s Glas ingooien kost RET per jaar halve ton Él fei DANK ZIJ HET FRAAIE WEER! Aubade in Kethel kinderspelen en demonstraties W: H. RIETVELD WINT WIELERWEDSTRIJD feP? Taptoe als nachtkaars uitgegaan Massale zanghulde op plein in Slikkerveer Verrukkelijk boekje over Schie en Rotte Ansichten als 1 V verwekkers van heimwee SCHIEDAM 8EEÜ KRANT ontvangen? ,d. Andel bij v de aspiranten ,De toren" als obstakel voor feest-verkeer Twee reparateurs door Wim Ammerïaan Somber gestemd VERHOEFF K0EES1IÏERS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag Begunstigd door vrijwel ideaal weer, zonnig en vooral dróóg, is de viering van koninginnedag gisteren, in. Schiedam bijzonder gezellig verlopen. Het was de hele dag druk in de stad, op de plaatsen waar de evenmenten van. hefc uitvoerige pro gramma van d'e VNFG zich afspeelden, doch ook gewoon in de stra ten. Meer vlaggen dan in vorige jaren, wat wel kan worden toege schreven aan de „kroon-verjaardag" van de koningin: vooral ook feestelijke stemmig alom. Een geslaagd koninginnefeest dit jaar. Al vroeg flarden van muziek in vrijwel alle stadswijken toen muziek korpsen liun rondwandeling- maakten. Later op clc morgen strooide het ca rillon van de St Janskcrk zij» klan ken over de binnenstad uit. Met wer ken van Valerius, Andrea en Macken- Allhüdc zie speelde beiaardier Cor Don onder andere een potpourri van oud-Neder landse volksliederen en de door hem zelf gecomponeerde 2e Sonatine voor beiaard. kerk vormde deze weer het stijlvolle decor voor deze vreugdige manifesta tie die ook nu weer werd bijgewoond door burgemeester Roelfsema en zijn echtgenote. Feestelijk gezang was er ook al vroeg in de dorpskom van het oude Kethel waar men de traditie om Ko ninginnedag met een aubade te be ginnen,. blijft handhaven. Voor het eerst na de restauratie van de dorps- 81 Een feestelijk uitgedoste Pipo de clown op de step in de optocht in Schiedam-Oost. De schipper van de Zeeverken ners beproeft de kabelbaan tus sen de meters hoge torens, die door de padvinders als demon stratie zijn gebouwd aan de Broersvest. Bel voor 19.30 uur telefoon 135430 Abonnees buiten Rotter dam, Schiedam kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. Een overvol" kerkplein waar oud en jong samendromden rond de lezenaar van zaalleider P. Beekman. Wederom werd het „Meisje van Scheveningen" bezongen en kreeg de vraag „Wat zul len onze Patriotjes eten?" een massaal antwoord. Verder hield deze op de scholen goed voorbereide zanghulde liedjes in als „Vier Weverkens"; .Al len willen naar Island varen", „Merck toch hoe sterek" en ,J)e stoker en de machinist". Het Wilhelmus en de Zil vervloot, waarbij St Radboud muzikaal voorging, daverden met een driewerf hoera voor de jarige vorstin over het rustieke kerkplein. Na afloop bracht St Radboud de kinderen in optocht naar de plaatsen in Kethel waar kinderspelen ïrden gehouden. Dit gebeurde o-jk in de overige stadswijken, onder de ogen. van zeer talrijke ouderen die hun kroost kwamen aanmoedigen bij het meedin gen naar de beschikbaar gestelde prij zen. Vooral grote belangstelling op Strausspléin en de Maasboulevard. Gezellig. Straattekenen Op verschillende punten van de stad lagen kinderen in alle mogelijke en onmogelijke houdingen op dc trottoir tegels voor het leveren van. een artis tieke bijdrage in de tekenwedstrijd. Het hanteren van. het kleurkrijt le verde de meest uiteenlopende crea tieve uitingen op. Opmerkelijk veel fi guratief werk en vrije expressie. Me neer De Uil heeft Pipo de Clown dui delijk als favoriet verdreven. Een des kundige jury kreeg uit te maken welk werkstuk binnenkort als geglazuurde tegel zal prijken in de school van zijn schepper. Optocht Een optocht van versierde fietsen, autopeds en andere voertuigjes bracht Andrea Nieuwenhout, 10 jaar, won een eerste prijs bij de straattekenwedstrijd op