'Protesten tegen industrie doen de expansie kwaad' FEIJENOORD ZONDER GEELS EN SAMARDZIC BH— Kunstzaken verdient bloemen en een hand RÖTETERDAMS DAGBOEK Rotterdam ging boete doen in Zierikzee 11 R^jyj Vsv»' COUZY ROTTERDAM RIJNMOND METRO STUIT OP WATERKOKER mm W aarschuiving van directeur Esso-Chemie Boetes van 4x/ 500 voor tandtechnicus die patiënten liet 'happen' Spaans Oêpts Kortweg KOEL- EN DIEPVRIESKASTEN üésüia I pag. 4 zaterdag 1? mei 1969 r-J- TF/7 1 landheer. „WUlen de Nederlands- 1 V' _r"" 'I .11 - I 1/1/ /^fTF C/^ rt 7 #4 I TÏ 77 fT' rï T-ïll/P-H If t rv„ nrilAiV Ti 1 Jn Tijdens het dubbele programma van de afgelo pen week (zondag en Hemelvaartsdag) heeft Jan van Beveren zijn positie aan de top van ons voet ballersklassement opnieuw verstevigd. De doel- man van Sparta vergaard zestien punten en Ri- nus Israel bleef daar een punt bij achter. Met rog drie wedstrijden voor de boeg staat de I' njenoorder wel voor een bijzonder zware op gave om de Parool-beker voor de tweede achter~ eenvolgende keer te veroveren. Jan van Bevoron Het klassement ziet er nu als volgt uit: 1. Van Beveren (Sparta) 7,65 (237 uit 31); 2. Israel (Feijenoord) 7,57 227 uit 30); 3. Eikelen boom (Fortuna) 7,16 (222 uit 31); 4. Pieters Graafland Feijenoord 7,06 (219 uit 31); 5. Van Hanegem Feijenoord7,03 (204 uit 29); 6/7. J, Bonman (Fortuna) en Eijkenbroek (Sparta) 7,— (203 uit 29); 8/9. Geilman (Excelsior) en v.d. Roer (SVV) 6, 94 (215 uit 31 10. Warnaar (SVV) 5,90 (207 uit 30); 11. Kwakkernaat Excelsior 6,89 (193 uit 28); 12. Hordijk (Fortuna) 6,87 (213 uit 31); 13. Bak steen (Fortuna) 6,86 192 uit 28); 14. Koudijzer (SVV) 6,81 (211 uit 31); 15. Bassant (Excelsior) 6,77 (203 uit 30); 16. Laseroms (Feijen oord) 671 (208 uit 31); 17/18. Van Meetercn (SVV) en Tetteroo (Excelsior) 6,67 (200 uit 30); 19. Ter Horst (Sparta) 6,65 (206 uit 31); 20, G. den Butter (Excelsior) 6,60 198 uit 30). (Van onze sportredactie) BEHnai ROTTERDAM, zaterdag. Feijenoord is vanmiddag zonder Paja Samardzic en zonder Ruud Geels in retraite gegaan om te bekomen, van de nederlaag tegen Holland Sport en zich voor te bereiden op de wedstrijd tegen Telstar. Samardzie heeft op Hemelvaartsdag teleurgesteld Mj niet alleen trouwens en Geels tobt nog steeds met een blessure. ïn dc groep waaruit pas op het laatste moment het elftal gekozen zal worden, bevindt zich nu slechts een „echter" rechtsbuiten Henk Wery maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Ove Kindvall, die tegen de versterkte verdedigingen van de degradatiekandidaten weinig ruimte krijgt, naar de vleugel gedirigeerd zal worden en dat b.v, Henk Wery ais stormram zal fun- ira-massagebeurt gekregen om de spieren, weer soepel te maken voor de thuiswedstrijd tegen RCH. Een overwinning zou de Schiedammers weer een stapje dichter bij de ere divisie brengen vooral als Haarlem een puntje zou verspelen tegen het dn opmars zijnde Blauw Wit, In de tweede divisie wegen de laatste loodjes voor Excelsior en. Fortuna bij tonder zwaar. Voor de derde maal houden beide ploegen reke ning met promotie. Bij de twee vo rige gelegenheden was men afhan kelijk: ran de prestaties van Roda JC. Ditmaal hebben zowel de Kra- hngers als de Vlaardingers hun lot in eigen hand. Als Excelsior in Kla- zdenaveen van SC Drente wint en Fortuna in Friesland van Heeren veen kan op Woudestein en In Vlaardingen de vlag worden uitge stoken. Ook Hermes DVS heeft een