mm m gevaar foor ongunstig leefklimaat Lucht JAN VAN BEVEREN ONTVING PAROOL BEKER 1968/'69 Bijzonder feest in Schiedams Stedelijk SVH startte met m jubileumtoernooi ROTTERDAMS DAGBOEK Vakantie buiten helaas niet zonder regels NIEUW STADS WAPEN: •Ti RIJNMOND Aad Jansen en Joop Verbon 30 juni in de ring CONCLUSIE IN RAPPORT OVER DE RIJNMOND Gene Davis sis l ii j Kortweg Stervend door stank -pagim 4 - zaterdag 21 juni 1969 «r „Toch een beker en ook cham pagne voor Jan van Beveren; de doelman van Sparta. Gisteravond 'ontving HIJ de Parool-beker 1968/ .*69 als de beste voetballer In het Rijnmondgebied. Jan en zijn -vrouw Petra tonen hier de beker, die met champagne gevuld is. -tftHet gebrek aan leefbaarheid in de -Rijnmond is de oorzaak van het struc turele tekort aan arbeidskrachten in •dit gebied. Dat is de allesoverheersen de conclusie van het rapport „Wonen, -leven en werken in Rijnmond". De ~jxêk van arbeidskrachten naar Rotter dam wordt verre overtroffen door de ..■emigratie van Rijnmond naar elders. ïi'Cè. drie redenen, in volgorde van belangrijkheid, waarom men Rijn- -jmond verlaat zijn: het gebrek aan woongerief, het gebrek aan recreatie mogelijkheden en de luchtverontreini ging. Over de eerste twee factoren „geeft-het rapport vele voor zichzelf sprekende cijfers. Over de luchtver- ,'ontrelniging Ls men minder openhar- -''tig. '".llOver Vlaardingen wordt gezegd dat luchtverontreiniging „het allesover heersende bezwaar" is tegen deze woonplaats. In een van de twee we tenschappelijke rapporten die hande len over de motieven waarom men ziek in Rijnmond vestigt of Rijnmond verlaat, kan men lezen dat 76 procent van de nieuwe inwoners van Vlaardingen over luchtverontreiniging klaagt In Spijkenisse klaagt 40 pro cent» in Den Briel 37 procent. Geen enkel van deze cijfers wordt in de sa- .mepyatting genoemd. ,IlU JnRijnmond is meer sprake van Jpchtverontrelnlging dan in andere delen van het land, zo concludeert het *¥dpjJ0rt, „maar het is in het algemeen moeilijk vast te stellen of de grens .van het toelaatbare wordt overschre den, .daar er geen overeenstemming bestaat over de nonnen, waarmee 'mén'de zuiverheid van de lucht kan bepalen". Geruststellend volgt hierna: over de gevaren van de luchtveront reiniging voor de volksgezondheid lo pen'de meningen uiteen. -^(Wanneer de onthullende cn exacte 'gegevens van het wetenschappelijk onderzoek zo „vrij vertaald" in een ■pubiikatie komen, die het. grote pu bliek, onder de oger. mag zien, wordt men benieuwd naar wat de schrijver hierover heeft op te merken in het hoofdstuk „aanbevelingen" „Bij de bestrijding van de luchtver ontreiniging, zo heet het daar, dient uitgegaan te worden van het (objec- fieye) feit dat ook niet-industriële bronnen zoals verkeer en huisverwar- •ralng-.In sterke mate hiertoe bfjdra- 'gtstf*; Dat ïb alles. Geen woord over maatregelen' tegen stank, waarover 'twee maal zo vaak wordt geklaagd als over andere hinder van luchtveront- -reihiging (blijkens het wetenschappe lijk-onderzoek), geen woord over de taak die hier ligt voor de bedrijven, "die zo bezorgd zijn over de situatie op dè arbeidsmarkt. .«'^Blijkbaar is het de schrijver ont- -gaan'dat de mensen niet wegtrekken vanwege de luchtverontreiniging die door-bet verkeer wordt veroorzaakt, maar, door de stank van industrieën. Over de twee belangrijkste redenen waarom men Rijnmond verlaat, nl. bet gebrek aan woongenot en het ge brek aan recreatiemogelijkheden, worden in het rapport behartigens waardige opmerkingen gemaakt. Bij beide problemen is het bedrijfsleven niet! of slechts zijdelings betrokken. Over de luchtverontreiniging blijft metv in het vage, omdat de industrie hierbij rechtstreeks is betrokken? Voor de luchtverontreiniging geldt hetzelfde wat de schrijver zegt over het .vraagstuk van het. tekort aan wo ningen: „Het verdient aanbeveling het probleem opnieuw zeer centraal aan Vete orde te stellen". