CONFECTIE FABRIEK DOOR BRAND IN AS GELEGD Ook slaat los in storm en BRANDARIS Zware shag! p) baaua" i Ambonezen in Apeldoorn slaags met politiemannen Medisch studenten gaan klassesysteem gezondheidszorg onderzoeken Dienstplichtigen in Ede willen staken uit protest tegen langere diensttijd Fonds Willink van CoIIen Groep Harmsen wil rechtse concentratie VVD-jongeren niet te spreken over optreden huidig kabinet Regime in Praag treedt op tegen kimstenaarsbonden a. -maandag. 10 november 1969 Door de aanvaring eri het voort durend beuken van het dok te gen het voorschip van de Noor se tanker heeft groot gevaar bestaan voor explosies. De Honnor was geladen met acryl- nitryl en stryreen. Het Verol- me-dok was geladen met de lege Griekse tanker Mary (Van onze correspondent) APELDOORN, maandag. Een groep van minstens veertig Ambone zen is zaterdagavond slaags geraakt met enkele politiemannen die ln de 4- „Poort van Kleef" in Apeldoorn een Ambonees kwamen arresteren die 4 kort tevoren in een koffiebar vernie lingen zou hebben aangericht. Een inspecteur van politie zou, toen - hij met de arrestant door de met on geveer honderdvijftig jongelui gevulde zaal liep, in de rug zijn getrapt. Hier- op grepen, aldus de politie, de aanwe- zige Ambonezen stoelen en sloegen daarmee in op de twee politiemannen, die even later assistentie kregen. Er ontstond een. enorme .vechtpartij, waarbij de politie van de gummistok gebruik moest maken. Drie politie agenten en een inspecteur werden licht 'gewond. Eén agent moest met een bloedende hoofdwond en een lichte hersenschudding naar het Julianazie- kenhuis worden overgebracht. Vooral in de koffiebar „De Smurf" in de Markstraat, waar het begin van de rel ontstond door een vechtpartij tussen een Ambonees en een blanke jongen, werd een enorme ravage aan gericht. Daar ontstond een massale gooi- en smijtpartij toen tijdens het gevecht het licht werd uitgedraaid. Er werd gegooid met barkrukken, kopjes, schoteltjes en bierglazen; lampen wer den van de plafonds gerukt. Toen de politie kwam waren de Ambonezen al naar de nabijgelegen „Poort van Kleef" gegaan. De politie heeft de 21-jarige E.E.H. en de 19-jarige P. M. beiden uit Vaas- sen, gearresteerd, Tegen de 18-jarige J; S. T. uit Eerbeek, de 2G-jaiige J. O. T. uit Apeldoorn en de 19-jarige G. P. M. - uit Teuge is -procesverbaal opge maakt. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, maandag. Ongeveer honderd kritische medisch studenten uit alle universiteitssteden hebben dit weekeinde besloten ln groepen onder zoeken te gaan instellen naar het klassesysteem in de gezondheidszorg, de inkomsten en de maatschappelijke positie van artsen en de farmaceuti sche Industrie, in januari zal opnieuw een congres worden gehouden, waar aan de hand van dc resultaten van deze onderzoeken uclies zullen worden georganiseerd. Tevens besloten de studenten een landelijk coördinatiecentrum in het leven to roepen, dat de resultaten van de onderzoeken verwerkt en daarna eventuele landelijke acties stimuleert en coördineert. Het centrum wordt voorlopig ondergebracht bij de medi sche faculteit van de Vrije Universi teit in Amsterdam. Het congres dat de kritische medi sche studenten zaterdag en zondag in Utrecht, hielden, was een vervolg op de zomeruniversiteit in Nijmegen. De honderd studenten werden zaterdag gesplitst in vier secties, die elk aan een basisprogramma gingen werken: de organisatie van de gezondheids zorg, de beroepspraktijk, de genees kunde inhoudelijk gezien, en de oplei ding van medische studenten aan de universiteiten. 