S chaduwbegroting langs ande re weg Rinus Israel: 'Sparta moet gezicht redden' 'Seizoen is nog niet verloren' Feijenoord wantrouwt aangeslagen Sparta GSHHH3- COMMENTAAR 03331 MENINGEN OVER DE DERBY Velox-SW dag eerder Chinees-Russisch overleg De Rhodos-formule OVE KI Uitgaven Kritiek HANS EIJKENBROEK HOUDT HET OP 0-0 UITVERKORENEN Feijenoord-AC Milan wordt geleid door Portugees trio Zwart Wit '28 op de Vaan tegen Overmaas Begrotingstekort Leefbaarheid Man bekent overval op bank Arnhem vrijdag 10 oktober 1969 - pagina KOSïGINS korte bezoek aan reking, waar htf Tsjou En-lal ontmoette, blijkt de voorbode te zijn geweest ven enige ontspanning tussen de belde grote communlstl- tche mogendheden, die kort tevoren nog zo dreigend te genover elkaar hadden gestaan. Hoe dicht ze bij een wer kelijke oorlog zijn geweest, valt achteraf niet precies te jeggen. Er zijn echter aanwijzingen genoeg, dat aan Rus sische zUde een plan tot uitschakeling van de Chinese atooia-histallaties in Sinklang serieus is overwogen. Men heelt ook de Sowjet-dlplomatle koortsachtig aan het werk geiten om naar het Westen de veiligheid te verzekeren. Ia elk geval Is het uitgelopen op een besluit tot het voe ren van onderhandelingen Inplaats van op oorlog. Zorza. (men zie zijn artikel op deze pagina) meent er een Chi nees zwichten voor de Russische dreiging In te zien. Het is echter ook zeer wel mogelijk, dat een Russische analyse omtrent de kansen en risico's van een oorlog tegen China niet zo gunstig is uitgevallen. Wat sterk de aandacht moet trekken Is, hoezeer het nu weer weggeëbde oorlogsgevaar een zaak Is geweest van stemmingmakerij veeleer dan van onweerstaanbare politieke fataliteit. Want te Moskou kan 'ER het gesprek tussen mevrouw Meïr, de Is raëlische premier, en president Nlxon heeft wei nig officieels verluid; maar alle tekenen wijzen er op, dat het voor de bezoekster gunstig Is geweest. De vraag Is alleen of zij toch niet Iets terug heeft moeten doen voor een beloofde voortzetting van de levering van straaljagers en ander strategisch materiaal en voor (ver moedelijk) een lening. Het zou kunnen zijn, dat daar van haar kant een beginsel-toezegging tegenover heeft ge staan Inzake aanvaarding van de Rhodos-formule voor onderhandelingen met de Arabieren. Rechtstreekse on derhandelingen zijn dat niet, omdat bij die formule de delegaties In afzonderlijke kamers zitten met een ver tegenwoordiger van de VN als berichtende en bemid delende tussenschakel. Dc suggestie voor zo'n gang van zaken zou wel eens de vrucht kunnen z(jn van het overleg van de grote vier over een oplossing van het Midden-Oostelijk conflict Het Is een veronderstelling, die steun vindt in het feit, dat thans Egypte (ronder twijfel onder druk van de SowJet-Unie) zich definitief voor zulk een Indirect over leg heeft uitgesproken, nadat enige vroegere bereidver klaringen telkens weer waren ingetrokken. Nu kan een definitieve Israëlische uitspraak niet worden verwacht vóór de over enige weken te houden verkiezingen. En men zich ook nu moeilijk illusies maken over een opgeven dooT de Chinezen van hun aanspraken op In de vorige eeuw door „tsaristisch geweld" verloren gebied in Oost- Azië. Overigens was er- natuurlijk wel meer aan de orde dan een (onoplosbare) onenigheid over de grenzen. Er bestaan ook al een reeks van jaren ernstige ideologische geschillen tussen China en de Sowjet-Unie, waarbij achter marxisti sche frasen zich machtsaanspraken verbergen, die een duidelijke verwantschap vertonen met het vorige-eeuwse Imperialisme van de Europese staten. Men weet, tot welke spanningen tussen de afzonderlijke staten de imperialisti sche concurrentie heeft geleid, zonder