van YAM in gebruik 'mmsmMm I SCHIEDAM UIT DE PROBLEMEN Direct uit auto in spoor wagons Plastic vuilnis zak in opmars i SCHIEDAM IlSflISilÉ#^ Speeltmn! Géén vuil! 5Helpt Elkander9 op vakantiekamp V.A.M. verzet zich! TSF verliest de promotie wedstrijden C. J. van Baarle ■weer kampioen van Schiedam SEEN KRANT ONTVANGEN? 'Dwing industrie meer te doen om verontreiniging tegen te gaan' DUIVENSPORT KQEfHERSTEBS VERHOEFF dinsdag 10 juni 1969 - pagina-5 Het vuilnisoverlaadstation van de VAM aan de Parallelweg, achter het spoorstation Schiedam. Een wagon (hei-groen)! staat juist on der de storttrechter, die vanuit het hoge gebouw boven de „bun ker" wordt gevuld. Links de toe gangen met roldeuren voor de vuilnisauto's. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. „Wij willen cc» speeltuin, 'n speeltuin - geen vuil!" Bij de officiële ope ning van het nieuwe vuilnis-over- laadstation van de VAM-NS aan de Parallelweg staat een handvol bewoonsters van die straat, ver gezeld van een flink aantal spe lende en niet-begrijpende kinde ren en voorzien van een laken, met een onleesbaar opschrift bij het hek en heft in spreekkoor de bovengemelde kreet. Ondersteund met een loeiende autoclaxon. De bewoners van do op sane-, ring wachtende Parallelweghut- zen zijn niet gelukkig met de vuilnis-overslag voor hun neus. „Het stinkt en het vuil stuift, het waait onze huizen in en de kinde ren worden er smerig van", ver klaren zij. Het talrijke feestelijke publiek bij de opening, lacht gea- amuseerd doch reageert niet. Een paar politiemannen in burger houden een oogje in het zeil. dech de demonstratie blijft gematigd. Het protest is begrijpelijk. En kele jaren geleden kregen de be woners van dc Parallelweg een nieuw station op een hoge baan voor de deur, met het gevolg dat in een deel Van de huizen scheu ren ontstonden en afgebroken moesten worden. En in die hele buurt is geen speelplaats. „Een trieste zaak", geeft burge meester H. Roelfsema toe „De Parallelweg zal verdwijnen, maar waar laat je dc bewemersé". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. In heel Nederland worden jaarlijks rond 5 miljoen ton' vuilnis en afvalstoffen geproduceerd. Dat komt neer op V/2 m3 vuilnis per hoofd vari de bevolking per jaar. Een onvoor stelbare hoop, die nog groter zal worden met het stijgen van de welvaart. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. In het grote en steeds nijpender probleem van de verwerking van het stedelijke vuilnis, een probleem waarin. Schiedam de laatste jaren bijna verstikt dreigde te raken, is nu een oplossing gekomen. Het nieuwe vuilnis-overlaadstation, dat door de VAM (Vuilafvoer Mij N.V. te.Amsterdam) in samenwerking met de Ned, Spoorwegen voor rond 900.000 is gebouwd aan de Parallel weg op het terrein van het spoorwegstation Schiedam, is gisteren officieel in gebruik genomen. laadcapaciteit van 100 m3, doch. het gewicht van het losgestorte vuil is maar 22 ton en -dat is niet efficiënt. Vandaar dat eon persinstallatie is in gebouwd met twee stampers van 1500 kg elk. Alles, lieren, kranen, stampers worden met dmkknopbedierung gere geld vanuit een centrale cabine. De maximale capaciteit van het station is 40 k 45.000 ton afvalstoffen, alles,in begrepen, per jaar. Aan liet overladen van liet vuilnis worden zekere hygiënische eisen ge steld. Het moet zoveel mogelijk „stof vrij" geschieden. Vandaar dat zowel over de „bunker" als over de stort trechter naar de wagons een gesloten loods is