Shell-Pernis toekomst ROTTERDAMS DAGBOEK Pe eerste 'sexboi ss er ■8^ 8 MINISTER ROOLVINK OPENDE AARDOLIEDESTILLATIEFABRIEK Kleine mode, kleine prijzen 95 ROTTERDAM RIJNMOND Twee periodes' 'Balancing refinery' Economisch belang Hi a Brief aan dagboek Discussie over uitbreiding haven en leefklimaat in Capelle mislukt ÏÏSif'!52, 16.95-24.95 ><»>-<« 19.95-28.95 pag. 4 dinsdag 28 oktober 1969 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Minister B. Rooi vink van Sociale Zaken heeft gistermiddag in Rotterdam-Perms «ie Vijfde aardoliedqstiUaüefabriek van Shell Nederland in gebruik gestold. Hiermee is de verwerkingscapaciteit van de Rotterdamse Raffinaderij ge bracht op 25 miljoen ton ruwe olie per jaar. Volgens Shell de grootste raffi naderij ter wereld. De bouw' van de nieuwe fabriek Reeft ongeveer twee jaar geduurd en een investering van ƒ100 miljoen ge vergd. Volgens minister Rooi vink is een verdere uitbreiding van de Indu striële activiteit in het Rotterdamse gebied mogelijk, wanneer de bedrij ven meewerken aan het behoud van een gunstig leefklimaat. De minister zei ervan overtuigd te zijn dat bij de Shell de wil bestaat Om het nodige bij te dragen tot oplossing van de problemen van- de milieuhy giëne. De getroffen maatregelen van deze raffinaderij moeten positief wor den beoordeeld, aidus minister Hool- vink. Aan de andere kant moet de ontwikkeling van de industrie in har monie blijven met de belangen van de gemeenschap. Dit kan betekenen dat ér grenzen aan uitbreidingsmogelijk heden moeien worden gesteld. Br moet voldoende leefruimte over blij ven voor de werkende bevolking, al dus de minister van Sociale Zaken. Mr. J. H. R. van Sehaik, president-di recteur van Shell Nederland N.V. ver telde, dat totaal 31 man nodig zullen zijn om de fabriek in produktie te houden, Dat betekent een. investering van 300.000 per man. De gemiddelde investering in het Nederlandse -be drijfsleven is een vijfde van dit be drog en in de Verenigde Staten een derde. „De enorme uitbreiding van deze raffinaderij is niet alleen gesti muleerd door de tegemoetkomende houding van Rotterdam, maar ook door de verwachting, dat verdere ex pansie in dit gebied tevens van natio naal gezichtspunt zal worden geleid en aangemoedigd", aldus mr. Van Schalk. r- V! AUfSrry -"f. ...7, *;>-> door GEERT-JAN LAAN Het is nu ruim 67 jaar geleden, dat DetercHng van de Koninklijke Bataafse Petroleum Maatschappij bij het toenmalige gemeentebe stuur van Rotterdam aanklopte om een stukje terrein waar hij een installatie kon houwen voor de zuivering van uit Sumatra afkom stige benzine. Deterding kreeg zijn, stukje grond aan de huidige Sïuisjesdijk en in 1902 werd de Rotterdamse Benzine Installatie in gebruik genomen. Kleine beslissingen hebben vaak grote gevolgen. Deterding plaatste zich van de ene op de andere dag in een bijzonder ster ke positie, vooral tegenover zijn directe concurrent Samuel van de Engelse Shell. De „Koninklijke" kon het belangrijke Rijngebied veel economischer penetreren en bovendien kon hy België, Frank rijk en Engeland evengoed be strijken als Samuel. Deze gunstige uitgangsstelling op de Europese bcnzinèmarkt was één van de factoren, die in 1907 leidden tot de volledige fusie tussen de „Koninklij ke" en de Engelse Shell. Het Neder landse meerderheidsbelang van 60 procent in de nieuwe organisatie was ook mede een gevolg van de gunstige vestiging in Rotterdam. Dat de beslis sing om