Vechten voor meer subsidie m JOHN VAN DE REST EN JULES ROOYAARDS WILLEN GROTER NRT MAPJE MET YEEL EN PRETTIG LEESVOER m Tableau de la troupe voor het nieuwe seizoen Silfip BhHHEh 'iïwl Ook Melkunie stopt levering losse melk ROTTERDAM MIJ NMOND Negorij Actie fci&llstJSi WETHOUDER REEHORST OPENDE CABARET Goede liedjes in Lemaires Twijfelaar SIS? Nieuw kantoor van Ruys-RSK op luchthaven Amerikaanse meet- en regelapparatuur op varende expositie pag. 4 - vrijdag 5 september 1969 door FRANS HAPPEL „We gaan nu een gevecht leve ren om meer subsidie. Meer subsidie van het Kijk en van de gemeente. We hebben ook meer mensen nodig, opdat het gezel schap functioneel kan werken." Felle uitspraak van John van de Best (29), samen, met Jules Rooyaards artistiek leider van het Nieuw Rotterdams Toneel Het gezelschap staat aan de voor- avond van hét seizoen 1969/1970, "Wat voor een seizoen gaat het worden, vragen de toneelmimien- den in Rotterdam zioh af. Zal het gaan, zonder Rob de Vries? Daar komt het eigenlijk allemaal op neer. John van de Eest pratend tussen twee repetities door zegt veel ver trouwen te hebben in de toekomst. En, hy heeft plannen gemaakt. Die extra subsidio is hard nodig, zegt hy. Want: „Neem nu het Ficcolothcater. Hei NRT gaat er vier pro du kt les brengen. Elke .produktie wordt een maand ach ter elkaar gespeeld en daarna een maand in het land. Daar krijgen we van het Kijk geen subsidie voor. Dat kan eigenlijk niet". Waarom wenst Hij uitbreiding van het gezelschap? „We bespelen au de Rotterdamse Schouwburg en het Piccolo theater. Maar binnenkort komt het Hofplein theater (de als toneelzaal to gebruiken auia van de nieuwe mammoetschool nabil het HofpleinF.HJ klaar. Daar zonden we de kleinere speelstukken moeten gaan brengen. We starten met een introductieprogramma voor de middelbare schooljeugd. Acteurs en actrices geven zogenaamde kunstuur- Ues op de Scholen. Het vergt allemaal veel voorbereiding. Over de mensen die met het introductieprogramma be zig zijn kunnen we voorlopig niet be schikken voor het „normale" repertoi re.Echt, we hebben meer mensen no- dig, willen we tenminste functioneel kunnen werken". Is die behoefte plotseling ontstaan? Van de Eest: „Nee, natuurlijk niet. "Wil je nieuw publiek naar de schouw burg trekken dan moet je propaganda maken, voorlichten, het toneel naar het publiek brengen. In Rotterdam ligt wat dat betreft nog een groot ter rein braak. Rotterdam biedt vele mo gelijkheden. Dit in tegenstelling tot Amsterdam, daar is alles al zo'n beet je gedaan. Als je in Amsterdam zegt dat je in Rotterdam gaat werken dan denkt men dat je in een negorij te recht koxnt Dat is geklets. Ik» woon hier nu en ik werk hier en ik moet zeggen dat het enorm meevalt. En, de medewerking van de .gemeente is uniek. Er kan, nee, er moet dn Rotter dam iets gedaan worden. Daarvoor zijn mensen nodig." Kan hy zich voorstellen dat zijn leeftijd en die van Jules Rooyaards (34) aanleiding- kan ztfn voor beden kelijke gezichten? Van de Rest: „Dat zouden beden- kingen zijn die niet passen in deze tijd. Het is net zo fout om. onze leef tijd negatief aan te wenden als posi tief. Voordat er sprake was dat ik naar Rotterdam zou.gaan had ik plan-- nen voor Londen. Men zei daar: John,, als je komt, kom voor je 30e. De trend in Engeland is: hoe jonger hoe beter. Dat is ook niet juist. Wat is jong? Het is niet door je leeftijd dat je over wicht hebt, maar door je resultaten," „Ergens heb ik gelezen dat Van de Rest en Koyaards nu toch. wel ineens een mooie kans kregen. Ben ik het niet mee eens. Laten we het zo zeg gen: Jules en ik krijgen de kans om ons waar te maken, met het