's Avonds werd een plenaire discus sie met een forum gehouden en zon dag werden de discussies voortgezet. Die leidden, tot het plan onderzoeken te gaan instellen om acties beter ge. motiveerd te.kunnen voeren. Eens in de veertien dagen zullen vertegen woordigers van de verschillende actie groepen uit medische faculteiten bij een. komen om van gedachten te wis selen. (32.000 ton) waarvan de be manning nog aan boord was. Op het terrein van de Esso-raffinade- rij in de Botlek werd een lege tank wagen van Esso door de vind meegenomen en in het water van de Oude Maas geblazen. De wagon dreef naar de overkant van de ri vier en liep daar aan de grond. In de Vierde Petroleumhaven sloeg de 210.000 ton metende tanker Melania van de steiger. Sleepboten brachten het schip op zijn ligplaats terug. In Vlaardingen is tijdens de storm een houten gebouw, waarin een apo theek was gevestigd, in elkaar ge stort. De schade is aanzienlijk. In verband met de in het gebouw aan wezige giftige stoffen zijn de wrak stukken onder politiebewaking ge steld en zijn de buurtbewoners via de radiowagen van de politie ge waarschuwd voor eventueel gevon den artikelen, waarvan het gebruik gevaarlijk zou kunnen zijn. Trein tegen boom Ook elders in. het land heeft de zware storm van gisteravond en vannacht schade aangericht. Omstreeks half tien gisteravond werd een trein, die onderweg was van Eysden naar Maastricht, ernstig be schadigd, nadat hij op een ontwor telde boom was gereden die.de rails versperde. Bij Schin op Geul en Heerlen moest Het op drift geraakte dok prinses Irene van Verolme klemde de met giftige chemicaliën geladen Noorse tanker Honor (links) tegen de loskade van Dow Chemical. het treinverkeer enige tijd over en kel spoor worden geleid, ten gevolge van een door de storm veroorzaakte draadbreuk. Storingen In Paterswolde bij Groningen werd gisteravond het dak van een flatge bouw gerukt waardoor zes gezinnen dakloos werden. Enkele auto's wer den zwaar beschadigd. In Brunssum in Limburg stortte als gevolg van rukwinden een zijmuur van de sporthal in. De pas gebouwde boer derij van de heer K. F. Boersma in Rensumageest (Fr.) is door de storm grotendeels ingewaaid. De stormvloedwaarschuwingsdienst van de Rijkswaterstaat in Den Haag achtte vannacht voor het district Zuid-Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland en Noord-Holland tot Callantsoog een beperkte bewaking van de dijken noodzakelijk. De veren Anna Jacobapolder-Zijpe en Kruiningen-Perkpolder zijn tijde lijk uit de vaart genomen. Onze weerkundige medewerker meldt dat over de oceaan nieuwe storingen met guur weer en vrij veel wind naderen. De stormdepres- sie van gisteren trok langs de Wad- denkust met nu en dan orkaansto ten; in het westen van het land tot 115, in het noorden van het land tot 125 kilometer per uur. De Brandaris-GWK's Ds Brondarls-GWK'sFrits Schelfhout, Wlm deUgt, Ruud Kfevor en Horman d'Hondt. Grondwerktuigkundigen. Goed op elkaar ingespeelde, technische specialisten. Zonder hen geen kist de lucht in. Efficiënt eventuele storingen verhelpen. Platform vrij. Blokken weg. Danokay captain, goeie vlucht! G WK's. Jongens onder elkaar. Mijn pakje shag is jouw pakje shag. Natuurlijk roken ze zo zwaar als het maar kan: Brandaris. Zeur deze mannen niet aan het hoofd met iets anders. Tegen Brandaris valt toch niet op te boksen. DOUWE EGBERTS ZWARE SHAG SEUCTÏD DARK SHAG TOBACCO (Van onze correspondenten) HOOGE ZWALUWE, maandag. Het uit enkele bouten barakken bestaande atelier van de confectiefabriek van kinderkleding JOL A in Hooge Zwaluwe en het aangebouwde woonhuis van de directeur 2ijn gisteren volledig uitgebrand. Een naast het woonhuis gelegen textielwinkel en een slagerij liepen zware waterschade op. Van en kele winkels en woningen in de omgeving zijn de ruiten, gespron gen toen een. olietank explodeerde. Een grote voorraad textiel die in het atelier was opgeslagen ging geheel verloren. De totale scha de kon nog niet precies worden vastgesteld maar beloopt zeker en kele tonnen. "WESTZAAN Bij eeu brand die zon dagmorgen in de werkplaats van de Firma Decocell Holland aan de J. J. Allanstraat in Westzaan is uitgebro ken zijn de machines en het pand waarin polyester verpakkingsmate riaal werd vervaardigd verloren ge gaan. De schade bedraagt ongeveer ƒ300.000. Het vuur werd door de harde westen wind snel verspreid maar de brand weer kon voorkomen dat twee wo ningen