Daim van de PSP liele serie gebreken op ROTTERDAMS DAGBOEK 3; Weg met die potentiële saboteurs tegen C'70 m Van Leeuwen strijkt met de eer m ar Eenakters uit VS: te veel sex ROTTERDAM RIJNMOND PLATTELANDS OPENBAAR VER VOER IN GROOTSTE HAVENSTAD VAN DE W ERELD haï Stil protest van vrije vogë Rechtstreekse busverbinding Ommoord-C.S. zodra er genoeg personeel is Grensincident tussen Hontliuas-El Salvador I Vau Leeuwen prijst wethouder Worst om diens optreden, in de taxi-kwestie St. Franciscus- college viert gouden jubileum „Diner Amieal" - Euromast - „Diner Amieal" Notities Brief aan dagboek K Vijftig jaar van R. en H. Fijnwerk - vrijdag _6 februari 1970 ifjsi: Aanhangers van nat vrije vogels verzet trokken gisteren.degandacht, fn en vóór het stadhuis op deCool- siingel. In de raadszaal droegen zij maskers met een sport slot op de mond een stil protest tegen de behandeling van de brief van kun stenaars die tegen C'70 protesteren. Geheel volgens de reglementen bestond die behandeling uit "het stilzwijgend doorschuiven' van de' brièf naar de tafel Van burgemees ter en wethouders. De PSP-fra-ctie- voorzitter H; G. tagrand en de KVP-fractievoorzitter mr. U 'A. Struik hebben laten weten, dat zij er nieuwsgierig naar zijn wat b. en w. met de brief doen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. Zodra dc personcclssitoatle bij de R.E.T. dat toestaat krijgt Ommoord een recht streekse busverbinding met het Cen traal Station. Deze toezegging van wethouder H. W. Jettinghoff van Openbare Nutsbedrijven is vastgelegd in een 'motie, die dc gemeenteraad donderdag zonder hoofdelijke stem ming heeft aangenomen. Wethouder Jettinghox zei wel, dal die' personeelssituatie allerminst roos kleurig is. Er zijn (15 vacatures bij het bus- en trampersoneel. De heer Jet tinghoff verwachtte niet, dat dit per soneelsgebrek snel de wereld uit zal zijn. „Dit Is een structureel tekort." zei hij. De problemen die het personeels gebrek meebrengt voor uitvoering van de dienstregeling worden zoveel mo gelijk opgelost door in de avonduren over te schakelen op lagere frequen ties en door de opoffering van vrije dagen door het personeel. De heer Jettinghoff becijferde, dat de invoering van een spitsuurdienst tussen C.S. en Ommoord de gemeente per jaar ongeveer een half miljoen gulden gaat kosten. (ADVERTENTIE) Doordat wij beslag konden leg- gen op een voordelige'fabrleks- partij luxe gordijnstof,, kunt U deze mooie stof nu kopen niet voor de normale prijs f 7,95, 'maar voor nog géén zes gulden per'meter. Grote .fabriekspartij bedrukte jacquard gordijnstof, in een praqhtig.dessïn en twee bijzon der mooie kleurenkombi naties, 120 cm breed. Een stof uit de duurste seriesnu voor zo'** spotprijsje!' Vrijdagavond om 6 uur begint op de Ie etage de verkoop van een grote partij bedrukte jac quard gordijnstof in een prach* tig dessin en tweb mooip kleu- renkombinaties, 120 cm breed, per meter Ook maandagmorsan opan CSén M. of schrift. bast TEGUCIGALPA, vrUdns (AFP). eek rust aan de grens tussen en El Salvador heeft zich onieuw een Incident voorge- Salvadoriaanse soldaten en irese militair werden gedood 1 govecht te Snbanetas in ;n grensgebied van het La Paz, zo werd in een van dc iïondurese vege- eeld. (Van een onzer verslaggevers) v. ROTTERDAM^ vrijdag.