Slag in Oost-Berlijn liet geen sporen na 'Protectie moet verdwijnen' Veldlopen is mor mij slechts conditi 'HUIDIGE EEG IS NOG DEMOCRATIE De Musschen - Overmaas om elf uur Nederlands kampioene Anneke de Lange: ROTTERDAM RIJNMOND SPORT FEIJENOORD BERAADT ZICH NOG OVER OPSTELLING Rotlerdam-Zuid weer tegen Bona Stars PROF. DR. J. TINBERGEN: 'Nieuwe aanplant vanj fruitbomen groter dan gerooide aantal' Amerikaanse uitvoer nam 10 procent toe TOERNOOI OP XERXES-VELD ECONOMIE r ATLETE UIT SPIJKENISSE ™m~~"RICHT ZICH Veel Zand „Hard lopen" Kleine piauofabriek in Drente gaat dicht 'Vakbonden denken te veel aan eigen land' Tuinbouw moet het aanbod concentreren' Lockheed vraagt financiële steun in Washington •U Van onze sportredactie ROTTERDAM, vrijdag. Alle spelers van Fe ij en oord zijn heel* huide uit Oost-Berlijn teruggekeerd. Max Abarbanel, de clubarts van de Nederlandse kampioensploeg, vertelde gisteren dat de meesten aan liet duel tegen Vorwarts wel wat schaafwondjes en blauwe plekken hadden overgehouden, maar dat het weinig le he rtekenen hacl. Hoewel het elftal van Feijenootd voor de thuiswedstrijd tegen ADO nog niet op papier staat („Er is nog niet over gesproken", ver telde manager Guus Brox, „Waarschijnlijk zal de opstelling pas zon dag bekend worden gemaakt") ziet het er naar uit dat de formatie weinig van de „normale" samenstelling zal afwijken. Dus weer met Coen Moulijn en Theo van Duivenbode; de laatste dan op zijn ver trouwde plaats. Een interessant vraagstuk vormt de bezetting van de rcchtsachtcrplaats. Nu Feijenoord in de return tegen Vorwarts Berlin niet over Piet Ro- moijn kan beschikken zal trainer Ernst Happel ongetwijfeld voor die tijd een ander (Guus Baak?) willen laten „acclimatiseren". Daartoe resto ren nog twee gelegenheden: zondag in de Kuip tegen ADO donderdag tn het bekerduel tegen GVAV, eveneens in Rotterdam. Het ligt in dc lUn der ver wachtingen dat Ernst Happel Romcijn tegen de Groningers buiten het elftal laat. Voorlopig dient Feijenoord alle aan dacht weer op dc competitie te rich ten. ..De competitie blijft het belang rijkste", benadrukte Guus Brox giste ren nog eens. De vraag is hoe de Rot terdammers vier dagen na het zware cupduel voor de dag zullen komen. Voor het „Legioen" is er de gerust stellende wetenschap dat cr in het weekeinde na de eerste ontmoeting te gen AC Milan van vermoeidheid geen sprake was, Feijenoord won toen overtuigend van Haarlem (40). Sparta hoeft na de desillusie legen Haarlem wat goed te maken, maar of zij daar legen PSV (uit) in zullen sla gen valt te betwijfelen. De mannen van Kurt Linder hebben de laatste competitiewedstrijden de opgaande lijn te pakken en evenals Sparta zijn zij er op gebrand om bij de bovenste vier te eindigen. Overigens zit het de spelers van Sparta behoorlijk hoog dat zij zich zo door Haarlem hebben laten verrassen. Cecs van Riet, de secretaris betaald voetbal, meende dat er door de goede resultaten in dc competitie tegen de Haarlemmers en door het sterke spel legen Ajax onbewust toch wat te la coniek was gespeeld. „En", voegt hij cr aan toe, „we misten twee sleutelfi guren: Bosveld en Kowaük." Wat de eerste betreft, tegen PSV 2al deze er vrijwel zeker nog niet bij zijn. De „Lange" heeft water in zijn knie. Ko waük daarentegen speelt wel. Nol Heijerman heeft voor hem het veld moeten ruimen. Trainer Rinus Gosens