die door de overwaaiende vonken werden bedreigd vlam vat ten. BORGER. De meeldrogerij van de Aardappelmeelfabriek De Toekomst in Nieuwe Compagnie is gisteren uitgebrand. De brand is vermoede lijk ontstaan door het overspringen van vonken uit een benzinemotor. Door het overwaaien van de von kenregen vatte ook de naast de fa briek gelegen woning vlam en brandde geheel uit. De inboedel van de woning is verloren gegaan. VENLO. In de nacht van zaterdag op zondag is het hotel-café-restau rant De Heijense Molen in het Noord-Limburgse plaatsje Heijen door onbekende oorzaak tot de grond toe afgebrand. Er waren geen gasten ln het hotel aanwezig. De schade bedraagt circa 200.000. SASSENHEIM, In de magazijnen en werkplaatsen van het woningin- rlchtingsbedrijf Van der Meer aan dc Hoofdstraat in Sassenheim heeft za terdagochtend een uitslaande brand gewoed. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door het Ö-jarige zoon tje van de eigenaar, dat met vuur speelde. De schade wordt geschat op ruim 200.000. MILL. Bij een brand in de boerde rij van de heer Bongers in Lange- boom zijn 20 varkens verbrand. De stallen van de boerderij brandden geheel uit. Het woongedeelte kon behouden blijven. ROERMOND. Bij een boerderij- brand in Mariahoop, een gehucht bij Echt, zijn zaterdag enige tiental len varkens en ongeveer honderd konijnen verbrand. Het woonhuis van de boerderij kon behouden blij ven. De eigenaar, de heer J. van Kempen had zijn vee niet verze kerd. BORGER. Een felle brand heeft ln Nieuw-Buinen in de nacht van zon dag op maandag het café Wiegman aan het Noorderdiep in de as gel« De schade bedraagt ongeveer ƒ75.000. Van de inboedel kon niets worden gered. De familie Wiegman, man, vrouw en een kind heeft in nachtkleding via een platdak het brandende perceel kunnen verlaten. UTRECHT, maandag (ANP). Drie dienstplichtige militairen hebben zaterdagmiddag in het Yara-Radio- jongerenprogramma „Dit fa het begin" een staking bij de twee compagnieën van het vcrbindingsopleldingscentrnm in de Ellas Beekman Kazerne ln Ede aangekondigd. De compagnieën om vatten elk 125 militairen. De actie is gericht tegen de maatre gel, dat militairen dit in Ede met goed gevolg een telegrafistenopleiding heb ben gekregen verplicht zijn twee maanden langer te dienen. Bezwaren daartegen, zowel van de kant van de betrokken militairen als van de Ver eniging van Dienstplichtigen, zijn tot nu toe door de legerleiding niet beant woord. De militairen in Ede willen nu door middel van een spontane actie pressie op de legerleiding uitoefenen. In de geschiedenis van het Nederland se leger is nog niet eerder een staking voorgekomen. Vandaag was overigens alles rustig in de Edese kazerne. De legervoorlichtingsdienst heeft meegedeeld, dat de normale diensttijd voor de opleiding tot radiotelegrafist, achttien maanden bedraagt, evenals voor elke andere opleiding tot specia list. Het komt echter wel eens voor dat enkele dienstpUcatigen om bijzon dere redenen van de opleiding worden ontheven en dan worden overgeplaatst naar een groep, waar de dienstplicht zestien maanden bedraagt Dit is een volkomen normale zaak. aldus de voorlichtingsdienst, AMSTERDAM, zaterdag Op 18 en 19 november kunnen Nederlanders, die nog geen 35 jaar zijn, schilderijen, gouaches of aquarellen inleveren bij de Maatschappij Arti et Amicitiae aan hst Rokin ln Amsterdam, om mee te doen aan de wedstrijd van het Fonds Willink van Collen. Op 21 november zal worden bekendgemaakt wie een prijs wint. gde eerste prijs bedraagt •tweeduizend gulden, de tweede duizend en de derde vijfhonderd gulden. HILVERSUM, maandag (ANP). - Binding Rechts, in de Tweede Kamer vertegenwoordigd door dc drie man tellende groep-Harmsen, heeft zater dag in Hilversum unaniem een be ginselprogramma aanvaard. Binding Rechts staat een samengaan van „alle eerlijke, constructieve rechtse krach ten' voor, doch niet met dc negatieve of extremistische rechtse krachten, aldus voorzitter J. Winia. Over ontwikkelingshulp