gebouwd, overigensmet een esthetisch bepaald wel aardige vorm geving. De zes toegangen voor vuilnis wagens kunnen met grote roldeuren worden afgesloten. Het storten gebeurt dus „binnens huis" er> „van de wind af". Bovendien is in die loods een sterke afzuiginstal latie ingebouwd, waarmee het bij het storten opdwarrelende stof wordt weggezogen. Maar helemaal stof- en vooral reukloos gaat liet toch niet in z'n Werk. Met het nieuwe station voor afvoer per rail is Schiedam voorlopig uit de vuilnis-zorgen. Die waren groot. Er is geen ruimte voor vuilstortplaatsen, vooral ook door de hoge hygiënische eisen die daaraan (terecht) worden gesteld. Het Schiedamse composte ringsbedrijf kon het aanbod niet aan, .erwijl men bleef zitten met het on verwerkbare „residu" aan afval. De laatste tijd hebben Rotterdam en Vlaardingen reeds hulp moeten bie den. Toch blijft ook Schiedam mikken op de vuilverbrandingsinstallatie in de Botlek, in de oprichting waarvan Schiedam dan ook deelneemt. „Maar op het gereedkomen daarvan kunnen we niet wachten", verklaarde burge meester H. Roelfsema gisteren btf de opening. Ondanks de vele kritiek op hel composteringsbedrijf in Schiedam, zulks in verband met dc vliegenplaag en de stank, was burgemeester Roelf sema „heel gelukkig" met dit bedrijf dat bijna twintig jaar lang Schiedam heeft geholpen bij de verwerking van het afval. Doch hij is nu nog bkjder dat het bedrijf gesloten kan worden en dat de vuilnis nu per trein afge voerd kan worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. De Ouder vereniging „Helpt Elkander" afd, Schiedam gaat met een. vijftig-tal ge handicapte kinderen voor een week op vakantiekamp in „De grote bunte" te Nimspeet. Zaterdag 14 juni wordt om 14 uur vertrokken vanaf de openbare BLO-school aan de Burg. Honnerlage Gretelaan 496. In het kamp zal van alles -worden gedaan: sport en spel, wandeltochten, kampvuur, een filmavond. Op de af scheidsavond zal het harmonieorkest Juliana uit Doornspijk met de drum band komen concerteren. Prijs voor St. Ambrosius SCHIEDAM, dinsdag. De'Schie- damse muziekvereniging St. Ambro sius heeft het afgelopen weekeinde deelgenomen aan het federatieve bondsconcours in Naaldwijk. De ver eniging behaalde de tweede prijs in afdeling uitmuntendheid met 259% punt. Tot grote vreugde van zowel de rei nigingsdienst als het gcmcentehesctuur zal voortaal al het stedelijke afval per spoor afgevoerd worden. De conse quentie is wel dat het sinds 1951 in Schiedam aan de Jan van Ricbeeck- weg werkende composteringsbedrijf van de VAM begin volgend jaar opge heven zal worden. Het nieuwe over laadstation zal eerst nog een maandje „indraaien" en bovendien moet het aanwezige vuilnis nog afgecompos- leerd worden. Daarna kan het terrein aan de gemeente worden teruggege ven. Het overlaad slat ion is het eerste van een serie van negen van. dergelij ke stations, die door de VAM zijn gepland. De volgende komen iti Zwol le, Hilversum, Apeldoorn, Delft, Den Beider, Deventer, Gouda en de combi natie Eeidschendam/Voorburg/Zoe ter meer te zamen één. Het werkprincipe is eenvoudig: met vuilniswagens van het bekende type wordt het vuil aangevoerd en ge dumpt uit de stapel worden dan de speciale spoorwagens van de VAM ge vuld en bet_'vuil wordt afgevoerd naar de verwerkingsbedrijven van de VAM in Wijster (Drente) en Mierlo (Noord-Brabant). De uitwerking is iets ingewikkelder en geraffineerder. Centraal i» het station ligt de be tonnen „bunker", een kuil