dat daaruit per de finitie oorlogen voortkwamen. Zou de Sowjct-ünie China weer min of meer in het ga reel hebben gekregen, dan moet dat wel spoedig blijken. Voorlopig lijkt de gang van zaken meer te duiden op een veldwinnen bij de Sowjet-leiders van het besef, dat het vinden van een basis voor coëxistentie met de ongemak kelijke buurman-concurrent nog het kleinste kwaad Is. het staat wel vast, dat Israël aan geen onderhandelingen zal deelnemen, waarvan niet het doel een vredesverdrag is. Ondertussen heeft de VN-vertegenwoordiger, Zweed Gunnar Jarring, zich weer naar zijn ambassade te Moskou begeven. De tijd van handelen is nog niet aan.- gebroken, omdat ook de vertegenwoordigers van de grote vier zich nog nader moeten beraden. Zo is het te vroeg voor voorspellingen of grote verwachtingen. Wel mag nota worden genomen van de belangrijke Egyptische concessie, daarin bestaande, dat Cairo onderhandelingen niet meer afhankelijk stelt van een voorafgaande ont ruiming der l?ezette gebieden, Nasser heeft de laatste tijd enige ernstige militaire tegenslagen gehad: eerst de kleine Israëlische overval In veroverde Russische tanks met een hoog dodencijfer en daarna dc mislukte poging van zijn commando's om het Suezkanaal over te steken. De Russen moeten door deze feiten gesterkt z|jn in hun mening, dat van een volgende ronde in dc oorlog alleen maar onheil voor de Arabieren (en henzelf) is te ver wachten. Z|j weten ook, dat het einde van de oorlog eigenlijk uitsluitend een kwestie is van Israèlisch-Egyp- tlsche overeenstemming. liet moeilijke alleen is, dat hun belang, dat z|j zeker niet willen schaden, geenszins onder alle omstandigheden met zo'n overeenstemming is ge diend. TAE discussies naar aanleiding van de recente Miljoenennota 1970 ■*-1 bewegen zich binnen de enge grenzen die door die nota zelf ge steld zijn, n.l. het beleid op korte termijn. In de navolgende beschou wing willen wij het beleid op lange termijn centraal stellen. Daarbij maken wij ons los van de overwegingen van partijpolitieke aard en ook van de vraag of onze suggesties politiek haalbaar zijn. Het is ons oogmerk een duidelijk alternatief te bieden voor het in de Miljoenen nota 1970 uitgestippeld beleid. Om onze meer op de lange ter mijn gerichte visie concrete inhoud te geven stellen wij een alterna tieve begroting op, die wezenlijk afwijkt van de door het kabinet-De Jong ingediende nota, bestaande recreatiegebieden en het ontwerpen van nieuwe van groot be lang in een land waar de groenstroken schaars zijn. Voor ontwikkelingshulp dient o.i. 30 miljoen meer te worden uitgegeven dan minister Witteveen voorstelt, zo dat hiervoor in ieder geval nu reeds 1% van ons nationaal inkomen wordt afgestaan. De democratisering van het onder wijs komt eerst goed op gang wanneer het lager, middelbaar en beroepson derwijs in sterkere mate dan voorheen deelt in de uitgavenstijging. Daarom stellen wij in onze begroting een extra bedrag van 136 miljoen, voor het niet- wetenschappelijk onderwijs ter be schikking. Een van de knellende punten in de infrastructuur vormt het wegennet. De motorisering van het wegverkeer noopt tot het reeds in 1970 uitgeven van 1320 miljoen i.p.v. 1220 miljoen voor aanleg en onderhoud van wegen. Daarnaast stellen wij voor het aan houden van een tweede auto in de consumptieve sfeer zeer zwaar te be lasten, vooral om het particuliere au togebruik af te remmen. Wij achten het in verband met de recente internationale ontwikkelingen mogelijk de uitgaven voor de defensie met 400 miljoen te verlagen, d.i, tegen, de 10 pet. Op de uitgaven voor de landbouw dient o.i. ISO miljoen te worden bezuinigd door een matiging van de overheidssteun. Voor