Groothandelsgebouw brandde voor ruim een miljoen gulden per uur ■32 ROTTERDAMS DAGBOEK 1 ■Mil m Burgemeester van Maassluis wil klaarheid over Rijnpoorthaven #rer &pêiehtimff9 9n fiets em êmmj mmt Wielerclubs tot fusie bereid ROTTERDAM RIJNMOND BRANDWEER WAS BIJNA ETMAAL BEZIG MET 'ONZICHTBARE VLAMMEN' spSsiil ACTIE YOOR BLIJDORP- INSPECTEUR Raadslid beticht redaktie Maasmondig van te agressieve verkoopmethoden pagina 4 -.woensdag januari 1970 i' y; Kon er iemand wijs worden uit de chaos van brandslangen? (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De Rotterdamse brandweer is er gisteravond in geslaagd de ver nietigende brand, die sinds maandagavond kwart voor negen woedde in het Groothandelsge bouw, te bedwingen. Even voor zeven uur gaf brandweercom mandant B. Vossenaar het sein „brand meester". Het merendeel van de negentig brandweerlieden kon inrukken. Van het blusmate- rieel bleef een deel achter voor de nablussing, waarmee men tot diep in de nacht bezig is geweest. In de namiddag begonnen de kansen voor de brandweer ten gunste te keren. Met het minder worden van de rook kon worden vastgesteld, dat de brand op drie plaatsen woedde. Op de begane grond en de en tresol werd de brand nauwkeurig gelokaliseerd en vrijwel bedwon gen. Daarna kon de brandweer verder komen op de erboven ge legen etage, waar hoeveelheden woningtextiel vlam hadden ge vat. Reeds eerder in de middag kon een indruk worden gekregen van de scha de (brandschade, waterschade en rookschade), Alle bedrijfsruimten op de begane grond (voornamelijk show rooms) langs de Conradtslraat tot aan ingang_ D (dat is aan de kant van de spoorlijn) hebben waterschade opge lopen. Alle kelders hier zUn onderge lopen. Het trappenhuis toonde door het naar beneden stromende bluswa ter de aanblik van een waterval. De brandweer heeft acht pompen ge bruikt om het water vanuit de wijde omgeving naar het gebouw te krijgen. Hoewel er niet veel meer te zien was dan rook is de publieke belang stelling voor de brand bijzonder groot geweest. Tot na het spitsuur bleven de toeschouwers drie rijen dik achter de afzetting staan kijken. Gistermiddag tussen twee en vier uur had de brand zich over de gehele eerste verdieping van Dehnert en Jansen en een deel van de tweede ver dieping uitgebreid. Op bedde etages werd het vuur van vijf kanten bestre den, Een van de hardnekkigste en moeilijkst te bestrijden vuurhaarden was de zogeheten krtkiuis in het maga zijn van Dehnert en Jansen, een onge veer twintig vierkante meter grote ruimte, waar vaten ly'm e.d. stonden opgeslagen. Om tien minuten voor vier vernam brandweercommandant B. Vossenaar door zyn portofoon, dat er in de buurt van de kitkluls wederom brand was ontstaan. De heer Vossenaar stond op dat mo ment Juist de pers te woord in een van de zaaltjes van het Groothandels gebouw, waar overigens de brandlucht overal was te ruiken. het hadden geklaard. Ik zou op het ogenblik (gistermiddag 16.00 uur) red.) niet durven zeggen, dat we de zaak onder controle hebben. De moei lijkheid met deze brand is, dat er zo veel kunststoffen liggen opgeslagen, die niet volledig verbranden. Er brandt eigenlijk zo weinig, maar er is zo verschrikkelijk veel rook". De heer Vossenaar ontkende na drukkelijk, dat hij in de nacht van maandag op dinsdag het sein „brand meester" heeft gegeven. „Ik hoorde over de radio-nieuws dienst, dat ik dat had gedaan. Het is niet waar. Ik heb steeds gezegd: ik kan onmogelijk voorspellen wanneer deze brand uit is en u ziet, dat ik ge lijk heb gekregen". Bij de bestrijding van deze omvang rijkste brand sinds jaren