Toch wederzijds bestand Vietnam Twee echtparen, uit Amsterdam verbrand Verkeersvliegers willen internationale staking als protest tegen kapen Politiekapel mag niet met wagens corso Aalsmeer naar Dortmund Curatoren in Nijmegen weigeren met actiegroep te discussiëren HÏSWA-leden mogen nu ook met stand op Recreana Vrachtauto rijdt huis binnen Doofstomme man (54) mishandeld en beroofd Zes agenten nodig om twee inbrekers aan te houden Mk M ■MÊt; DODENWACHT BIJ HO TSJI MINH AUTO VAT VLAM IN KETTINGBOTSING TWEE KEER MISS AMERIKA VRIJLATING 2 ISRAËLI'S IN DAMASCUS GEËIST Directeur schooi Nijmegen stuurt 200 leerlingen weg om haar te laten knippen Tijdens wieden in tuin Jongen verliest arm en been bij ontploffing van projectiel Partijraad PvdA aanvaardt begrotings voorstellen Ontsnapte jongelui teruggebracht naar opvoedingsgesticht pag.-4 - maandag 8 september 1969 NIJMEGEN, maandag <ANP), Za terdag heeft een actiegroep van stu denten geprobeerd de vergadering van het college van curatoren van de Nijmeegse universiteit bij te wonen, om te discussiëren over de procedure en de inhoud van do dis cussienota over de bestuursstruc tuur van de universiteit, die door de commissie van curatoren Is opge steld. De voorzitter, prof. Van Melsem, wei gerde de discusrie. Niet om prakti sche of ideologische redenen, zoals hij desgevraagd tegen de aanwezige vijfentwintig studenten verklaarde, maar omdat destijds curatoren met het bestuur van de Unie van Stu denten te Nijmegen overeengeko men waren dat slechts twee studen ten de vergaderimgen van de cura toren. mochten bijwonen. Het bestuur van de HSN zrie-t evenmin als prof, Melsem praktnsche of ideo logische bezwaren, zo deelt het mee. Integendeel, het bestuur van de USN is van mening dat openbaar heid het best gerealiseerd lean wor den door alle geïnteresseerden toe gang tot de vergaderingen en docu menten te verschaffen. In een korte bijeenkomst elders in het gebouwencomplex van de Nijmeeg se universiteit besloten curatoren in aanwezigheid van de rectoren en afgevaardigden van staf en overig personeel het voorstel van het dage lijks bestuur inzake de bestuurs structuur In een experlmenrtele fase over te nemen. Aan faculteiten en geledingen zal worden gevraagd voor 25 oktober hun oordeel over het voorstel kenbaar te maken. LEEUWARDEN, maandag Leden van de HISWA mogen volgend Jaar exposeren op de Recreana ta Leeu warden, die van 4 tot en met 8 april gehouden zal worden. Dit Is het resul taat van besprekingen tussen de Frie se Kamer van Koophandel, de Recrea na en de vereniging van standhouders Recreana op hefc ministerie van econo mische zaken in Den Haag, zo heeft de Stichting Recreana meegedeeld. Volgens de reglementen van de HISWA mochten de leden van deze organisatie hun soort- en pleziervaar tuigen, bouwpakketten en bootmoto ren niet op andere tentoonstellingen exposeren. Met name dealers uit het noorden van ons land, die graag op de Recrea na wilden staan, voelden zich door deze reglementsbepalmgen van de HISWA gedupeerd. Hun poging om voor bepaalde artikelen dispensatie te krijgen, hadden in de afgelopen jaren geen of slechts weinig succes- Vooral ook door de grote belang stelling van exposanten uit andere sectoren van de recreatie onderging de RecreanatentoonsteUing een snel groeiproces. In het eerste jaar (1966) waren er 60 standhouders en 15000 bezoekers, de laatste maal namen 125 exposanten een totale standruimte van 9000 