Na vijf-voudige moord ook echtpaar gruwelijk omgebracht MANNEN PERSEN 2 HOMOFIELEN 8800 GULDEN AF Dreigbrief voor man Oostduitse ontvluchten Ook ambtenaren in Naarden 'tropische dienst' wegens hitte Veelbelovende filmactrice Hoofdbestuur van D'66 juicht contacten leden met WD'ers toe Giftige vloeistof ontsnapt uit lading vrachtauto POLITIE LOS ANGELES OPENT GROTE SPEURJACHT OP ONBEKENDE DADERS Twee mannen gewond bij steek partij in café Den Haag IÏUSAK EN SVOBODA TERUG IN PRAAG Deel van Zeeland zat zonder water Weduwe van oud-minister eist 22.352 van de staat Man verdrinkt in zee en spoelt 's avonds aan Gewapende overval in Schilderswijk Den Haag Prinses Irene naar Parijs vertrokken pag. 4 - maandag 11 augustus 1969 (Van onze correspondent) NAARDEN, maandag. Het Naardense gemeentebestuur heeft iu verband mei de heersende zo merse warmte voor de gemeen te-ambtenaren voor de rest van de maand augustus een gedeelte lijke tropische dienst Ingesteld. Te beginnen met vandaag wordt er gewerkt van zeven tot twaalf uur 's morgens en 's middags van één tot vier our. Het betekent voor het publiek, dat de gemeen- tebureaus geopend zijn van acht 'tot twaalf uur en 's middags ge- aioten. De regerllng geldt, zoals gezegd, voor de maand augustus en eventueel kan ze nadien van week tot week nog, worden ver lengd. Sharon Tate (26) met haar man Roman Polanski in 1968. CHARON TATE, geboren in Dallas (Texas) als dochter van een legerofficier, werd In Hollywood beschouwd als een van de meest belovende jonge sterren, ook al had z(j tot nu toe weinig hoofdrollen gespeeld. De lange, slanke actrice met blond haar en bruine ogen ging in 1963 naar Hollywood cn begon haar filmcarrière in de Franse film „13". Enige t\jd later werd z$ voorgesteld aan de regisseur Ro man Polanski, die haar een rol gaf In The fearless vampire Kil lers een uiterst succesvolle griezelfilm, In 1967 trouwde zfj met Po lanski en speelde verder in de films The Americanization of Emily, The Sandpiper, The Val ley of the Dolls en The wrecking Crew, waarin Dean Martin haar tegenspeler was. Sharon Tate werkte ook mee aan de televisie series Petticoat Junction en Be verly Hillbillies, maar vervulde daarin niet een van de leidende rollen. (Van een onzer verslaggevers) MUSSELKANAAL, maandag De Nederlandse glasfabri kant George A. Wilbrink (53), die op 21 juli de 21-jarige Oostduitse Karin Landgraf hielp bij haar geslaagde ont vluchting, beeft enkele brie ven ontvangen, waarin hem verweten wordt het meisje te hebben „ontvoerd". In anonieme telefoongesprekken is hem meegedeeld, dat hij „de gevolgen hiervan nog zou on dervinden". De heer Wilbrink, die Karin, verbor gen in een kist met vuil wasgoed in zijn caravan over de Tsjechisch- Westduitse grens hielp, zegt-dat er een „werkelijke" dreigbrief bij was. Een zekere O. S. D. R. uit Utrecht schreef hem, dat Wiïbrink's naam aan de Russische ambassade was doorgegeven en dat alle grensposten waren gewaarschuwd om op de heer Wilbrink te letten: „Onze or ganisatie werkt hier hoofdzakelijk voor", eindigt de brief. De glasfabrikant is er niet van onder de Indruk, zo zei hij vanmorgen. De heer "Wilbrink: „Anderen schreven dat we de familie van Karin aan grote gevaren hadden bloot gesteld. Waarom moest u dat meisje meene men naar ons land, terwijl andere mensen daar toch ook kunnen le ven?, vroeg een andere schrijver aan me." „Maar ja, dat kun je ook zeggen over de gevangenis", aldus de heer Wil brink. De ouders van Karin zouden geen moeilijkheden hebben ondervonden na de vlucht van hun enige kind. Volgens de heer Wilbrink vindt er een normale correspondentie plaats, terwijl er ook af en toe getelefo