zijn negentig brandweerlieden betrokken geweest. De heer Vossenaar, die een jaar bij de Rotterdamse brandweer is, zei „bij zonder veel waardering te hebben voor de mentaliteit van de brandweer lieden. Vele mensen zijn vrijwillig ge komen, toen ze het over de radio had den gehoord". Kolommen Functionarissen van Bouw- en Wo ningtoezicht deelden gistermiddag mee dat er geen instortingsgevaar be staat. De draagkolommen zijn niet be schadigd. Wel is het beton van muren en vloeren op sommige plaatsen gaan werken. Over de hoeveelheid goederen die is verwoest en over het schadebedrag kon gisteren niemand een zinnig woord zeggen. In verzekeringskringen viel het bedrag 25 miljoen. De direc teur van het Groothandelsgebouw, de heer G. J. Thurmer merkte op: „Het schadebedrag zal met zes nullen wor den geschreven, maar we weten niet of er een, twee of een twintig voor moet! De ruimte van Dehnert en Jansen bestaande uit begane grond, entresol, tweede en derde verdieping (in totaal 13.000 vierkante meter) is totaal on bruikbaar geworden. Het bedrijf zoekt naar een tijdelijk noodpand. De re constructie van de noordwestelijke hoek van het Groothandelsgebouw ?al vele maanden in beslag nemen. De heer H, M. Peneman, hoofd van de afdeling organisatie van Dehnert en Jansen kon bij geen benadering zeggen hoeveel eti %velke goederen in de brand verloren zijn gegaan. „De levering aan de winkeliers zal normaal doorgaan. Die geschiedt van uit onze centrale magazijn in Vlaar- dingen en andere magazijnen In o.a. Den Haag en Breda." Het toeval wil, dat kort voor de brand een groot aantal goederen is overgebracht van het Groothandelsge bouw naar het onlangs in Vlaardingen in gebruik genomen centrale maga zijn, waardoor de verzekeringspremie tegen brandschade kon worden ver minderd. Moeilijk „Bit Is een bijzonder moeilijke brand", zei de heer Vossenaar. „Een brand, waarbij we steeds voor ver rassingen komen te staan. Vanmorgen om 8 o. (dat was dus gistermorgen, red.) dachten we, dat tve de zaak on der de knie hadden, maar toen bleek dat op de eerste verdieping boven het magazijn, waar een nieuwe telefoon centrale wordt gebouwd, weer vuur ontstond". De heer Vossenaar zette uiteen voor welke moeilijkheden de brandweer was komen te staan, „Om twaalf uur zag het er naar uit, dat we de brand hadden gelokaliseerd. Onze eerste aandacht was gericht op het magazijn, waar linoleum, vilt, tapijten e.d. lagen, opgeslagen en op de voorraad kit. We zagen de rook van kleur veranderen en dat is altijd een goed teken. Toen bleek plotseling, dat de brand zich via een brandgang verplaatste naar Van Gend Sc Loos. Toen we op die plaats water en schuim inzetten, kwam ie mand vertellen, dat zich een sterke rookontwikkeling voordeed op de plaats, waar we dachten dat we de brand hadden geblust. Achter de rui ten werd in de buurt van alweer die kitopslagplaats vuur zichtbaar. Zo werden we van links naar rechts ge stuurd. „Tegen acht uur vanmorgen dach ten we voor de zoveelste keer, dat we IHET ROTTERDAMS PAROOL STATIONS; PLEI GARAGE Slachtoffer De voorlopige lijst van „slachtof- De Rotterdamse brandweer heeft 22 uur nodig gehad de brand in het Groothandelsgebouw te bestrijden. De Iers", die gisteren door de directie van schattingen van da schade variëren van twintig tot vijf entwintig miljoen gulden, dat is ruim een miljoen gulden het Groothandelsgebouw werd opge- nBr uur maakt ziet er als volgt uit. Het gaat H om brand en/of water- en rookschade. Dehnert en Jansen: vrijwel geheel verwoest. Douglas Handelsonderneming (par- fumeriên, toiletartikelen): gedeeltelij ke