„Een stad als Rotterdam die zich i op de borst slaat, dat zij de grootste havenstad van de wereld is, heeft nu nog een plattelands openbaar vervoer" Dit zei het PSP-raadslid J. H. Daim gisteren tijdens zijn. interpellatie in de gemeenteraad over het'openbaar vervoer. Hij doelde hierbij in het bijzonder op het ge brek aan openbare vervoersmogelijkheden in de nachtelijke uren. De PSP-er stelde Amsterdam ten voorbeeld, waar'wel sinds enige tijd zogenaamde nachtbussen rijden. Deze bussen voeren een halfuur- dienst-uit. Wethouder H. W. Jettinghoff van Openbare Nutsbedrijven wees in zijn antwoord op de mogelijkheid om 's nacht in Rotterdam gebruik te ma ken van de bussen waarmee het KET- personeel naar huls wordt gebracht. „Deze bussen rijden op vaste tijden e» volgens een vaste route. Eenleder kan op aanvraag bjj de RET een dienst regeling krfjgen", aldus de wetbou- De heer Daim wees in dit verband, .tevens op het ontbreken van aanslui tingen op de metrostations. De metro rijdt tot kwart voor 1 's nachts, maar na-12 uur krijgt men geen aansluiting meer op tram- of buslijnen. „Men zal er.naar moeten streven om tenminste nog twee aansluitingen met bus of tram te géven, zodat men nog naar huis kan komen zonder van een taxi gebruik te hoeven maken", aldus de heer Daim. Hij.vónd tevens, dat, de huidige si tuatie hièt'het'deelnemen aan het cul turele lèveh-in, dè, binnenstad bevor dert;. Wethouder Jettinghoff herinnerde er aan,' dat de metro op zichzelf wel een verbetering is. Voordat de metro er was liepen alle dienstregelingen van de RJ3.T. om 12 uur 's nachts af. Volgens de wethouder zou het onge veer aan de gemeente één miljoen gulden kosten als dc,SUS,T. ertoe zou overgaan de diensten langs de op de metro aansluitende lijnen.'s. nachit tot half eén voort te* zetten. „De verwachting is dat het aantal passagiers gering zou zijn", aldus de heer Jettinghoff. Frequentie Interpellant Daim vond het. onjuist dat .de metro wel een 5 minuten fre quentie heeft en. 'de aansluitende bus- en tramlijnen niet. De wethouder noemde een vaker rijden van bussen en trams onmogelijk door gebrek aan personeel on door gebrek aan geld. De toegangen naar en van het ver- trekperron van metro C.S. vond de heer Daim te smal. Hij meende té vens, dat er te weinig toegangen zijn. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de gemiddelde maximale wacht tijd in de' spitsuren voor passagiers die het metroperron op of af willen XI seconden is,'De heer Daim vond dit te lang. Wethouder - Jettinghoff achtte het aanvaardbaar, mede met het oog op wat in het buitenland gebruikelijk la. Het aanbrengen van meer toegan- achtte hij financieel een onhaal- zaak. gen bare De heer Daim somde nog een hele reeks andere gebreken op. Hij ried alle raadsleden aan om eens een maand lang op alle mo gelijke tijden met het openbaar vervoer te reizen. ROTTERDAM, vrijdag, Drs. L. van. Leeuwen (wd) heeft donderdag .in de vergadering van de gemeente raad wethouder J." Worst (arp) gepre zen om diens voortvarende optreden iii de taxi-kwestie. Eerder had hij aangekondigd in mondelinge vragen wethouder Worst te zullen kapittelen, omdat hl) niet begreep waarom wet houder Worst zich met kwesties moest bemoeien Hjdeju. de vakantie van wethouder mr, H. C. G. L. Polak (wflldie tot dan de zaak namens b. en w. in behandeling had, - Intussen Is het Drs. Van Leeuwen gebleken, dat de interventie van'wet houder Worst noodzakelijk was van wege de druk die vanuit de taxi-we reld op het gemeentebestuur werd uit geoefend. De bemoeienis van wethouder "Worst heeft geleid'tot een gesprek met: de staatssecretaris van Economi sche Zaken, Drs, L. van Som. Nüar de heer Van Leeuwen meedeelde, heeft deze' een rijksbijdrage in de kosten van de pas opgerichte Taxi Telefoon Centrale in Hét 'vooruitzicht gesteld. Wethouder Worst heeft laten weten, dat van de zijde van de gemeente geen financiële... bijdrage is te ver wachten. .11. ROTTERDAM, vrijdag. De vie ring van het 50-jarig bestaan van de scholengemeenschap St, Franciscus- eollege aan de