van 5 me ter diep, 6 mtr. breed en rond 20 me ier lang. Een inhoud dus van 600 m3. Dat komt ongeveer overeen met du „produktle" van één dag in Schiedam aan vuilnis! Doch omdat gelijk met het storten door de vuilnisauto's ook de spoorwagons worden beladen, kan tijdens dc piekdagen toch een overca paciteit aan opslag van 50 percent worden verkregen, welke vuilnis dan gelijkmatig over de andere werkdagen kan worden verdeeld. Aan de kuil kunnen gelijktijdig zes vuilniswagens hun voorraad kwijt, drie aan elke kant. Gewoon, de laad bak kiepen en hup, valt bet vuil in de bunker. De auto's worden wel eerst van tevoren gewogen op een weeg brug, want voor het af. te voeren vuil moeten de NS betaald worden. Met een „poliepgrijper" (gewicht 2400 kg!) wordt het vuil met happen van 1,5 m3 uit de kuil opgevist en vla een in alle richtingen rijdende loop kraan overgebracht naar de stortko- ker, waar de speciaal daarvoor gecon strueerde spoorwagons precies onder passen. Met een verhaallier langs een eigen spoorlijntje worden de wagons heen en wem-op de juiste plaats ge bracht. De wagons, lekker „hip" gekleurd, oranje en fel-groen, met bonte VAM- reclame aan de zijkanten, hebben een (Van een onzer ve ulaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. De Vuilafvoer Mij N.V. VAM, die bij het verwerken van vuilnis tot compost toch al zeer veel hin der ondervindt van plastic-ver pakkingsmateriaal en zelfs de ny lon dameskous tot „vijand num mer één" heeft verklaard, is be paald niet gelukkig met de nieuw ste ontwikkeling: de plastic vuil nis-zak. In verschillende gemeen ten is deze vuilniszak al bezig de gebruikelijke vuilnisemmer te verdringen. In Vlaardingen is men momentcel bezig met 'n proef, in Schiedam is deze materie „in on derzoek". Waar blijft al dit vuil? 1,5 miljoen ton wordt verbrand; In installaties die te vinden zijn in Am sterdam, Rotterdam, Dordrecht en Leiden cn sinds 1968 ook in Den Haag. Ëa in de Botlek komt binnen kort de grootste en kostbaarste van Europa. Een half milj'oen ton wordt gecompostcerd cn de rest of 60 per cent van hot totaal komt terecht op stortplaatsen en beitjes, waarvan een duizendtal het landschap In Nederland bederven. Het land dreigt er in te verstikken. De VAM tracht een. oplos sing te bieden met het composteren van vuilnis en schroomt daarbij niet nieuwe wegen te zoeken. De Vuilafvoer Mij VAM NV te Am sterdam werd door de centrale over heid in 1929 opgericht; de aandelen berusten bij hot ministerie van Land bouw, hoewel die bij het ministerie van Volksgezondheid in betere handen zouden zijn. Dit 40-jarig jubileum werd gisteren gevierd bij de opening van het nieuwe vuilnis-overlaadsta tion (van de auto in de trein) te Schiedam. Ir S. H. Visser, voorzitter van de raad van commissarissen van de VAM verrichtte de opening, burgemeester J. J. A. Berger van Groningen (welke stad de oudste en grootste „klant" is) hield de feestrede in aanwezigheid van dokter W. B. Gerritsen, plaatsver vangend directeur-generaal van Volksgezondheid. Bij deze gelegenheid verstrekte VAM-dïrecteur dr D. W. Stolp de gegevens voor dit artikel. Drie bedrijven De VAM begon 40 jaar geleden met het composteringsbedrijf in Wijster in Drente, waar het huisvuil uit Den Haag (aangevoerd met de vermaarde „trein 4711") werd verwerkt tot ver edelde mest, ten behoeve van de land bouw In Drente. In 1951 werd het composteringsbedrijf in Schiedam ge sticht, gericht op de tuinbouw in. het Westland. In 1955 kwam