m2 in en kwamen er 45000 be zoekers, aldus de stichting. (Van onze correspondent) BORGER, maandag Een 25-tons combinatie van de firma Lommeris uit Delfzijl en bestuurd door de 27-ja- rige H. Strating uit Assen is gister morgen om plm 5 uur in Loga (Bij Leer) in Duitsland van de weg ge raakt en een boerenwoning binnenge reden. De truck boorde zich in twee slaap kamertjes, die net door vier kinderen waren verlaten. Hun ouders waren aan het melken en de kinderen waren elders in de woning aanwezig. De chauffeur moest met snijbran ders uit de cabine worden gehaald, wat ongeveer een uur duurde. Met zeer ernstige verwondingen is hij naar het ziekenhuis in Leer overgebracht. De combinatie was total loss. Het huis werd zeer zwaar beschadigd; de gevel werd geheel vernield. VENLO, maandag. Op de Maas kade te Venlo is de 54-jarige doof stomme H. Mans uit Venlo zaterdag nacht mishandeld en van zijn bezittin gen beroofd. Even na middernacht werd het slachtoffer op de Parade te Venlo aangesproken door een drietal jon gens, die de man meetroonden naar de Maaskade, Hier hebben ze hem over vallen en mishandeld en hem vervol gens van zijn twee gouden zegelrin gen, een polshorloge en portemonnee beroofd. Het berooide slachtoffer was door de mishandeling zodanig aan zijn hoofd gewond dat hij naar het zieken huis moest worden gebracht. Het spoor van de daders ontbreekt nog. SAIGON, maandag (NY Times, Reuter, UPI, AP) Ondanks de aanvankelijke weigering vau de regering in Saigon is het van daag in Zuid-Vietnam tot een wederzijde bestand gekomen dat vol gens de opzet van alle partijen tol en met woensdag a.s. zal voort duren. Vijftien uur nadat het bestand, dat door de communistische strijdkrachten in acht wordt ge nomen uit rouw om de gestorven Noordvietnamese president Ho Tsji Minh was ingegaan, (te mid dernacht), gaven het Amerikaan se en het Zuidvietnamese opper bevel in Saigon een verklaring uit. Hierin werd gezegd dat de hun ondergeschikte strijdkrach ten hun. militaire activiteiten in dezelfde mate zullen beperken als de tegenpartij dit doet. Eerder dit weekeinde had de Zuid- vietnameese president Van Tbieu ge zegd dat zijn land weigerde mee te werken aan een staakt-het-vuren. De Amerikaanse regering had zich hier toe reeds vorige week bereid ver klaard. De bekendmaking van het Ameri kaanse en Zuidvietnamese opperbevel werd uitgegeven in weerwil van het feit dat reeds enkele schendingen door de communistische strijdkrachten van hun eigen bestand waren gemeld. Over het algemeen, echter onthielden, de communistische strijdkrachten zich van acties tegen de vijand. De Amerikaanse vice-president Ag- new heeft gisteren, in een vraagge sprek voor de televisie gezegd dat Noord-Vietnam een nieuw initiatief heeft genomen ten aanzien van de vredesbesprekingen over de kwestie Vietnam. HU wilde echter geen bij zonderheden geven omdat de aangele genheid, zoals hij zei, m „een bijzon der delcaat stadium" is. Eerbied Rusland heeft China gisteren, be schuldigd van gebrek aan eerbied je gens Noord-Vietnam en de vorige week overleden president Ho Tsji Minh (die woensdag a. s. wordt be graven). In een uitzending in de Chi nese taal werd scherpe kritiek gele verd op het feit dat de Chinese dele gatie onder leiding van premier Tsjou En-lai reeds enkele dagen voor de be grafenis van Ho Tsji Minh vanuit Ha noi naar Peking is teruggekeerd, „Zelfs indien Peking een nieuwe dele gatie naar Hanoi zendt om de