Rustige protest-mars als slot van anti-N ATO cc ngres mm KVP-deskundige tegen uitbreiden oefenterrein ft1 MINSTENS VEERTIEN DODEN IN VERKEER 98 Wankel-experiment van Citroen Augustijnen willen orde openstellen voor vrouwen en gehuwden Aznavour: gedegen vakman KAMERLEDEN BEZOCHTEN OIRSCHOT Cambodja's prins krijgt Cambodja's filmprijs Tentoonstelling over tijdschrift Forum PROEFMODEL M-35 WORDT ALLEEN VERKOCHT IN FRANKRIJK Resoluties over Griekenland en onderdrukte volken aanvaard Vanavond 5 voor zeven zeggen de juweliers van Nederland op uw TV: Wij nodigen u uit om vrijblijvend te komen kijken naar onze geschenken van goud en zilver. Kamerleden voor behouden van liet Kuinderbos nu beduidend goedkoper Werkgroep zal zoutlozing in Rijn gaan onderzoeken - maandag 24 november 1989 ("Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM) maandag. Ongeveer 1500 overwegend jonge de monstranten trokken zaterdagmiddag door de Amsterdamse binnen stad om te protesteren tegen het bestaan van de NATO. DEN HAAG, maandag (ANP). - Het bestuur van de -Neder landse Augustijnenprovincie heeft de ruim 300 ordegenoten in overweging gegeven een ingrij pende heivorming tot stand te brengen om gestalte te geven aan nieuwe ideeën over de inhoud en de functie van het religieuze le ven in de hedendaagse kerk en samenleving. In een uitgebreid stuk „nota provinciaal kapittel 1970" genaamd wordt het idee geopperd van een federatie, waartoe iedereen die 2ich ver geestelijk in thuisvoelt kan beho ren: priesters en leken, mannen en vrouwen, gehuwden en onge- huwden. Ieder lid zou dan ver kiesbaar zijn voor de noodzakelij ke bestuursfuncties, die de huidi ge leiding van een prior provin ciaal en definitoren zouden ver vangen: een algemeen directeur, een personeelsfunctionaris en een financieel deskundige. De nota is getekend door het gehele bestuur van de Nederlandse provincie. De handtekening van de prior provin ciaal, pater I. Mansbergen, staat bo venaan. Volgens het federatieconcept zou ie der zijn eigen werk kiezen op basis van evangelische waarden en te- Vens de gemeenschapsbeleving die het best past bi) zy'n of haar roeping, in zet en situatie: alleenwonend celiba tair, gehuwd in normaal gezinsver band, in gemeenschappen van celiba tairen of gehuwden, of beide. JVat gehuwde priesters in deze gemeen schappen betreft, wordt in het stuk gesteld dat zij bij de uitoefening van hun ambt zijn gehouden aan de moge lijkheden die de hogere kerkelijke overheid schept. De gehuwde priester wordt als mens volledig en onvoor waardelijk aanvaard in de federatie, maar er is geen sprake van een een zijdige en eigenmachtige opheffing van de celibaatsverplichting. Uit de nota blijkt dat met nadruk een binnenkerkelijke ontwikkeling wordt nagestreefd. Men is zich bewust dat de eenzijdige en onafhankelijke hervorming van de Nederlandse Au- gustijnenprovincie tot een kerkrechte lijk conflict zou kunnen leiden. Hier over kan worden gezegd: men zoekt dit conflict niet, maar als de Neder landse Augustijnen, de voorgestelde hervormingen inderdaad noodzakelijk zouden achten, zou men een eventueel conflict ook niet uit de weg gaan, al dus een door het bestuur uitgegeven communiqué. Verloop Een zich versnellend verloop van de orde blijkt ook uit een bij de nota ge voegd „overzicht van de Nederlandse Augushj nen provincie". Het totaal aantal leden liep terug van. 360 op 1 juli 1867 tot 311 per 1 november 1969. Als de voorstellen van het provin ciebestuur uiteindelijk aanvaardbaar blijken, kan het volgende kapittel in april 1970 al een provinciaal aanwij zen, die de hervorming kan voorberei den en uitvoeren. PNOM PENH, Cambodja, maan dag (AP) Met zijn film „Crepuscu- le" (schemering) heeft het staatshoofd van Cambodja, prins Sihanouk, zater dag het tweede internationale filmfes tival van Pnom Penh gewonnen. De film kreeg ook de persprijs. (Van