Rumoer rond witte lp's van Dylan en de Stones fc. V' M) l 'CHRISTELIJKE PARTIJEN OOK TEN STRIJDE TEGEN VVD' M f€; A 'Schmelzer insinueerde dat D'66 gedwongen sterilisatie voorstaat' 'Aantijging in NKV-blad over koersverloop Nefa onjuist' 'PLATEN INDUSTRIE HEEFT HET ZELF UITGELOKT' Bescherming X PEACE PEACE "V, \&r: Stortvloed Biesheuvel in Heerlen: Bomaanslagen in de V.S. honden aan BERN HARD LEGT KRANS OP GRAF GENERAALSPOOR Nederlands schip aan de grond D'66-FRACTIEVOORZITTER HANS VAN MIERLO IN UTRECHT: Beursbestiuir: Voorzitter van NKV-bond uit kritiek op Kamer W erlf geversbondeu ontevreden over soepeler prijsbeleid zaterdag 14 maart 1970 T)E platenmaatschappijen hebben hebben het grotendeels aan zichzelf te danken» dat er nu een goli van „witte platen" over de we reld spoelt", zegt de 28-jarige Am sterdammer, die het initiatief nam tot het uitbrengen van „Little White Wonder" en de Stones-lp en die mij dringend verozcht alleen zijn voor naam. Ton te vermolden. „Ik heb dit project van het begin af aan bedoeld als een onderdeel van het streven naar alternatieve vor men van samenleving, waar bijvoor beeld Roel van Duijn zeer zinnig mee bezig is- Daar zou veel over te zeggen zijn, maar wat de platen we reld betreft komt het hier op neer. De maatschappijen brengen platen vrijwel uitsluitend uit op commer ciële gronden en dat begint steeds meer tot Uitwassen te leiden". „Via de hitparades en dergelijke worden steeds maar toppers aan. de jeugd opgedrongen, -waarvan de sound vaak veel meer door de tech.- nici van de maatschappij dan door de musici wordt bepaald. Alles moet superstereo zijn, zodat de beste op namen vaak worden afgekeurd om dat zij niet helemaal super zouden klinken -op de superinstallaties, die diezelfde maatschappijen aan het publiek leveren. Zelfs groepen als de Stones wordt door de maatschappij een image opgedrongen. En dan zwijg ik nog maar over wat er ge beurt met musici, die minder stevig in hun schoenen 6taau'V „Juist in die situatie, waarin de maatschappijen totaal geen conside ratie hebben met de muziek en met datgene waar die voor staat, zijn witte platen noodzakelijk en onver mijdelijk. Die brengen juist door hun informele karakter wel de echte sfeer en de uitstraling over, die deze muziek juist de moeite waard maakt". De maatschappijen hebben dus in jouw ogen geen recht van spreken, maar hoe zit het met Dylan en de Stones zelf? „Ja, dat is ook voor mij zelf een groot probleem- Natuurlijk erken ik op zijn minst morele verplichtingen te hebben ten opzichte van de artis- ten zelf en ik reserveer dan ook een bepaald percentage voor hen. De moeilijkheid ïs alleen, dat ze dit geld niet kunnen aannemen vanwege hun contractuele verplichtingen met de maatschappijen. .Ik bewaar het geld dus tot er een mogelij kheid ontstaat hun wel te betalen. Ik ben er overi gens niet zeker van, dat bijvoorbeeld de Stones zelf bezwaar hebben tegen deze plaat". De herkomst van de banden? ,,Die circuleren in grote hoeveelhe den in Amerika en Engeland onder liefhebbers. Als ik het niet zou doen, komt morgen" iemand anders ermee. Volgens mij is het helemaal niet meer tegen te houden. De Stones- muziek heeft mij vrijwel niets ge kost, maar de band van Dylan wel. Die is buiten Nederland trouwens nog nergens uitgebracht". Ton betaalt wel de mechanische reproduktierechten voor liedjes "en teksten aan de Stemra. Hij blijft ui teraard zwijgzaam over de vraag hoeveel