School met klassen zal moeten nen 'Sluitingen bij Thomassen en Drijver nodig' I HET ROTTERDAMS PARGDL Drie vracht schepen in aanvaring op Nieuwe Maas STAATSSECRETARIS GROSHEIDE: Franse pater leefde 17 maanden met nieuw hart Bij gevecht jachtopziener, onbekende man doodgeschoten zingende dolfijnen., dolfinarium Harderwijk. VENOZOLAANSE SCHIP PERIJA GEDEELTELIJK GEZONKEN Hoofdredacteur van Volkskrant spant kort geding aan tegen mr. Hiltermann BUNGE GAAT IN VOORJAAR BOUWEN IN EUROPOORT Overwinteren ©p zonnig Mallorca? Dat kan: FIT Gezond zonnig wintersporten? Dat kam FIT RAPPORT VAN DESKUNDIGEN Schiedams Museum zeventig jaar 3» Centrale post rampenbestrij ding begin 1970 gereed J. M, Prangè keert zonder kapmes terug in de jungle van de kunst. PE SCHIEDAMMER Ii»£strajt76,udiW»n. TcWmh: Redactie (010) 268405. Administratie (010) 25 73?8,na 17.30 uur (010) 13 5430. Abonnement' 5 et per week 12,48 per kwartaal. Losse nummers 25 ct. Postgironummcr 3986-14 Bank: Amsterdam-Rotterdam Bank te Rotterdam.* 29e JAARGANG No. 245 ONAFHANKELIJK DAGBLAD UITGAVE N.V. IIET PAROOL HOOFDREDACTEUR: Mr. H, W. 5ANDBERGDIRECTIE: Drs. W. VAN HORDEN, J. VAN GINKEL. ZATERDAG 18 OKTOBER 1969 (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE, zaterdag De staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen, mr. J. Grosheide, meent dat voor een werkelijke vernieuwing van het onderwijs de indeling van de school in klassen zou moeten verdwijnen. Bij de lrerden king van het honderdjarig bestaan van de rijksscholenge meenschap „Professor Zeeman" in Zierikzee zei de staatsse cretaris vanmiddag: „Door de strak klassikale indeling van het onderwijs is het rekening houden met de behoeften van elke leerling afzonderlijk onmogelijk, zowel wat de te onder wijzen vakken als wat het leertempo betreft." De invoering van keuzevakken doorbreekt dit vaste klassenver- band. Voor afschaffing van het zittenblijven is opheffing nodig van het leerjaar als leefstofbepa- lende eenheid. Dit alles betekent in. feite dat er straks voor elke leerling een. geheel op hem afge stemd onderwijsprogram binnen de school wordt gecreëerd. De staatssecretaris zei dat deze ver anderingen ook gevolgen zouden heb ben voor de betekenis en de inrichting va»*'hét eindexamen Het eindexa men is in feite als doel van het onder wijs beschouwd. Zéker 3n de hogere leerjaren waren de leraren gedwongen hun onderwijs too te spitsen op het eindexamen. Langzamerhand wensen vele deze eindexamendwang te ver minderen zo niet geheel weg te ne men." Vrijheid Als voordeel van deze ontwikkeling zag mr. Grosheide de mogelijkheid die zo voor de scholen ontstaat om een ei gen slagvaardig onderwijsbeleid te voeren en daarmee het rendement van hun onderwijs te verhogen. Als nadeel vreesde hij een afnemend vertrouwen bij de buitenwereld in' onderwijs dat niet met een van overheidswege-inge steld examen wordt afgesloten. „Er is een zeker risico", aldus de heef Grosheide, „dat allerlei vormen van vervolgonderwijs specifieke toela tingsexamens zullen willen afnemen. Het africhten op eindexamens wordt dan eenvoudigweg vervangen door het trainen op 'dit soor-t toelatingsexa mens. En daarmee is de leerling be slist niet gebaat." De staatssecretaris meende daarom dat het eindexamen probleem alleen kan worden opgelost wanneer 5.11e betrokkenen universi teiten en hogescholen, hoger en mid delbaar beroepsonderwijs, bedrijsle ven - tot een gezamenlijke uitspraak komen. Afschaffing van het eindexamen kan nog jaren duren, zei de bewinds man, maar intussen moeten we voor komen dat cok het nieuwe onderwijs beklemd raakt an. het keurslijf van het eindexamen. „De komende nieuwe eindexaraenregéling zal in elk geval zo moeten zijn, dat de scholen vol doende ruimte overhouden om erva ring op te doen met een grotere vrij heid van inrichting van het