ROTTERDAMS DAGBOEK m Johan Kreyl overleefde bombardement Hamburg Kamerbewoner moet attent zijn 'Kastjes' kopen bij echtpaar Wilson HERDENKING OP EENZAME VLAKTE ROTTERDAM RIJNMOND Minister Schut opent 12 maart „De Marcken- burgh Heulbmg Spijkenisse wordt verbreed Nieuw bedrijfspand aan Thurledeweg Tandartsen bij toerbeurt in Hoogvliet Bouw fruitloods aan Merwehaven is begonnen Lijstvolgorde bij Statenverkiezing Kampioenschappen karate in Otleon 'Beeldende kunstmin Rijnmond HM - DOOR CEES VAN DER GEER - Jef Huibers Gerda Edens Toos van 't Hoff „Voorontwerp niet bedoeld om mammoet gemeente te creëren" Huizenveiling Studium Generale ivijdt cyclus aan toestand toneel pag. 4 - donderdag 19 februari 1970 Johan Kreyl wil desnoods m 2ijn eentje inaer Duitsland om het geaS lieerde bombardement, te herd&nkan. ■(Van een onzer verslaggevers) SPUKBNISSE Minister W. F, Schut van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening opent op donderdag 12 maart a.s, het nieuwe bejaardenhuis „De Mardkenbungh" officieel. De mi nister zal voor deze opening nog een gesprek mat het college van b. en w. hebben. SPUKENISSE, donderdag Maandag wordt begonnen met de ver breding van de le Heulbrug in de Stationsstraat. Tijdens de werkzaam heden znl alleen het verkeer in de richting wan de Groene Kruisweg de brug kunnen- passeren. Het verkeer komende vanaf de Groene Kruisweg zal worden omgeleid via de Jan Cam- perüaan, de oostzijde van het konin gin Julianaplein en de Zijlstraat. Hierbij zal de straat aan de oostzijde van het koningin Julianaplein worden opengesteld voor het verkeer in beide richtingen, bovendien zal voor beide zijden van deze straat tjdelijk een parkeerverbod gelden. Dit laatste is ook in de Jan Camperilaan het geval. Het autoverkeer tussen de wijk Bra- band en de Groene Kruisweg wordt geadviseerd gebruik te maken van de Hekélingseweg. De werkzaamheden aau rV le Heulbmg zullen waar- p^nijiïKjk een half jaar in beslag ne men. (Van een onzer verslaggevers) HU wil op 4 mei daar op die open vlakte staan. Desnoods in z'n centje. Een krans in de hand. Hij, Johan Kreyl (47), een HtogvHetse hoofdcon troleur, die het alleemaal overleefde de Engels-Amerikaanse bommen op Hamburg. Twee jaar geleden op een zomerdag, stond hij er ook. Hij was verbaasd, Niets stond er. Geen fabrieken, geen huizen. En toen kwamen de herinne ringen.. Diar hadden de barakken ge staan, daar de strafbunkers en diar hadden de doden gelegen. En nu zijn de herinneringen er weer. Die doden, Rotterdammers, Schiedammers, Vlaartlingers, Hage naars, Russen. Allemaal dwangarbeiders van de Howaldtswerkcn. Hoeveel doden waren, er, die dag in april? Honderd, tweehonderd, nog meer? Hij weet het niet. Maar meer dan genoeg om ccn krans te leggen. Kreyl: ,,'t Was op een donderdag morgen ik dacht eindelijk eens te kunnen slapen iedereen was weg behalve de kamcroudste. Er was voor alarm. Maar ik dacht: o, dat zijn vlie gers die uit Berlijn terugkomen. Maar uit tuinde erin". „Het ging allemaal niet goed. De „denneboompjes", groene fakkels die in de lucht blijven hangen om het ge bied aan het geven, waren er meteen. En toen kwamen de bommen". „Ik kan niet meer naar de graansilo rennen die wc als schuilplaats ge bruikten, Achteraf gezien is dat waar schijnlijk een geluk geweest". „Anderhalf uur lang duurde dat bommentapijt. "We lagen met een paar man In een soort loopgraaf. Eén grote verschrikking. Voel bleef er niet over van ons kamp". „Eén van de graansilo's aan de ri vier werd aan de zijkant getroffen. Tachtig mensen die in de kelder za ten, werden onder het graan bedolven en stikten. Verschrikkelijk". „Moet dat nou, zo'n