accent op waarmaken. Goed, de kroonprinsen zijn nu koning. Maar het is niet zo van „de koning is dood. de koning leeft". „Wie zegt dat wij jong zijn, vergeet trouwens dat er een heel apparaat achter ons staat. Goede acteurs en ac trices, dramaturge Anty Westerling, Frank Raven als hoofd ontwerp, Mar- griet Lohman die erg hard werkt aan de public relations en niet te vergeten Marius Kip, die als zakelijke leider van het NRT een geweldige staat van dienst heeft. Het is niet om leuk te praten, maar Marius steunt geweldig." En: „De deuren van ons kantoor staan letterlijk de hele dag open. Er moet inbreng zijn. Van iedereen. We zijn een team. De hoofdman is weggeval len. Het team valt op elkaar en werkt sterker samen dan ooit tevoren." Een motie van vertrouwen van John van de Rest. Hij meent het, zegt hij. Voor honderd procent. Het repertoire voor het seizoen 1969/1970 is grotendeels bekend. Een voor elck wat wils. geheel In het ka der van een stadstheater dat een der gelijke programmering nu eenmaal vraagt. "Welke Wn gaat het'NRT de eerstko mende seizoenen volgen? John van de Rest: „Primair blijven We proberen de kloof te overbruggen tussen schouwburg toneel en publiek. De plannen voor een meer „open" Rotterdamse Schouwburg een nieuwe ingang, verbinding met' het Piccolotheater, de kelder-foyer zal veranderd worden in. een bistro, expo sities, een informatiecentrum- enz. wijzen al in die richting." „Wat betreft de stukken laten we de ljjn van „het publiek een spiegel voorhouden" los. We gaan veel meer het accent op theater, op actie leggen. Hebben, we een stuk met een bood schap, dan zal die boodschap toch in actie gevangen worden". Van de Rest heeft de. supervisie over het zogenaamde inlroductiepro- gramma, waarvan op 16 september de eerste voorstelling wordt gegeven. Kan hfj een nadere' aanduiding geven over wat er gaat gebeuren in het Pic colotheater? „Het is een programma van Martine Crefcoeur, Huib Broos, Johan Ooms en Cees Linnebank. De jongeren dus.' De teksten hebben ze zelf geschreven. Het zal een collage van teksten, mu ziek en kleurendia's worden, geba seerd op illusie en werkelijkheid. Ik zal een voorbeeld gevn. Een scène uit „Uitkomst" van Heijermans: Jantje gaat met de zwaan naar de maan. De volgende scène gaat over astronauten die op de maan zijn geland. Illusie en werkelijkheid. Het programma zal mi nimaal 25 keer gespeeld worden voor de scholieren". En: „Nogmaals, we willen mensen trekken, vooral de jeugd. Laat ieder een maar komen. Ons huis, de schouwburg, is niet besloten, het is hier geen dooie troep". Tijdens een repetitie van „Mijnheer gaat op jacht". V.l.n.r. Wim van den Heuvel, Lies Franken en regisseur Jules Rooyaards. Op het ba Icon: Etly van Stekelenburg. Het tableau de la troupe van het NRT voor 1969/1970: Zakelijk direc teur: Marius Kip; artistieke leiding: John van de Rest, Jules Royaards en Anty Westerling (dramaturgie): de actrices Cocki Boonstra, Martine Cref- coeur, Lies Franken, Rie Gilhuys, Nel- lekc Knegtmans, Enny Meunier, Rick Nicolet, Annet Niemvenhuyzen, Lu- cienne Scheeres, Élly van Stckelen- burg, Liesbeth, Struppert, CamiUe de Vries, Joke dc Vries. De acteurs Peter Aryans, Bas ten Batenburg, Steyo van Brandenberg. Huib Broos, Edmond Classen, Max Croïset (half jaar), Pim Dikkers, Paul van Gorcum, Gerard Hartkamp, Carol van Herwijnen (half jaar), Wim van den Heuvel, Wim Hoddes, Ad Hocy- mans, Jan Lemaire, Gees Linnebank. Pieter Lutz, Sacco van der Made, Jo- han Ooms, Hans Polman, Adolf Rij- kens, Johan Schmitz, Eric Schneider. Aart Staartjes, Henk van Ulsen (haLf jaar) en Frans Zuidinga. Hoofd ontwerper is Frank Raven en