Misser van Ciric voor SVV fataal Sparta vond in tweede h achilleshiel van Twente EXCELSIOR UIT ZIJN DOEN TEGEN CAMBUUR Hermes DVS te traag in de opbouw Mexico-Peru 3-1 GER TER HORST KREEG OFFICIËLE WAARSCHUWING 7 if, Kfi ROTTERDAM, maandag Sparta—FC Twente is nu niet be- paald een fris partijtje geweest. Voor de ogen van scheidsrechter Bom viel het aantal overtredingen en.de aard ervan nog wel mee, maar achter zijn rug werden er kwistig elleboogstoten uitgedeeld, werd er lustig naar eikaars benen geschopt en werden cr dreigend vingers naar elkaar opgeheven. Een speler Ger ter Horst van Sparta ging volkomen terecht op de bon en dat temperde na de strijd bij de Kasteelclub in belang rijke mate de voldoening over de fraaie 30 zege, want de voor de hand liggende schorsing van minstens twee wedstrijden zal bete kenen, dat Sparta zijn centrumverdediger tegen DOS en Feijenoord(I) moet missen. Ter Horst ging ver over de schreef, toen hij na eon half uur Sn <lc eerste helft in een duel met de ver opgerukte Ten Donkelaar enigszins pijnlijk aan zijn dijbeen werd getroffen. De op de grond liggende Spartaan richtte zich geagiteerd op en maakte een trappen de beweging naar de weglopende Twentenaar. De overtreding binnen het strafschopgebied was goed voor een strafschop en een voortijdige uit sluiting, maar de heer Bom legde de bal buiten de zestienmeterlijn en vol stond met een officiële waarschuwing. Waarom? „Omdat ik Ter Horst al leen maar een trappende beweging heb zien maken", verklaarde hij na afloop. „Als hij zijn tegenstander ge raakt had, zou ik hem zeker wegge stuurd hebben". Het laatste zou beslist ook gebeurd zijn als de heer Bom of een van zijn grensrechters in de laatste seconden gezien had, wat er zich in de buurt van het Rotterdamse strafschopgebied afspeelde.. Nadat Ter Horst lot twee keer toe eon elleboogstoot van Jeuring in de maagalreek had moeten incasse ren vergat hij zich opnieuw. Toen de bal op de andere helft van het veld was, gaf hij zijn tegenstander een har de trap tegen de benen. Jeuring ging neer en de heer Bom zei na afloop de overtuiging tehebben gehad dat er „iets gebeurd was. Zo'n striem op je boen komt niet vanzelf, maar helaas heb ik noch een van mijn grensrech ters het gezien." Tussen deze incidenten door hebben de ruim 8000 toeschouwers ook nog voetbal gezien, bij vlagen zelfs van behoorlijke kwaliteit. Voor de rust had FC Twente een duidelijk over wicht. Het elftal van Kees Rijvers plaatste secuurder en bewoog zich ook wat harmonischer over hec veld. In deze periode was het middenveld bij Sparta tamelijk zwak bezet en ook het gebrek aan opbouwende kwaliteiten bij de verdedigers van Sparta kwam herhaaldelijk aan het licht. Bentzon, Ter Horst en Walbeek wisten hun di- reo.e tegenstanders weliswaar aardig in bedwang te houden, maar als zij in het bezit van de bal waren wisten ze er vaak geen raad mee. „Dat was ook de schuld van onze voorhoede", oor- deeLde trainer Pim Visser later. „Onze aanvallers speelden in de eerste helft veel te statisch. Daardoor kon onze achterhoede de bal vaak niet kwijl". Na de rust vlotte het heel wat beter bij de Spartanen. Op het middenveld moesten de fanatieke Achterberg, wriemelaar v.d. Vall en de tegenval lende Van Iersel hot initiatief nu vaak aan v.d. Veen, De Quant en de weer goed spelende Jan KI ij n jan laten en de Twentse defensie liet zich herhaal delijk overrompelen door de aanvallen van Sparta, waarin nu veel meer vaart en overtuiging zat. Na vijf minuten had Sparta de achilleshiel van FC Twente gevonden. Jörgen Kristensen priemde een diep- tepass door het hart van de oostelijke defensie, de naar links gezwenkte .Tan van der Veen klopte Willem de Vries royaal in de sprint en omdat Plet Schrijvers verzuimde uit zijn doel te komen, kon de ijverige middenveld- speler van