Wel drukte maar geen opstoppingen op wegen MAN OMGEKOMEN BIJ FRONTALE BOTSING MET VRACHTWAGEN Nieuw-Linksgroep achter bezetters van Maagdenhuis TOERIST VERDRINKT IN IJSSELMEER KAKKERLAKKEN LATEN ZICH NIET VERDRIJVEN UIT FLA TS IN NIJMEGEN PINKSTERWEEKEND BRACHT 425.000 BUITENLANDERS Uitvoering plan weg Baarn— Hilversum geadviseerd Malik noemt gesprek met Luns'over W.-ïrian routinezaak Olifant nam wraak Personeel van Maagdenhuis wendt zich tot Tweede Kamer Eerste schepen op naar nieuwe jacht haring uitgevaren Drie Nederlandse jonge onderzoekers winnen finaleprijs Prof. dr. Möller nieuwe bisschop van Groningen Opnieuw opstand onder Italiaanse gevangenen Lerarenprotest tegen nieuwe vorm berekening van lessen Jaarlijks krijgen in ons land bijna kwart miljoen kinderen mazelen Oostduitse uit gevangenis in DDR vrijgelaten voor huwelijk met Nederlander pafi. 4 - dinsdag 27 mei 1969 X (Van onze verslaggevers) t AMSTERDAM, DEN HAAG, DRIEBERGEN, dinsdng. - Naar schatting 425,000 huitenlandee toeristen hehhcn met de Pinkster dagen een bezoek aan ons lar.d gebracht. De meesten waren Duit sers, die vertier zochten aan de kust of in de grote sleden. Het aantal bezoekers was ongeveer even groot als vorig jaar, toen do (weers)omstandigheden gunstiger waren. De drukte op de Nederlandse wegen is over het algemeen meege vallen, wat vooral te danken is aan het minder goede weer, waardoor automobilisten „verspreid" huiswaarts keerden. Bij het Nationaal Bureau voor Toe risme In Den Haag, waar het aantal buitenlandse «asten is becijferd, toon de een woordvoerder zich gisteravond „zeer tevreden over het verheugende resultaat". „Tijdens do drie lange weekends dit "voorjaar (Pasen. 1 mei en Pinksteren) z(jn er anderhalf mil joen buitenlandse toeristen geweest. Dat is meer dan we hadden ver wacht," aldus dc woordvoerder. Dat het bezoek het afgelopen week einde, ondanks het matige weer, toch het peil van 1908 haalde, was voor een deel te danken aan het feit. dat de Keukenhof nog laat in hei seizoen was geopend. Er kwamen 26.000 bezoekers tijdens de Pinkster, onder wie behalve Nederlanders en Duitser? ook Fran sen, Belgen en Scandinavledrs. Het aantal Engelse bezoekers wae gering. UTRECHT, dinsdag (ANP). '/.a een rapport, dat de commissie uit P/o- vinciale Staten van Utrecht voor we gen, sport, recreatie en natuurbe scherming heeft uitgebracht over bet van vele kanton bekritiseerde recon structieplan van Gedeputeerde Statoo van Utrecht voor de provinciale weg tussen Baarn en Hilversum, wordt geadviseerd dit verbeteringsplan alB- nog uit te voeren met Inachtneming van een aantal wijzigingsvoorstellen van provinciale waterstaat. De commissie heeft tal van Inge diende alternatieve oplossingen voor het vraagstuk bestudeerd, maar Is tot de conclusie gekomen dat deze met uitzondering van het voorstel van provinciale waterstaat niet uitvoer baar zijn. De omstreden provinciale weg maakt deel uit van de verbinding voor gemotoriseerd verkeer van Hilversum nöar de Lage Vuursche (gemeente Baarn), Baarn, Soest en Amersfoort en omgekeerd. De commissie is na het bestuderen van de verkeersintensiteit on do ongevallen (in 1938 acht dode lijke verkeersongelukken) tot de con clusie gekomen dat de weg op een ge middelde werkdag al zodanig belast ia. dat maatregelen nodig zijn. Het verbeteringsplan van Gedepu teerde Staten van Utrecht houdt on der meer in de aanleg van plaatselijke rjjbaanspllülngen, de aanleg van pa rallelwegen aan beide kanten ven de hoofdrijbaan tussen de Hooge Vuur sche en de Domlaan en afsluiting van de bosexploitatiewegen. De uitvoe ringskosten zouden naar schatting 1.900.000 bedragen. De commissie staat achter het voor stel van de provinciale waterstaat, dat onder meer een geringe verschuiving adviseert van de