brandschade. F. L. Vollemans Zn. N.V. (toilet artikelen, kappersinstallaties) brandschade aan werkplaats. Buva (ijzerwaren en gereedschap- penhandel). Constant Fabrieken N.V. (ringen), N. V. Handelmij Goudsmit horlo ges). Bruijnen en "Wolvenbuttel (groot handel In ijzerwaren). Ernstige waterschade hebben gele den: N.V. Cevero, Technisch Bureau De Groot, Pastoe Meubelen, Deutsch- mann en Roelants NV (papiergroot handel). De grootste waterschade heeft de centrale expeditie van Van Gend Loos opgelopen. De goederen die hier voor vervoer gereed stonden konden tijdig naar Utrecht worden overge bracht. Een aantal kantoren op de zevende verdieping, waaronder een zojuist verplaatste handelmaatschappij ir draadprodukten hebben hun onderko mens moeten verlaten. De vier gezinnen, die door dc ver stikkende rook uit hun huizen werden verdreven (allemaal mensen in dienst van het Groothandelsgebouw) zijn door de directie van hel gebouw on dergebracht in het Rijnhotel. De ondernemingen die hun bedrijf voorlopig niet meer in het Groothan delsgebouw kunnen uitoefenen zijn voornemens door middel van collecti ve pagina's grote advertenties In de dagbladen hun. klanten kenbaar te maken op welke wijze de levering voortgang zal vinden. MAASSLUIS, In zijn nieuwjaarsrede heeft burgemeester Van Dijek van Maassluis uitvoerig stilgestaan bij het onderwerp Rijnpoort haven. Met nadruk heb ik erop gewezen, zegt hij letterlijk, dat een spoedige be slissing over het Rijn poor thavenpro- jeet voor Maassluis van uitermate groot belang is. De verdere stcdebouwkundige pro jectie voor het" noordwestelijke deel van Maassluis is namelijk geheel af hankelijk van het al of niet realiseren van deze haven. Een langer uitstel acht ik onverantwoord en onaan vaardbaar. Het verheugt mij dan ook een dezer dagen te hebben vernomen dat de Commissie Zeehavenoverleg een gunstig advies over deze plannen aan de minister van Verkeer en Wa terstaat heeft uitgebracht. Te wensen ware, zegt de eerste bur ger van Maassluis, dat thans de rege ring op korte termijn een definitieve uitspraak doet, opdat de met dit pro ject samenhangende plannen met voortvarendheid kunnen worden uit gewerkt. In de pers hebben dc laatste tijd vele uiteenlopende standpunten een plaats gekregen, In de besprekin gen die hierover zijn gevoerd heb fk als mijn mening te kennen gegeven dat afbrokkeling van de verworven posities van de Rijnmond als haven gebied moeten worden vermeden. Containerisatie van formaat treedt op daar waar een verkeersknooppunt van stukgoedoverslag aanwezig is. Bovendien, zo ging de burgemeester verder, de ervaring bewees dat in de haven van Maassluis het container vervoer sterk is gebonden aan stipte vaarschema's, waarbij zich geen be lemmeringen enerzijds bi) de lading en lossing, en anderzijds op de vaar route mogen voordoen. Het Rijnpoort- havenproject kan bij uitstek aan deze voorwaarden voldoen en verdient in elk. geval voorkeur boven situering el ders. Wat betreft de aan en afvoer van containers naar deze haven is in de besprekingen uitvoerig aandacht geschonken aan dc capaciteit van het wegenverkeersnet. Aanvaardbaar Gebleken is, dat op dit punt alleszins aanvaaidbare oplossingen tot stand kunnen worden gebracht. Ten aanzien van het containervervoer per spoor heb ik erop gewezen dat met de Ne derlandse Spoorwegen regelingen, moe ten worden getroffen dat dit vervoer in de nachtelijke uren plaatsvindt, omdat ik het met toelaatbaar acht dat zowel het weg- ais scheepvaartver keer in nog grotere mate dan thans hinder ondervindt van oponthoud bij overwegen en bruggen als gevolg