het Edi- sonplein. Met een kleurige te kening van twee soldaten in la-uniform op wacht bij de trap naar een koninklijk paleis! leven en fleur in het oosten van de stad. Er vielen weer leuke werkstukjes en verkleedpartijtjes te bewonderen. Jammer was het dat dezo optocht niet even door het centrum trok waar het in de middaguren gezellig druk was. Hier maakte de drumband van OBK enkele rondjes terwijl het kermisver maak daverend oplaaide. Bij het parkeerterrein lieten de plaatselijke NPV-groepen zien wat het verkennerswerk alszo te bieden heeft. Een volledig kampement was hiervoor opgesteld met een complete veldkeu ken. Met vereende krachten, bouwden de verkenners een. geïmproviseerde kabelbaan gedragen door/twee torens waarbij aan de bouw géén spijker te pas kwam. Ruiters Grote belangstelling trok ook ruiterdemonstratic aan de Damlaan. Naast spring- en dressuurnummers bevatte het programma liet komische koekhappen cn een stoelendans waar mee de leden van de Schiedamsc Lan delijke RuUervereniging de Ideale combinatie „mens-paard" weer eens accentueerden. De Koopmansbeurs was de gehele dag (en ook vanavond nog) voor de mensen met een scherp oog en een vaste hand. Voorat de jeugd liet zich niet onbetuigd en op 10 mei zal blij ken wie zich tot Schutterskoning van Schiedam 1969 heeft weten te schie ten. SCHIEDAM, donderdag De wie lerwedstrijden. georganiseerd door de rennersclub „Schiedam", een vast on derdeel van. het feestprogramma, zijn ook gisteren weer verreden op het par cours aan fle Vlaardingerdük. De nieuwelingen gingen voor hun te rijden 60 km snel van start. Na en kele ronden reeds waagden Jan Brem- en zijn clubmaat C. Vrolijk een eerste vluchtpoging, die dit tweetal niet meer dan 12 seconden opleverde. Welch-a was de zaak weer bijeen, maar nu was het de Rotterdammer J. Vos die pro beerde de meute van zich af te schud den. Hij kreeg gezelschap van H. Riet veld en later sprongen ook Jan Breur en dc Rotterdammers R. Kroep en Lammers naar voren zodat zich met half koers een kopgroepje vormde waaruit de winnaar te voorschijn zou komen. In een felle eindsprint zwiepte H, Rietveld 2ich het eerst over de meet met als tweede J. Vos en op de derde plaats Jan Breur, die hiermee tol moest betalen voor zijn deelnemen aan de Ronde van Feijenoord enkele uren daarvoor waarvoor bij als tweede eindigde, Lammers werd vierde cn Kroep vijfde. Ook dc aspiranten waaronder dc meisjes K, Vos en M. V.d, Vliet be gonnen met veel ijver aan hun voorge schreven 30 km om te ervaren dat de klim op dc Burg. Honncrlage Grete- laau niet met zich Iaat spotten. Al spoedig kwamen er achterblijvers waaronder de twee meisjes die echter dapper volhielden. Er formeerde zich een groepje van zeven renners die de verdere koers decreteerden. Een gedegen alliantie tussen de renners H, Kraal, H. v.d. Andel en H. Pronk uit Gorinchem zorgde tevens voor een flinke moot uit de premiepot. In de eindsprint was v. d, Andel de sterkste, 2 A. van Helden (R'dam) 3 H. Kraal; 4 H, Pronk; 5 G. Buying; 6 G. Mak (R'dam); 7 J. de Jager (R'dam); 8 P. Scholtens ('t Wostland); 9 M. Meeldijk (R'dam)10 W. Nooten- boom (Schiedam). De publieke belangstelling was voor al bij de start- cn finishlijn bijzonder groot. OLST. op de rijksweg Zwolle-De- venter in Olst is vannacht om twee uur de 17-jarige Deventenaar Jan Mulder zwaar gewond naast zijn bromfiets gevonden. Het slachtoffer bezweek korte tijd later aan zijn verwondingen. SCHOONDÏJKB. Gistermiddag is de 60-jarige mevrouw A. M. Hijf- te-Sturm op de provinciale weg Schoondijke-IJzendijk door een personenauto gegrepen en zodanig gewond dat zij ter paatse overleed. SCHIEDAM, maandag De taptoe waarmee dc viering van Koninginne dag werd besloten is niet, zoals vorig jaar, „de klap op de vuurpijl" van een geslaagde dag geworden. Het lag niet aan de prestaties van de deelnemende