liet derde bedrijf in Mierlo, werkend op betzelf de principe als to Wijster, doch. mo derner, maar kleiner van opzet. Het Schiedamse bedrijf stond model voor/andere gemeenten, die eea eigen composteringsbedrijf hebben opgezet. Er zijn nu vijftien van deze bedrijven in Nederland. Ook vanuit het. buiten land, zelfs uit Argentinië, -toonde men belangstelling voor de VAM-Schie- dam. Het inwendige van het overlaad station. Beneden de diepe beton nen bunker, waaruit met de enorme poliep-grijper het vuil wordt opgehaald. Op de achter grond de (gesloten) ruimte waar de vuilnisauto's staan om het vu1! te storten. Met deze twee stampers van Vh ton elk kan het vuil in de wagons (beneden zichtbaar) worden aan gestampt SCHIEDAM, 'dinsdag. TSF 1 met grote overmacht kampioen geworden van haar afdeling, heeft in Amsterdam tegen D.D.V. met gering verschil het onderspit moeten delven. Hoewei de eindstand 44 werd, is T. S. F, 1 door set nadeel toch voor verdere deelname aan de promotiewedstrijden uitge schakeld. De winstpunten werden behaald door Harry Meyer in de single 64, 64, Meyer/üe Ruiter in het beren- dubbel 4—6, 6—4, 61 endoor de ge mengd dubbels Ronde/Meyer 6—0, 6—3 ort Zoetmulder/de Ruiter 06, 7—5, 6—3, De verïiespuntén waren voor Wim de Ruiter 0—G, 5—7. Mar- joos Zoetmulder 16, 36 en Mar- grid Ronde 46, 4-G in de singles en voor het damesdubbel Ronde/Zoet mulder 6—3, G—2. T.S.F, 3 speelde voor promotie naar de derde klasse tegen de Harte] 1 uit Spijkenisse en had na het spelen van de dubbels (33) nog alle mogelijk heden voor een positief resultaat, doch de beide gemengd dubbels gingen voor T. S, -F, verloren, waardoor de eindstand 53 in het voordeel van de Har tel werd. Ank Brouwer 61, 61 en Henny Vlek 63, 6—4 wonnen hun single en de dames Brouwer/Koerts het dames- dubbel. 6—2, 60. De verliespunten kwamen op naam van Karei Koerts 16, l6 en Mirjam Koerts 2G, 2-6 in de singles, het herendubbel Vlek/Brouwer 46, 57 en de ge mengd dubbels van de echtparen Koerts 36, 1—6 en Brouwer 2- 4—6. SCHIEDAM, dinsdag. Zoals min of weer te verwachten was heeft dc heer C. J. van Baarle ook in 1969 weer de Schiedamse schaaktitel ge grepen, terwijl L, Reilsma weer op de tweede plaats eindigde. In de jeugdaf deling werd J. de Regt kampioen met op de tweede plaats G. Bock kom. De volledige eindstand: hoofdgroep: 1. van Baarle 6 pt, 2. Reitsma 5, 3. Liefhebber 4%, 4. Van Saters 3V-. 3 Dekker 3, 6. Peiger 2Va, 7. Vrijland 21&, 8. de Bruin 1. le klasse: 1. Planken 51/;, 2. de Bruyn 4, 3. Harmanny 4 ,4. Bogevs 3%. 5. Troost 3V-', 6. Blok 3, 7. de Koningh 3, 8. Schoonderwoerd 1%. 2e klasse: 1, Schilperoord 5Vï. 2. van Leusden 5, 3. Pape 5, 4. Harms 4, 5. van Loenen 3%, 6. Marbus 2, 7. Hen- kelman V/s, 8. van Grootveld 1%. 3e klasse: 1 en 2 Teeüw en Malkus 6, 3. Groeneweg 4, 4- de Koniugh 3Va 5. Koudijzer 2%, 6. Keuzenkamp 2'/s,7. Boele 2%, 8. Haque l. Jeugdgroep: 1. de Regt 5. 2. Bockkom 5, 3. Ventura Ferrer 4, 4. Breddels 3, 5 en 6 de Waard en de Bruyn 1%, 7, van Klinken 1. Bet voor 19.30 uur telefoon 135430 Abonnees buiten Itotler- dam, Schiedam kunnen zicb wenden tot onze plaatselijk'* agenten. Dr D. >V. Stolp, directeur van de VAM: „In de overeenkomsten die wij met dc gemeenten sluiten is de bepa ling opgenomen dat dc gemeenten wel plastic zakken mogen gebruiken, mits bij de aanbieding van het vuil de zak ken zijn kapot gemaakt." Hij ziet drie mogelijkheden voor het kapot maken van de zakken. In de eerste plaats kan dat gebeuren