hij er zelf aan over houdt. „Het gaat mij niet om het geld- De platenmoeten zo goedkoop mogelijk zijn en ik breng alleen wat ik zelf werkelijk erg goed vindt"- Hij merkt op dat hij een deel van de opbrengst moet afdragen aan zijn financiers. Wat de Stones-lp betreft kan ech ter wel een voorzichtige schatting worden gemaakt. Bij een gepalnde oplage :-?.n 10.000 stuks liggen de kosten „persen, hoes, royalties etc.) waarschijnlijk in de buurt van £5,50 per stuk. Aan de winkeliers wordt geleverd voor f 8. De opbrengst voor initatiefnemer en financiers zou dus liggen rond de rijksdaalder per plaat, als tenminste de hele oplage wordt verkocht. door SIMON KORTEWEG Sinds enkele weken hangt er een „klein wit wonder" in de etalages van zes grote platenwinkels in vier Nederlandse steden. Het is de lp „Little While Wonder" van Bob Dylan, die niet alleen zo bij zonder is vanwege de uitstekende kwaliteit van de muziek, maar ook omdat hij wordt uitgebracht buiten medeweten van Dylan en diens platenmaatschappij CBS (prijs 19,90, oplage wordt ver moedelijk 11.000). Als gisteren geen onverwachte technische moeilijkheden waren ontstaan.- zou vandaag in diezelfde platen winkels een ever. uitzonderlijke lp (voor 12,80) van een concert van de Rolling Stones zijn ver schenen, eveneens buiten de Sto nes en hun Nederlandse maat schappij Phonogram om. CBS-Artone te Haarlem heeft in tegenstelling tot.de zustermaatschap pijen- in Amerika en Drugsland tot op heden geen maatregelen genomen om de verspreiding tegen te gaan. Maar zodra Phonogram-d-irecteur J. Haslinghuis enkele, dagen geleden hoorde, dat er ook een „witte plaat" van zijn Stones in de maak was, be sloot hij daar werk van te maken. Dit resulteerde in twee brieven, waarin Phonogram dreigt met rechtsmaatre gelen tegen winkels die de lp gaan verkopen. Dat kunnen bijvoorbeeld zijn: opschorting van krediet- en an dere faciliteiten, uitsluiting van le vering en mogelijk ook Inbeslagname van „witte platen". Inmiddels blijken al -twee van de zes winkeliers Carillon in Gronin gen en Radio Modern in Rotterdam voor deze aandrang te zijn gezwicht. Maar de vier anderen zijn voorlopig niet van plan om door "de knieën te gaan. Met de brieven prikte Phono gram nogal hard in enkele voor ben gevoelige punten in de via kartelbepa lingen. geregelde verhouding tussen maatschappijen en handelaren, die doosr recente ontwikkelingen en stunts in de branche nogal geleden heeft. m Vilters eventueel zou uitsluiten van levering. Vilters: „Natuurlijk koop Ik het liefst via de normale kanalen. Zorgt U dan dat U die lp zelf uitbrengt." Haslinghuis: „Het is de vraag of ik dat kan. Maar'in ieder geval maak ik zelf uit wat ik uitbreng." Vilters: „Maar dan kunt U mij moeilijk kwalijk nemen, dat ik hier wel iets in zie en dus doorga." Hoes van het „kleine witte wonder". THE BASEMENTSINGERS SING BOB DYLAN (15701A) Tibetaans motief op Stones-hoes. Güf ATtST GROUP OH EARTH i „LITTLE WHITE WONDER" Toan of Hugo* Oulnn Tho fikJmo Million Dollir Bsaeh Ysih, Heavy i A BoHJ» Of Breid PIimo Mn, Hemy I Sfiill Ba flotaiiod «li compositions Bob Dylan axept Bob Dylan - Richard Qanfco v.