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, zaterdag. Jan van Beveren is gisteren ander maal in het nieuws gekomen, maar nu op een voor hem heel wat aan genamer wijze dan in deze woelige dagen het geval is. De doelman van Sparta werd namelijk gehuldigd als de beste voetballer van het seizoen 1968-1969 in het Rijnmondgebied. Tijdens een gezellig samen zijn'in café-restaurant Europoort in Schiedam overhandigde dé heer G. Verschoor hem namens de directie van Het Rotterdams Parool de bijbehorende onderscheiding de Parool-beker. Het zilveren kleinood (geen wissel- beker) werd gisteravond voor do vijf de keer uitgereikt. Achtereenvolgens waren Eddy rieters Graafland (Fejjenoord), Lazar Itadovio (toen Xerxes), Hans EJJkenbroek (Sparta) en Rinus Israel (FeUenoord) Van Be- veren voorgegaan. De zege van de nationale doelman betekent tevens een revanche op Ri- nu3 Israel. Vorig seizoen hebben de twee internationals met doelman Eddy Treytel een nek-aan-nek-ra- ce uitgevochten, die tenslotte door Is rael werd gewonnen. Het afgelopen seizoen hebben Van Beveren en Israel elkaar opnieuw heel weinig toegege ven, maar in de slotfase van de com petitie moest laatstgenoemde toch „lossen". Jan van Beveren finishte met een gemiddelde van 7,65, Ter vergelijking: Israel werd vorig jaar winnaar met een gemiddelde van 7,42. (Van Beve ren kwam toen tot 7,35). Hoewel da jonge Rotterdammer vrij constant heeft gespeeld, waren er toch twee uitschieters: allereerst de uitwedstrijd tegen PSV (11), waarin Van Beve ren zo formidabel zijn doel verdedigde dat hij het hoogste cijfer (10) kreeg. Het was voor het eerst sinds het in het leven roepen van ons voetballers- klassement dat er een 10 werd uitge reikt. In.schrille tegenstelling tot dit duel stond de eerste wedstrijd tegen Go Ahead, die Spara door een blun der van zijn doelman met 1—2 ver loor. De „schuldige" kreeg derhalve slechts een vijf. Onze lezers en sportredactie kenden Jan van Beveren voorts tweemaal een zes, tien keer een zeven, zeventien maal een acht en drie keer een negen toe. Het betekende een totaal van 260 punten uit 34 wedstrijden. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, zaterdag In het kader van de viering van het elfde lu strum van het Rolterdamsch Stilden ten Corps wordt op maandag 30 juni ia de Rivtèrahal een internationale boks- en catch-gala gehouden. Het boksprogramma telt twee prof partijen. De Rotterdamse weiter Aad Jansen komt uit tegen de Fransman Gerard Thomas, die eind maart al naar Rotterdam zou komen. Thomas liet het toen in verband met prïvé- omstandigheden op het laatste mo ment afweten. De Utrechtse zwaar- welter zal op dezelfde avond uitkomen tegen de Engelse eerste serie bokser Dick Duffy, Beide gevechten gaan over tien ronden. Op het programma staan naast enkele amateurpartijen drie catchwedstrJjden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. „In Rijnmond staan zowel welvaart als welzijn op het spel omdat het ongunstige woon- en leefklimaat de arbeidsvoorziening en daar door de productiviteit in gevaar brengt". Dat is een ongezouten conclusie in het rapport „Wonen, leven, werken in Rijnmond'Van de Stichting Onderzoek Arbeids situatie in het Rijnmondgebied. De eerste