Drukte op de nieuwe route naar Lelystad Kremlin wil geen kritiek op beleid VEEL DODEN BIJ VERKEERS ONGEVALLEN KLM bepaalt keuze op 'luchtbus' type Douglas DC-10 RANDSTAD ONTDEKTE NIEUWE MOGELIJKHEDEN VOOR RECREATIE Kwetsbaar Vissen PR A WD A WAARSCHUWT BUITENLANDSE PARTIJEN China wil gesprek over grensrivieren Demonstratie in Den Haag tegen krotten en de woningnood Nigerië geeft dood bemanning neergeschoten DC-7 toe Schram me vermoedelijk naar Afrika gereisd NS-ambas- sadrice gekozen voor 1 jaar Russische Toe-144 door de geluidsbarrière Brand kantoor rijkspolitie in Den Haag ver moedelijk veroorzaakt door inbrekers Liberale jongeren tegen sociaal- economisch beleid kabinet Betogers in Moskou wijgelaten pagina 4 - maandag 9 juni 1969 Vorige week woensdag heeft mi nister J. A, Bakker var» verkeer e:i waterstaat de nieuwe Mulder- brug bij Muiderberfl in gebruik gesteld. De brug, die het Gooimeer overspant, maakt het mogelijk di rect van het westen naar de Fle- vapoldere door te steken, In het afgelopen weekend hebben dui zenden Amsterdammers en Gcole- naren daar een attractie in gezien, In de vorm van een retourtje Lelystad. Onze verslaggever GOS- SE WOUDSMA en fotograaf MARTIN PATERNOTTE trokken gisteren met de stroom mee en geven hierbij hun Impressies, Auto's, caravans en tenten op de brede berm van de weg door de polder. ^MSTERDAM ontdekt Lelystad'*. Met deze typerende woorden Bchetst een bewoner van Lelystad de drukte die op deze zonnige zondag de jonge poldcrlioofdstad overspoelt. „Of ik dat erg vind? Helemaal niet. We hebben hier een erg stille winter gehad. Geïsoleerd. Het is fijn nu zoveel mensen om je heen to hebben'*. Hij staat, vergenoegd de .ont dekkers" gadeslaande, in zijn bloeiende voortuin. Hij leeft mee. „Ik heb al Amsterdammers gespro ken". vertelt hij, „die hier graag willen komen wonen. Zc vallen op de mooie huizen die we hebben. Huurhuizen, ja. Allemaal. Als u wilt kopen moet u tot volgend jaar •wachten. Wat ik betaal? Honderd en acht gulden per maand, inclu sief die dakkamer daarboven" en hij wijst op het glas dat, als twee tje etage, veel woningen in Lely stad afdekt. Een Amsterdammer, wandelend mot vrouw en kind op de Gru tiers- waL Dat is het winkelcentrum. „Het ziet er leuk uit", vindt hij. „Hot heeft iets intiems". Hij is voor het eerst via de Muidcrbrug overgestoken naar de polders. waarvan de oostelijke aan het rij pen is en de-zuidelijke nog hele maal overdekt met de gele „moeras- andijvie". Een onafzienbare vlakte geel, die velen inspireert een kleu renfilm in-het fototoestel te wikke len. De Amsterdammer: „Als het hier straks allemaal klaar isHet is duidelijk dat hij nog wel'eens terugkeert. Hij loopt mee in de stoet die aan de etalages op de Grutters wal voorbijtrekt. Allemaal bezoekers uit Amsterdam en Het Gooi, met een blik alsof ze in een winkelstraat in Heidelberg rondlo pen. Alsof Lelystad buitenland is. Een politieman, ergens op auto weg langs het Oostvaardersdiep die Lelystad 35 km dichter bij bet westen heeft gebracht: „Dit Is, met twee rijstroken, een kwetsbare weg. Vooral nu. Je kunt niet eens oversteken, zo druk. Maar wat doen de mensen nu? Die stoppen op de vluchtstroken. Dat kan niet. Er hoeft maar dat te gebeuren en een ambulance komt er n;el meer door." Hij en zijn collega van de pol der-poli tie komen, zo te oordelen, welhaast boekjes tekort om de re creanten te bekeuren. „Maar reac ties hoor je niet. Als je het zegt zien ze zelf ook wel dat die vlucht strook vrij moet blijven". Het is inderdaad erg druk op de weg vanaf de