de burger te beschermen. B. en w. antwoorden dit op vragen van het raadslid J. H. Daim, die had geïnformeerd of deze voorschriften ook in Rotterdam wor den nageleefd. ROTTERDAM, woensdag. De heer B. van Veldhuizen heeft zijn oratslag ingediend als directeur van de chris telijke Mavo in Pernis. Hij wordt met ingang van 1 augustus benoemd als directeur aan de christelijke Mavo te Sassenhcim. Als opvolger voor de heer Van Veldhuizen is benoemd de heer L. Veldheer, die thans als leraar aan de school te Pernis verbonden is. Rotterdam van de haart vegen - of ontlasten? BRUSSEL, woensdag (ANP). „De Belgische Betonmaat- sehappïï" is bereid voor een be drag van 9,3 miljard frank (circa 670 miljoen gulden) een haven voor tankschepen van 500.000 ton te bouwen op een zandbank voor de Belgische kust, ter hoogte van Zeebmgge. De adjunct-directeur van de maat schappij, ir. A, van Bruwaene, heeft dit dinsdag in Brussel verklaard op een persconferentie van het „studie- syndicaat voor de haven in volle zee", dat een ontwerp hiervoor van de Leu vense hoogleraar Mortelmaas wil ver wezenlijken. Prof. Mortelmans verklaarde op de ze persconferentie, dat het syndicaat schriftelijke toezeggingen heeft van banken, w.o. Duitse, die bereid zijn de nodige gelden te verstrekken, ais de Belgische regering zich garant ver klaart. Van Duitse zijde is hierbij voorts de voorwaarde gesteld, dat de „Noord- zeepoort" zoals het project wordt genoemd ook Duitsland met olie zal bevoorraden door verlenging van de pijpleiding van de kunsthaven in zee via Zeebrugge, Gerit, Antwerpen en Luik naar Duitsland. Het syndicaat heeft een concessie voor uitvoering van het plan en rege ringsgarantie aangevraagd bij de spe ciale havencommissie van het Belgi sche ministerie van economische za ken. Deze commissie heeft overigens ook een concurrerend ontwerp voor een haven meer naar het zuiden, voor de kust bij Wenduine, in studie. Een der leden van het syndicaat, de heer Geuth uit Leuven, merkte op de persconferentie voorts op, dat uitvoe ring van het Noordzeepoort-projeet Rotterdam als oliehaven eenvoudig van de kaart zou vegen. Prof. Mortelmans legde er overigens de nadruk op, dat zijn ontwerp ook voor Nederland van groot belang is. Rotterdam zou ontlast kunnen worden van mammoebtankers en de „Noord- zeepoort" zou ook de Zuidelijke Ne derlandse provincies en met name de gouden delta, een goedkopere olie- aanvoer kunnen verzekeren dan Rot terdam na zijn uitbreidingsplannen, die slechts tot tankers van 250.000 ton gaan. Mortelmans kon zich daarom niet voorstellen, dat Rotterdam of de Nederlandse regering zich uit naijver tegen de Belgische plannen zou ver zetten. UDVERTENT1E) Toegegeven, een mens kan verknocht raken aan zijn meubeltjes. Maar is dat een reden om tot in lengte van dagen aan het verleden te blijven kleven? Durf te vernieuwen, te veranderen in huis. Daar blijf je jong bij. Moet u 'es zien wat er gebeurt, als u dat oude bankstel van de hand doet. Ontdek bij De Stam wat u dén allemaal te wachten staat. 3 verdiepingen meubelen woningtextiel Vraag het Gróte Meubelbosk van Top-Form. Gratis. Mariniersweg 33-47 Rotterdam Parkweg 201-205, Schiedam, Noordeinde 138-140, Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM, woensdag. Het col- lege van b. en w. stelt dc raad voor 3750 gulden ter beschikking te stellen voor de seclies bestuurlijke zaken van de Stichting Wijkopbouw Zuidwijk, de Stichting Wijkopbouw Lombardïj- cn en de Stichting Sociaal Wijkopbouw- orgaan „Prins Alexandexstöd". Met dit bedrag kunnen deze sectit. de kosten van vergaderingen admini stratieve hulp etc. bestrijden. Het vierde bestaande wijkopbouworgaan, de achting Schïebroekse gemeen schap ^krijgt geen vergoeding. In dit geval wordt er geen sectie bestuurlij ke zaken gevormd omdat dit orgaan werkzaam is in het gebied van de wijk raad voor HillegersbergSchiebroek. ADVERTENTIE VELE GOEDE MERKEN, B. EN O., PHILIPS, SONY, LENCO E.A. BU AERT V. NESSTRAAT 33 1e MIDDELLANDSTR, 72 TEL118811-235327 yDe Rotterdamse lintjesre gen heeft gisteren