Sparta vrij gemakkelijk zijn eerste doelpunt in deze competitie scoren, 10. FC Tweniïe kwam nu om de haver klap in moeilijkheden en het was ty perend, dat Huve in een sprint over twintig meter met Kowalik zeker vier meter langzamer was. Vooral als De Vries en de zijnen op drongen, vielen er grote gaten in de verdediging. Sparta heeft daar uitste kend van geprofiteerd. In de 21ste mi nuut rondde Jan Klijnjan een een twee combinatie met Kowalik be kwaam af en twee minuten voor het einde gaf Hans Vcnneker de overwin ning van Sparta, die belangrijk kan zijn in verband met de deelnemig aa de volgende runners-up-compeJ- tie, nog wat moer glans door te zacht terugspelen van Epj Drost af te straf fen 3—0. Voor FC Twente een onverwacht zware nederlaag. Kees Rijvers: „Dat eerste doelpunt heeft alles kapo; ge maakt. Als er rugdekking was gege ven, zou dit niet gebeurd zijn. Maar afgezien daarvan is or door onze jon gens veel te loom gespeeld. Wellicht was het een reactie op de noppen-af- faire van vorige week. We hebben veel minder agressief gespeeld dan normaal. We zijn alle harde duels uit de weg gegaan." In :1e kleedkamer van Sparta dacht men er tikkelje an ders over, maar dat zal Kees Rijvers koud hebben gelaten. ADVERTENTIE) Een hevig gedrang voor het doel van FC Twente waar P iet Schrijvers de bal wegstompt boven de hoofden van Eijkenbroek, Huve en Vcnneker, SVV—DWS 0—2 (0—1) door PIM STOEL SCHIEDAM, maandag. Comedy Capers, Comedy Capers, Met een feilloos instinct voor het lachwekkende wierp het publiek op de over dekte tribune bij SVV-DWS zich op de herkenningsmelodie van de fiims uit de oude doos. Terecht overigens. Want SVV en DWS ver rijkten de al zo roemrijke geschiedenis van het eredivisievoetbal gis teren met een perfecte nabootsing van een klucht uit de twintiger ja ren. Compleet met een tassenstelende boef (Warnaar). (Warnaar die terwijl verzorger Steenkist van DWS zich over de op de grond lig gende Jos Dijkstra boog, de koffer met verband en andere middelen weggriste) en ferme trappen onder het zitvlak van diezelfde verzor ger. Steenkist was cr na afloop nog be duusd van. Mistroostig staarde hij «aar zijn in het tumult zwaar uitgescheurd eigendom en somber sprak hij: „Ze wilden dat ik Dijkstra aan de kant verzorgde. Ik zal het maar op reke ning van de verhitte gemoederen schrijven". Wat beide degradatiekandidaten aan werkelijk voetbal lieten zien stamde eveneens uit de grijze oud heid. Het was, en trainer Brand, eer lijk als immer, gaf het volmondig toe, een bitter slechte partij. „Afschuwe lijk om te zien maar met een schoon resultaat", vond Brand. „Toch ben ik tevreden. Wat heb ik aan droomvoet- bal zoals tegen PSV. Een herboren DWS schreven de kranten toen. Maar het leverde slechts een puntje op. Dat is te weinig voor ons. M'n gevoel zegt me dat we mooi voetbal moeten spe len om publiek te trekken. Maar m'n verstand gebiedt me de punten in dit kritiek stadium te laten prevaleren". DWS verdiende de zege zonder twijfel. Ondanks het feit dat SW drie kwart van de wedstrijd in de aanval was geweest. De voorhoede van de Schiedammers was dermate krachte loos dat dc DWS-defensie zich vele halve misstappen kon veroorloven zonder dat hieruit consequenties voortvloeiden. Brand sprak eind vori ge week de hoop uit dat de medische dieiist van DWS wonderen zou kun nen verrichten. Want Soetekouw, Flinkevleugel en Bonsink kampten met blessures. Die wonderen werden verricht. Alle drie de spelers kwamen in het veld. Bonsink overigens met een zwaar ingezwachtelde voet, die over een lengte van vele centimeters blauwe en gele plekken vertoonde. Normaal zou er nimmer een beroep op een speler met een dergelijk bles sure gedaan mogen worden. Maar DWS kan Bonsink niet missen op het moment. Dat bleek overduidelijk. Niet alleen scoorde hij met een