Taxichauffeurs akkoord mét irestiltateu Ctorzon en de Bijenkorf 2 februari gesloten Vaart en beweging in Semsers beelden ROTTERDAMS DAGBOEK f DE MAANSTEEN NIEUW C70-PROJEKT 'RVB kan half mei klaar zijn' ROTTERDAM RIJNMOND Weer niemand met dertien goed in sporttoto T alenprakticum 'Rotterdam' in gebruik genomen §S*«il mÊÈm m$ÊËSm In Amsterdam, Dm Haag, Rotterdam en Eindhoven zyn in verband met de jaarlijkse \-:u- ihventarisatie op maandag Beeldende kunst in Rijnmond Landsaat Gijs van Bemmel Mannen vrijgesproken van poging tot roof Gert contra Feijenoord Brief aan dagboek We fjr*u st>ii JAAP KEUR: 4 - zaterdag 31 januari 1070 &$gcb. -■ .jisfitót: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag Een vergadering van Rotterdamse ^.taxichauffeurs ging vannacht in Odeon akkoord met de tot op ^iifiden. bereikte resultaten van onderhandelingen tussen tverkge- ^Vers en werknemers, die moeten uitmonden in een nieuwe CAO •«per 1 januari 1970, Zoals bekend wordt de ehauf- ;^urs in zogenaamde wisselende diensten een bruto loon van «ij!230,- per week gegarandeerd VrSöör middel van een in te stellen suppletiefonds. ^"^*De taxi-ondernemers storten' v$f '■grilden per week, per werknemer in fonds. De onderhaudeiings delegatie ''•ifyn de samenwerkende vakbonden in "'hét taxibedrijf to Rotterdam en Schie- ■-'"dam nam de ongerustheid weg van eén. aantal chauffeurs over de vraag of de voeding: van dit fonds is gega randeerd, De gemeente Rotterdam stelt zich voor dit Jaar garant, Ge- meente en bedrijfsleven staan achter de oprichting van de N.V. Taxi Tele foon Centrale. Veel detailkwesties moeten geregeld ■worden binnen de zogebeten paritaire commissie van werknemers en werk gevers. Voor het houden van rugge- DEN HAAG, vrijdag. Ook in '.sporttoto 25 heeft niemad van de -deelnemers dertien goed ingevuld. Voor de tweede prijs meldden zich 57 "■personen, die te zamen ƒ292.165,30 -«moeten verdelen, zodat ieder 3- 5.178,40 omtvangb 3-'?-Voor de derde prijs, ƒ258.269,63 ~groot, meldden zich 868 gegadigden. Jfidér ontvangt 295,20. Voor de extra 'prijs van 184.478,- komen 181 perso- «ateh in aanmerking. Ieder ontvangt 1,019.20. Het grote aantel prijswinnaars in toto "23 heeft er toegeleid dat de uitbetaling -enige vertraging heeft ondervonden. Het aantal deelnemers aan sporttoto 25 bedroeg 763.416. De bmto-inleg "bedroeg ƒ1.639.807,20. Het totale prij- zenbedrag was ƒ737.913,24. spraak zal een uit dertig werkne mers-leden bestaande raad- worden gevormd. Hiermee wordt volgende week begonnen. Van de TTC venvacht de onderhan- delingsdclegatie van. de werknemers positieve resultaten. Er komt een eer lijke werkverdeling en de centrale zal geen invloed uitoefenen op de autono me besdrijven. Volgens de delegatie, hoeven de taxi-chauffeurs geen angst te hbben. dat er ontslagen zullen vallen, als ge volg van het verkopen van. vergun ningen. „Er is werk zat in Rotterdam en straks komen we personeel tekort. Bovendien lopen alle ontslagkwesties vla dc paritaire commissie", zo werd meegedeeld. (Van. een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag Van middag is aan het Villapark het talen- prakticum „Rotterdam" geopend. Het is een particulier instituut, dat zich in het bijzonder toelegt op het aanleren van spreekvaardigheid. Het instituut beschikt over prakticum, waarbij iedere cursist over een eigen recorder beschikt, Maandag beginnen de cursussen, die dertig les uren (een uur per week) omvatten. Het zijn vooral mensen uit het be drijfsleven die hier hun talenkennis komen opfrissen of een taal