verre reis voor de boeg. Het gaat naar WV. In de amateursector speelt Overmaas zondagmiddag in Gorinchem zijn eerste wedstrijd in de nacompethie. De ploeg van Paul Thomas boft niet dat het juist bij Unitas op bezoek moet. De Gorinchemmers hebben hun eerste wedstrijd met rake cij fers verloren en moeten nu dus •winnen om hun kans op behoud van het eerste klasseschap te behouden. Het elftal van Overmaas is gelijk aan. dat wat met 71 van Neptunus won. Guus Haak en Frans van der Heide tsijn de gegadigden voor een plaats - in de middelste twee naast W!m Jansen, Bij Feijenoord heeft men zich ook afgevraagd of het niet ver standig zou zijn om Rinus Israel op het middenveld op te stellen, maar Guur Brox durft deze gok niet aan, „Het ,s nu zeer belangrijk om ach ter op nul te spelen",„zei hij. Theoretisch bestaat de kans dat Feijenoord zondag al kampioen wordt. Het moet dén zelf van Tel star winnen —dat zal niet eens zo gemakkelijk gaan en Ajax en Twente zouden opnieuw misstappen moeten begaan. Erg aannemelijk is dat niet, hoewel in deze fase van de competitie de krankzinnigste resul taten uit de bus kunnen komen. Op Hemelvaartsdag is dat wel geble ken, Sparta gaat met een Ietwat vreemde ploeg naar GVAV. Dat komt omdat Wiel Goerver de van blessures her stellende Heijerman, Bentzon cn Klijtijan wil sparen vopr de beker wedstrijd tegen DFC en het B-elf tal. dat vanmiddag de belangrijke wedstrijd tegen DFC speelde, zo sterk mogelijk wilde maken- Zo zijn ojn, Kristensen, Wijs en Walbeek bij de reserves opgesteld. De voor hoede van het eerste elftal bestaat Ou uit Verxneker, vd. Sluis, Van To ledo en Wim Klemjan. Bij SVV hébben alle spelers oen ex- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. „Met alle protesteu, eenzijdig© en emotionele argumentatie te gen industrievestiging in Neder land zouden wij ons wel eens in eigen vlees kunnen snijden en een klimaat kunnen scheppen, dat de voor de Nederlandse eeo- nomie zo onontbeerlijke expan sie, kwaad doet". Dit zei de heer H. Landheer, directeur van Esso-Chemie Ne derland N.V, gistermiddag op een persbijeenkomst naar aanleiding van de opening van een nieuwe Esso-fabriek in Europoort, Vol- gens de heer Landheer betekent de beslissing van de Amsterdam se gemeenteraad om „ProgiF' te wpren „een betreurenswaardige ontwikkeling". Aanstaande dinsdag opent prins Bernhard in het Europoortgebied een nieuwe chemische fabriek van Esso- Chetpie. Deze fabriek heeft een inves tering gevergd van ruim S 250 miljoen en zal een jaarlijkse omzet hebben van 100 miljoen, waarvan ongeveer 75 procent geexporteerd zal worden. De fabriek produceert ammoniak, ureum, salpeterzuur en kalkammonsalpeter. Door de vestiging van de fabriek 2aï de haven van Rotterdam jaarlglus een half miljoen ton meer goederen om slaan. Esso-Chemie heeft in Europoort een terrein van totaal 88 hectare gere serveerd. Met de nieuwe fabriek is ongeveer een kwart van deze opper vlakte bebouwd. Verdere uitbreidin gen kunnen in de sfeer van met de produktle van ammoniak en kunstmest gelieerde produkten worden tegemoet- gezien, zo deelde de heer Landheer mee. Metaalindustrie Wat do toelevering van de materia len voor de fabriebspouw betreft is de Nederlandse metaalindustrie de afge lopen Jaren aanzienlijk minder con currerend geworden, aldus de heer FEIJENOORD: Pieters Graaf land: Romeijn, Israël, Laseroms Veldhoen; Haak (of van der Hel de) en Jansen; Wery