de installatie in Rotterdam te bouwen verdere verstrekkende gevol gen heeft gehad bewijst de ontwikke ling van Rotterdam naar Europoort als één van de grootste olie- en che mische industriële centra van Europa. Gisteren ook werd in Pernis he melsbreed slechts enkele kilometers ten westen van het oude terrein aan de Sïuisjesdijk de uitgebreide raf finaderij officieel geopend en die za! dan met een verwerkingscapaciteit van 25 miljoen ton ruwe olie per jaar de grootste raffinaderij ter wereld zijn. De Rotterdamse Benzine Installatie op de Sïuisjesdijk was eigenlijk een van de eerste op de Europese markt gerichte exportinstallaties. Het terrein aan de Sïuisjesdijk werd spoedig te klein. De Rot terdamse gemeenteraad besloot ver der stroomopwaarts bij het dorpje Perniis een nieuw i terrein in te richten voor een nieuwe raffinaderij compleet met een insteekhaven voor olietankers. De Shell voelde er wel wat voor en liet er een volledige raffi naderij bouwen geschikt voor alle toen gangbare produktexi. Deze raffi naderij kwam in 1936 in bedrijf met een verwerkingscapaciteit van 1 mil joen ton ruwe olie per jaar. In de oor log werd de raffinaderij grondig ver nield maar kon betrekkelijk kort daarna weer in bedrijf worden ge steld. - In de na-oorlogse ontwikkeling kunnen duidelijk twee periodes wor den onderscheiden. Van 1946 tot 1954 cn van 1954 tot heden. Om In. de snel stijgende energiebe hoeften van de Europese markt te kunnen voorzien wérd de rafflnageca- pacltelt al snel uitgebreid. Pernis werd. een relatief grote exportraffina- derij met een primaire verwerkings capaciteit van 10 miljoen ton ruwe olie per jaar. Pernis ontwikkkelde zich niet alleen als „kustraffinaderij" maar ook als „poortraffirtaderij", die toegang ver schaft tot verschillende Europese markten. Als zodanig werd Pernis een tussenvorm van de specifieke bij de olievelden gelegen' export-raffinade- rijen en de typische locale-markt-raf- - finaderijen, die dus bij het afzetgebied gevestigd zijn- Na 1954 blijft de totale produktie in Pernis toenemen. Daarbij worden de bestaande installaties gemoderniseerd en nieuwe secundaire verwerkingsin stallaties bijgebouwd om hoogwaardi ger en zwavelarmer produkten te kunnen fabriceren. De primaire ver werkingscapaciteit stijgt zodoende tot 18 miljoen toiv ruwe olie per jaar én' het 'produktiepakket omvat dan 1200 verschillende produkten,- "waarvan cir ca 300 in het vlak van de energievoor ziening. In de zestiger jaren krijgt Pernis ook een „veem" functie door de Rotterdam-Rijnpijpleiding naar Duitsland. In 1968 bedroeg die „tran- sit-crude (ruwe olie, die wordt door gevoerd) reeds 15,6.5 miljoen, ton. Bij na evenveel als de eigen aanvoer voor Pernis (15,75 miljoen ton). Met de komst van. de grote tankers (100-000 ton); in '63' ontstond tevens behoefte om De niéuwe aardoliedesti!latiefaöri"ek van Shell Europoort in ie schakelen als tussen station voorJde aanvoer van ruwe olie naar die havens, die nóg' gcèn. super tankers kónden accommoderen'. Pernis kreeg binnen öe Koninklij ke/Shell Groep nu de taak van „balan cing refinery", sterk gericht op de Eu ropese markt, pernis moet In het kort alle oneffenheden in het pro duktie- cn verwerkingsprogramma van de gehele Groep opvangenen wegwerken. Deze taak werd aan Pernis toever trouwd om redenen van haar ligging, grootte eti uitgebreide verwerking?