de land bouw en visserij komt dan i.p.v. 1232 miljoen 1082 miljoen beschikbaar. In de sfeer van de sociale voorzieningen zouden wij een bezuiniging vaa onge veer 7% willen doorvoeren o.m. door aan het eigen risico een grotere plaats toe te kennen en door stringentere nonnen aan te leggen voor sociale uit keringen. Langs deze weg kan globaal 200 miljoen worden bezuinigd. De uit gaven voor buitenlandse betrekkingen kunnen met 10 miljoen worden ver laagd. De benarde financiële positie van de grote gemeenten tenslotte kan o.i. worden verbeterd door een progres sieve woonplaatsbelasting in te voe ren. Van de kleinere gemeenten kan. worden geëist, dat zij hun eigen belas tinggebied uitputten, wat op hert. ogen- Wij nemen bewust het risico fouten te maken. Het ontbreekt ons aan het apparaat een zo gecompliceerde nota te ontwerpen als door minister Witte veen is aangeboden. Bovendien ont breekt de tyd onze visie tot in details uit te werken. Wij worden gedreven door de overweging dat een beleid ge richt op het vermijden van een con juncturele onevenwichtigheid, met de waarborg inhoudt dat een structurele crisis wordt voorkomen. Een dergelijke structurele crisis kan zich manifesteren in grote structurele werkloosheid, in een te schoksgewijze concentratie van het bedrijfsleven, in een acute achterstand van de infra structuur bij de ontwikkeling van de particuliere sector, In een landelijke verkeerschaos, in een numerus clausus -oor lager- en middelbaar onderwijs, in een te hoog niveau van sociale voorzieningen en defensie, In een zich op landelijke schaal manifesterende Rotterdamse expansie en In een nood situatie voor de grote gemeenten. Het voorkomen van een dergelijke crisis toestand vereist een lange-termijnbe- leid dat wezenlijk afwijkt van het huidige. Wy concretiseren onze visie door zowel aan de uitgavenkant als aan de ontvangstenzijde van de begro ting wijzigingen voor te stellen. DINSDAG a.s. start de Tweede Kamer met de algemene politieke en financiële beschouwingen. Daarbij komt minister Witteveens Miljoenen* nota 1970 uitvoerig aan de orde. De discussies over de rijksbegroting bewegen zich doorgaans binnen een door het begrotingsbeeld bij voorbaat bepaald stramien. Slechts zelden komt het tot essentiële afwijkingen van de daarin getrokken beleidslijnen, omdat die afstuiten op het stereotiepe verweer dat de voornaamste elementen in het patroon van inkomsten en uitgaven nu eenmaal vast liggen. in een artikel in het weekblad Economisch-Statïstische Berichten van 22 oktober a.s. zal een drietal economen, verbonden aan de juridische faculteit van de Universiteit van Amsterdam, laten zien, dat een andere aanpak wel degelijk mogelijk is. Daartoe hebben zij, op een zakelijke basis, los van politieke dogma's, een schaduwbegrotlng ontworpen, waarmee zij tot een verbreding van de discussies hopen bij te dragen. Vooruitlopend daarop publiceren wij hiernaast de hoofdlijnen van hun ideeën, die in genoemd tijdschrift meer in den brede zullen worden toegelicht, □e auteurs: prof. dr. A. Heertje (lid van de pvda), drs. N. Cohen en drs. R. Schöndorff (belden lid van D'66). Prof. dr, A. Heertje Drs. N. Cohen Drs. B. Schöndorff Wij stellen voor de uitgaven ten be hoeve van de technologische ontwik keling en het regionale beleid te ver hogen van 231 tot 331 miljoen. Do schoksgewijze concentratie in het be drijfsleven, de sluiting van onderne mingen kan gepaard gaan met een zo danige omvang van de structurele werkloosheid dat alleen door een vol doende krachtig compenserend Lidu- .strieel beleid ongelukken worden voorkomen. Tegenover deze toene ming van de uitgaven met 100 miljoen stellen wij een vermindering voor