onze kunstredactie) DËN HAAG-, maandag Ter gele genheid van het vijftienjarig bestaan van het Letterkundig Museum en Do cumentatiecentrum in Den Haag wordt van 13 december tot 8 februari in het Haags Gemeentemuseum een tentoonstelling gehouden onder de titel „Ter Braak, Du Perron en hun Forum 1932—1935". Met foto's, prenten, brieven en handschriften wordt de betekenis van het tijdschrift Forum geïllusreerd, De mars was georganiseerd als slot- evenement van het anti-NATO-con- gres, dat vrijdag en zaterdag in de Amsterdamse RAI is gehouden. De demonstratie had een rustig verloop. Onder de demonstranten waren vele buitenlanders, waaronder Engelsen, Fransen en Duitsers. Een aantal de monstranten droeg rode vlaggen. An deren hepen met spandoeken, waarop leuzen waren aangebracht als: „NATO onderdrukking", „NATO s= moord" en tijdens de pro testmars scandeerden de demonstran ten voortdurend: „Nixon moorde naar", „Pattakos moordenaar" en voorts: „Uit de NATO". De deelnemers waren rond half vijf bij het RAI-complex van start gegaan. Via de Ferdinand Bolstraat bereikte de stoet het Weteringcircuit, waar de demonstranten uiteen leken te vallen in twee groepen. Een gedeelte wilde linksaf naar het hoofdkantoor van Olympic Airways aan het Leidseplein dat inmiddels politic-bewaking had gekregen, maar de meerderheid volg de dit voorbeeld niet en ging op de straat zitten. Kort daarna keerde de afgescheiden groep terug en vervolg den de demonstranten, voorafgegaan door drie politiemannen te paard, het uitgestippelde parcours. Via de Wete ringschans, de Utrechtsestraat, Re- guliersbreestraat en Muntplein kwam de stoet op het Rokin, waar zich twaalf leden van de motórbrigade bij het Griekse consulaat hadden opge steld. Toen de demonstranten het con sulaat passeerden, riepen enkelen: „Fascisten" en „Pattakos moorde naar". Op de Dam gingen diverse groepen weer op het wegdek zitten, zodat de demonstratie nog enig oponthoud had. Tegen half zeven bereikten de demonstranten de "Westermarkt. Op dat moment hadden reeds enkele hon derden de stoet veriaten. Op de Westermarkt sprak Martin van Rossum, een van de congres-spre- kers de overgebleven demonstranten toe. Hij dankte de deelnemers voor de •waardige wijze, waarop zij geprotes teerd hadden en eindigde zijn toe spraak met de woorden; „Neer met de NATO". J^A. ruim twee uur tour-de- chant van Charles Aznavour weet je één ding erg zeker: Er was een vakman aan het werk. Hij strooit in hoog tempo zo'n twee dozijn chansons over het publiek. Een geraffineerd opge bouwde serie, snel en langzaam, uitbundigheid en melancholie ge lijkmatig verdeeld. Steeds op tijd laat hij blij herkennen door een van zijn succesnummers te pre senteren. En langzaam maar ze ker gaat het op weg naar een dankbaar slotapplaus. Aznavour dingt nut naar de gunst van het publiek. Althanshij doet daartoe geen duidelijke poging. Geen capriolen, geen fratsen. Hij maakt met zijn handen wat meetkundige figuur tjes in de luchtals een kort aange bonden dirigent. Dqt is al. Hij koketteert met zijn stem. Dat intrigerende, wat schorre geluid. Gis teravond in De Doelen bleek dit een meer dan doeltreffend wapen te zijn. Het kleine, schriele manneke, in een gewoon donkergrijs pak zet hem in een groot kantoor achter een bureau en niemand zal hem opmerken boeit en blijft boeien. De teksten zijn ook voor de ingewijden niet altijd te volgen. Hij zingt Frans van een bij zonder rap soort. Het maakt niet zo veel uit. Tót de pauze o.a. „Désor- mais", „On a toujours le temps", „A ma fille" en „Emmenez-moi" als gloedvol sluitstuk. In het tweede deel meer oude glorie: het Frans-Engelse mixje „Your the one for me, formida ble", „La bohème", „Et pourtant", „La mama" en „II faut savoir". Het bege leidende combo o.l.v. pianist Henri Fierce geeft Aznavour alle ruimte. Soepel -worden de aceoorden achter zijn stem gelijmd, Zelfs