verder Bert van Hinthum (kostuum- adviseur), Margriet Lohman (pu blic relations) on Riet van der Plas (administratrice). Dit seizoen voor het eerst in vaste dienst bij het NRT: Frank Raven. Voor bijna alle komende produkties ontwerpt hij de decors, ook die voor „Mijr- heer gaat op jacht". Raven voelt zich best op zijn plaats bij het NRT. Want: „We hebben één van de best geoutilleerde decorateliers van Nederland. En hetzelfde kan worden van decorbouwers als Chiel de Meij en Tom van Gilpen". Wat denkt hy persoonlek te berei- werkt en nu zitten we in Rotterdam, ken in Rotterdam? Wc zullen ons volledig inzetten. Maar, Ik ben van free-lance overgegaan we zijn geen heilsoldaten, we vragen op „vast". Hetzelfde geldt voor Frank niet om dank-je-wel. Het is een in- Raven. We hebben samen overal ge- vestering". JOHN VAN DE REST: „We zlji. geen heilsoldaten". Het NRT streeft er naar om de bezoekers van de Rotterdamse Schouwburg beter over de te spelen stukken te informeren. Dat dit streven vruchten af werpt blijkt nu o.a. uit een nieuwe opzet van de program- maboekjes. Geen dox boekje meer met een rolver deling, een babbeltje over de schrij ver en de notore advertenties, maar een informatiemapje met een grote hoeveelheid prettig leesvoer. Het mapje van „Mijnheer gaat op jacht", het blijspel waarmee het NRT het seizoen opent, biedt een rolverdeling, een uitgebreide le vensbeschrijving van de schrijver, George Feydeau, een verhandeling over „La belle epoque", een over zicht van de werken, van Feydeau. een decortekening van Frank Raven en enkele oude foto's. Een en ander ls "op kleurige losse bladen gedrukt. De kosten van het mapje zullen vrijwel gelijk zijn aan die van een „normaal" programma. In het mapje staat ook de korte in houd van „Mijnheer gaat op jacht", We nemen ter informatie vooraf ge deeltelijk over: „In deze komedie van de Fransman Feydeau wordt gejaagd op vele soorten wild. Mijn- heer Duehotel maakt zijn beeld schone maar uiterst fatsoenlijke vrouw Leontlne wijs dat hij bij zijn vriend Cassagne, die buiten woont, gaat jagen. Leontlne, die er van overtuigd is dat haar man haar niet bedriegt, wil niets weten van de hartveroverende charmante dokter Moricet. Duehotel is nog niet ver trokken of Cassange arriveert om zijn vriend, die hij in maanden niet gezien heeft, om raad te -vragen. Zijn vrouw heeft hem verlaten, maar wil niet scheiden. Hij wil haar nu. op heterdaad betrappen. Nee, van jagen houdt hij niet. Dat doet hij nooitl" Het nieuwe Informatiemapje is een idee van Margriet Lohman, die voor- het NRT „public relations" verzorgt. Rotterdam heeft er weer een uitga ansmo gelijkheid bij. Wet houder. Reehorst zorgde gister avond voor de opening. Op dé rij baan, van de Mauritsstraat staand, liet. hij een fles edel vocht tegen de pui van pand no. 133 aan scherven gaan en daarop konden dë deuren van het caba ret „In den Twijfelaar" officieel voor de eerste keer open. Wethouders daad geschiedde onder grote belangstelling van genodigden en omwonenden. Het door Twljfe- laar-directewr Louis Lemaire hertelde muziekkorps was wél te horen, maar niet te zien, omdat de tamboer-maitre het cabaret niet kon vinden en zo doende met zijn volgelingen door de omliggende straten doolde. Na een receptie in het café «,In den Twijfelaar" de première van het nieu we programma „Uit den Twijfelaar". In het knusse, functionele zaaltj e (ge lukkig ontbreken aHerlei afleidende tierelantijnen!) presenteerden Loos Vos, Herman Frank, Louis Lemaire cn pianist Bertus Nicodeem zich met zo wel oud als vers programma. Ik stel maar meteen, dat lk deze cabaretgroep in de nieuwe behuizing een lang leven