vervroegd naar huis 'Verhuur lege panden zal worden iiii Ontvoering van Rus in Argentinië mislukt Is uw man ook zo'n onhandige 'kaaskerver Laat'm maar. Nederlander in Israël wegens spionage tot 5 jaar veroordeeld Prijzen 'Jonge Onderzoekers' uitgereikt Kleuter overleden na drinken giftige vloeistof Adviescentrum voor militairen in Ede Beeldj ever nield Philips verhoogt en verlaagt aantal prijzen SAMKALDEN ZEGT TOE: Demonstratie tegen de woningnood in Amsterdam Luns acht kans in vrede in Midden-Oosten kleiner worden Man sterft na ruzie aan hartverlamming „Archeoloog" iverkte voorde Arabieren dinsdag 31 maart 1970 -pag. 7 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag Ondanks het onverwacht hoge aantal buitenlandse bezoekers is het dit jaar tijdens de paasdagen op wegen en spoorwegen aanzienlijk minder druk geweest dan verleden jaar. Als gevolg van het slechte weer keerden veel toeristen al op Eerste Paasdag naar hun land terug. Bij de grenspost Bergh-Zevenaar verlieten zondag middag 700 auto's per uur ons land. Van Goede Vrijdag tot en met tweede paasdag brachten 540.000 buitenlanders een bezoek aan Nederland. Dat ie 10.000 meer dan verleden jaar, toen het weer aanzienlijk heter wa6. Volgers des kundigen was onder die 540.000 een groot aantal Duitsers dat naar ons land kwam om paasinkopen te doen. Sinds de revaluatie van de mark is dat voor een groot aantal artikelen weer aantrek kelijk geworden. In veel plaatsen in het westen van het land waren hotels en pensions goed bezet. Hier en daar moesten de plaatselijke WV's zelfs particuliere adres sen inschakelen. Behalve Duit sers kwamen veel Fransen en Seandinavieërs naar ons land. Opvallend was verder de grote toevloed van Turkse gastarbei ders uit Duitsland en van Ja panse toeristen die per auto Europa doorkruisten en hier hun paasdagen kwamen, door brengen, -V" CONSUL PARAGUAY VRl BUENOS AIRES, dinsdag:. Vier leden van con rcchts-nationallstlsche bewcjlns, onder wie een politle-in- apecteur, hebben gisteravond tever geefs getracht een Russische diplo maat in Buenos Aires, de hoofdstad V3tt Argentinië, tc ontvoeren. Zy zou den met déze ontvoering de kidnap ping van de consul van Paraguay, dlo zaterdag werd vrijgelaten, hebben willen weken. De vier mannen sleurden de Russi sche diplomaat, Joerd Piwowarow, in een auto toen lij het ambassadege bouw in Buenos Aires verbot. Op nel geschreeuw van omstanders snelden agenten toe, die het gebouw bewaak ten, omdat reeds vrijdag aangekon digd was, dat represailles tegen de Russen genomen zouden wonden. Eni ge agenten zetten de achtervolging in en arresteerde de ontvoerders, toen hun auto in botsing kwam met een te genligger. De Rus werd bij het onge luk licht gewond. De consul van Paraguay, Joaquin Walderpar Sanchez, werd zaterdag door zijn ontvoerders vrijgelaten, hoe wel de Argentijnse regering geweigerd had in te gaan op de eis tot vrijlating van twee gevangenen. Volgens de au toriteiten wilde één gevangene op zijn proces wachten, terwijl de andere voortvluchtig zou zijn. Het Argentijn se Bevrijdingsfront, verantwoordelijk voor de ontvoering van Sanchez, liet echter weten te geloven dat de gevan gene doodgemarteld was en kondigde aan hem te zullen wreken door de consul te doden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. n Schie- 6am is vrijdag de Hè-Jarige Mau- rits Oranjje overleden na het drin- ken van giftige vloeistof die gebruikt wordt voor het solderen. Het ongeluk gebeurde toen een loodgieter in de woning van de familie Oranje werk zaamheden verrichtte. Het kind zag kans ta drinken uit een busje giftige vloeistof voor het solderen, dat op de grond stond. Direct na het gebeurde werd het kind naar een ziekenhuis ge bracht, waar het in de loop van de avond is overleden. EDE. dBnsdng (ANP) Da Neder- ltndae vereniging van militaire amb tenaren beneden de rang van officier van de landmacht en luchtmacht