van SW ge looft dat zijn jongens de „klap van PSV" redelijk hebben opgevangen. „Een voordcel was", aldus Gosens, „dat wc zondag vrij zijn geweest. Wc hebben ons nu een weekje extra kun nen bezinnen." De Sehïedamse oefenmecstor heeft van de vrije zondag gebruik gemaakt om de komende tegenstander NAC aan het werk te zien. Rinus Gosens trok daarvoor naar FC Twente. Hij keerde onder de indruk terug. ,,NAC is door zijn snelle spelers tactisch moeilijk te bespelen, Voor zondag ben ik er niet helemaal gerust op. Mot één punt zal ik heel blij zijn." Een tegenvaller is dat Aad Koudij- 7-cr hoogstwaarschijnlijk niet van de partij zal zijn. Op de gisteravond ge houden training js een oude beenwond open gegaan. Vorstenbos zal zijn plaats mnemen. Wil van Bevercn is van zijn ziekte hersteld. Dc debacle tegen Telstar is bij Ex celsior behoorlijk aangekomen. „Hoe hard", zegt trainer Bob Janse, „zal de praktijk moeten leren. Jk heb het eerst een paar dagen laten berusten. Daarna is er gebabbeld. Zo moeten we er overheen zien te komen. Ér was natuurlijk wel een verschil tussen Telstar en Excelsior, maar we hadden Beek nooit zo te keer mogen laten gaan. De concentratie was er niet hele maal en door de successen van de laatste weken speelden we ook wal ie hautain." Bob Janse wilde zUn opstelling voor de moeilijke uitwedstrijd tegen FSC nog niet prijsgeven. ,.De basisopstelling is natuurlijk hetzelfde, maar er gaat wel wat gebeuren", zegt hij geheim zinnig. Of hij over Theo van Toledo kan beschikken wist Janse nog niet. Zaterdag zal hij definitief beslissen. Hormes DVS heeft door dc goede beurt tegen DWS weer nieuwe moed gekregen. Tramcr Joop Castenmiller heeft zjjn elftal voor do thuiswedstrijd tegen Wagoningcn ongewijzigd gela ten. FEIJENOORD: (vermoedelijk), Treijtel; Romcijn, Israel, Lase- roms, Van Puivcjibode, llasii, Jansen; Wery, KUidvalI, Van Ha- negem, Moulijn. SPARTA: Van Beveren; Wal beek, Ter Horst, Eijkcnhroek, Benlzon; v.d. Veen, Dc Quant; Klijnjan, Vctmekcr, KowaJik, Kristcnsen. SVV; v.d. Boer; Itazcbrock, Langhorst, Van Leeuwen, v.d. Korput; Warnaar, Ctric; Van Be vercn, Vorstenbos, Van Meeleren, Don. EXCELSIOR: elftal nog niet samengesteld. HERMES DVS: Spcrmon; La gendijk, Van Nierop, v.d. Burg, Van Baarlc; Fines, De Raay; Bakkes, Simvenbcrg, Van Koot- en, Van Duppcn. van een medewerker ROTTERDAM, vrijdag Door een speling van hot tot moeten de horen van Rotterdam-Zuid komende zater dag weer in krijt treden tegen Bona Stars. De wedstrijd wordt nu in Lei den gespeeld. RZ zal op moeten pas sen, want Bona Stars zat op revanche belust zijn. In Schiedam komen de dames van Juventus en BOB binnen cle Innen. Wiosl van Juventus zou de posities op de ranglijst aanmerkelijk vei beteren, maar BOB zal de zege niet iadcau ge ven. Het zal vrijdagavond in de sport hal Margriet dan ook spannend aan toegaan. Aanvang 20.00 uur. In Dordrecht komt het voorlopig Rotterdams heren-team zondagmiddag om een uur binnen dc Innen tegen het Nederlands jeugd team DU ter voor bereiding op het vi er ha vensteden toer nooi dat op 7, 8 en 9 mei m do Enk wordt gehouden. Do Rotterdamse for matie is in de vertrouwde handen van Jan Bruin. Pas zondag znl de defini tieve opstelling bekend worden ge maakt. (Van onzesportredaclie) ROTTERDAM, vrijdag. De ontmoeting De MusschenOver maas, die zondag al om elf uur aan de Oldegaarde