ook in Leiden Onzekerheid over revaluatie D-nxark blijft voortduren NA 'ONDUIDELIJK EN ONBELEEFDANTWOORD OP ULTIMATUM Hardleers Vragen over niet doorgaan Poolse reis kinderen twee luchtmacht- functiona rissen Belasting omlaag als gulden in waarde daalt (v. Kamerlid vraagt over inschakeling RVO-TNO hij controle op lucht vervuiling Schapenkudde op Rhedense heide van Lellen beroofd Wii'on 1 toont geen aanvaringssdhade Beloning voor vinden tas met 40 mille uitgebreid tot ƒ250,- Opbrengst 'Uw geld-Wnn leven' blijft beneden verwachtingen Ernstig zieke man heen en weer gereden tussen twee ziekenhuizen w Herten probeert' politiechef met handtekeningen actie weer in het dorp terug te krijgen "TjE woorden inspraak, medezeggend if L* schap en gezagscrisis staan krant, niet. de regelmaat vanJ-hët'l weerbericht. Ik lees de stukken tiaar- in, zc voorkomen altijd inet ..een-ie&fj brede' tóelTOflléndheid; Dat ofschoon bejaard namelijk,per- 'Migj; vélöke;l$&j: TTET prijsindexcijfer van de gezlns- consumptie is nog weer verder gestegen, en niet met zo maar een beetje. Tussen half maart en half april liep dat cijfer (op basis 1964=100) op van 126,2 tot 127,3, d.w.z. met 0,9 pet. Sinds half december 1068 is het le vensonderhoud nu in totaal 6,1 pet. duurder geworden. Bij de jongste stijging speelden sei zoenfactoren, zoals het overstappen van winter- op zomerkleding en de bekende voorjaarsduurte van aardap pelen, groenten, fruit en eieren een voorname rol. Zij namen ongeveer de helft van de totale stijging voor hun rekening 'en daaraan is nu eenmaal weinig of niets te doen. Aan de andere helft echter was wel degelijk iels te doen geweest. Want 0,4 van de 0,9 pet. moot worden toege schreven .aan de 2ogeheten vrijwillige huurverhoging van 1 april jl., waar van het prijseffect door de regering op slechts 0,1 pet. werd geraamd. De. zo veelste onderschatting van de werking der maatschappelijke krachten, waar bij die vrijwillige huurverhoging in feite, tot een soort algemene verplichte huurronde is geworden. Was die huurmaatregel achterwege gebleven, dan zou het prijsverloop van maart/ april er een heel stuk minder onvrien delijk hebben uitgezien. TAE regering is op dit punt wel bjj- zonder hardleers. Zo heeft zij deze week de cis van het Twccde-Ka- merlid Van den Doel (pvda) de ver dere vrijmaking van de huren voorlo pig uit te stellen om zo tot stabilisatie Van het prijspeil bij te dragen, afge wimpeld. Op die manier is het eind natuurlijk zoek. Het is zo langzamer hand dan ook heel moeilijk geworden er nog in te geloven dat de prijsstij ging dit jaar tot 7 pet beperkt zal blijven. Een heel klein lichtpuntje is het feit, dat de op 8 april j.l. afgekondigde algemene prljsstop in de periode, waarop het nu gepubliceerde prijsin dexcijfer betrekking heeft, maar één week heeft gewerkt. Dat is uiteraard te kort om zichtbare resultaten op. te leveren. De eerstvolgende prijsindex, die over het tijdvak van half april tot half mei, wordt voor die prijsmaatre gel de echte proef op de som. Men kan zich naxwelijks voorstellen dat minister De Block daar erg gerust op Na advies veiligheidsdienst (Van onze correspondent) DEN HAAG/OLDENZAAL, vriidag. De Tweede-Kamerleden mr. J. W. Masman en W. tVierda (beiden pvfla) hebben minister J. den Toom van de fensie gevraagd of hü op de hoogte is van een advies, dat een functionaris van de luchtmacht-veiligheidsdienst zou -hebben gegeven aan een militair cn een burger in dienst van de lucht macht, hun kinderen niet te laten deelnemen aau een schoolreis naar Polen. De heren Masman en Wierua willen de reden van een dergelijk ad vies weten. Hot advies werd gegeven aan de heer Van den Boon, wonend te Olden- zaal en als burger-ambtenaar werk