HET BOS IN HERFSTTOOI ROTTERDAMS DAGBOEK deugt SKODA/ TOYOTA MET DORUS TREIJTEL NAAR FORSE ZEGE Delfland overweegt maatregelen voor water van elders Niet elke filantroop Propo-avond uitgesteld voor cupwedstrijd BOTTERDAM RIJNMOND knirps Plannen voor mammoetdok Rijn-Sclielde ver gevorderd Rocus van Yperen volgt Phous Dusch op bij Excelsior Reorganisatieplan LUCHTVRACHT bij Wilton-Fijenoord leidde tot onrust NEEMT TOE IN BETEKENIS Geslaagde Faust in Rotterdamse Schouwburg Zweedse tankers Condooms kopen zonder gegluur Het volk over 'Feijenoord' M Wie helpt mee? Cuiiard vraagt offertes voor luxe-schepen pag. 4 - woensdag 5 november 1969 X (ADVERTENTIE* opvouwbare paraplu's Dit Is de platte ETUl.KNiRPS c ook in mini. De grootste sortering - ook voor heren-vindt U bij SPIEfóERRflA&l Hoogstraat 153 - Tel. 13 70 03 ROTTERDAM Ook overtrekken en repareren. AN MB-bestuur ROTTERDAM, woensdag Vol gens de districtsbestuurder A. Schra vemade van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond zijn de plannen van de Rijn-Scheldegroep om op de Maasvlakte een mammoetdok te bou wen in een vergevorderd stadium. De scheepswerf van de Rijn-Schel- degroep moet binnen drie jaar gereed zijn wil de werf de concurrentiestrijd met Lissabon, waar verregaande uit breidingsplannen. van werven bestaan, kunnen volhouden. De districtsbestuurder van de ANMB maakt zich zorgen over het ge brek aan sociale planning bij Hoog ovens' vestiging op de Maasvlakte. Er js nog geen enkel plan ontwikkeld, al dus de heer Schravemade. Men zal voor duizenden werknemers huizen moeten vinden en het leefklimaat moe ten plannen." „Wanneer dit mot van te voren wordt gedaan is de kans groot op flin ke overinvesteringen," aldus de heer Schravemade (ADVERTENTIE) nu... weer via de lijnbaan naar Ier meulen Rotterdammers zijn bekend om hun werklust en om hun bouwwoede. Maar ook om het gemak waar mee ze de last en het tijdelijk ongerief accepteren. Want het was geen pretje om telkens een omweg te moeten maken om op de Binnenweg te komen. Nu komt er schot in en 't is zelfs zover, dat U vanaf mor gen de verbinding Binnenweg plein - Lijnbaan weer gaat ge bruiken. Nu via de Lijnbaan in één ruk naar ter Meulen over dat oude bekende pad, dat we toch alle maal zo hard gemist hebben. Voordat de hele nieuwbouw klaar is, zijn we wel een paar maanden verder. Maar met reclames en licht langs het tijdelijke pad krijgt U vast een ideetje van wat er alle maal gaat gebeuren. Het belangrijkste op dit mo ment is echter, dat de door gang van da Lijnbaan naar ter Meulen klaar is. En dat U prettig wandelend via de Lijnbaan rechtstreeks op de Binnenweg kanvtl ROTTERDAM, woensdag. Het hoogheemraadschap Delfland pleegt overleg over het treffen van nood maatregelen om water van elders aan te voeren, nu de inlaat van water uit de Hollandse IJssel by Gouda sinds 24 oktober Is gestaakt wegens het hoge chloride,gehalte van de Rijn. Dit ant woorden dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland op vragen van dc hoofd-ingelanden. D. W .Dettmeüer en F. F. de Haan naar aanleiding van de verzilting van het boezemwater. Deze besprekingen hebben in zover re emg perspectief geopend, dat Rhn- land, Delfland en Schieland waar schijnlijk 12 kubieke meter per secon de zullen kunnen verkrijgen, terwijl deze drie hoogheet -raadschappen in dit jaargetijde zeker 15 kubieke meter per seconde aan water nodig hebben om de verontreiniging van het boe zemwater te beperken. Secretaris- rentmeester A. H. Böhm deelde ons desgevraagd mede. dat afgelopen za terdag een geslaagde proef is genomen met de aanvoer van water via sluizen in Bodegraven