m Man krijgt hartaanval in auto en verongelukt tegen lichtmast 1 Zeventien gewonden door instorten kermis attractie in Hoorn li 1 Principiële dienst weigeraars Vledder opnieuw in staking MAST KNAPTE AF OP MOMENT DAT DRAAIMOLEN HOOGSTE STAND HAD BEREIKT Politie drijft samenscholing in Praag uiteen Betrekkingen Israël met Roemenië nu op ambassadeursniveau Bezwaren tegen leef- en werkklimaat Verdachten overval op Haags benzine station aangehouden in West-Duitsland Convertibles Hoogovens krijgen notering in buitenland Schade 2Vz ton door uitslaande brand te Zwolle Hovercraft naar Terschelling krijgt Harlingen als thuishaven Geen prijsstop meer voor groente- en fruitconserven Vier bouwvakkers bij Shell in Pernis door steiger gezakt pag. 4 - maandag 18 augustus 1969 (Van onze correspondenten) HOORN, maandag. Zeventien jongelui in leeftijd variërend van zes tot twintig jaar zijn gewond geraakt, toen zaterdagavond op de kermis te Hoorn de attractie „Thunderbird" instortte. Twee van de gewonden zijn er ernstig ann toe: de 17-jarigc Peter de Boer uit Hoogkarspel en de even oude Ewald Kok uil Bovenkar- spel. DE „THUNDERBIRD" na het ongeluk. Rechts de afgeknapte mast, links de boom waartegen een van de gondels te pietter sloeg. Zij stonden op het kermister rein toe te kijken, toen het onge luk gebeurde. Precies op een las naad knapte de mast van de „ThunderrbircT een soort draaimolen met gondels waarin de inzittenden door kooien wor den beschermd en die door mid del van hydraulische kracht van horizontale in verticale stand wordt gebracht juist toen de molen zijn hoogste stand had be reikt. De twee jongens werden, door een van de gondels tegen de grond gesla ren- De 0-jarige Paula Kasteln uit Hoorn raakte bekneld in de gondel die tegen een boom te pletter sloeg. ZU mes. J heeft PRAAG, maandag (Reuter, NT Tl- AP) De politie van Praag l gisteravond een honderdtal per- i, die rond het standbeeld van de Heilige Weneealaa een stille bijeen komst hielden, verwijderd. Incidenten deden rich bierby niet voor. Al sinds geruime ttfd Is het verboden rich in de nabijheid van dit monument, dat na de invasie bet karakter kreeg van een „plaats van nationale ronw", op te houden. Hot - Russische partijblad Rrawda beeft gisteren in een commentear dui delijk gemaakt dat de Sowjet-Unie verwacht dat de TaJeohoeflowaakse au toriteiten streng zullen optreden tegen eventuele ordeverstoringen ter gele genheid van de eerste verj aardag van de invasie (21 augustus). In Praag is gisteren bekend ge maakt dat partijleider Huaak en pre sident Svoboda aan de vooravond van deze verjaardag redevoeringen zullen houden op een massabijeenkomst van functionarissen uit de industrie en uit de vakbondiswereld. Het Russische persbureau Tacs heeft het afgelopen weekeinde bekend gemaakt dat Russische en Tsjechoelo- waakse troepen vrijdag j. gezamenlij ke vijfdaagse manoeuvres op Tsjeoho- slowaaks grondgebied hebbeu beëin digd. Het Tsjechoslowaakse partijblad Rude Pravo heeft het afgelopen week einde aangedrongen op een officieel onderzoek naar d» politieke ontwikke ling in bet land voorafgaande aan de Invasie. Hierbij zou onder meer moe ten worden nagegaan „In welke mate romantiek, onbekwaamheid en naïvi teit een rol hebben gespeeld en waar sprake is geweest van doelbewuste ac tie". Uit deze formulering leiden waarnemers af dat Rude Pravo hierbij speciaal de toenmalige partijleider Du beek