zal worden gespeeld, is ongetwijfeld de meest interessante in het voor de eerste klassers vastgestelde wed- strijdprogramma. Beide vereni gingen nemen op de ranglijst een sleutlepositie in en voor beide verenigingen geldt dan ook: win nen. Zowel De Musschen als Overmaas tobt met blessures. Bij de thuisclub is het meespelen van Cor Lanser hij heeft vocht in zijn knie nog onze ker en bij Overmaas is de niet fitte De Kreek vervangen door v.d. Mest. Als Lanscr niet speelt, zal zijn plaats worden ingenomen door Romein. Bij do Musschen kijkt men reik halzend uit naar het moment dat Wil lem van der Most weer kan gaan spe len. De aanvoerder, die vanwege een zweer aan zijn twaaUvmgerige darm weken lang uit de roulatie is ge weest, heefi deze week de training hervat. Een eveneens met onaantrekkelijk duel zal worden uitgevochten aan de Abraham van Stoikweg. Neptunus ontvangt daar (op de gewone tijd) het hoog geklasseerde Fapendrecht. Trai ner Tannic van Ede heeft geen aanlei ding gezien om wijzigingen aan te brengen in het elftal, dal sinds de her vatting van de competitie drie punten uit twee wedstrijden heeft gehaald. Hennie den Ouden (gisteren afge zwaaid) blijft op de spilplaats ge handhaafd omdat de neusblessure van Van Krimpen ernstiger is dan men aanvankelijk heeft vermoed. OVV lenslolte speelt legen bet noj_ altijd door Gijs Doolaard getrainde Gouda, dat een weinig benijdenswaar dige positie op dc ranglijst inneemt. Andic Corvclcjju heef: het elftal iets gewijzigd in zoverre, dat Van der Heiden, Theumsscn en Verhagen on derling van plaats hebben gewisseld Opstellingen Dc MUSSCHEN' Zoeier. L.inser or Ro- nuiri, van Lui j ie, Verschoor, Boogcrt, Ver schoot. Dc Kok, Waardhuizen: Van Dncl. Verheit en Kruijt OVERMAAS: V.-n Horik: Van Colde-en De Greef, Goedkoop, Van Osch: Bouven>-. Kreljcrmaat, v d. Most, Van Dee, Massori, Quist NËPTUNUS. v.d. Mor we, Keizer. Den Ouden Holzhaucr. v d. Linde: Schenk. G.v.d Lek; Wolffcn,, v.d Foei, Hoek en Fon hot. CVV" Van Haar en: Verhoeven, Verhagen. Van Dijk, v d Heiden; Tneunitscn, Holler- hooK, Duubeld, Koster, Tump en Broekhui- ROTTERDAM, vrijdag (ANP). „Nederland zal moeien aanvaar den dat de thans reeds beschermde bedrijfstakken niet veel meer zul len groeien of zelfs zullen moeten inkrimpen. Het pryspeiï zal dan echter hier en daar zakken en de handel zal over het geheel gezien kunnen toenemen". Dit zei prof. J. Tinbergen gisteren in een rede voor de Kamer van Koophandel van Rotterdam, waar hij de perspectieven van de Neder landse produktiestructuur belichtte. Een aantal technische en sociale ontwikkelingen van de laatste tijd maakt zijns inziens een geïntegreerd structuurbeleid noodzakelijk, dat een aantal aspecten heeft: Ten eerste, zei hij, moet worden be zien welke sectoren moeten worden ontwikkeld, en waar de nieuwe werk en woongebieden moeten komen, en vervolgens moet worden nagegaan hoe - de verhouding werkgever-werknemer en die tussen overheid en bedrufsle- von kunnen worden verbeterd. „Om de grootst mogelijke totale materiële voorziening te bereiken zul len wij de bedrijfstakken moeten ont wikkelen die het grootste overschot van opbrengsten over kosten opleve ren. waarbij de kosten van het voor komen van vervuiling en lawaai moe ten worden meegeteld". „De opbrengsten moeten naar we reldmarktprijzen in evenwicht wor den afgemeten, zonder