en Harmeien, dit in sa menwerking met het waterschap Groot-Woerden. Voorts wordt nog overwogen, aldus de heer Böhm, rechtstreeks water uit het Amster dam-Rijnkanaal over te pompen naai de boezem van Rijnland. Teneinde de interne verziltïng (het chloridegehalte van het water dat te Leidschendam van Rijnland wordt be trokken bedraagt circa 300 milligram per liter) zoveel mogelijk te beperken, is voorts overleg gepleegd met de in dustrie m Delft, die veel zout koelwa ter loost. Dit heeft aldus het antwoord van dijkgraaf cn hoogheemraden ten koste van produkticverlies tot beper king van de zoutlozing geleid. ROTTERDAM, woensdag De li teraire Propo-manïfestatie die op 12 november in De Lantaren zou wor den gehouden is een week uitgesteld in verband met de voetbalwedstrijd AC Milan-Feijenoord. Om te voorkomen dat zich bij de toe gang tot de zaal opnieuw moeilijk heden voordoen, is besloten de gra tis kaartjes voor de Propo-manifes- taties in het vervolg twee dagen van tevoren uit te reiken. Voor de manifestatie op 19 november kunnen de kaartjes (twee per man) op maandag 17 en dinsdag 18 no vember van tien tot vijf uur worden afgehaald in de leeszaal van de Rot terdamse Kunststichting. De RKS deelt nog mee dat het niet mogelijk is „een nog grotere zaal voor de literatuur in te schakelen". Het lijkt oen helaas niet te vermij den zaak, aldus de RKS, dat op nieuw een aantal belangstellenden teleurgesteld zal moeten worden. Tom Manders heeft voor zijn ondergeschikten niet langer meer Dorus, maar Treijtel. De ruim 48 irige stuntman, jongste zoon uit een sterk socai'listisch ingestelde Haagse familie, artistiek weelderig gebruind elastsch, met breed ontwikkelde schouders, en krachtig Ruitwerk, is door Feijenoord-tramer Ernst Happel uitverkoren om te fungeren als ruimte-c.q. iijnkeeper in alle nog resterende Europa-Cupduels. Zelfs voor de finalepartij, die volgend jaar september in Engeland tegen Leeds United zal worden gespeeld en die door Feijenoord ondanks enkele overigens weg te cijferen mankementjes (zie foto) met 7—1 zai worden gewonnen, heeft Dorus Treijtel zijn plaats geclaimd. Mocht u het ondertussen nog niet hebben kunnen bevatten: Tom Manders is, gelijk velen hadden verwacht, thans definitief op de sportieve toer. Komend weekeind start hij een nieuw programma, waarin het accent zal worden gelegd op de verrichtingen van Feijenoord in de EuropaCup en in het bijzonder die van hem (Dorus Treijtel) zelf. Tussen twee haakjes, herkent u de spelers nog?: v.l.n.r. Wim Jansen, Theo Laseroms, Rinus Israël, Theo van Duiven bode, Ove Kindvall, Dorus Treijtel, Wim van Hanegem, Franz Hasil, Henk Wery, Piet Romeijn en Coen Coulijn. ROTTERDAM, woensdag (ANP)- De scheepswerf "YVilton-Feyenoord in Schiedam is bezig met een interne reorganisatie, waarbij men probeert voor 144 mensen vooral uit de secun daire sector (administratie, magazij nen etc.) nieuwe functies in de direct produktievc sector te vinden. Het is mogelijk dat er enkele ontslagen zui len komen voor mensen die nïet ge plaatst kunnen worden, zo is gisteren meegedeeld door de metaalbedrljfs- bond van het NVV in Rotterdam. De vakhonden zullen op 19 november met de directie spreken over het resultaat van de gesprekken die thans met de individuele werknemers worden ge voerd. De reorganisatieplannen hebben ge leid tot enige onrust op het bedrnf. De werknemers verlieten hun werk en zochten contact met ondernemingsra den, personeelsafdeling, bazen etc. om te horen wat er aan de hand was. Er ontstonden ook geruchten over het ontslag van enige honderden werkne mers. De metaalbedryfsbond schrijft dit toe aan. een