Muiderbrug haar Le lystad. Een eindeloze stroom. Voor al bij de brug zelf krioelt die lang zaam omhooz: he is n-jg maar pro visorisch allemaal De IJsSeimeerweg is de aanloop lot de polders. Het oude land. Hel jonge, de overkant is geel. Daar staat, op een snijding, het gemaal De Blocq van Kuffeler, Het heeft m zeven maanden tijds Zuidelijk Flevoland drooggemalen. Aan de voet staat De Kantine, zoals de p'oniers d'.e de huisjes van gegolfd plaatijzer bewonen het gebouw kennen- Woensdag haalde de mi nister de slagboom weg. De Kanti ne is nu alles en van iedereen. Een kelner: „Vóór de brug was hier niets te doen. Vandaag lopen we hier met z'n vieren". Mevrouw achter de balie van het Poldermuseum in Lelystad-Haven (oudste nederzetting) is best tevre den. Driehonderd bezoekers op een dag. Ze bekijken het rendierge wei tje, de borstwerveï van een neushoorn en het opperurmbeen van een mammoet, Allemaal d eren die geleefd hebbei) in dit gebied. - Overal op de kaden, d!e ver in het water uitlopen .staan tenten er windschermen. Overal wordt ge vist, Mevrouw van het Poldermu seum: ..M'jn man 's h'er secretaris van de hen gelclub. Hij heeft al aanmeldmgen uit Amsterdam. Ze kunnen hier nu komen, hè". MOSKOU, maandag (Reuter, AP, NY Times). Het Kremlin is gebelgd over de aanhoudende kritiek op sommige aspecten van bet Russische beleid door buitenlandse gedelegeerden op de com munistische wereldconferentie. In een artikel in het partijorgaan w Prawda werden de gedelegeerden gisteren gewaarschuwd niet te met Söwjpf>Ullie trachten thuis meer populariteit te verwerven door kritiek op Rus land te leveren. Het blad zou het met name ge munt hebben op de Australische afgevaardigde Aaron die openlijk de militaire interventie in Tsje- chosiowakije afkeurde. De Russtsehe partijleider Leonid Brezjnew heeft zaterdag op de confe rentie een scherpe aanval op China gedaan en daarmee het pleidooi van Roemenië de polemiek tegen China te staken genegeerd. Brezjnew beschuldigde voor het fo rum van de gedelegeerden van 75 communistische partijen CMna en zijn leider Mao Tse-toeng va.-;- sen reeks ernstige misdrijven tegen de interna- tionale communistische beweging en van het voorbereiden, van gewapende conflicten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, maandag. Ruim driehonderd bewoners van de twee Haagse saneringswijken, de Schtlders- buurt en het Kortcnbosch hebben za terdag na een demonstratieve tocht door Den Haag btf de Tweede Kamer en aan burgemeester V. G, M. Marlij nen van Den Haag de zogenaamde „krotbrief" overhandigd. In de brief, die wordt ondersteund door ruim Vijf entwintigduizend handtekeningen wordt de allergrootste zorg uitgespro ken over het naderend „zilveren jubi leum van de woningnood In Neder land". Meer dan een miljoen Nederlanders wonen in een krot, aldus de brief, die op het Binnenhof in ontvangst werd genomen door de vice-voorzitter van de Tweede Kamer, freule Wtteweal van Stoetwegen. De demonstratie en de handtekeningenactie, die de afgelo pen weken hoofdzakelijk In Den Haag is gevoerd, was georganiseerd door het „Werkverband Huisvestingnood" en de „Akt'.egroep automatisering sa nering". Een deputatie van het werk verband en de actiegroep, onder meer bestaande u"t de heren G. Meyburg en drs. H. Lammers verklaarde op het Binnenhof „verontwaardigd le zijn over de schandalige manier, waarop tot op de dag van vandaag het wo- iKnvbeleid In Nederland is gevoerd'1. Ds leden van de Staten-Generaal hebben in de loop van vijfentwintig jaar hun plicht als volksvertegen woordiging, maar