<&" BERKELEY CONCERT -' .'love im Vain* A; ufiuni fwotxj ïPms.QeeENie.' V^'c'V^'Av "onkv tonx wo*. «cope TAE hcer Haslinghuis later tot mij: „Nog afgezien van alle juridische kanten moet ik zeggen dat deze zaak mij niet aanstaat. Ik vind dat de pla tenindustrie zichzelf dient te bescher men tegen dit soort praktijken en ik hoop dat mijn collega's bij andere maatschappij hetzelfde standpunt zul- lenn inr.emen. Ik acht het niet bij voorbaat uitge sloten dat de Rolling Stones zelf aar» die illegale opname hebben mee gewerkt of dat ze er misschien zelfs geld voor hebben gehad. Als het zo zou zijn, zal het waarschijnlijk nooit bewezen kunnen worden en lijkt een proces van de maatschappij tegen dé rigen artiesten niet goed mogelijk. Maar als we niet proberen om hier hce dan ook iets aan te doen, is het hek van de dam". Dc heer Vilters en zijn collega's van de firma Glorie, de heren U. Glorie Sr. en Jr., wezen er in hun reactie op dat dc platenindustrie en ook Phonogram zelf regelmatig onder do leveringsaf- sprakon trachten uit te komen als het hen uitkomt. Daar heeft de handel zich dan ook maar bij neer tc leggen, aldus deze handelaren, di© als voor beelden noemden 0 Aan de door de platenindustrie ge steunde Boekenclub levert Phonogram een concert-opname van de Rolling Stones, die de gewone winkelier on danks herhaalde verzoeken onthouden wordt 0 De platenindustrie levert via een gezamenlijke NV platen .aan enkele honderden b< lijke. boekhandelaren »en derge- „De kelder-zingers zingen Dylan" ,;„De grootste groep ter wereld". "Ï70OKDAT hier verder op wordt ingegaan, moet eerst in het kort antwoord worden gegeven op de vraag waar die witte platen nu van daan komen. Volgens het gezagheb bende pop-blad Rolling Stone begon het allemaal eind vorige zomer in Los Angelos, waar twee jongens een dub- belalbum met privé-opnamen van Dy lan in beperkte oplage uitbrachten on der de titel Great White Wonder. Het album trok direot de aandacht van een groot aantal liefhebbers, waardoor er binnen enkele maanden een ware ■stortvloed van „witte lp's" losbarstte. Er zijn er in de VS nu tenminste vier van Dylan, waaronder het concert op het eiland Wight van vorig jaar, een van de Stones en een van de Plastic Ono Band. De twee Nederlandse witte platen worden uitgebracht door een Amster dammer, die onbekend wenst te blij ven. Ze zijn geluidstechnisch beter van kwaliteit dan het gemiddelde on dergrondse produkt en op de labels wordt gesuggereerd dat Dylan en de Stones er niet zelf op spelen en zin gen. Op de ene staat alleen „The ba sement singers sing Bob Dylan" een toespeling op het feit dat de plaat werd gemaakt in eer. keldr.- in "Wood stock en op die van de Stones: „The greatest group on earth". Dit is onge twijfeld bedoeld om enige juridische klippen te omzeilen. "jVfOG voor zijn verschijnen heeft de 1Stones-pïaat al geleid tot onenig heid in de platenbranche. Dit hangt onder andere samen met de activitei ten op platengebïed van Albert Heijn, die graag in oudere bedrijfstakken stokende superkruidenier. Eind vorig jaar ving hi; de normale handel een zeer kostbare vlieg a£ door een nieu we lp van Toon Hermans voor een spotprijs tussen de kaas en de maize- na te zetten. Vooral de handelaren na men zich toen voor: „Dat is eens, maar nooit weer. Laten we daar met zijn allen voor zorgen." Het hielp wei nig want nu heeft Heijn een lp van Tom Manders en hij „ronselt" verder, zoals een platenhandelaar het uit drukte. De Amsterdamse Initiatiefnemer van de „witte platen" merkte al gauw, dat de kruidenier ook wel belangstel ling had voor een stunt met Dylan en de Stones. Hij koos echter voor de ge wone platenhanclel, die echter van te voren wist hiermee mogelijk in strijd te