Per Jaar 36.000 ton vuil en gif de lucht in Diereninspecteur Van Doorn autoriteit op eigen kracht J Rolfaockey in Rotterdam krijgt nieuwe impuls m KROON OP WERK VAN AD HAMERS Aad Koudijzer gepasseerd HOOGOVENS STUURT ROTTERDAM RAMING: Lamberts vindt dat S02-normen medisch gezien te hoog liggen Verdachte steekpartij gearresteerd Bibliotheek 3» Oude wijsheid Fokresultaten ROTTERDAM RIJNMOND SPORT KAMPIOEN RCR VERHUIST NAAR SCHIEBROEK Nieuwe combinatie debuteert zondag Zorg de beste ri hekken komen uit Besr HET ZUIDEN ZONDAG WEER HET VELD IN Bent Larsen bleef in Lugano op kop Eendracht terug in ereklasse pagina 6 - donderdag 12 maart '70 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag, De installaties van Hoogovens- Hoesch op de Maasvlakte zullen bij een produktie van 2,4 miljoen ton staal per jaar bijna 21.000 ton koolmonoxyde, 230 ton fluor, 6500 ton stikstofoxyden, 4200 ton zwaveldioxyde en bijna 400Q ton stof uitstoten. Dit blijkt uit een raming van de emissie van verontreinigende stoffen die het IJmuidense staalbedrijf beeft doen toekomen aan de gemeente Rotterdam en andere overheidsinstanties, die met Hoogovens een convenant zullen sluiten. De raming heeft betrekking op de navolgende installaties; hoog ovens, pelletfabriek, oxystaalfa briek, blokwalserij en cokes ovens. Een sinterfabrfek, een veel „vuiler" bedrijf dan een pelletfa briek (beide dienen voor de zgn. ertsvoorbereiding) komt in de ra ming niet voor. (Op de wijk- raadsvergadering op 20 januari in Hoek van Holland deelde de Hoogoven-directie mee nog niet te weten welke van beide fabrie ken op de Maasvlakte zou wor den gebouwd.) Uit de raming blijkt, van hoe groot belang hot ia, welke brandstof wordt gebruikt in verband met dc luchtver ontreiniging. Voor de balterljverwar» mlng van de cokesovens wordt Jn de raming rekening gehouden met zowel aardgas als cokesovengas als brand stof In het géval er cokesoven gas zou worden gebruikt, zou er jaarlijks 600 ton zwavelddoxyde en 300 ton stikstof oxyden worden uitgestoten. Bij het gebruik van aardgas is de hoeveelheid S02 aanmerkelijk minder hoog (100 ton), maar de emissie van stikstof- Oxyde twee maal zo hoog (600 ton). De emissie van koolmonoxyde is in beide gevallen ongeveer even hoog, nl. respectievelijk van 0 tot 100 of van 0 tot 150 ton per jaar. De produktie van stof daarentegen is in het geval van aardgas betrekkelijk gering (acht ton jaarlijks) en in het geva] van cokes ovengas nog niet te bepalen. De cijfers zijn nog illustratiever als men de verschillen in verontreiniging bekijkt by het gebruik van óf aardgas óf cokesovengas voor de blokwaïserij. Het gebruik van cokesovengas zou een jaarlijkse uitstoot van 400 ton zwavel dioxyde veroorzaken. In het geval van aardgas bedraagt de jaarproduktie slechts één -ton. Wat betreft de stik stofoxyden zijn de cijfers respectieve lijk 200 en 450 ton en ten aanzien van de produktie aan koolmonoxyde is het verschil te verwaarlozen. Uit de raming blijkt voorts, dat de hoeveelheden cokesovengas of aard gas, die als brandstof zullen worden gebruikt, zeer sterk uiteenlopen, Voor batterij verwarming van de cokesovena is ruim viereenhalf maal zoveel aard gas nodig als cokesovengas. In het ge- val van de blokwalserij is daarentegen de benodigde hoeveelheid cokesoven gas tweemaal zo groot als de vereiste hoeveelheid aardgas. Is in het geval van de blokwalserij en de hoogovens de keus tussen aard gas of cokesovengas blijkbaar nog niet gemaakt, wat betreft de hoogovens en de pelletfabriek wordt in de raming slechts één brandstof genoemd: Voor de hoogovens hoogovèngaa en voor de pelletfabriek cokesovengas. De pelletfabriek levert een flink deel van de S02-uitstoot, nl. 2900 ton op een totaal van 4200 ton jaarlijks voor alle Installaties. Ten aanzien van de stikstofoxyden zijn de hoogovens met een jaarlijkse produktie van 3300 ton de belangrijkste vcrontreihtger. De hoogovens produceren voorts nog ruim 5000 ton aan koolmonoxyde, een derde van de hoeveelheid CO, die de oxystaalfabriek jaarlijks in de lucht zal lozen. Met bijna 3000 ton stof-produktie per jaar neemt de pel-, letfabrlek het leeuwedeel van de tota le stof-emissie voor haar rekening. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. „De nieuwe normen van Rijnmond over de luchtverontreiniging door S02 liggen vanu-Lt meddsdh standpunt gezien te hoog. Met de name de grens van de maximaal toelaatbare hoeveelheid zwaveldioxyde in dc lucht zou lager moeben." Dit verklaarde dr J. H, Lam berts op een verkiezingsvergadering van het Vrouwenconitact in de PvdA ■gisteren in de Pa-uiuèkerk, •Het Rotterdamse raadslid en Twee de Kamerlid verwees naar medösche deskundigen fin Amsterdam „die steedis meer tot de conclusie komen dat de S02-normen waarschijnlijk zelfs flink moeten worden verlaagd." Mr H, B. Engelsman, gecommitteerde van Rijnmond, o,a. befast met de mi lieu-hygiene, bracht hiertegen In dat de Rijnmond-normen in overleg mot (andere) medische deskundigen zijn opgesteld. „Bovendien, aldus mr Eti- felsraan, moet men kunnen beschijt en over normen die men kan hante ren. AJs men in Amsterdam da nor men veel lager stelt, dan worden de grenswaarden ook regelmatig over schreden. Ik vraag me af welke maat regelen men dan moet nemen. Wij zijn toleranter, maar daar sitaat tegen over dat wij beter kunnen optreden," Mr Engelsman zei overigens wel te menen da-t „de industrie gesaneerd zal moeten worden als de normen jn de Wet op de Luchtverontreiniging stren ger zullen zijn dan d'ie welke Rijn- mond heeft opgesteld." De Rijnmond-gecommitteerde deel de nog mede dat een commissie waar in deskundigen ui.ï Rotterdam en uit de Raad voor de Milieuhygiëne van Rijnmond zitting hebben, studeert op maatregelen om het gebruik van aardgas voor huis ver warming te be vorderen. „Gedacht wordt aan een verlaging van de aardigasprljs, die mogelijk door de gemeenten in het Rijnmondgebied zou moeten worden betaald." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag De politie heeft een 20-jarige Rotterdam se zeeman gearresteerd, die in de nacht van 1 op 2 maart dé 27-jarige koopman A. B. in de Essenburgstmat met een mes in de buik had gestoken. De man moest in hét academisch zie kenhuis Dijkzigt worden geopereerd. De beide mannen hadden ruzie ge kregen over de huurbetaling van een woning. door JAN OTTENS Woensdagmiddag in Diergaar de Blijdorp. De zon schijnt; het lijkt een beetje voorjaar. Je kan hei merken aan de giraffen, drie wijfjes en een man. De laatste toont duidelijk lente-belangstel ling voor één van de vrouwtjes. „We gaan een paring meema ken", zegt Cees van Doorn (63), Blijdorps diereninspecteur. Hij zwijgt even. De giraffeman kijkt niet ineer naar het vrouwtje. „Nee, het gaat niet door", zegt Van Doom, „de bronst is nog niet hoog genoeg". Van Doorn kan het weten. Hij heeft morgen op de kop af een halve eeuw dienst gedaan in de Rotterdamse diergaarde, eerst als kantoorklerk, sinds 1939 als diereninspecteur. Mor gen recipieert hti in de Rivièrahal van de diergaarde. Hij en zijn vrouw mo gen daar een groot aantal ann zijn werk overgehouden relaties en vrien den begroeten. Die zullen ongetwijfeld blijk geven van hun respect voor een man. die vrijwel geheel op eigen krachten een erkende autoriteit Is geworden. mzm Gouden jubilaris Van Doom: „De bronst is nog niet hoog genoeg". De jonge Van Doorn kwam als der tienjarige van de school. Hij moest gaan werken en had de keus tussen een handel In bouwmaterialen, een Ij zerhandel en de diergaarde. Het werd de diergaarde want dat trok net iets meer. Van Doorn, nu: „Ik kreeg daar op die kantoorkruk al gauw meer dan gewone belangstelling voor de dieren en ik ben vanaf dat moment in de bi bliotheek alles gaan lezen wat ik te pakken kon krijgen." Van Doorn leerde zichzelf zoveel, dat hij van de directeur in de pro gramma's voor de concerten die regel matig ir. de tuin werden gegeven, kleine stukjes over dieren mocht schrijven. Dat was allemaal nog in de oude