vooral pok als mens verzaakt, aldus de deputatie. En de 9toet liep onder meer een delegatie van de raad' van kerken, mee: .en voorts maatschappelijk werkers, on derwijzers en bestuurders van wjjk~ verenigingen uit de Schildersbuurt en het Kortenbosch. Burgemeester Marjjnen, die de krotbrief op het bordes van het stad huis In ontvangst nam, zei onder meer: „de huisvestingsnood zal voor het gemeentebestuur van Den Haag, de eerste jaren het grootste probleem zijn, dat dient opgelost". LAGOS, maandag (Reuter, AP). De regering van Nigerië heeft zater dag officieel bckengemaakt dat er geen overlevenden zUn van de beman ning van de DC-7, die donderdag met hulpgoederen voor Blafra aan boord door federale vliegtuigen werd neergeschoten. Aanvankelijk Was ge zegd dat de bemanning zich per val scherm had gered cn gevangen was genomen. De bemanning van het toe stel bestond uit twee Zweden, een Amerikaan en een Noor. Hot Internationale Rode Kruis heeft zaterdag zijn in Dahomey gestatio neerde toestellen weer toestemming gegeven vluchten uit te voeren op Biafra, nadat deze eerder na het neer schieten van de DC-7 waren ge staakt. Radio Nigerië heeft gisteren be kendgemaakt dat een vliegtuig van de Blafraanse luchtmacht een aanval heeft uitgevoerd op een vluchtelin genkamp. Daarbij zou één persoon zijn omgekomen en zouden 1G anderen gewond. BRU8SEU, maandag. (ANP), De Belg Jean Schramme, ex-cojnmundanl van een eenheid huurlingen In het voormalige Belgische Congo, I9 ver moedelijk naar Afrika gereisd nadat hij van de Belgische autoriteiten toe stemming had gekregen om naar Bra zilië te gaan. Dit is zaterdag in een verklaring van h.e| Belgische ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld nanr aan leiding van berichten In de pers. waarin werd gemeld dat Schramme, die vorig jaar was aangeklaagd wegens moord op een Belg in een Congolees huurlingenkamp in 1967, vla Portugal naar Angola was ontsnapt. De Belgische regering waarschuwt In deze verklaring Schramme en an denent voor elke poging weer in Afrika de orde te verstoren. Zij heeft alle Afrikaanse landen en de landen met gebieden in Afrika (Portugal) meege deeld dat het als een onvriendelijke daad zal worden beschouwd als aan vroegere huurlingen, die officieel de toegang tot Afrika is ontzegd door de organisatie van Afrikaanse staten, hulp zou worden verleend om toch naar dat werelddeel terug te keren. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM. De 32-jarige A. Bosman is gisteravond om het le ven gekomen, toen hij op de Prinsengracht op een voor het verkeer afgesloten gedeelte met zijn bromfiets tegen een vorkheftruck reed. Hen was direct dood. Dc 50-jarige H. Blankenzee is zaterdagochtend dodelyk gewond t»y een verkeersongeluk 111 Amsterdam-West. Het slachtoffer was op het kruispunt Ookmeerweg-Notweg met zijn bromfiets in aanrij ding gekomen met een auto waarvan de bestuurder hem geen voor rang verleende. Hy overleed gisteren in een ziekenhuis. NUNSPEET. Zaterdagmiddag Is op de Oude Zuiderzeestraatweg in Nun- spcct de 80-jarïge heer Karsten uit die plaats, teen hij met zijn flets dc weg wilde oversteker», door een per sonenauto uit Elburg aangereden. De bejaarde man overleed ler plaatse. HEINENOORD. Zaterdagochtend is op de provincialeweg 43 van 's Gra vendeel naar Heinenoord de 70-ja- rige mevrouw S. Kooyman-Van der Jagt uit Rotterdam bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. De vrouw zat in de auto die door haar echtgenoot bestuurd werd. Toen da man links af wilde gaf hij geen voorrang aan een tegemoetkomende