hoofdrijbaan in zui delijke richting bij de aanslultings- punten Grootkievitsdal en de Hooge vuurecheweg. DJAKARTA, dinsdag (AP, ANP). De Indonesische minister van bui tenlandse zaken Malik heeft zaterdag bU zijn terugkeer uit Rome verklaard dat zijn ontmoeting met minister Luns In de Italiaanse hoofdstad een routi ne-overleg wafl in het kader van he1 akkoord van 1902 over West-Irlau. Hij zei dat „niet in het bijzonder" ge sproken was over berichten over een opstand op West-Irian. „Er Is geen opstand in West-Irian en minister Luns weet dat" zo zei hU, Minister Malik zei dat er bij de „daad van vrije keuze" geen officiële buitenlandse waarnemers zullen zijn. Wel zouden vertegenwoordigers van buitenlandse missies in Djakarta en alle persvertegenwoordigers naar West-Irian kunnen gaan. Op het ogenblik ia bet gebied voor journalis ten gesloten. Het „Vrijheidacomité voor West Pa poea" heeft vrijdag in een brief Oe Thant, de secretaris-Generaal van de VN, vertocht een internationale poli tiemacht naar West-Irian te zenden om de bevolking te beschermen bij de komende volksraadpleging. Half mei zijn de vlieg-groepsreizen naar de bollenstreek beëindigd, In to taal zijn dit voorjaar ÖÖ.00O Engelsen per vliegtuig via het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven naar Neder land gekomen om de bollen te bezich tigen. Kamperen Ondanks de grote aantallen Duitsers nan de kust en in de grote steden, zijn er nergens moeilijkheden geweest met het onderbrengen van de gasten. Zon dagavond evenwel was In Amsterdam en Den Haag en in enkele grote bad plaatsen <je Bodem van dc loglesvoor- raad in zicht, aldus een woordvoerder van het Nationaal Bureau voor Toe risme. Veel Nederlanders hebben de Pink sterdagen gebruikt om een generale repetitie te houden voor een zomer kamp eervakantie. Volgens een achat- ting van do ANWB hebben 500.000 kampeerders een of meer dagen op een van de erkende campings bun tent npgezöt. De stroom cost-west verkeer van automobi-^iten uit de randstad-Hol land, di? er met de Pinksterdagen op uittrokken, heeft zich zondagmorgen nog voortgazet. Veel mensen maakten op de redelijk zonnige dag zomaar een ritje, waardoor .bet de hele dag druk is geweest op de grote wegen- Eerste Pinksterdag reden ook veel Duitsers vanaf de kust waar het toch nog vrij fris was naar huls. Niettemin deden zich op de wegen geen grote problemen voor. Stagnaties Gisteren kwam het verkeer op een aantal plaatsen wel In files te staan, vooral toen gisteravond vrij plotseling een grote oost-weststroom van auto's ontstond. Stagnaties deden zich voor op de rijksweg ArnhemUtrecht, na dat zich tussen Maarsbergen en Bun- nik enkele kettingbotsingen hadden voorgedaan en op de rijksweg Utrecht Den Haag tussen Vleuten en Bode graven. Voorts ontstond er een zes ki lometer lange file voor Hoevelaken vanuit de richting Nljkerk. De lokale verbindingen tussen Haarlem en Zandvoort zaten op de eerste pinksterdag enige tijd verstopt Ondanks de races in Zandvoort viel de verkeersdrukte op de tweede dag mee, wat ook kwam doordat het te koud was voor strandbezoek. NAIROBI, dinsdag (Reuter). - In Kenia lieeft het afgelopen weekeinde een olifant, die door een locomotief van de spoorbaan was geduwd, wraak genomen op de volgende trein. Toen deze laatste passeerde, maakte het dier een goederenwagon geheel on bruikbaar en beschadigde in lich tere mate andere wagons, Uiter lijk geheel tevreden en ongedeerd verdween het dier vervolgens in het oerwoud. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, dinsdag. In het IJsselmeer bij Hindeloopen ia zaterdag de 30-jarige Duitse leraar W. H. Kempens uit Kre- feld verdronken. Ondanks de felle zuid-oosten wind voer hij uit met een rubber zeilkano. Toen hij later op de dag niet terugkeerde, ondernam de reddingboot Arthur een ver geefse speurtocht. De zeilkano werd later omgeslagen te ruggevonden. Van de leraar ont breekt elk spoor. HU bracht met zjjn vrouw en een baby van nog geen jaar de pinksterdagen in Hin delopen door. ROERMOND. Vrijdagmiddag* is de 15-jarige Harrie Evers uit Herten nabij Roermond, tildens werkzaam heden aan de Maas te Ool-Herlen, met een tractor te water geraakt en verdronken. Het stoffelijk overschot -werd door de rijkspolitie te water opgedregd. ROTTERDAM. De anderhalfjarlge Janna Slingerland, dochtertje van de schipper van de zandzuiger „Slledrecht". is zaterdag in het Beerkanaal bij Rotterdam verdron ken. De vader wist het meisje vrij snel na haar val uit het water te halen. Hij paste mond-op-mond beademing toe. maar dit mocht niet meer baten. MEYEL. Het 8-jarig dochtertje van de familie Lenders uit Nederweert is op eerste Pinksterdag tijdens het zwemmen in het zwembad „De Starter" te Meyel verdronken. Het meisje kampeerde met haar ouders nabij het zwembad. Toen het kind werd vermist, werd een onderzoek Ingesteld. Het lichaam van het meisje werd op de bodem van het zwembad gevonden. LEIDEN, dinsdag, Do 22-jarige M. 3. van Huizen uit Voorschoten is gistermiddag tijdens het zwemmen in de Ade, een verbindlngsvaart met de Kagerplassen onder Rijp we- tering, verdronken. LEEUWARDEN, dinsdag. Op de rijksweg Lemmer—-Sneek is za terdagavond de 33-jarige fabrieksarbeider J. van Dyk uit Sloten om het leven gckomeij. Twee liftsters, G. Bosma uit Lemmer en S. Remerie uit Sneek, beiden 16, werden vrij ernstig gewond naar, het Sint-Aretoniusziekenhuis in Sneek vervoerd. Maandagmiddag zette een groot deel van de Duitse toeristen reeds koers naar huis. Bij de grenspost Bergh, waar deze foto werd gemaakt, leidde dat tot het ontstaan van een kleine file. UTRECHT, dinsdag (ANP). Een aaptal oprichters en sympathisanten van Nieuw Links heeft zich solidair ver klaard met de studenten in het Amsterdamse Maagdenhuis en de uitspraken, die PvdA-voorzitter dr. A. Vondeling en Kamer-fractieleider drs. J. den Uyl over studentenactie heb» ben gedaan, veroordeeld. In de bezetting van het Maagdenhuis zien de Nieuw Linksers een poging om in de „ondemocratische en autoritaire bestuursstructuur van de universiteit" veranderingen aan te brengen. Dit blijkt uit een verklaring die na een zaterdag in Utrecht gehouden bijeenkomst van de oprichters van Nieuw Links en een aantal sympathisanten is opge steld en Is toegezonden aan de Tweede Kamerfractie en het partijbe stuur van de PvdA. AMSTERDAM, dinsdag (ANP). Zestien leden van het personeel van de Amsterdamse universiteit, allen af delingshoofden van de centrale admi nistratie, die hun werk In het Maag denhuis verrichten, te weten de heren W. P. J. Arzbach, Ir. S. C. van Dors- ser, Fh, Fahrenfort, G. J. Fonck, D. D. Groenewoud, \V. de Haan, mr. J, do Haan, J. H. Hachmang, J. A. Van Hat- tem, ir. It. Heine, H. L. Klelin, J. P. F. Lindhout, J. J. Maas, drs. W. Otten. ir. W. Prey en J. A, M. Tebb' n, hebben zich tot dc voorzitter van de Tweede Kamer gewend met een tele gram van de volgende inhoud: ,0 nderge tekende n, afdelingshoof den van de centrale administratie van de universiteit van Amsterdam, voor zover werkzaam In het Maagdenhuis stellen vast: Dat nu reeds verschillende malen de werkruimten en de arbeidsmoge lijkheden van het personeel van het Maagdenhuis als inzet worden ge bruikt voor de universitaire en/of po litieke activiteiten van studenten en andere jongeren, 3. Dat de bezetting van het Maagdenhuis zonder hun voorkennis en zonder hun instemming is geschied. 3. Dat een bezetting of al leen reeds de dreiging daarvan een zodanige onzekerheid en onrust schept bij het aldaar werkzame personeel, dat een normale uitvoering van hun werkzaamheden onmogelijk wordt. 