beheerste kopbal in de 38e minuut uilt een hoek schop van Scemann 'l eerste doelpunt maar ook stelde hij de zege van DWS na rust veilig door een strafschop te Kort voor het einde bracht Ed van der Roer, de doelman van SVV, de doorgebroken Bonsink van DWS ten val. Beiden raakten hierbij gewond. Op de voorgrond de Amsterdammer. Enkele me ters verder ligt de Schiedammer uitgeteld. forceren. Bonsink was toen met een perfecte rush door de SW-defensie gezigzagd. Toen hij ook doelman Van de Rcer omspeelde greep deze de klei ne DWS-er in uiterste nood bij de en kel. De penalty werd door Seemann feilloos benut Dat laatste lukte even tevoren de Joegoslaaf Ciric niet. Zijn niet al te harde inzet vanaf de stip werd door de wat te vroeg naar de hoek duiken de Jongbloed bekwaam gestopt. Ge lukkig voor DWS dat de botsing tus sen Jongbloed en Don die aan de pe nalty vooraf ging veel en veef te zwaar bestraft vond. DWS bleef de voorsprong zo behouden. En SVV ging in de rouw. Het zou volgens het club blad gistermiddag het „to be or not to be" worden. Bij verlies was de toe stand hopeloos. Trainer Gosens zwak te het laatste wat af. Er komen nog tien wedstrijden, sprak hij. Het kan dus nog. Dat missen van die penalty was een droevige zaak. Ja, Ciric heeft er tegen Feijenoord ook een gemist. Maar daarna hebben we veel ge oefend. Hij kwam daarbij verreweg als de beste uit de bus. Wat moet je dan?" Voor DWS was er nog een lichtpun tje naast de zo fel begeerde winst. Jos Dijkstra, sedert november op non-ac tief mot een spierblessure die in middels operatief hersteld is mocht al snel invallen door Klaas Nuninga die na een misstap hinkend het veld Verliet. En Dijkstra demonstreerde onmiddellijk dat zijn vorm nauwelijks geleden heefi onder de gedwongen rustperiode. (ADVERTENTIE) MEXICO-STAD, maandag (ANP) Het Mexicaans voetbalelftal heeft zondag in het Aztekenstadion met 3 —1 gewonnen van Peru. Het was een oefenwedstrijd voor het wereldkam pioenschap. Bij rust hadden de Mexi canen een voorsprong van 2—1. maandag 16 inaart 1970 - pagina 15 Hoewel hij fef belaagd wordt door Thijs Kwakkernaat slaagt doelman Mud ,vari SC Cambuur erin de bal weg te stompen. Excelsior—SC Cambuur 1—1 (1—1) door HANS REISMANN (ADVERTENTIE) PAN.VEKOKKSTBAAX Ki. TËU 1MMZ SC Drente—HermBS DVS 2—1 (2—1) Van onze correspondent JtOTTERDAM, maandag Afgaande op de strijd tegen SC Cambuur (1—I lijkt Excelsior dc rol van underdog heel wat be ter te liggen dan die van favoriet. Zorgde Excelsior nog maar een paar weekjes geleden voor de ene verrassing nu de andere, nu liet do. faam van eredivisie-kandidaat waar moet maken laat liet liet le lijk afweten. „Het is allemaal een beetje te snel gegaan", zei Henk Zon na af loop. „Vier weken geleden telden we nauwelijks mee en nu zijn we ineens een van de koplopers. Dat moet je kunnen verwerken". Bob Janse was het daar helemaal mee eens. „De druk waaronder de jon gens spelen is te zwaar", meende de grijze voetbalvakman, die nog een tweede verklaring voor 'het teleurstellende spel van zijn spelers aanvoerde. „De klap van Telstar (0-5) is toch wel aangekomen", moest hij toegeven. „Dat was aan het spel heel goed te zien". Het was inderdaad te merken. En vooral toen een door Theo van Toledo verkregen voorsprong mede door een foutje van Wim Tetteroo teniet werd gedaan. Excelsior bezat geen kracht om da tegenslag op te vangen, het drong zonder overtuiging verder aan en het mocht zich zelfs nog gelukkig prijzen, dat het knap counterende Cambuur na rust niet nogmaals toe sloeg. Dat zou ongetwijfeld de dood steek hebben betekend. Excelsior heeft zijn klasse maar twee korte perioden kunnen toren. Dat waren de eerste tien minuten, waarin linksachter Kleingeld Excel siors flitsende start met een schitte rend schot, dat al even fraai gekeerd werd, kracht bijzette, en