1969 GOED JAAR VOOR EXPORT GEDISTILLEERD 'Vrede is vies woord en heeï slecht idee' mrnnrn STREEFKERK' VERLENGD SZC'ERS IN KERST ZWEMWEDSTRIJDEN Weer op de schaatsen! Ds. K. Blei nam afscheid van hervormde wijkgemeente Huurders van winkelcentrum in Holy Man plotseling onwel Van loopplank gevallen en verdronken Bondskeurmeester C. Lems voor keuring in België gevraagd BRAND IN GLASOVEN Aanrijding onder invloed Bewoners Hoeksche Waard nog meer uit isolement Roekan je geeft niets aan BB GEEN KRANT ONTVANGEN? Goede prestatie van Dick Hansier Voorz. Kleinekoort van Excelsior '20 legt functie neer MAN DREIGT MET GEWEER IN CAFE Familieberichten Met droefheid geven wij u kennis, dat na een kortstondige ziekte, nog onverwacht van ons is heengegaan, mijn lieve Man, onze zorgzame Va der, Behuwd- en Grootvader, Broeder, Zwager en Oom Jacob Maltha echtgenoot van Maartje van der Gaag op de leeftijd van 67 jaar. Schiedam, 25 december 1969. 's-Gravenlandseweg 762. Mede namens de kinderen en kleinkinderen M. Maltha-van der Gaag De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer Nassaulaan 68, Schiedam. Gelegenheid tot bezoek aldaar, maandagavond van 7.30 tot 8 uur. De begrafenis vindt plaats dinsdag 30 december a,s. op de Algemene Begraafplaats Schiedam te 2.45 uur nm. Vertrek vanaf het woonhuis te 2.30 uur m Aan het woonhuis geen bezoek. Geen toespraken. VLAARDINGEN, maandag. Na een Vlaardingse ambtsperiode van bijna vijf jaren heeft ds. K. Blei zon dagavond afscheid genomen als pre dikant van de hervormde wijkge meente Kehoboth, welke bijeenkomst plaats vond in de R-ehobothkerk aan de Billitonlaan. Het was de zondag van do onnozele kinderen en mede in ver band daarmede sprak ds. Blei over de afschuwelijke moordpartij, zoals die destijds was aangericht door koning Herodus. die immers verantwoordelijk was voor de kindermoord te Bethle hem. We zijn wel het één en ander gewend, zei ds. Blei die de aandacht vestigde op de kindermoord te Biafra, Al zijn we er aan gev/end, we mogen er nooit aan wennen zei hij. We moeten daartegen actie voeren, op zijn minst in de vorm van solidariteit en desnoods via de luchtbrug. Toch beschouwde ds. Blei de kin dermoord te Bethlehem als een uniek gebeuren waarin Herodus het zeer be paald op Jezus had gemunt. Waar mensen worden afgeslacht, wordt Je zus vervolgd, Jezus, die omringd was door de onmondige kinderen van Bethlehem, die zijn eerste gemeente vormde. Aan het eind van zijn sfscheids- spreek zei ds. Blei met nadruk dat het woord altijd groter is dan de prediker en dat het er om gaat, het woord in de wereld te brengen. Namens de centrale kerkemad van de hervormde gemeente sprak ds. A. P. Nauta, die opmerkte, dat de centra le gemeente met dankbaarheid de vruchten zou plitkken van het door ds. Blei verrichte werk. Ds Nauta toonde zich bijzonder erkentelijk voor de wijze waarop ds. Blei deskundige inleidingen heeft ge houden en ook wees hij op de bijbel studiediensten, georganiseerd door ds. Blej. De heer A. Pontier vertolk te de gevoelens van de wijk- kerkeraad. Namens de wijk gemeente bood de heer Pontier een fraaie antieke koperen kande laar aan. Een geschenk waar ds. Blei zeer mee ingenomen was. Het afscheid van ds. Blei heeft als gevolg, dat thans alle hervormde pre dikanten in Vlaardingen een con sulentenschap moeten waarnemen. Ds. Blei hoopte, dat de vacature spoedig vervuld zou mogen worden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN. Wie