Beukeisdijk is gisteren officieel begonnen. In de aula trad een groot aantal sprekers aan, onder wie1 inspecteur A. Meilink, mr. J. Bannink (hoofd afdeling onderwijs) en drs. O. Thomaasse {secretaris van onderwijs bij de Franciscanen). De leerlingen- raad werd vertegenwoordigd door voorzitter Jos Biemans, namens de docenten sprak de heer C. van Voorst van Beest. Het merendeel van de toespraken had ais thema de grote veranderingen van de laatste jaren, en de nieuwe aanpak die daardoor nodig wordt. De voorzitter van het oudercomité, de heer B. van der Werff, stelde na mens de ouders een bedrag van 40DO— in het vooruitzicht," bestemd voor de aanschaf van een geluidsin stallatie voor de schoolsoos. Wat van dat bedrag overblijft, kan gebruikt worden voor de inrichting van de nieuwe soos. De ruimte die nu in ge bruik is, moet als klaslokaal worden ingericht, zodra onderdak voor de soos is gevonden. De eerste feestdag werd afgesloten met „Dievenbal" een komedie van Jean Anouilh die door een twintigtal leerlingen werd opgevoerd, Tot en met dinsdag wordt het afwijkende rooster voortgezet, .-met onder andere sportwedstrijden en dansavonden: Elke avond wordt in de aula „Dieven bal" gespeeld. De PSF-frac- üe in de Rot terdamse ge meenteraad is woedend over het politieke onrecht, dat PSP-raads lid J. H. Daim gisteren door vijf andere raadsleden is aangedaan in de veertien daagse raads vergadering. De voorgeschiede nis is aldus. Daim maakt veelvuldigge bruik van het openbaar vervoer in Rotterdam. Door scherp op te letten heeft hij in de loop der tijd veel gebreken gesignaleerd. Deze gegevens wil hij wel eens allemaal op een rijtje in de gemeenteraad brengen. Daarom vraagt hij een interpellatie aan. Die vond gistermiddag plaats. Het debat werd besloten met het aanne men van een rootje. Niet een motie van Daim. maar een motie van het WD-raodsiid drs. L. van Leeuwen. En daar zit de pijn. Daim zorgt ervoor, dat er een debat over het openbaar vervoer kan plaats vinden (formeel is het na tuurlijk de gemeenteraad die toe stemming geeft, maar Daim heeft dan toch het initiatief genomen) en wat gebeurt er? Van Leeuwen gaat met de eer van een aangenomen mo tie strijken. De wat meer ervaren politici in de gemeenteraad vonden het ook maar een minne streek, al zeiden zij dat in hot openbaar niet. De PSP en Daim waren terecht kwaad, temeer omdat Van Leeuwen Daim niet op de hoogte had gesteld van zijn motie. En de tijd heeft hij er wel voor gehad. De interpellatie zou namelijk aanvankelijk 22 janua ri worden gehouden, maar werd toen wegens tijdgebrek van de agenda af gevoerd. De motie-Van Leeuwen stond op 22 januari al op papier. Dat deze motie ook was onderte- kend door de SGP-er C, N. van Dis (die vond dat de gemeente' de ont wikkelingen vóór moet zijn!) de KVP-er mr. L. A. Struik en de C HU-er drs. F. L. Burger zal de PSP minder hebben verdriet dan de on dertekening door PAK-genoot en PvdA-er drs. W. J. v.d. Vlerk. O veri gens - was de „politi eke zege" van Van Leeuwen 'c.s.nogal mager. Eerst gaf de motie het college van b. en w. dringend in overweging op korte termijn een snelbusdienst tus sen de wijk Ommoord en het Cen traal Station in te zetten. Na de reactie van wethouder H. W. Jet tinghoff die een klaagzang hield over het gebrek aan personeel en het' gebrek aan financiële middelen, voegde Van Leeuwen de tussenzin „zodra de personeelssituatie dat toe laat" in. In de praktijk betekent dat, dat het er wel nooit van zal komen want de R.E.T. kampt met een chro nisch tekort aan mankracht. Een ludiek element in dc gemeen teraadsvergadering brachten enkele jongeren op de publieke tribune, die met maskers op en een