begra fenisplechtigheden voor Ho Tsji Minh bij te wonen, dan nog moet het plotse linge vertrek van de door Tsjou En- lai geleide delgatie beschouwd worden als een gebaar dat een gebrek aan eerbied verraadt voor het heldhaftige Vietnamese volk en zijn leider", aldus de radiouitzending. Kosygin (Van onze correspondent) GRONINGEN, maandag. De rijks politie in Groningen heeft samen met de Groninger politie zaterdagmorgen de 27-jarige J. C. uit Groningen en de 22-jange F. H. B. uit Hoogkerk aan gehouden toen zij terugkeerden van een. rooftocht door de provincie Gro ningen. Er waren, zes agenten nodig om het tweetal dat ernstig verzet bood te arresteren. C. en B. hadden in Bedum twee in braken gepleegd die 155, een gouden horloge en enige armbanden oplever den. Een aantal inbraakpogingen mis lukten en de dieven moesten de benen nemen. De rijkspolitie in Bedum kon het autonnummer achterhalen waar door men ook achter het adres van C. 'kwam, waar de inbrekers in de vroege ochtend konden worden aangehouden. Zij hebben waarschijnlijk nog meer inbraken gepleegd. Het blad van de Noordvietnamese communistische partij Nhan Dan heeft het afgelopen weekeinde officieel be kend gemaakt dat de leiding in het land door een collectief machtsorgoan is overgenomen rm de dood van Ho Tshi Minh. Uit welke partijleden dit machtsorgaan is gevormed wordt door Nan Hban Dan niet gemeld. De Russische premier Kosygin, die naar Hanoi is gereisd om de begrafe nisplechtigheden voor Ho Tsji Mmh bij te wonen, heeft gisteren, bespre kingen gevoerd, met de Noordvietna mese partijsecretaris Le Doean, de voorzitter van de nationale vergade ring Troe-ng Tsjin, premier Pham Van Dong, vice-president Le Doec Tho en minister van defensie Vo Ngoeyen Giap, Aldus een bekendmaking van Radso-Moskou. Met duizenden Noord-Vietnam ezen trok de Russische premier gisteren langs het opgebaarde stoffelijk over schot van Ho Tsji Minh. De overleden president ligt gekleed in een eenvoudig khaki-uniform in een glazen kist. In een afzonderlijke glazen doos liggen twee rubbersandalen die Ho Tsji Minh placht te dragen. Am «^VÏSfs, Noordvietnamese leiders hebben de wacht betrokken rond het opge baarde stoffelijk overschot van Ho Tsji Minh. Op de voorgrond van finks naar rechts Troeong Tsjin {voorzitter nationale vergadering) en Le Doean (partij-secretans). Op de achtergrond, eveneens van links naar rechts, Pham Van Dong (premier) en Ton Doec Thang (vice-presi dent). (Van een onzer verslaggevers) NIJKERK/NTJNSPEET, maandag Twee Am6terdam6e echtpa ren zijn levend verbrand toen de auto waarin zij zaten gister avond omstreeks kwart over acht betrokken raakte hij een gecom pliceerde kettingbotsing op rijksweg 28 onder de gemeente Nij- kerk. De slachtoffers, de 54-jarige H. J. de Vas, zijn 54-jarige echtgeno te H. E. de "Vas-Lang, de 71-ja rige H, Burgers en diens 65-ja- rige echtgenote A. Burgers Twee nieuwe „Missen" uit Michigan in Amerika. Links miss Amerika van 1970, de 21-Jarige miss Michigan Pamela Anne Eldred, die gekroond wordt door de oude miss Amerika. Rechts miss Zwart Amerika, die mee deed aan de verkiezing als miss Zwart Michigan, de 19-jarige Shiiley Washington, PARIJS, maandag (Reuter, AP, NY Times). De Internationa le federatie van verkeersvliegers (IFALPA) overweegt op korte termijn een wereldomvattende staking van vliegers te organiseren als protest tegen het kapen van vliegtuigen, nadat zaterdag secreta ris-generaal