bombardement? Er was niets bij ons te vinden. Nau welijks enige industrie. Ik beschouw dit bombardement dan ook als een vergissing." „Dat maakt het allemaal nog tries ter. Ik wU niemand een verwijt ma ken ik kan me voorstellen dat de mensen de oorlog willen vergeten maar ik vind dat de mensen die toen zijn omgekomen, moeten worden her dacht". „Daarom wil Ik er op 4 mei naar toe. Desnoods alleen, samen met m'n vrouw, maar liever met anderen die in de oorlog bij de Howaldtswerke hebben gewerkt en alles hebben mee gemaakt. Er moeten toch nog van die mensen hier zijn". „Hoe het afloopt Ik heb er geen Idee van. Misschien komt er later op de avond, nadat we de krans hebben gelegd, wel toevallig iemand langs die plek en denkt: welke gek heeft hier nou een krans verloren. Maar dat kan me niet schelen". „Ik heb geschreven aan de Neder landse consul ln Hamburg en aan de personeelschef van de Howaldtswerke. Ik hoop dat ze er bij zijn. Eén keertje, vaker hoeft niet". BOTTERDAM, donderdag Vrij dag neemt J. Koedood Internationale Tentoonstellingsgebouw N.V. een nieuw bedrijfspand in gebruik aan de Thurledeweg: een 644 vierkante meter groot pand van twee verdiepingen, waarvoor architect H. G. M. Lap uit H. I.-Ambacht het ontwerp maakte. Koedood houdt zich bezig met het voorbereiden van tentoonstellingsge bouwen, het ontwerpen en uitvoeren binnen- en buitenland en ook toonza len, vergaderzalen en restaurants. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag Twee jonge tandartsen zullen binnenkort beurtelings praktijk houden in het medisch centrum te Hoogvliet. Deze noodmaatregel om het tandartsen-te kort in Hoogvliet wat te verminderen werd gisteravond tijdens een zitting van de wijkraad bekend De heer D. Groeneveld, directeur van de Stichting Volkshuisvesting Hoogvliet was op deze vergadering ook aanwezig om de leden van de wijk raad een gedetailleerd verslag te geven van het bouwplan voor, de groenstrook ten zuiden van de Tijm- wcg. Zoals bekend zullen volgens dit plan duurdere woningwet- of premie woningen gebouwd worden. Uit het betoog van de heer Groeneveld bleek dat de huizengroep een experimenteel karakter zal krijgen .De huur van. de 4- en 5-kamerwoningen zal 300 gulden gaan bedragen. Op voorstel va-rï het wijkraadslid C. Dulnkerke zal aan burgemeester en wethouders van Rotterdam gevraagd worden het standpunt van de wijk raad voor Hoogvliet inzake de anl nexatie van de Rotterdamse wijk bekend te maken bij de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en het mi nisterie van binnenlandse zaken. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM, donderdag. Van morgen is op een terrein aan de Mer wehaven de eeirste paal .gestegen voor de eerste klimatologische loods in Rotterdam. Deze loods wordt gebouwd in opdracht van de NV Rotterdamse Fruitpier, een organisatie waarin ze ven grote fruitlmporteurs samenwer ken. Het gdbouw gaat dienen voor de be waring voor allerlei soorten groenten en fruit en krijgt een opslagcapaciteit van ca. 400,000 colli. Deze nieuwbouw vergt een investering van 5,5 miljoen gulden. (De eerste paal werd geslagen door mevrouw G. Neefjes-VeHekoop, echt genote van de 'president-commissaris van de nieuwe NV. Verder waren aanwezig wethouder J. Worst en ir. F. Posthuma, directeur van het .gemeen telijk havenbedrijf. ROTTERDAM, donderdag De lijstvolgorde voor de verkiezing van Provinciale Staten, op 18 friaart ajs., is gistermiddag vastgesteld. In de kies kring Rotterdam krijgen de dertien deelnemende partijen de volgende lijstnummers: 1. Partij van de Arbeid, 2, Katholi- ke Volks Partij, 3. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, 4. Anti-Revo lutionaire Partij, 5. Christelijk Histo rische Unie, 6, Pacifistisch Socialisti sche Partij, 7. Politieke Partij Radi- kalen, 8. Boeren. Partij, 8. Communis tische Partij van Nederland, 10. Staat kundig Gereformeerde Partij. 11. D'6G, 12. Gereformeerd Politiek Ver bond, 13. Binding Rechts. ROTTERDAM, donderdag Mor gen worden in gebouw Odeon aan de Gouvernestraat de „open" karate kyo- kushinkaikan kampioenschappen ge houden. Titelhouder is het Rotterdam se team van Doek Hollander, dat op nieuw zal uitkomen tegen de school van John Bluming, De kampioenschap pen zullen worden gelardeerd met de monstraties tamesi ware (hot breken van hout en stenen) en bo jitsu (stok- vechten). Aanvang acht uur, ER WORDT misbruik ge maakt van de schaarste op de woningmarkt. Vori ge week heb Uc dit ondenuerp reeds met een voorbeeldje aangeroerd, vandaag volgt nog een verlengstuk over het hu ren van kamers. Hierom. V weet net zo goed als ik, dat er tegenwoordig ka mers worden verhuurd tegen een prijs die op grond van de Huurwet eufemistisch ge schreven nauwe lyks meer redelijk kan worden genoemd. Toch wordt er tegen deze praktijken, te kwader of tc goeder trouw begaanniets ondernomen, geivaon omdat de huurder (dikioijtó) als een kind zo blij is onderdak te hebben gevonden, en omdat een beroep op de Huurwet niet mogelijk is. Als de huurder nu in eerste instantie de prijs niet betwist of in de loop der tijd niet gaat betwisten zal er in de aanvankelijke prijssituatie geen wijziging komen. Er is immers geen opsporingsdienst en er is geen strafrechter met mie de verhuurder automa tisch in aanraking komt, om dat hij een tè hoge prijs vraagt. Maar nu zal je een huurder hebben die de prijs op een goeie dag toch te gortig vindt en verzoekt om een herzie ning. (Tegen u gezegd doe' men er altijd handiger aan on. pas na zoveel tijd te proteste ren in plaats van onmiddellijk, 07>idat anders de kans groot is tint men niet in aanmerking komt voor de kamer). Wat zal een verhuurder in zo'n geval doen? In negen van de tien gevallen niets, omdat de brave borst niet twijfelt aan de wet tigheid van zijn aanvankelijk bedongen prijs. Voor de huurder is daarmee (meestal) de kous af. Of hij moet zover in de materie zijn ingevoerd (studenten bijvoor beeld kennen de kneepjes van het vak), dat hij tv eet welke andere wegen er in twijfelge vallen te bewandelen zijn. ij/AT kunt u doen als u ver- VV moedt dat de huurprijs de redelijkheid overschrijdt? Contact opnemen met de huur adviescommissie (in Rotter dam: Wijnhaven 78), die huurder en verhuurder be hulpzaam is bij het vaststellen van een. prijs, tv elke gebaseerd is op de voorschriften van de Huurwet. Elk advies kost u twee gul den en vijftig cent. De procedure is eenvoudig en in de brochure Kamer huurvan het ministerie van Volkshuisvesting weergege ven, Verzoeken aan de huur- adviescommisste ter verkrij ging van een advies over dc betalingsverplichting van de zuurder moeten schriftelijk j or middel van een daarvoor bestemd formulier worden in gediend. Het formulier is ver- HET KOMT bij het huren van een kamer niet alleen neer op zelf-doen van de afwas. Er komt meer voor kijken. (Tekening overge nomen uit de brochure 'Ka merhuren'). krijgbaar bij dc huuradvies- commissie. In veel gevallen zal de se cretaris van de commissie de huurder en/of de verhuurder uitnodigen om enkele nadere inlichtingen tc geven. Beiden hebben ook het recht om de zitting van de commissie bij te wonen* Het advies wordt daar na schriftelijk uitgebracht." Nu kan het zich va or doen, dat hetzij de huurder hetzij de verhuurder zich niet b(j de uitspraak neerlegt. In zo'n