rode sjaal de aandacht trokken. Zij waren geko men voor de behandeling van de brief van de kunstenaars die het oneens zijn met de opzet van C'70. Zij kregen slechts te horen, dat hot adres in handen van burgemeester en wethouders werd gesteld ter af doening. Kennelijk teleurgesteld dropen zij af. Hadden zij gerekend op een vinnig debat op grond van de mededeling van wethouder drs. J, G. van der Ploeg, die C'70-voorzitter is, dat „dit adres in de raadsvergade ring van 5 februari op de lijst van ingekomen strikken zal voorkomen"? Wellicht. Nu weton zij wat zo'n me dedeling inhoudt. Er is een initiatief vanuit de raad voor nodig om zo'n adres ook werkelijk als discussie punt op de raadsagenda te krijgen. Do democratie is gebouwd op regle menten en niet op spontane reacties. (ADVERTENTIE) Reserveer onder dit MOTTO en wij serveren u iedere dag vanaf 6 uur kostelijke keuzemenu's vanaf f 12,50 incl. bed.geld, BTW én uw ENTREE-BILJET. Telefoon 010—13 48 80. HONGKONG, donderdag (Reuter). De pro-eommunistisehe Pathet Lao heeft vandaag het voorstel van prins Soevanna Phoema tot neutralisatie van de strategisch belangrijke Vlakte der Kruiken in Laos verworpen en verklaard vastbesloten te zijn het ge hele gebied te veroveren. jE beginne» me de keel uit te hangen die jongens van het Ludiek Kreatief Sab'otaas- je Sentmm en Abelman es. Die jongens die met alle ge weld ménen te moeten Inbeu ken op de komende communi catie tussen stad en mens, de jongens die eerst een pagina in een plaatselijk itieekbïnci vol-kliederen met anti C'70 - propaganda, dan een avond or ganiseren in De Lantaren voor hun geestverwanten waar geen touw aan vast te knopen was en tenslotte hun heil zoe ken in het pamflettisme. En of dat allemaal nog niet genoeg is, kondigen ze wet speels bravoure aan zoslraks obstructie te zitlléti plegen. Jh' mei de feestmaaltijden op de Coofsingel te zullen, verstoren, de verkeersborden te zullen veranderen, de Maastunnel en de Maasbruggen te zullen be zetten (tsjonge, jonge wat een lol) en verder overal waar dat uitkomt nog wat chaos te sctieppen. Fijn om zo het bevrijdings feest te vieren. En Abelman en zijn tra- t«anten hebben al iaten door schemeren nog méér i« hun schild te voeren. Kléine rottig- heidjes, die ze van tevoren niet willen prijs geven, omdat ze als de dood zijn om op vijf mei bi hun kraaggegrepen te worden. Maar je kunt er don- dar opzeggen dat se ze zullen Uitvoeren. En waarom? Omdat 'er vol gens de jongens sprake is ik citeer uit het pamflet van een dirigistische regenten- terreur,. ■Saboteer de holle, voze ver neukeratieve statuszoekerij van regenten en industriëlen' Het staat er, eerlijk, je vraagt je af waar halen ze het van daan. .Barst met je 25 miljoen'. Nog zo'n frisse. Maarwat denken die jon gens nu? Dat de industriëlen ooit hun goeie geld zullen ste ken in de Kruiskadebuurt? Ooit hun geld zullen steken in woningen zonder douches? Wees toch wijzer. Zover 2ijn ■we «op lanp niet en de vraag is of we ooit zouer komen. De industriëlen steken gewoon hun geld in het C'70-project en daar profiteert iedereen straksvan. Qok de mensen zonder douches in de Wonin gen. Natuurlijk bet zou wat an ders geweest zijn, wanneer de gemeente 25 miljoen in de ma nifestatie zou hebben gestopt. Als dat het geval was geweest, dan had ik me de walging van de jongens reuzegoed kunnen voorstellen, maar nu nee. 