verwijten van oppositie mam H 1 ïerproeven mwm. ui Advocate eist vrijlating cliënt uit rijksasiel Extra bedrag van erin voor auteurs, geen 'leenrecht* PLASHUIS LOOSDRECHT AFGEBRAND ZESTIG BOTEN VERLOREN GEGAAN NIEUWE RICHTLIJNEN WONINGDISTRIBUTIE BLIJVEN VAN KACHT Afnemen rij-examens nog vertraagd In mei weer twee gratis reisdagen voor 65-plussers VLUCHTENDE INBREKERS RIJDEN VROUW DOOD KORT GEDING TEGEN STAAT MINISTER KLOMPÉ ZOEKT OPLOSSING Verzoek 0111 terrein voor popfestival in Apeldoorn afgewezen Gemeente Otidewater wordt uitgebreid en komt bij Utrecht Demonstratie studenten tegen Tinbergen SYSTEEM VAN VERGUNNINGEN VOORGESTELD Akkoord over hidpregeling voor kolen handelaren Fransen vinden reis Pompidou naar de VS geen triomf Kamerlid stelt vragen over rijden van ,speelbussen' donderdag 12 maart '70 .- pagina 7 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, donderdag. Minister Schut van Volks huisvesting, krachtig steund door de vier rege ringsfracties in de Tweede Ivamer, heeft gisteren veront waardigd het verwijt van de hand gewezen, dat zijn beleid niet sociaal zou zijn. De Tweede Kamer debatteerde gisteren over de nieuwe richtlij nen van de minister aan de ge meenten over de verdeling van de woonruimte naar aanleiding van een interpellatie van de PSF-er Gortzak Diens motie, waarin de mi nieter werd verzocht de richtlijnen terug te nemen werd verworpen met alleen PvdA, PSP cn PPR vóór, De richtlijnen, waai* de opposi tie zich tegen verzette, houden in dat het voortaan gemakkelijker moet zijn -een woonvergunning te krijgen. De vergunning zal vol gens de minister moeten worden verleend bij verhuizing naar een huis waarvan de huur minstens de helft hoger is, of dat twee ver trekken kleiner is: voorts bij ver huizing van een gelijkvloerse wo ning naar een hoger gelegen huis; bij woningruil; en bij het betrekken van een leegstaande eigen woning. Gemeenten mogen evenmin met het argument van de noodzaak van economische binding mensen een vergunning onthouden. De minister zei echter nadrukkelijk dat als beperking blijft gelden dat de huur van het te betrekken huis in re delijke verhouding moet staan tot het inkomen van d« gegadigde, Het is, zei bij, de bedoeling, dat juist door deze soepeler vevhuizingamogalijkhold goedkopere, grote, gelijkvloerse hul zen vrij komen een huissoort waar zeer veel vraag naar bestaat, met name van de laagstbetaalden. Op een vraag van PvdA-atgevaardigde mej. N, Barendregt, aan welke buurnorm de minister dan wel dacht, verklaarde hij dat over te willen laten aan de ge meenten. Zij verweet de minister, dat hij de zorg weliswaar van de huisvestings bureaus afneemt, maar nu afschuift op de woningzoekenden. „De minister heeft kennelijk niet tn de gaten dat do groep waarvoor de bureaus extra moeten zorgen dezelfde Is," zei hfl. Tekortkoming Mèt de PSP-er Gortzak en de heer Nypels (D'06) vond zij het ontbreken van bepalingen over de gezinsgrootte als norm een tekortkoming. Minister Schut verklaarde, dat zo'n norm van minder belang is omdat die meestal toch snel Is achterhaald. Hij achtte het bevorderen van de verhuizingen, waarvoor nu vrijwel automatisch ver gunning wordt verleend, bovendien van zo groot belang dat de gezins grootte daarbij een mindere rol kneelt. De minister herhaalde, dat zijns inziens veel te weinig ingeschre ven woningzoekenden zelf op pad gaan- De lieer Janssen (por) zei dat de grotere vrijheid die de minister schept alleen aan do ménsen met geld een extra voorsprong geeft. Hij consta teerde, dat een distributiewetgeving die niet iedereen in zijn kansen gelij kelijk beperkt, onrechtvaardig werkt. Hij sprak de twijfel uit of het beleid van de