neerd wordt. In Leipzig, waar Karin op kamers woonde, is wel een „klein" onderzoek geweest, maar „dat had niets voor te stellen", al dus de heer Wilbrink. Karin heeft inmiddels een Westduits paspoort gekregen. Ze verblijft bij de familie Wilbrink en is van. plan in Nederland te gaan studeren. AMSTERDAM, roaandag(ANP). Het hoofdbestuur van D'66 verklaart het contact dat gelegd is tussen leden van D'66 en het liberaal Democratisch Centrum te zien als een bewijs dat de tegenstelling tussen vooruitstrevende en behoudende politiek dwars door de bestaande partijen loopt. Het hoofdbestuur van D'60 juicht contacten van zijn leden met leden en kiezers van andere partijen toe en be schouwt deze als een bevestiging van zijn opvatting dat het inzicht dat een nieuwe partij-politieke indeling moge lijk en wenselijk is toeneemt. In het kader van zijn doelstelling om te ko men tot een bundeling van alle niet dogmatische vooruitstrevende krach ten in de Nederlandse politiek past in het huidige stadium géén contact van het hoofdbestuur van D'66 met dat van de WD of andere politieke par tijen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, maandag. Een hoeveelheid z?cr giftige, brandbare en explosieve vloeistof ig zaterdagmiddag op de Spangensekade In Rotterdam ontsnapt uit een niet 75 vaten geladen vrachtwagencombinatie. De vrachtwagen had de vaten gela den in de Rotterdamse haven en zou de vaten explosieven naar een muni tiefabriek in Wenen transporteren. De vloeistof was afkomstig van een Britse chemische industrie. Een voorbijganger ontdekte zater dagmiddag een grote plas penetrant geurende vloeistof onder de truck met oplegger. De man waarschuwde on middellijk de politie. Deskundigen hebben daarna de lading onderzocht, waarbij bleek, dat twee vaten waren lekgestoten, vermoedelijk doordat de vrachtwagencombinatie verkeerd was geladen. De brandweer heeft de twee vaten naar een veilige plaats aan de Waal haven gebracht. Het ontsnappen van de giftige stol heeft, volgens de poli tie, voor de bevolking geen nadelige gevolgen gehad. LEEUWARDEN. In het IJsselmeer bij Tacozij! (Lemmer) Is zaterdag middag de 9-jange Wilfred Kramer uit Sondel verdronken. De jongen was met nog twee vriendjes aan het speten in het ondiepe gedeelte langs de oever. Zij waagden zich te dicht bij een uitwateringsgeul van het oude gemaal en raakten er alle drie in. Geen van. Hen kon zwemmen. Twee jongens werden gered. JAY SEBRING (35) ABIGAIL FOLGER (26) STEVEN PARENT (18) LOS ANGELES, maandag (Reuter, AP, NY Times). Op een paar kilometer afstand van het huis waar zaterdag ochtend de filmster Sharon Tate en vier anderen vermoord en verminkt werden aangetroffen, is later op de dag een dub bele moord ontdekt die overeenkomsten vertoont met het eerste drama. Een bejaard echtpaar werd door messteken om het leven gebracht. WILLIAM GARRETSON (19), huis- bewaarder, die slapend gevonden werd in het tuinhuis van het huis van Sharon Tate, wordt wegge voerd voor verhoor. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, maandag, De Haag se politie heeft zaterdag de Ia Den Haag wonende Marokkaanse gastar beider E. H. (26) gearresteerd, die er van wordt verdacht kort voor z|jn aanhouding twee mensen to hebben neergestoken In een eafé op de hoek van de Naaldwtjksestraat en do Paral lelweg, De 22-jariige portier Th. van R. kreeg steekwonden In de borst en ar men. Het tweede slachtoffer was de 44-jarige chauffeur J. G, de R. uit Eindhoven, die In een van de armen •werd geraakt. Hij kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis. De portier is vrij ernstig gewond. Vermoedelijk is een van zijn longen beschadigd. Des