beleidsconclusie van hei bestuur van de stiohling, die ln 1964 werd opgericht door een groot aantal in do RJjnmond gevestigde werkge versorganisaties, ondernemingen, ge meenten cn Kamers van Koophandel, luidt dan ook „dat veel meer dan voorheen aan de verbetering van do leefbaarheid van Rijnmond Intensief en systematisch aandacht zal moeten worden besteed". Met het oog op nieuwe plannen voor de aanleg van havens en Indu striecentra in de noordelijke delta (zoals hot plan 2000 zegt het be stuur „te moeten, waarschuwen tegen een herhaling van de geschiedenis van Rijnmond op groter schaal, d.w.z. te gen een voortgezet onevenwichtig ont wikkelingsbeleid in dit gebied?' En verder: „Niet slechts zal ln Rijnmond alsnog een herintegratie en harmoni satie moeten plaatsvinden om te corri geren wat in de voorgaande periode onevenwichtig is gegroeid, maar bo vendien zal in ieder nieuw ontwikke lingsproject de leefbaarheid als een factor van de eerste orde moeten wor den verwerkt, niet alleen uit sociaal- psychologisch oogpunt, doch ook uit economische overwegingen." Het rapport „Wonen, leven en wer ken in Rynmond" is een populalr-we- tenschappelijke versie van twee on derzoeken die wetcnschappelijke me dewerkers van de stichting hébben uitgevoerd, Een onderzoek had be trekking op de motieven waarom mensen zich in Rijnmond vestigen en waarom zij dit gebied verlaten. Zoals wy woensdag 11. reeds berichtten, was een van de belangrijkste resultaten hiervan dat het Rijnmondgebied we liswaar aantrekkelijk is als werkge bied, maar uitgesproken onaantrekke lijk als woongebied, de allesoverheer sende reden om naar elders te'verhui zen. Vertrekken Woonomgeving, mogelijkheden tot ontspanning in de openlucht en lucht verontreiniging zjjn, aldus het rap port, de drie "belangrijkste redenen waarom zoveel mensen Rijnmond ver laten. Rijnmond wordt door zön be woners bjjna twee maal zo vaak on prettig beoordeeld als woongebied als de Amsterdamse en Haagse agglome raties door hun bewoners. Ondanks het feit dat het aantal bui tenlandse arbeidskrachten in Rijn mond steeds groter wordt, neemt de ■totale bevolking af als gevolg van het feit dat het aantal mensen dat de Rijnmond verlaat aanmerkelijk groter is dan dat van de nieuwe vestigingen. De situatie op de arbeidsmarkt wordt geleidelijk aan slechter door dit vertrekoverschot. Het rapport noemt nog twee aspecten die dit effect in de toekomst nog zullen versterken. De toenemende mobiliteit van de bevol king duidit erop dat vele nieuwe Rijn- mondbewoners dit gebied spoedig ween verlaten. De kans dat ex-Rijn- monders terugkeren naar hun oude woongebied moet op grond van we tenschappelijke inzichten betrekkelijk klein worden geacht. Op grond van 'de resultaten van hét onderzoek noemt het stichtingsbestuur •nog een aantal andere aanbevelingen. Het feestvierende Schiedams© Stedelijk Mu seum het museum is dit jaar zeventig: jaar jong onderstreept de feestelijkheden met enkele bijzondere tentoonstellingen. Zo kunt u o.a. nog tegemootzien: Schiedammers tonen hun kunstbezit, „Dynamopolis" van Alfred Ei kelenboom en optische liehtobjccten van Care! Balth. Ee huidige expositie, „Hedendaagse Franse gra- jie i i Is - zeker één, die aanspraak mag maken op de titel bjjzonder, al was het alleen al door'de klin kende namen van het beschermheerschap. Malraux en Debré, die dit stukje Franse cultuurparade verge zellen. Bijzonder èn. feestelijk zeker als men het rijtje na men langs gaat van de kunstenaars die deelnemen: Picasso, Miro, Chagall, Hartung en Vasarely om er alvast maar enkelen te noemen. Toch, hoe vreemd het óok klinken mag, is het, on danks alle feestelijkheid, ook een beetje een trieste, een weemoedige expositie, omdat er mee aangetoond wordt (of kén worden), dat het met Parijs als eerste kunstcentrum tea- wereld gedaan is. De Ecole de Paris, verzamelnaam voor veel Franse en internationale kunstenaars die in het naoorlogse Parijs werkten, heeft zijn tijd gehad; deze .