handelen met de leveringsbepalin gen van het platenkartel. De- winke liers hoopten echter, dat de maat schappijen gevoelig zouden zijn voor het argument „Anders pakt Albert Heijn het". Daarom werd de distribu tie ook beperkt tot zes handelaren. Met Phonogram viel echter niets te regelen, hetgeen leidde tot de twee brieven en gisteren tot een explosief gesprek in Hilton tussen de heer Has linghuis en de Amsterdamse platen- handelaar T. Vilters, die elkaar daar tegenkwamen op een persconferentie. Tijdens deze nogal heftig verlopen ontmoeting stelde Haslinghuis, dat hij Ook verwijten zij de heer Hasling huis, dat hij de afgelopen week steeds geweigerd heeft om rne'. hen te praten over deze hele kwestie. „Nu dreigt hij onmiddellijk met economische pressie middelen, maar dan is hij bij mij toch aan het verkeerde adres. Ik ben niet 'van plan daarvoor te wijken," aldus de heer Vilters. Of hij dit zal kunnen volhouden, zal mede afhangen van de publieke reactie op de Stones-lp, die waarschijnlijk dinsdag verkrijgbaar zal zijn. Om de belangstelling te pellen draaide een van de initiatiefnemers van het wit- te-platenprojeet de plaat donderdag in Paradiso, maar zonder enige toe lichting. Niettemin reageerden velen in de zaal onmiddellijk. Men herkende de Stones, begon te dansen en vroeg waar de plaat te koop was. Het zal de heer Haslinghuis wellicht niet gemak kelijk vallen tegen dit spontane en thousiasme een effeotieve dam op te werpen. (Van onze Haagse redactie) HEERLEN, zaterdag De fractievoorzitter van de, CHU in de Tweede Kamer, de heer J. T. Mellema, verwacht dat twintig tot vijf en twintig procent van de kiezers op 13 maart bij de Staten verkiezingen niet zal stemmen als gevolg van het afschaffen van de'opkomstplicht. De fractievoor zitter van de KVP, drs W. R. N. Schmelzer, heeft ongeveer de zelfde verwachting maar hij weet het verwachte thuisblijven ook „aan de verwarring in de kerk, waarin de leiders elkaar soms tegenspreken". Hoewel de heer Schmelzer verwacht dat ook een. deel van de rooms-katho- lieke kiezers op 18 maart niet zal stemmen „of op andere partijen zal stemmen" wilde hij geen concrete verwachtingen uitspreken. „Ik kan er geen zinnig woord over zeggen," zei hij gisteravond op een zeer levendige gezamenlij ke verkiezingsbijeenkomst van de confessionele partijen in Heer len. De antirevolutionaire fractievoor zitter in de Tweede Kamer, de heer B. W. Biesheuvel, zei op dit punt opti mistisch te zijn. Biesheuvel zei dat de drie christelijke partijen in deze ver kiezingen tegen de PPR, D'66 en de Partij van de Arbeid maar ook tegen de VVD strijd voeren. De AR-politi- cus wijdde een speciale passage aan de liberalen: „Ik wens de VVD een even bescheiden plaats toe in het Ne derlandse partijwezen als zij tot dus ver heeft gehad". De heer Schmelzer die over deze „WD-uitspraak" van de heer Biesheuvel naar zijn mening werd gevraagd, zei later, „geen enkele moeite met deze opvatting te hebben". Volgens de heer Biesheuvel gaat het op 18 maart om het voortbestaan van de christelijke partijen. „Onze positie als confessionele partijen is in het ge ding", zei hij. Daarom zei hij met open vizier ten strijde te willen trek ken tegen D!66 „die zich principieel tegenover de levensbeschouwelijke uitgangspunten van de christelijke partijen opstelt." Hij voegde daaraan toe dat een aanval op de KVP tevens een aanval op de ARP en de CHU is. De heer Biesheuvel liet zich