kunstmatige bescherming. Waarschijnlijk moeten wu daarbij denken aan de ontwikke ling van een aantal metaalverwerken de en een aantal op wetenschappelijk onderzoek gebaseerde bedrijfstakken, alsmede die bedrijfssectoren die nauw samenhangen met onze geografische ligging". Over de plaats van verschillende in dustrieën zei prof. Tinbergen onder meer: „Sommige bedrijven die niet beslist in Rotterdam of Amsterdam moeten zyn kunnen beter verhuizen". Kosten, die door bepaalde bedrijven aan de gemeenschap worden veroor zaakt. moeten zijns inziens worden vergoed. Ijl", (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, vrijdag On danks het rooien, van. duizenden appel- en perebomen in Neder land zullen er tengevolge van nieuwe aanplant op lange ter mijn wel meer en niet minder appel- en perebomen in Neder land zijn. Dit zei minister Lardinois (land bouw) gisteren in de Tweede Kamer waar vragen, aan de orde kwamen over het op grote schaal rooien van fruitbomen. De minister deelde mee dat er sinds 1965 ongeveer 18.000 hec taren appel- en pereboomgaarden zijn gerooid, waarvan 6000 sinds augustus Wig jaar. Rooien, zei hij, is nodig wegens een pver-aanbod van fruit en gebeurt ook in andere landen van de EEG. In de toekomst is een betere kwaliteit fruit te venvachten omdat mindere soorten van de markt verdwijnen. De minister verwacht geen heil van een fonds tot behoud van deze fruit bomen evenmin als van de suggestie! om de fruittelers in plaats van rooi-] premies meer uitgebreide inkomens-] subsidies te verstrekken. Dit zou vol-j Minister Lardinois verwacht dit] jaar een beter fruLtjaar dan In 1969. Wu Prof. dr. J, Tinbergen 'structuurbeleid nodig' WASHINGTON, vrijdag (AP). Het Amerikaanse ministerie van Han del heeft meegedeeld, dat er In 1969 voor een waarde van 37,3 miljard dol lar is uitgevoerd, en dat het overschot op de handelsbalans een in dat jaar 1,262 miljard dollar heeft bedraden. De uitvoer was In 1969 tien procent hoger dan in het jaar daarvoor. In 1969 was de handel met de ont wikkelingslanden 12 procent groter dan in 1968, toen deze, in vergelijking met 1967, 10 proeent was gestegen. De handel van de VS met de ontwikkelde landen is eveneens gestegen in 1969. In dat jaar was de uitvoer naar West Europa, vergeleken met 1968, met lö procent toegenomen, De invoer uit West Europa was daarentegen in 1969 niet hoger ge weest dan in het jaar ervoor. De in voer uit Japan was in 1969 21 proeent hoger dan in 1968, maar in 1968 was de stijging hoger geweest, namelijk meer dan 33 procent. (Van onze sportredactie)- ROTTERDAM, vrijdag Morgen organiseert het district "West 11 van de KNVB op hel Xerxes-terrein aan de Dovend ijk eon toernooi, waaraan zal worden deelgenomen door geselec teerde spelers van 16 en 17 jaar van de afdelingen Rotterdam, Dordrecht, Don Haag en Leiden, Do aanvang is om tien uur. Het toernooi duurt tot ongeveer half vjjf. vrijdag 6 maart 1970 - pag. 17 daor HANS REISMANN Slecht voorbereid verscheen mevrouw Anneke de Lange- Qp 11500 IVITÏt Stalman (23) afgelopen week einde in Harderwijk aan de start voor het Nederlandse kam pioenschap veldlopen, maar des ondanks kon zij zich na de race over drie kilometer laten kro nen tot opvolgster van Maria Gommers, de titelhoudster van hel vorige jaar, die mi niet aan wezig was, om de doodeenvoudi ge reden dat zij de wedstrijd sport