Oe Thant van de VN geweigerd heeft de kaping van de Boeing 707 naar Damascus op 29 augustus en het vasthouden van 2 Israëli's aanhangig te maken hij de Veiligheidsraad. Een woordvoerder van de IFALPA heeft gisteren in Parijs gezegd dat het wachten nu is op antwoord van de 52 aangesloten verenigingen op het voorstel tot staking. De vereniging van Ne derlandse verkeersvliegers ver gadert vanavond in Amsterdam over het voorstel. De IFALPA heeft meegedeeld dat at 35 van de 52 verenigingen hebben ge antwoord en dat 98 procent achter de voorstellen van het bestuur staat Slechts de vrijlating van de twee door Syrië vastgehouden Israëli's kan als de aangesloten verenigingen hun steun betuigen, nog voorkomen dat de staking wordt afgekondigd. Mocht tot een staking besloten wor den dan zal deze pas vijftien dagen na afkondiging van kracht worden om de passagiers niet meer ongemak, te be zorgen dan strikt noodzakelijk is. De staking zal 24 uur duren en wellicht herhaald worden. Twee toestellen Zaterdag zijn twee vliegtuigen van de Ecuadoriaanse luchtmacht door een met machine-geweren bewapende groep vermoedelijk bestaande uit studenten gekaapt. Een lid van de bemanning van één der toestellen, die zich verzette is doodgeschoten. Zijn lijk is uit het toestel gezet bij een tus senlanding in de Columbiaanse plaats Tumaco. Daar bleef één der toestellen achter wegens motorstoring. Het an dere vloog door naar Cuba. De kaping zou door een van de deelnemers „ope ratie Ho ^sji Minh" genoemd zijn. Zondag ls een DC-8 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Eas tern Airlines met 85 passagiers en 10 bemanningsleden gedwongen naar Cuba te vliegen. Kooijman, waren buren in de Haarlemmermeerstra a t. Bij de botsing werd hun auto aan de achterkant geraakt door een andere personenauto, waarbij een hevige steekvlam uit de auto sloeg. De auto van de Amsterdammers vatte on middellijk vlam en brandde m korte tijd geheel uit. Twee politiemannen uit Nijkerk die kort na de botsing ter plaatse waren, konden niets meer doen. Vanmorgen kwam op rijksweg 28 tus sen Nunspeet en Harderwijk de 26- jarige D. Gnodde uit Urk om hot le ven. Hij zat met nog drie mannen in een auto die op weg was naar de Deltawerken. De auto viel na een inhaalmanoeuvre over zijn kant. Drie andere personen werden ge wond. Elk weekeinde doen zich onder Nij kerk en Hoevelaken opstoppingen voor omdat de rijksweg naar Am sterdam daar van een vierbaans- in een tweebaansweg overgaat. Behla- ve de kettingbotsing met dodelijke afloop, waarbij vier personenauto's waren betrokken, deden zich gister avond op dezelfde weg nog enkele filebotsingen voor, onder meer bij Hoevelaken, waarbij elf auto's wer den beschadigd. ROTTERDAM De 73-jarlge G. Ruhrup uit Schiedam is zaterdag in het Dykzigtziekenhuis in Rotterdam overleden, 's Middags was hij toen hij met zijn vrouw Üep te wande len aangereden. Zijn vrouw is ern stig gewond. TEXEL Twee Duitse jongens, de 11-jarige Peter Alexander Elbert en de 13-jarige Albert Wieczorek uit Brühl bij Keulen, zijn zaterdag avond op de Postweg in de polder Ei er land door een Volkswagen ge schept toen zij met nog vier vrien den met de fiets aan de hand op weg waren naar hun kampeerboe- derij. Eén van hen werd 30 meter meegesleurd en was op slag dood, de ander kwam zwaar gewond in een sloot terecht. Hij is met een ex tra boot naar het ziekenhuis Den Helder vervoerd, waar hij is overle den. De jongens