op het oog heeft, die In het artikel overige, js nergens met name wordt genoemd. JERUZALEM, maandag (APP) Roemenië en Israël hebben besloten hun wederzijdse diplomatieke missies te verheffen tot ambassades, zo is gis terochtend bekend gemaakt door het Jsraëüsohe ministerie van buitenland se zaken. Tot nu toe waren belde landen over en weer vertegenwoordigd op het ni veau van legaties. Roemenië la het eni- .ge Öosteuropese land dat de betrek kingen met Israël niet verbrak na het uitbreken van de zesdaagse oorlog van 1967 in bet Midden Oosten. HENGBLO.maandag. De 22-jarh ge J. G. J. Heijtnk is zaterdag door elektrocutde om het leven gekomen. De jongeman knutselde op de boerde rij van zijn vader aan een verleng snoer voor een elektrische pomp. Toen hl} even later de pomp in werking stelde en vasthield werd hij dusdanig troffen dat hij kort daarop Is over- moest worden uitgezaagd, maar haar verwondingen bleken mee te vallen. De wrakstukken van de „Thunder- blrd" zfjn door politie en arbeidsin spectie in beslag genomen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk wensen zij zich nog niet uit te laten. Vermoede lijk: is sprake van een constructiefout, wellicht gecombineerd met metaal moeheid. TNO Delft zal een onder zoek instellen. Omdat in de buurt van de Thunderbird onder meer een acht baan staat opgesteld, ontbreekt de ruimte voor demontage e.d., zodat met dit onderzoek pas morgen na af braak van de kennis kan worden aangevangen. De „Thunderbird" is, volgens de eigenaar, kermisexploitant John Denies uit Delft, drie jaar oud. De molen is in Nederland vervaar digd, door de firma Werklust te Apel doorn. Verwarring Na het ongeluk ontstond op het ker misterrein aan de Gedempte Turfha ven een grote verwarring. Sommige kermisgsngers die in de molen hadden gezeten werden door particulieren af gevoerd, anderen werden door ehbö- 'ers, artsen en ziekenbroeders ter plaatse behandeld, of werden per zie kenwagen naar het St, Jansgasthuis vervoerd. Mede hierdoor is het onmo gelijk vast te stellen hoeveel mensen precies in de molen zaten, toen het ongeluk gebeurde. Kort nadat de „Thunderbiird" was ingestort deed zich een incident voor, waarbij de fotograaf Van Poelgeest die tegenover het kermisterrein woont, tijdens het maken van foto's op de plaats van het ongeluk, door een zestal personeelsleden van exploi tant Denies werd gemolesteerd. De man kreeg een ijzeren staaf tegen zijn benen en werd geslagen. Zijn camera werd vernield. Controle Zaterdagavond laat heeft de Hoorn- se loco-burgemeester dirs. W. F. G, Wfese, meegedeeld dat de exploitant van de „Thtmderbird" wa-verzekerd Ja. De loco-burgemeester pleitte voor wettelijke bepalingen die controle op kermisattracties mogelijk maken. Drs,, "Wiese sprak zijn tevredenheid uit over de dienstverlening van artsen, ziekenhuis en betrokken gemeentelij ke afdeling, waardoor de ontstane pa niek binnen enkele minuien was op geheven. (Van onze correspondent) YLEDDER, maandag. Acht tien van de drieëntwintig in het kamp Vledder verblijvende'prin cipiële dienstweigeraars zijn van morgen opnieuw in staking ge gaan. Vier van hen zijn boven dien voor onbepaalde tijd een hongerstaking begonnen. Het zijn Hardy Tijssen en Jaap van Gors-_ sel uit Dordrecht. Rob' Scheffer-' uit Rotterdam en Bouke Adema uit Emmen. t De staking zou voorlopig tot twaalf uur vanmorgen duren In afwach ting van het antwoord van het minis