gaan zich in het winkelcentrum „Ho- lierhoek" aan de Reigerïaan in de Holywijk vestigen. Het bestuur van de stichting „Winkelcentrum Holy" heeft de namen thans be kendgemaakt. Zoals bekend komen er vier dag winkels, Daarvan gaat de Nederland- 'sehe Middenstands Bank in een haar bijkantoor installeren, terwijl ook de Boerenleenbank uit. Poeldijk er in trekt. De andere twee moeten zich nog aanmelden. In alfabetische volgorde de andere firma's die naar de Holy-wijk gaan: Berco, tabak, lectuur en grammofoon; A. G. F. Bevelander, speciaalzaak voor groenten en fruit; Boer en Van der Houwen, brood.en banket; Co-op. su permarkt; De Graaf, slagerij; S. J. Hoekstra, textielhandel; C. Landman, handelaar in vogeltjes: Moerkerken, schoenenhandel; gebr. 'Poot, bloemist: Pronk, vishandel; J. van der Pol, he renkapper; Spar, supermarkt: Schel, huishoudelijke artikelen, rijwielen en bromfietsen; Jan de Tuinder, snack bar; Terleth, parfumerie; Vrieler, slij terij; Vons, foto; en de Zwitserse Sto merij. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag. Vóór de export van Nederlands gedis tilleerd zal 1969 volgens ver-; wachting een gunstig jaar wór den, Zo is de „voorlopige indruk" van de Stichting Centraal Gedis- tilleerdbureau te Schiedam, neer gelegd in de „Exportmededelin gen". In de eerste tien maanden van dit jaar is 4 miljoen gulden méér geëxporteerd dan in de ge lijke periode van 1968, wat neer komt op een toename van 12 pet. Op deze cijfers wordt een totaal export-bedrag van 45 miljoen verwacht en als de groeitendens cok de laatste twee maanden van dit jaar gehandhaafd blijft, zelfs 46 miljoen. Overigens is de afzet naar Enge land, de hoofdmarkt van de Neder landse gedistilleerd export sterk ver minderd. Daartegenover is de afzet naar Duitsland en de Ver. Staten krachtig- toegenomen. De terugslag in Engeland is teleur- stellend, doch allerminst verwonder lijk; deze werd al eerder verwacht. Dit als gevolg van de maatregelen van de Britse overheid om de economische positie te verbeteren, oen afremming van bestedingen en van de invoer. Werd in 1968 voor bijna ƒ20 mil joen over het Kanaal verscheept; dit jaar zal naar verwachting de export maar rond ƒ15 miljoen bedragen. Maar bij de advocaat, veruit het be langrijkste artikel in de gedistilleerd- export, is sinds augustus een duidelijk herstel te constateren, wat weer niet geldt voor de likeuren. Naar West-Duitsland, dat onder de exportmarkten de tweede plaats in neemt, is de afzet belangrijk gestegen. Werd vorig jaar voor ƒ3,5 min naar West-Duitsland geëxporteerd, in de eerste tien maanden van dit jaar is reeds voor 7 min uitgevoerd. Niet populair Dit houdt echter niet in dat het Ne derlandse gedistilleerd plotseling po pulair is geworden bjj de oosterburen. De drank wordt hoofdzakelijk gele verd aan buitenlandse troepen die in Duitsland zijn gelegerd en aan Duitse havens voor bevoorrading van sche pen. Op dit terrein zijn dit jaar enkele bijzondere transacties gedaan, die echter niet van blijvende aard zijn. Ondanks de afbraak van de hoge in voerrechten, vindt het Nederlandse gedistilleerd geen grote aftrek. Dit is spijtig, te meer daar de whisky wèl terrein wint. En die komt van buiten de EEG! Opmerkelijk is de verdubbeling van de afzet naar do Ver. Staten tot rond 4 m]n, wat voor driekwart likeur betreft. Dè vraag daar naar buiten landse likeur is gering, slechts 0,5 pet; van de omzet, maar