muziekkorpsen of drumbands. Deze waren vrijwel alle van goed gehalte. Het openings-cere- monieel van de Rijnmondband met as sistentie van het Rotterdamse majo- rettenkorps „Romaka" hield op zich al een belofte in. Deze twee steden- combinatie deed het nog eens dunne tjes over bij het eigen nummer en bracht enkele duizenden paren han den op elkaar zowel rond het parkeer terrein als op de ere-tribune waar met tal van autoriteiten, ook burgemeester H. Roelfsema met zijn echtgenote, hadden plaats genomen. Ook O.B.K. bracht met ongeveer 120 leden een attractieve show. Correcte excercitie presenteerde de goed ge trainde drumband van de Gymnas tiekvereniging „D.O.K.", het harmo nie-orkest ,Wilton Fijenoord" maakte een aantrekkelijk kijkspel van zijn optreden. Ook de bijdragen van „Har- pe Davids", „Gusto" en „St. Ambro- sius" pasten in het taptoe-programma waarin aan 't figuurexcerceren en ge nuanceerd ritme een belangrijke plaats was toebedeeld. Maar dc taptoe ging uit als een nachtkaars bij het gezamenlijk op treden! Het duurde allemaal veel te lang (VA uur!) om de aandacht van liet publiek te houden. Kleine regie foutjes bü het aanmareheren deden bovendien afbreuk. Het slotapplaus na het spelen van het Wilhelmus bleef dan ook uit. EMMELOORD, woensdag (ANP) De minister voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir, W. F. Schut, zal half mei aan de Tweede Kamer een nota aanbieden die betrek king heeft op de militaire oefenterrei nen in Nederland. In de nota zal gesproken worden over de noodzaak van oefenterreinen en de aanwijzing v.m oefen- en schietterreinen in ons land. In ver band hiermee wordt de bespreking over het militaire oefenterrein Kuin- derbos tussen het gemeentebestuur van de Noordoostpolder en enkele vaste Kamercommissies, die op 6 mei zou plaatsvinden, uitgesteld tot na het verschijnen van de nota. SCHIEDAM, donderdag B(j alle feestvreugde gisteren Sn Schiedam toch één wanklank. Dc afzetting van dc Nieuwe Haven vanwege de onbetrouwbare ver brande toren van dc St. Llöuüia- kerk, heeft het verkeer (èn dc verkeerspolitie) voor problemen gezet! En toen ook nog de Vlaar- diugerdïjk werd afgesloten voor de wielerwedstrijden, toen was dc boot helemaal aan. De „plaatselijke rijders" zijn er nog wei uit kunnen komen, met allerlei omweggetjes, doch de. doorgaande rijders (verbaasd, verontwaardigd, furieus!) ver dwaalden nogal eens in de weg- omleggingen, waar ze niet meer uit konden komen. Hopelijk zal er snel een einde komen aan de verkeersellende met de toren. Een uitzonderlijk hoge bouwkraan is gisteren in onderdelen naar hét sloopterrein hij de kerk gebracht. De bedoe ling is om met deze kraan slopers hoog ih de toren, te tillen voor het bevestigen van de kabels, waar mee het restant van de toren om vergetrokken. kan worden. De enige mogelijkheid, want het ge bruik van springstof wordt, ge zien de omgeving, ontoelaatbaar geacht. RIDDERKERK, donderdag. Met een massale zanghulde op het Slikkerveerse Dillenburg- plein zijn de festiviteiten voor koninginnedag in Ridderkerk in gezet. Zo'n 5000 kinderen van de lagere scholen in de gemeente namen aan de aubade deel. De zanghulde waarvoor de jongens en meisjes met autobussen waren aangevoerd werd afgenomen door loco-burgemeester C. J. v. d. Berg. Namens al die kinderen hebben twee jongens en een meisje die ook op 30 april jarig zijn een brief geschreven aan koningin Juliana. De brief van Nellie Stolk, Leo Brouwer en Johnny Rijnbrand werd echter eerst aan de verzamelde schoolkinderen voorgele zen. De schriftelijke gelukwens begon als volgt: „Ter gelegenheid van uw 60e verjaardag zijn met 4900 leerlin gen van alle lagere scholen in de ge meente Ridderkerk bijeengekomen op het Dillenburgplein om u toe te zin gen". Vrolijk Dat deden de kinderen dan ook en met groot enthousiasme. Dirigent J. G. van Beek slaagde