personenauto waardoor een botsing ontstond. SCHAÏJK, (ANP),Zaterdagmid dag om 13.25 uur is_in .Schaijk de driejarige Anna van "den" Bogaart uit Schaijk onder een personenauto terechtgekomen toen zij plotseling de weg overstak. Op weg naar het ziekenhuis in Oss is zij aan de opge lopen verwondingen bezweken.. DEURNE. In Deurne is gistermid dag omstreeks één uur de 14-jarige W. H. M..van der Mortel om het leven gekomen. Het slachtoffer fiet ste vlak voor een autobus linksaf en werd door de bus gegrepen. DOETINCHEM, maandagOp de kruising Doetinchemseweg Braamtseweg - Zinderdijk te Kel der (gemeente Bergh) zijn zondag avond twee personenauto's met el kaar in botsing gekomen. Daarbij Is de 43-jarige mevrouw M. A. Aalde- rin-Loeven. uit Doetinchem om het leven gekomen. De aanrijding zou gebeurd zijn doordat J, W. A. B. uit Babberieh geen voorrang zou heb ben verleend. De heer Aaldering werd bij dit ongeluk zwaar gewond terwijl een medeinzittende van B, een hersenschudding opliep. B, zelf bleef ongedeerd. Belde auto's waren total loss. HULST, zondagmiddag Omstreeks zes uur is bij een verkeersongeval onder Kioosterzande de 22-jarige ït. van R., afkomstig uit Antwerpen, gedood. Zijn echtgenote werd zwaar gewond. Van R. kwam met zijn bromfiets uit de richting Perkpolderhaven gereden, Op het eind van het rijwielpad even buiten de kom van Kioosterzande wilde hij van de rechter naar de linkerzijde oversteken. Hij lette wel op het verkeer dat kwam uit de richting Perkpolder, waar net een boot was gearriveerd, maar niet op het verkeer van Hulst. Hij werd bij het oversteken gegrepen door een auto uit Hulst. DEN HAAG, Om 16.13 uur zater dagmiddag Is de 74-jarige voet gangster mevrouw Maria T. Pauli- des-Oostendorp uit Den Haag in de Thereslastraat te Den Haag, toen zij de straat overstak, aangereden door een bromfietser die meende dat zij op de as van de rijbaan bleef staan, Zij vlei met het hoofd op een gepar keerde auto. Het slachtoffer over leed ter plaatse. DEN HAAG, zondagmiddag om half vier is in de Van der Vennestraat in Den Haag de 83-jarige H. G. van der Ark bij het oversteken tegen een passerende tram gelopen. Hij was slechtziend en doof. Direct na aankomst in het ziekenhuis is hij overleden. Zaterdag werd de 21-jarige Rotterdamse in* formatrice Irene Lutter in Amers- foorts Dierenpark gekozen en geïn stalleerd als de nieuwe NS-ambas- sadrice. Een jaar lang zal ze het vi sitekaartje zijn van de Nederland se Spoorwegen en als zodanig bij officiële gebeurte nissen de NS re presenteren. Irene (midden) nam de „ambtsketen" over van de Utrechtse Jeanne Vollemans (30) (rechts) die het afgelopen jaar NS-ambassadrice was. Irene was toen plaatsvervangster, llit vijf kandidaten werd de nieuwe plaatsvervangende ambassadrice gekozen. Het werd de 21-jarige Margreet van Donderen uit Groningen (links). De Russische partijleider hernieuw de de beschuldigingen van het Krem lin dat Peking voorbereidingen treft voor een oorlog tegen de Sowjet-Unle. Volgens Brezjnew heeft het orgaan van de Chinese communistische partij de afgelopen week opgeroepen zich voor te bereiden om zelfs een kern oorlog te voeren tegen het „Sowjet- revisionisme". De felle aanval van Brezjnew op China heeft grote ontsteltenis teweeg gebracht onder de Roemeense commu nisten en zou een verbreking van de belofte betekenen die de Russen de Roemenen drie weken geleden hebben gedaan. Men neemt namelijk in Boe karest aan dat partijleider Ceausescu bij zijn bezoek aan Moskou, nu drie weken geleden, van de Russen de ver zekering heeft