diergaarde aan de Kruiskade, Ongeveer waar nu het Groothandels- gebouw staat. Een diergaarde, waar gegoede Rotterdammers lid van wa ren; anderen mochten er over het al gemeen niet in, Een diergaarde waar in een uitstekende muziekkoepel des zomers zo'n driemaal per week werd geconcerteerd. „Echt zo'n plaats", herinnert Van Doorn zich, „waar pogingen werden ondernomen zonen en dochters uit te huwelijken". Het ging dc oude diergaarde niet goed. De vereniging bloeide niet meer. Er was geen geid. En de radio had ei genlijk al de klad in de tuinconcerten gebracht. Toén kwam vlak voor de oorlog de gemeente met zijn Hofpleinplannen. Men liet een begerig oog vallen op het diergaardeterrein en het bestuur van de Stichting Koninklijke Rotterdamse Diergaarde ging akkoord met een ter- reinruii naar Blijdorp, Dertien hectare werd bijna zeventien. Van Doorn: „Ik zou wel eens willen experimenteren met een tuin die tweemaal zo groot was. Met weiden die om hst andere jaar begraasd wor den. En dan zien wat de resultaten zijn. Een oude wijsheid wil dat je kuikens niet op de grond moet zetten waar de kippen gelopen hebben". Blijdorp mag er overigens wat de resultaten betreft best zijn. Honderd duizenden hebben zich er in de nieu we (open) diergaarde de oude was midden in de verhuizing aan de oorlog ten offer gevallen van kunnen overtuigen. Van Doorn: „Het accent is verscho ven ven een diergaarde die zoveel mogelijk soorten dieren wilde laten zien naar een tuin, waar men denkt In termen van gcede verzorging en van voortplanting, voor een deel ook om oen bijdrage tot bescherming van bedreigde diersoorten te levercr.. Voortplanting is een goede graadmeter voor de verzorging, alleen als ze het helemaal naar hun zin hebben komt er nakomelingschap". Goed voedsel Is een van de voor- waardon vcor een dergelijke verzor ging. Van Doorn heeft zich vrijwel al les eigen gemaakt van wat er op voedselgebiea tc beleven valt. Hij zegt: „Ik verbaasde me erover dat alle dieren eigenlijk alleen maar graan kregen. De landbouwhuisdieren aten allang mengvoeders en zo. En nu In Diergaarde Blijdorp, w-aar we vrij wel alles zelf maken, zorgen wc voor een grote afwisseling in de maaltij den". Van Doorn en zijn medewerkers boekten resultaten waar Blijdorp trots op kan zijn, Fokresultaten met oka pi's, mot przewalsktpaarden, met wi senten, met tijgers, met leeuwen, met orang-oetans. (Gisteren zag, als om Blijdorps fokdrift te bewijzen, een nijlpaardbaby hat levenslicht). Persoonlijk succes was er voor Van Doorn ook, eveneens op het gebied van diergeboorfceti. In het standaard werk „Das Handbuch der Zoologie" van wijlen prof. Slijper staan enkéle tientallen foto's van, zijn hand. Van Doorn: „De mooiste herinnerin gen In mijn loopbaan? De geboorten, zonder twijfel. Ik vind het het mooiste wat er is. De verbazing. Iedere keer weer". Van Doom moet toch wel eens bij al die grote dieren gevaarlijke ogen blikken meegemaakt hebben? „Och nee. Je moet niet vergeten, die echt gevaarlijke cn onberekenbare dieren, d^ar komen we nooit bij. En als je een dier moert behandelen, dan heb je tegenwoordig prachtige tranquilli zers. De hoeven van een zebra kappen we zonder verdoving, andere dieren tuinen verdoven wel. Er is er ook wel eens een doodgegaan. Dan is de dose ring net niet goed voor zo'n dier. Je weet nooiit precies wanneer je 't goed doet". door HANS REISMANN ROTTERDAM, donderdag. Het ziet er naar uit dat er voor de rolhockey sport in Rotterdam en in het bijzonder voor de rolschaats- baan aan de Sehiebroekse Adrianalaan betere tijden aanbreken. Nie mand minder dan de veelvoudige Nederlandse kampioen, de roller- club Residentie uit Den Haag komt in Rotterdam spelen. RCR is een fusie aangegaan met Rijnmond, dat enthousiast maar vergeefs heeft geprobeerd om het rolhockey in de Maasstad populair te maken. Dit is de rolschaatsbaan aan de Adrianalaan in Schiebroek, waar de nieuwe vereniging RCR haar thutswed- strijden zal spelen. De bundelingvan krachten ge speeld