van de financiële steun aan niet meer le vensvatbare bedrijfstakken, eveneens ten bedrage van 100 miljoen. De post vrijetijdsbesteding, jeugd- vorming, volksontwikkeling en sport willen wij verhogen van 179 tot 260 miljoen. Zo is net ontwikkelen van bhk nog met overal het geval is. Daarnaast dient de centrale overheid het begrotingstekort zoveel mogelijk te beperken, zodat de rente niet nog moer wordt opgevoerd door het be riep op de kapitaalmarkt. Onze voor stellen met betrekking tot de uitgaven komen erop neer dat per saldo 483 miljoen minder wordt uitgegeven, ter wijl voor enkele o.i. essentiële onder delen van staatszorg 387 miljoen meer wordt uitgegeven. Wenden wij ons nu tot de inkom stenzijde van de begroting. tegenstelling tot de regering de omzet belasting nu niet opnieuw verhogen, zodat 105 miljoen minder m de over heidskas vloeit, waartegenover een verminderde druk op het prijspeil staat. Teneinde de toch al moeilijke liqui ds teits-positie van de kleine onderne mingen niet in ernstige mate te ver zwakken, willen wij de kunstgreep van minister Witteveen om de restitutie van de teveel geheven omzetbelasting ten bedrage van 440 miljoen uit te stellen gedeeltelijk ongedaan maken -p. door 200 miljoen aan de ondernemers Belastingen wrug te geVen. In de eerste plaats zouden wij wil len afzien van de aanpassing van de belastingtarieven, de z.g. inflatie-cor rectie, zodat de 600 miljoen die door de nominale inkomensstijging in de vorm van inkomsten- en loonbelasting is ontvangen, met wordt teruggege ven. In de tweede plfats willen wij m IN DE SIGARENWINKEL annex slijterij van Rimis Israel aan de Polderlaan wordt deze dagen meer gesproken over de Cup-wed strijden tegen AC Milan dan over de derby tegen Sparta, maar des- ondanks loopt de kaartverkoop voor zondag zo goed, dat Feijen oords aanvoerder rekening boudt met bet feit dat de Kuip uitver kocht zal zijn. door HANS REISMANN Nuchtere en lakonicke Rinus Israel staat minder bij de ontmoetingen te gen de Italiaanse bekerhouder stil dan ztjn supporters. Israel: „Milan komt pas in november. We concentreren ons nu helemaal op de strijd tegen Sparta, die overigens voor mij niets bijzon ders betekent." Ondanks het feit dat de vorm van Sparta hemelsbreed verschilt met dl*} van Feijenoord is Rinus Israel niet helemaal genist. „Ja,J zegt hij, „Spar ta maakt momenteel een crisis door, maar ik zou toch liever hebben gezien dat het net als wij ongeslagen aan de kop van de ranglijst zou hebben ge staan. Dat zou het voor ons alleen maar gemakkelijker hebben ge maakt. Want nu is er voor Sparta fei telijk nog maar een mogelijkheid om het gezicht te redden: Feijenoord ver slaan. Sparta zal ongetwijfeld geladen in het veld komen." Op het spel van de landskampioe nen tegen Go Ahead is nogal wat kri tiek ontstaan, maar Rinus Israel maalt daar om. „Gezien het resultaat zijn er toch alle redenen om tevreden te zijn. Zolang ik bij Feijenoord speel hebben we in Deventer nog nooit gewonnen. Ik moet toegeven, vooral na rust heb ben we niet best gespeeld. Het was wat rommelig, mede door -enkele ver anderingen. Op een gegeven moment speelden we met vier middenveldspe lers en twee spitsen. Dat was bepaald geen succes. Maar over het geheel genomen draaien we zeer goed. hoewel het ook zo is dat de tegenstand over het alge meen zwakker is dan vorig jaar. Clubs als bijv. Go Ahead en AÖO hebben wat spelers verkocht en de nieuwe Rinus Israel jongens hebben dat nog niet voldoen de kunnen opvangen. Maar dat lijkt me een kwestie van tijd'. „ER IS GEEN enkele reden om Feijenoord te vrezen. Feijenoord is momenteel erg sterk en vooral in het Stadion zal het niet meevallen, maar bang, nee