aanleren. Er kunnen ook cursussen Neder lands voor buitenlanders worden ge geven, De kosten van een. volledige cursus bedragen ongeveer f 360,—. Talenprakticum „Rotterdam" -heeft-al vestigingen in Utrecht en Arnhem. ^Óndanks het feit dat Rifltts Israel, "de leidér van ons voetballersklassement, in de laatste twee competitiewedstrijden beide keren een acht verdiendeheeft de Feijenoorder toch wat van zijn voorsprong op Jan van Beveren moeten prijsgeven. De Spartaan Heeft wel bijzonder góed overwinterd, blijkens zijn acht tegen AZ '67' en zijn negen tegen Haarlem. Wim Jansen ■heeft Hermes-verdediger Dick van Hierop van ■cle'vijfde plaats verdrongen, dit ook al dank zij rinus israel een negen voor zijn laatste optreden. Opvallend is voorts de „co me-back" van Ed van de Roer. De doelman van SVV, die eertijds een wedstrijd gepasseerd werd en daardoor een prachtige klasse ring in de top van de ranglijst verspeelde, deelt-nu de 13e plaats met Ter Horst. f:Het klassement ziet er als volgt uit: ■1. Israel (Feijenoord) 7.56 (136 uit 18); 2. Van Beveren (Sparta) tf jjO (120 uit 16); 3. Eikelenboom (Fortuna) 7.28 (131 uit 18); 4. Van Hanegem (Feijenoord) 7.24 (123 uit 17); 5. Jansen (Feijenoord) ■f:13 (130 uit 18); 6. Van Hierop (Hermes DVS) 7.19 (115 uit 16); 7. .37. d. Burg (Hermes DVS) 7.17 (129 uit 18); 8. Libregts (Excelsior) 7\06 (127 uit 18); 9. Romeijn (Feijenoord) 6.94 (111 uit 26); 20. Bos- vêld (Sparta) 6.89 (31 uit 19); 11/12. Moulijn en Treijtel (beiden Feijenoord) 6.83 (23 uit 18); 13/14. Ter Horst (Sparta) en v. d. Roer (SVV) 6.79 (129 uit 19); 15/16. Van Duivenbode en Laseroms (beiden Feijenoord) 6.78 (121 uit 18); 17. Eijkenbroek (Sparta) 6.68 (127 uit 19); 18. Baksteen Fortuna) 6.67 (120 uit 18); 19. Kleingeld (Excelsior) 6.65 (113 uit 17); 20. Van Beveren (SVV) 6.63 (126 uit 29). "X,« - Éji ^K| .(Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. Bij het Piccolo-theater is gisteren de eerste paal geslagen voor de bouw van een paviljoen voor mtnder-validen in het kader van dc manifestatie C 70. De bouw is mogelijk geworden door de activiteiten van „bouwend Rotter dam" (stichting voor de bouwnijver heid voor bijzondere recreatie van po lio- en spastische patiënten in Rotter dam êrt. omstreken.) Deze stichting is bij vele Rotterdammers bekend sedert de bouw van de Euromast De bouw wordt uitgevoerd in op dracht van Communicatie ''70 door de aannemers Bataaische Aannemingsmij en Aanneming Mij. «F. P. van Eesteren. De bouw geschiedt belangeloos, even als het toezicht op de bouw door ar chitect J. P. van der Aa. De heer L Stolk, voorzitter van bouwend Rotterdam, slaat hter de eerste paal voor het nieuwe paviljoen. De eerste paal (een ouderwetse houten) werd .geslagen door de heer L. van Stolk, voorzitter van Bouwend Rotterdam. In het paviljoen zullen gehandicap ten kunnen meegenieten van wat Rot terdam gedurende C70 heeft te bieden. Er komen aangepaste toiletten. Prij zen van consumpties zullen redelijk zijn. Gehandicapte kinderen kunnen er worden toevertrouwd aan verzor gers en verzorgsters, terwijl de ouder» de manifestatie bezoeken. Het plan is na de C 70 het paviljoen in te richten als sociëteitsruimte voor minder-validen. (ADVERTRNTIR) door Cees van der Geer Naast de soms gevoelige straf was stopverf in gunstige gevallen bet aangename gevolg van het intrappen van een ruit thuis of op school.'Als kind stond-je in hoog aanzien, als je dit lekker kneedbare spul te pakken had kun nen krijgen. Aan die stopverf moest ik vreemd genoeg' -r- denken, toen Ik in galerie „Delta" de< expositie van Charles Semser zag. De beelden van Semser, een iu Parijs wonende Amerikaan, lijken .wel wat op de poppetjes die je van stopverf maken'kon. Nu ben ik me bewust, dat deze vergelijking gevaar lijk is. Stopverf is nu 'eenmaal geen nobel, door kunsttradities gelouterd materiaal en de poppetjes die je er uit maken kon, behoren ook niet tot het hoogste culturele goed van de mensheid. Die vergelijking slaat dan ook vooral op de wijze, waarop Semsers beelden gemaakt zijn. Je krijgt de indruk, dat ledematen, koppen en 'andere zaken eerst „gerold" o£ „gekneed" zijn en pas in een later sta dium tot één geheel samengevoegd. Het gekke js, dat het nog waar is ook. Het inrichten en opbouwen van een expositie van Semser is een merkwaardige sensatie want in plaats van de ver wachte beelden arriveren alleen maar losse stukken (de voornoemde ledematen etc), die mot behulp van pennen en in elkaar sluitende vormen, tot beelden sa mengesteld worden. Deelden bovendien, die door hun uitbundigheid van beweging doen vergeten, dat ze ei genlijk (tengevolge van hun konstruktie) zeer sta tisch, zeer voorzichtig zouden moeten zijn. Maar juist actie, vaart en beweging zijn het opvallende aan Semsers beelden, vooral die, welke in dc bovenzaal staan opgesteld. Dat er daarnaast aan deze te cement uitgevoerde cn soms vrolijk gekleurde beelden nog veel meer te be leven valt is dan een plezierig plus. Zo rijn er over- - eenkomsten met negerkunst, de beriden-koppen van Paaseiland, maar ook, zonder dat het iets aan de waarde afdoet, met volkskunst, carnavalspoppcn of nieuwe, maar dan enorm fijne tuinkabouters, Trou wens, sinds Roel van Duyn zijn kabouters weer in! En don is er nog Semsers humor. Misschien wel het meest essentiële, het meest kenmerkende aan hem. De bij iedere stripfiguur behorende „wolkjes" hebben bij Semser concrete, tastbare vormen aangenomen. Bij een beekl ah, „Bla-Bla" komt dit wolkje als een vreemd groot geïwel uit de met een levensechte bril getooide kop naar buiten groeien. U hebt het al begrepen: een fijne expositie, die u echt wel even moet gaan zien. Eentje die het waard is, verlengd te worden. Gelijktijdig met Semser zijn er in de kunstkring schilderijen van' Landssat te zien. Prettige, kleurige nieuwe figuratie met een eigen karakter. In hard groen en blauw gechilderde landschappen, bevolkt met figuraties, die in contoirrloze kleurvlakken zijn neergezet Herkenbaar zijn het regelmatig terugke rende fletsertje (ik moest even aan Ra veel denken) en sex-symbolen die steeds en onweerstaanbaar de alledaagse realiteit vrolijk opfleuren. Als u dus-ren opkikkertje nodig heeft, Landsaat is dc medicijn. lil Wie in de Rotterdamse kunstwereld ook maar een beetje meedoet, kent Gijs van Bemmel. Wellicht eer- Beektengroep van Charles Semser der in zijn kwaliteit van vasthoudend briefschrijver dan schilder, maar bekend is hij. Van Bemmel is een van die figuren, die volstrekt individueel is, niet in een vakje onder te brengen en overtuigd van zichzelf zijn eigen weg gaat. Een figuur ook, die niet alleen wat onbekend is misschien, maar ook een beetje on begrepen. Nu werkt hij dit, dat moet gezegd, wel in de hand. Op het eerste gezicht ben je geneigd zijn in galerie „Maas" tentoongestelde werk te karakteriseren als een privé-vorm van de koele abstractie. Niets is minder waar. Ten eerste iccnt zijn techniek, zijn wijze van werken zich daar niet voor. De huid van zijn schilderijen is niet glad gelakt of gespoten, maar met een korte harde kwast al tamponerond op gebracht. Hoewel hij mot