minister wel sociaal xvas- Risico's De KVP-er Andriesson, die het woord voerde namens alle vier regeringspar tijen, erkende dat de woningnood voor de laagstbetaalden is toegenomen, on dat aan het scheppen van meer vrij heid risico's zitten. Hij verklaarde zich tegen huurkooppraktijken en ongemo tiveerde sleutel gelden. De minister deelde mee, dat tot eind vorige week 30 gemeenten algehele ontheffing hebben gevraagd van het nakomen van de richtlijnen, 40 ge meenten willen gedeeltelijke onthef fing, en 61 gemeenten vroegen om uit stel van de toepassing- Het opheffen van de economische binding was in de meeste gevallen het hoofdbezwaar, maar een agglomeratie kan dit princi pe voor het eigen gebied wèl handha ven. zei de minister. DEN HAAG, donderdag (ANP). Omdat er tnet de vakanties In het vooruitzicht altijd een piek is in het aantal aanvragen voor het afleggen van het rij.examen, bestaat er nog steeds enige vertraging In het afwer ken van de rlj-examens, aldus een mededeling van het CBR, In januari deelde het CBR mee, dat de heersende griep en de gladheid van de wegen het rijexamen op vele plaatsen onmogelijk maakten, zodat vertraging in het afwerken van die examens niet te vermijden was. De weersomstandigheden hebben ook na de mededeling in januari hel examenrijden op vele plaatsen onmo gelijk gemaakt, waardoor de achter stand in het afwerken van de exa- mens, afhankelijk van de geografische listing, enkele weken kan bedragen, bureau zegt alle pogingen in het uitloop werk te steüen deze uitloop tot een minimum te beperken. UTRECHT, donderdag (AND, Houders van 65 -f--kaarten (treinabonnementen die mensen van 65 jaar en ouder het recht geven op reizen voor half geld) kunnen in do maand mei op ver toon van hun kaart weer enkele dagen gratis met de trein mee. Zc krijgen de keus uit twaalf data, waarvan ze er twee kunnen kleien. Het voordeel van dit sy steem boven dat wat in januari is gevolgd, toert de 65-plussers drie achtereenvolgende dinsdagen gratis konden reizen, is dat men niet aan een paar dagen gebon den is, zodat de drukte In dc trei nen wat meer wordt gespreid. In Januari was de toeloop zo groot, dal de uitvoering van de treindienst in het nauw dreigde te komen; op de laatste dinsdag mo&st een groot aantal trelntn zoifs worden verlengd met extra rijtuigen. Op het ogenblik bezit ten 58,000 Nederlanders een 65 -kaart. De NS verwacht, dat dit aantal in mei zal zijn gestegen tot eo.üoo. (Van onze correspondent) EINDHOVEN, donderdag. De Elndhovense politie heeft vannacht na een achtervolging drie mannen gear resteerd die hij een poging tot diefstal op het terrein van een oudijzcrhandel op heterdaad waren betrapt en by hun vluchtpoging in een Vauxhali op een kruising een botsing met een an dere personenauto veroorzaakten waarby de bestuurster, de 43-jarige mevrouw W. van den Brock-PeÜen- burg uit Eindhoven, om het leven is gekomen, De drie aangehouden mannen zijn de 26-jarige H. van D, uit het woon wagenkamp te Roermond, de 18-jari- ge F. B. uit het woonwagenkamp te Deurne en de 30-jarlge W. L. uit Ven- 1°. Surveillerende agenten hadden één van 'de mannen op het terrein van de ijzerhandel ontdekt. De man vluchtte onmiddellijk weg in de Vauxhall en reed met een snelheid van meer dan 100 km dooi* Eindhoven, alle rode stop lichten negerend. Na de botsing met de auto van mevrouw Van den Broek sprongen de drie mannen uit de auto en namen de benen. (Van onze correspondent) LOOSDRECHT, donderdag. - Een felle, uitslaande brand heeft woensdagmiddag binnen twee uur het restaurant, annex boten- loods en werkplaats Het Piashuis aan de Oud Loosdrechtsedijk vol ledig verwoest. Ook de naast het Piashuis staande woning van de eigenaresse mevrouw L. de Goeij-Beekhuis ging geheel in vlammen op. Drie gezinnen zijn dakloos geworden. De schade van de brand wordt geraamd op ze ker 750,000.