zaam op de luchtmachtbasis Twente. Zijn dochter Nel is leerlinge van het Oldenzaalse Carmellyceum eu zij zou met 45 klasgenoten een vakantietrip naar Polen maken. Drie maanden ge leden, aldus de heer Van den Boon, kwam een functionaris van de lucht macht-veiligheidsdienst bij hem thuis en- zei hem, dat het niet verstandig zou zijn Nel de reis achter bet ijzeren gordijn te laten meemaken. De heer Van den Boon vertelde een en ander aan de ook te Oldenzaal wo nende kapitein Montery, die werkt op een NATO-basis in Duitsland en wiens dochter Ellen ook in de klas zit, die naar Polen zal reizen- De kapitein besloot toen ook zijn dochter met te laten meegaan. De zaak kwam in de openbaarheid na mededelingen van de klasseleraar, de heer T. Heisterkamp. IFETS-VO O RO NT WERP (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, vrijdag De minister van financiën wil dat de loon- en in komstenbelasting van 1972 af automa tisch omlaag gaat als de gulden aan koopkracht verliest. Hij heeft daartoe een voorontwerp voor een wet laten opstellen, dat nu door een aantal wetenschappelijke in stellingen kan worden bestudeerd, Voor nadere gegevens, zie pag .9. an onze vei ;rs) LEIDEN, NIJMEGEN, AMSTERDAM, GRONINGEN, vrijdag. Permanente diseussic in Leiden cn voortzetting daarvan in Nijmegen. Dit zijn dc resultaten van de massaal Lezoclite universitcitsvergaderingen gisteravond en de af gelopen naclil in beide steden. De bijeenkomst in Nijmegen kreeg een opmerkelijk slot door de verklaring van rector- magnifiens prof. mr. S. F. L. baron van Wijnbergen, die zich achter de studenten opstelde en tégcn.de meerderheid van het senaatsbestuur. De Lcidse vergadering begon gisteravond om acht uur in het academiegebouw, maar moest later in dc avond worden voortgezet in dc voor universitaire bijeenkomsten in groter verband gebruikte Pieterskerk. Daar werd verder gediscussieerd over liet antwoord van senaat, curatoren, lectoren cn hun vertegenwoordigers in dc wetenschappelijke staf op het ultimatum van <lc studenten. Daarin werd de bereidheid uit gesproken tot „spoedig overleg ovèr inspraak, medezeggenschap en medebeslissingsrecht". Binnen 14 dagen, aldus het antwoord, zullen curatoren en presidium in overleg met de lectorencommis sie en het stafconvent bekend maken welke representatieve vertegenwoordigers zij afvaardi gen om met gekozen afgevaardig den van de andere groeperingen binnen de universiteit gestalte te geven aan deze begrippen. De studenten hadden in het ultima tum onder meer geëist toelating van de „universitair machtelozen" bij ver gaderingen van. eurtoren en universi teitsbestuur, volledige openbaarheid van de faculteitsvergaderingen en openbaarheid van de stukken betref fende het universitaire bestuur. Ze noemden het antwoord „onduide lijk, niet ter zake eh onbeleefd". De motie tot het organiseren van de per manente discussie verkreeg een dui delijke meerderheid. In Nijmegen ging in.de vooravond een studentendelegatie van tien man naar de bijeenkomst van het senaats- bestuur. De delegatie bood een resolu tie aan, waarin een gemotiveerde uil- spraak werd'verlangd over medebeslis singsrecht en andere democratise- ringsgedachten. Later op de avond kwam het ant woord van het senaatsbesluur. Daarin werd onder meer gesteld dat „een aantal zaken zich niet voor openbaar heid lenen" en dat „betwijfeld -moei worden of een openbare senaaisverga- dering, als door de studenten geëist, een zinvolle bijdrage kan zijn voor meningsvorming over de bestuurspro- blematiek." Het" senaatsbestuur stelde voor binnen twee weken een universi teitsraad in het leven te'roepen, voor overleg over besluurshervormingen. In de studentenvergadering kwa men daarop drieontwerp-voorstellen