4. Dat zij van oordeel zijn dat dc onge wenste aanwezigheid van andere per sonen dan het aldaar werkzame per soneel in hun werkruimten, waardoor hun arbeid bemoeilijkt wordt of in feite onmogelijk wordt, onrechtmatig, ondemocratisch en a-sociaal, reden waarom zij verzoeken al die maatre gelen te willen treffen, waardoor de aanwezigheid van ongewenste perso nen m hun werkruimten voorkomen wordt cq onmiddellijk teniet gedaan wordt. SCHEVENSNGEN, diMdag (ANP). UU Scheveningen zijn vannacht de eerste schepen uitgevaren voor de jacht op de Hollandse nieuwe. Om 00.50 vertrok als eerste trawler Gerar- dma gevolgd door nog een twaalftal trawlers en twee drijf net vissers. In de loop van de dag zullen nog enige schepen volgen. Enkele schepen heb ben in afwijking van de gebruikelijke doelen van hun rederij opdracht ge kregen om naar de visgronden ln de Ierse zee op te stomen in plaats van naar die om de Noord. „De door de autoriteiten met de mond beleden democratisering blijkt, zonder de nodige voortvarendheid in de praktijk te worden gebracht", zo stabt oorts ki de verklaring. De on dertekenaars veroordel dat de autori teiten hun toevlucht hebben genomen tot „politiegeweldV ZU zien geen en kele reden om dit te prijzen, zoals door de PvdA-woordvoerders werd gedaan. Partijvoorzitter Vondeling zei donderdagavond op een bijeenkomst in Nijmegen onder meer: „Het ia een godgeklaagd schandaal dat de studen ten documenten hebben gestolen. Dat zijn gore manieren van machthebbers. Het zijn BVD-methoden". Twee oprichters van Nieuw Links, André van der Louw en Han Lam- mers, hebben de verklaring niet on dertekend, omdat zij is gericht aan het partijbestuur waarvan zij zelf deel uitmaken. De heer Van der Louw ver klaarde desgevraagd, dat hij in het al gemeen achter de inhoud von de ver klaring staat. Han Lammers vond de verklaring van de Nieu Links-sympa- thissnten goed, omdat 't van de 'zijde van de PvdA naar zijn mening niet bü de uitspraken van Den Uyl en Vondeling mag blijven. Namen Ongeveer 70 Nieuw Links-sympa thisanten hebben hun handtekening onder de verklaring gezet, onder wie Martin van Amerongen, Hedy d'Aneo- na, Joris van den Berg, Wim. Bloe- mendaal, Godfried van Benthem van den Bergh. Igor Cornelissen. ds. Jan Diekerhof, Jan Eykeiboom, Rob van Gennep, Emmy Lopez Dias, Jan en Karei Nagel, Cor van der Poel, Carlos Pronk, Tom Pauka, Henk van Stï- priaan, Joop van Tijn, Kees Tamboer, Jaap van der Woord en AUe van der Zwan. (Van en onzer verslaggevers) EINDHOVEN, dinsdag. De zes tienjarige Gerard Slavenburg uit Apeldoorn en de Amsterdammers Bernhard van der Glas en Jelke Beth lehem (belden 19 Jaar), behoren tot de prijswinnaars van de Internationa le wedstrijd voor jonge onderzoekers, waarvan de finale zaterdag ln het Evoluon In Eindhoven plaats vond. De zestienjarige tweelingzusjes Ma rijke en Marjan Hommes uit Den Haag kregen een aanmoedigingsprijs voor hun onderzoek naar vooroordeli bij de schooljeugd. Gerard Slavenburg kreeg zijn prijs, een studiebeurs van tienduizend gul den. voor zijn computeronder2oek en het duo Van der Glas-Bethiehem ver wierf een zelfde beurs voor hun me tingen ven de kleurgevoeligheid van het oog van een bananenvlieg. Overige eerste prijswinnaars waren: W. Liesmann (22) uit het Duitse Göttingen met zijn elektrische spiegel- telescoop; P. Schmld (24) uit Wenen met een dubbele rotatiepomp: de vijf tienjarige Zweed B. Ferm kreeg de beurs voor zijn meteorenonderzoek en de Zwitóer G. Berthoud (22) uit Nyon voor een populatieonderzoek bij de vleermuis. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, dinsdag (KNP). Paus Paulus heeft prof. dr. JohMin B.W.M. Möller, professor in de filoso fie en tevens secretaris van de Katho lieke Theologische Hogeschool in Utrecht benoemd tot nieuwe bisschop van Groningen, Du huidige bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, is op zijn verzoek van de leiding van het bisdom ontheven. HIJ is tegelijk be noemd tot titulair bisschop van Sala Consllina. De tweede bisschop van het 13 jaar oude bisdom Groningen komt uit Rotterdam. Hij werd daar op 31 okto ber 1923 geboren. In Utrecht werd hij 24 juli 1949 priester gewijd. Na zijn filosofische studies aan het. angelicum in Rome werd hy in 1932 kapelaan in Wagenineen. Op 21 au- gU3tm 1953 werd hij benoemd tot professor in de filosofie aan het filoso- ficum te Huis ter Helde, waarvan'hij in 1962 bovendien president werd. Toen de Katholieke Theologische Ho geschool van Utrecht van de grond kwam werd prof. Möller daarvan rec tor. Vorig jaar volgde pater Van Mun ster hem in die functie op. Prof. Möller werd toen secretaris van de hogeschool. De nieuwe bisschop van Groningen staat bekend als een op theologisch gebied modern denkend priester, Hij was het die bijna 15 jaar geleden de discussies op gang bracht over de transsub stan tia tte-leer. PERUGIA, dinsdag (Reuter/AFP). .De Italiaanse politie heeft vanoch tend met behulp van traangas een op roer bedwongen onder 2000 gevan genen in een gevangenis te Perugia. Kort na het optreden van de politie werd een arts, die de gedetineerden als gijzelaar hadden vastgehouden, vrijgelaten en keerden de gevangenen naar hun cellen terug. De voornaam ste oorzaak van het oproer waren de grieven van de gedetineerden over het voedsel. Velen van de inwoners van de gevangenis te Perugia zijn overge komen uit andere inrichtingen in Ita lië, waar zich onlangs verscheidene ernstige oproeren hebben voorgedaan. Het slachtoffer bleef met zijn auto op de as van de weg rij den, toen een vrachtauto na derde. De personenauto werd aan de linkerzijde opengereten en de drie inzittenden werden eruit geslingerd. De heer Van Dijk, gehuwd en vader van vijf kinderen, was vrijwel op slag dood. ZWOLLE. In Zwolle is zaterdag morgen een auto met vier Duitse verpleegsters, die bun vakantie op Terschelling wilden doorbrengen, uit'een bocht gevlogen. Een van de verpleegsters, de 25-jarige C. M. Niehaus uit Essen, werd zo ernstig gewond, dat zij in de loop van de dag in een ziekenhuis in Zwolle overleed. Twee anderen werden met een hersenschudding opgenomen. HOEK VAN HOLLAND. Op een kruising is hier zaterdag de 49-jari- ge bromfietser J, Korteland door een personenauto aangereden, Dc man 'werd met ernstig schedelleteel haar een ziekenhuis in Wassenaar gebracht, waar hij later is Overle den. VENLO, Zondagmorgen werd de 22-jarige W. J. Bnins uil het Noordlimburgse plaatje Slebenge- wald op slag gedoOa. toen de auto waarin hij reed, op de weg Venlo Nijmegen nabij Wellerlooi tegen een boom reed. Bij deze botsing werden drie andere inzittenden in de auto gewond. OORSCHOT. In een ziekenhuis ln Tilburg overleed de 18-Jarlge P. van Ntincn uit Oirschot aan de ver wondingen, die bij zaterdagmiddag had opgelopen toén hy met zijn bromfiets, vermoedelijk door een remdefect, In volle vaart tegen de gevel van een huls botste. EMMELOORD. Bij twee verkeers ongelukken in de Noordoostpolder zijn zaterdagmiddag twee personen om het leven gekomen en een per soon zwaar gewónd. Bij Ens stak de 83-jarige H. W. Buys uit Kampen met zijn bromfiets plotseling de verkeersweg over. Hy werd door een personenauto gegrepen en over leed enkele uren daarna ln het zie kenhuis in Kampen. Bij Kraggenburg reed een personen auto door nog onbekende oorzaak tegen een boom. De 54-jarlge be stuurder A. Waldus uit Den Haag werd zwaar gewond, zijn echtgenote (53) was op slag dood. HUNSEL. De 61-jarige heer J. Col- lette uit Den Haag is zaterdagmid dag met 2ijn auto op een kruispunt in de