-. Bij de brand zijn ook zestig boten (zeilboten, zeil jachten en kleine kruisers) verlo ren gegaan. De brand is ontstaan op de zolder van het restaurant, waar laswerk- zaamheden werden uitgevoerd. On danks het feit, dat de lasser uit voor zorg een emmer water bij de hand had, heeft het rieten dak vlam geval en stond in zeer korte tijd het hele complex in brand. Omdat buurtbewoners in de veron derstelling verkeerden, dat achter de loods afval werd verbrand, werd de brand tamelijk laat gemeld. De brand weerkorpsen van Loosdrecht, Hilver sum, 's Graveland, Breukelen en Loe- nen, die met dertien wagens ter plaat se waren, konden niet voorkomen, dat de brand oversloeg naar de woning van de familie F, H. de Goeij. Van de inboedel beeft men vrijwel niets meer kunnen redden. Brandende stukken hout en riet kwamen ook terecht op een woning aan de overzijde van de weg en een naast het huis van de familie De Goeij gelegen woning, Door de rieten daken van deze huizen voortdurend nat te houden, heeft de brandweer verdere uitbreiding van het vuur tenauwer- nood kunnen voorkomen. Ook het in de buurt staande benzinepompslatio» heeft lange tijd gevaar gelopen. Vei ligheidshalve zijn de daar geparkeerde auto's weggesleept Mevrouw De Goeij had Het Piashuis pas kort geleden van haar vader geërfd. Vuur en dikke rookwolken boven Het Piashuis in Loosdrecht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, donderdag. In kort geding tegen de Staat der Neder landen heeft de Amsterdamse advocate mevr. J. L. Bakker-Weesing gisteren van de president van de Haagse rechtbank geëist dat aan de minister van justitie wordt opgedragen onmiddellijk een eind te maken aan wat zij noemt: „De onrechtmatige vrijheids beneming'en isolatie van de heer A. Z. de Z. (haar cliënt) in het rijksasiel voor ter beschikking van de regering gestelden in Gro ningen," DEN HAAG, donderdag. (ANP) Het bestuur van de stichting Don Bos- co in Den Haag heeft afwijzend be schikt op een verzoek het terrein van de Mariahoeve in Assel-Apeldoorn ter beschikking te stellen voor het door Sid Bernstein te organiseren Interna tional World Peace and Music Festi val. Na uitgebreide en diepgaande in formaties bij vele instanties is het be stuur tot de overtuiging gekomen, dat het terrein van de Mariahoeve te klein is om sen aantal van 200.000 mensen enige dagen te herbergen. Hierdoor ontstaan volgens het_bestuur van de stichting onoverkomelijke be zwaren voor de volksgezondheid. In verband hiermee moet het bestuur af wijzend beslissen op het verzoek het terrein van de Mariahoeve ter be schikking te stellen, aldus een be kendmaking. DEN HAAG, donciordiie (ANP). De Tweede Kamer heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd volgens hetwelk oudewater wordt uitgebreid met Hoenkoop en delen van Driebrug- gen en Haastrecht en van de provincie Zuid-Ilolland naar Utrecht overgaat. Tevens wordt Schoonhoven uitge breid met delen van Lopik en Berg ambacht.. Tegen het wetsontwerp stemden de afgevaardigden van D'66 en de SGP. Drs. Janssen (ppr) vroeg aantekening te worden geacht tegen het voorstel te hebben gestemd Hóenkoop bij Oude water ie voegen. DEN HAAG, donderdag (ANP) - De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr. M. A. 3ML Klompét heeft in een brief aan het ac tiecomité „schrijvcrsprotcst" en aan het bestuur van de vereniging van letterkundigen gesteld, dat het zeer twijfelachtig is, of een recht op een „uitleenvcrgoeüing" naar de huidige Nederlandse wetgeving