terie van defensie op een herhaald verzoek van de gewetensbezwaarden (Van onze correspondenten) ROTTERDAM, maandag Nadat hij gisteravond in zijn auto een hartaanval kreeg is de 59-jarige J. J. Brandenburg op de Dorpsweg in Rotterdam met "zijn auto tegen een lichtmast gereden en veron gelukt. Zijn 6G-jarfge vrouw is met hoofdletsel in het Zuiderzieken huis opgenomen. Een zuster van de man die ook in de auto zat bleef ongedeerd. ROERMOND. BU een botsing; tas sen twee personenauto's is zondag middag op de kruising Maaseiker- wegUoermondsewesr in Weert de Ö3-Jarlge weduwe G. Setircn-Jans- sen uit Weert om het leven geko men. Zeven andere personen wer den min of meer ernstig gewond. De botsing ontstond toen een van de wagens de E.9 opreed zonder voor rang te verlenen. AMSTERDAM. De 71-jarige me vrouw Th. Brama is gisterochtend bij een aanrijding tussen twee per sonenauto's op de kruising Leeu- warderweg—Provincialeweg ernstig gewond geraakt en later in het Bin nengasthuis overleden. DELFT. De 20-jarige mej. G. Walt- man uit Zoetermeer is zaterdagmid dag bij een verkeersongeluk in Delft om het leven gekomen. Het meisje, dat invalide was, kwam met haar personenauto In botsing met een vrachtwagencombinatie. Ze 20U op de kruising "Westlandseweg— Krakeelpolderweg geen voorrang verleend hebben. ABCOUDE. De bestuurder van een Duitse personenauto, de 19-jarlge R. "Wülfing uit Kemscheid (Did) is za terdagochtend om het leven geko men toen hij bij een inhaalmanoeu vre op de rijksweg van Utrecht naar Amsterdam in de gemeente Abcoude slipte, van het talud reed en tegen een boom botste. ZWOLLE, De 23-jarige Fransman Noêl Gobert uit Le Chesne is nadat hij op de Zwartewaterallee in Zwol le met zijn auto geslipt was, waarbij hij een lichtmast en een boom raak te en enkele malen kantelde, In het ziekenhuis overleden. De toestand DEN HAAG <ANP). In Hamm fn West-Dultsland is gisteren de 24-jari- fre fabrieksarbeider K. 3, W. aange houden. De man heeft bekend samen met twee landgenoten dinsdag een roofoverval te hebben gepleegd op een benzinestation in de IC ïjkdtilnse straat ln Den Haag. VolgenB de informaties van de Haagse politie zijn de twee mededaders inmiddels ook den. Bij de overval schoten de jongens enkele tnaangaspatronen af. Het lukte hun met geld uit het kantoortje van het benzinestation mee te nemen doordat de pompbediende zich hevig verweerde. De politie is de Duitsers op het spoor gekomen door een tip van een pompbediende van een benzinestation in voorschoten. De Duitsers bleken de dag voor de overval in de Kijk- duinsestraat een tijdlang met hun auto in de buurt van het benzinestation In Voorschoten gestaan te hebben, De pompbediende had toen het nummer van de wagen opgenomen. Het bleek te behoren bij een in I-Iamm door K J. W. gehuurde auto. De auto hadden de overvallers op een parkeerterrein in Hamm achtergelaten. van zijn passagier, de 21-jarige Gé- rard Tureau is zorgwekkend. MARUM. - De 26-jarige veehouder H. Bijker uit Marum is in de nacht van zaterdag op zondag om het le ven gekomen toen hij met zijn auto In. een bocht tegen, een boom reed en kantelde. Hij was op slag dood. HENGELO. - De 33-jarige G. H. Borgman uit Norg (Dr.) is op de weg van Hengelo naar Delden ge slipt en tegen een boom gereden. Htj overleed op weg naar het zie kenhuis. LEEUWARDEN. Tussen Buitenpost en Kollum Is zaterdagmiddag de 24-jarige coupeuse H. S. M. van