-Paryzenaars" hebben ooit eens het gezicht van hun tijd bepaald, maar de huidi ge avant-garde heeft als thuisbasis zeker niet Parijs. Het is nu New York, dat de toon aangeeft en mis schien Is zelfs Amsterdam nog belangrijker dan Pa rijs, anders zou een Amerikaanse topgalerie als Leo Castelli er niet aan denken in Amsterdam een depen dance te beginnen. Maar goed, dit was maar een overweginkje, want ook al is het getoonde misschien deels al - recente - historie, toch valt er heel veel te genieten en zal er voor hen, die het snelle kunstgebeuren niet dagelijks volgen nog veel nieuws, zo niet revolutionairs te ge nieten zijn. Zo zullen de serlegrafieen in plexiglas van Lourdes Castro voor velen nieuw zijn. Haar verlichte „scha duwbeelden" doen denken aan de schaduwkonijntjes op de muur van je jeugd, met dit verschil, dat Castro deze vluchtige beelden, voor altijd gevangen heeft. Er is trouwens meer nieuws: de reliefprenten van Rodolfo Krasno, die zelf de papierpap voor zijn pren ten maakt. Door deze pap met polyester te verharden js hij vervolgens, in staat prachtige, blanke gewelfde oppervlaktes te maken- waarvan de welvingen en rondingen bezet - zijn met kleine kraterrandjes, plooien en rimpels; soms zelfs zijn deze kratertjes tot gaten in het papier geworden. Juist deze lichte, ge raffineerde geschondenheid geeft Krasno's prenten een haast perverse EChoonheid, de schoonheid van het blanke verval. Nieuw voor Schiedam (en Rotterdam) is ook de grafiek van Barbara Kwasnlewska, die grote, gesti leerde vrouwfiguren in decoratieve kleurvlakken neerzet. En dan zijn er natuurlijk de bekenden, waarvan het terugzien meestal een blij herkennen is. Voorop gaat dan Picasso, wiens werk in het Schïe- damse Museum een halve zaal vult. Duidelijk een hommage aan een vitaal meester; aan een man die op zesentachtigjarige leeftijd met een nauwelijks te stop pen scheppingsdrang de ene prent na de andere gra veert en die in deze misschien wel laatste série nog eens de vele thema's die hem in zijn leven bezighiel den, grandioos samenvat. Vrij vaak is hij zelf aanwezig als oud, meestal klein mannetje, die terzijde staat op de prent, alsof hij uit eindelijk zelf toeschouwer is geworden van zijn eigen creativiteit. Uit de veelheid tenslotte nog een kleine keus. Dé op penseeltekeningen lijkende eisen (aquatintvan Tal - Coat, de kleurenetsen van Alechinsky, die op weg lykt zich te bevrijden van de nalatenschap van Co bra, het pure plezier van Miro, de aan Postma herin nerende Gerardiaz (wie was het eerst en de altijd weer fascinerende Yasarely. Als het ware om te bewijzen, dat Parijs inderdaad het centrum niet meer Is, komt museum Boymans- Van Beunlngen nu met drie grafici, die uitgesproken Picasso in Schiedams Stedelijk Museum vertegenwoordigers zijn van de Engels-Amerikaanse Invloed in de kunst van vandaag. Twee ervan, Kitaj en Paolozzi, zijn bovendien ln korte tijd terecht zeer bekend en toonaange vend geworden. De derde In het gezelschap, de Ame rikaan Gene Davis, Is wat minder bekend en het lijkt me daarom redelijk met hem te beginnen. Davis was aanvankelijk journalist en begon In de jaren vijftig te schilderen zonder ooit