toewens. Een eigen theater beginnen in Rotterdam getuigt van mooi opti misme. Heeft dat optimisme een reële basis dan is het gerechtvaardigd. Toen do Twijfelaars een aantal maanden geleden hun plannen bekend maakten, was er twijfel. Twijfel die, wat mij betreft, gisteravond voor een deel ia weggenomen. Wat er op het toneeltje geboden wordt heeft namelijk vol doende kwaliteit. Na een. nerveus begin werden er re delijke tot soms zeer goede dingen ge- daan. Vooral door Herman Frank (mi misch knap), maar Loes Vos en Louis Lemaire bleven niet ver achter. Dat dit drietal nu drie jaar samenwerkt is te merken. Men is goed op elkaar in gespeeld, duidelijke zwakke plekken zijn niet aan te wijzen. Het program ma „Uit den Twijfelaar" bevat ir» dc eerste plaats goede liedjes. Een ju weeltje was zelfs „Pappalouri", de vo gel die in een ver land (lees: Grieken land) wordt gekortwiekt op de tonen Door een fies tegen de pui stuk te slaan, heeft wethouder Reehorst gis teravond het cabaret In den Twijfe laar geopend. van een semi-Theodorakiaans mu ziekje. De zangstemmen harmonieer den keurig. Verder ook alle lof voor de aanklacht tegen dc Rotterdamse bagger cn voor „Rotterdamse meisjes willen vastigheid" met koldcr-inter- mezzi. Minder waren enkele actuele grap jes. Of niet spits genoeg of al wal oudbakken zoals fratsen over de Gaulle en de NVSH. Maar, dat is bij te schaven. Bertus Nicodeem tenslotte, bewees hoe goed een onopvallende pianist kan zijn. FRANS HAPPEL. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag Op de Luchthaven Rotterdam heeft de n.v. Ruys-RSK Luchtvracht donderdag een nieuw kantoor in gébruik geno men. Dit nieuwe onderkomen is drie maal zo groot als het oude van deze n.v., die zich met luchtvrachtexpeditie bezighoudt. Er werkt 15 man perso- neeL Ruys-RSK Luchtvracht n.v. is op gericht op 1 januari 1968 door Ruys Co en Reimann, Stok Kersken's Vereen:,gde Expeditiebedrijven n.v. Beide firma's hadden zowel op Schip hol als in Rotterdam vestigingen. De directeur van Ruys-RSK Lucht vracht n.v., de heer W. Wladimiroff, vertelde .gisteren dat na de oprichting van de nieuwe n.v, R.S.K. introk bij Ruys Co op dc Luchthaven Rotter- Dc groei van het Iuchtivrachtvervoer maakte al spoedig een groter kantoor noodzakelijk. Op de plaats van het voormalige Ruys Co-kantoor is het nieuwe neergezet door Gebr. SpindJer Bouw- en Aannemingsbedrijf te Rot terdam. Op 25 maart van dit jaar is de eer ste paal geslagen. Het kantoor van Ruys-RSK Lucht vracht n.v. is niet alleen het grootste in zijn genre op de Luchthaven Rot terdam, maar de n.v. beschikt ook ala eerste In het eigen gebouw over een loodsruimte van 40 vierkante meter, waarvan 10 vierkante meter douane loods. Met het oog op een verdere expan sie van het goederenvervoer door de lucht kan eventueel later op het nieu we kantoor een verdieping bijge bouwd worden. Bij de fundering is daar Tekening mee gehouden. MDVERTFNT/E» ïlke Vpij d ag avdnd tot 9 uur open Normaal verkopen wij dit fijne damesvestje voor" f.17.95 en dat is heus niet te veeltij dens deze aanbieding betaalt U nog veel" minder en dat maakt een ritje stad wel rrieer dan de moeite waard. Prachtige acryl damesvesten Jn het meest gewilde model: ron de hals, randgarnering, fully fashioned mouwinzet. Keuze uit diverse kleuren, nu voor nog géén twaalf gulden. 