ge val richt één van beiden zich tot de kantonrechter om vast te laten stellen iaat de beta lingsverplichting van de huur der is. Blijkt uit de uitspraak van de kantonrechter dat de huurder te veel huur heeft be taald, dan kan hij dit langs de toetteitffc voorgeschreven weg van de verhuurder terugvorde ren, met dien verstande, dat de rechter deze vordering tot een verminderd bedrag kan toe wijzen indien de billijkheid dat vergt. En nu komen we vanzelf op het punt van de trucs. Veel studenten namelijk huren voor een korte tijd een kamergaan aanvankelijk akkoord met de bedongen prijs, maar stappen vlak voor het vertrek wêl «aar de huuradviescommissie. Met alle financiële gevolgen voor de verhuurder van dien. DE MEEST moeilijke ma terie is die van de vaststel ling van de „redelijke" huurprijs. Ook hier moet u zelf niet te diep inspitten, want de kans „er uit te ko men" is zeer gering. Het krioelt namelijk van dc haken en ogen in de Huurwet. Als men de heljt van een woning heeft gehuurd, betaalt men de helft van de huurprijs van de gehele woning. Als degene van wie men gehuurd heeft (dus de hoofd huurder of de eigenaar) zelf ook in de woning woont, mag deze 20 procent leggen op de huurprijs van het verhuurde gedeelte. De huurprijs kan voorts verhoogd worden met de kos ten voor water, gas, elektrici teit en eventueel ook verwar ming. Ook voor het gebruik van meubelen en stoffering mag jaarlijks een bedrug worden berekend. Tenslotte moet men letten op de grootte van de woning, en van de gehuurde vertrek ken, maar ook acht slaan, ap ligging, gerieflijkheid etc. Zo nodig kan men bij het secretariaat van de huurad- inescomtnissie inlichtingen fcrügen over de totaalhuur van een pand, HET is onder de hand dui delijk geworden, dat de huurder meer rechten heeft dan men in feite wel denkt. Maar niet altijd en hier legt het ministerie de na druk op komt men door het gebruik van het recht tot een vergelijk. Of de kantonrechter er nu wel of niet aan te pas komt, de verstandhouding tus sen beide partyen verslechtert al naar gelang de grootte van het bedrag, dat de verhuurder op de huurprijs moet inboeten. Maar dat neemt niet weg, dat men zomaar omwille van de lieve vrede zijn rechten moet prijsgeven. DAGBOEKSCHRIJVER „Kastje" van Look Renk. Het gaat de jonge galerie „Design" voor de wind. Steeds meer bezoekers weten de weg naar dc Stationssingel te vinden. De recente opening was druk bezocht en gezellig de laatste bezoeker ging rond énen weg! Het drukwerk wordt beter en daar draait het ten slotte om, de exposanten winnen aan kwaliteit en belangrijkheid. Eén zorg rest het echtpaar Wilson. Bij eventuele -inkopen kunnen ze de kopers (nog) niet de 25 pro- nt rijkssubsidie verschaffen. Het illustreert daarom ze meer de inzet van deze mensen, dat ze mogelijke kopers uit eigen zak een korting geven op dc aanko pen. Dat die aankopen erin zitten, geloof ik stellig want de „kastjes" van Loek Frenk zullen zeker bij menig een de begeerte tot kopen oproepen. Wilson hij is ten slotte meubelontwerper laat aspiranten over tuigend zien, hoe fijn deze dingen in een interieur passen. Bovendien bieden deze kastjes naast het verrassen de, dat ze ai hebben het genoegen van enige zelf werkzaamheid: kastjes opendoen, kijken, ontdekken, tasten, soms nog weer een deurtje of klepje open doen, waarachter dan weer wat te zien valt (een soort Blooker cacaobus-effect) en tenslotte kastje weer dicht doen. Dan nog rest de keuze het kastje ge opend, half geopend of gesloten te laten hangen. Ge sloten zijn ze minstens even fraai. Een zwart, geheimzinnig object, van een zwart bo vendien dat erg intens is én