bestaat. Indien men dit „leenrecht" aan de auteurs zou willen toekennen, zou dus een wettelijke regeling noodzakelijk ztjn, Hieraan zijn volgens de minister bezwaren verbonden: de wettelijke regeling zou immers moeten stroken met de beginselen van de auteurswet en dan zou_dus dit recht in beginsel ook het bet uitlenen van geluidsban den, grammofoonplaten, filmbanden en dergelijke beschermde werken omvat ten; verder zouden op grond van de „Berner conventie" ook de rechten van buitenlandse auteurs in deze wet telijke regeling moeten worden be schermd. Tenslotte wijst de minister er op dat de Centrale Vereniging voor Openbare Bibliotheken haar heeft me degedeeld, dat, indien de oplo?s:n_ hierin gevonden zou worden, dat de schrijvers vergoedingen betaald zou den moeten worden uit het budget der openbare bibliotheken, de openbare bibliotheekwereld iedere medewer king zou tveigeren. De minister meent een andere mo gelijkheid gevonden te hebben, om al thans enigermate aan de verlangens van de schrijvers tegemoet te komen. Zij denkt daarbij aan een extra dota tie aan het bestaande „Fonds voor de Letteren", te verdelen onder nader overeen te komen auteurs, volgens na der te bepalen maatstaven. Hiervoor wil zij voor 1971 een afzonderlijk be drag beschikbaar stellen. „Het gaat hier naar mijn gevoel om de rechtszekerheid, die de rechtsstaat Nederland zijn burgers biedt", zo begon mevr. Bakker haar pleidooi, waarin zij stelde zich zoveel moge lijk te willen beperken tot de juri dische aspecten, maar daarbij zoals 2ij hel uitdrukte „de feilen toch niet onbesproken kon laten." Die feiten zijn naar haar oordeel dusdanig, dat zij wat betreft de toestand in het Groningse psychopa- tenasiel alle beschrijving tarten. „Mijn cliënt is doodsbang voor Gro ningen, meneer de president", aldus mr Bakker „en dat zijn er meer die daar zitten. Ik heb ook heel wat mensen ontmoet, die daar als ge vaarlijk worden beschouwd, maar dat in een andere inrichting ver moedelijk niet zouden, worden. De Isolatie heet nu weliswaar met een mooi woord Individuele behande ling, maar het is precies hetzelfde. De wijze waarop mijn cliënt in af zondering is gezet is mensonterend." In januari van dit jaar werd de terbe schikkingstelling van de heer De Z. door de Haagse rechtbank niet ver lengd. „Op grond daarvan", aldus mevrouw Bakker „had hij onmid dellijk in vrijheid moeten worden gesteld, maar dat is niet gebeurd. Mijn cliënt is in Groningen nog steeds van de buitenwereld geïso leerd". Genuanceerder „Het standpunt van de Staat der Ne derlanden is genuanceerder d'an mr. Bakker ons wil doen geloven", zei de landsadvocaat mr, jhr. J. A. E. van der Does in zijn pleidooi voor de gedaagde. „Ik wijs er allereerst op, dat we hier te maken, hebben met iemand, die tweemaal door verschillende rechters ter be schikking van de regering is ge steld; in 1956 door de rechtbank Den Haag, in 1964 na het plegen van een nteuw strafbaar feit door de rechtbank in Groningen. Op het moment dat de Haagse recht bank beslpot de tbr niet te verlen gen op 6 januari van dit jaar werd de verpleging van Dc .Z in het rijksasiel voortgezet krachtens de beschikking van de Groningse rechtbank. Die beschikking ging lo pen toen de Haagse eindigde". Mr. Van der Does bestreed de opvat ting dat de beslissing van de rege ring de terbeschikkingstelling te la ten voortduren iets te maken zou •hebben met gebrek aan ontzag voor de Haagse rechtbank van dé zifde van de administratie. „Maar de re gering heeft ook rekening te houden met de beschikking van die andere rechtbank", zei hij „en dan heeft zij ook nog haar eigen motieven. In ge vallen als deze raadpleegt de rege ring haar eigen