drummer Jean Martin, die tijdens het eerste kwartier roffels verkocht als maakte hij deel uit van een circusorkest, brengt het later op de avond op de ritmen wat subtieler te accentueren, Charles Aznavour? Het zal wel weer commercieel zijn, wordt er dan snel gezegd. Ik heb het gisteravond in zijn optreden, slechts flauw kunnen proeven. Bécaud twee weken gele den op hetzelfde podium was een duidelijke passant die op zijn vrije avond toch nog een extraatje wilde verdienen. Aznavour geeft waar voor het entreegeld. FRANS HAPPBL. (AP) De nieuwe tekst van het passiespel van Oberammergau zal vol gend jaar worden gepubliceerd, heeft een zegsman van de stad gisteren be kend gemaakt. De tekst is op sommi ge plaatsen veranderd omdat er een aantal mensen was die er anti-semi- tiscbe uitlatingen in meenden te be speuren. De stukken waarin gesteld wordt dat de joden gezamenlijke schuld aan de dood van Christus zouden hebben, zijn geschrapt. DEELNEMERS aan de anti-N ATO- mars zittend op het Rembrandt- plein. Meer dan zestien mensen gewond (Yan onze correspondenten) AMSTERDAM, maandag. In het weekeinde zijn zeker 14 mensen omgekomen in het ver keer. Minstens zestien mensen raakten gewond. Zaterdag avond zijn twee 16-jarige joyri ders Gerard Thijssen en Frans Coenen uit Horst gedood toen de auto waarin zij reden met een snelheid van 120 km per uur in Sevenum tegen een boom botste. Van hun passagiers werd de 15- jarige Nelly Lucassen levens gevaarlijk gewond en de 15-ja- rige Annie de Mulder en de 17-jarige Jan Maassen minder zwaar gewond. Bij het viaaukt in de weg naar Hil versum onder Bussum is zaterdag morgen de 33-jarige A. van V. uit Hilversum met zijn auto tegen een boom gebotst. 6e bestuurder is zwaar gewond naar het Majellazie- kenhuis in Bussum gebracht. De naast hem zittende J. van Zand- voort (28) uit Hilversum was op slag dood. De gemeentesecretaris van Vlaardin- gen de heer A. Kranenburg (55) is zaterdagavond om het leven geko men toen de personenauto waarin hij zat tegen een stilstaande vracht wagen opreed. De bestuurder van de wagen werd aan het hoofd ge wond. De 21-jarige L. G. J. Philipsen uit Drïel is zaterdagmiddag onder de aanhanger van een landbouwtrek ker doodgedrukt toen deze kantelde bij een uitwijkmanoeuvre. Bij een frontale botsing In Den Dolder is het driejarige dochtertje van de bestuurster van een van de auto's op slag gedood. Mevrouw M. G. V.- J- (34) uit Soest is zwaar gewond, haar twee-jarig zoontje en de be stuurder van de andere auto zijn licht gewond. Bij een frontale botsing op de rijks weg in Linne zijn de bestuurders van een personenauto en een bestel auto omgekomen. De slachtoffers zijn W. Backus (52) uit Linne en J. van Dyek (59) uit Woudenberg. Bij een inhaalmanoeuvre is zaterdag middag de studente Maria Zimmer man (19) met haar bromfiets geval len en onder een autobus gekomen Het meisje was op slag dood. Da 19-jarige J. C. Molenaar uit St. Maartensbrug is zaterdagmorgen in St. Maarten om bet leven gekomen toen hij in een bocht rechtdoor reed en met zijn motor in de berm te recht kwam. De bestuurder werd van de motor geslingerd en kwam op de weg terecht. Hij overleed ter plaatse, In de nacht van zaterdag op zondag is in een bocht van de Garderenseweg m Putten een auto tegen een boom gereden. De passagier, A. Pullen (77) uit Velp werd uit de wagen geslingerd en overleed ter plaatse. De bestuurder van de auto liep lich te verwondingen op. De 80-jarige heer Van Hatuum uit Kerkrade is zondagmiddag in een ziekenhuis in Heerlen overleden aan de verwondingen die hij 's morgens bad opgelopen toen h(j in een bus wilde stappen en door een bromfiet ser werd aangereden. Op de rijksweg van Zevenaar naar Duiven is zondagavond een perso nenauto m een bocht geslipt en te gen een boom gebotst. De betonwer ker W. Rompelaar (57) uit Arnhem is daarbij om het leven gekomen. De bestuurder