gaat" worden onder de naam Rijnmond Combinatie Residentie (af gekort eveneens RCR) kan overi gens niet als een „echte" fusie be schouwd worden. Residantie-praeses J. C. Bruijn (42): „Wij teilen zo'n 80 sportbeoefenaars en Rijnmond maar twaalf. De dub Ss te klein om mee ie fusioneren. Feitelijk moet gesproken worden van een inlijving, maar toch willen wij lot elke prijs de indruk vermijden dat de Rotterdamse leden ROTTERDAM, donderdag De nieuwe rolhockeyverenlglng Rijnmond Combinatie Residentie zal dit weekeinde haar eersie wedstrijd in Rotterdam spelen. Op de rolschaatsbaan aan de Adrianalaan In Schiebroek komt RCR uit tegen het Dordtse Agor. De wedstrijd begint om twee uur. door ons zijn opgeslokt. We hebben voor hen drie bestuurszetels beschik baar gesteld. Die zijn inmiddels al be zet. We willen ook per se een echte Rotterdamse club worden." De heer Bruijn zegt dat het toch wel opzienbarende besluit om te ver huizen drie voordelen met zich mee brengt. „We krijgen een uitstekende baan, volle medewerking en hulp van de gemeente en we worden eigen baas. In het Zuiderpark speelden er drie clubs op een baan, waardoor het vaak een zaak van passen en meten was. Bovendien, is die baan wat ver lichting, vloer en 'ballustrade betreft, beduidend minder dan deze in" Schie broek. Dit is een schitterende baan. Het is bijzonder jammer, dat Rijn mond er niet in geslaagd is deze ren dabel te maken." we die afdeling niet kunnen behou den. Het zijn voornamelijk jongere le den, voor wie het niet mogelijk is de afstand Den HaagRotterdam te overbruggen. We zullen die afdeling dit seizoen nog aanhouden en dan bij een andere Haagse elub onderbrengen. Onze Hockeyers hebben bijzondér enthoudiast op de pionnen gereageerd. Ze zien die 22 kilometer niet als een onoverkomelijk bezwaar." het samengaan binnengekomen. Van de Nederlandse Rolschaatsbond, om dat de sport nu ook in Rotterdam van de grond zal komen, van de afdeling sport recreatie in de Maasstad, van de voormalige Residentie, dat nu een ei gen baan krijgt en ook van Rijnmond, dat aan de rand van een faillissement stond en waarvoor geen alternatief bestond- Hét eerste doel en ook wel de grootste zorg voor de directe toekomsj is voor de nieuwe combinatie het ver krijgen van een behoorlijke accommo datie. De heer Bruijn zegt: „We moe ten de mensen op een redelijke wijze kunnen ontvangen, anders blijven ze een volgende keer weg. Een tegenval ler is dat de keet, die daar wordt nergezet, niet geschikt zal zijn om ais tijdelijke clubkantine dienst te doen. Dat hebben we pas deze week ge hoord. En een kantine, een opvang centrum, Js voor een vereniging on Wtl Lull, JO VL.U, V.GJ1 VV^ClIlKUJg U)l- De voorzltier van RCR heeft alle ontbeerlijk, We hopen echter dat op vertrouwen in de toekomst. „We zijn een vereniging die achtergrondmee brengt. We bestaan 22 jaar, zijn véle malen kampioen van "Nederland 'ge weest ojn. de laatste vijf jaar on we hebben ook heel wat Internationa le toernooien en kampioenschappen georganiseerd. Het klappen van de zweep kennen we onderhand, wel. Ook bij het kunatryden hebben we in de loop der jaren diverse kampioenen opgeleverd. Spijtig is het dan ook, dat korte termijn andere voorzieningen kunnen worden getroffen. Wat dat be treft hebben we er het volste vertou wen in dat de gemeente ons niet in dc Isdu laat staan. Maar het kan ons niet snel ganoeg gaan. Het eerste seizoen zullen we geen entree heffen en dat kunnen we alleen opvangen door mid del van exploitatie van een kantine." Volgens de heer Bmyn zijn van alle kanten positieve en blijde reacties op ADVERTENTIE B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tégen Vde scherpste prijzen. Van een medewerker ROTTERDAM, donderdag. Ook voor Het Zuiden gaat dit weekeinde de veldcompetitie weer beginnen. De vraag is, of de Rotterdammers kans zullen zien zich even goed te herstellen als in de microcompetitie het geval ls geweest, want ook op het veld verke ren ze in een weinig benijdenswaardi ge