-- en veredelingsinstallaties en haar uit stekende aan- en afvoerfaciliteiten. De raffinaderij is nu in staat vele en onderling sterk verschillende ru we oliën te absorberen en optimaal te verwerken tot stapelprodukten, die voldoen aan onderling vaak sterk af wijkende specificaties in de verschil lende landen. Aanvoer ..van' 20. tot -^5 verschillende soorten ruwe olie per jaar is dan ook geen uitzondering. Naast de raffinaderij ontwikkelde zich sadert 1949 een chemische industrie. Dat begon in 1949 met een fabriek, die was gebouwd voor de vervaardi ging van het wasmiddel „Teepol". Se dertdien zijn vele fabrieken in bedrijf gesteld. Het petto-chemisehe bedrijf in Pernis beslaat qua oppervlakte slechts een zesde gedeelte van dé tota le oppervlakte. In het afgelopen jaar droeg deze nog vrij jonge, chemische doenier echter al iets meer bij tot de verbevérlng van de Nederlandse beta lingsbalans dan haar veel grotere en ouocre olie-moeder. Totaal heeft Shell 5n de na-oorlogse jaren in de sectoren olie- en chemie op vervangingsbasts 3 miljard geïn vesteerd in de installaties in Pernis ea tn Europoort, Volgens Shell kan. - men gevoeglijk aannemen .dat rond 80. procent vu al het materieel in Nederland is besteld. Het, huidige niveau- van de bedrljfs- en kapitaalsuitgaven exclusief de preciatie bedraagt voor olie en cue- mie 676 miljoen per jaar. De toekomst van Pernis. De situatie voor Pernis is zo wordt bij de Shell gezegd na de aankondiging dat uit breiding in Moerdijk mogelijk is ge worden in zekere 2in gemakkelij ker geworden, Er Ls weer terrein'bij gekomen en dat Impliceert dat weer „ruim gedacht') kan: worden. 'De ver wachting bestaat dat in 1974 de olie consumptie in West-Europa die van de Verenigde Staten overtroffen zal hebben. Een versnelde groei van de energiebehoefte in Europa blijkt ook alleen al uit bevolkingscijfers. (Euro pa 320 miljoen, V.s. iöo miljoen en Rus land 230 miljoen). De totale vraag naar petroïeurapro- dukten zal dah ook in de-komende ja ren van deze eeuw een. veelvoud zijn van die van het - ogenblik. In TS onze sex-over!a4en cultuur nog vatbaar voor vernieuwingen? Ja zeker. In de Max-lnn Bar heb- ik gis terenom u een treffend voorbeeld te geven op aandrang een gulden in het gleufje van een zogeheten sexbox mogen gooien, Ren fascinerende be zigheid. En weet je wat ik voor vi'n honderd centen te consumeren kreeg? Een twintigtal half en geheel ontklede dames. In kleur. Ik mocht er twee minuten over doen. Onmiddellijkgebiedt nu de waar heid te zeggen, dat ik in die Max-lnn Bar niet behoorde tot de categorie niets vermoedende klanten. Integen deel zelfs. Ik, wist drommelsgoed wat me te zuachten stond. Daarvoor had Max Grandiade eigenaar van Max Inn, een kloekmoedige kastelein met een snaakse natuur die in de breedte Iaat uitkomen wat hij in de lengte mist, wet zorg gedragen. Ik ben. overigens direct bereid toe te gevendat ik schoorvoetend op mijn doel afging. Heel gek. Er maakte zich een soort angst-psychose pan me meesterIk moest ambtshalve een gulden in een sexkast gaan gooien en te midden van wie weet hoeveel bor- re Jaar s quasi ongeïnteresseerdgaan staan afwachten wat de matte plexi glazen ruit van 9 bij 60 cm mijte bieden had. Een zotte klus. En als ik nu heel oprecht mijn me ning mag'zeggen over de kwaliteit van de twee minuten durende voor stelling, dan zeg ik; ze viel tegen. En ik heb stellig het vermoeden, dat de meeste klanten er zo over zullen den ken. Men zal één keer royaal een gul den in de