adviseurs", betoogde mr. Van der Does. „Wij begrijpen zeer wel, dat het een teleurstelling was voor de heer De Z. toen hij in januari niet op vrije voeten kwam. maar er moet rekening worden ge houden met bescherming van de Klachten Over de door mr. Bakker geuite kri tiek op het afzonderen van haar cliënt in het rijksasiel, zei de lands advocaat: „Het zijn allemaal klach ten waarvan men weet. dat ze ge woon niet waar te maken zijn," In dit kort geding werd op verzoek van de eisende partij de Haagse of- heler van justitie mr. A. W. Rosingh als getuige gehoord. Mr. Bakker- Weesing stelde hem onder meer de vraag, of er tussen hem en het mi nisterie contact is geweest over deze zaak, en zo ja of hem daaruit was gebleken, dat in de opvatting van het departement de Groningse ter beschikkingstelling van de baan was. Waarop mr. Rosingh ant woordde :„Dat laatste js niet de op vatting van het ministerie maar wel van mijn parket in Den Haag hier; overigens is er door mij in deze zaak met het ministerie niet gespro ken." In haar repliek zei mr. Bakker-Wee sing over de toestanden in het Gro ningse asiel nog: „Het is mijn diep ste overtuiging en zelfs mijn weten schap dat daar dingen gebeuren die niet passen in het kader van de door de regering beoogde verple ging." BILBAO, donderdag (Reuter) Biiskische studenten van dc universi teit van Bilbao hebben woensdag een luidruchtige protest-actie gehouden, ioen aan de Nederlandse Nobelprijs winnaar prof dr J. Tinbergen een cre-doctoraat werd verleend. Onge veer 500 studenten bezetten de hal van de economische faculteit, riepen om „vrijheid" en onderbraken de rede van de ere-doctor. De politie had bulten wachtposten geplaatst, maar er deden zich geen bot singen voor. De avond tevoren hadden de studenten prof. Tinbergen een peti tie overhandigd, waarin zij hem vroe gen het ere-docoraat niet te aanvaar den wegens „het onderdrukken vaa de intellectuelen" door hst bewind -van Franco. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, donderdag Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp op de dierproeven inge diend, waarin onder meer staat dat dierproeven zonder vergun ning verboden zijn. In het ont werp wordt de bescherming van het dier centraal gesteld en wordt, gezegd dat proeven op die ren alleen aanvaardbaar zijn in dien zij gericht zijn op het be lang van de gezondheid of de voe ding van de mens of het dier. Vergunningen zullen alleen aan universiteiten, ziekenhuizen, de far maceutische industrie, TNO en het Rijksinstituut voor do Volksgezond heid worden verstrekt. Volgens staats secretaris R. Kruisinga van sociale za ken en volksgezondheid, die het wets ontwerp heeft ingediend, worden hij voorbeeld aan de cosmetische indu strie geen vergunningen gegeven. De staatssecretaris acht het noodza kelijk dat dierenartsen of andere des kundigen toezicht houden op het wel zijn van de proefdieren. Voorts zullen er nauwkeurige voorschriften worden gegeven op het ptint van huisvesting, verzorging, verpleging en voeding van de proefdieren, die van speciaal hier toe ingerichte fokkerijen moeten wor den betrokken, Ook mogen dieren be trokken worden van andere laborato ria die dierproeven verrichten. Die renhandelaren kunnen alleen in aan merking komen als zij in het bezit zijn van' een vergunning die is verstrekt op grond van de wet op de dierenbe scherming. Hiermede wordt beoogd het betrekken van dieren van ongere gistreerde handelaren te voorkomen. Ter vermijding van ongemak of pijh bjj het dier worden in het ontwerp voorschriften gegeven ten aanzien van verdoving of narcose en zo nodig het na afloop van de proef doden van het dier. Vergunninghouders zullen