een acade mie bezocht te hebben. Misschien maakt At sommige mensen al direct achterdochtig (nietwaar, géén aca demie, foei!) en die achterdocht zal dam zeker toene men, als ze zijn werk zien. Davis toont in Bojonana namelijk «.onbegrensde" zeefdrukken. Het hele papier is van kant tot kant gevuld met evenwijdige, vertica le banen van gelijke breedte die met kleur zijn inge vuld. Zo ongeveer als de streepjeshemden van dit zo merseizoen. t Toch zijn het geen strakke, mechanische patronen, omdat met name de kleur-regelmaat ontbreekt. "Waarschijnlijk wordt dit mede door zijn wijze van werken in de handgewerkt. Als de banen eenmaal getrokken zijn, vult Davis de kleuren in willekeurige, dus niet-opéénvolgende volgorde in. Er is geen strak ke kleurtheorie zoals bijv. bij Peter Struycken. „Het heeft," zoals Davis zegt, .alles te maken, met licht, met eindeloze ruimte en vlakheid. Het is schil derkunst met als onderwerp kleur." Kleur die het oog aangenaam prikkelt. Mocht u van my toch nog kritiek verwachten, dan alleen deze: jammer, dat het zeefdrukken zijn óf, be ter nog, dat die zeefdrukken zo klein zijn, want hoe groter het formaat, hoe sterker en veroverender de werking van de kleur. Op de twee anderen, Kitaj en Paolozzi, kom ik een volgende keer terug. Als u ooit uw slag wilt slaan dan nu: honderd vijf tig musea in één klap: Musement in de Irenehal, Utrecht.- o U kunt er weer jaren tegen. Donderdag a.s, om elf uur wordt de eerste paal geslagen voor de uitbrei ding van museum Boymans-Van Beunlngen. Het Rot terdamse actiecomité van de BBK heeft plannen die gelegenheid aan te grijpen om te demonstreren. •- Als het dan maar bij palen slaan blijft. Vindt li het goed, dat ik een weekje oversla? CEES VAN DER GEER' De belangrijkste daarvan zijn: Recreatie De betekenis van de Voor use deinen, de Brielse Maas er andere riviergebieden alsmede de her inrichting van een aantal poldergebie den kunnen voor de verbetering van de leefbaarheid niet hoog genoeg wor den aangeslagen. Verbinding w-onen-werken Goede verkeersverbindingen zijn noodzake lijk. Men wil voor de dagelijkse ar beid niet te lang onderweg zijn. Woningbouw Meer aandacht voor contact tussen bewoners en voor zieningen rondom de woning voor re creatie. Gehuwde vrouwen Het bedrijfsle ven bevordert te weinig de inschake ling van de gehuwde vrouwen in het arbeidsproces. Buitenlandse arbeiders Het be drijfsleven blijft op deze arbeidsmarkt aangewezen. Onderwijsbeledei - een betere aanslui ting van het beroepsonderwijs op de behoeften van de streek is noodzake lijk, Ook het beroeps- en nijverheids onderwijs voor meisjes zal zich in in dustriële richting dienen te ontwikke len. (Van onze waterpolomedewerker) j ROTTERDAM, zaterdag. Gisteravond is onder slechte weersom standigheden in het basin't Zwarte Plasje een begin.gemaakt: met het internationale waterpolotoernooi, dat door de Sportvereniging Hille- gersberg ter gelegenheid van haar 55-jarig bestaan wordt georgani- Aan het jubileumtoernooi nemen vijf teams deel. Dat zUn de Amateur Schwlnun Club Duisburg (al twee jaar achtereen kampioen van Duits- HDe echte stadsbewo ner kun je on der meer her kennen aan de uit spraak: „Wat moet ik nu buiten de stad? Een boom hier is even groen, als een boom in het bos". .Kijk, zo'n mis verstand is niet uit te roeien en daarom ver wondert het je als zo'n stadsjongen toch naar buiten trekt en des noods genoegen neemt met vogelgeluiden hij het ontwaken. Het is onmiskenbaar dat de stad zomers een beetje leger is, dan in de win ter. Dat wordt niet al leen veroorzaakt door