waarschijnlijk verkregen door ze na het verven nog eens met schoensmeer te behandelen. Wat de kunst tegenwoordig al niet ge bruikt. Half geopend zijn ze ook interessant. Zeker bij die objecten, waar de deuren uitgegroeid zijn tot kastjes opzich. Er ontstaat dan een boeiend spel van recht hoekige volumes in steeds wisselende verhoudingen. Kies je voor een geopend kastje, dan is de geheim zinnigheid minstens even groot en lijkt het, of Frenk toch nog ergens wat verstopt heeft. Vreemde organi sche vormen, waarin soms nog weer andere vormen schuil gaan, zoeken tastend met tentakels een weg naar buiten. Die tentakels zijn trouwens als mate riaalkeuze (en bewerking) ook mooi: gesneden of ge draaid uit blank hout, dat daarna zodanig zwart of bruin gebeitst is, dat de structuur van het hout zichtbaar blijft en fijn meespeelt. Een enkele keer geeft Frenk al dat zwart het fellé, rode accent van polyester, associaties met blootgelegd vlees oproepend. De ontwikkeling van ÏTenks werk, met de gelaagde papier- en polyesterreliefs, getoond bij de helaas verdwenen galerie De Haas (dag Jan!), krijgt met deze kastjes een interessante voorzetting. V zult er dus weer aan moeten geloven, ik kan het niet helpen. Op naar de Stationssingel dus. Als de leerlingen van het Montfoort college ooit gelgehheid hebben gehad tot inspraak, „konfrontaat- sic" en hopelijk ook „komtmmiekaatsie", dan zeker nu. Hun tekenleraar Jef Huibers exposeert na melijk in kunstzaal „Zuid" zijn schilderijen en teke ningen. Mochten ze In gedachten cijfers willen geven, dan zou hij wat betreft techniek zeker goed gewaar deerd worden. Zijn geometrisch abstracte doeken zijn goed gemaakt en interessant van kleurstelling, vooral in enkele gouaches. Wel is duidelijk, dat Huibers, ondanks waarneem bare voorkeuren, nog niet duidelijk weet, welke kant het met zijn ontwikkeling zal opgaan. Wordt het de strakke, koele abstractie, het perverse perspectief? Of gaat hij door met de meer architectonische verbeel dingen van steden of interieurs waarin niet strakke, zelfs zeer grillige kleurbanen het verrassende element vormen? Misschien dat deze tentoonstelling het is zijn de buut Huibers de oplossing biedt. Gerda Edens is eigenlijk dc dupe geworden van Loek Frenk. Viel ze vorige week al af bij de bespre king van de andere twee deelnemers aan „confronta tie" in. Schiedams Stedelijk Museum, dit keer moest ze ruimte afstaan aan Frenk, die anders op zijn beurt weer ten offer zou vallen aan andere besprekingen, Gerda's werk geeft namelijk wel aanleiding tot eni ge bespiegelingen over de ontwikkeling van het wandkleed. Je kunt nauwelijks nog spreken van kle den. Reden, waarom ook zij, evenals Ferdi Tajiri, Thea Gregoor, Ria van Elk en Anna Verschuure lie ver spreekt van textielplastieken. Wel is er dit verschil, dat bij Gerda Edens de ont wikkeling preices tegendraads heeft plaatsgevonden. Bovengenoemden kwamen van kleed tot plastiek. Zij echter maakte eerst poppen, dreigde toen in herhalin gen te vervallen en schakelde vervolgens over op kle den, waarin al vrij snel diezelfde, plastisch uitgevoer de poppen terugkwamen. Zelfs de pop puur, maar groter tm, kwam terug. De cirkel was weer gesloten. Het is dan ook behalve een feestelijke, onbezorgde expositie ook een Interessante geworden, omdat u als kijker de hele ontwikkelingsgang kunt volgen, eentje ook waar uw kinderen plezier aan beleven. De soms wat sprookjesachtige, net niet al te lievige wereld van vrouwen en gelieven, kozend, zwevend of gevan gen in carrousels is er onbevangen genoeg voor. Haar kleden, rijk en warm van kleur, zijn door de veelheid van gekozen vormen en oplossingen ook