Kindvall, Van Hanegem en MouUjn. SPARTA: Van Beveren; Lang horst, Ter Horst, Eijkenbroefc, Pys; Bosma en Van der Veen; Venneker, v. d. SluisVan Toledo en Kleinjan, SVV: vd. Roer; Hazebroek, v. d. Korput, Van Leeuwen, Pansier; Warnaar en Van Beveren; Van BeekKoudijzer, Van Meeteren, Rij kuiter, EXCELSIOR: Geilman; G. den Butter, Tetteroo, Kort, Kleingeld; A. den Butter en Van der Heij den; Jacobs, Kwakkernaat, Li- bregts, Bassant. HERMES DVS: Spermon; Plaes, v. d. BurgRijke, Vissers; Klein en De Raay; Bakkes, Van Kooten, Stuivenberg, Teullng. Landheer. „Willen de Nederlandse be drijven kansen op orders uit de che mische Industrie blfyven houden dan zal men zich ervan bewust moeten zijn dat de chemische industrie snelle voortgang maakt en met steeds hoge re temperaturen en drukken werkt. De toeleverende Industrie moet daar op speciaal zijn Ingericht en dat vereist de bereidheid om in de toekomst be langrijke bedragen te investeren/' Over deze ontwikkeling werden van Esso-zijde de volgende cijfers ver schaft; Bij de bouw van de Esso raffina derij in de Botlek tien jaar geleden kreog de Nederlandse industrie 80 procent van de investering van ƒ200 miljoen. Bij de bouw van deze nieuwe fa briek in 1969 in de Europoort kreeg de Nederlandse industrie slechte 56 pro cent van de investering van 250 mil joen. Vestigingsplaats De planologen moeten zich vol gens de heer Landheer goed reali seren, wat het Nederlands industrie areaal, zo aantrekkelijk maakt. De geo grafische ligging aan de mond van 'e werelds drukst bevaren rivier met een groot industrieel en dicht bevolkt ach terland. De planologen zouden met deze Industrie-desiderata voor vesti ging meer rekening moeten houden bU hun plannen. „Europa heeft meerdere poorten, Nederland heeft er slechts een." Volgens de heer Landheer zorgde da chemische industrie er voor dat achter elke werknemer in de chemische in dustrie, 6 tot 8 werknemers werkzaam zijn in toe 1 evenngs- en servicebedrij ven. (De fabriek in Europoort krijgt ongeveer 400 werknemers). De fabriek is een van de grootste afnemers van aardgas (per jaar meer dan een half miljard kub meter). „Toch", aldus de heer Landheer, „hébben wij een vestiging bij de bron van het aardgas niet gewild. Ten eer ste zijn al Esso-bedrijven in de Botlek gevestigd, ten tweede is de nieuwe fa briek bij uitstek gebouwd voor de ex port. De afvoer zou door extra over slag en transport een paar miljoen gulden per jaar meer gekost hebben. Daarbü gevoegd extra aarrvoerkosten voor grondstoffen, dan kan zelfs een meer aantrekkelijke asrdgasprjjs met voorkomen dat toch een nadelig ver schil van meerdere miljoenen per jaar blijft DEN HAAG, zaterdag (ANP). De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 5J-jarlge tandtecbnJeus A, H. H. uit Botterdam veroordeeld tot vier maal ƒ500 boete terzake het onbe voegd uitoefenen van de tandheelkun de. Verdachte werkte samen met een Rotterdamse tandarts en liet de patiën ten „happen" voor het vervaardigen van een prothese. De tandarts werd reeds eerder vrijgesproken van hem ten laste gelegde uitlokking van do overtreding, omdat hij "de technicus het werk het verrichten. In eerste instantie had de kanton rechter H. veroordeeld tot viermaal 150 boete, van welke vonnis de offi cier van justitie in hoger beroep be vestiging eiste. ?ii; ROTTERDAM, zaterdag Andijvie l 16 Bloemkool Ia 106—101. 8 78—105, 50—m, 10 3958 p. &t.; Ha 6 71—92 8 43— 87. 