dat zijn we niet. Het zijn ook maar elf jongens, net als wij. Ik heb zo het idee dat er weinig goals zullen vallen. Misschien wei helemaal niet. Ik houd het op een gelijkspel, 0 Aan het woord is Hans Eijkenbroek, aanvoerder van Sparta en het Neder lands elftal, die zich vrij onbezorgd uitlaat over de komende derby, maar die in zijn hart toch niet helemaal ge rust zal zijn op een goede afloop. Want Sparta maakt momenteel een moeilijke periode door. Hans Eijkenbroek zegt daarover: «Ik weet niet hoe ik het moet verkla ren. Het gaat stroef, het gaat gewoon niet. En er zit erg veel tegen. Van be lang is dat er bij alle spelers de be reidheid moet zijn om voor elkaar te knokken. En die instelling ontbreekt bij sommigen. is dan ook zo moeilijk te accepteren dat ploegen ais Holland Sport en Haarlem hoger op de ranglijst staan dan wij. Zij moeten het tenslotte al leen maar hebben van hun geestdrift." Volgens Hans Eijkenbroek is het seizoen nog niet verloren, maar hij voegt er wel aan toe dat er snel iets zal moeten gebeux-en. „Het is noodza kelijk dat we tegen Feijenoord een goed resultaat behalen', aldus Spar ta's captain. „We zullen daarvoor het accent op de verdediging moeten leg gen. Dan zijn we ook het sterkst; spe len vanuit de defensie en met indivi duele acties proberen toe te slaan. ROTTERDAM, vrijdag. De tijd dat Feijenoord—Sparta een open strijd was is al lang voorbij. Het is zes jaar geleden dat Sparta dankzij een doelpunt van Piet van Miert de derby won. In de elf daarop volgende wedstrijden heeft Sparta slechts drie keer een gelijkspel kunnen behalen, twee keer met O—O en een maal met 1—1. In de acht andere ontmoetingen was Feijenoord supe rieur. Ook nu lijkt Sparta geen enkele kans te hebben. De Kasteel club maakt haar zoveelste crisis door en Feijenoord speelt sterker en doelmatiger dan ooit. Toch zien de Feijenoorders de strijd met enig wantrouwen tegemoet. Zij beseffen, dat Sparta zondag niets te verliezen en alles te winnen heeft. Ri nus Israel heeft gezegd, dat bij Sparta liever ongeslagen naast Feijenoord aan de kop van de ranglijst had zien staan en doelman Eddy Treytel sprak in de zelfde geest: „Sparta heeft dit seizoen in Rotterdam nog niets klaargemaakt. Door een overwinning op Feijenoord zou het in een klap de goodwill van het publiek terug kunnen winnen." Het is echter de vraag, of Sparta daartoe de kracht heeft. Het zelfver trouwen is de laatste weken flink aangetast, de sfeer ïn de vereniging is niet best en figuren als Kowalik (on gezien gekocht), Klijnjan en Kristen- sen schijnen de ware profmentaliteit te missen. Vorig jaar had Coerver nog een „geheim wapen" in de vorm van bulldozer Theo van Toledo, Deze slaagde er inderdaad in, het duo Is- rael-Laseroms een tijdje in verwar ring te brengen, maar tenslotte was het toch de kwaliteit, die het won. Een type als Van Toledo heeft de wat apathische Coerver („Ik leef heel rustig naar deze wedstrijd toe. Ik heb er nog nauwelijks aan gedacht") deze Kwahteit hebben we voldoende. Het Maar een lelt is dat we voor weinig Hans Eijkenbroek klaar maken. We kunnen met koppen. Kowalik is een uitstekende voetballer, maar hij is te klein. Ik ben eerlijk ge zegd wel een beetje jaloers op jongens als Geels, Wery en Kindvall. Die ma ken tenminste goaltjes. Geels bijvoor beeld is een jongen, die ook wij heel goed zouden kunnen gebruiken. We missen iemand van het type Lambert Maassen. Die stichtte in elke verdedi ging grote verwarring.' FEIJENOORD (vermoedelijk): Treljtel; Haak, Laseroms, Israel, Van Duivenbode; Hasll en Jan sen; Wery. Kindvall, Van Hane gem, Moulin. SPARTA (vermoedelijk): Van Be veren; v.d. Veen, Ter Horst, Eijkenbroek, Bentzon; De