de dranken markt in Amerika is zó gigantisch dat dat halve procent toch nog 70.000 hectoli ter is! Voor België (in 1968 3 min) wordt een stijging van 10 pet, verwacht. Bij de zuiderburen is de gedistilleerd-in dustrie weinig ontwikkeld; de drank- import bestaat voor de helft uit whisky en voor 20 pet uit Franse cog nac en brandy. Maar de vraag naar Nederlandse jenever en likeur stijgt gestadig. Van de export naar Canada wordt een lichte stijging tot rond 2,5 min verwacht en naar Zweden een heel lichte daling naar rond 1 min. Opvallend is de gestegen afzet naar Oost-Duitsland; in voorgaande jaren rond een half miljoen, nu reeds is dè- 1,3 min overschreden. De overige afzetgebieden zijn kleine markten, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag. Op de Burg. Knappertlaan ;s vorige week de 63-jarige J.A. Schoenmakers uit Vlaardingen plotseling onwel gewor den. Door een ambulance van de GG en GD werd de man naar het Ge-: .meenteziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Morgenvroeg om 9 uur begint cp de eerste etage de verkoop van deze Terienka fantasie my*- tèra met dekoratie! dessin, 150 cm hoog, per meter Cok rnnerxbgmon/en opart Oérr tri. of aJvifL boft, Bij de Werf Wilton Fijenowd te Schiedam heeft het vrachtschip „Streefkerk" van de V.N.S, een al haast gebruikelijk geworden „opera tie" ondergaat: een vedlengi-ng met ongeveer 20 meter, waarvoor een nieuwe middensectie ts geplaatst. Enig tijd geleden is de „Streefkerk" bij de werf „doorgesneden". Daarna is het voorschip ufltgedokt en de middensectie ingevaren, waarop het voorschip weer volgde. En tot slot worden de drie secties weer aanéén gelast. Op de foto wordt het voorste deel van het schip weer het dok ingebracht. Zeven z.g. „S-kerk" schepen van de V.N.S. zuilen deze operatie ondergaan. Momenteel is men reeds bezig met diverse secties voor de volgende schepen uit deze serie. fADVERTENTIE laat ook Uw vitrage bijdragen tot do gezelligheid in huts,..- koop daarom morgen deze fcte- koratievc my stère. Fantasia my stère geweven van originele Terienka garem met dekoratiöf dessin. Een mystère, waarmee U nog meer eigen sfeer in Uw huls brengt, 150 cm hoog, nu per meter voor nog fióén drio gul den. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag. De 41-ja- rige A.D, Verbaan is zondag van de loopplank van zijn woonschip In de "Westerhaven gevallen en verdronken. De man Is waarschijnlijk op de gladde loopplank uitgegleden en in het water gevallen. I (Van. een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag. De heer C. Lems te Schiedam, bondskeurmees ter voor postduiven, heeft van het Belgische ministerie van Nationale Opvoeding en Cultuur een uitnodiging ontvangen om op de Internationale DuLvonparade, die op 17 en 18 januari gehouden zal worden te Oudenaarde in België dc duiven te komen keuren. Met het oog op de komende Olym pische Spelen worden in België voor bereidingen getroffen en men houdt or nu reeds een zo groot mogelijke voor-selectie. De heet* Lems is teieeht zeer trots op deze uitnodiging, die overigens een unicum is. België geldt als het land met de beste postduiven en de beste accommodaties; men beschikt daar dan ook over vele goede keurmeesters. Hij ziet het ook als blijk van waarde ring voor de Hollandse postduivenlief- hebberij, welke ook in Schiedam zeer intensief wordt beoefend. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag. Een over gelopen glasoven was vanmorgen de oorzaak van een kleine brand in de Verenigde Glasfabrieken aan de Nieuw Mathenesserstraat. De brand weer onder leiding van commandant D. de Jager bestreed de brand met zes stralen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag. De 20-ja- rige O.J.K. is zaterdagmiddag door de politie naar het hoofdbureau gebracht, nadaji hij onder invloed van sterke drank op de Koemarkt met zijn auto een aanrijding had veroorzaakt. maandag 29 december 3969 - pag 5 Het is weer tijd voor de schaat sers! Na het vrij zachte dooiende weer tijdens de kerstdagen, is het dit weekend weer gaan vrie zen en vooral zondag konden de scherpe ijzers weer ondergebon den worden. Op de stadssingels vlotte het nog niet erg, maar op de landijsbaan In Kethel ging het uitstekend. Het ijs was prima. Maar de belangstelling was zon dag niet erg groot. De liefheb bers hadden wel de ruimte op deze baan. (Van een onzer verslaggevers) HOEKSCHE WAARD. —De bewoners van de Hoeksche Waard, die door de opening van de Heinenoordtunnel toch al uit hun isolement werden gehaald, krijgen nog méér de kans zich wat gemakkelijker en sneller te verplaatsen: De RTM gaat name lijk per 1 juni 1970 haar bus diensten aanmerkelijk verbete ren. Volgens directeur van de N.V. Rot terdamse Tramwegmaatschappij, dr. H. J. van Zuylen, wordt elke gemeen te in de Hocksche Waard aangesloten op een uursdienst. Bovendien, zo be toogde hijbfj de opening van het nieuwe autobusstatïon mei restauratie in Heinenoord, krijgen Oud-Beijcr- land-Klaaswaal en Numansdorp een halfuurdienst. Hij verkondigde ook nog dat Heinenoord een belangrijk knooppunt wordt in de nieuw op te zetten regeling. Een heel belangrijk eindpunt, aldus Van Zuylen, wordt de Metro aan het Rotterdamse Zuidplein: „AEe bussen die de Hoeksche Waard aandoen zullen daar hun eindpunt hebben". Ook voor Brabanders die een be zoek aan Rotterdam willen brengen had hij verheugend nieuws. De bedoe ling is namelijk dat er een twee-uur- dienst Rotterdam-Bergen op Zoom komt. De route loopt over Heinenoord en Willemstad. RTM-directeur Van Zuylen liet ook nog weten dat de RTM met dit alles gokt op de ontwikkeling van de Hoek sche Waard tot woongebied. Hij ver wachtte daarom '.at de busdiensten pas over vier a vijf jaar rendabel zullen zijn. Het ruime parkeerterrein bij het fraaie en moderne nieuwe Hei- ne noordse busstation is zo ruim omdat men met do grond geen raad wist. Het is bewust zo ruim gemaakt omdat het namelijk steeds meer voorkomt dat automobi listen hun wagen daar parkeren en met de bus verder naar Rotterdam gaan. (Van een onzer verslaggevers) ROCKANJE. Het college van burgemeester en wethouders van Roc- kanje had op de begroting voor 1970 een bedrag van ƒ3750 neergezet voor de dienst Bescherming Bevolking. Ze kan dit er wel weer afschrappen want de raad is er dezer dagen niet mee akkoord gegaan. Mevrouw B. Sipkes- Martens (pvda) noemde het „wegge gooid geld". Haar fractie stemde dan ook tegen. Ze kreeg daarbij steun van de fractie Gemeentebelangen. SPIJKENISSE, De burgemees ter en mevrouw Bliek houden op 1 januari nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis te Spïjkenisse tussen drie en vijf uur. Auto gestolen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag. Bij de politie is zaterdag aangifte gedaan van diefstal van een personenauto merk Renault 4, kenteken AID 09—72. De auto stond afgesloten op het parkeer terrein van het Emmaplein. Bel voor 19.30 uur telefoon 135430 Abonnees buiten Rotter dam, Schiedam, kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. Personeel gevraagd Gevraagd actieve vertegen woordiger woonachtig in Schiedam of Vlaardingen. In lichtingen teh 260373. KC28 De Schiedammer (Het Rotter dams Parool) vraagt vaste BE ZORGERS (STERS) voor Schie dam en omstr. Aanm. Hoogstr. 