precies vierenvijftigeneenhalve mi nuut geduurd. Tweeënzeventig Rotterdammers kregen een on derscheiding of een er bij. Routi niers in het vak en dat zijn de journalisten hebben mij voor gerekend, dat het uitreiken van 72 onderscheidingen binnen een uur een nieuw rekord betekent. In het bijzonder een rekord van de uitreiker, burgemeester Tho massen. Ten slotte Is hij degene, die het tempo bepaalt. Burgemeester Thomassen heeft eén vaardige hand van uitreiken. Hij heeft ook een techniek ontwikkeld, die stel lig de voorkeur verdient boven de ou de tijdrovende procedure. Vroeger ging het zo: de hoogst onderscheide- ner» stonden voorin het programma. Eerst kreeg je de ridders en officieren (over commandeurs praat ik niet, want dat zijn zulke zeldzame planten) die kregen een zogeheten „persoonlijk woord" mee van de uitreiker, daarna daalde men de edele metaallijst af: goud, zilver, brons Burgemeester Thomassen doet het anders, zoals hij trouwens alles anders doet. Hij heeft de lintjesbui duidelijk gedemocratiseerd. Het afroepen van de namen van de In de burgerzaal verzamelde onderscheiden menigte geschiedt niet meer naar maatschap pelijke rang of stand en de daaraan gekoppelde onderscheiding, neen Tho massen werkt met beroepscategorieën. Groepen van zes, zeven, acht man tre den tegelijk voor het front, er zit van alles bij ridders, goud, brons Dit komt niet alleen het tijdschema ten goede, het voorkomt ook veel frustraties. Thomassen heeft het wéér eens goed gezien. De jaarlijkse bijeenkomst in de sta tige burgerzaal geschiedt volgens vaste patronen. Enigszins gesparunen treden de dames en heren binnen, een uur later staan ze met volle revers weer buiten. Als het burgemeestersechtpaar het podium betreedt staat iedereen op. Dat is een mooi moment. Dan: Tho massen knikt, eerst nadrukkelijk In de richting van de perstafel, dan nog eens naar de zaal, waarna iedereen gaat zitten. Je kunt van onderscheidingen na tuurlijk denken wat je wilt, maar voor velen is en blijft het een gebeur tenis. Datis te zien aan de manier, waarop ze naar de burgemeeser lo pen. Lopen?. Nee, dit is geen lopen meer, het is schrijden, althans een po ging daartoe. Schrijden is moeilijk, want waar laat je je armen zo gauw. Aan sommige mensen is te zien, dat ze denken hoe loop ik nou zo gewoon mogelijk. Een zeer moeilijk moment is het op spelden. De houding waarin onervaren gedecoreerden staan doet denken aan het bevolkingsonderzoek, kin omhoog, schouders licht naar.vpren. Een vast nummer is het uitreiken van onderscheidingen aan werkne mers van de droogdok. Gisteren waren het er liefst zeventien. Niet ledereen komt zijn. onderschei ding persoonlijk halen. Waar zijn bij voorbeeld de twee gedecoreerde schil ders gebleven? Kan de arbeidspro- duktiviteit van het betrokken schil dersbedrijf het verlies van twee volle manuren niet lijden? Na de plechtigheid in de burger zaal volgt ontspanning in de wandelgangen van het raadhuis. Mocht u er dit jaar weer niet bij zijn, blijven volhouden. En ziet u vooral niet op tegen al die ceremonie. Het valt allemaal ontzettend mee. Burgemeester Thomassen kreeg volle dig gelijk, toen hij gisteren opmerkte; „Dames en heren u zult merken, dat straks na dit officiële gedeelte de at mosfeer aanzienlijk beter zai zijn". En dat was zo! Op 9 mei organiseert de Rotterdam se bedrijfsklaverjasbond een groot concours met vrije inschrijvingin de zalen van Stokvis en Zonen aan het Heiman Dullaertplein 3, Inschrijving f l per persoon aan de zaal. Aanvang 8 uur. Grote tombola en fraaie prij zen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Hand in hand en met gebogenhoofd hoorden de twintigjarige elektricien Ronald Joh. P. en zijn acht tienjarige vrouw Cecilia uit Rotterdam, die terecht stonden op ver denking van een reeks inbraken en diefstallen en medeplichtigheid daaraan, de eisen van respectievelijk vijftien maanden met aftrek en van drie maanden met aftrek waarvan twee voorwaardelijk, dae de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank mr. J. D. de Jong