geometrische vormen werk, komt er geen passer, liniaal of tape aan ie pas. Geen koele abstractie dus. Wat dan wel? Galeriehouder Voorrips, die deze introverte Van Bemmel nu voor de derde keer brengt en dus beslist in hem gelooft, ook al is er geen sprake van een com merciële topper en dat is dan het ware galeriewerk!) vertelde me, dat Van Bemmel vanuit een eigen filo sofie werkt. Hij zou Van Bommels werk willen zien als een ode aan de symmetrie, omdat deze symmetrie de heJe schepping in balans houdt. Daarnaast Is er de steeds sterker wordende ten dens door sterke stilering tot een afgeleide abstractie te komen, een abstractie, waarin een cirkel, geen cir kel is, maar een afleiding, een symbool van een ge zicht. Dit laatste nu valt niet direkt uit het werk te lezen, de niet zichtbaar gemaakte theorie. Houden we het dus op de filosofie van-do symme- trie, die wel duidelijk waarneembaar is en sommigen zelfs te, ver zal gaan, want een schilderij bestaande uit zwart-witte velden als op etfn schaakbord is velen waarschijnlijk te simpel. Dat neemt niet weg, dat Van B. met de simpele middelen, waarmee hij werkt. Interessante dingen weet te doen. Misschien valt de kijkwaarde van een enkel schil derij, los van de gehele presentatie wat terug, maal ais geheel te het zeker van een overtuigende werking. Van de enkele nog figuratieve schilderijen is no. 12, een soort kerkgebouwtje ronduit een juweeltje^ dc werking van het witte bouwsehje, afstekend tegen de loodgrijze lucht is dreigend en dramatisch. Mocht uw interesse gewekt zijn, de prijzen zijn zeer betaalbaar! (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, vrijdag. De 29- iarige J. V. en de 24-jarige H. W., bei den zonder beroep, die terecht stonden wegens poging tot berovipg, zijn giste ren door de Amsterdamse rechtbank vrijgesproken. De officier van justitie had twee weken geleden zes maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist De mannon werden ervan verdacht ui juli van het vorig jaar geprobeerd te hebben, een 33-jarige Limburger te beroven t DE VRAAG, die ik mi) de vorige maand bij de aan kondiging 'van de zoveelste stunt van Gert van der Hoest heb gesteld is deze: wat beoogt de brave borst nou om op klompen in een voetbaldoel te gaan staan en de eerste de beste Feijenoorder, die hem van dertig meter afstand met een loeierd weet te verschal ken, duizend pulden uit te be talen? Helaas tfc kon mezelf er geen antwoord op geven. Wie evenwel de uitdaging van Verolmes zo gewaardeer de perschef als de reinste op schepperij heeft ervaren, komt bedrogen- uit. Het is menens van Gert en goed ook. Hij heeft zelfs, na ruggespraak ■met zijn zorgzame wederhelft, de premie verhoogd tot twee duizendgewoon, omdat hij in de vaste overtuiging leeft dat niet één Feijenoorder meer in staat is van zo'n afstand gaaf te mikken. Daar gaan jullie, makkers. De eerste reactie van Guus Brox, manager van Feijen oordop deze uitdaging was er één, waarmee we alle kanten opkonden. Hij gunde de jon gens best dat financiële opkik kert je, tva ar om Truus van Ha negem zo gesoebat heeft, maar hij stond erop officieel bena derd te worden. Die Guus. Overigens dit tussen ons wan een uitvoering op het hoofdveld, waarop Gert heeft gezinspeeld, is geen sprake. Zoiets is psychologisch niet verantwoord, vindl Brox, die er natuurlijk in alle ernst al rekening mee heeft gehou den dat er niét gescoord wordt. Als er gestunt moet worden dan in vredesnaam maar op één nan de bijvelden. en bij voorkeur op een doordeweekse middag. Nu kun je op je vingers