en twee kinderen zijn zwaar gewond. De 53-jarige A. Pasmans uit Middel- beers is zondagavond om het leven gekomen toen hij op zijn fiets werd aangereden door een personenauto. De heer A. Adriaansen uit Tilburg, die voor het op de weg liggende slachtoffer uitweek, reed daarbij te gen een boom. Het echtpaar Adriaansen en twee zoontjes zijn gewond geraakt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Ci troen gaat publiekelijk een experi ment met de Wankel-motor aan. De fabriek zal volgend jaar vijfhonderd proefmodellen op de markt brengen, gebaseerd op de Ami 6 en uitgerust met een „Wankel" met één rotor. De wagens zullen b(j voorkeur worden verkocht aan mensen, die meer dan 30.000 km per jaar afleggen en blij ven onder controle van Citroen, die de ervaringen verder zal verwerken. Citroen werkt al enige jaren sa men met NSU (patenthouder van de Wankel-motor), in een gezamenlijke De nieuwe Citroen met wankelmotor. maatschappij COMOTOK, die bezig is een fabriek voor dc produktle van Wankel-motoren te bouwen. Het re sultaat van de samenwerking is nu het proefmodel M35, op basis van de Ami, die tot een coupé gemodel leerd Is. He Citroën-fabriek in Hen nes zal er twee per dag gaan leve ren. De wagen baalt, zo heeft Ci troen bekend gemaakt, een top van 144 km per uur. Bijstand Juist in verband met het experi mentele karakter van de M«25 zal de wagen niet bulten Frankrijk wor- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Op detweede dag van het anti- NATO-congres, zaterdag in de Amsterdamse RAI, heeft de vergadering twee resoluties over Griekenland en de onder drukten volken aangenomen. De eerste resolutie kwam van do Afri kaanse afgevaardigde David Sibeko, die alle progressieve krachten in Nederland, Europa en Amerika op riep om practische materiële steun te verlenen aan vrijheidsbewegin gen die legen de NATO vedhten of tegen door NATO gesteunde regi mes in Afrika, Azië en Latijns-A- merika. Van Griekse zijde kwam een resolutie over nauwere samenwerking tussen het verzet in dat land en de Bal- kan-ataten. De vergadering, onge veer 1Q0Ö man, nem de resoluties met applaus aan. Op het congres, dat anderhalf uur la ter begon dan was aangekondigd, sprak Erik Jensen van het Deens Vietnam Comité over NATO com municatiesystemen. De vertegen woordiger uit Frankrijk, Marc Oli vier stelde voor om op 21 februari een Europees studenteneongres in Parijs te houden. „De revolutionaire krachten blijven tc veel binnen de nationale grenzen," aldus de Italiaan Pletro Marcenaro. „De arbeiders moeten zich vereni gen tegen het imperialisme, tegen de NATO, die de heilige alliantie van de werkgevers is." den verkocht. Citroen wil aldus fee ling houden met de automobilisten, die het proefmodel gaan berijden. Zij zullen er 13.000 a 14.000 frank (ongeveer 8700 tot 9400 gulden) voor moeten betalen en krijgen alle mogelijke technische bijstand. Het zal van hun ervaringen afhangen, wat Cltroën gaat doen, De beslissing kan tegen 1973 worden verwacht. Daarmee blijft de vraag open, of de Dl35 volledig in produktle komt, of, met de COMOTOR op de achter grond, zal worden overgegaan tot de ontwikkeling van. een geheel nieuw type. DEN HAAG, maandag Het KVP-Kamerlid J. H. Jansen heeft zich uitgesproken tegen uitbreiding van het militaire oefenterrein Oirschot. Te zamen met nog zes Kamerleden van de KYP-fractie in de Tweede Kamer heeft hij het afgelopen weekend een bezoek ge bracht aan de provincie Brabant waar men zich op de hoogte stelde van de geplande uitbreiding van de militaire oefenterreinen nabij Oirschot. In de_ nota militairs oefenterreinen, die vorige maand is gepresenteerd, wordt voorgesteld, 't Olrschotse com plex in fasen uit te breiden tot drie duizend hectare. De gemeente Eindho ven en het samenwerkingsorgaan van de agglomeratie Eindhoven zijn fel gekant tegen deze uitbreiding, die plaatsvindt in het