ondanks trachtte hij, volgens de poli tie tot twee keer uit het ziekenhuis te ontvluchten. De politie wist hem te overreden te rug te gaan. Waarom de man, die geen verdachte is, trachtte te ontkomen is nog niet duidelijk. Uit de getuigenver horen is volgens de politie gebleken, dat de drie mannen onenigheid zou den hebben gekregen om een rotfdie, dat door de Marokkaan zou zijn aan geboden. H, vluchtte na de steekpartij bij kennissen aan de, Parallelweg naar binnen. Daar werd hij door de politie aangehouden. GRONINGEN, maandag Een ge detineerde in Veenhui2en heeft gister middag tijdens de voetbalwedstrijd GVAV-Ajax in het öosterparkstadion in Groningen van de drukte gebruik gemaakt om aan zijn bewaking te ont snappen. Het is de Arnhemmer Eddy M, die in Veenhuizen een straf uitzit wegens souteneurschap. De politie heeft hem nog niet kunnen achterha len. Op do deur van de ijskast was met bloed geschreven death to pigs' (dood aan de varkens); in het lichaam van de man stond gekerfd ,war' (oorlog). Op de deur van het huis van Sharon Tate was met bloed geschreven ,pig' (varken). PRAAG maandag (NV Times, Reu ter, AP) De Tejeoh raio waakse par tijleider Gustav Husak en de president van dit land Ludvik Svoboda ztfii gis teren na een achtdaagse vakantie In do Sowjet-Unie teruggekeerd In Praag. Bij hun vertrek werd ben uit geleide gedaan door de Russisohe par tijleider Breznjew en president Tod- gorny met wien z(J eerder besprekin gen hadden gevoerd. Details van dit overleg zijn niet be kend geworden. Aangenomen wordt echter dat het onder meer betrekking heeft gehad op de spanningen die in Tsjochoslowakije merkbaar worden nu de eerste verjaardag van de inva sie (21 augustus) nadert. Radio Praag heeft gisteren ie be schuldiging geuit dat rechtse en anti communistische krachten een crisis „zonder weerga" voorbereiden. Klaarblijkelijk sloeg dit op de passie ve demonstratie waartoe in talrijke pamfletten Is opgeroepen, De bevol king wordt hierin gevraagd op 21 au gustus geen gebruik te maken van de openbare vervoermiddelen en geen theaters, cafés e.d, te bezoeken. Leden van dc Tsjechoslowaaks- Russische vriendschapsbeweging heb ben het afgelopen weekeinde in het partijblad Rude Pravo een beroep ge daan op ambtenaren bij de posterijen geen „anti-socialistische" mededelin gen te verspreiden via de post, tele foon en telegraaf. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM, maandag Za terdagavond omstreeks zeven uur zijn, waarschijnlijk doordat enige lassen in de waterleidingbuizen het begaven, delen van de gemeenten Tholen, Poortvliet, Seherpenis&e en St. Maar tensdijk zonder water komen te zitten. Op drie plaatsen waren de buizen ge sprongen en er werd een grote ravage aangericht. Zondagmorgen om half vijf was de watervoorziening weer normaaL In de Oudelandstraat in Tholen werd een gat in de grond ge slagen van vier bij vier meter en en kele meters diepte; in de weg naar Oudelandsedijk en in de Ten Ank':.- weg vielen eveneens gaten. De kleinere gaten konden spoedig gedicht worden; met het grote gat is men lange tijd bezig geweest. Tal van landbouwbedrijven die op een oproei installatie waren aangesloten, hebben schade ondervonden. De politie denkt dat de moord op bet echtpaar is begaan door een geestelijk gestoorde die de eerder gepleegde vijfvoudige moord wilde imiteren, maar sluit de mogelijkheid niet uit dat zij door dezelfde dader(s) is begaan. Intussen houdt de politie van Los Angeles een grote speuractie naar de dader of daders van de moord op Sha ron Tate en de vier anderen.De politie heeft de 19-jorige huisbewaarder Wil liam Garretson aangehouden, die sla pend werd gevonden