Limburgse gemeente Hunsel in botsing gekomen met een andere auto, die op een voorrangsweg reed. De heer Collette kwam hierbij om het leven. Zijn 57-jarige echtgenote werd zwaar gewond. BEEK. De vijfjarige Tonny Spren- kei is zaterdagmorgen ln Neerbeek van een rijdende melkventersauto gesprongen en onder het achterwiel van de wagen gevallen. Het kind was vrijwel op slag dood. GENT. In zijn woonplaats Gent is zondagavond de 23-jarige R. Pas-' toors om het leven gekomen toen hij met zijn motor in een bocht te gen een hem tegemoetkomende per sonenauto opreed. Hij overleed ter plaatse. HENGELO. Zondagmiddag is in een ziekenhuis in Hengelo de 86-ja- rige heer G. Goseünk uit Hengeveld overleden. Hij werd vrijdag toen hij met zijn fiets de weg wilde overste ken, door een personenauto aange reden. GILZE-RTJEN. De 23-jarige H. van Uum uit Rijen is zondagavond in zijn woonplaats verongelukt. De jongeman reed met zijn bromfiets tegen een boom en werd op slag ge dood. (Van ome correspondent) NIJMEGEN, dinsdag. Mensen van de reinigingsdienst hebben tevergeefs geprobeerd tienduizenden kakkerlakken in een flatgebouw in de Nijmeegse wijk Aldenhof uit te roeien. Het ongedierte dat zich nu al twee jaar heeft genesteld in een isole rende laag steenwol onder de be tonnen vloeren en dat zich steeds uitbreidt blijkt onmogelijk te kunnen worden gedood of op de vlucht gejaagd. Aanvankelijk bestond de hoop dat mannen van de reinigingsdienst de dieren wet zouden kunnen doden door met chemische stoffen te spuiten, maar gebleken is dat het verdelgings middel een bijzonder kwalijke inwer king heeft op de Interieurs van de hulzen, Meubels, behang en verf van deuren en plinten en de vloeren wor den onherstelbaar beschadigd- Daarom hebben de bewoners van het flatgebouw de reinigingsdienst verzocht te stoppen met de verdelging tot een betere oplossing 1b gevonden. Overdag is van de beestjes, die een kwalijke stank teweegbrengen, weinig te zien. Maar als het 's avonds donker wordt, kruipen ze uit de muren, van onder de vloerbedekking en vanachter de plinten tevoorschijn. „Overal zitten die viespeuken. Gis teren hadden we er een paar in de soep. De hele pan heb ik moeten weg gooien". Dit zegt mevrouw Gorter, een van degenen wie door de kakkerlak- kenplaag het leven wordt zuurge- maakt, Alle levensmiddelen heelt ze moeten opslaan in glazen potten. An dere verpakking is ondoelmatig geble ken. „We hebben van alles geprobeerd om ze weg te krijgen," aldus mevrouw Gorter, „maar niets hielp. Die beesten zijn niet dood te krijgen. Laatst stopte irüjp man er vijftien in een herme tisch afgesloten potje zodat ze geen lucht konden krijgen, na zes dagen waren ze nog niet dood". Uitroeien blijkt een vrijwel onmo gelijke zaak te zijn. De besta methode zou zijn de vloeren geheel Weg te bre- kgn, maar als dit in het betrokken flatgebouw zou gebeuren zitten ver scheidene gezinnen enkele weken zon der huisvesting. Spuiten met chemi sche stoffen is dus de enige remedie. Maar spuiten ia een moeilijke zaak in een huis vol meubels en ander huis raad. Leeghalen De beste begtrijdingsmethode is, al dus de woordvoerder van de reini gingsdienst, een heel vertrek leeg halen en dan tjokvol nevel spulten, tot er een ware mlet hangt. In kelders kah je lekker te keer gaan, maar in woningen moet je altijd om de spullen denken". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, dinsdag. Als de be sprekingen met het departement begin juni mislopen, zal de Raad van Lera ren, het overkoepelend orgaan van de vier Nederlandse lerarenorganisaties, de loden adviseren om de mentoren- uren te weigeren. Deze vorm van pro test Is gekozen, omdat het een ambte naar verboden Is te staken en bijna alle leraren rjjkslcraren zijn. De aanleiding tot het misnoegen van de ongeveer vijftienduizend Ne derlandse leraren negentig procent van hen is georganiseerd ls een cir culaire, die de minister zonder in spraak vanuit het onderwijs heeft op gesteld en doen uitgaan. Hierin wordt aangekondigd, dat Set aantal leraren- lessen voor de komende cursus bere kend gaat worden aan de hand van het aantal leerlingen en niet langer zoals In dit cursusjaar naar het aantal klassen. Dit betekent, dat, ais een rec tor van een scholengemeenschap twintig leerlingen meer verwacht dan er komen en het leraren rooster reeds heeft opgesteld, er 22 lerarenuren te veel zijn uitgedeeld. De leraren aan wie deze uren zün toegedacht, krijgen die uren niet betaald. De Raad van Leraren, de Algemene Vereniging van Schoolleiders en de Vereniging van Conrectoren en Ad junct-Directeuren zUn vrijdagavond bij de minister en de staatssecretaris op audiëntie geweest. Ze hebben be sloten het gesprek begin juni voort te zetten. De maatregel, die op de circu laire werd aangekondigd, wordt voor lopig opgehouden. UTRECHT, (ANP). Jaarlijks krijgen gemiddeld 226.546 kinderen in Nederland mazelen, Bij bijna 36.500 van hen veroorzaakt de ziekte compli caties (hersenvllesonsteking, stuipen, complicaties van luchtwegen, neurolo gische afwijkingen), terwijl 23 kinde ren de ziekte niet overleven. Deze cijfers noemt dr. R. Brouwer, hoofd van de afdeling virusvaeclnont- wikkeling van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, in een beschou wing over „vaccinatie tegen mazelen" in het blad gezongdheidszorg van het Groene Knils. Hij becijfert verder, dat 86 maze- lenpatièntjes in ziekenhuizen moeten worden opgenomen, dat 2700 kinderen een specialist nodig hebben, dat er 63.600 meer dan drie en 11.500 meer dan vijf keren door de huisarts wor den bezocht en dat 2950 kinderen meer dan vier weken ziek zijn, Behal ve medische consequenties heeft deze ziekte dus ook belangrijke sociale en economische verwikkelingen tot ge volg. Door vaccinatie met mazelstof kan een goede immuniteit worden verkre gen, maar hoe lang die immuniteit duurt is nog niet bekend, aangezien tien jaar geleden pas het eerste maze- lenvaccin is ingespoten. In het Rijks instituut voor de Volksgezondheid worden op het ogenblik proeven geno men met het uitbreiden van de beken de difterie-kinkhoest-tetanus-polio- „cocktail" met mazelenvaccin. (Van een onzer verslaggevers) WEST-BERLIJN, dinsdag. Dank zU de bemiddeling van de Nederland se militaire missie ln West-Berlün is de 27-jarige Oostduitse Monica Heiner vrijdag uit een Oostduitse gevangenis vrijgelaten en in West-Berlijn aange komen. Zij werd daar opgewacht door haar verloofde. De 30-jarige Neder lander Johan Esser, die sinds twee jaar In West-Berlin woont Het paar zal binnen drie werken, waarschijnlijk in VVest-Berlijn» gaan trouwen. Monika Heiner en Johan Esser zijn beide in de Duitse stad Maagdenburg genoren, maar als jongen van twaalf vertrok Johan Esser met zlin moeder naar Nederland. Het tweetal hield echter contact en verloofde zich enke le jaren geleden. In april 1968 werden Johan Esser en Monika Heiner in Oost-Berlijn gearresteerd, nadat Johan Esser ge probeerd had zijn verloofde ln een auto naar het westen te smokkelen. Belden werden tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ih december vorig Jaar werd Johan Esser door de Oostduitse autoriteiten vrijgelaten, nadat de kanselier van de Nederlandse militaire mtssle in West- BerlUn. de heer A. Wijnen, zich hier voor had ingezet, Vorige week volgde de vrij latins van Monika Heiner. „Ik ben erin geslaagd de Oostduitse autoriteiten duidelijk te maken, dat het hier om een moreel geval ging, en niet om een geval van mensensmokkel voor geld," zei de heer Wijnen van morgen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2