er zelfs in de jon gens en meisjes oud-vaderlandse lie deren vrolijk te laten zingen. Na af- loop zorgce een gemengd muziekkoprs met kort gerokte majorettes aan kop voor enig showwerk op het plein en maak;- vervolgens een mars door Slikkerveer. Niet alleen in Slikkerveer werden er op de:e zonnige koninginnedag al lerlei festiviteiten gehouden. In Rid derkerk ging 's middags de traditione le allegorische optocht van start. In Rijsoord liet een oranjevereniging be kende artiesten optreden op een feest terrein aan de Rijksstraatweg. Rien van Nunen was een van die artiesten. .Overigens heeft de Ridderkerkse politie deze koninginnedag niet bij zonder veel werk gehad. Het verkeer op de rijkswegen rond Ridderkerk was niet drukker dan normaal, terwijl het verkeer in de gemeente zelf zich ook makkelijk in goede banen liet lei den. i m DE RET legt het hoofd niet in de schoot; iedere dag zijn reparateurs bezig vernielde ruitjes in wachthuisjes te vervangen. h f)VERSCHlE Hillegersberg en Schicbrnek kwamen aan bod in «l weer zo'n verrukkelijk boekje vol ou de ansichten van de Europese Biblio theek in Zaltbommel. Na de beelden uit Kralingcn cn Rotterdam-zuid nu de landelijke weggetjes, stille straten en veelei verdwenen bebouwing rond Schie en Rol te. Die opnamen turn (ruim genomen) rond de eeuwwisseling zijn natuurlijk in de eerste plaats heimiceeuerioeic- kers voor dc oude bewoners van Ouerschie, Schiebroek cn Hillegers berg, randgemeenten die alle drie in 1941 bij Rotterdam werden gevoegd. Maar ook anderen zullen, als ze al thans ouder dan een jaar of veertig zijn, in liet boekje heel wat herinne ringen kunnen ophalen. Herinnerin gen bijvoorbeeld aan tochtjes met het Delftse Bootje naar Overschie of per omnibus naar het befaamde ontspan ningsoord Freericks in Hillegersberg. Vooral die laatste gemeente tons een geliefkoosd doel uoor mts tapjes. Mej. M, Ramperti van het Gemeen tearchief beschreef de geschiedenis in EEN van de illustraties uit .>Overschie-Hiilegersberg-Schiebroek <n oude an sichten". Plaats Lommerrijk, voorheen Vrouw Romein, aan de Straatweg, circa 1900. Lommerrijk werd in 1880 gesticht door Adriana Romein, geboren Trom mel. Van de tuin achter het huis maakte zij een theetuin met kinderspeel plaats. Al spoedig volgde uitbreiding met een café. In kermistijd trokken Rot terdamse feestgangers 'szaterdagsnachts hossend en zingend langs de Berg weg naar Vrouw Romein. Zittend aan de slootkant wachtten zij tot het dag werd en het etablissement openging. een duidelijke inleiding en zij ver zorgde ook de toelichtende tekst bij de honderdvijftig foto's De nogal pittige prijs urm het boekje is 17,50, N Het is de laatste tijd bar en boos met de vernielingen aan wachthuisjes van trams en bus sen, Zinloze vernielzucht van baldadige jongelui, die in de RET-boeken als een jaarlijks glasschadepost van teminste een halve ton terugkeert. Vooral in de afgelopen weken hebben de vernielingen schrik wekkende vormen aangenomen. Voorbeelden te over: op de win derige Rofcterdamsedijk staat nu nog een van die „beschuttende" wachthuisjes, waar geen ruit meer in zit. Onbekenden hebben enige tijd geleden alle ramen moedwillig vernield. Eenzelfde wachtlokaliteit aan de Kleiweg onderging een gelijke behande ling: ook daar hebben baldadige jongens zich als vandalen gedra gen. Het is voor de RET een zorg gewor den, die weinig uitzicht op verbetering biedt: „Het is éen probleem waar wc al jaren mee sukkelen en er komt geen verandering in. Vorige week zijn de vernielingen zo toegenomen, dat we extra-maatregelen hebben moeten ne men. Er is in het afgelopen jaar een periode geweest, waarin we dachten dat het lek gedicht was, maar zo erg als het nu is, hebben wc het nog niet meegemaakt". De RET legt, zoals ze zelf zegt, het hoofd nog niet in de schoot, tedere dag zijn twee reparateurs constant met