Waren gaan lopen toen een van hen een lekke band kreeg. Zij kampeerden op Texel met 50 leef tijdgenootjes, De bestuurder van de personenauto, die d«mlicht voerde, verklaarde tegenover de politie dat htj de jongens te laat zag en ze met meer kon ontwijken. ROERMOND In het ziekenhuis van Sittard overleed zaterdag de 18-ja- rige amateurwielrenner Jos Pepels uit Stein. Vrijdagavond kwam hü tijdens een traimngsrit Lp Berg aan de Maas tn botsing met een perso nenauto. AMSTELVEEN —Op de Amsteldijk- Zuid in Amstelveen is de 2Ü-jar!ge A. J. M. Schouten uit Amstelveen zaterdagavond verongelukt na een frontale botsing tussen een vracht auto en de personenauto die hij be stuurde. De twee inzittenden van de vrachtau to en de drie overige inzittenden van de personenauto raakten alle ge wond, AMSTERDAM De 65-jarige T. Goemaat uit Amsterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij vrijdag opliep toen hij op het Dapperplein ge schept werd door een busje waar aan hij geen voorrang verleend zou hebben. Hij werd tegen een 4 meter verder staande vrachtwagen geslin gerd- (Van onze correspondent) NIJMEGEN, maandag De waarnemend directeur van dc Katholieke middelbaar technische school aan de Hatertsewcg In Nij megen, de heer G, Wiokel, heeft vorige weck 200 leerlingen van school gestuurd om hun naar zUn oordcel té lange haar te laten knippen. De heer Wlckel wil geen „hip pe vogels" op school en, zegt hij, „iedere leerling die het daar niet mee eens Is moet masr op de Dam gaan slapen bi) die zwer vers," Begin deze week begon hij dan ook met een inspectietocht langs de 25 schoolklassen. Gemid deld zeven tot acht leerlingen per klas stuurde hU naar de kanper. Ze mochten pas terugkomen ais ze netjes wareu geknipt. De leerlingen toonden zich zeer verbolgen over deze maatregel; „Wij vinden dit een aantasting van onze persoonlijke vrijheid. Moet de directeur nu bepalen wat normaal is?, zeggen ze. Commen taar van de heer Wlekel: „De leerlingen moeten maar eens we ten wat gezag betekent. Later ko men ze terecht bij het kaderper soneel van bedrijven en dan kan dat van pas komen." Wat heeft de heer Wiekei tegen op lang baar? „Kük," zegt hy, „dat haar gaat Op den duur toch maar vies zitten cn dat wil ik niet, want onze leerlingen beho ren niet In het oog te lopen. Ik wil hier geen verwijfde kereltjes cn daarmee uit. Leerlingen die bet daar niet mee eens zijn moe ten maar een andere school zoe ken." (Van onze correspondent) NIJMEGEN, maandag -De 12-ja rige J. M, Zegers tilt het Groesbeekse kerkdorp Bredcwcg bU Nijmegen is zaterdag levensgevaarlijk gewond toen hj] 's middags bU het onkruid wieden op het land van zijn vader met een schopje op ecu projectiel stootte dat ontplofte. Bij de explosie, die met een enorme rookontwikkeling gepaard ging, werd het kind eon arm afgeslagen en werd het rechterbeen zodanig verminkt dal het lator in een Nijmeegs ziekenhuis geamputeerd moest worden. De politie heeft onmiddellijk na het ongeval het stukje land afgezet. De mijn-opruimingsdienst, die een voor lopig onderzoek heeft ingesteld, beeft nog niet kunnen vaststellen wat voor een projectiel de explosie heeft ver oorzaakt. Men vermoedt dat het een mijn is geweest omdat Groesbeek 25 jaar geleden het grootste mijnenveld van Europa was. Half miljoen bezuinigd (Van ome Haagse redactie) DEN HAAG, maandag. De partij raad van do FartU van de Arbeid heeft zaterdag zonder Ingrijpende wij zigingen aan te