aan de orde: 1) het handhaven van de universiteitsaula als discussiecentrum, 2) een collegestaking van een week en 3) een tijdelijke bezetting van curato rengebouw met het doel de werk zaamheden van senaat en curatoren lam te leggen. Het eerste voorstel kwam nog in stemming er> werd met grote meerderheid aangenomen. Het was toen kwart voor twaalf. Op dat tijdstip "arriveerde prof. Van Wijnber gen na zijn verklaring door studen ten aangeduid als kameraad Van Wijnbergen. Eén motie waarin zijn verklaring positief werd beoordeeld kreeg een grote meerderheid van stemmen. DEN HAAG, vrijdag (ANP). Het Tweede-Kamerlid A. G. van der Spek (psp) heeft de staatssecretaris van so ciale zaken cn volksgezondheid schrif telijk gevraagd of het juist is, dat het plan bestaat een uitgebreid onderzoek naar dc eontrole van. luchtverontreini ging op te dragen aan de rijksverdedi gingsorganisatie TNO. De heer Van der Spek wil weten of het juist isi dat de RVO-TNO dit on derzoek graag wil doen, o.a. omdat daardoor het imago van deze organi satie bij het publiek zou worden ver beterd. Het PSF-Kameriid is van me ning, dat het zeer ongewenst is, dat bij één organisatie zo uiteenlopende taken als militaire research en volks- gezondheidsresearch worden onderge bracht. Hij uit voorts de vrees, dat de afwijzende houding, die veel weten schapsmensen t.a.v, de RVO-TNO in nemen, schadelijk zal kunnen zijn voor de uitvoering van het luchtve- ron treinigi ngsonderzoek. (Van onze correspondent) ARNHEM, vrijdag De ruim 100 schapen tellende kudde van herder Joop van Bimbeek te Rhedcn ia besto len. Alle bronzen en koperen belten, stuk voor stuk met een kleine geschie denis, zijn geroofd. Alleen de ram heeft zijn bel behouden. Volgens de herder kan dc diefstal niet door één man gepleegd zijn, omdat schapen zich niet zo gemakkelijk laten aanha len. De bellen zijn. zonder uitzondering persoonlijke geschenken. Twee ervan zijn geschonken door Israëlische meis jes, die ze op haar beurt cadeau kre gen van een herder uit de vlakte van Betlehem. Andere zijn afkomstig van patiëntjes van diverse ziekenhuizen, van schoolkinderen en van families, die hun waardering wilden uiten voor de levende stoffering van de Rhedense heide. De herder ondervindt als gevolg van de roof nogal wat moeilijkheden. De lammetjes reageerden bijvoorbeeld op het geluid van do bellen en de schapen raken in paniek, nu de grote bellen van de leidende dieren niet meer de weg wijzen in de berkenop slag. De herder vertrouwt er op, dat de rovers de bellen zullen terugbezorgen, Zij hoeven hun namen niet bekend te maken. Anderen, die de bellen op het spoor komen, worden verzocht daar van melding te maken bij de politie te Velp, telefoon 083025051. DEN HAAG, vrijdag: (ANP). Duikers van de marine hebben giste ren ecu verder onderzoek ingesteld bij liet wrak van de IJmuidcnse kotter Wiron 1. Het op vijfendertig meter diepte liggende wrak blijkt geen spoor van aanvarïngsschade te hebben. De huid van het schip is ook overi gens helemaal gaaf en niets wijst op brand of explosie. Het schip ligt op de bakboordzijde met de bakboordsgiek in het zand. Repen vistuig lopen over boord. Netten werden niet gevonden. De telegraaf van het schip stond op vooruit. Er zijn geen stoffelijke overschotten bij het wrak aangetroffen. Onverstandig „Het is bijzonder onverstandig om nu een ultimatum aan. senaat en cura toren te stellen. Want bij aflopen van het ultimatum dat trouwens maar door 30 van 42 aanwezige studenten is aangenomen, zal blijken hoe machte loos de studenten hier zijn." Aldus het commentaar van ASVA-voorzitler Jo- han Middendorp op het resultaat van de door deze vereniging georganiseer de vergadering van studenten aan de Universiteit