de periode tussen de 30e en 36e minuut. De opleving was te danken aan een prachtig doelpunt van Theo van Tole do, Na voorbereidend werk van Kwakkemaat en Libregts werkte de ex-Spartaan zich slim langs verdedi ger Onsman. waarna hij reserve-doel man Mud met een welgemikte schui ver kansloos liet, 10. Excelsior leek cr vleugeltjes door te krijgen en Cambuur kreeg het heel {moeilijk. Maar zes minuten later gooide een onoplettendheid van Wim Tetteroo alles in de war. Hij speelde terug op Bram Geilman, maar over zag daarbij de Friese linksbuiten Bau- di v. d. Heide. Deze tikte zijn ploeg beheerst naar 11. De klap kwam Excelsior niet meer te boven. „Een tweede goal had rust moeten brengen", voerde Bob Janse later aan. Excelsior kwam daar niet aan toe. Ongeconcentreerd en traag schoven de Rotterdammers elkaar de bat toe en dat was een kolfje naar de hand van het veel fellere Cambuur. De Friezen werden heer cn meester op het middenveld cn met uivallen, voor al via de snelle en beweeglijke Hoek stra, die niet zijn vaste bexvaker Bep van der Heijden deed wat hij wilde, was het veel gevaarlijker dan de thuisploeg. Bram Geilman, die voor rust geblesseerd was geraakt en die de strijd hinkend uitspeelde („Ik wilde r niet uitgaan"), kon echter overeind blijven. In de laatste minuten werd het voor de koelbloedig strijdende defensie van "imbuur, waarin ex-Spartaan Harry van Buuren uitstekend werk verricht te. nog even oppassen. Een schot van Aad den Butter moest door linksach ter Spindelaar van de doellijn worden gewerkt en korl daarop kreeg Theo van Toledo een unieke kans. Na een dieptepass van Aad den Butter drong hij tot vlak bij het vijandelijke doel door, passeerde doelman Mud, maar hij kon zich niet meer Inhouden en de bal liep over de achterlijn heen. 3000 toeschouwers waren er getuige van. Scheidsrechter was Koen Brouwer uit Vlaardingeh, die voor het eerst in zijn leven op Woudeslein in actie was. KLAZINAVEEN, maandag Hermes DVS heeft in liet duel met het on deraan staande Sportclub Drente de 1000 toeschouwers niet kunnen be wijzen een potentiële kandidaat voor de promotie te zijn. De op bouw van de aanvallen van de Sehicdamse ploeg verliep in een bij zonder traag tempo en in dc voor hoede ontbrak volledig het raffine ment om dc solide verdediging van Drente, waarin Hoogenbirk de uit blinker was, vaker dan één keer op de knieën te dwingen. Hennes DVS nivelleerde hiermede een achterstand van 10, doch vlak voor de rust nam de Drentse ploeg opnieuw een voorsprong, die niet meer werd afgestaan. Drente begon onmiddellijk met zeer levendig voetbal, waardoor de ver dediging van Hermes DVS werd ge test op snelheid en reactievermogen. In de tiende minuut leidde een mis verstand tussen doelman Spermon en aehterspeler Van Baarloe tot een kans voor Kracht, die daarvan dankbaar gebruik maakte: 10. De vroege achterstand haalde het rit me en maatgevoel uit het Schie- damse spel, Drente bleef sterker en vocht fanatiek voor een grotere voorsprong. Van Baarle, Langedijk, Van Niarop en Fiaes bouwden voor Spermon echter een gordel op, die de voorhoede van Drente voorlopig niet kon doorbreken. Hennes DVS kwam na 25 minuten naast Drente, toen Bakkes een goe de aanval met een fraai schot af rondde: 11. Een wisselend spelbeeld met kansen voor beide voorhoedes volgde en terwijl iedereen al dacht aan een 11 ruststand, bewees de terugge keerde 35-jarige Roosken zijn grote waarde voor de Drentse ploeg. Kansloos ging Spermon naar de be dreigde hoek; 2—1. In de tweede helft behield Drente het beste van het spel. Hermes DVS trachtte bij herhaling tevergeefs Kees van Kooten in schietpositie te brengen, maar Van Kooten kon deze keer geen vuist maken. Achterspe ler Hoogenbirk was een te groot struikelblok voor hem.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 4