onder wijs." (Van een onzer verslaggevers) "UTRECHT, zaterdag Bij een worsteling tussen drie stropers en een jachtopziener is vanmor gen in Utrecht een onbekende man doodgeschoten. De man was chauffeur van. een auto, van waaruit de 23-jarige C. 2. uit Mijdrecht en de evenoude T van L. uit Wilnis aan de Huppeldijk op wild schoten. Hij werd in het hoofd getroffen door één kogel uit het dubbelloops-jachtgeweer van de jachtopziener, de 59-ja- rige M. B. uit Utrecht. De jachtopziener was de auto ge volgd omdat hij de wagen vroeger al eens had gezien. Ook toen was er ge- Stroopt, Hij liep met zijn geweer in de aanslag naar de auto en greep naar de geweren van de stropers, terwijl hij „halt politie" riep. Bij. dé worsteling die volgde gingen een geweer van een stroper en het geweer van de jachtop ziener af. De chauffeur die net optrok, werd getroffen. De auto reed tegen een boora en kwam half in de sloot terecht. Van L, en 2>. zijn in het Utrechtse politiebureau opgesloten. PARIJS, zaterdag (AFP), De Franse pater Charles Boulogne, die op 12 mei 1968 een nieuw hart kreeg, is vrijdagavond plotseling te Farys over leden. Hü is 58 jaar geworden. Pater Boulogne heeft zeventien maanden met zijn nieuwe hart ge leefd. De transplantatie op de Franse geestelijke werd destijds door chirur gen onder leiding van de Franse hart specialist Dubost uitgevoerd. Sinds hij het hart van een 39-jarige douane beambte had gekregen, hebben zich bij pater Boulogne twee maal afsto- tingsverschijnselen voorgedaan. De laatste maanden baarde zijn gezo: heidstoestand de artsen echter weinig zorg en de patiënt kondigde onlangs aan, dat hij van plan was spoedig zijn werkzaamheden te hervatten. Hoewel hij permanent onder me disch toezicht stond, heeft de Franse geestelijke sinds de transplantatie verscheidene reizen gemaakt. 3n juli xvoonde hij in Madrid een internatio naal congres over orgaantransplanta- ties bij. Pater Boulogne is op de ZuidafrJ- kaanse tandarts Blaiberg na de hart patiënt die het langst met een ruilhaxt heeft geleefd. Blaiberg overleed in au gustus van dit jaai\ anderhalf jaar na- •dat hij van prof. Barnard een nieuw hart had gekregen. (ADVERTENTIE) toten met zon dag 2 november In het groolste overdekte Dolfijnen* stadion ter wereld met 25.00 zit plaatsen zïbIu enn unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in éèn pro gramma-Tijden: ,11.30 - 13.00 14.30 en 16.00 uur". VTR Haideivrijfc-Tel. 03410-2569." 'ha PCRjj (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag, De Venezolaanse vrachtvaarder Pe rija is gisteravond omstreeks' ze ven uur óp de Nieuwe Maas, ter hoogte van Schiedam, iri aanva ring gekomen met het, Neder landse vrachtschip Oldekerk en de Belgische vrachtvaarder An- vers en als gevolg daarvan ge deeltelijk gezonken. De aanvaring vond plaais aan de mondm gvan de Eembaven doordat een tros van de 9000 tons metende Ol dekerk komende uit de Eemhaven tijdens het verhalen door een sleepboot, knapte. Hierdoor liep de Nederlandse vrachtvaarder uit de koers en raakte achtereenvolgens de 2370 ton metende Perija en de Anvers (4000 ton). Het Belgische vrachtschip liep hier bij geen, de Nederlandse vrachtvaar der slechts lichte schade op. De uit Rotterdam komende Perija liep bij de waterlijn aan bakboordzijde een scheur ter lengte van ruim twintig meter op. Vijf sleepboten konden deze vrachtvaarder in zinkende toestand tijdig naar de wal duwen, waardoor het overige scheepvaartverkeer op de Nieuwe Maas geen stagnatie heeft on dervonden. Dg Perya begon later liggende tegen de steigers van de Schiedamse scheeps werf De Nieuwe Waterweg bij het ke ren van het getij slagzij te maken. Om het aanwezige gevaar van kapseizen te voorkomen werd een kabelverbinding met de wal gemaakt. Brandje Aan boord van dc Perija bevonden zich naast stukgoederen de hoofdla