w AMAC, 'n soort consumentenbond voor automobilisten ROTTERDAMS DAGBOEK Hanson de perfectionist vloeibare en gasvormige produkten Met pijpleidingen voor KORT GEDING OVER LEVERINGSVERBOD LEESPORTEFEUILLES Inschakeling brandweer RDM voor Heyplaat Felle kritiek op uitvoering van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ROTTERDAM RIJNMOND Kris kras 125:- Aan NEH komt een leerstoel in het verzekeringsrecht Containerschip te water in Capelle Voedings voorlichting KIEK HET DIER Rede mr. J. C. Verduin Rotterdamse schipper in Groningen aangehouden TRAMLIJN 3 WEER VIA OUDE ROUTE pagina 4 - vrijdag -ÏO oktober 1969 Ook maandagmoraen opin GUn til af schrift b»tt den verwacht in het geval zich bijv. een explosie zou voordoen. Anderzijds moeten pijpen tegen roestvorming worden beschermd. In. de Botlek ont breekt nog wel eens wat aan de ont watering, zodat een voortdurende con trole noodzakelijk is." In nauwe samenwerking met de be trokken. bedrijven is er voorts een controle- en waarschuwingssysteem ontwikkeld, dat goed werkt. In de be drijven. die aangesloten zijn op een pijpleiding, staat meetapparatuur op gesteld., die geringe afwijkingen „van wat normaal is" registreert, Voordat een leiding in' gebruik wordt genomen zijn er ai vele controles verricht. „"Wij houden bijvoorbeeld bijzonder scherp de hand aan de ligging", ver telt ir, Aarnoudse. Pijpen -die een druk van 20 atmosfeer kunnen weerstaan, worden alvorens ze in gebruik te ne men, proefbelast met 40 SO atmo sfeer. - De belangrijkste maatregel ter ver hoging ivan de veiligheid is echter de aanleg van leidingstraten, waarmee Botterdam al enigè jaren geleden be gonnen is. Van een onzer verslaggever») Volgend voorjaar hoopt Ge- Jneentewcrkcn tc kunnen begin nen met tic bouw van een kilo meters lange „leidingenbrug" in <3e Botlek. Deze brug,'-— enkele meters breed, rustend op ieton« nen palen die 8V2 meter boven de grond uitsteken en daarbo venop een twee meter dik stalen ojnhutsel waarin een groot aan tal pijpleidingen zullen worden o'ij der gebracht is noodzake lijk omdat dé bestaande „lei- tangstraat'1 in de Botlek, hoewel altijd nog zo'n 25 tot 35 meter De wR-betonnen brug (ingetekend op een foto van een deel van het Botlekgebied), waarover een groot aantal pijpleidingen komt te lopen, omdat in de grond geen plaats meer is. breetl, geen .plaats meer biedt aan nieuwe leidingen. Omdafc de behoefte bij de indu strie ami deze mogelijkheid van transport van vloeibare en gas vormige produkten en halfpro- dukten nog steeds snel toeneemt, moet 111611 bovengronds verder: de brug komt langs de gehele Botlek-weg, van Botlekbrug tot aan de Europaweg bij Rozenburg (in het dijklichaam waarover de Europaweg loopt, is nog genoeg plaats, terwijl van de 52 pijpen in de zinker onder het Calandka- naal ook nog een flink aantal on gebruikt is). •Binnenkort wordt de gemeenteraad gevraagd voor de bouw van dit ge vaarte eén miljoenettfcrediet ter be schikking te stellen (adjunct-directeur ir. J. Aarnoudse van Gemeentewer ken: „met vijf of tien miljoen is dit natuurlijk niet bekeken"). De kosten zullen moeten worden terugverdiend door "bij de bedrijven een fikse reke ning in te dienen voor het recht om hier een leiding te mogen leggen. „Wij hebben zorgvuldig overwo gen", zegt Ir. Aarnoudse, „of er geen andere oplossing was. Zo'n hoge brug maakt het landschap dat in de Botlek toch al ïüet geweldig fraai is,er na- tuurJijk niet mooier op. We hebben gedacht aan een kokoer met leidingen over de grond, maar dat brengt meer risico's met zich mee dan een brug. Op