gekregen dat men de topconferentie in Moskou niet zou ge bruiken als eert podium voor het lan ceren van aanvallen op China. Ceau sescu zou de deelneming van de Roe men hebben laten afhangen van deze verzekering. Officiële woordvoerders voor de conferentie in Moskou hebben gezegd ddt men van te voren niet was over eengekomen om andere partijen niet aan te vallen. Toen hij zijn aanval op China begon zei Brezjnew: „Eerlijk gezegd, tot voor kort waren wij niet van plan om dit vraagstuk te behan delen. Echter, de recente gebeurtenis sen en allereerst de aard van de be slissingen die werden genomen door het negende congres van de Chinese partij, dwingen ons er aandacht aan te besteden". De conferentie heeft zaterdag een door Arabische partijen en de commu nistische partij van Israël ingediende oruwerp-resolutië goedgekeurd, .waar in naleving van de Veiligheldsraads- besluiten door Israël en derhalve de ontruiming van de bezette Arabische gebieden door Israëlische troepen wordt geëist. De Roemenen spraken zich eveneens voor de resolutie uit, maar maakten het voorbehoud dat daarin ook de integriteit en soeverei niteit van alle staten in het Midden- Oosten dienden te worden gewaar borgd. MOSKOU, maandag (Reuter/ATP). Het Russische straalverkeersvlieg- tulgr Toepoiew-144 heeft vorige week donderdag voor het eerst met superso- ne snelheid gevlogen, zo is twee dagen geleden in Moskou officieel bekend gemaakt. Het doorbreken van de gelui ds drempel en de daarop volgende super- sone vlucht zijn „normaal" verlopen. De Toe-144, die plaats kam bieden aan 122 passagiers en een snelheid kan be reiken van 2500 kilometer per uur, is het eerste grote straalpassagiersvlieg- tuig, dat de geluidsgrens heeft gepas seerd. Het prototype van het Frans-Britse straalverkeersvliegtuig Concorde, dat ongeveer even groot is als de Tóe-144, zal tegen september de geluidsbarrière 1 doorbreken. Samen met SAS, Swissair en UTA: AMSTERDAM, maandag (ANP). KLM, SAS, Swissair en de Franse luchtvaartmaat schappij UTA hebben gezamen lijk beslaten het „luchtbus"- vliegfcuig type Douglas DC-10 aan te schaffen. Dit toestel, dat 253 passagiers plus 15 ton vracht kan vervoeren, is bedoeld voor de in tercontinentale routes. De KLM zal er in eerste instantie de dienst op het verre oosten mee onderhouden. De Boeing 747 „jumbo-jets", waar 353 passagiers -in paan en waar de KLM er 6 van heeft besteld, zijn eveneens voor de grote lUnen, maar door hun grotere capaciteit meer aan gewezen voor de (drukkere) Noord- Atlanlische route. Zowel de Iuohtbua als de jumbo-jet zUn te zien als op volgers van de nu gebruikte DC-8 en super-DC-8, die respectievelijk 130- 150 en Z00-225 passagiers kunnen ver voeren. De DC-10 toestellen, waarvan dé eerste eind 1972 zal worden afgele verd, zijn uitgerust met drie motoren die ondanks hun hoge vermogen min der lawaai zullen maken dan welk an der type straalvliegtuig ook, dat de KLM op het ogenblik in gebruik heeft. Hoeveel van deze toestellen de KLM uiteindelijk nodig zal hebben is nog niet bekend, maar samen denken de vier maatschappijen aan een totaal aantal van 36. Een voordeel van het gemeenschap pelijk bestellen van dezelfde luchtbus (er Is een concurrerend type van Lockheed, en er wordt gewerkt aan een „Europese" luchtbus door Frank rijk, West-Duitsland en aarzelend Engeland) ligt onder meer in het onderhoud dat rationeler verdeeld kan worden. Zo zal de Swissair de vlieg tuigen zelf verzorgen en de KLM de motoren. De gezamenlijke maatschappijen zouden vorig jaar een winst hebben geboekt van S 550 