ding ook enkele brandbare chemi sche produkten- Terwijl het schip zonk, kwamen er enkele kratten met vaten aleohol-detiel en detia-gas in het water terecht en dreven af. Toen de havendienst pogingen in het -.verk stelde om deze kratten aan boord te 'krijgen, ontstond er aan boord van eender vaartuigen van de haven dienst een onbetekenend brandje, dat snel kon worden geblust. Omdat er onzekerheid bestond over de aard van de chemische lading en de potentiële gevaren, werd later 'in de avond tijdens het bergen door het bergingsbedrijf Van der Tak, de hulp van dr. De Graaf van de Keurings dienst van Waren ingeroepen. Bij zijn onderzoek bleek dat de stoffen bijna alle oplosbaar in water waren en als gevolg daarvan geen direct gevaar op leverden. Fr deden zich bij deze aanvaring geen persoonlijke ongelukken voor. De 16 koppen tellende bemanning van de Perjja kon tijdig van boord worden gehaald. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, zaterdag. De hoofdredacteur van de Volkskrant, drs. J. M, M. van der Pluym, heeft besloten een kort geding aan te span nen tegen mr. G. J. B. Hiltermann. die zondag j«l. in zijn commentaar voor de AVRO-mierofoon dit ochtendblad van antisemitisme heeft beschuldigd. Bovendien beeft de heer Van der Pluym een klacht ingediend bü de raad voor de journalistiek. Wanneer het kort geding zal worden gehouden is nog niet bekend. De Perija, liggende tegen de steigers van de Schfedarhse scheepswerf De Nieuwe Waterweg. Omdat het schip dreigde te kapseizen werd een kabelverbinding met de wal gemaakt. (Van een onzèr verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. - Nog. dit voorjaar zal het Ameri kaanse graanconcem „Bunj beginnen met de bouw van een graauoverslagbedrijf in Euro poort. Deze mededeling werd gisteravond gedaan op de openbare commissie vergadering voor dc Rotterdamse ha ven door ir. F. Poslhuma, directeur van het Roterdams gemeentelijk ha venbedrijf. Pogingen om een samenwerking te bewerkstelligen met de Graan Eleva tor Maatschappij (die vorig jaar bij zonder fel protesteerde tegen de plan nen van „Bunge") zijn tot op heden op niets uitgelopen. De heer Post hum a zegde toe nog een bespreking te zullen aanvragen met de voorzitter van. de Raad van Bestuur van Bunge, maar erg hoopvol was hij niet gestemd, om nog zo'n samenwerking tot stand te kunnen brengen. Zie voor een uitgebreid verslag van de commissievergadering over het Rotterdamse havenbedrijf .4. (■ADVERTENTIE) U moet het nu maar weten. FIT kan alles, als het gaat om geheel verzorgde vliegvakanties. FIT is daarin al meer dan tien jaar specialist - nu de grootste van Nederland. Voorbeelden voor hét komende winterseizoen: volpen- sion overwinteren in goed hotel Mallorca inclusief reis vanaf f 16,per dag; Kitzbühel inclusief reis vanai 27,per dag. Het kleurige reisboek voor de winter 1969-1970 staat vól aantrekkelijke vakanties. Het ligt op u te wachten bij uw reisbureau en bij FIT. Bel meteen op (040-69433) of vul onderstaande bon in en stuur hem naar FIT, Kerkstraat 14, Eindhoven. (Van onze economische redactie) DEVENTER, zaterdag. „Hefc sluiten van de Thomassen en Drij- ver-Verblifa fabrieken te Utrecht, Krommenie en Dordrecht is be drijfseconomisch beslist noodzakelijk vopr de verzekering van de con tinuïteit van de andere ondernemingen* van. het Thomassen en Drij ver concern, vooral in de zin van een openhouden van de mogelijk heid tot een gezonde verdere groei. Het zou niet'zinvol zijn geweest de beslissing tot hergroepering nog uit te stellen. Het is zelfs de vraag of het besluit om de fabrieken te sluiten niet aan de late kant is genomen. Dit staat in een rapport dat de heten W. A. de Jonge (oud vice-president van Philips), W. D. Lelieveld (direc teur Sociale Verzekeringsbank) en H. J, Manschot (directeur Nationale In vesteringsbank) opgesteld