in een tuinhuis. De politie heeft waarschijnlijk de naam van de mogelijke dader van hem gekregen maar weigert verdere bijzonderheden te geven. Garretson zelf zal na verhoor en een proef met een leugendetector vermoedelijk wor den vrijgelaten. Garretsons moeder vertelde dat haar zoon een paar vrienden in het landhuis had uitgenodigd. Een van hen was een Vietnam-veteraan, die door Garretson werd weggestuurd omdat hij champagne staL De lUken van de vh| vermoorden werden zaterdagochtend ontdekt. Drie, van de slachtoffers zijn met messteken om het leven gebracht en twee z(jn door kogels gedood. Alle lijken waren zwaar verminkt. Door messteken ge dood waren de 26-jarige filmster Sha ron Tate, haar vroegere verloofde de 35-jarlge Jay Sebring en de 26-jarige Abigail Folger, de erfgename van een koffiefortuin. De andere twee doden zijn de 37-jarige vriend van Abigail Folger, de Poo] Voytek Frykowski en de 18-jarige Steven Parent. In Londen Sharon Tate, die getrouwd is met de 35-jarige filmregisseur Roman Polans ki, was acht maanden zwanger. De moorden werden gepleegd In het huis van het echtpaar Polanski, Polanski was in Londen om een film te maken. Hij hoorde het nieuws In Londen en is onmiddellijk met vier vrienden naar Los Angeles gevlogen. Een dienstbode ontdekte zaterdagochtend de lijken. Het lijk van Sharon Tate, gedeeltelijk ontkleed aan een touw. Bij haar lijk, en verbonden met een nylonkoord, hing dat van haar vroegere verloofde Jay Sebring, een bekende kapper In HoLIywood. Over zijn hoofd was een zwarte kap getrokken. Op het gras veld voor het huls werden de lijken van Abigail Folger en Voytek Fry kowski gevonden. Frykowski, een vriend van Polanski uit Polen, was met zijn vriendin Abigail Folger uit genodigd om bij Sharon Tate te loge ren, zolang Polanski in Europa ver bleef. In de auto van Abigail Folger werd het lijk van Steven Parent gevonden, een vriend van de aangehouden Gar retson. Hij heeft waarschijnlijk gepro beerd te vluchten. Alle telefoon- en elektriciteitskabels in het huis waren doorgesneden. □e politie vermoedt dat de moorden zijn verricht tussen vier uur in de middag en vrijdag middernacht. Worsteling In het huis werden sporen van een worsteling aangetroffen. Overal in het huis lag bloed. Een goede vriend van Sharon Tate vertelde dat zij vrijdagavond enige vrienden had opgebeld tussen negen en half tien 's morgens om hen ten eten te vragen. Geen van hen kon komen. Een politie-agent, noemde de moor den „ritueel", maar' Polanski ontkende dat zijn vrouw en de anderen betrok ken waren bij enig ritueel. Ook zei hij niet te geloven dat Garretson de dader was. HET HUIS van Sharon Tate en haar man Roman Polanski. Twee lijken werden op het grasveld gevonden. Ze liggen onder een laken achter de politie-agenten links. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, zaterdag. Me vrouw M. A. C. J. Huysmans-Jans- sens» weduwe van de oud-minister van financiën eu economische zaken dr. G. W. M. Huysmans, eist van de staat der Nederlanden twee schade vergoedingen: een van 20.000 gulden en een 2352 gulden. Op 24 september 1968 werd me vrouw Huysmans In een beroepszaak bij de Raad van State al een bedrag van ƒ82.005,89 toegekend als uitbeta ling van achterstallig pensioen over de periode van 1 september 1956 tot 1 september 1968. Haar nieuwe penstoen is nu inmiddels vastegsteld op 19.045 gulden per jaar. De beschikking van de staatssecre taris van binnenlandse zaken van 24 september 1968 is voor mevrouw Huysmans aanleiding geweest om een tweede beroep bij de Raad van State aanhangig te maken. Zij is van me ning, dat zij recht heeft op een ver goeding wegens renteverlies van 5 procent over het haar op 1 september vorig jaar uitbetaalde bedrag, omdat s?ra ,'n a* °P I september 19o6 uitgekeerd had dienen te worden. Dit renteverlies ts becijferd op twin tigduizend gulden. De echtgenote van wijlen minssetr Huysmans, die in maart 1948 op 45- jarige leeftijd overleed, tekent voorts beroep aan i.v.m. het feit dat haar in ziens ook geen verminderde aftrek van a.o.w.