van Amsterdam, die zelfs op het hoogtepunt door niet meer dan een honderdtal studenten werd bijge woond. De ASVA staat, aldus Johan Middendorp, niet achter het ultima tum. Aan het begin van de bijeeakomst hebben zeven mensen die zich. de „ak- tïegroep medezeggenschap" noemen de telefooncentrale gedurende 3 mimi ten bezet gehouden, naar werd meege- deld „uit protest omdat er wel dis cussie was maar niet tot actie werd besloten." De bezetting van de centra le kreeg geen steun. Aan de Groningse universiteit zal een commissie tussentijdse bestuurs vormen volgebde week een rapport publiceren over bestuursvormen en democratisering van het onderwijs- Dit deelde president-curator H. J. Dijkhuis gisteren mee op een door 300 studenten bezochte vergadering. Tij dens deze bijeenkomst zijn geen eisen gesteld, of moties ingediend. (Van onze correspondent) ZAANDAM, vrijdag. De Zaan dammer Jaap Bakker, die een tas met aandelen ter waarde 1 van 40,000 vond en terugbracht heeft van het be stuur van de Coöperatieve Raiffeisen- bank te Zaandam nog een bedrag van 200 ontvangen. Hij had als voorlopig „bedankje" een bedrag van 50,en een doos sigaren van 9.van de di recteur ontvangen. Het bestuur meen de dat dit niet voldoende was en voegde er nog f 200 aan toe. vrijdag 9 mei Een deel van de 2000 leden van de Leidse universitaire gemeenschap, gisteren aanwezig bij de discussies in de Pieterskerk. Links op de foto de senaat, rechts de studenten.' BONN» vrijdag (DPA, Reuter). De onrust op de Europese geldmarkten duurt onverminderd voort, met name in Amsterdam; Frankfort, Brussel, Zurich en Milaan. In Bonn was gisteren en vandaag doorlopend overleg over de vraag of de D-ntark nu wèl of niet in waarde moet worden verhoogd, cn algemeen wordt aange nomen dat de beslissing hierover spoedig zal vallen, waarschijnlijk nog dit weekeinde. Zoals bekend zijn bondskanse lier Kiesinger en de minister van financiën Strauss tegenstanders van een revaluatie van de mark, maar achten de minister van eco nomische zaken Schiller en de president van de Bundesbank Blessing een revaluatie niet on der alle omstandigheden uitge sloten. De spanning om de Duitse mark is in de grond een gevolg van het feit dat West-Duits land het loon- en. prijs peil zozeer in de hand heeft gehou den in tegenstelling tot de omrin gende landen, waar voortdurend een min of meer sterke inflatie aan de gang is dat de Duitse produkten ui terst concurrerend zijn geworden. Dit heeft tot een zo groot uitvoero- overschot geleid, dat er al geruime tijd van een blijvende onevenwichtigheid sprake is. In november vorig jaar leidde dit eveneens tot grote spannin- geu, maar een revaluatie kon toen door allerlei kunstgrepen nog juist worden omzeild. Volgens handelaren op de wissel markt in Amsterdam was de stem ming daar gisteren erg onrustig. Aan vankelijk was er aanbod van dollars maar dat werd vlot opgenomen. De vraag naar marken was groot. Het pond sterling was zwak. De Neder- landsche Bank heeft zich niet met de handel bemoeid. In Frankfort was de bedrijvigheid bijzonder groot. De dollar was er zwak tegenover de mark. Gehandeld werd, na ingrijpen van de Bundesbank, op 3.9690 bieden 3.9700 laten. De slot- no tering van woensdag was 3.9665/3.9690. Een woordvoerder van de Bundes bank zei dat de bank woensdag bij de koersvastetelling tussenbeide is geko men door 106,5 miljoen aan elea- r'mggelden te kopen. Donderdagoch tend werd $150 miljoen van clearing- i «stellingen overgenomen om de dol lar op DM 3.9700 te houden. In Zürich werd de stemming op de wisselmarkt „zeer nerveus" genoemd. De mark werd verhandeld op 3.9680 laten 3,9690 bieden, hoger dan de offi ciële maximumkoers. De dollar was vast ten opzichte van de Zwitserse frank en deed 4.3250 bieden 4.3260 la ten. De gekochte dollars waren gro tendeels bestemd voor de aankoop van Marken. Het pond sterling stond op zijn laagste peil. De centrale bank van Frankrijk steunde de Franse frank in Zürich op het minimumpeil van 4.9740 per dollar. Zelfs de Zweedse kroon stond onder druk en moest door de centrale bank van Zweden worden ge steund. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, vrijdag. Dc organi satoren van de actie „Uw geld Hun leven" t.b.v. de slachtoffers van de Nïgeriaans—-Biafraanse oorlog, ver wachten dat de opbrengst ver beneden de ramingen zal blyven. Men had gehoopt op minstens twee miljoen gulden. Tot nu toe is een kwart mil joen gulden ontvangen. Een woordvoerster van het Neder landse Comité Unicef, de organisatie die samen met Unesco Nederland en de Novib de actie heeft opgezet, zei ons vanmorgen dat men niettemin hoopte tot een miljoen gulden te ko men. De laatste giften worden begin volgende week verwacht. Als mogelijke oorzaak wordt een zekere „Biafra-moeheid" genoemd. De lqatete actie voor dit doel werd begin dit jaar gehouden, cn bracht 2,6 mil joen op. Het resultaat van de eerste Biafra-actie was 13 miljoen. Dag na geschil over opname overleden (Van onze correspondent) ROERMOND, vrijdag. Een ambulance-wagen heeft in de nacht van maandag op dinsdag met een ernstig zieke patiënt enige malen heen en weer ge reden tussen de ziekenhuizen van Sittard en Geleen. Zowel in Sittard als in Geleen wilde men de patiënt niet opnemen. In het ziekenhuis van Geleen niet, omdat de internist dr. A, Frederiks ziek was en zijn as sistent met vakantie en in Sit tard niet, omdat de patiënt een verwijskaart van een huisarts had voor het Geleense zieken huis. Met een vertraging van één tot ander half uur werd de patiënt, de 66-ja rige heer P- Keulen uit Litidenheu- vel, ten slotte toch opgenomen in het ziekenhuis te Sittard. Hi or over leed hij woensdag, In overleg met de familie Keulen heb ben de ziekenhuisartsen de doods oorzaak onderzocht. Er hleek geen verband te bestaan tussen de ver traging bij de opname en de dood van de heer Keulen, die hartpatiënt De heer Keulen had zich met buik klachten onder behandeling gesteld van zijn huisarts cn een venvijs- kaart gekregen voor de internist van het Geleense ziekenhuis. Maan dagavond kroeg de heer Keulen plotseling zo'n erge pijn in zijn buik, dat een geraadpleegd huisarts opname in het ziekenhuis noodzake lijk achtte. Toen men in het ziekenhuis van Ge leen de patiënt niet kon opnemen in verband met de ziekte, respectieve lijk vakantie, van de internist en zijn assistent, reed de ambulance naar Sittard. Daar weigerde de wacht eveneens opname. Een twee de poging voor een opname in Ge leen had opnieuw geen succes, In Sittard hakte de ...wacht daarna de knoop, door, en nam. de patiënt op. Hij werd behandeld door de inter nist Moers. Aanvankelijk leek de patiënt snel op te knappen, maar woensdag overleed hij onverwacht. mitter&if onidat lk,watmpn.dagel werk betreft, niemand óndervw.neo die zou willen inspreken en meezég-: gen, of naast mij op de. troon begeeft IJ te zitten. De enige die* wel' eens .inter», if. venieert te mijn vrouw;lk laat .-Haaf. het stukje lezen, «oor ik het wegstuur en als ze zegt: „Hier vind ik nou écht geen donder aan", maak ik iets anders, Gelukkig zegt ze. het zelden. Hét. zou' erg onpraktisch zijn. Deze rr"els schrijf ik allee» maar. §1 ter inleiding van een kleine hérihhiè- ring aan een tijdtoen bazen nog d*ii- ;.fli delijk bazen eu arbeiders nog duidelijk arbeiders ware». 