een brug liggen de leidingen een stuk hoger, dus veiliger als er onver hoopt eens iets ernstigs mocht gebeu- De brug wordt meter hoog zo dat ér geen gevaar bestaat dat de lei dingen .worden beschadigd door bijv. botsingen. Leidingen ondergronds hebben het voordeel dat van de grond een dempende uitwerking mag wor- Ir- Aarnoudse: „De controle is mak kelijker en beter, terwijl men het risi co uitsluit dat men onverwacht op eei leiding stuit zoaJs nu nog vaak genoeg gebeurt, omdat oude leidingen (gas, water, riolering) vaak kris kras door elkaar liggen» Dit geldt natuurlijk vooral voor grote leidingen zoals die voor hét olietransport naar Antwer pen, Amsterdam en het Ruhrgehicd. Een concentratie is beslist nodig". „De hoeveelheid stoffen die door de industrieën uitgewisseld worden neemt sterk toe", bestuit ir. Aarnoud se. „Het transport per pijpleiding Is het beste wat mogelijk is. Ik kan me vooratellen, dat het bij sommige men sen tot de fantasie spreekt als ze ho ren dettt, allerlei- "gevaarlijke stoffen door leidingen worden gepompt, vaak onder hoge druk. Maar stelt u zich eens voor als er geen leidingen waren en datdit transport per tankauto plaats zou moeten vinden." AMSTERDAM, vrijdag (ANP):Opnieuw probeert een exploï- Mailt van een leesportefeuillebedrijf, de. heer P. Sanders uit Dordrecht, *-vaai een kort geding een leveringsverbod van de bekende geillustreer- ae weekbladen, dames- en kinderbladen aan. leesportefeuiliebedrij- ven, opgeheven te krijgen. ,'py;Gistermorgen diende het kort £gëding dat hij tegen de uitgeve rijen Spaarnestad en de geïUus- ^'irèèrde Pers, de holdingcompany van deze bedrijven, de Verenigde "-Nederlandse Uitgeversbedrijven ^(VTÏÜ)het distributieorgaan, van ■•deze bladen, de N.V. Aldipress en iieèn tijdschriftengrossier, Tijd- •schriftencentr&le Dordrecht had Aangespannen voor de president (ADVERTENTIE) Uw geld is meer waard bij ter tMeuten.,... neem bijvoorbeeld l deze polyaether matrassen, j normaal zou U daar f,125.- tot f.132.50 voor betalen, nu I kaopt U ze met meer dan veèr- I; tig gulden voordeel. 1 2-Persoons matrassen van een - hoogwaardige kwaliteit poiy- aether, dat een prima ligging garandeert, bovendien stofvrij is én gemakkelijk te hanteren, j Deze matrassen mat doorge- r stikt bovenblad, overtrokken l met fraaie damast en afgewerkt met geborduurde boorden, nu j: voor zo'n speciale prijs. 2-paVsoona polyaether matrassen 120x190 cm 130 x 190 cm Vrijdagavond om 6 uur begint -de verkoop van deze 2-par- - soons polyaethsr matrassen r-yan een prima kwaliteit, met doorgestikt bovenblad, gebor- duurde boorden, bat damast ■>in de kleuren blauw of goud. van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman. De eiser vroeg een bevel aan de uit geverijen ea de VNU het leverings verbod in te trekken en een bevel aan de tijdschriftencenitrale door te gaan met aan hem te leveren op straffe van een dwangsom van 10.000. De raadsman van de heer Sanders, mr. D. A. Hogenraad, stelde dat de VNU negen-tiende van de Nederland se tijdschriftenmarkt beheerst en dat er geen vrije markt meer is. Het ver bod is volgens de advocaat een on rechtmatig, onbehoorlijk en ongeoor loofd handelen. Aldipress deelde vorig jaar oktober aan allé tijdschrif tmgro&siers en kiosk- ondernemingen mee dat de levering aan leesportefeuillehouders direct moest worden gestaakt „om het lees portefeuillekwaad te elimineren". Als zij toch nog zouden leveren zouden zij zelf van elke leverantie worden uitge sloten. De wet op de economische mededin ging-geeft de minister van economi sche 'zaken, dte