na- lellen, dat dit niet de bedoeling is van de stuntbewtiste Van der Hoest. Gert heeft entoura ge nodig voor zijn stuntjes; hij gokt op de massa-hi/sterile en wit die kuip in. Reden genoeg voor mij om Van der Hoest eens op te zoe ken en.hem zelf wat te laten vertellen. Iets wat hij fnfi- Gert van der Hoest, de waterdrager van Corne lls Verolme: (Het is-een stunt van mezelf, niet van het bedrijf Als Ik verlies, offer ik er graag mijn vakantie voor op!' mi toeten het altyd met veel genoegen doet. HET woord is aan Gert. J)acht ik het niet. De Feijenoorders witten niet graag getest worden op dit on derdeel. Veel te riskant. Stel je voor dat ze één voor één falen en dat zit erin. Ik -mag dan hartpatiënt zijn, een vent met grote handen en een lengte van bijna twee meter stadt zijn mannetjewal. En mocht één van die knapen zo geluk kig zijn, dan betaal ik op het veld uit'. Meneer Brox wil bo ter by dc vis cn dat kan. Eigenlijk hoef ik die twee briefjes niet bij me te steken, zó vast ben ik er. namelijk van overtuigd dat ik tuin. De vader van Jan van Beveren, sport journalist in Drente, heeft me in mijn overtuiging gesterkt. Hy schreef: 'Gert, dat win je, gegarandeerd'. En zo is het ook. Tegenwoordig kunnen ze niet meer schieten. Het is maar een. beetje goochelen met de bal, wat op zichzelf niet onaardig is, maar je be taalt uiteindelijk toch voor een .beetje spektakel. Het is van daag aan de dag de nonnaatete zaak dat je doelpuntloze tued- strijden ziet. Maar dat U waardeloos. Mensen moeten in staat gesteld worden om hun frustraties af te reageren. Sn 'dat kan. alleen bij een doel punt. Heb je toel eens opgelet hoe gek uitt kunnen doen als er een doelpunt gescoord is? Ik wel. Het is indrukwekkend. Het is een soort bevrijding iedereen mag brullen hoe hard ie toil. At dfe opgekropte er gernissen kan je er zó uit gooien, zonder dat iemand je 'er raar op aankijkt. Ik vind niet dat profvoetballers het pub Ztefc dit mag afnemen. Je moet het daarom ook niet zo zeer zien ais een stunt, het is meer een actie. Ik toil de men sen wakker schudden. Al die penningmeesters - zouden stom-verbaasd opkijken wan neer het publiek na afloop zou ■mogen betalen naar wat het gezien heeft. Dat scheelde meer dun de helft. Een iocd- strijd zonder doelpunten is een ei zonder zout en een vrouw zonder lippen!" GER van der Hoest (48), is zó zeker van zijn zaak, dat h(j de hartspecialist niet eens toestemming zal vragen om te stunten. Voor dat ene ver dwaalde balletjehoef ik die man niet lastig te vallen". Tij dens een vakantie in Torremo- Ünos heeft Van der Hoest al eens de proef op de som geno men door enkele spelers van Glasgoiu Rangers van dieself de afstand op hem te laten schieten en als we Gert moe ten geloven, dan was het re sultaat allerbedroevendst. De enige die totnutoe nog succes heeft gehad van de der- tigmeterlijn is de personeels chef van Verolme. Voor zijn. kogel moest de 115 kilogram Toepende perschef op één van de braak liggende terreinen op de werf het spreekwoordelijke onderspit delven. Maar één keer falen is voor Gert genoeg. Brox kan'zijn of ficiële benadering tegemoet zien. DAGBOEKSCHRIJVER MIJN oog is gevallen op het artikel „Meer faillisse menten in december", dat heeft gestaan in Het Rotter dams Parool van 26 december j.l. Ik vraag mij af (misschien ben ik teel totaal fout in mijn veronderstelling) of er geen verband bestaat tussen het verschrikkelijke grote aantal wettelijke voorschriften en bepalingen en de vele moei-, tijfcheden in het bedrijfsleven' Gisteren kwam ér bij mij een vertegenwoordiger van een. uitgeverijuit Dordrecht ten einde met mij geleverde goederen af te rekenen. Daar-' bij haaide hij een boekje te voorschijn getiteld: „Kluwer BTW-tabellen". Dit boekje (op zichzelf ui terst praktisch en handig van samenstelling) confronteert. o.