posiiie. Het Zuiden heeft evenals Stanfries 4 punten, respectievelijk uit 10 ep 11 wedstrijden. Onder dit tweetal be vindt zich alleen nog Deetos (2 pun ten). Drie clubs zullen san het eind van het seizoen moeten degraderen en dat houdt dus In, dat Het Zuiden nog lang niet In veiligheid is. Zondag kun nen dc Rotterdammers proberen een stapje in de goede richting te doen, In Den Haag gaan ze op bezoek bij Die Haghc. Beter staat Spangen er voor tn de overgansklasse A. De Rotterdammers hebben zich in de middenmoot genes teld en bet ziet er wel naar uit, dat ze deze plaats kunnen behouden. Zondag ontvangt Spangen in cle Spaanse Pol der PSV, waarvan eerder in Eindho ven met 4-3 .werd gewonnen. In de eerste klasse is een felle strijd om de titel gaande tussen Ready en Trekvogels. Ready zal zondag wel van het zwakke Aebilles weten te winnen, maar Trekvogels zal bijzonder op moeten passen voör KNS. Achilles, Sperwers en DKC staan op de nomina tie om te degraderen; twee van de drie zullen na afloop van het Bélzoen een stapje terug moeten doen. Zondag heeft Sperwers de mogelijkheid wat meer „lucht" te verkrijgen, want Fluks is op het veld lang niet 20 sterk als in de zaaL LUGANO, maandag (AP) r Na zes ronden in het internationale schaak toernooi van Lugano heeft de Deen Bent Larsen de leiding behouden met vier punten en twee afgebroken par tijen. De partij uit de vierde ronde van Jan Hein Donner tegen de Westduit- sér Wolfgang Unzleker eindigde na het afbreken in een overwinning voor Unztcker, De partij Larsen—Olafson (IJsland) werd door de Deen gewon nen. DE UITSLAGEN VAN OR ZESDE RON- DË WAREN: Svetozar GIlfOMo (Joe*,) Olafêen. af jr.: Unzlcker—Lasüo Szabo (Hong.) a£g.; Flobert Byrne (VS)—Bant Larsén. ala.; Jan Hein Conner—Lubomlr Ksvelek (Tsjech,) ati. De stand: Larsen 4 (2): Okf«on 316 (11; i 3 (l): Gbgorie. Szabo, Önzleker 2)6; Van een medewerker Ad Hamers kan tevreden zijn. Aan het begin van dit seizoen stond de secretaris van Een dracht voor een moeilijke be slissing t Eendracht laten fusio neren met NO AD en Twenty One Up of 800 transfer beta len en zijn 36-jarige club laten voortbestaan. Hij koos voor het laatste en werd daarvoor afgelopen zaterdag beloond. Door een 6—4 zége op Victory provo- veerde Eendracht naar de ereklasse. Deze promotie vindt Ad Hamers, die dit jaar na 12^ jaar trouwe dienst afscheid gaat nemen van Eendracht, de 'uoon op zijn werk. Toen in 1981 Eendracht uit de hoogste kiasse van de Nederlandse tafelten- ntsbond werd gewipt, zat Rotterdam tegelijk zonder ereklasser. Een dracht, dat op het ogenblik twintig leden telt, heeft verscheidene keren geprobeerd om het verloren terrein te heroveren, maar steeds sneuvelde het op de drempel. Na zeven jaar is het dan eindelijk aan Ger Geerling, programmeur. Jan Knikkenberg, vertegenwoordiger, en Ron van de Aa, kantoorbediende gelukt door te stoten naar de ereklasse. Rotterdam beeft weer een ereklasser Ger Geerling, Jan Knikkenberg en Ron van de Aa brachten Een dracht terug in de ereklasse, doch nu reeds wordt er weer volop gepraat over een fusie met het Schiedamse NOAD. Het laatste woord'over deze zaak heeft de le denvergadering van Eendracht, die begin april bijeen komt. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM, donderdag. Aad Koudijzer is niét opgesteld In het elf tal van SVV dat zondag tegen DWS speelt.Trainer Rinus Gosens meent dat Koudijzer de laatste weken onder een zware mentale druk speelt, omdat hij zijn reputatie van vorig jaar niet waar kan maken. Koudijzer is ver vangen door Vorstenbos. SW heeft zondag weer de beschikking over Maarten van Beek, wiens schorsing van twee wedstrijden voorbij is. Rotterdam, donderdag. De regio nale automobielsportclub „RAC- West" organiseert zaterdagmiddag op de tuinbouwveiling bij de boezem een klassementsproef. Aanvang half een. Vanavond is er in hét restaurant van het vliegveld Zestienhoven een film avond. De toegang is gratis.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 3