kader van de be hoefte van het ministerie van defensie aan vier grote regionale oefenterrei nen. Het KVP-Kamerlid J. H. Jansen, (defensiedeskundige van zijn fractie) zei ons, om commentaar gevraagd: „Ik kan in dit stadium nog niet definitief meedelen, hoe wij zullen stemmen, als in april de nota militaire oefenterrei nen in de Kamer komt. Maar wel ben ik van mening, dat Brabant, dat al veertien militaire complexen heeft, met is gebaat bij uitbreiding van het oefenterrein bij Oirschot." Intussen hebben de Kamerleden A. (ADVERTENTIE) Nederland 1 de Boo en H. Kikkert (beiden CHU) in een brief aan de bijzondere com missie militaire oefenterreinen een plan ontvouwd om bet Kuinderbos voor recreatiedoeleinden te behouden. Zij zijn van mening, dat de minder goede landbouwgronden in de Noord oostpolder beter voor militaire schietterreinen in aanmerking kunnen komen in plaats van het Kuinderbos. De Nooróoostpolder heeft een op pervlakte van 1700 ha, die voldoende zou zijn voor het defensiecomplex. Volgens het CHU-plan zouden vijftig boeren uit de Noordoostpolder hun be drijf moeten verplaatsen naar de zui delijke IJsselmeerpoIders, waar de grond van betere kwaliteit is. De heer Kikkert zei ons, dit vooral van belang te vinden, als binnen af zienbare tijd dn autosnelweg E-10 ge reed komt. „Het is dan mogelijk voor Amsterdammers binnen een half uur het Kuinderbos to bereiken, dat dan een belangrijke recreatieve fuhetie krijgt." (Van onze correspondent) ZWOLLE, maandag. liet PvdA-Kamcrlld Wieringa heeft za terdag tijdens een bezoek aan het Kuinderbos, in gezelschap van an dere Kamerleden, gezegd tegen de bestemming van het bos tot scitiet- terrcin te zijn. De voorzitter van do Kamercommissie oefenterreinen, drs, K. van Dijk fvvd) noemde de keus van minister Schut vreemd. De parlementariërs, die tijdens hun bezoek ruim vijfduizend jon geren tegen het plan van minister Schut zagen demonstreren, zeiden vooral verontwaardigd te zijn over het feit dat de bewindsman zijn beslissing over het Kuinderbos had genomen, voordat hij, de Kamer had ingelicht. (ADVERTENTIE) Dat U als het om lage prijzen gaat altijd bij ons terecht kunt, bewijzen wij weer met deze aanbieding reistassen. Originele skai dur reistassan, supergrote tassen voor vakan tie, weekendjes uit, logeerpar tijen, boodschappen doen..... roemt U maar op. Met extra brede bodem mat 5 beschermdoppen, verstevigde hengsel sen riem, grote trekslul- ting met slot, kortom een ge weldige reistas, nu voor nog géén tjentja. bodem lengte ±45 cm Morgenvroeg om 9 uur begint op da parterre de verkoop van deze grote skai dur reistassen, duur2ame tassen uit de dure series, in 2wart, bruin, cognac en blauw Itm (Van onze correspondent) MAASTRICHT, maandag. De in ternationale commissie ter bescher ming van de Rijn tegen verontreini ging die vrijdag en zaterdag In Maas tricht heeft vergaderd, heeft besloten een werkgroep te vormen een onder zoek zal instellen naar de verontrel- ging van de Rijn met zout dal afkom stig Is uit de Franse kaliummijnen. De werkgroep heeft opdracht gekre gen om midden 1970 verslag aan de commissie uit te brengen over de plaats waar zout dat afkomstig is van de industrieën, kan worden opgesla gen en over de kosten. Dit rapport 2al door de internationale Rijncommissie worden doorgestuurd naar de regerin gen van de deelnemende landen: Frankrijk, West-Duitsland, Zwitser land, Luxemburg en Nederland. Zaterdag besprak de oommissie de endosulfartaffaire van juni van dit jaar waarbij de Rijn over een groot oppervlak werd vergiftigd. Door de Duitse delegatie werd meegedeeld dat aan de Rijn op Duits gebied meetpun ten zijn ingericht om de vorgiftigings- gvaad van het water vast te stellen. De Duitre delegatie heeft voorgesteld om een dergelijk onderzoek langs de gehele Rijn te laten plaatsvinden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1