« met een onnoemelijk aantal BTW-bereken'mgen steeds met 5 ets oplopendv~ en dat weer gevarieerd voor een aan tal tarieven, ik weet niet hoe veel verschillende berekenin gen dit boekje bevat, maar ik schat dat het er wel duizenden zijn. Nu vraag ife mij af is dit niet het summum van over dreven en tot in het oneindige doorgevoerde en kunstmatig opgeschroefde ambtelijke tol!- lekeur. We herinneren ons nog allen weel te goed de ver- schrlkklngenj die toe tijdens de bezettingsjaren hebben mee gemaakt en wanneer In zo'n periode iets dergelijks zou ge beuren, zou ifc me dit nog wel kunnen-indenken. Maar zoiets zou nu, in deze vrije democra tische tijd, toch niet meer no dig hoeven te zijn. Geen wonder dat accoun tants en belastingadviseurs over hun toeren raken. Zou Vw economische medewerker zijn licht niet eens over dit probleem kunnen laten schij nen?" S. Oohen (Geachte briefschrijver, (fc zal het hem zeker vragen, maar ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat hij reeds een bedoeld artikel heeft geschreven, dagboekschrijver) WORDT ER binnen C"70 wel genoeg aan de kin deren gedacht? Nu ook de kunstenaars In op stand zijn gekomen, om dat hat een consumptief feest wordt (wat het ook betekenen mag), wil ik op mijn beurt wel eens opkomen voor de kinderen, JAN KRANT (Rotterdammer) TTEBT v in een museum wel TA ecus in hgt harnas gezien van een middeleeuwse ridder? En zich afgevraagd hoe zo'n ridder ooit in zo'n klein harnasje kon passen? Dan zal het u duidelijk zijn geworden hoe de mensen groeien, generatie na generatie groter worden. En dit heeft voor een hotel ook z'n conse quenties. Neem het Rijnhotel maar als passend voorbeeld. Nu de interieurs (voorlopig veertig in totaal) in de maan den januari en februari tien centimeter langer worden ge maakt overeenkomstig de eisen van Hen jaar.geleden maakt men gelijk van de gele genheid gebruik om wat lan gere bedden aan te schaffen. Waren dc voormalige tot dus ver 190 cm lang, nu rondt men ze af op twee meter. Voor naamste reden: „Wc toillen graag de Amerikanen als onze klanten behouden (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, zaterdag, Het bestuur van de afde ling Rotterdam van de KNVB maakt zich geen zor gen over de afwikkeling van de voetbalcompetitie. „Als er geen .rare dingen gebeuren, kunnen we hal( mei klaar zijn", zegt secretaris-pen ningmeester Jaap Keur. Het ziet er naar uit dat dit weekeinde de competitie hervat kan worden. „De velden zijn re delijk .bespeelbaar", aldus Jaap Keur. „Omdat er op een veld vaak verscheidene -wedstrijden gespeeld moeten worden, zal waarschijnlijk niet het hele pro gramma doorgang kunnen vin den. maar de meeste ploegen zul len voor het eerst sinds 23 no vember weer eens in actie kun nen komen. Hoewei de competitie tien we ken heeft stilgestaan, is men al een flink eind gevorderd. In de meeste standcardklassen is men halverwege. Jaap Keur: „Dat komt omdat we dit'seizoen vroeg zijn begonnen en een, mooi najaar hebben gehad." Ondanks de lange reeks afge- •lasungen in december en januari voelt de rvb niets voor een win terstop. „Nee, daar beginnen we juet aan aldus Jaap Keur. „want dan komen er onmiddellijk, bezwaren van de honkballers en ae cricketers.''

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1