6. Schiedam. Tel. 267279, 'g avonds na 7 uur teL 155960. FOTO 106. teL 266720. Let op Juiste adres. 5028 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag „De organisatoren van. de Vredesvoet tocht in Schiedam op kerstavond 24 december en van het Kerst? M_is!»nieuwscentrum aan de Nieuwstraat 12 zijn aan de rand van moreel en financieel faillis sement!" Aldus wordt opgemerkt in het „Vredesbulletin" nummer 7 van de Vredeswerkgroep. „Alhoewel Ge Vredesvoettocht zo'n 100 mensen on de been bracht cn re sulteerde in de oprichting van een werkgroep van 24 mensen, bleek de belangstelling voor het nieuwscentrum miniem. Van het enthousiasme van de kerstnacht was niets overgebleven. Ondanks verwoede pogingen om men sen naar binnen te lokken bleef de expositieruimte akelig leeg" „Enkele ervaringen van de organi satoren: Vrede is een vies woord Vrede is een heel slecht idee De jeugd is het meest conservatieve deel van dc bevolking! De gespreksstof tijdens dc voettocht leverde veel ge leuter op Het begeleidende radio programma ging volledig af". „Op zaterdagmiddag 27 december ging een legertje vrijwilligers de Hoogstraat op om voorbijgangers riet suiker te laten proeven. Kleumend van de kou stonden zij bij de vroegere bioscoop Monopole. Reacties van voorbijgangers? De mensen denken dat rietsuiker een verdovend middel is!" Aldus het zéér pessimistische „Vre- desbulletin" nummer 7 dat niet on dertekend is cn zaterdagavond ver vaardigd moet zijn. In bulletin num mer 6, opgemaakt zaterdagmiddag om 13,45 uur en uitgegeven onder redac tie van Han van der Horst was er nog hoop. Kritiek In dat eerdere bulletin wordt nog opgemerkt: „De discussies tijdens de Vredesvoettocht op kerstavond hebben een algemeen onbehagen aan het Ucht gebracht. De status-quo op school en in het gezin waren mikpunt van veel kritiek" en „Uit dc discussiegroepen kwamen heel wat suggesties voor ac ties binnen dc kerk. Handtekeningen acties cn discussies la het kerkge bouw zouden volgens discussiegroepen een uitstekend middel zijn om de mensen wakker tc schudden". „De opinie dat dc jeugd alleen maar kan afbreken is door het resultaat van de Vredesvoettocht Schiedam vol doende weerlegd. Zeker, de jongeren hadden kritiek, felle kritiek vaak. God zij dank wèl. Maar zij wezen wegen aan naar een andere benadering van de problemen en gaven goede, uit voerbare adviezen aan scholen cn ker ken. De jeugd kan tevreden zijn met de indruk die zij tijdens de kerstnacht gemaakt heeft. Tevreden, maar niet voldaan, want daarvoor is allerminst reden. „Dit is het begin, wij gaan door met de strijd", roepen de aktivisten in de hoofdstad. Deze voettocht was het begin voor Schiedam, maai* of men ook doorgaat met dc strijd is nog al lerminst duidelijk". In dit bulletin wordt ook een aanval gedaan op de rector van het Spie- ringshoeklyceum, omdat hij een werk groep op zijn school verboden zou hebben, aangezien dit de studie zou schaden. In het volgende bulletin worden deze woorden teruggenomen: de vredeswerkgroep is op die school niet verboden. (Van onze zwem