mogelijkheid tegen eco nomische machtsposities op te treden, De Nederlandse Organisatie van Leea- portefeuille-uitgevers (NOLU) heeft in oktober 1968 de minister verzocht een lever in gsplicht aan gedaagden op te leggen, maar een beschikking hier op kan nog geruime tijd op zich laten wachten. De raadsman der gedaagden, mr. H- J, Hüffer, zei dat van begin af aan het gevaar der leesportefeuilles is onder kend en daarom het nu ingenomen standpunt niet nieuw is. De leesporte feuilles zijn een fikse van jaar tot jaar toenemende concurrent die men pro beert in te dammen. Hij stelde dat de leesportefeuilles steeds op illegale wijze aan hun bladen zijn gekomen. De president doet donderdag 16 ok tober uitspraak. (Van een onzer verslaggever) ROTTERDAM, vrijdag. Per 1 januari 1970 komt er ecu leer stoel verzekeringsrecht aan de Nederlandse Economische Hoge school. Dit is mogelijk dankzij fi nanciële bijstand van de Stich ting Verzekeripgswetenschappen. In deze stichting zijn verenigd: het Actuarieel Genootschap, de Neder landse Unie van Schadeverzekeraars, de Nederlandse Vereniging ter bevov- dcring van het levensverzekeringswe zen, de Stichting Vakontwikkeling verzekeringsbedrijf, de Unie van As surantietussenpersonen en de Vereni ging voor Vereekeringswefërischa'p. Van de zijde van de Algemene'Rot terdamse Studenten Vereniging is in een vergadering van het college van overleg geageerd tegen de financiering door het bedrijfsleven van deze nieu we leerstoel. De ARSV vindt het niet juist, dat blijkbnar alleen deze wijze van financiering de instelling von deze leerstoel mogelijk maakt. CAPELLE AAN DEN IJSSEL, vrij dag- (ANP). Bij A. Vuyk en Zo- ncn's Scheepswerven In Capelle aan do Ussel Is vanmiddag het 1680 ton metende containerschip Minho, be stemd voor Sea Containers Ltd. in Londen, te water gelaten. De Minüio is voor Vuyk en. Zonen dë eerste van een identieke serie van vier, die voor september 1970 moet worden afgeleverd. Drie schepen van hetzelfde type en dezelfde tonnage worden gebouwd bij de Zaanlandse Scheepsbouw Mij. De Minho zal worden ingezet op de dienst van Sea Containers Ltd. naar Portugal en de aanvoer van containers voor grotere containerschepen verzor gen. De nieuwe sea-containerschepen kunnen een 120 containers van 20 voet vervoeren. Zij krijgen een lengte van 85 meter. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM, vrijdag. De be drijfsbrandweer van dc Rotterdamse Droogdok - Maatschappij wordt inge schakeld, by de bestrijding van" bran den in de. wfjk Heyplaat. Een voorstel hiertoe werd gisteren met algemene stómmen, aanvaard door dé gemeente raad. Het gebied, waarover dit brand weerkorps zal waken, bestaat uit het woon- en havengebied Heyplaet, de pieren 5 tot en met 0 aan de Waalha ven en de gebieden grenzend aan do Werkhoven, ,le en 2e EemLaven en de Prinses Beatrbdhaven noorzdjjde. Overeengekomen is, dat de RDM- bedr ijfsbrandwe er bij klein alarm zelfstandig zal optreden. Bjj middel en groot alarm .komt de gemeentelijke brandweer in actie. Voor de deelneming van dé be drijfsbrandweer aan de repressieve brandbestrijding van de gemeentelijke ■brandweer zal- jaarlijks aan de BÓM een vergoeding van vijftienduizend gulden worden betaald. Op 14 oktober zijn de heer P. van der Sluis én mevrouw J. van der Sluis-MLnekus, wonende Tuinpad 27 in Spijkenisse, 60 jaar getrouwd. De heer Van der Sluis is geboren in He kelingen en mevrouw Van der Sluis in Zuidland. Zij zijn.respectievelijk 8f €0 jaar. „Kijk eens het was toch zo, dat je al benauwd werd wanneer je een garage Binnenreed. En