100% acryl fully fashioned Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van. deze mooie vestjes van 100% acryl, met ronde' hals, fully fashioned, kleuren wit, rood, bleu, beige en groen, maten_ 38 t/m 46; Ook maandagmorgen open Géén tel, of schrift, best ADVERTENTIE) elke vrijdagavond ...tol 9 uur open Op onze gordtjnenafdeling lig gen 2e klaar, do mooiste vitra ges die ooit voor Uw vensters hingen. Frame voile mystères, luxe mystères, extra hoog 210 en 240 cm, in ivoor, bedrukt met fraaie dessins. Een partij van deze franse voi les uit dc series van 8.75 10.50 koopt U nu per meter voor nog géén vier gulden. Franse Voile éénmalige aanbieding 8 N" Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van deze prachtige Franse voile mystères, in ivoor, bedrukt met fraaie dessins, 21 Oen 240 cm hoog, perimeter (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. De Nederlandse Melkunie heeft als een der laatste melkfabrieken in do randstad de levering van losse melk stopgezet. De vraag naar losse melk is zo gering, dat het bijna niet meer de moeite loont om het te verkopen. De omzet er van bedraagt nul tot drie procent van de totale omzet aan melkpro- dtikten door de slijters. In som mige Rotterdamse wijken werd soms nog wel eens 5 procent ge- liaald. In een ingezonden stuk aan onze krant schrijft een lezer: „Wij toorden nu verplicht de veel duurdere jlcsseumelfc tc nemen en we hebben ook extra rompslomp van lege flessen in huis. Als er inderdaad haast geen vraag meer is naar losse melk leg ik mij graag bij dit besluit van de Melkunie neer, maar mochten er meer lezers zijn die dit niet in de haak vin den dan hoop ik toch op meer protest tegen deze opgedrongen prijsverho ging", aldus de brief. De heer .J van de Beuke], publici- teitscheü van de Melkunie gaf hierop het volgende commentaar. „Behalve dit ingezonden stuk heeft ons geen en kele klacht bereikt. De verkoop van losse melk is voor de slijters een ver liespost We neigen ertoe losse melk een exclusief artikel te noemen. Slij ters die losse melk verkopen moeten een spoellokaal aanhouden op voor schrift van de Keuringsdienst van Waren. Zo'n spoellokaal kost ze tien tot vijftien gulden per week en dat ia nog aan' de lage kant. Per week ver koopt een slijter tien tot vijftien liter" losse melk, die hij in een 40-literbus op zijn kar heeft. Het heen en weer kletsen komt de kwaliteit van de melk niet ten goede". „Ik zie in, dat het prijsverschil (los se melk 0,55 per liter, flessemelk ƒ0,61 per liter) voor sommige mensen een rol speelt. Er zijn echter goede vervangingsmiddelen voor losse melk, de zogenaamde magere melksoorten, in plastic verpakking. De enige con cessie die de mensen moeten doen is genoegen nemen met minder vette melk". De heer Van den Beukei doekt op het produkt Slank-O-Mel (ƒ0,47 per liter) dat 0,2 procent vet bevat Bin nenkort komt er nog een magere melksoort op de ma"kt.(Mel-Vite) die 1,3 procent vet bevat en 0,53 per li ter kost. DEN IIAAG, vrijdag. Van 23 tot en met 25 oktober zal aan de Rotter damse Maasboulevard (ter hoogte vau de Willem Ruyslaan) een Amerikaan se varende tentoonstelling ie zien zijn van dc nieuwste apparatuur op het gebied van de inustrlele meet- cn re- geltechnltk uit de Verenigde Staten. Aan boord is een, speciale exposïtio over het nut van de ruimtevaart voor techniek en technologie. Het als expo sitieruimte ingerichte schip, de ms, Lorelei, komt dan uit West-Duitsland, waar het in tien dagen vier Rijnsteden bezoekt. De verkooptentoonstelling maakt aeel uit van een groots opgezet pro gramma van het Amerikaanse minis terie van handel om de export te be vorderen. 32 firma's, waaronder veel kleine er. middelgrote die in Europa nog onbekend zijn, tonen een keus uil hun producten. Speciale aandacht zal worden ge schonken aan de vestiging van agen turen in ons land teneinde service te kennnen verlenen aan eventuele klan ten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1