Buuren uit Ee met haar bromfiets tegen een vrachtwagen gereden. Ze zou bij het linksafsiaan geen voor rang verleend hebben. Ze overleed kort na aankomst in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen. JABEEK. - De 71-jarige A. Otten uit Brunssum kwam. zaterdagavond om het leven nadat hy zonder voorrang te verlenen met zijn bromfiets een voorrangsweg opgereden zou zijn. Hij werd gegrepen door een auto die werd bestuurd door een 21-jari ge Amerikaanse militair. VENLO. Zondagavond Is de 23-ja- rige H. Peeters in zijn woonplaats Helden ln Noord-Limburg omgeko men toen hij met zijn bromfiets te gen een motorfiets botste. ROOSENDAAL. Zaterdagavond is de 81-jarige mevrouw M. A. Scbrauwen uit Roosendaal veronge lukt toen zij met haar fiets uit een uitnt kwam en door een auto werd gegrepen. OPMEER. —De 6-jarige R. G. J. M. van Diepen is zondagavond op zij a verjaardag voor zijn ouderlijke wo ning aan de Toevlucht door een auto overreden en vrijwel op slag gedood. De jongen stak plotseling de weg over. SCHAGERBRUG, Zaterdagmorgen is de 10-jarige J. van Paridon uu Schagerbrug door een auto aangere den en op slag gedood. De jongen zat bij zijn vader op de tractor en stapte bij het erf af. Toen hij de weg naar zijn huis wilde oversteken werd hij door een passerende auto gegrepen. ZEIST. —Zaterdagmiddag werd bij het oversteken van de Amersfoort- seweg bij Huis ter Heide de heer M. B. Jungerlus, 76 jaar, aangereden en zo zwaar gewond dat hij een uur la ter in het Zeister ziekenhuis over leed. HOORN De 22-jange C. J. Pis- ters uit Grootebroek kwam zondag avond om het leven toen zijn auto uit de bocht vloog bij het gehucht Blokdijk aan de provincialeweg tus sen Hoorn en Enkhuizen. P. werd uit zijn wagen in een sloot geslin gerd en was op slag dood. AMERSFOORT. Op de Utrechtse- weg in Amersfoort is zaterdagmid dag de negen maanden oude baby Pertrik Kuppens uit Rum.pt om het leven gekomen. Het jongetje zat voorin bij zijn moeder op schoot toen de auto waarin zij zaten, die bestuurd werd door de 20-jarige mejuffrouw P. J. V. uit Zwolle, te gen een voorgesorteerde wagen reed. De vader en moeder van het jongetje en de bestuurster van de auto werden licht gewond. DEN HAAG. De 5-jarige J. J. van Capel uit Noorden (gem. Nieuwkoop) werd, toen hij zaterdag ochtend vanachter struikgewas de weg overstak aangereden door een auto die hem niet meer kon ontwij ken. Het jongetje overleed gister ochtend in een ziekenhuis. HELDEN. Vannacht is de 22-jarige bromfietser H. Peeters uit bet kerk dorp Komngslust in zijn woonplaats in botsing gekomen met een motor rijder. De bromfietser werd bij deze botsing zo zwaar gewond dat hij kort na het ongeval overleed. De motorrijder werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. (Van onze econom'ische redactie) IJMUIDEN, maandag. De 5% procent converteerbare obligaties Hoogovens, die zijn voortgekomen uit de in juli 1968 uitgegeven lening van 40 miljoen dollar, zullen binnenkort ook worden genoteerd op de beurzen van Zürich, Basel en Genève, zo wordt door Hoogovens meegedeeld. om een gesprek over de tewerkstelling en wat genoemd wordt de leefbaar heid van het kamp Vledder. Defensie liet in de loop van de morgen meede len dat geen mondeling overleg werd gewenst en dat de dienstweigeraars hun bezwaren op papier moesten zet ten. De vanmorgen begonnen staking heeft de leef- en werkomstandigheden in het Drentse kamp