communicatiestoornis tussen leiding en werknemers. ROTTERDAM, woensdag. Op de Luchthaven Rotterdam is in de eerste acht maanden van 19 S9 §40.000 kilo gram aan goederen meer omgeslagen dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Het aantal passagiers daalde in dit tijdvak met bijna 2.000 op een to taal van 295,095. De laatste paar maanden is overi gens zowel bij de vertrek- als de aan- komstcijfers van de passagiers een duidelijk stijgende tendens waar te nemen. „De betekenis van het vrachtver voer van en naar de Luchthaven Rot terdam neemt niet de maand toe,1 zegt voorhehimgsman A. Prinzen ter toelichting van de cijfers De vrachtcijfers zouden veel in. drukwekkender zijn als alle Rotter damse luchtvracht ook vanaf de Rot terdamse luchthaven zou worden ver voerd. Dat gebeurt echter met, omdat te we uiig luchtvaartmaatschappijen Rotterdam aandoen. „Per jaar word1 ongeveer vijf mil joen kilogram luchtvracht vanuit Rot terdam over de weg naar Schiphol ge bracht, waar wel alle intercontinentale lijnen komen", aldus Fronzen. (Van onze kunstredactie) A AN het uitvoerige verslag van onze •4*- muziekredacteur Lex van Dcldcn van de nieuwe presentatie door de Nederlandse operastichting van Goti- nods „Faupst" naar aanleiding van de première op 15 oktober j.l, tc Sehe- vcningen valt wat de volkomen originele regie (van Wolf-Dieter Lud- wig) en de even originele decors (van Nicolaas Weinberg, die ook de verblin dend fraaie kostuums ontwierp) ei genlijk niets toe te voegen, aange zien onze mening volkomen gelijklui dend is. Terecht sprak Van Delden ook van de „Faust" van Goethe. De muziek van Gounod kwam overigens in deze versie niets te kort. Enkele hoofdrol len werden gisteravond (in de uitver kochte Rotterdamse Schouwburg) echter door andere zangers en zange ressen vervuld dan op de première. Of dat winst- of verliespunlen opleverde valt natuurlijk moeilijk voor ons te beoordelen, maar een geloofwaardiger en fraaier uitbeelding dan Rachel Ya- kir van Marguerite gaf, lijkt haast niet denkbaar. Met haar geraffineerde, intieme ex pressie en haar wondermooie sopraan- stem oogstte zij dan ook dc meest uit bundige ovaties. Marco Bakker heeft ons echter geen moment de illusie kunnen schenken met Mefistofeles ge confronteerd te worden; daarvoor bleken zijn actie, mime en voordracht veel te beminnelijk en charmant. Een prachtige bas (want dat is hij wel) is niet genoeg voor deze zeer aparte rol. Valentin werd waardig vertolkt door Bert OJsson. De overige rollen, dus ook Faust door de fraaie lenor Franco Bonisoili, werden reeds gerele veerd. Voor het spectaculaire, ero- tisch-getinte dansen van het Natie- naai Ballet was de aandacht zeer ge spannen. Het Amsterdams Philh. Orkest mu siceerde onder leiding van Louis de Froment soepel en exact. ADVERTENTIEi lÊÖEOE" DQKDEGDfl&HÜONDu17rct23iius L'JNBflftNS OOV INGANG KayiSKflDEHOT Herfsttafereel in het Kralingse Bos, vlakbij huis en gelegenheid biedend voor een frisse najaarswandelmg. Nu moet u toch eindelijk eens een keertje gezond gaan blode ren trappen. De herfst is nou toch wel goed doorgebroken en ik zou zeggen: ga in het Kra lingse Bos kijken hoe mooi de boomblaren verkleuren, hoe vervolgens de een na de andere boom zijn lover verliest en snuif vooral de frisse humus- lucht op. Er zijn mensen voor wie mets gaat boven een bos m herfsttooi en al ziet u er in grote lijnen hetzelfde kleur rijke tafereel, het Kralingse Bos is bepaald geen echt bos. Het is erg jong nog, eerst in 1925 plantten Rotterdamse scholieren de eerste kale boompjes. Net toen het een echt bos ging worden, ging de gemeente er langzamerhand ccn