gisteren tegen hen vorderde. Omdat het jonge echtpaar in fi nanciële nood verkeerde P. was met zijn werk gestopt om dat hij het loon van 95,- per week te weinig vond was het slechte pad opgegaan. Dat resulteerde in een inbraak bij de juwelier "Veringa aan de Meent (buit elfduizend gulden aanhorloges), een inbraak bij de radio- en teeveehandel Swaep aan de Slaak (buit ra diolampen, batterijen en klein geld) en in zeker vijftien ver brekingen van automaten waarbij geld en sigaretten-wer den buitgemaakt. In vrUwel alle gevallen stond de vrouw, die in verwachting is, op de uitkijk. Tegen de inbraak bij de ju welier heeft zü zich verzet, zoals haar raadsman mr. A. R, J. M. Scholman vertelde, maar zy ging tenslotte toch mee en bleef ln de buurt wachten omdat z(j hadr man niet ln de steek wilde laten. „Een kinderhuwelijk dat minstens drie of vier jaar had moeten wor den uitgesteld. U had nauwelijks geld en veel schulden en dan gaat u stelen," zo zei do president van de rechtbank mr. A. R. Jolles. P's raadsvrouwe mr, M, E, L. A. Stee plers deelde mee dat de jonge man pogingen heeft gedaan in aanmer king te komen voor steun van socia le zaken maar dat déze dienst niet op het verzoek is ingegaan, omdat hij onder het jeugdloon viel. De fa milies konden o£ wilden geen hulp bieden, Hoewel de officier niet wilde nakaar ten over het al of niet te vroege bu- - welijk („tenslotte zijn ze zo te zien erg gelukkig"),- verweet hij het echtpaar wel gebrek aan verant woordelijkheid. Hij zei te menen dat de vrouw haar man van zijn inbre kersplannen had. moeten afhouden. Bevalling Bij de bepaling van de strafmaat voor de jonge vrouw heeft de offi cier er rekening mee gehouden dat zij in augustus moet bevallen. Wan neer de rechtbank de eis overneemt, moet zij nog vijf dagen in de gevan genis doorbrengen. Hoewel de offi cier het tragisch vond dat haar man haar straks niet kan bijstaan, wilde hij hem toch een straf van impor tantie zien worden opgelegd: vijf tien maanden met aftrek van an derhalve maand voorarrest. Tegen deze eisen maakten beide raadslieden bezwaar. Zij drongen aan op kortere straffen opdat het jonge echtpaar zo spoedig mogelijk met medewerking van de reclasse ring een nieuw leven kan gaan op bouwen. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 12 mei. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Tegen de 21-jarige Eveline H. A. W.-B. uit Rotterdam die op 11 fe bruari in de Raephorststraat brand stichtte als gevolg waar van twee huizen afbrandden heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank mr. J. D. de Jong, vanochtend een ge vangenisstraf van 10 maanden met aftrek waarvan 3 voorwaar delijk geëist. De jonge (zwak begaafde) vrouw, die bijna vier jaar is getrouwd, sticht te dc brand in haar woning In het Ou de Noorden na een ruzie met haar man, die een plan voor een nieuwe in braak had beraamd. Toen zij zïöh hiertegen, had verzet, verliet de man het huis, waarop de vrouw -,ln een mismoedige bui" zoals de officier het uitdrukte over meubelen uitgegoten olie aanstak. Na de brandstichting verliet de vrouw het huis, dat evenals de boven ste etage bijna volledig werd ver woest. Tussen de belde echtgenoten waren al gerutme tijd spanningen die waren ontstaan doordat de man die al een paar keer wegens inbraken Is veroor deeld, niet werkte. „Ik sta op het arbeidsbureau inge schreven, maar niemand wil me heb ben. Ze accepteren mij niet om mijn verleden", verklaarde W. op de zit ting. De officier zei in de brandstichting een noodsignaal te zien: „Het Is een zielige meelijwekkende daad om de aandacht op zich gevestigd te krij gen". De rechtbank bepaalde de uitspraak over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. 3n mei begint gemeentewerken met de verbe tering van de Abeelweg, de Olijflaan, de Ahornlaan, de Meldoornsfngel en de Adrlanalaan. De werkzaamheden zullen vljt maanden in beslag nemen. In de tweede helft van dit jaar ko men de straten van de wijk KLeinpol- der-West aan de beurt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1