van passerende treinen. Ook de nieuwe waterkering kwam in de nieuwjaarsreden aan de ordo, In mijn functie van hoofdingeland van Delfland heb ik, aldus de burgemees ter, mij ernstig verzet tegen een voor stel tot vaststelling van het dijktracé door Maassluis. In de eeste plaats om dat dit met in overeenstemming was met de gemaakte afspraken en in de tweede plaats omdat eerst de raad van Maassluis een uispraak zou kunnen doen. Besloten is toen vooraf op be stuurlijk niveau overleg te plegen met de gemeente Maassluis. Medio decem ber heeft een eerste bespreking plaats gevonden. Het ligt In het voornemen op zeer korte termijn de fractie-voor zitters te raadplegen en binnen enkele maanden voorstellen in de gemeente raad ter tafel te brengen. Overigens, zei de burgemeester, kunnen wij ons niet verenigen met de stelling dat de keersluis gemaakt kan worden zonder dat de aansluitende dijktracés vast staan. Wij menen dat de plannen voor BURGE MEESTER VAN DIJK ,iklaarheid de keersluis en de plannen voor de waterkerende dijk onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. Ik spreek nog graag de wens uit dat een oplossing voor het waterkeerpro- bleem dit jaar definitief tot stand komt, zo besloot hij. Hulp Vrijwel de gehele noordwestelijke hoek van het Groothandelsgebouw, dat is ongeveer 15 procent van het gebouw, is dusdanig door de brand beschadigd, dat hij niet meer ge bruikt kan worden. De lijn van de waterschade loopt langs de Con- radstraat tot ingang D. De directie van het Groothandelsge- bouw brak zich gisteren al het hoofd over de vraag hoe aan de getroffen bedrijven onderdak kan worden ver leend. Dc heer Thurmer merkte daar over op: „Door verschuivingen in het gebouw zullen we snel Voorzieningen moeten treffen. Er zijn al contacten met bedrijven die bereid zijn collega's te helpen. Alles zal worden gedaan om de normale be drijf suitvoerlng door gang te laten vinden. Het publiek moet bij deze firma's terecht kunnen. We hebben er al aan gedacht om de kantine tijde!Uk als showrulmte te gebruiken." A RTSEN van exorbitant formaat zi. suilen patiëntendie getobd hebben met een storing in hun denk centrum, altijd adviseren het kalmpjes aan te doen. De mijne ookVandaar dat mijn journalistieke bezigheden gisteren beperkt zijn gebleven tot het doorlezen van de post. Speciaal voor dc gehaaste lezer zal ik, in het kort, inventariseren welke stukken ik van plan ben met u te be handelen. Eerst iets over het troetel kind van de gemeente, de fiets. Dan een kattebelletje over teruggedraaide kilometerstanden, vervolgens iaat over de girale salarisbetaling en tenslotte nieuws over Bols Alpen. U weet zoel die zonderlinge kostganger van de Heerzo'n prototype van een „uiter ste" m once samenleving. F ERTEGEN WOORDIGERS van de fietsenindustrie uit acht Europese landen hebben van ZüTtch uit een dringend beroep gedaan op alle Euro pese landen om meer en betere voor zieningen voor fietsers te treffen. Daar de fiets op het ogenblik in vele gevallen het enige en goedkoopste middel is om aan de verkeersinisère te ontkomen, wordt in het bijzonder ge- pielt voor de aanleg van meer fietspa den. In de steden, alsook langs de toe voerwegen naar de steden. Tot zover de Stichting Fiets. Zo op het eerste gezicht geen node loze oproep. Gisteren heb ik vastge steld, dat aile hoofdwegen waren ge pekeld, maar dat aan fietspaden prak tisch niets was gedaan. Indien het menens is met de plan nen om het Rotterdamse centrumver- kcer uit te wieden, laat men dan eerst eens meer aandacht besteden aan de tienduizenden, die in Rotterdam fiet sen. Zo is b.u. van