heeft vn ttllb «MM n J.aljtn I - 4 O On ill Éde een advies- en informaüecen tnun ingericht waar zowel leden als niet-leden advies en informatie kun- nen krijgen over hun rechtspositie, belastingzaken, financiële zaken, ver- tekeringsaangelegenheden enz. BUSSüM, dinsdag (ANP) Een voorbijganger heeft in Bussum het beeldje van de kleine Johannes, dat In °e villawijk het Spiegel slaat ont hoofd aangetroffen. Het beeldje werd hier jaren geleden geplaatst als herinnering aan de schrijver Frederik vari Eeden die-in Bussum heeft gewoond en daar if overleden. Tot dusver Is van het hoofd van de dader geen spoor gevonden. „Zelfs gisteravond, toen iedereen weer naar huis moest, hebben we het niet moeilijk gehad", aldus de rijkspoli- tiecentrale (Porschegroep) in Drie bergen. De Utrechtse politie sprak van „eén gezellige drukte zonder fi levorming,, op het klaverblad Ou denrijn en de spoorwegen lieten weten dat dc bezetting van; de.-trei nen op beide paasdagen te wensen overliet. File? Op de rijbaan Den Haag—Utrecht van rijksweg 12 ontstonden aks gevolg van enkele botsingen op eerste paas dag tussen tien en elf uur ter hoogte van Woerden enkele files. Later kwam daardoor het verkeer zeven tien kilometer verderop bij Ouden rijn enige tijd vast te zitten. Om streeks één uur waren ook daar de moeilijkheden opgelost. Op de ochtend van tweede paasdag deden zich weer opstoppingen voor tussen Den Haag en Utrecht. Bij Oudenrijn vormde zich togen half twaalf een vier kilometer lange file. Gisteravond constateerde dc rijks politie een nog vrü grote trek van oost naar west, waardoor enkele malen files ontstonden op de trajec ten Arnhem-Utrecht en Utrecht- Amsterdam. Ongevallen Tijdens het paasweekeinde deden zich hier en daar slippartijen en botsin gen voor. Het aantal ongevallen met dodelijke afloop was naar verhou ding gering. De Keukenhof telde dit jaar tengevol ge van de geringe bloemenpracht maar 13.000 bezoekers, tegen 50.000 het afgelopen jaar. Schiphol was tijdens de paasdagen de grootste trekpleister met 178.000 bezoekers (verleden jaar 37.000). Madurodam kwem op de tweede plaats met 23.000 bezoekers (39.000). Daarna volgende de Scheveningse pier met 21.000 (35,000), het Rijksmuseum met 18.000 (18.000), Euromast met 14.000 (18.000), Avifauna met 12.000 (32.000) en Blijdorp met 11.500 (30.000). (Van onzè econ. réd.) EINDHOVEN, dinsdag Pbi lips-Nederland heeft een aantal artikelen in prijs verhoogd, ande re artikelen in prijs verlaagd. De prijswijzigingen hebben de goed keuring gekregen van het minis terie van economische zaken en zullen vandaag van kracht wor den. In prijs verhoogd zijn onder meer de volgende artikelen: scheerap- paraten) vari 73,96 naar 75,95) hoogtezon (van ƒ158 naar ƒ150), wasmachines van 649 naar ƒ667), Goedkoper zijn onder meer ge worden: een bandrecorder van 279 wordt nu 249 zwart/wit-televisie van ƒ595 wordt ƒ545 en de zwart/wit-televisie van 770 vor ƒ695. De kleurentelevisie, gloeilampen, haardroogapparaten en andere artike len zijn niet in prijs veranderd. In de Keukenhof was het dit jaar erg rustig. Alleen in de kassen stonden de bollen in bloei, zelfs daar nog niet eens allemaal. baar is dat bruikbare panden lange tijd leeg staan. Klandestiene bezettin gen zijn, aldus een verklaring van het bestuur, echter geen oplossing voor dit probleem en kunnen dan ook niet worden toegestaan. Het dagelijks be stuur verklaarde na een zaterdag in Amsterdam gehouden bijeenkomst, verheugd te zijn over de toezegging van burgemeester Samkalden om een onderzoek naar mogelijkheden voor een oplossing voor deze gevallen in te stellen. Volgens het dagelijks bestuur zal het gemeentebestuur zich actief moeten blijven opstellen en op korte termijn haar eigen daarvoor bruikbaar te maken leegstaande ruimten ter be schikking moeten stellen en proviso risch moeten Inrichten voor een tijde lijke huisvesting. AMSTERDAM, dinsdag. „Het