gleuf werpen, misschien nog een tweede keer, maar uoor de rest zal de sexbox het moeten hebben van de plaatjes-maniakken. Beslist. Ook al bestaat de mogelijkheid van het om de week wisselen van dia's, Dit om de sleur te breken. Ik heb me gisteren aan de huidige normen des fcijds aangepast en ronduit alle vragen gestelddie ik op dat mo ment over dit onderwerp maar kon bedenken. En het moet gezegd: Max Grandia was even openhartig. Hij vertelde me dit: „Ben probeerseltje. Meer is het niet. liet is de eerste sexkast in Nederland, •maar nog niet de mijne. Voorlopig wil ik eerst de behoefte peilen alvorens vijfduizend gulden neer ie tellen. Ja- MAX Grandia, de eigenaar van de Max-lnn bar: „Ik wil eerst we) 'ns de behoefte peilen". zeker ik zei behoefte.-Ik zeg zo het is. Ik heb een intematiónalebar inct gezonde -jongens. "Waarover gesproken wordt, mag gezien worden. Punt uit. Geen kiekeboe spelen. Daar koop je niets voor. Maar je brengt me van mijn a pro pos af. Ik had het over de behoefte. Ik weet namelijk niet of die er is. De kast staat er pas sinds donderdag.. En het loopt geen storm 'naar de gleuf. Weet je hoe dat komt? Als Pietje er een piek ingooit, vreet de hele zaak mee. Logisch. Maar het ken nog ko men. Ik. weet het niet. Ik kijk het voorlopig nog een maandje aan. Als die kast me' niet bevalt, geef ik. alles zo weer aan. Peet.Hof land, vertegen woordiger van'het Scheveningse Spor- tex Projectiescherm terug. Zonder verplichtingen. Misse)tieH zijn de plaatjes niet pi kant genoeg. Je ziet amper de vitale delen. Maar het moet tot een bepaalde grens. En ik zie niet, dat de éisen bin nen korte tijd verslappen. Tussen twee haakjes bij Peet Hof land is ook een aanvrage binnengeko men uoor een sexkast wet dia's van- mannen. Nee, niet van mij. Dat zal wel een cafë voor homofielen geweest, zijn. Dat neem ik aan tenminste. - - Maar wat die eisen betreft. Het is droevig gesteld hier in Rotterdam. Je moet rekening houden met het feit, dat toe de eerste haven in de wereld zijn. Mag er dan asjeblieft wat meer gedaan worden voor de zeelui. Mag er dan een kickkastje zijn, 2oals hier. En mag er dan ook wat meer te zien zijn, dan nu het geval is". De bomen aan de Mathenesserdijk Geachte dagboekschrijver, Wethouder Worst vertelt In de NRC van zaterdag jl. over het „sparen" van één boom aan de Van Vollenhoven- straat. Mijn vraag: wat is men van plan te doen met de- bomen aande Mathenesserdijk (tussen de brugen het Marconiplein) Volgens een bericht in de krant van enkele dagen geleden moet de dijk acht meter breder worden. Hierdoor zuilen Wee rijen bomen verdwijnen, wat een aantasting van de leefbaar heid van dit stadsdeel is. Is het nu niet mogelijk dat de be woners in deze wijk. via de wijkraad, in hei vervolg, inspraak heboen ir. dit soort zaken? Bij Gemeentewerken is men dikwijls zeer geheimzinnig ten aanzien van dezcpJannen. Waarom krijgt men geen inzage? Is wat Ge meentewerken doet, altijd goed? Nog maals: het is onvoorstelbaar deze aan tasting van de leefbaarheid. A. Kroon Bellamy straal Rotterdam DAGBOEKSCHRIJVER Geachte lezer (Het is een schrale troost - ik •meet het maar de bomen die aan de Mathenesserdijk zullen verdwijnen, blijven behouden voor het westelijk deel van deze stad. Ze zullen, aldus een woordvoerder van de 'Gem. Plant soenendienst, overgeplant worden de Grote Visserijstraat (nabij de markt). Voorts kan ik u de garantie geven dat in het nieuwe groenplan