vele fietspaden het betegeld oppervlak hinderlijk hobbe lig. A li es voor de auto, veel minder voor de fiets lijkt wel meer en meer het motto van wegverzorging te worden. Laat men beter zorgen voor de fiet sers (meer gelegenheid de fiets op an dere wijze te zetten dan tegen elkaar of tegen puien aangesmeten, meer een betere fietspaden oók in dc stad. meer fietsenstallingen, enz.). Ook dat zou bijdragen tot oplossing van het Rotterdamse verkeerspro bleem. Juist onder de gegeven om standigheden moet de overheid alles doen om het iietsvcrkcer ook als woon-werkverkeer op alle mogelijke manieren aan te moedigen. De fiets maakt geen rumoer, verontreinigt niet de lucht, neemt zéér weinig plaats in en brenot anderen nóóit direct m ge vaar (wel indirectdoor snelverkeer tot riskante uitwijkmanoeuvres te dwingen b.v.) Om al deze redenen verdient de fiets het troetelkind van de overheid te zijn. En niet, zoals ook tè zeer in Rot terdam, het stiefkind. HANDELAARS in tweedehands au to's zijn zoals ze zijn. Geen op lichters, maar wel jongens die de za ken mooier voorspiegelen dan ze zijn. Geen uitslovers, maar reuze geslepen. Koop maar eens een tweedehands karretje en ik verzeker u dat de schors er mooier uitziet, dan ze van binnen is. En het staat voor mij vast als de spreekwoordelijke paal boven water, dut de kilometerstand in veel gevallen machtige slagen ts achteruit- gedraaid. De Nederlandse Consumenten. Bond heeft onlangs een proef op de som ge nomen by 33 garages, en 400 gebruik te auto's. £>e kilometerstand werd in de garages opgenomen, de vorige eige naars werden opgespoord en hun werd verzocht de stand, van de kilometertel ler op te geven, zoals die was op het moment dat de wagen aan de hande laar werd verkocht. Het resultaat? Bij ruim tien percent xoas de kilometer- schijf teruggedraaid. "T*E volgende gedachten teken- de.i zich op In het brein van de heer Ch. Marks, werk nemer bij de Fabriek voor Che mische Produkten van de „Von delingenplaat N.V.*', op het mo ment dat hij, half bevroren, bij een bushalte stond. „Mijn gedachten gaan terug naar de tijd, dat Ik nog een week geld thuisbracht. Veel van wat toen voor ons gezellig was, Is nu voorbij. Toen werd je op vrijdag met extra zorg behandeld, zo van: „Doe je kraag dicht, lieverd, want het Is koud buiten en kijk uit met oversteken." Heus, wij mannen zijn er een stuk op achteruit gegaan. Vroeger droeg Je een lange winterjas met een overslag, een stevig werk- overhemd en een manchester- broek met bretels of een riem en oen paar lange wollen sokken. Daaronder een lang stel jaeger- ondergoed. Nu Bta je met een driekwart jasje, een nylon overhemd, een heup-fantaslebroekje met smalle pijpjes, een paar zijden sokjes net boven dB enkel en een stel letje zomerondergoed („Pa doe niet zo ouderwets") te trillen bij de bushalte. Een zielig oud mannetje, dat niets meer thuisbrengt." EIGENLIJK behoef ik Bols Alpen niet meer by U te introduceren. Jn rmjïi vlegeljaren behoorde hij tot mijn schoolvrienden ik verwijs V naar voorgaande dagboeken hij heeft zich later verlaagd tot subver sieve activiteiten, is een eeuw na mij afgezwaaid en gaat nu huwen. Tenminste dat is hij, gezien de uit nodiging, stellig van plan. Ik weet al leen. dat het niet de eerste keer is, maar aliah, dat zijn geen zaken waar over een vreemde zich druk maken moet. Bols gaat huwen en het nieuws heeft in intieme kringen als een boomerang gewerkt, /k smijt U dit even voor de voeten niet omdat Bols, zoals zijn over de kop geleerde broer altijd pleegt te zeggen het intrigerend raadsel van de familie is. maar omdat