23e» lezeres ztyfid mij i een tussen oude familiepapierehjger vonden, gedrukte circulaire, die" els opschrift draagt: „Bezoek der vjerkliedeh van de Leidsche Katoen Maatschappij aari j Amsterdam op zaterdag 3 September 'i. 1904." De. daaronder volgende 'tekst roept i de sfeer en de mentaliteit .van die lang j vervlogen jaren zonder inspraak; me- j dezeggenschap en' gezagscrisis mis- i schien wel overtuigender dpdan één opstandige roman óver de situatie 'der-':' Nederlandse arbeiders aanhet bègln van deze eeuw. Ik citeer; „Zaterdag 3 September, 's morgens '8 r uur verzameling aan de Hollandsche Spoor, buiten de voormalige Rijnsbur- ger poort, waar ieder dadelijk-kaii in stappen om te 8.25 stadstijd te.ver- trekken.Na aankomst te Amsterdam 934 stadstijd Centraal.Station,'verza melen zich alten in -rijen van 8 perso nen; om daarop naar Artis te wande len .langs den volgenden weg: Pt; Hen drikkade, Schippersgracht, Heerén- gracht, Artis. Éénmaal in Artis "gekó- ihen, is: iedereen' geheel ury; men kan er zoolang-blijven als men wil! leder ontvangt een bon waaropmen in de Restauratie van Artis een glas b{er;.cf een glas melk of eep kop koffie Jeah gebruiken, benevens een bon dte tóè- gang. geeft voor het Aquarium". De, circulaire vermeldt -welke stuk ken in-de muziektent van Artis zullen worden uitgevoerd door het miiziekge- zelschap wan de, weverij „Werkman's Wilskracht?'. Er-staat-onder: „Vóóraf - té spelen.' Wieiu Neèrlaudscb Bloed.Eindigen* Oud Wilhelmus-" En wat dóen de wërkUeden, op.de3e verrukkelijke dag, als ze genoeg héb-' ben uan het apies küken? Luister: „Na Artis bezichtigd te hebben kan men""'zich naar het Panopticum irt de Amstelstraat begeven, alwaar men op deontvangen toegangskaart vrijen toegang heeft, OOIC. TOT :DE: GRU-r WEDKAMER! Het RijksMuseum op de Stadhouderskade is kosteloos te be zichtigen." \V'"j- De trein terug gaat 's avonds om kwart.voor acht, Hoe voeden de werklieden zich die hele dag? Daar begint de baas.niet aan. wel goed, doch niet verkwistendDe circulaire zegt:- „Tegen zeer billijken prijs 'kan men, in de volgende gaar keukens warme spijzen bekomén: Spuistraat 4, Utrechtsche Dwarsstraat 48-50, Pijlsteeg 9-11, Ieder mag echter gerust eten van-huis medenerhèh." -'y-1. "Vindt u het woordje „gerust" ótjk zo subliem in dit zinnetje? Eronder staatWenken aan de werklieden, le der is verantwoordelijk- voor de door hem of haar medegenomen persoon; Het medenemen pan. sterken drank is verbodenJ(Een lijstje van .de in'Am- sterdam gevestigde „localen vanden Volksbond tegen -'drankmisbruik" staat er- naast). Iedere deelnemer ontvangt een rood en wit lintje, dat gedurende den geheelen dag zichtbaar;moet.wor den gedragen". Een dagje uit, anno iQot. He^ is al lang geleden. Gelukkig maar. KRONKEL r- 1." (Van onze correspondent) ROERMOND, vrijdag. In.. Hét Limburgse dorp Herten heeft een comité een handtekeningen actie georganiseerd waarmee het i wil. bereiken, dat opperwacht meester N. de Jong terugkomt als postcommandant in het dorp. Op per de Jong (50) werd overge plaatst naar de opleidingsschool van de rijkspolitie te Baexem omdat er volgens de algemene la- specteur van de rijkspolitie b|j hem gebrek aan vertrouwen was In zijn superieuren en voorts vanwege een controverse met 2Un commandant. De heer De Jong meent echter dat hij als postcommandant in Horten is -weggewerkt omdat hu durfde op te treden tegen enige machtige inwoners van hét dorp. Het comitc gaat in het dorp met formulieren rond waarop de in woners met een handtekening kunnen bevestigen dat zij zich door de feiten en gebeurtenissen in hun rechtsgevoel gekrenkt voelen en ^at zij verzoeken drin gend te bevorderen dat opper Dc Jong recht zal worden gedaan. De formulieren gaan naar de,: minister van justiie en alle leden van de Tweede Kamer-ontvangen afschriften.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1