inmiddels dc rug lieeft toegekeerd. Anneke de Lange, Delftse van huis uit, lid van de Haagse atle tiekvereniging Sparta, had zich niet alleen in lichamelijk, maar ook in geestelijk opzicht vrij ma tig op het veldloopkampioen schap voorbereid. Drie weken ge leden nog maar is zij verhuisd naar de Spijkehisser Schorpioen straat. „Ik had wel andere dingen aan mijn hoofd dan om aan atle tiek te denken", laat ze weten. Anneke dc Lange, een ranke atlete mot donkerblond haar tot op de schouder», noemL de titel „een leuke verrassing". Do wetenschap. Neder lands beste void loopster te zijn. blijkt haar met veel te doen. Ze legt uit' „Het veldlopen beschouw ik alleen maar als een conditiotest. als oer. wel kome afwisseling van mijn winter trai ning. Mijn voorkeur gaa'. un naar de baan; ik bvn een 800 cn 1500 ine-ter- loops'er De baan vind tk veel aan trekkelijker. Het feit, dat zij met een voorsprong van zes seconden op de Enschedeso Bernie Lenferink aJs eerste finishte, is overigens toch niet helemaal onver wacht gekomen. Anneke de Lange" „Een plaats bij de eerste drie leek me wol haalbaar. Maar bij crossen is het altjjd bijzonder moeilijk over je kan- Anneke de Lange traint veel. Vrijwel elke dag is zij wel in een park of op een sintelbaan te vinden. scsi te spreken. Veel meisjes heb je een tijd niet m actie gezien en je weet dan ook met hoe het met hun conditie is gesteld. Pas onderweg, als je 4C concurrenten ziet afvallen, weett J0 waar je aart toe bent. Overigens \v&s het parkoers bijzonder zwaar. Het "was een mJitair oefenterrein met veea zand, waar heel wat rupsbanden over heen waren gegaan." „Die titel", vervolgt ze, „zegt me dat ik aardig vooruit ben. gegaan. Ik weet dat ïk nu meer tempo kan lopen en dat is vooral van belang voor wat de 1500 meter betreft, Vortg jaar zak te ik op een langere afstand, halver wege altijd af en was ik blij -als de fi nish in zicht was. Nu is het anders; nu kan ik onderweg versnellen. Dat is een belangrijk winstpunt," De atlete van Sparta (augustus vorig jaar verliet zij liet Delftse AV40 ..om dat dat zo afzakte") traint hard. Bijna olke dag is zij 4e vinden in parken of sintetbanen ui Botterdam, Delfit of Den Haag. De atletiek betekont veel voor Anneke de Lange. „Vanzelfspre kend", zegt ze, „anders ga je niet zo idioot veel trainen. Als je eenmaal succesjes hebt behaald wil je almaar meer. Zie ik dat dat niet haalbaar is. dan stop 'ik ermee. Nu neam je geen genoegen meer met wat club-wed strijdjes en -trainingen." Vorig jaar heeft Anneke de Lange zich bijzonder ingespannen om. uitge zonden te -worden naar de Europese kampioenschappen in Athene, maar eon vervelende blessure gooide root in het eten. „Bind maart verrekte ik een dijbeenspiertje. Daar heb ik zes we ken mee gesukkeld en ook in de pe riode daarna heb ik niet voluit kunnen tramen. Tegen de Nederlandse kam pioenschappen- kwam ik terug, maar de achterstand, die ik had opgelopen, was te groot. Die kon ik niet meer op tijd inlopen. Vooral voor een 1500 me ter had ik teveel aan conditie verlo- Wat voor inspiraties heeft Anneke dc Lange (sinds oktober '68 ge trouwd)? Lachend: „Hard lopen". Even s lte Dan: „Ik ga vooral gokken op dc 15Ö0 meter. Het liefste loop ik can 800 me.cr, maar ik weet van me zelf dat ik voor een heel scherpe tijd toch wat te kort kom. Op de 1500 me ter heb ik meer mogelijkheden. Daar