de vakantie van de ou deren, maar ook door het.tijdelijk wegtrekken van de kindleren. Ieder jaar gaan in de zo mer duizenden kinderen van het Rotterdamse buurt- en speeltuinwerk, wat dan heet, de „vrije na tuur" in. Ze verblijven eni ge weken in kampen en krijgen de kans om als as- faltbloemen tijdelijk tussen het gras te groeien. Een mooi initiatief natuurlijk, al hoorde ik van zo'n kamp leider dat de meeste kin deren weer dolblij waren als ze Rotterdam roken. Voor het rasechte stads kind lijkt groen gauw te vervelen. Ze weten ook niet altijd wat ze ermee aan moeten: het resultaat is dat het spel buiten al gauw leidt tot wat wij dan noe men, vernieling van de na tuur. Die kinderen doen dat niet met opzet, er schuilt geen kwaadwilligheid ach ter het afbreken van tak ken of bet wegwerpen van afval op illustere plaatsjes in het bos. Alleen: ze ge bruiken de natuur, zoals ze ook de stad gewend zijn te gebruiken. Ze vergeten echter dat de Veluwe geen ROTEB kent, of het moest de opruimingsgezindheid van de mieren zijn,, die echter niet hebben geleerd omblik of glas te laten verdwijnen- Overigens, niet alleen kinderen maken op deze manier een verkeerd gebruik van de natuur: ou deren doen er even hard aan mee. Misschien is het hier dan nog even de plaats om kort de tien geboden voor het verblijf in bos, duin en hei te herhalen: geen bomen en struiken beschadigen bloemen laten staan vogels en andere dieren met rust laten voorzichtig met vuur geen afval wegworpen rust In de natuur bewa ren auto op daarvoor be stemde plaats parkeren bij plaatsen van tent of caravan rekening met de buren houden plaatselijke regels en voorschriften in acht ne men gemeenschappelijke en andermans eigendom men ontzien. U ziet, zonder regels kan het niet in ons landje. Dat is natuurlijk jammer, maar we zijn er allemaal een beetje schuldig aan. land), de Koninklijke Antwerpse Zwem Club, een London League Team, bet Nederlands jcugdzevenlal (dat de plaats van het op het laatste moment verhinderde Stade Francais inneemt) en SVH zelf. De iiillegersbergenaren zijn het evenement van start gegaan met een nederlaag (4—6) tegen KAZC. Voor de Belgen opende Michiels de score, waarna Joop Hooft een strafworp in schoot De Belgen- liepen door De Vis (twee strafworpen) en Van Boekhout uit tot 4—1, voordat Joop Hooft, die overigens goed in bedwang werd ge houden eindelijk zijn bewaker te slim af was. Met een omhaal zorgde by voor 24. De Vis en Van Boekhout brachten KAZC - weer op grotere af stand van SVH, 26. In de slotperiode was SVH sterker en dit resulteerde eerst in een raak boogschot van Frank Roelofs (36), en vervolgens in een door Martin Bijl ingeschoten strafworp (46). Verder kwam SVH niet, mede doordat Joop Hooft een strafworp miste. De tussen standen waren 1-3; l—1; 0-2; 2-0. De Duitse vertegenwoordiger was aanwezig met international Werner Vossen en ex-international (85x) Noach, Eerstgenoemde scoorde in de openingswedstrijd tegen het London League team éénmaal en Noach twee keer, hetgeen een 30 voorsprong op leverde. De ASCD liep vervolgens uit tot 4/ 0, voordat de Londenaren tot een' tegendoelpunt kwamen (41). Het werd door international Vossen zelfs 51 (deze speler miste overigens tot driemaal toe een strafworp). In de slotfase scoorden de Londe- rean twee keer, zodat de eindstand 5—3 werd voor Duisburg (2-0; 2-0; 0-1; 1-2). Kort voor tijd werd Noach wegens slaan uit het water gestuurd. Het toernooi wordt vanavond (van- of zeven uur) en morgen (vanaf een uur) voortgezet.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1