miljoen nog geen 4 procent van. de totale inkomsten ad, 14 miljard. HONGKONG, maandag (Reuter, AP). China heeft zaterdag bekend gemaakt, dat het een Russisch voor stel aanvaard besprekingen te begin nen over de scheepvaart op de rivie ren die de grenzen vormen tussen de Sowjet-Unle en China. Deze besprekingen die gevoerd zou den moeten worden door de Chinees- Russische comissie voor de scheep vaart op de grensrivieren, die in twee jaar niet byeen is geweest, zouden volgons het Chinese voorstel op IB juni in Poli, ongeveer 300. km. ten noordwesten van Wladiwostok moeten beginnen, Ruslad had voorgesteld om de besprekingen te voeren in Chaba- rowsk, op Russisch grondgebied. China heeft de Sowjet-Unie vrijdag in een protest nota beschuldigd van toenemende gewapende provocaties langs de Chinees-Russische grens, Russisch artillerie- en machinege weervuur zouden nog steeds het ei land Damandski en de rivier de Oes- soeri bestoken. Het Chinese voorstel tot besprekin gen kwam op dezelfde dag dat de Russische partijleider Brezjnew op het congres in Moskou zün felle aanval op China deed. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, maandag. Een deel van de administratie van het korps rijkspolitie is zaterdagavond verloren gegaan bi) een binnenbrand in twee kantoorpanden van de algemene in spectie voor de rijkspolitie aan de Ro- ningskade in Den Haag, De brand. Is vermoedelijk veroorzaakt door inbre kers. Persoonsdossiers van leden van het korps werden door het vuur vernie tigd. De totale schade in beide panden wordt voorlopig geraamd op ruim twintig mille. Volgens de voorlich tingsdienst van het ministerie van justitie bestaan van vrijwel.de gehele verloren gegane administratie dupli caten zodat de werkzaamheden niet of nauwelijks worden belemmerd. De brand werd rond acht uur door een omwonende ontdekt, Deze ver klaarde glasgerinkel te hebben ge hoord en vervolgens rook uit de kan toorpanden te hebben zien komen. De politie ontdekte, dat in de kantoren en kele archiefkasten waren opengebro ken. Voorzover men heeft kunnen na gaan, wordt niets vermist. De politie kon niet meedelen of er aanwijzingen 2yn, dat de brand moed willig is gesticht of door onachtzaam heid is veroorzaakt. DEN HAAG, maandag (ANP- De jongerenorganisatie Vrijheid en De mocratie heeft zich het afgelopen weekeinde op een landelijk congres te Dalfsen krachtig uitgesproken tegen het thans gevoerde sociaal-economisch beleid van het kabinet-De Jong, In de congresrede uitte landelijk voorzitter, tnr. H. Bosma, kritiek op het finan cieel beleid van VVD-minister Witte- veen. In een door het congres aangeno men motie spreekt de JOVD zich uit tegen heit inzetten var» het kabinet-De Jong in zijn huidige vorm bij dé ver kiezingen van 1971. Op het congres besprak de JOVD voorts structurele wijzigingen in zijn onafhankelijke positie jegens dc WD. Het congres gaf het hoofdbestuur vol macht om met hel dagelijks bestuur van de VVD te overleggen hoè men op organisatorisch gebied tot een nauwe re samenwerking kan geraken. Hiérbij zal ook de vraag ter sprake komen hoe de JOVD zijn inbreng kan hebben in de politieke meningsvorming bij de VVD. Hel congres hield zich verder bezig met het opstellen van een resolutie met betrekking-tot de grond poli tick. MOSKOU, maandag (ANP). Zes jongelui, die vrijdag in Moskou wer den gearresteerd wegens het houden van een'betoging tegen het beperken van de vrijheden van de Krimtartaren zijn volgens welingelichte kringen za terdag vrijgelaten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1