wan neer de vuilnisman het huisvuil op haalt en in de Vuilnisauto deponeert. Voor de VAM is dat de gunstigste mo gelijkheid, voor de reinigingsdienst echter niet. In de tweede plaats kan de zak ka pot gemaakt worden in de vuilnisauto. „Er is één type vuilnisauto waar met een eenvoudig apparaat ter waarde van 30 gulden de zakken met messen worden opengereten. Dat zou een oplossing zijn, cloch lang niet alle ge meenten gebruiken da.t merk vuilnis auto", zegt dr Stolp. De derde moge lijkheid is, dat de plastic vuilniszak ken in het overlaadstation worden opengereten. Doch daar is oen vrij kostbare installatie voor nodig. Wethouder J. Sclieffers, die de rei nigingsdienst beheert, kent het pro bleem met de plastic zakken ter dege, omdat het immers in de commissie in studie is, Doch in tegenstelling tot dr Stolp ziet hij niet zoveel in dat „mes sen-apparaat" In de vuilniswagens ert veel méér in het grotere apparaat in het overlaadstation, ook al is dat kost baarder. „Die plastic vuilniszakken zijn. over al in de winkel verkrijgbaar en al licht dat de huisvrouw ze gaat gebrui ken", 2egt wathouder Scheffers. „Dat is het middel w.n de. toekomst. Je bent verlost van hot sjouwen met de zware emmers, geen beschadiging van muren en deuren door de emmers en de zak ken kun je heel goed afsluiten, dus geen last meer van wegwaaiend pa pier uit de emmers. Bovendien is het een arbeidsbesparing voor de vuilnis ophalers: die gooien de zak in dc auto en klaar is kees." Wethouder Scheffers verklapt dat hij persoonlijk een proef heeft geno men met die plastic zakken cn dat ze een tijdsbesparing betekenen. Maar ia, volgens de overeenkomst met dc VA3I mogen de zakken (nog) niet ge bruikt worden. „De zaak is nog in studie; afwachten dus." Eon heel sterk argument kan zijn aat bij het gebruik van de goed af sluitbare zakken het ophalen van huisvuil één maal per week zou kun nen, een uitkomst voor de zwaar met personeel onderbezette reinigings dienst. Doch daar laat wethouder Scheffers zich niet over uit! Vervoer Doch om de steeds wassende stroom van vuilnis uit totaal 28 Nederlandse gemeenten te kunnen opvangen moet de VAM gaan uitbreiden en vooral concentreren. Wijster, met 265.000 ton vuil per jaar het grootste bedrijf ter wereld, wordt uitgebreid tot 350.000 ton per jaar. En Mierlo van 50.000 tot 80.000 ton. De nadruk komt daarbij, sterker dan voorheen, te liggen op de aanvoer per rail. De NS streven nu naar spe ciale vuilnistreinen' die 's nachts door het hele land rijden naar Wijster en Mierlo. Voor een snelle behandeling zijn de overlaadsbations nodig. Negen zijn er gepland ia het hele land; Schiedam is het eerst gereed gekomen! Do VAM beschikt zelf over 102 vuilniswagons, zó geconstrueerd dat een hele trein in een halve minuut kan worden gelost Zestig wagons zijn verouderd (waaronder de Haagse „4711") en worden binnenkort afge dankt. Zeventig nieuwe zijn in bestel ling bij Werkspoor. alleen lonend bij een groot aanbod, zeg voor gemeenten met meer dan 200.000 inwoners. Kleine composteririgsbedrijven heb ben het nadeel dat men met een grote hoeveelheid „residu" blijft zitten; want meer dan 50 percent van de vuilnis is niet te composteren en moet dus weer in belten worden geborgen. Met alle bezwaren daarvan. Deze be zwaren gelden niet of nauwelijks bij de centrale compostering vda.de VAM. Mr. M. C. Bloemers: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. „De in dustrie zal gedwongen moeten worden desnoods zeer