ben ik meer geschikt voor. Mijn beste tijd tot nu toe is 4.29,7 en daar kan nog een hoop van af. Nee, ik mik niet op het Nederlandse record. In ieder geval ndat dit jaar. De tijd van Maria Gommers staat enorm scherp (4.11.9). Het zal voor my ui terst moeilijk zijn die te verbeteren. Maar ik moet wei onder de 4.20 kun nen komen. Ik ga mij er helemaal op instellen om dat te bereiken." "jVTINISTER Melissen van Econorai- sche Zaken heeft in antwoord op schriftelijke vragen meegedeeld dat de DAF in Bclgic geen nieuwe vesti ging gaat bouwen. Wel bestaan cr plannen om de vestiging in het Belgi sche Oevel uit te breiden, O De Shell heeft twee tankers, elk van. 272.500 ton, besteld bij de Franse scheepswerf Chantiers de l'Atlantique te Saint Nazaire. Met zullen de groot ste tankers van de Shell-vloot wor den, O Richard McLaren, onderminister van Justitie in de VS, heeft gezegd dat Amerika moet aanmoedigen dat meer buitenlandse firma's zich In de VS vestigen. Volgens McLaren zou dat „stevige nieuwe concurrentie, nieuwe produklen en nieuwe technologie be tekenen". Deskundigen van de Amerikaanse marine hebben ontdekt dut zich onder de bodem va» bet oostelijk gedeelte van de Grote Oceaan uitgestrekte olie-velden bevinden. 0 Associated Press meldt dat de Bel gische autoriteiten, geloven een grote EEG-fraude met eieren op het spoor te zijn. Het zou gaan om een bedrag van f 350,000 dat enkele gewiekste za kenlieden opgestreken hebben door middel van Europese subsidies. 0 Het Europese ontwikkelingsfonds gaat bijna 6 miljoen dollar ter be schikking stellen voor een verbetering van de haven van Willemstad, 0 Van der Grinten heeft tegen con tante betaling een meerderheidsbelang verkregen in Self Copy International SA te Luxemburg. Deze onderneming beeft zich gespecialiseerd op het ge bied van carbonloos kopie erpa pier. (Van onze correspondente) VRIES, (Drente) vrijdag. De Andreas Pianofortet'abviek in Tienaar- lo, gemeente Vries, moet met ingang van maandag 9 maart sluiten. De di recteur, de heer A. J. G. Bregman heeft faillissement aangevraagd. Veer tig werknemers zullen worden ontsla gen. Er zijn afvloeiingsmaatregelen getroffen. Reden tot dit besluit is dat er stag natie is ontstaan in de aflevering van mechaniek en klavieren, die speciaal uit Engeland moeten komen. een Franse arbeider: behandelen wij die zoals wij onze arbeiders behande len?" (Van onze soc. econ, redactie) TILBURG, vrijdag. „Wij zijn van oordeel dat de voorwaarde voor een echte democratie niet vervuld wordt door de huidige instel lingen van de Europese Gemeenschap, maar wij zijn eveneens van oordeel dat de vakbonden de kracht niet opbrengen om in deze toe stand verandering te brengen." Dit zei vanmiddag de heer A. Cool, voorzitter van de Europese Organisa tie van het Wereld verbond van de Ar beid, in een toespraak bij gelgenheid van het 60-jarig bestaan van de Ka tholieke Bond van Werknemers in het Kleding:- en Textielbedrijf SI, Lam- berlus. De heer Cool merkte op dat naar zijnmening een Europa wordt ge bouwd ,,in de lucht", ,ver van de wer kelijkheid van elke dag en dat er structuren opgetrokken worden die buiten en boven dc mensen leven. „En als bot zo gesteld is op het louter po litieke vlak, dan moet het ons ook niet verwonderen dat de toestand op so ciaal en economisch gebied met beter is", aldus de heer Cool. „Wij