brengen de begro tingsvoorstellen van het partijbestuur aanvaard. De nieuwe begroting weerspiegelt do kortere armslag van de partij die een gevolg is van massaal ledenverlies in de laatste jaren; er is bijna een half miljoen gulden bezuinigd. De partijraad heeft in de plannen van het partijbestuur alleen een wij ziging op de interne lastenverdeling aangebracht. Op de begroting is in de partij raadsvergadering van enkele zijden, o.a. door de vertegenwoordiging van de FJG, kritiek geuit omdat er te veel zou zÜn geschrapt en te weinig ver klaard. Een voorstel uit deze hoek om de begroting voor nadere toelichting naar het partijbestuur terug te ver wijzen en de beslissing uit te stellen vond geen weerklank. Partijvoorzitter dr. A. Vondeling zegde na deze kritiek wel toe op de volgende begroting de politieke prioriteiten duidelijk te laten uitkomen. De heer Vondeling deelde voorts mee dat het partijbestuur voor de ko mende verkiezingen een campagne team („werkgroep") zal benoemen waarvan hij zelf de leiding heeft. De Amsterdamse journalist Hnn Lam mere. die ook lid van het partijbestuur is, zal tot maart 1970 als onbezoldigd coördinator van het team optreden, in afwachting van de benoeming van een bezoldigde „campagneleider". In het campagneteam zullen ook leden van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid worden benoemd. (Van. onze correspondent) VENLO, maandag. De Ven lose politie pakte zondagmiddag twee jon gelui op die uit een opvoedingsgesticht in Zeist waren ontsnapt. Het zijn de zeventienjarige J. van de M. en de achttienjarige A. N. Het tweetal is naar Zeist teruggebracht. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag, De Amsterdamse politiekapel mag van burgemeester en wethouders van de hoofdstad geen medewer king verlenen, aan een rondrit van zestien praalwagens van het Aals- meerse bloemencorso, die zaterdag 13 september in Dortmund zal worden gehouden. B. en w. van de hoofdstad heb ben het, aldus een woordvoerder van de gemeente, „na alles wat er de laatste tijd rondom de kapel is gebeurd, wijzer gevonden" het optreden te annuleren. Zoals bekend heeft het Amsterdam se gemeentebestuur vorige week zijn afkeuring en ergernis uitgesproken over het optreden van de Amsterdam se politiekapel tijdens een verkie zingsbijeenkomst van de CDU in Dortmund, waar onder andere de mars „Ahe Kameraden" is gespeeld. Naar aanleiding van de moeilijkheden Tond. dit optreden is een regeling ge troffen, waarbij elke uitnodiging aan de kapel om ergens buiten het norma le kader te komen spelen, moei wor den voorgelegd, aan de hoofdcommis saris of aan de burgemeester, als hoofd van de politie. Voor bet optreden tijdens de corso rondrit m Dordmund was, op verzoek van de voorzitter van het Aalsraeerse bloemencorso, op 8 augustus toestem ming verleend. Burgemeester en wet houders verklaarden zich toen schrif telijk bereid zelfs de reiskosten van de kapel naar de Duitse stad te betalen. Geen straf Na overleg met de wethouders heeft loco-burgemeester dr. p. J. Koets de leiding van de politiekapel afgelopen vrijdag laten weten dat het beter was zo kort na de moeilijkheden niet in Dortmund op te treden. Een woord voerder van de gemeente deelde van morgen mee dat het annuleren van de muzikale medewerking aan. het bloe mencorso m de Duitse stad „ook weer niet als strafmaatregel jegens de kapel moet worden gezien."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1