hoge uitgaven te doen om de verontreiniging van het milieu te beperken," Dit zei mr. M. C, Bloe mers, voorzitter van de stichting Het Zuid-Hollandse Landschap tijdens de jaarvergadering in het Groothandels- gebouw. „Het verheugt ons dat het eindelijk in: Nederland zo ver gekomen is,'da.t een openbaar college (de gemeente raad van Amsterdam, red-) de vesti ging van Progil heeft afgewezen op grond van de te grote verontreiniging van het milieu, die deze industrie te weeg zou brengen," aldus de heer Bloemers, die de stelling dat welzijn niet mogelijk is zonder welvaart af deed als een misleidende simplificatie. „Evenzeer als wij er ons nu over ver bazen dat de industrie er zich honderd jaar geleden togen verzette dat de kinderarbeid en andere misstanden zouden worden afgeschaft op grond van economische argumenten, hoop. ik- dat men zich over honderd jaar zal verbazen dat onze huidige industrie niet bereid is om hoge kosten te ma ken om de luchtverontreiniging tegen te gaan," aldus mr. Bloemers. Meegedeeld werd voorts dat de na tuurbeschermingsorganisaties een werkgroep van wetenschappelijke -deskundigen hebben ingesteld, die te gen het eind van het jaar niet een verantwoord alternatief voor het Rot terdamse plan 2000 gereed wil heb ben, dot aan de normen van een ver antwoord milieubeheer zal voldoen. PV Union SCHIEDAM, dinsdag. De Schie damse PV Union, nam met 3O0 duiven deel aan dé wedvlucht vanuit Terg- nler, afstand 263 km. De eerste duif kwam binnen om 9.59.31 uur; de laat ste prysduif om 10.35.40 uur. Uitslag: 1,9,15,29 A. Heeren en Zn; 2,12,24 C. Zantboer en Co; 3,5,10,14,17,21,25 W. Kerkhof; 4,6,13,18,22 J. Wenteler; 7,11,23,28,30 G. v. Diest en Zn; 8 G- Barzilay; 16 B. v. Gogh; 19 P. Bede- ker; 20 J. P. B. Walsman; 26 J. Ben- ninghof; 27 gebr. Van Leeuwen. Uitkomst Voor vele gemeenten biedt de vuil- verwijdering via de VAM uitkomst, verklaart dr Stolp. Vuilverbranding is ROTTERDAM, maandag. Tien tallen patiënten hébben zaterdagmid dag op een langdurige receptie in ge bouw Lommerrijk afscheid genomen van huisarts K. Bosma, die op 1 juni geneesheer-directeur is geworden van ..Humanitas" in Hiliegcrsberg. Met droefheid geven wij u kennis van het overlij den van onze lieve Vader en Vriend Lcendert Schilperoord op de leeftijd van 68 jaar. Namens de familie: J. L. Schilperoord J. A, E. SchilperoorA-Belt Familie P. Salet Schiedam, 8 juni 1969 „Thurlede" Nieuwe Damlaan 759, Corr.adres: J. L. Schilperoord, Wouwerlaan 6, Rotterdam-8, De overledene is opgebaard in de rouwkamer Nassaulaan 68 te Schiedam. Bezoek aldaar woensdag van 20.09 tot 20.30 uur. De teraardebestelling zal plaats vinden donderdag 12 juni a.s. op de Algemene Begraafplaats te Schiedam omstreeks 10.30 uur. Vertrek vanaf de rouwkamer te 10.15 uur. Personeel gevraagd Bijverdienste DE SCHIEDAM MER ïoekt vak an tiebczorgers Aanmelden: tel. 367279. *s avonds na 7 uur: tel. 155960 of 265104. De Schiedammer (Het Rotter dams Parool) vraagt VASTE BEZORG ERS(STERS) VOOf Schiedam en omstreken. Aanm. tel 267279; 's avonds na 7 uur lel'. 155G60. S02S Foto, film en projectie PASFOTO'S 'kJaar terwijl u wacht. Foto Van Vuuren, Hoogstr- 106, Schiedam, tel. 266720, Eet op juiste adres. SISO TexUelververij suède-reiniging Oostsingel 2 hoek Singel Tel. 268924 Het adres voor verven cn suède-reiniging Diversen Grote sortering tuin artikelen bij „Waar Dat Wiel Draait". Hoogstr. 67-69, Schiedam» tele£.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2