hebben over de sluitingskwestie bij Thomassen en Dryver-Verblifa N.V. Dit staat in een rapport dat een commissie, bestaande uit de heren W. A. de Jonge (oud vice-president van Philips), w. D. Lelieveld (directeur Sociale Verzekeringsbank) en H* J. Manschot (directeur Nationale Inves teringsbank) heeft opgesteld over de sluitingskwestie by Thomassen en Drijver-Verblifa NV. Het- rapport is op 9 oktober aange boden aan de ministers van economi sche zaken en van sociale zaken en volksgezondheid. De ministers hebben" het rapport inmiddels ter beschikking gesteld van de vaste, commissie van economische zaken uit de Tweede Ka mer. De drie opstellers van het rapport vragen zich af of de directie van het blikeoncern zich kan houden aan de termijnen die zijn gesteld voor de sluiting van de"' fabrieken in Dor drecht, Utrecht en met name Krom menie. De commissie kan zich niet voorstellen dat de produktie-éenheid Krommenie inderdaadtot 1 januari 1971 in bedrijf kan worden gehouden. Volgens.het, studierapport is de door de directie gekozen: weg in de vorm van een eenmalige ingreep te. verkie zen' zowel op bedrijfseconomische als op sociale en psychologische gron den - boven een sanering in fasen. Tenslotte stelt de commissie nog dat de directie ten aanzien van bepaalde aspecten, ook met betrekking tot de uitvoering, fouten heeft gemaakt. „Een psychologisch betere en meer geleidelijke voorbereiding op het be sluit zou denkbaar zijn geweest, waar door het 'schokeffect' metname in Krommenie bad kunnen worden ver minderd', aldus het rapport. SCHIEDAM, zaterdag (ANP) - Ter gelegenheid van, het zeventig-ja rig bestaan van het Stedelijk Museum in Schiedam zal van 25 oktober tot 30 november een expositie worden ge houden onder de titel: 1899—1869, 70 jaar Stedelijk Museum Schiedam, van oudheidkamer tot museum voor eigen tijdse kunst, Be opening zal worden verricht door de burgemeester van Schiedam, de heer H. Roelïseina. naam: adres: woonplaats: verzoekt omgaand'toezending FIT-reisboek'\yin- ter 1969-1970. Invullen, uitknippen en opsturen Kerkstraat- 14 Finrihnvon aan FIT, Kerkstraat 14, Eindhoven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag Eind dit jaar, begin volgend jaar komt in bet stadhuis een centrale post gereed, van waaruit de organisatie; van de bestrij ding van rampen-kau worden gere geld. Op het ogenblik worden radlo- lelcfonischc verbindingen tot stand gebracht tussen deze post en de brandweer, dc politie, GG en GD Ten dé Havendienst. - Dit zegt burgemeester,Thomassen in zijn-beleidsnota over openbareveilig heid. In verband met hét toenemen van de gevaren in het: dagelijks leven zal in de toekomst de uitrusting van de hulpverlenende diensten moeten worden uigebreid. De gemeente over legt met Schiedam, Viaardtngen, Maassluis,. Spijkenisse en Rozenburg over de plaatsen- waar- dit materieel moet worden'ondergebracht. m» Barbra Streisand in de film- musical 'Hello, Dolly!' Juristencongres praat over beperking voorlopige hechtenis pagina 3 pagina 7 „Ik ben een ver moeiend mens". Zo kenschetste Bidder van Kap- pard zichzelf te genover Klaas Peereboom. PST, V PS 3 Nieuw systeem wil spelender wijs wiskunde leren. PS 5 Weersverwachting MIST EN ZON Het hogedrukgeblcd blijft ook bet weekeinde droog honden. In de nacht- en morgenuren mistgebieden in de mid dag zonnige perioden, ij; De matige oostenwind V; voert wat koelere lucht aan, zodat demiddag-::!' temperatuur die gisteren A nog 21 graden bedroeg^ geleidelijk 3 tot 5 giu-jk den lager komt te Us^P gen. ZONDAG:/;; TV^T: Opgemaakt vrijdag oen 18 nur AAiAA-vv Aantal "Uren zon:'ls—1Ï.V 'f- Zon op: 07.11;'- onder. 17:38. -Ti Maan op: 15:46, onder: tAVii-V 'Pi MAANDAG Zonop: 07,15, "G/vyr onder:-17.36. Tri' 'i uA-ri Maand: op: 16.02, onder: 00.31.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1