10 37—48" p. st.; Snijbonen SW—150; Dubbele bonen 610—S70: Komkommers 78- 91 60—65, 01-71 58—61, 51-65 52—55,41-31 4o—48; Kroten 32—54; Bospeen 964a4: Pe terselie 11—28: Prei 25—30; Radlja 10—48; Rabarber 15—26; Selder«16—23; Sla 12—32; Spinazie 1025: Aardbeien Ia 84—102 per doosje; Tomaten Ia 12.60, Ib 11 30, IC 11.60— 11.80, lec BSO per hak, Cleane kunst in de Flamingo te Hoogvliet. U zult er wel nooit toe komen, maar als u op de Coolslugel bent, moet u eigenlijk eens binnen stappen bil de afdeling kunstzaken van de gemeente Rotterdam en geef ze daar een hand. Bloemen mag ook. Ze hebben het verdiend daar bü kunstzaken. Zonder de grote trom te roeren ver-zorgt deze afdeling tentoonstellingen voor de vele wijkgebtmwen, diie Rotterdam kent. Stedshistortsohe tentoonstellingen, tentoonstellingen met land- en volkenkunde als onderwerp (de Papoea's, de Eskimo's) en van moderne kunst. - - Tentoonstellingen ook die er zSjm mogen. Gaat u zéker als u in Hoogvliet woont maar eens kijkerj in wijkgebouw „De Flamingo" aam de Baarsweg., U vmdt daar dan in klein besték een vrij volledig overzicht van kunst in kunststof. Kunst in perspex, polyester en andere moderne materialen. U vtfrudt daar dan ook de .groten" van deze koele, cleane rich ting: Baijeu, Dekkers, Ficheroux, Griblbig, Gijzen, van Munster, Struycken en anderen. Ze zijln er met wenk, dat insiders wel zullen kennen (en waarderen), omdat een groot deel afkomstig is uit aankopen van de kunststichting of verkregen is via de contraprestatie. Een gesprekje met de vaste begeleider van deze exposities, de heer Gelok, leert echter, dat de be zoekers uit de wijk nogal eens moeite hebben mat „die moderne kunst". To oh, en dat is zeer verheugend, worden die ten- toonstéülitagen goed. bezocht. Zes- tot twaalfhonderd mensen. Mensen die anders niet met deze kunst iö aanraking zouden komen, omdat het gezegde van Mohammed en de berg nog immer met-gedevalueerd opgeld doet. Ook de kunstenaars zijn gelukkig met deze gang van zaken. Joost Baijeu, één vaar de deelnemers en momenteel ook exposerend in Amsterdams Stedelijk, waardeert niet alleen de vergoeding die de kunste naars voor deelname met eigen werk ontvangen, maar is vooral blij met het feat, dat anderen dan de vaste museum- en galeriebezoekers nu eens gecon fronteerd worden met de laatste ontwikkelingen in de moderne kunst. Dat er niet direct sprake is van onmiddellijk contact deert hem niet. Als de mogelijk heid tot kennisnemen van er maar Is. Genoemd moet ook nog worden de wijze van pre sentatie: op prachtige, demontabele schotten, in korte t«d geplaatst en weer afgebroken kunnen worden. Kunst als circus! Een kunstcircus, dat zo'n twintig standplaatsen aandoet: wijkgébouwen in Pemis. Charlois, Sohiebroek maar ook Hoek van Holland en Kralingen. Kunst is internationaal. Sneller dan ooit is een kunstenaar geifofoimeard over datgene, waarin hij ge- fruteresseend is, kunst is intenmationaal. Kenmerkende nationale eigenschappen vervagen langzaam, vooral in de koele abstracte kunst. U kunt dit zelf gaan vaststellen door achtereenvolgens de AMVJ aan de Maunltsweg en de Bijenkorf te bezoeken. U zult daar onder de titel „Mente 2" werk vinden van een groep Spaanse kunstenaars, die „overeen stemmen in hun afwijzen van verouderde romantiek. Zij zoeken het experiment, de analyse en het globale". Het is met bij zoeken alleen gebleven, Resultaten zijn