lovend uit over de provinciale samenwerking van de KVP. de ARP en de CHU in Limburg. „Er behoort vreugde te zijn in alle kerken over die samenwer king", aldus de AR-fractievoorzitter. volgens wie het voor de kerkelijke lei ders belangrijk moet zijn om te weten „dat er op staatkundig terrein partijen zijn die Christus' naam willen gebrui ken om politiek te voeren. „Discussieclubs" De heer Schmelzer, die evenals de heer Biesheuvel de oppositie aanviel, noemde de PvdA, D'G6, de PSP en de PPR „onvruchtbare discussieclubs.' Na zijn eerder gedane aanval op D'6( die zijn,, inziens bedenkelijke opvat tingen huldigt over een geboortenpoli- tiek, kondigde hij nu aan binnenkort publiekelijk op zijn uitspraken over Df66 terug te komen. De heer Schmel zer zei dit naar aanleiding van een verklaring van het dagelijks bestuur van D'66 dat zich deze week na op merkingen van zijn kant daarover heeft gedistantieerd van gedwongen sterilisatie als instrument van bevol kingspolitiek. De opvattingen van D'66 over het stabiliseren van de bevolking op 18 miljoen inwoners zijn volgens de K.VF- fractievoorzitter „ouderwets en pro vincialistisch". Er zijn volgens de heer Schmelzer nog volop kansen vóór eon bevolkingsspreiding in ons land. NEW YORK, zaterdag (Reu- ter/AFP) Sinds donderdag in New York bomexplosies grote schade aan richtten in een drietal kantoren van grote Amerikaanse maatschappijen, wordien alle delen van de Verenigde Staten opgeschrikt door ontploffingen, dreigementen en anonieme waarschu wingen voor bommen. Gisteren ontstond brand door het exploderen van brandbommen in een school in Appletom, Wisconsin, in een winkelstraat in Pittsburgh en in een nachtclub in Washington word door bomontploffingen grote schade ver oorzaakt in Washington werd het kan toor van de minister van buitenlandse zaken, Rogers, ontruimd nadat twee jongelui voor het gebouw hadden ge roepen dat binnen tien minuten een bom zou ontploffen. Er werd geen ex plosief materiaal gevonden. Een Brits lijn vliegtuig werd kort na het vertrek, naar Bermuda, naar het vliegveld Kennedy bij New York te ruggeroepen in verband met een bom alarm. Ook hier werd niets gevon den. Drie andere vliegtuigen liepen eveneens vertraging op door vals bom alarm. NOORD-SCHARWOUDE. Gister middag is in een sloot nabij zijn ou derlijke woning de driejarige Ro bert Modder Uit Noord-Scharwoude verdronken. Het kind viel bij het spelen 'n het water. DJAKARTA, zaterdag (Reuter). Prins Bernhard heeft vandaag op het Nederlandse erevéld Menteng Poelo een krans gelegd op het graf van ge neraal Spoor, de vroegere bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië, die in 1948 om het leven kwam. De prins bezocht ook het Indo nesische heldenkerkhof te Kalibata. Later vandaag zal prins Bernhard voor de tweede maal door president Soeharto in het Merdeka-paleis te Djakarta worden ontvangen. GREAT YARMOUTH, zaterdag (Reuter) Het Nederlandse ms „ïn- terwave" is vrijdagmiddag in de om geving van het Engelse Great Yar mouth aan de grond gelopen.