hij dén. van die slam- papmers is, die overdag gewoon was is wat rond te hangen in ons centrum. U moet hem kennen. Bols is een jongen die een „eigen inbreng" altijd heeft laten prevaleren. Hij moest b.v. geen fiets, geen brom mer en geen auto. Hij ging per tram, maar deed pas pogingen om in te stappen als de tram reeds aan het rij den was. Typisch Bols. Een vreemde vogel, die, na een poos vergeefs tot onderwijzer te zijn opgeleid, met lan ge haren de wereld der zorgelozen in gleed. Hij speelde ook fluit, zó hard en zo vals, dat succes bij een uitgelezen vrouwenras verzekerd, was. Eerst strekte hij zijn handjes uit ■naar Kristientje, een slank jong- vrouwtje, wier wiegje op het platte land stond. Allengs veranderde hij van smaak en belangstelling, stuurde Kristien terug naar haar geboorte streek en „nam" zijn Gina. Volgens zijn broer moet hij nog driemaal ver anderd zijn om enkele maanden terug reddeloos en radeloos achter te blijven in de armen van Els, de vrouw op de kaart. Zo leven nu dc „uiterste" in onze maatschappij. DAGBOEKSCHRIJVER (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag. Het plan van John Lakcrveld, do KNWU- consul van het district Zuid-Holland, om ln Rotterdam tot twee grote wie lerclubs te komen een op de Rech ter Maasoever en een op de Linker Maasoever is door de Rotterdamse wielerverenigingen goed ontvangen. Op een gisteravond ln café Bley ge houden vergadering bleek dat de Rot- terdamsche Leeuw, Rotterdam en Apollo in principe bereid zijn om tot een fusie over te gaan. Alleen De Pe- daalndders staat nog wat sceptisch te genover de plannen. Fe ij e noord zou niet behoeven te fusioneren, omdat het de enige vereniging op de Linker Maasoever is. De dagelijkse besturen van de vijf verenigingen zullen binnenkort bijeenkomen om de plannen nader te bespreken. John Lakerveid hoopte dat de fusie nog dit voorjaar haar beslag zal krijgen. ROTTERDAM, woensdag, De heer C. van Doorn, inspecteur van diergaarde Blijdorp. hoopt op 13 maart zijti 50-jarig jubileum te vie ren. In Nederland, maar ook daar bui ten, kreeg hij grote bekendheid door artikelen en foto's in tal van tijd schriften. Vooral zijn werk voor net blad „Blijdorp Geluiden" werd ge waardeerd. Na bijna een halve eeuw nauw contact met allerlei Bl(jdorpbe- woners heeft hij een grote wens over gehouden; Afrika zien waar een groot aantal diersoorten nog „in het wild" leeft, Stafleden van diergaarde Blijdorp zijn een actie begonnen om deze kost bare reis mogelijk te maken. Wie mee wil doen, kan een bijdrage storten op gironummer 384741 van diergaarde Blijdorp onder het motto „Jubileum safari Van Doorn". De namen van de gulle gevers zullen worden vermeld in een „safariboek" dat op 13 maart aan de jubilaris zal worden overhandigd. ROTTERDAM, woensdag. Raadslid drs. L. van Leeuwen (WD) heeft in schriftelijke vi-agen aan b, en w. de redaktie van het tijdschrift Maasmondig beticht van „te agressie ve verkoopmethoden". Hij doet dit naar aanleiding van een brief van de redaktie op briefpapier van de stich ting Raad voor het Maatschappelijk Welzijn aan de abonnees van Maas mondig, waarin het versturen van een speciale brochure over het opbouw werk wordt aangekondigd, In de brief staat: „Mocht u geen ge bruik wensen te maken van deze een malige aanbieding, wilt u ons dit dan per omgaande meedelen door aange hecht formulier aan ons te retour neren." Van Leeuwen vraagt mede namens zijn fractiegenoten of b. en w. bereid z(jn alsnog te bevorderen, dat deze brochure op een andere wijze wordt verspreid,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1