als achtergrond. Ze volgt op de actie van vorige week, die als directe aanleiding had de ar restatie van de 20-jarige Amsterdam mer Kees Pot, die weigerde een eel- Btraf van twee dagen uit te zitten, hem oopgelegd omdat hij zich op zijn ■"werk bij de Staatsdrukkerij zou heb ben schuldig gemaakt aan dienstver- zulm. Jan Gouw (25) onderwijzer en stu dent pedagogie uit Amsterdam zei vanmorgen dat de dienstweigeraars vooraL bezwaar hebben tegen het feit dat zij eon vervangende burgerdienst moeten vervuilen, die niet past bij persoon en opleiding; „Ik gmg naar een psychiatrische inrichting, zoge naamd om in het tekort aan intellect te voorzien, maar ik moest onderbroe ken schoonmaken". Vhegtuigmaker Pot plakte dozen op de Staatsdrukke rij. Onderwijzer Jos Koetsier (22) hakt bomen in Vledder, evenals Joop Buum (23), afgestudeerd hts'er. Koet sier: „Er moet nu eindelijk een dia loog met defensie komen. Dat Is on ze enLge .vens." Jan Gouw: „Hoofdpro bleem is, wij wilden niet in militaire dienst, maar toch onze plicht doen te genover de gemeenschap. Daar krij gen we de kans niet voor". Aalmoezenier „De vervangende werkzaamheden moeten meer aan de persoon., worden aangepast," vindt ook reserve-aalmoe zenier H. Brautigam uit Assen, die vanmorgen in het kamp Vledder aan wezig was. „In Den Haag," aldus de aalmoezenier, „schijnt men de opzet te hebben de dienstweigeraars het leven zo zuur te maken, dat anderen de lust lot weigeren vergaat.' De heer Brautigam zei dat hij de zaak aanhangig heeft gemaakt bij zijn collega's. „De dienstweigeraars voelen zich ln Vledder geïsoleerd, niet serieus genomen. Zij hebben de image van linkse asoeiale neurotici die het gezag willen ondermijnen. Daarvoor is vol gens mij geen enkele reden. Het zijn reele kerels die beslist vervangende burgerdienst willen. Ze hebben hun dienstweigering gebaseerd op ethische gronden. Door de huidige behandeling verandert dat en krijgen 2e ook poli tieke motleven Ze ervaren de onper soonlijke, ambtelijke behandeling als pesterij," aldus de aalmoezenier. Tegenover het ANP heeft de woord voerder van het ministerie van defen sie verklaard dat de directeur van het kamp, de hoer B. J. Ras, vanmorgen by de officier van justitie te Assen aan gifte heeft gedaan van het feit dat de stakers de dienstopdracht aan het werk te gaan, hebben geweigerd. De officier van justitie kan even tueel proces-verbaal laten opmaken ingevolge art. 54 van de Wet gewe tensbezwaard en militaire dienst. Dit artikel zegt dat een gewetensbezwaar de die zijn dienst in ernstige mate veronachtzaamt, of daar al twee maal voor gestraft is. gestraft kan worden met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en negen maanden. De inmiddels uit arrest ontslagen Kees Bot zou vandaag op uitnodiging van defensie in Den Haag een gesprek hebben met de ambtenaar die zaken van gewetensbezwaarden behandelt. (V»n <i i correspondent) ZWOLLE, maandag. Herenmode- magazijn Witte in de DIezerstraat te Zwolle werd zaterdagavond door een uitslaande brand in de as ge legd. De brand werd om half tien ontdekt maar het vuur had rich toen ai over vrijwel het gehele pand verspreid. Een uur later sloeg de brand over naar de aangrenzende bonthandel van de firma B. en S. Daar bleef de brandschade weliswaar beperkt maar de rook riohtte veel schade aan nog voor de voorraad bontmantels in veiligheid kon wor den gebracht. De aan de andere kant