- Hoewel het vaartuig niet onmiddellijk in ge vaar verkeerde, werd uit voorzorg een reddingboot uitgezonden, die de 23-ja- rlge mevrouw V, Vos, echtgenote van de eerste machinist, haar zesjarig dochtertje en vier zeelieden van boord haalde. De zes Nederlanders zijn in een hotel te Great Yarmouth onderge bracht (Van onze correspondenten) UTRECHT/DEVENTER/ASSEN, zaterdag. „Sclamelzer heeft de indruk willen wekken dat D'66 zo gauw mogelijk allerlei grieze lige mannetjes ïuet pennemesjes het land in wil sturen om de man nen te steriliseren. Zoiets is tekenend voor het paniekvoetbal dat de fractievoorzitters in de Tweede Kamer met de verkiezingen in zicht ten opzichte van D'66 spelen.' Aldus gisteravond fractievoor zitter Hans van Mierlo van,D'66 tijdens een verkiezingsbijeen komst van zijn partij in Utrecht. De heer Van Mierlo meende dat drs Schmelzer tijdens een radio uitzending van de KVP had geïn sinueerd dat D'66 dwang voor staat op het gebied van de bevol kingspolitiek, zich daarbij base rend op uit hun verband gelichte passages uit een rapport van de werkgroep van D'66. bevolkingspolitiek Eveneens in Utrecht Melden gister avond de drie samenwerkende chris telijke partijen een bijeenkomst. Mi nister Marga Klompé van CRM vierde daar onder anderen-het woord. Zij gaf als haar mening dat hot kabinet De Jong volgens de oppositie uit „een stelletje stoffige sufferds bestaat, maar dat die opvatting „volkomen flauwekul" is. Voor haar gespierde opmerkingen oogstte zij luid applaus. Op dezelfde bijeenkomst staken de ministers Bakker van verkeer en wa terstaat en. Udink van ontwikkelings hulp do loftrompet over het kabinet De Jong. Minister Bakker noemde de levensduur van zijn regering „een re cord". „Er is na de oorlog geen kabi net geweest dat zo lang heeft kunnen aanblijven zondercrisis", zo zei hij. Minister Udink zei dat er op het ogen blik „eindeloos veel verwarring" wordt gesticht. „En die verwarring is nergens groter dan bij D'66, die pro pageert dat iedereen aan het stuur moet kunnen meedraaien, met het ge volg dat niemand het stuur meer hou den kan". In Deventer verklaarde de WD- fractievoorzitter in de Eerste Kamer» mr Harm van Kiel, dat samenwerking met de PvdA van de heer Vondeling voor de WD wellicht acceptabel zou zijn, maar dat die samenwerking on mogelijk zou zijn met eeen PvdA waarin zich zoveel invloed van Nieuw Links manifesteert als op het ogenblik het geval is. Kamer, drs Joop den Uyl op èeri ver kiezingsbijeenkomst van het PAK. Hij noemde de komende verkiezingen een uitdaging aan de kiezers, die de kans krijgen, voor een progressieve meer derheid te zorgen, Ook de heer Aar den van de PPR zag de mogelijkheid van een alternatief voor het kabinet De Jong als de partijen van het PAK samen met D'66 de hand reiken aan de radikalen van Biesheuvel, die hij kritiseerde wegens zijn optreden als „bovenmeester in de Nederlandse po litiek". Eveneens in Deventer sprak de PvdA-fractievoorzitter in de Tweede Op een druk bezochte liberale bij eenkomst in Assen liet WD-fraetie- voorzitter in de Tweede Kamer mr Geertsema .zijn licht schijnen over dc de PvdA met dertien ministers in de van terecht", aldus de heer Geertsema hij, en <le partij daardoor in een ja renlang isolement gebracht. „Wanneer de PvdA met dertien minister in dc TT, j regering zal komen, brengen zij er op| Uitdaging grond van hun partijprogram niets van terecht", aldus e heer Geertsema gisteravond in Assen. (Van onze beursrcdactie) AMSTERDAM, zaterdag Dc Vereetiiging voor den Effecten handel heeft in ecii brief aan de hoofdredactie van het NKV-blad „Ruim Zicht" de in dit blad geui te klacht dat er sprake is geweest van „een ergerlijk misbruik van voorwetenschap" in de dagen voorafgaande aan het door Bührmann-Tetierode uitgebrach te bod op de aandelen Nederland se Exportpapierfabriek (Nefa) met