-premie is toegepast. Deze compensatie van teveel betaalde a.o.w.-premie moet naar haar mening resulteren in een uit te keren bedrag van 2352,—. De Raad van State zal zal deze zaak ^ns£ag,J2„ au§ustus a.s. behandelen. Dr. Cj, W. M. Huysmans is vier maan den minister van financiën geweest in heet tweede kabinet Gerbrandy (23 fe bruari '45 - 24 juni '45) en anderha2f jaar minister van economische zaken in het eerste kabinet Beel (3 juni '4" 14 januari '48). (Van onee correspondenten) BLOEMENDAAL, maandag. A.an het Largevelderslag lussen Noord- wijk aan Zee en Zandvoort is gis termiddag de 22-jarige P. Ackers uit Amsterdam verdronken. Hp werd vermist om een uur. Zijn stof felijk overschot is gisteravond om acht uur aangespoeld. VENLO. In een plas in de Peel on der Horst in Noord-Limburg is zon dagmiddag de negen-jarige Hans van Melis uit Helmond verdronken. De jongen kon niet zwemmen. Hij was er met zijn ouders in de buurt aan het picknicken. Prinses Irene is zaterdagmid dag van Schiphol naar Parijs ver trokken, waar haar man verblijft. Zij kwam alleen op de luchthaven aan en vertrok vrijwel onopge merkt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, maandag De Haagse politie heeft de 27-jarige constructiewerker M. B. R. gear resteerd. De man, die van Antil liaanse afkomst is, wordt ervan verdacht betrokken te zijn ge weest bij de beroving en afper sing van twee oudere homofielen in de Haagse Schilderswijk, die zich vorig weekend zou hebben afgespeeld. De twee mannen zou een. bedrag van bijna negen mille afhandig zijn gemaakt. R. werd vrijdagavond gearresteerd. Het Is de eerste arrestatie in deze door de politie als „zeer moeilijk" omschre ven affaire. De twee oudere mannen, die volgens de politie weinig mede deelzaam zUn, zouden door een als vrouw verklede man en een jonge vrouw, die hun woning waren binnen gedrongen, zjjn bedreigd met een vuurwapen. De overvallers zouden hebben ge dreigd, dat als er geen geld op tafel kwam „de buiten wachtende jongens de boel. in elkaar zouden slaan". Vol gens bun verklaring zouden de twee oudere mannen, die in gezelschap wa ren van een jongere vriend, de over vallers hebben trachten om de tuin te leiden met de inhoud va,n een porte- monnaie, waarin slechts twintig gul den zat. Geldkistje De man en de vrouw stelden echter een onderzoek in de woning in en leegden een geldkistje met ruim 6800 gulden. Daarna zouden ze zijn ver trokken onder de nadrukkelijke waar schuwing niet de polit'e te alarmeren. Toen de jongeman even later naar buiten ging, werd hij door een auto klemgereden. Volgens zijn verklaring stapte een man uit, die met getrokken pistool nog eens 25Q0 gulden eiste „omdat de jongen toch alarm wilde slaan". Omdat niet voldoende geld in huls was, moest het bedrag de volgen de dag in een gesloten enveloppe op een afgesproken plaats op de Veenka- de worden afgegeven. De jongeman heeft de politie ver klaard het geld van zijn vrienden op de afgesproken plaats aan een man te hebben overhandigd. Of dit dezelfde was die hem de vorige avond had be dreigd, kon hij de politie niet bevesti gen. De twee benadeelde mannen zou den op aandrang van familieleden aangifte bij de politie hebben gedaan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1