uiten terecht verwijten hier over aan het adres van de regering, maar vergeten wij hierbij ook niet verwijten te richten tot de vakbonds leiders? Hebben wij als verantwoorde lijke vakbondsleiders onze volle plicht gedaan tegenover de arbeiders in het perspeetief van een groeiend Europa?" De heer Cool vroeg zich af of de vakbonden hun macht wel goed ge- brui kon. Hij gei van mening :e zijn dat in teveel gevallen de vakbonden hun macht gebruiken in de bescher ming van het eigen land, om zaken af te dwingen die tijdelijk een oplossing brengen maar op langer termijn com promitterend kunnen werken. De beer Cool ging ook in op de po sitie van de gastarbeiders: „Wij heb ben ons ingezet om het vrije verkeer van de arbeiders tot een realiteit te maken. Wij zijn er goddank in ge slaagd. Maar aanvaarden wij daarvan op het nationale vlak al de conse quenties? Een. Duitse, Italiaanse of (ADVERTENTIE) a 10,- all in (Inclusief een glas wi]n) In het restaurant van. EUROMOTEL E9 aan dé autoweg £9 n»ar Utrecht, vlakbij dejütrechtsebrug MOTEL AMSTERDAM aan de autoweg naar Den Haag hoek Haagse weg Menu voor a s. zaterdag Schelp «urejev russischc salade toast en boter Ossetong Tananarive overgoten met maderasaos doperwten aardaPpelkroKotten (Van onze economische redactie) AMSTERDAM, vrijdag. „De tuinbouw in Nederland bevindt rich wat de distributie betreft in een over gangsfase. Het aantal afnemers wordt kleiner, omdat steeds meer tuinbouw- produkten hun weg naar de consu ment vinden via grootwinkelbedrij ven, die met slechts enkele inkoopor ganisaties de vraag bepalen. Het is daarom van belang dat de tuinbouw het aanbod concentreert om deze ge centraliseerde vraag met een gecon centreerd aanbod het hoofd te kunnen bieden". Dit zei op de Tuinbouwdag 70 vah het Koninklijk Nederlands Land- bouw-Comité de voorzitter ir. C, S. Knottnerus, gisteren in Amsterdam- Er zijn volgens ir Knottnerus twee factoren waarmee men kan concurre ren: prijs en kwaliteit. Sommige pro- dukten kunnen echter beter verkocht worden wanneer de prijs hoger is om dat het publiek de associatie kwali teit- prijs veel sterker ondervindt dan de producent. Wat betreft de concurrentie voor de Nederlandse tuinbouw uit de zuidelij ke EEG-landen, (Zuid-Frankrijk, Ita lië) zei de heer Knottnerus dat het voor de Nëderianse tuinbouw van be lang is produkten. te maken die hier beter dan in bijvoorbeeld Zuid- Frankrijk kunnen wonden, verbouwd. WASHINGTON, ^vrijdag (Reuter). De Lockheed vliegtuigfabrieken heeft het Amerikaanse ministerie van defensie dringend om hulp ter grootte van 641 miljoen dollar gevraagd (ruim S 2,3 miljard) om een financiële crisis te voorkomen. Lockheed krijgt zeer veel opdrachten van het Ameri kaanse ministerie van defensie en Is nu bezig met de bouw van het grote C-5a transportvliegtuig. Lockheed heeft om een interim fi nanciering gevraagd hangende de uit slag van een rechtsgeding met defen sie over de kosten van vier grote wa penprojecten. De regering wil dat Lockheed een groter aandeel in de steeds stijgende kosten van de projec ten op zich neemt dan de maatschap pij meent verplicht te zijn- Volgens minister van Defensie Mei- vin Laird is er een verschil van één miljard dollar tussen hetgeen Lock heed meent te moeten bijdragen en de ramingen van het Pentagon. •U

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 6