bos- bouwbeleid voeren, dat tot gevolg heeft dat het bos steeds inecr ver keert in een park. Zieke bomen worden er zeer con sequent uitgehaald vogelbescher mers klagen erover, dat er wel eens bomen zijn gekapt waarin een vogel paar nog bezig was kinderen groot te biengen en hel onderhoud wordt er zeer kort gehouden. Het gevolg hiervan: de eetlijds vrij beroemde en zeer welluidende nachtegalenpopulatie is sterk gere duceerd; het afgelopen jaar is er slechts één broedgeval geconsta teerd. Maar ik had het over do bomen. Zoek eens de zeldzame tulpenboom, waarvan dc bladeren duidelijk de vorm hebben van een bloeiende tulp. Bestudeer vervolgens de uitgebrei de esdoornfamilie. Een paar namen: gewone esdoorn, Noorse esdoorn, suikerahorn. Spaanse aak. De prachtig gekleurde bladeren (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Rot us van Yperen is Phons Dusch opgevolgd als dirigent van de koninklijke chris telijke oratoriumvereuiging Excelsior. Hij was al dirigent van de gelijknami ge vereniging in Den Haag cn vaii de Voorburgse Oratorium Vereniging. Excelsior heeft Magnificat van C. Pb. E. Bach in studie genomen. Nieu we leden van het koor zijn welkom. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAMwoensdag. - Vol gens berichten uit Scandinavië Is de Zweedse Salen Shipping Group van plan twee tankers van 400.Q00 ton te laten bouwen. Onderhandelingen wor den gevoerd met een „vooraanstaande scheepsbouwmaatschappij". Het is nog niet bekend of dit eon Europese werf is. TJET gebeurde op een doordeweekse avond. Mijn collega, gebukt onder zakenbeslonimciingen, verbleef in deze gemeente. Thuis bij hem (in Rid derkerk) ratelde de telefoon. Zijn echtgenote nam de hoorn op cn maak te kennis met een gemaakt-vriendelij ke seigneur van ccn Noorse firma, welke zich, blijkens mededeling van de man, toelegt op hei maken van sexy-lingerie. Dg man spreekt met een vreemd accent. „Mevrouw," zo zei hij, „wij bellen vanavond, m hel kader van een groot scheepse reclame-campagne, verschei dene huisvrouwen m Nederland. En u, mevrouw, bert de uitverkorene in Ridderkerk (f). U krijgt van ons een pakket lingerie, Ier waarde van twee honderd gulden. Gratis." Collega's vrouw (verbouwereerd): „Zo, zo." Hg: „Jaja, mevrouw. Ik mag u echt wel feliciteren, hoor. Overigens: het ontbreekt ons na tuurlijk nog aan uw maten. En zouden we dan gelijk even een afspraak kun nen maken voor het passen. Bij voor keur overdag." Een momentje van doodse stilte. Hij opnieuw: „Voor de goede gang van zaken, mevrouw, mogen wij van u weten hoe groot uw gezin is en wat het beroep is van uw man." Zij: „Journalist." Een langere pauze, waarvan colle ga's vrouw, achterdochtig geworden, gebruik maakt enige vragen te ver zinnen. (Hecl-toevallig verheugt zo zich in het bezit van wat kennis over Noorwegen, in het bijzonder over do hoofdstad Oslo, waar, zoals haar dui delijk is geworden, de firma van deze filantroop is gevestigd). Ze gaat Informeren naar de aard van de firma, hoelang deze bestaat en waar hij precies in Oslo is gevestigd. Maar de «urn bespeurde onraad. We! trachtte hij duidelijk te maken dat de firma nabij de haven in Oslo stand plaats had, maar het klonk weinig overtuig end. Opeens brak hij het ge sprek af met de mededeling dat hei pakket op een opgegeven adres zou worden bezorgd. Dat hij de maten nog met had en dat de afspraak uoor het passen nog niet was overeengekomen, interesseerde hem kennelijk niet. Collega's vrouw uiachtie tot haar ver. jaardag. (In haar onschuld had rij haar geboortedatum opgegeven). Maar wat er kwam, geen sexy-lingerie. Wat mij nu benieut is, of er in andere plaatsen óók