vooral als je er na een reperatie^ weer uit moest". W. F. Marquart, op zijn. zachtst gezegd een vlotte prater met kleine pientere oogjes onder vrij wel constant opgetrokken wenk brauwen. Hij is de voorzitter van de AMAC, een organisatie met zevenduizend leden in het Rijn mondgebied, die als een soort consumentenbond optreedt voor automobilisten. Deze week maakte de AMAC be kend dat haar leden bij 6 Rotterdamse benzinestations merkbenzlne kunnen krijgen met een korting van drie tot vier cent per liter, Er bestaan meer van déze organisaties tn het land. De zusterorganisatie .in Eindhoven heeft 23.000 leden en neemt bij 18 plaatse lijke benzinepompen jaarlijks 2,2 mil joen liter af. In Rotterdam gaat dit nu voor de eerste maal gebeuren. Zegt W. F. Marquart: „In Rotterdam zouden we tenminste 12 benzinestations moe ten hebben» Eigenlijk, zou je op deze manier een landelijk net van benzi nestations moeten opbouwen, waar door de leden van de verschillende plaatselijk gebonden organisaties toch in andere streken goedkoper kunnen tankan". De AMAC treedt niet alleen op als een soort consumentenbond, zij is ooit aangesloten bij de Nederlandse Con sumentenbond en werkt in bepaalde gevallen samen met deze organisatie. De vereniging is en dat wordt met grote nadruk gezegd beslist geen inkoopvereniging. We willen alleen onze leden laten profiteren van kor tingen, die door het grote getal moge lijk gemaakt worden'. De vereniging zelf zo wordt gesteld verdient er geen cent aan. Da wieg van de. AMAC (Algemene Motor en Automob'ielelub) stond bij het Rotterdamse Gemeente Energie Bedrijf, waar voorzitter Marquart en secretaris Ph. van Kuijk hun brood verdienen. Het doel was toen en Is nu: het beschermen van de individuele automobilist tegen abnormaal hoge garageprijzen. Zoals gezegd. Je moet niet benauwd zijn wanneer je een ga rage binnenrijdt. En dan telt hoe gro ter de organisatie hoe meer gewicht zjj in de schaal kan 2eggen. De vereni ging beoogt ook goede voorlichting te geven aan de leden over alles wat met aütos en specifieke automerken te maken heeft. Zegt de heer Marquart: „Als je ziet wat voor prijsverschillen er zijn in auto-onderdelen en auto-assecoires. Het is niet voor niets dat de afgelopen jareii de autoshops als paddestoelen uit de grond verrezen zyn. Let wel. Wij gunnen iedereen een eerlijke bo terham, maar het moet natuurlijk niet te gek worden". Veel leden kunnen worden geclassificeerd als „onder maatse" autobezitters. Mensen, die ei genlijk van hun inkomen geen auto TK heb een zwak voor het illusionis- me.- Weet U: in mijn vlegeljaren was het één mijner uitverkoren hob bies. Erg onheilspellend, erg fascine rend ook, doch voor mijn slachtoffers erg tragisch. Wat ik als kind deed had goed beschouwd niets mot illusionisme te maken, het was sadisme. Als ik tij dens een voorstelling weer eens een vrouw had zien doorzagen, den moest dat in de straat óók gebeuren. Maar het vervelende van deze bezigheid was: het ging altijd mis. Zeer merk waardig. Maar komaan, nu eile grapjes ter zijde. De enige twee Nederlanders die op dit moment nog goed met de magische zweep kunnen klappen, dc Rotter dammers Hanson en Clark, nemen vandaag deel aan de Internationale goochelkanip menschappen in Scandi navië. En dit was voor mij aanleiding om daags voor het vertrek van het „Metro Magie Gezelschap" eens een verhaaltje op te tekenen uit de mond van Hanson, het brein achter zijn (naar tegenwoordige begrippen) unie ke show. Dit alles vertelde hij me. „Het gaat me om de good-wlil. Zuiver en alleen om de good-will. Kijk, het is grappig om een. trofee te winnen, maar het is nóg grappiger om iels te verdienen. Zeg nou zelf. Weet je, we gaan niet alloén voor die titelstrijd naar Zwe den. Ben je mal. We geven enkele voorstellingen in stad en dorpen en treden, ook op voor de tv. Het moet rendabel zijn.