wordt in het programma gezegd dat Nederland rechtens niet verantwoordelijk is voor hetgeen aan nood „mocht heersen" !n andere gebieden dan het eigen grond gebied. Ontwikkelingshulp is geen overheidstaak, doch het particulier initiatief kan fiscale facilteten wor den verleend. In bilateraal verband kan de overheid verder gaan indien de ontwikkelingshulp een stimulans zou kunnen zijn voor de uitbreiding van de handelsbetrekkingen. Mr. L. van Heyningea, die een be langrijk aandeel in de vaststelling van het programma heeft gehad, verklaar de dat de buitenlandse politiek aller eerst gericht moet zijn op Zuid-Afri- ka en Vlaanderen, waar grote moge lijkheden liggen voor Nederlands sprekenden. Hij hekelde wat hij noemde de linkse agitatie tegen Por tugal, Spanje, Zuid-Afrika en Grie kenland, landen die zijns inziens on ontbeerlijk zijn voor de westelijke de fensie. De heer Harmsen verklaarde, dat goede contacten zijn gelegd met per sonen en groepen uit de KVP, ARP en CHU, die bang zijn dat, als er een christen-democratische unie komt, deze links georiënteerd zal zijn. Sprekend over het beleid van de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de bekroning van werk van Gerard Cornelis van het Reve en Jan Cremer, wees de heer Harmsen op het gevaar dat die kunst wordt beloond die „is gericht op het ondergraven van de moraal". Overi gens moet minister Klompé zeLf maar weten of „zij zich wil laten aflikken", aldus het Tweede Kamerlid. EMMEN, maandag (ANP). De jongerenorganisatie van de VVD, de JOVD, is van mening dat het kabi net-De Jong tot nu toe een te zwakke indruk heeft gemaakt om deze forma tie Inzet te maken van nieuwe Ka merverkiezingen. Op het 20ste congres van de liberale jongeren, dat zaterdag In Emmen werd gehouden, is dit standpunt vertolkt daor de voorzitter van de JOVD, mr. H. Bosma. Deze voegde eraan toe, dat hij zich maar moeilijk kon voorstellen, dat de VVD nog eens met de confessionele partijen in één kabinet zou willen gaan zitten. VVD-voorzitter mr. W. Geertsema liet de congresgangers weten dat ook hij geen voorstander was van inzet van het huidige kabinet bij de verkie zingen. Hij zei wél te voelen voor een. gewijzigd kabinet, gevormd door de huidige regeringspartijen..In dit ver band wees hij erop, dat volgens hem de minister-president, zoals dat bij voorbeeld in Engeland het geval is, de mogelijkheid zóu moeten hebben om tussentijdse veranderingen aan te brengen ln de samenstelling van dc regeringsploeg. Zowel de heer Geertsema als PvdA-voorzitter dr. A. Vondeling spraken op het JOVD-congres als hun mening uit, dat de Nederlandse libe rale en socialistische partijen niet ver gelijkbaar zijn met die in Duitsland, waar zij op het ogenblik samen de re gering vormen. PRAAG, maandag (UPI, AP). Het Tsjechoslowaakse regime beeft besloten het toezicht te verscherpen, op de bonden van schrijvers, kunste naars. filmers en journalisten, d-ie "tot dusver hebben geweigerd zich aan te sluiten bij de andere massa-organisa ties in het land door do irwasie van 1988 goed te keuren. Het Tsjechoslowaakse ministerie van cultuur heeft gewaarschuwd, dat strenge wettelijke en financiële maat regelen worden genomen om deze benden te dwingen in de pas te gaan lopen. Deze maatregelen zijn onder andere: scherp toezicht op wat wel en wat niet zal worden gepubliceerd, on derzoek naar de wijze waarop de bon den hun fondsen beheren en controle op buitenlandse contacten. ROTTERDAM, maandag. Door de zware west-noordwesten wind is gisteravond het dok Prinses Irene van Verolme in de Der de Petroleumhaven in Rotterdam op drift geraakt en tegen de bij Dow Chemical gelegen Noorse tanker Honnor (20.000 ton) geva ren, Veertien sleepboten van Verolme zagen in de storm aanvan kelijk geen kans het dok op zijn plaats terug te brengen. Dut luk te eerst in de loop van de nacht. Ravage in Vlaardi'ngen na het instorten van een houten ge bouw waarin een-apotheek was gevestigd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1