'Nu Is dat afschuwlijke ge zwets van dat Sabotaasje Sen trum voor mij alleen maar een bron van voortdurende erger nis. Ik moet er niet aan den ken: subversieve elementen, die er alles aan zullen om in mei '70 een bevrijdings feest onmogelijk te maken. „Een mooie vorm van Rot terdam-promotion. l/OLGENDE onderwerp. Ik V. sprak gisteren door de ter lefoon met een vrachtwagen chauffeur, die wij er opmerk zaam op maakte dat er 's nachts in de tunnel om de haverklap trailers die onder vreemde vlag rijden, vastzitten. Het gebeurt vrijwel om de nacht. De oorzaak zit hem in het feit dat er turn beide in gangen van de tunnel interna tionale borden ontbreken. De hoogte van de tunnel ivordt wel parigegewen doch alleen in onze moedertaal. Lijkt me nog niet zo'n gek idee om hier in de toekomst eens verandering in aan te brengen. DAGBOEKSCHRIJ VER •OUD was mijn brief aan jy£AAR één woord ten nadele van de pil en hoepla er stoppen duizen den vrouwen patspardoes met het afdoende middel ter voorkoming van zwan gerschap, Met alle gevolgen vandien. Want. de meeslén gaan dan niet direct over op een ander veilig middel of een andere betrouwbare methode en velen van hen worden zwanger en dan Is Leiden in laat. Dit Is net funeste gevolg, zoal a at meermalen gebleken is, van luisteren naar onbezonnen uitspraken of naar baker praat, HERMA VERGOUWE (Vrije Volk) HET is nog niet zo gek lang geledendat Rotterdam zijn trouwboekjes aanpaste aan de geen van de tijd, Het formaat werd hanteerbaarder, de omslag speelser en we kre gen een beminnelijk groen te it-groen lint je cadeau. Wat velen niet zullen heb- Geachte dagboefcseftrijver, ben opgemerkt, is dat we óók richtlijnen hebben gekregen met betrekking tot de kinder- produktie. Warempel. We mo gen tot tien doorgaan en daar mee basta. Vroeger was men in dat opzicht soepeler. Toen deelde de burgerlijke stand de lijntjes op betreffende bladzij de zó in, dat we zonder schaamte twaalf keer konden terugkomen. «.ijk maar na. Eindhoven nu deed het on langs nog ingrijpender. Daar gaf men de jong-gehuwden de stille wenk mee bij zes op te houden. En dat, terwijl men tien jaar geleden, soriis met een ruimte van twaalf nog aan de schrale fcant zat. Voor dié mensen die zich niets van de voorgeschreven maten wensen aan te trekken hun goed recht overigens kunnen bij de afd. geboorte aanbellen voor een inlegvel, Welke gratis wordt verstrekt. En dat geldt «Ueraard ook voor Rotterdam. in het dagboek verschenen of ik kreeg van de N.V. Druk kerij de Spaarnestad uitgever van het weekblad Panorama, het bericht dat aan mijn doch ter, dia tijdens mijn verblijf in A'iciitu Zeeland mijn financiën heeft verzorgd, een bedrag van f 7.20 zal worden overge maakt met daarbij dc excuses uoor öc gemaakte jcute». Ik vermoed dm IJ een voor zeggende geest lied toen U in Uw naschrift verklaarde, dat de zaak nu ,rond' zcu komen. Mijns inziens is ze dat ook en Ik bied op mi pi beurt mijn excuses aan, indien de Spaar nestad van mening is dat ik te scherp' gereageerd neb. U denkend voor de be moeiingen, teken ik. lloogacmana. tJ.i\ouwenhovcH I.orentzlaan 3? c h'LH/L'JJ/l.W. K0RT+ Z«CM Rest mij nog enigszins ver baasd te reageren op het be sluit in Eindhoven. Zou Rot terdam teruggegaan zijn naar .zes, dan had ik me dat kunnen voorstellen. Wij, zwoegers, hebben tegenwoordig toch im mers nergens tijd meer voor.. Maar juist Eindhoven:-* Ik vind^ het toch wel weer eert ernstige bedreiging voor Home. Mijn, sigaren handelaar heeft soms aardige vondsten. Giste ren vertelde hij me voorne mens te zijn de meer en meer aarzelende roker tegemoet te willen treden mat een zeer unieke automaat. Een automaat met muziek. Voor de goede gang van zaken merkte hij op, dat het idee afkomstig is van een collega in Duitsland, waar dc automaat met muziek ter planning ligt. (Suggestie voor de anti-roofc- propagandisten: doorkneed uiv publifcaties in het vemotg óók met een melodie) Wegens de opheffing van de Theater