Mathe nesserdijk het planten van bomen is opgenomen. Het is alleen- nog de vraag of erevenveel zullen morden geplant als er nu -staan, dagboek schrijver). prognoses wordt rekening gehouden mei nieuwe energievormen zoals Kern energie en aardgas. De totale vraag naar energie zol in de komende jaren zo sterk stijgen dat aardolie als ener giebron wel nodig zal blijven alleen al om in die sterk gestegen behoefte te voorzien. Het produktenpakket zal er ongetwijfeld in de toekomst anders uitzien. Relatief wordt Ixd accent van de vraag meer gelegd op lichtere pro dukten omdat aardgas en kernenergie een deel van de groei in de vraag naar brandstof voor stöokihstaUaties voor zich zullen opeisen en de chemi sche industrie juist lichtere compo nenten van de ruwe olie nodig zal hebben. En in clat licht bezien ziet de toekomst van Pernis als grootste raffi naderij ter wereld er beslist zeer roos kleurig uit, zo verzekeren de deskun digen van de Shell. ROTTERDAM, dinsdag Een poging van. de havenvereniging Rotterdam om in Capellle aan den IJssel een discussie op gang te brengen over de gevolgen van de Rotterdamse havenuitbreidingen voor het leef- en woonklimaat in het Rijnmondgebied is gisteren avond mislukt. Minder dan twintig mensen luister den In de aula van de 3. C. de Glop- persohool naar een inleiding- van drs ti. A. Welters, één van de samenstel lers van het rapport „Wonen, loven werken in Rijnmond". B'j .gëbrëk aan vragen gin.gen hier na leden van een orum otidor leiding van drs Ch. E. van Bommestein on derling in discussie, Mr A. J. Jansen hoofd bureau Ha venbeheer van de gemeente Rotter dam en dr A, J. Teychl-né Stakenburg, secretaris van do scheepvaart vereni ging Zuid zetten vraagtekens bij de werkgelegenheidscijfers van drs. Wel ters. Onder meer betwistten ztj de juist- (ADVERTENTIE) nubeduidend goedkoper D&ze robuuste jongensschoerj is "speciaal gemaakt voor jon gens drè graag klauteren, stoei en en holler»..,.. kijkt U maar eens naar die enorm dikke IJzersterke zooil Solide Jonjjensichoeri met lede ren binnen voering en sterke zool Drie maanden garantie geven wij op, deze jongens- molières, die wij nu verkopen voor nog géén negen gulden. 3 maanden garantie Morgenvroeg om 9 üür begint op do parterre de verkoop van deze jongensschoenen met ijzersterke zool en lederen bin- nanvoaring, in de maten 34 i/m 38 en de kleur zwart, nu met drie maanden garantie, per paar heid van het getal 20.0ÖQ, dat drs. Welters noowie els zijnde het aantal. arbe.;d£p!i3'a<Csen tn het Rijnmondge bied, dal op het ogenblik niet wordt bezet. De havenverenfglng Rottendam, die dïit jaar 30 ja aar bestaat, belegt ook bijeenkomst over „Wonen, loven en werken in Rijnmond" in Hoogvliet, i.i zaal Flamingo op 3 november, in Spij- kem."ase, in theater De Keizer op 4 no vember, jn 'Vla a rd ingen, in de Stads- gehcoraael op 10 november en In Rot terdam-Surd In de Groote Schouw burg, cp 17 november. - Draion gebreid tuntekpak Wollen tons! galgenrok Bended lercey pantalon -ÏQ -TC cn -re y colpullover Acryl/wol pullover H6-152 39.75-59.75104-152 12.95-16.95104.152 19.95-24.95 Jersey Acryl shirt Zuiver wollen velours Lakleren lack mod? topmodel 8esned9n Overjas met brede kraag an Met Acryl bontkraag en -voering model topmodel revers, lange achtersplit. Sportlef gssneden. 8oordmt2s-37l2.95-16.95 152-172 69.75-89.75 m.176 39.75-69.75 uw Modehuis

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1