kracht van de hand gewezen. „Noch uit hel koersverloop noch uit de omzetten gedurende de dagen voorafgaande aan dit bod zijn onre gelmatigheden ten aanzien van de handel in dit fonds te constateren", zo schrijft de Vereeniging in de brief. In het bewuste artikel van „Ruim Zicht" werd gesteld dat de koers van de aandelen Nefa op maandag 23 fe bruari plotseling omhoogschoot van 76 procent tot 82 procent en dat in de volgende dagen, voorafgaande san het officiële bod, de koers zelfs opliep tot 100 bieden. De Vereeniging voor den Effecten handel schrijft in de brief dat er op 23 februari het laatst word gehandeld In de aandelen Nefa en wel tegen de ge noemde prijs van 82 procent. „Daarna is er in het geheel geen handel meer in de aandelen geweest, want toen werden steeds bieakoersen (van 88 en Liter 100) opgegeven (dit betekent dat er wel kopers waren die 88 en 100 procent wilden betalen, maar dat er geen enkele verkoper was die zijn" aandelen Nefa voor die koersen wilde verkopen; dus kwam er geen handel tot stand). De Vereeniging is dan ook van me ning „dat Ruim Zicht de feiten ver keerd heeft geïnterpreteerd." UTRECHT, zaterdag (ANP). „De wetsontwerpen met betrekking tot de positie van de werknemer in de on- dememing liggen nu al geruime tijd bij dc Kamer. Die schijnt echter wei nig haast Ie maken met de behande ling. We hebben de indruk dat dc Tweede. Kamer de laatste tijd. niet meer aan serieuze wetgevende arbeid toekomt, maar' zijn tijd zit te verdoen met vragen en interpellaties over van alles en nog wat, vanuit bet landsbe lang gezien over het algemeen over onbenulligheden. Het is deze activiteit, vooral vanuit de oppositiepartijen, die de normale functionering van de volksvertegenwoordiging frustreert, waardoor belangrijke zaken blijven - liggen." Deze kritiek uitte gisteren de voor zitter van de Katholieke Bond van Werknemers in de Industriële Bedrij ven, de heer H. M. de Groodt, in Utrecht op de bondraadsvergadering van zijn organisatie. Hij zei, dat hij er wel in kan komen dat een volksvertegenwoordiger zijn naam wel eens in de krant wil hebben en zich als parlementariër b|j gebrek aan beter via het stellen van vragen waar wil maken; „OI," zo vroeg de he er de Groodt zich af, „is het de bedoeling van de oppositiepartijen, nu te verhinderen dat deze belangrijke wetsontwerpen worden aanvaard, zodat tijdens de verkiezingen kan worden gezegd dat doze regering daar niet aan heeft ge daan. Dit zou betekenen dat essentiële werknemersbelangen ondergeschikt worden gemaakt aan -partijpolitieke belangen en dan juist door diegenen die pretenderen aan de kant van de werknemer te staan." DEN HAAG, zaterdag (ANP). Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen en het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond zijn niet te vreden gesteld door dc wijziging van het prijsbeleid voor de kemendo maanden. Deze komt onvoldoende te gemoet aan do vele ondernemingen, die nu al een jaar onder de druk van een zeer straf regime staan, aldus een verklaring van beide organisaties. „Nog steeds wordt te weinig reke ning gehouden met de noodzaak van het behalen van een redelijk rende- ment over het geïnvesteerde vermo gen en met *de gevolgen van een strakke toepassing van de zg, geld- margeregel voor de concurrentieposi tie op de binnenlandse markt van een belangrijk deol van het bedrijfsleven", zeggen zij.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 3