gelegen juist gemoderniseerde banketbakkerij Lindeboom liep vooral ernstige waterschade op. Het overslaan van de brand werd verge makkelijkt doordat de panden slechts door een half steens muur van elkaar waren geseheiden en door het doorlopen van balklagen. De schade aan de padden wordt ge raamd op twee en een halve ton, aan inventaris en voorraden ging nog eens voor enkele honderddui zenden guldens verloren. Verondersteld wordt dat de brand is veroorzaakt door kortsluiting ia de winkel van Witte, die ruim twee jaar geleden ook al ernstige brand schade leed. APPINGHDAM Bij een brand die vanmorgen omstreeks 04.43 uur uit brak is m Appingedam een cafetaria geheel verwoest. De belendende percelen, eert grossierderij en een boekwinkel, liepen zware water schade op. De brandweer was snel gealarmeerd door tegenover wonen de buren. De eigenaar van de cafe taria kon zich door een sprong uit de bovenverdieping redden. Hij was alleen thuis. De brandweren van Appingedam en Delfzijl waren om streeks zes uur de brand meester. (Van onze correspondent) DEN HELDER, maandag. De Ho vercraft, die sinds enkele weken een dienst onderhoudt tussen Den Hel- der-Harüngen en Terschelling, krijgt met Ingang van woensdag Harlingen als thuishaven. Passagiers, die zich in Den Helder melden, zullen eerst per bus naar Harlingen worden vervoerd. Aanleiding is bet feit, dat het lucht kussenvaartuig, overeenkomstig de voorschriften van de scheepvaartin spectie, 's avonds als het donker is niet met passagiers mag varen. Bij de huidige dienstregeling kwam de laat ste boot om 10 uur in Den Helder aan, Bovendien blijkt veel van de tyd- winst ten opzichte van de normale veerdienst op Terschelling vérloren te gaan, omdat het vaartuig niet uit de rijkshaven Den Helder mag vertrek ken, maar een meer stadinwaarts ge legen haven, moet gebruiken. Op weg naar zee passeert de Hovercraft twee bruggen en een sluis. De proef met de Hovercraft-dienst, die voorlopig tot 6 september wordt voortgezet, heeft aangetoond, dat er wèl belangstelling voor bestaat van de zijde van het publiek. De gemiddelde bezetting is echter met 30 procent aan. de lage kant gebleven. De dienst zou rendabel zijn bij een bezettingsper centage van 35 tot 50. (Van onze economische redactie) DEN HAAG, maaidag. De prijs stop voor groente- en fruitconserven is opgeheven. Verhoogde inkoopprijzen van verse groenten en fruit mogen voortaan ln de verkoopprijzen worden doorberekend. Verlaging van de In koopprijs verplicht de fabrikanten deze ook door te berekenen in de verkoop prijs. Onder groente- en fruitconserven worden ook gerekend diepgevroren of gedroogde groenten of fruit, vruchten- pulp, geconfijte vruchten of vruchten- delen, vruehtesap, puddmgsaus, jam, appelstroop, psrestroop en zuurkool. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, maandag. Bij het afbreken van een r boorsteen zijn za terdagavond op hf .errein van Shell in Pernis vier bouwvakkers uit Rot terdam, Oosterhout en Etten-Leur, op dertig meter hoogte door een steiger gezakt. De mannen, de 29-jarige H. P. K., de 25-jartge M. G, N. K., de 50-jarlge R. A. F. en de 28-jarige J. J. H. M. van R, kwamen tien meter lager op een tweede steiger terecht. Hoe de toedracht van het ongeval is geweest is nog onbekend. De vier mannen zijn met rug- en borstletsel ln het Rotterdamse Haven ziekenhuis opgenomen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1