Quant en Bosveld; Venneker, KJUnJan, Kowalik, Kristensen. SVV: v.d. Roer; v.d. Korpnt, IVarnaar, Van Leeuwen. Pansier; Langhorst, Koudijzcr, Van Beek; Van Reveren, Van Meeleren, v.d. Meer. EXCELSIOR: Geilman; G. den Butter, Tetteroo, Miihlenbruch, Kleingeld (of A. den Butter); De Boom en v.d. Heijden; Libregts, Van Toledo, Kwakkernaat, Bas- sant. HERMES DVSelftal nog niet bekend. keer niet achter de hand. De enige man, die hij in reserve had, was Peter de Quant en deze zal hy waarschijn lijk moeten gebruiken om de uitge schakelde Walbeek te vervangen. Het elftal van Sparta zal pas zaterdag worden vastgesteld. Bij Feijenoord heeft het geblesseer de trio Van Hanegem - Romeijm - Geels deze week de training hervat. Het ziet er naar uit, dat Van Hanegem weer van de partij zal zijn. Romeij'n ia nog niet fit en zal wel tveer vervan gen worden door Guus Haak. Ook Ruud Gels lijkt nog niet in aanmer king e komen voor een réntree. De wedstrijd wordt geleid door Arie van Gemert uit Dubbeldam. De voor verkoop is goed geweest, maar het zai o.a, van het weer afhangen of het sta dion helemaal vol zal lopen. SW gaat het zaterdagmiddag (aan vang half drie) op Harga tegen GVAV over een andere boeg gooien. Trainer Rinus Gosens: „We zullen wat minder risico moeten gaan nemen. We krijgen te veel goals tegen. Dat tast het mo reel aan. We zullen het zelfvertrou wen moeten zien te herwinnem We gaan1 wat meer uit de verdediging spelen, waarbij ik aan het verant woordelijkheidsgevoel en de arbeids- iimxot van dte 'spelers hoge eisen ga stellen.' Tegen GVAV zal Leen Warnaar als Ausputzer fungeren, Langhorst en Van Leeuwen zullen met de bewaking van de Groningse aanvalsspitsen wor den belast en Koudyzer en Van Beek krijgen een taak op het middenveld. In de achterhoede is de geblesseerde Hazebroek vervangen door Pansier, en y. d. Meer keert terug op de linksbui tenplaats. Bob Janse van Excelsior hoopt in de uitwedstrijd tegen HVC doelman Bram Geilman te kunnen opstellen. Verder heeft hij weer de beschikking over linksachter Kleingeld, maar het is nog, niet zeker, of deze de voorkeur zal krijgen boven Aad den Butter, die hem tegen Veendam verving. Hermes DVS zal het om twee rede nen bijzonder moeilijk krijgen bij Roda JC. In de eerste plaats steken de Limburgers in een goede vorm blij kens de vier achtereenvolgende over winningen die zij hebben behaald en bovendien is Hermes DVS verzwakt. Stulvenberg kan niet spelen omdat hij een dijspier gescheurd heeft en Kees van Kooten is in militaire dienst in geënt tegen de pokken zodat ook zijn aanwezigheid dubieus is. Klem en Van Duppen zullen hen mogelijk vervan gen, (Van onze sportredactie) UTRECHT, vrijdag. De beker wedstrijd Velox-SW, die was vastge steld voor zondag 19 oktober, is een dag vervroegd. De wedstrijd wordt nu gespeeld op zaterdag 18 oktober, af trap om drie uur. (Vau onze sportredactie) ROTTERDAM, vrijdag. Feflen- oords thuiswedstrijd tegen AC Milan in de tweede ronde van het Europees toernooi voor landskampioenen zal worden geleid door een Portugees trio, PSV—AS Roma zal onder Hongaarse leiding staau. Het is bi) de KNVB nog niet bekend, wie er scheids- en grens rechter zullen zyn b(j de uitwedstrij den van Feijenoord en PSV. Feijenoord heeft nog niet beslist, waar het in Italië zyn intrek zal ne men. Men aarzelt nog tussen Como en Varese. Estudiantes logeerde deze week in het Palacehotel in Varese, dat op een kleine col is gelegen. Celtic gaf vorig jaar de voorkeur aan Como. Feyenoord is van plan een Neder landse kok mee te nemen. Men denkt daarbij aan de Amsterdammer Walter, die vorig jaar Ajax heeft begeleid, maar een beslissing is nog niet geno men. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, vrijdag. Op dins dag 14 oktober a.s. vindt op het sport park - De Vaan ueen lichtwedstrijd plaats tussen Zwart Wit '28 en Over maas. Deze wordt gehouden in het ka der van de nederlaagserie om de „Vaan cup". De aanvang is om kwart over acht, Xerxes speelt op zijn complex aan de Xerxes weg (bij de Bovendijk) zon dag de belangrijke wedstrijd tegen Velo. Velo Is in de 3e klasse c koplo per en Xerxes is tweede met één punt achterstand. Het duel begint om twee uur. Op de ongeveer 80,000 „twee de" auto's willen wij een extra motor- •rijtuigenbelasting heffen van gemid deld 500, zodat hierdoor 40 miljoen beschikbaar komt. Ons dekkingsplan komt erop neer, dat de door de rege ring voorgestelde verhoging van de belastingontvangsten van 645 miljoen, wordt teruggebracht tot 380 miljoen. Het terugbrengen van de uitgaven met ongeveer 500 miljoen en Lót niet teruggeven van 800 miljoen belasting gelden en het handhaven van 380 mil joen i.p.v. 845 miljoen belastingverho gingen verkleint het geraamde begro tingstekort met ongeveer 800 miljoen en daarmede het beroep van het rijk op de reeds overspannen kapitaal markt, Mede in verband met de reva luatie van de Duitse Mark achten vrij een dergelijke dempende werking van de overheidsbegroting gewenst. Het globale effect van de door ons voorgestelde maatregelen, vergeleken met die van de regering, is dat de loonsom per werknemer in 1970 bijna 1% hoger zal zijn, waarbij w(j denken aan een verhoging in de vorm van spaarloon. Voorts geldt dat het prijs peil van de particuliere consumptie een 0.5% lager is, dat de volumina van de particuliere consumptie en de bruto-iavesteringen .in vaste activa, een 0,5% minder stijgen, dat het saldo op de lopende rekening van de beta lingsbalans 230 miljoen groter is en dat de spanning op de arbeidsmarkt iets zal verminderen doordat de arbeidsreserve met 2000 zal toenemen. Door de voorgestelde maatregelen in de belastingsfeer worden de bestedin gen in de particuliere sector daadwer kelijk teruggedrongen en wordt in de economie ruimte geschapen voor een opvoering van enkele belangryke col lectieve bestedingscategorieën, zonder excessieve prijsstijgingen uit te lok ken. De ombuiging van het beleid die o.i. noodzakelijk is kómt In het boven staande nog maar in bescheiden mate tot uitdrukking. Hoewel wij niet uitsluiten op een enkel onderdeel suggesties te hebben fedaan die niet zonder meer uitvoer- aar zijn, geloven wij toch duidelijk te hebben gemaakt dat een begroting kan worden opgesteld die door het verlagen van het totale niveau van de uitgaven en het beperken van het te kort beter past bij de te verwachten conjuncturele situatie. Een begroting die toch een geschikter uitgangspunt vormt voor het structurele beleid dan de door minister Witteveen Ingediende begroting, die volledig in het teken staat van het beteugelen van de loon- en prijsspiraal, maar onvoldoende de noodzaak weerspiegelt na voor de leefbaarheid van morgen te zorgen. ARNHEM, vrijdag. De politie in Arnhem heeft de 23-Jarige J. W. de V. uit Arnhem gearresteerd die heeft he. kend daar in januari de overval op de Flnata-bank te hebben gepleegd. Daarbij werd een bedrag van tiendui zend gulden buit gemaakt. De arrestatie geschiedde op verzoek van de politie in Velsan en hield ver band met een verkeersovertreding. Een gestolen verrekijker in de auto van de arrestant - werd aanleiding tot verder verhoor. Daarbij kwam een groot aantal in Arnhem gepleegde diefstallen aan het licht waarvan de V. bekende de dader te zijn. Na enige aandrang bekende hij eveneens de overval te hebben ge pleegd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 5