er ook, met name bü Martinez en Sobrino. Deze laatste toomt met zij" „transfonmación inesteble" weer eens het bedrieglijke van onze visuele waarneming aan. Martinez toont gave zeefdrukken, dde een enkele keer doen denken aan Krushenick. Pure multiple, pure verm emgvuldiiging is het werk van Duarte, die uitgaat van de herhaling van een enkele voira in verschillende variaties. Bekend maar altijd, weer boeiend is het stoelen met prisma's van JoTVii Pèricot, Jammer is wel. dat het werk, vooral de zeefdrukken, nogal prijzig, is. Misschien komt daar "wat Martinez betreft, nog wel verandering dn, want het is vrijwel zeker, dat deze Spaanse kunstenaar zich in Amsterdam gaat vestigen, zodat transportkosten geen. rol zullen spelen. Van tijd tot tijd brengt'het Schiedamse Stedelijk Museum tentoonstellingen die kennelijk tegemoet komen aan do kritiek („teveel eigentijdse kunst") ge uit In de enquête die door de vereniging vrienden van het museum georganiseerd werd. Die enquête had overigens een schamele respons: van de 1500 ver zonden formulieren ontving men er zegge en schrijve 58 terug. Bovengenoemde kritiek komt hiermee dan ook wel op losse schroeven te staan! Het werk van Wim Oepts is beslist eigentijds, maar komt toch tegemoet aan de behoefte van hen die vooral herkenbare zaken willen zien. Onderwerp namelijk van Oepts schilderijen is het Framse' land schap. Een landschap waar dan toch wel wat mee gebeurd is. want Oepts zou je een schilder van het platte vlak. van twee dimensies kunnen noemen, Hij sug gereert geen diepte, althans r4et in kleyr. Wegen verlopen wel naar een horizon, maar door het ge bruik van donkere, soms naar zwart neigende kleuren haalt hij de achtergrond naar voren. Dat zelfde zwart gebruikt hij ook om meer kleurige fragmenten sterker te benadrukken. ïn zij m streven het landschap terug te brengen tot kleurelementen in een vlak doet hij soms denken aan De Staèl, zoals het schilderij „haven" (no. 3) Ben bezoek aan Oepts' expositie ia een kleurrijke wandeling door het heerlijke Franse land van Languedoc en Provence. En dat voor een kwartje! Even Frans Hap-pel met zijn „Tien dagen uit" dwarszitten, Hieer is onze tip: Evenement y: zes gale ries, Teater Terzijde, dichters, pop. poppentheater, film, in kasteel „Groot Hoenlo". Olst -f Wanneer? a.s. pinksterdagen. Prijs: 2€,— Inlichtingen? 05708- 318. -f- „d'Eemdt, de Moriaan, de Dromedaris, de Tor, de 3 Haringen *f het dierenrijk is goed vertegenwoor digd in het galeriewezen en dan had je nog „de Haas" 4- En dan héb je nog de Stoof, de pook, de Tille, de Wheeme en de Hoeck 4- om over ,,'t Hoes van Hol-an" nog maar te zwijgen 4-. CEES VAN DER GEER (ADVERTENTIE) GROTE KEUZE Uit DE NIEUWSTE MODELLEN -'BM 1e MIDDELLANDSTR. 72 TEL. 010-235327 DE heer P. H, Kemper, directeur van Cornelder's Scheepvaart Mij. N.V. (oudste achterkleinzoon van Pieter Ca land) onthult de ge denkplaat aan de geve! van Pie ter Ca land's geboortehuis aan de Oude Haven in Zierikzee. ¥EN omvangrijk gezel schap Rotterdammers wandelde gisteren door de eeuwenoude straatjes van Zierik zee. Zij gingen van liet beroemde raadhuisje naar pand 51 aan do Oude Haven, niet eens nage staard door dc plaatselijke bevol king, want de stoet kon gemakke lijk doorgaan voor een gezel schap toeristen en die krijgt Zie rikzee dagelijks over de vloer. Het hoge Rotterdamse bezoek (er waren inderdaad nogal wat pro minenten) hield het