medewerk er) SCHIEDAM, maandag De groep zwemmertjes onder de 12 jaar van de Schiedamse Zwcmclub heeft als ge bruikelijk weer deelgenomen aan de internationale Kerst-zwemwedstrijden die ook dit jaar weer op tweede kerst dag in hel overdekte zwembad van Leiden zijn georganiseerd door de Leidse zwemvereniging „De Golf brekers". Als steeds bestond er een grote be langstelling; een dertigtal verenigin gen nam deel. Met als speciale gast de door de Nederlander Bert Sitters met veel succes getrainde Spaanse zwem vereniging Sabadcll, die vertegen woordigd werd door enkele zeer goede zwemmers en zwemsters. Naast het vele Spaanse geweld, toch ook enkele leuke successen van dc Schiedamse deelnemers. Een groie verrassing was de prestatie van Dick Hansier, die op het nummer 100 meter schoolslag jongens onder 12 jaar tweede werd in 1.36.2. Als Dick eens regelmatig ging trainen, dan kan hij snel een tijd van onder de 1.30.- be reiken. Fmnk Ruseier was de tweede SZC'er die een individuele prijs be haalde, met een derde plaats op de 100 meter wisselslag persoonlijk jon gens onder de 12 jaar in 1.22.6 De jongens-estafetteploeg van SZC onder de 12 jaar behaalde de tweede plaats in de 4 x 50 meter wisselslag estafette in 2.41.7. Hiervoor zwommen Frank den Held, Diek Hansier, John v. d. Anker en Frank Ruseler. Nog enige tijden van deelnemende SZC'ers. Bij de 50 meter vrije slag jongens onder de 10 jaar maakte Pe ter van KJaarwater een tijd van 44,6 sec. en Hans Ooms van 48 sec. Op hetzelfde nummer bij de meisjes Jen ny Clarijs in 46,5 sec. Bij de 100 meter rugslag jongens onder 12 jaar haalcle John v, d. Anker een lijd van 1.34.6, terwijl hij op de 100 meter wisselslag persoonlijk kwam op 1.31.9. Op de 100 meter schoolslag jongens onder 12 jaar kwam Leo Hille op 1.42.1. Het Is eveneens traditie, dat ieder jaar om de Sergio dc Gregorio-trofee een bepaalde slag wordt gezwommen; dit jaar was het dc 4 x 50 meier wis selslag persoonlijk. De huidige Nederlandse kampioen op dit nummer Frans van Kruysdijk van PSV werd eerste met 2.20.6, met als tweede Rinus van Beek van het IJ Amsterdam in 2.25.6 en 3 Bob Schouto van Dolfijn Amsterdam in 2.25.7. Het is logisch dat de 13-jarige SZC'er Rudi Pijper niet in de prijzen kon vallen. Maar hij maakte 2.38.7 en dat is zijn beste tijd op dit nummer tot nu toe. In een dergelijk gezelschap is dat beslist een goede prestatie te noemen. SCHIEDAM, maandag Voorzitter J. Kleinekoort va» de voetbalvereni ging Excelsior '20 zal binnenkort zijn functie moetcu neerleggen, omdat hij Schiedam gaat verlaten wegens een wijziging van werkkring. De heer Kleinekoort is overigens pas sinds be gin van dit jaar voorzitter, als opvol ger van de heer J. Mierlo. Excelsior '20 heeft dit weekend en- kele vriendschappelijke wedstrijden gespeeld, zo tegen de Rotterdamse 2e, klasser RVC. Het eerste team van Ex celsior won met 3-2 en het tweede team met 4-1. In Thurlede hebben de A-junioren gespeeld tegen teams van Baronie. A T won met 4-3, maar A 2 verloor met x 4. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag. De 18-ja- rige J.B. uit Vlaardingen is zaterdag avond door de politie in een café op de Grote Markt aangehouden, toen hij daar een ruzie met zijn geweer wilde beslechten. De man was het wapen thuis gaan halen, nadat hij in het café een woordenwisseling had gehad met enige andere cafébezoekers. Advertenties

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2