- Dat spreekt voor zich. Je moet niet vergeten dat we zes man personeel hebben. En personeel kost geld. Bovendien zijn we minstens twee maal 20 laag onderweg, dan wel ke andere artiest ook. We sjou wen ons rot aan allerlei apparaten. Alles moet in. de aanhang-twee wieier. Harder, dan zestig kilometer rijden is er niet bij. En toch maar zorgen dat we elke keer minstens twee uur van tevoren .tev bestemming zijn. Dat eia ik. Je kunt er donder op zeggen, dat als je iets holderdebolder opzet, het een compleet fiasco wordt. Onze show is op de minuut afge stemd. Alles in de juiste volgorde met de stopwatch in de band. Dat klinkt gek, maar het Is zo. Ik kan voor d'it HANSON: „Je moet iets niet hol derdebolder opzetten". werk geen slordige ménsen gebruiken en zeker geen domme. Aan knappe meisjes die dom zijn heb ik niets. Dan zou ik geen week meer bestaan. Neem nu het zaagnummer. De vrouw die dit ondergaat is voor honderd vijftigdui zend gulden verzekerd. Dat moet. Gevaarlijk? Wat is gevaarlijk. Ik zei al, sis men werkt volgens de regels kan er niets fout gaan. Maar ik heb eon strenge voorselectie bij de dames. Ze moeten, wat 'ik al zqi, Intelligent zijn, maar ook zéér aantrekkelijk. Bo vendien zo licht mogelijk, Vliëgge- wichtjes, dat is het. Het !s teamwork, In vroeger jaren stond de illusionist op eenzame hoogte, nu moet ie hei hebben van zijn assistenten. Die romantiek van vijfentwintig minuten optreden, moet men vergeten. Zo gauw mogelijk. Er komt meer voor kijken. En willen we ons handhaven en dat wil Ik, anders h«d lk even goed directeur van een distilleerderij kunnen blijven dan dienen we te streven naar perfectionisme. Je moet op honderd dingen tegelijk letten. Wat je dacht van het beroepsgeheim. Ik duld geen onbekende op de Bühne. Als er één vreemde loopt te neuzen, gaat het doek niet op, Pertinent niet. In het contract met de medewerkers is ook een spreekverbod opgenomen op straffe van een aanzienlijke geldsom. Verbeeld je, zeg, dat de trucs maar rond geslingerd Werden. Waar bleef ik dan? Clark en ik zijn momenteel de enige twee illusionisten ln Nederland, wellicht in heel Europa. Dat moeten we zo lang mogelijk handhaven.'' EEN KwRT BERICHT voor buis- vrouwen. Het produktschap voor Groenten en Fruit nodigt U uit tot het bijwonen van een voedings-voorlich- tingsbijcenkomst. Het programma vermeldt naast een toelichtend praatje door een. voedingsdeskundige enkele kleurenfilms, zoals .Groenten en Fruit, wat doen we ermee', ,mijn liefde is groen' (met o.a. Pieter Lutz en Bepple Hooijen ,Het ligt voor de hand' (met o,a. Lex Goudsmit). De bijeenkomsten worden gehouden maandag 13 okt. (20.0D uur) In Het Verzamelgebouw aan. de Stre veis weg, dinsdag 14 okt. (14.00 en 20,00 uur) in het Jeugdge- bouw 't Slag aan het Sandelingeplein 20, donderdag 13 okt (14.00 en 20.00 uur) in De Doelen. De toegang dames, Is gratis. Consumentenvizier en de Famous Photographers School organiseren on der de slogan „Kiek uw dier" een fo towedstrijd voor iedereen. Tot dinsdag 28 oktober a.s. kunt u (maxinfaal vijf) foto's by voorkeur zwart/wit die tot onderwerp hebben „Het Dier" in sturen. by de jury: „Co-op" Neder land, afd, Public Relations/Pers. post bus 0008, Rotterdam. DAGBOEKSCHRIJVER NATUURGIDSEN van het In stituut voor