verplicht worden een eenvoudige administratie van de genómen proeven bij te hou den. In 1880 wend door de Kamer voor het eerst de wenselijkheid van een wet ter regeling van de vivisectie ter sprake gebracht. Eerst nu is er bij de Kamer een betreffend wetsontwerp ingediend. (Van ome Haagse redactie) DEN HAAG, donderdag. Staats secretaris Van Son van Economische Zakeu heeft met de Vereniging van Kolenhandclaren overeenstemming bereikt over eon financiële steunrege ling voor kolenhandclaren die, ge dwongen door de concurrentie van aardgas en olie, hun bedrijf willen beëindigen. De uitkeringen zullen va riëren van 18.750 tot 50,000. De regeling voorziet in tegemoetko mingen aan groot- en kleinhandelaren in kolen, die binnen zes maanden na openstelling van de aanmelding te kennen geven dat zij de handel in ko len willen staken. De belangrijkste voorwaarden om voor een uitkering in aanmerking te komen zijn: De kolenomzet moet in het kolen- jaar 1964-'65 minstens 250 ton zijn ge weest; De verkoop van kolen moet geheel worden gestaakt, andere activiteiten mogen worden voortgezet; O De ondernemer dient jonger te zijn dan 65 jaar. De te verlenen uitkeringen zullen in beginsel variëren van 18.750 (bij een omze; in het jaar 1964-'65 van 250 tot 350 ton) tot 50.000 (omzetten van meer dan 10,000 ton). Tussen deze ui tersten zijn nog tien uitkeringsbedra gen vastgesteld. Het ligt in de bedoeling van de staatssecretaris om de mogelijkheid tot aanmelding binnen enkele maan den open tc stellen. (Van onze correspondent) PARIJS, donderdag, Aan de vooravond van het „Praatje aan de haard", dat president Pompidou van avond voor radio en televisie houdt, heeft het blad Figaro de resultaten gepubliceerd van een spontaan onder zoek naar de indruk die de reis van de president naar Amerika op de Fran se bevolking heeft gemaakt. „De indruk van een triomf' schrijft de Figaro „die de autoriteiten aan de reis hebben willen toekennen, klopt niet met het oordeel dat het Franse volk over het algemeen van die reis heeft". Hier zijn de cijfers: 14 procent der ondervraagden acht de reis een totaal succes; een even groot aantal acht he; bozoek een échec. 62 procent vindt de reis een middelmatig succes. 41 procent meent dat de president in Amerika goed ontvangen is, 47 pro cent vindt dat de ontvangst slecht is geweest. 15 procent meent dat de inci denten in Chicago en New York geen betekenis hadden: 36 procent is van mening dat ze getuigden van een te kort aan hoffelijkheid; 39 procent be schouwt de incidenten als een waar schuwing, waarmee de regering reke ning heeft te houden. Wat de houding van president Pom pidou zelf betreft, 6ü procent vindt dat hij zich juist gedragen heeft na die incidenten; 20 procent acht zijn houding onjuist. Maar vier van de vijf Fransen is van mening dat generaal de Gaulle in dergelijke omstandighe den anders 20U hebben gehandeld. 25 procent meent dat de Gaulle niets ge zegd zou hebben, 13 procent dat hij een krachtig protest zou hebben geuit en 33 procent meent dat de Gaulle on middellijk naar huis teruggekeerd zou zijn; DEN HAAG, donderdag (ANP) Het Tweed eKamerlid Mr. W. Schol- tcn (chu) beeft de minister Van justi tie gevraagd een einde te maken aan de organisatie van speelreizen per bus vanuit Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Roermond, naar buitenlandse casino's. Ook in andere steden worden vol gens het Kamerlid spelers opgenomen, Mr. Scholten informeert tevens welke problemen zich voordoen t.a.v. de op sporing van de in het laten rijden van „speelbussen" en het plaatsen van ad vertenties besloten liggende strafbare feiten,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 4