een auto onderweg om overal in Rotterdam de ingegooide ruiten te vervangen. Tot voor kort heeft men het nog met één man afgekund; nu hebben twee mensen zoveei iverk, dat het soms dagen duurt voordat bescha digde wachthuisjes gerepareerd kun nen worden. Het publiek verheelt zijn misnoegen niet, maar zegt men bij de RET: „Het gaat hier om service van de RET. De wachthuisjes staan er ten gerieve en meestal alleen op verzoek van het pu bliek. Men moet wel begrijpen, dat de RET er direct geen enkel belang bij heeft. Wij hebben op bepaalde punten alleen lokaaltjes nodig, waar ons per soneel kan wachten en eventueel wal- administratief werk kan doen. De wachthuisjes voor het publiek zijn een vriendelijk gebaar van onze kant. Ze kosten ons jaarlijks handenvol geld". Voor de statistici: de RET heeft, over de hele stad verspreid, 340 wachtgelegenheden gebouwd. Daarvan zijn er ongeveer 80 wachtkamertjes (de vierkante huisjes) en rond 260 zo genaamde „abri's" (de enkele of dub bele afdakjes). Van de wachthokjes worden weke lijks ongeveer honderd ruitjes inge gooid. 99 percent schrijft de HET als moedwillige vernieling op naam van jeugdige vandalen: „We kunnen ons best voorstellen, dat iemand per onge luk eens met zijn paraplu door een ruitje stoot. Daar vallen we ook hele maal niet over. Maar de toestand is nu zo, dat als er op een gegeven mo-, ment één ruitje gebroken is, de vol-, gende dag al het glas uit een wacht- huisje gegooid kan zijn". De ruitjes van een waebthokje ko men de RET op een gulden pér stuk, afgezien van het geld dat de repara teurs en de onderhoudswagen kosten. De ruiten van de nieuwere wachthuis jes, glas van 1.40 bij 1.30 meter, zijn veei duurder en kosten gemiddeld rond de zestig gulden. Ook de ruiten van de abri's liggen in die prijsklasse.; "tVat kan cr aan gedaan worden? De RET is somber gestemd: „Wc kunnen alleen maar hopen, dat het op den duur wat beter gaat, maar we zijn, niet zo optimistisch". Op plaatsen waar esthetische belan gen niet zo zwaar wegen is de RET er al toe overgegaan om gegalvaniseerde metaalplaten als vervangingsmateriaal voor glas te kiezen: „We doen dat ei genlijk met tegenzin en alleen op wat afgelegen plaatsen. We kunnen ons best voorstellen, dat het publiek het een smerig gezicht vindt, maar we doen het noodgedwongen". Op drukkere punten (Rottendam- sedijk bijvoorbeeld) gaat de RET het nu ook proberen met een doorzichtige kunststof, niet zo helder als glas, maar veel sterker. Het materiaal is wel aanmerkelijk duurder. Voor het openbaar vervoer blijft de vernielzuchtige jeugd een onhandélba-r re tegenspeler. De politie is waak zaam. maar kan niet overal tegelijk zijn. De komst van de metro en de nieuwe tramvoorzieningen hebben cte zorg nog vergroot: ernstige vernielin gen in de metrostations (telefoons moedwillig onklaar gemaakt, roltrap pen beschadigd en bagagekluizen ge sloopt) en bijvoorbeeld het vandalis me in de nieuwe tramtunnel van lijn 2, waar nog voor de opening al bet schilderwerk opnieuw moest gebeuren omdat er door de jeugd brand gesticht was. Eén tram is er uit het spoor gelo pen; een steen op de rails was daar dé oorzaak van. De RET blijft hopen op betere tijden. Textielververij suède-reiniging Oostsingel 2 hoek Singel Tel. 26S924 Het adres voor verven en suède-reiniging Personeel gevraagd De Schiedammer (Het Rotter dams Parool) vTaagt vaste be- üorg(st)crs. Aanm. Hoogstr. G, Schiedam. Tel. 267270 *s avonds na 7 uur tol. 155960, SQ28 Foto, film en porjectie Pasfoto's klaar temviji u wacht. FOTO VAN VU UREN. Hoogstr. 10C. tel. 265720. Let op juiste adres. SISO Grote sortering tumartikeleij bij „WAAR DAT WIEL DRAAIT", Hoogstr. 67—60. Schiedam. Tel. 010—268436. S250 Van Löenen voor autolakken Spuitbusje in 550 autokleuren. Dam 4145, Schiedam. Telefoon 266192.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2