zeer de moeite waard. Mien van Maanen, die deze expositie naar Schiedam haalde dus andermaal v/eer in de schijnwerpers. Die Mien! Een expositie die ik zeker signaleren wil en waar op ik nog terug hoop te komen is die, welke is inge richt ter nagedachtenis aan Toos van st Hoff die in haar kunsthandel „Int Constigh Werck" (nu galerie „Maas" onder leiding van de heer Voorrips) vele, in middels zeer bekend geworden kunstenaars, o.a. Jan van der Vaart, jaap Nanninga, Etie van Rees, "Wil Fruytier gepousseerd en gestimuleerd heeft. Kunt u er alvast heen. Rijnmondvoorzitter BOTTERDAM, donderdag Rijnmondvooratter W. A, Fibbe heeft met klem ontkend, dat zijn voorontwerp van wet voor Groot-Rotterdam moet worden uitgelegd als een poging een mammoetgemeente te creëren rond de Nieuwe Waterweg. Groot-Rotterdam moet do plaats gaan innemen van het huidige open baar lichaam Rijnmond, dat volgens Fibbe te weinig bevoegdheden heeft en ook een te klein gebied bestrijkt. Fihbe reageerde hiermee op een eerste persoonlijke reactie van burge meester W.. Thomassen van Rotterdam op zijn voorontwerp. Thomassen heeft gezegd, dat het erop neerkomt dat do gemeente Rotterdam alle andere Rijn- «landgemeenten annexeert. Van de regionale taken die het ge westelijk gemeentebestuur van Groot-Rotterdam moet gaan uitoefe nen, sloot Fibbe uitdrukkelijk uit het beheer van de Rotterdamse haven. „Dat is theoretlsch-filosofisch in- Openbare Verkoping van Onroeren de Goederen door de N.V. Notarishuis op 18 februari 1970 in Zaal V van de Koopmansbeurs te Rotterdam. Voorlopige afslag: Notarissen mr. W. Westbroek, J. van der Elburg, Th. J. M. Schuurmans en B. de Haan: 1. Pand en erf Schermlaan 20, inzet 10,200,—. 2. Paad en erf Schermlaan 22, inzet 13.000,—. 3. Pand en erf Schermlaan 24, inzet 12.600,.4. Pand en erf Adriecn Mïlderstraat 14, inzet 17.400,—. 5. Pand en erf Ro- den rijs es tra at 27, inzet 15.200,—. Notarissen, mr. W. Westbroek, J. van der Elburg, Th. J. M. Schuurmans en B, de Haan en notaris mr. Th. Stubbc te Leidschendam: 6. Pand en erf Aegidiusstraat 196, inzet 12.600,7. Pand en erf Aegidius straat 198, inzet 10.600,—. consequent", gaf hij toe. „Het zijn juist de bestuurlijke moeilijkheden die de almaar uitdijende haven veroor zaakte, die tot de roep om een regio naal bestuursorgaan hebben geleid." De Rijnmondvoorzitter zei letterlijk: „Met de Rotterdamse haven weet ik m de praktijk geen raad". Hij vond, dat de havenproblematiek uitgaat bo ven de macht van zelfs een regionaal orgaan, „Op het punt van de haven ontwikkeling moeten we toegroeien naar een eenheid in Zuidwest-Neder land," meende hij. Fibbe sprak op een vergadering van het departement Rotterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, donderdag In het kader van het Studium Generale van dc Nederlandse Economische School staat in maart de cyclus „Toneel: (toe)stand van zaken" op 'het pro gramma. In deze cyclus wil men een over zicht geven van de landelijke toneelsi tuatie, speciaal met betrekking tot de problematiek van de gezelschappen in de grote steden. Het Nieuwe Rotter dams Toneel, de Haagse en de Neder landse Comedie verlenen medewer king. Op 17 maart wordt deze cyclus be sloten met een. forumdiscussie dis vanaf 11.30 uur ln de aula van de NJ5.H, gehouden zal worden. Het fo rum, onder voorzitterschap van mr. M. Vrolijk, zal bestaan uit vertegen woordigers var. aan de cyclus deelne mende toneelgezelschappen. Deze discussie zal ook worden opge* nomen in het programma van het tiende studenten toneel festival dat van IS tot en met 21 maart in Rotter dam gehouden wordt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1