vrouwen hebben kennisgemaakt met deze vriendelijke klantenjager van een Noorse-linge- riefirma. En of hij even hard is afge gaan als bij collega's-vrouw? A propos, mochten er vrouwen rijn die alsnog door hem worden gebeld. Niet goedgelovig zijn, maar ineens de politie in de arm nemen. Niet elke fi lantroop deugt. DA GBOEKSCHRIJVER. FOOR diepenen onder de con doom-gebruikers, die immer met een onnatuurlijke bios op de wangen in drogistertjen hun bestelling doen, ts er fijn nieuws. Binnenkort kunnen zij hun benodigdhedenzonder gegluur, trekken uit automaten op de openbare weg. Dat wil zeggen, ais er bij de gemeente Rotterdam aanvragen voor deze condoom-automaten bin nenkomen. Tot dusver dinsdagmid dag 4 november, circa 12 uur was dit nog met het geval. Toch is men, zo verneem ik, al een klein beetje op series aanvragen voor bereid. De afdeling algemene zaken van de gemeente-secretarie en de gemeente politie werken al eendrachtig samen aan het opstellen van een reeks voor waard en, die de gemeente zou moeten stellen bij het gebruik van derc auto maten. In het debat dat destijds in de Tweede Kamer over deze zaak is ge voerd - Ik weet dit van 7«ijn collega is uitdrukkelijk bepaald dat elke gemeente afzonderlijk zijn eigen voorwaarden kan stellen. Zelfs kan een gemeente het plaatsen van deze automaten voor condooms verbieden. Mocht in Rotterdam alsnog een on verwachte kink in de zo spreekwoor delijke kabel komen, dan nóg kan ik de gebruikers geruststellen. De weige ver staat namelijk geen gemeentelijke bemoeienis toe bij het plaatsen van deze automaten binnenshuis in cafés of hotels bijvoorbeeld. TT VEN ter opfrissing van uw ge heugen een paar maniertjes om te voorkomen dat uw hoofd kraan zodadelijk ongeoorloofd vorstverlet neemt. Het zou slim zijn vast nti te controleren of deze met lekt. Voor jong gehuw den: U vindt de hoofdkraan in de meterput, onder de voordeur- mat, in de kelder of in een me terkast. Hoe ziet u of de hoofdkraan goed afsluit? Als u de hoofd kraan dichtdraait en het aftap kraantje opent, mag daaruit geen water spurten. (Het aftapkraan tje zit, voor het geval u het niet weet, vlak bij de hoofdkraan.) Het zou óók goed zijn om reeds nü na te gaan of het in de ruim te, waar de hoofdkraan zich be vindt, eventueel kan tochten. Zo ja, dan moet u uw hoofdkraan en de watermeter (zie foto) dadelijk bij het dalen van de temperatuur met droge wollen lappen om wikkelen. T-TET Nederlands Ooriogsgraven Co mité zou het op prijs slelleti, wan* neer sympathisanten hetzij op vrij dagavond (van 6.30 tot 9.30 uur) het zij op zaterdag in het kader van de „Klaproos-dag" zouden, willen collec teren. Het doel van deze collecte is ouders en familieleden van in ons land gesneuvelde bevrijders in staat le stellen dit jaar het graf van hun dier* bai-e te bezoeken. Sympathisanten kunnen zich aanmelden bij mevr. J. A. Stevens-Van Duiken. Kogelvanger straat 3 a (tel. 250161), Wie o wie? EVR. HEESBAKKER (Rotter dam) in Het Volk over Feijen oord: Alsdat u gevraag heb om de mening ouer Feijenoort, wil ik as moeder van tien hooiers ook m'n woortje doen. Ik find bet meer dan' verschrikkelijk, dat m'n man iedere zondag achter de clup aanhuppeld. ik ken dan mooi met alle dochters en zoons achterblijve en meneer rijt in zijn volkswaagentje acht er Feij enoort aan. Die auto heb ie speciaal uoor uitwetstrijden gekocht. Mot je nagaan. Een gezin van. tien kinderen en meneer koop een twee dehand volkswagen. Van mijn zui nig bijeengeraapte kinderbijslag- centjes. Als er ccn zondag ntet ge- voetbalt word, dan hep te ook nog wel eens effe tijd voor ons. Dan rijd ie drie keer heen en