Prukdukties Croiset had de Rotterdamse Kunststichting een wijziging moeten aanbrengen in de serie gratis eigentijds to neel. Ter vervanging: de Traverse Theatre Club Edinburg met de xAmerikaanse eenakters „Mariage Manual" en „Now there's just three of us" (respectievelijk van Karl Tunberg en Mike Weller) recent geproduceerd door het Loenerslootse Mickery. In beide eenakters voert sex de boventoon. Daar is niets op tegen: sex kan enorm leuk wezen, zelfs op hef toneel. Maar een overdosering van een bepaald levensaspect op de planken brengt gevaren met zich mee, zelfs de overdosering Ik wil zelfs verder gaan: zelfs eon overdosering van louter lichamelijke liefde in toneelstukken kan op z'n tijd best aardig zijn. The late late show van Jan Cremer (ongeveer een jaar geleden door Rotterdamse studenten gespeeld en nu gepubliceerd bij Bru- na) was daar mijns inziens een voor beeld van. Juist door een overdreven voorstelling van het rariteitenkabinet van een Amerikaans sex-life (met alle simplificaties van dien) bereikte Cre mer een burlesk effect dat 't uitste kend deed. Misschien kon dat ook omdat Cre mer geen Amerikaan fs. De twee Amerikanen die „Mariage Manual" speelden kwamen niet verder dan de opvoering van een klassieke sketch voor dame en heer, zo uit de sex-shop voor feestartikelen weggerukt, een onsmakelijk gedoe rond twee mensen die er veel te opzichtig moeite mee hebben elkander met een orgasme te verwennen. Symbolisch bedoeld, denk ik, maai- wel vies. In het tweede stuk zien we een nog al Pinteriaans aangetikt gegeven knullig uitgewerkt: een hippie-achtig personage dringt zich, vergezeld van een onduidelijk meisje, bij twee ty pisch Amerikaanse jongens in. De po ging om door middel van sex de han deling zich te laten uitkristalliseren, door middel van sex een kleine door lichting'te gevcs.. van een Amerikaan se samenleving is waarschijnlijk wel goed bedoeld en zeker interessanter, dan de poging in „Mariage Manual", maar ook te zwaar geladen, te preten tieus om te kunnen overtuigen. Duidelijk is wel gebleken dat op een uitzondering na (een prachtige rol van Clive Endersby, ontroerend en van hoog gehalte) de spelers met al die.goed bedoelde onzin ook geen raad wisten. 1SCHA MEIJER (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. Vandaag viert R. en H. Fijnwerk N.V. haar vijftigjarig- jubileum. Vanmorgen ge beurde dat lijdens een feestelijke bij eenkomst in restaurant Engels, terwijl vanmiddag: de Jubilerende firma in het Itijiihotel recipieerde. R. en H. Fijnwerk was aanvankelijk gevestigd in Vlissingen maar spoedig na de oprichting werd het bedrijf ver plaatst naar Rotterdam. Fijnwerk beschikt over een afdeling fabricage, die zich bezig houdt met do vervaardiging van speciaal gereed schap en machinebouw. Daarnaast vertegenwoordigt de firma een groot aantal fabrikaten op het gebied van werktuigmachines, elektrische/pneu matische gereedschappen en gereed schappen voor machinale metaalbe werking. Het bedrijf maakt sedert I januari 1968 als werkmaatschappij deel uit van de Intematiogroep te Rotterdam. (ADVERTENTIE) Het zal niet meeualten de mooi ste uit deze partij fantasie mys- tères uit te kiezen't zijn stuk voor stuk plaatjes! In wel tO verschillende dessins hebben we deze extra hoge (250cm) terlanka fantasie mys- tére uit de normale series van 6 - 7 gulden, nu.,... door elkaar per meter voor nog géén vier gulden. extra hoog 250 cm Vrijdagavond om 6 uur begint op da le etage de verkoop van deze extra hoge terlenka mys- tere, er zijn wel 10 verschillen de bijzonder mooie dessins, 250 cm hoog, door elkaar, QQ per meter r

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1