Natuurbeschermings- educatie nemen U deze maand graag aan de hand mee om U rond te lelden in het Krallngse Bos en daarbij allea te vertellen over de flora en de fauna. Zater dag 18 oktober begint de wande ling om half tien en zaterdag 25 oktober ora twee uur. De start Is belde keren tegenover de manege aan de Krallngse weg. Deelnemers kunnen dan gratig de brochure .vogels tn herfst in winter' In hun bezit krijgen, doch aan de andere kant wordt hun wel vriendelijk gevraagd een kwartje te atortón in het Naluurfonds, PH. VAN KUYK kunnen rijden, maar dat om een veel heid van factoren toch willen doen. Zij zijn het eerste de dupe van som mige kwalijke praktijken in de .auto branche. Juist voor dezt mensen is een orga nisatie als de AMAC nuttig. De ver eniging geeft ook adviezen met be trekking tot autoverzekeringen en adressen van bonafide tweedehands autohandelaren. „Kijk", zegt de heer Marquart, „je kan natuurlijk wel briefjes met het woord .protest' op je achterruit plak ken, maar met een grote organisatie bereik je hetzelfde zo niet meer". ROTTERDAM, vrijdag. Dc nieu we Rotterdamse gemeentesecretaris mr, Th. 3, C. Verduin heeft in dc rede, waarmee hti zijn ambt aanvaardde, ernstige kritiek geuit op dc uitvoering van de Wet op dc Ruimtelijke Orde ning, die sinds 1905 fungeert. Hij vond, dat het uitvoeringsbesluit de gemeenten noopt tot „detaillistisch peuterwerk' en dat jurisprudentie hen werpt in „een diepe put van star formalisme". „Het recht heelt rxu eenmaal de ei genschap achter de ontwikkeling van het maatschappelijk leven aan te lopen. Een tot op zekere hoogte werk zaam remedium is gelegen in een flexibel, bewegelijk, op de levende werkelijkheid ingesteld recht, dat af stand doet van een formalistische wetstoepassing, Zo hadden wij ge droomd van een nieuwe fase in de rechtsontwikkeling bij de toepassing van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Helaas, wij hebben het beloofde land wel zien liggen, maar wij moch ten het niet betreden", aldus mr. Ver duin. Voorts pleitte hij voor een grotere openheid. Grotere openbaarheid van nota's en rapporten zou volgens hem ertoe bijdragen het vertrouwen in de objectiviteit van het gemeentebestuur en zijn adviseurs te vergroten. Mr. Verduin heelt mr.. J. C. Knap opgevolgd als gemeentesecretaris. In 19Ö0 was hij reeds opvolger van mr. Knap als hoofd van de secretarieafde ling Openbare Werken. (Van onze correspondent) GRONINGEN, vrijdag. De Gro ninger politie heeft vannacht de 44- jarige schipper T. E. uit Rotterdam aangehouden. De mnn bood in de Haddingesli-aat te Groningen aan voorbijgangers wa pens te koop aan, In de auto van E. bleek een grots verzameling inbre- kerswerktuigen te liggen. Verder vond de politie een partij ballpoints, die bij nader onderzoek miniatuur pistolen van Duitse makelij bleken te zyn. De man is aangehouden wegens overtreding van de vuurwapenwet maar heeft verder nog geen bekemte- ROTTERDAM, vrijdag. Met in gang van dinsdag 14 oktober zal tramlijn 3 weer via zijn normale route van Kralingen (Laan van Nooitge- dacht) naar Blijdorp (Diergaarde) en terug rijden. Zoals bekend reed lijn 3 tijdelijk als ringlijn door Blijdorp, ln verband met de asfalterlngswerkzaamheden aan. de Sladhoudersweg. Een cn ander bete kent dat per 14 oktober alle tijdelijk ingestelde haltes voor lijn 3 komen te vervallen en alle tijdelijk opgeheven haltes weer in gebruik worden ge steld. Het tijdelijk opgeheven eind- en be ginpunt bij de Diergaarde komt dan weer als eind- en. beginhalte ln dlenat.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2