weer van Rot terdam naar het strant van Hoek van Holland, want met z'n alle ken- ne we natuurlijk met in de kar. Maar sikkeneurig dat ie op zo'n dag Kijk, dat voetballen op zich jmd ik wel leak, maar dat mannen er hun gezin aan opofferen, verschrikke lijk. En dat is nog met alles. Zon dagavond voetballen op tv, maandag gaat'ie biljarten in zijn stamkroeg, dan heb ie verder nog een kattri- cluppie cn drinkt ie elke avond wel zijn pilsje. En als ie dan thuiskom, dan heb ie het steeds maar weer over Feijenoort. Daar sta ie mee op daar gaat ie mee naar bed. En ik maar rommelen met de kinderen. La Feijenoort daarom eens iets voor de vrouwe doen. Die hebbe toch ze ker ook rept op een ver set je.' A LS u niet kunt slapen, doe dan hetzelfde als Samuel Unter- myer. Sta op en ga werken of lezen totdat u slaap krijgt. hebben van alle vier de soorten on geveer dezelfde vorm, handspie tig heten ze, omdat ze met hun diepe Insnijdingen aan de vorm van een hand doen denken. Het gemakke lijkst zijn deze vier leden van dc es doornfamilie uit elkaar te houden ann de hand van de vruchten die Immers in het najaar zo overvloedig voorkomen. Welnu: alle esdoorns hebben ge vleugelde vruchten, beide vleugcis vormen blï de gewone esdoorn een rechte hoek, bij de Noorse esdoorn een heel stompe hoek. bij de suiker- ahorn staan zc bijna evenwijdig en bij de Spaanse aak in een ïechte lijn. Ondanks zijn naam is deze laatste onze enige inheemse esdoorn. Er is moer, dat waard is er dc aandacht op te vestigen. De hoge essen bijvoorbeeld, die weer een heel ander blad hebben. Geveerd helen ze nu; eigenlijk is het een samengesteld blad. Aan één takje zitten precies tegenover elkaar telkens twee blaad jes en aan het eind tenslotte nog een topblad. Bladerloos is de es gemak kelijk te herkennen aan zijn git zwarte knoppen. Sommige essen dragen enorme trossen vrachten. Let ook op de i'leugelnoot, met ongeveer hetzelfde blad als de es. Maar hier hangen de vruchten m e^n lange sliert onder elkaar. Ver geet niet de beuken goed te bekij ken Kijk eens, hoe de bladeren in een zodanig mozaïek staan, dat ieder blaadje zijn eigen zonlicht vangt, maar het gevolg is wel dat er in dc duisternis onder dc beuken vrijwel niets wil groeien. Hoe komt het ove rigens, dal er dit jaar evenmin beu- kenootjes zijn te vinden? Ook dc treur beuk komt in hot Kralingse Bos voor. En larixen in grote hoeveelheden lorken heten ze m het Nederlands, maar wie weet dat nou? De lanx is vrijwel de enige naaldboom die 's winters zijn blad verliest. Er ligt dan een heel deken van die mooie bruine naalden op de bosgrond. En dat alles omdat Rotterdam vijftig jaar geleden zijn Waalhaven groef. Met 26 miljoen kubieke meter grond werd de Alexanderpolder ten oosten van de Kralingse Plas zes meter opgehoogd. Zo zie je maar weer haven aanleg hoeft niet óltljd zeer te doen. (ADVERTENTIE) 3?®<SL«yjauA3Fi.s SHOW van de nieuwste modellen op donderdag 6 november (10-22 uur), vrijdag 7 november (10-22 uur), zaterdag 8 november (10-18 uur) en zondag 9 november (10-17 uur). GOOSEM'S AUTOBEDRIJF Kortekade 40-52, Rotterdam tel. 250945,131642 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De Britse scheepvaart maatschappij Cu- nard heeft bij scheepswerven in Enge land cn op het vasteland offertes ge vraagd voor dc bouw van twee luxe passagiersschepen. De beslissing is genomen aldus president-directeur sir Basil Smallpie- ce wegens het grote succes van de Queen Elizabeth II. De schepen zouden in 1972 moeten worden opgeleverd. Gedacht wordt aan cruiseschepen voor ongeveer dui zend passagiers.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 3