midden tus sen een excursie en een uitstapje, maar het eigenlijke doel van de reis was een herdenking. Alweer een herdenking? Jawel, maar geen echte, geen herdenking in de trant van „vandaag is het precies zoveel honderd jaar geleden, dat Waar het om ging was de onthulling van een bronzen gedenkplaat In de gevel van het geboortehuis van Pieter Caland aan het reeds genoemde pand 51 aan de Oude Haven. Pieter Caland werd op 23 juli 1828 te Zierikzee geboren en overleed op 12 juli 1902 te Den Haag. In deze data vindt men geen enkel aanknopinspunt om nu juist op vrijdag 16 mei 1969 een gedenkplaat te onthullen. Pe verklaring is heel eenvoudig: ge meente-archivaris Postma van Zierik zee is een actief man, die onlangs een lijst heeft opgesteld van figuren die herdacht moet worden. Op deze lijst kwam vanzelfsprekend Pieter Caland voor en deze lijst wordt gewoon amb telijk afgewerkt. Dat deze .herdenking' het was om een journalistiek cliché te gebrui ken, een korte, sobere plechtigheid sen In hoofdzaak Rotterdamse aange legenheid was, mag tot vreugde stem men, want Rotterdam had tegenover de geniale Walerslaalsingenieur Ca land nog wat goed te malen. Op de begrafenis van Caland in 1902 bad „officieel Rotterdam" verstek laten gaan. Was men vergeten, dat Caland de grondlegger is geweest van de Nieuwe Waterweg? Op de gedenkplaat staat: /Pieter Caland, ontwerper vm de Nieuwe Waterweg en daardoor grondlegger van Rotterdams welvaart". De waar heid van deze mededeling zal thans door niemand meer worden aange vochten, maar het is wel eens anders geweest Zo werd de gang naar Zierikzee een klein beetje een Rotterdamse boete tocht, hetgeen allerminst wil zeggen dat het een sombere gebeurtenis was. Dat de gedenkplaat werd onthuld door de heer P. H. Kemper, directeur van Cornelder's Scheepvaart Maat schappij N.V. is niet vreemd als men weet, dat de heer Kemper de oudste achterkleinzoon is van Pieter Caland, Lange tijd heeft de gemeente-archi varis van Zierikzee in onzekerheid verkeerd of Calands geboortehuls wel hét geboortehuis was. Volgens office- le stadhuisgegevens waren er twee geboortehuizen en ae voorganger van de huidige archivaris wist nog een derde aan te wijzen. Er werd een diepgaand historisch onderzoek .inge steld en het resultaat is, dat men* nóg geen honderd procent zekerheid heeft. Wel zeker is, dat het nu met een ge denkplaat getooide huis het huis ia waarin de van Breskens komende fa milie Caland zich op 6 januari 1826 vestigde. De gevel van dit pand is ongewij zigd gebleven als men ten minste het bordje, dat meedeelt dat hier de Zie- rikzeese dienst van bouw- en woning toezicht (onderdeel van gemeentewer ken) is gevestigd, niet meetelt. (Ge meentewerken Zierikzee heft dus ook een beetje zijn eigen gevel versierd). Het waren, niet allemaal historische bespiegelingen die deze dag vulden. Burgemeester D. Kastelein van Zie rikzee gewaagde van de goede samen werking' tussen Zierikzee en Rotter dam. p^Zierikzee is dankbaar voor de seruice die Rotterdam biedt en burge meester Thomassen zou willen, dat alle gemeenten zo over Rotterdam dachten". De gedenkplaat is een gezamenlijk geschenk van Havenbedrijf, „Haven- belangen" en „Boterodamum". Ten slotte dit nog: zegt u ook altijd Caland? Dat blijkt niet juist te zijn, In Zierikzee werd gisteren o.a. door de nazaten steeds over Pieter Calénd gesproken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1