eigenmachtig bezetten van ge bouwen kan onmogelijk worden toegelaten, Dat neemt rtiet weg dat wij het probleem van de woningnood heel érnstig: nemen. Er moet een voorlopige oplossing worden gevonden en daar doen wij ons best voor1'. Dat zei burgemeester Samkalden van Amsterdam zaterdagmiddag op Schiphol voor zijn vertrek naar de wereldtentoonstelling in Osaka naar aanleiding van de recente bezetting van. gemeentepanden door de actiegroep '70. De burgemeester zei dat zal worden nagegaan of er gemeente panden zijn, die voor langere tijd leeg staan. „Een gebouw, dat slechts enkele maanden leeg staat, acht ik voor tijdelijke be woning niet geschikt", zo zei hij. „Dan zou je na twee of drie maanden de bewoners weer op straat moeten zetten en als je ze eerst onderdak hebt gegeven, dan word je moreel in zekere zin ver antwoordelijk voor hen. Ik ben dus van mening dat alleen ge- meentepanden, die minstens een jaar niet zullen worden gebruikt- voor dit doel in aanmerking mo gen komen." „Wij hebben inderdaad af en toe lege panden en we hebben daarin wel atellermimte vrijgemaakt voor kun stenaars. Overigens zijn er vrijwel geen gebouwen zonder bestemming. Ik ben dus bang, dat er niet veel ge schikte panden voor de actiegroep te vinden zullen zijn". Bovendien was dc burgemeester van mening dat eerst de ellendigste gevallen moeten worden geholpen en dat waren volgens hem niet de de monstranten. „De mensen die je bij de demonstraties niet ziet, zijn juist de mensen met medische indicaties", zo zei hy, „en die moeten het eerst worden geholpen. Onze maatstaf van verdeling moet eerlijk en rechtvaardig worden gehouden. Wij zijn niet bang voor morele verplich tingen, maar wij kunnen geen mede werking geven aan het scheppen van een bevoorrechte categorie". De burgemeester durfde geen prog nose te doen over de beëindiging van de hoofdstedelijke woningnood en wees op de snelle flatbouw in de Bijl mermeer. Daar zijn de huren welis waar hoog, maar het zou onjuist zijn van bevoorrechting van de rijkere klasse te spreken. De Bijlmermeer is juist opgezet met als hoofddoel door stroming van Amsterdammers, die dat kunnen en willen betalen, uit oude huizen naar nieuwe flats met hogere huren, aldus burgemeester Samkal- den. Het dagelijks bestuur van het ge west Amsterdam van de Partij van de Arbeid is evenals de actiegroep '7(j van mening dat het in een tijd van schrijnende woningellende, die bij voorbeeld uit wanhoopsdaden als klandestiene bezettingen, onaanvaard- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag. - Vier tot vijfhonderd personen hebben, zaterdagmiddag in Am sterdam deelgenomen aan een tweeëneenhalf uur durende de monstratieve mars tegen de wo ningnood, georganiseerd door, Oranje Vrijstaat. De route voerde langs een aantal leegstaande wo ningen en kantoorpanden, waar van er vijf terloops werden ge-i kraakt. -,..p.e demonstratie, dc om tw«e uur op „dé* Dam begon, ging over de N.Z. Voorburgwal, Singel, Herengracht, Vijzelstraat.Reguliersbreestraat, Rembrandtplein, Utrechtsestraat, Fre- deriksplein, Weteringschans, Marni- straat en Rozengracht naar de Dam straat en de St. Antoniesbreestraat. In de Den Texstraat, op de Wete ringschans en dc Rozengracht werden drie percelen gekraakt, onder het roe pen van „Redt een pandje, bezet een •pandje."' Steeds wanneer dat gelukt was,-trok de stoet verder. De demonstratie eindigde met het kraken van twee panden in de St. An toniesbreestraat, nadat kort tevoren de beheerder van de English Book shop in de Damstraat, die verbouwd wordt, op het nippertje had voorko men, dat ook de deuren van zijn win kel werden verbroken. De politie hield zich tijdens de tocht, die vaak over drukke ver keerspunten leidde, voornamelijk af zijdig. Alleen de toegangen tot de Leidsestraat, de Herengracht bij de ambtswoning van burgemeester Sam kalden en de Raadhuisstraat sloot zij af, toen de demonstranten daar ver schenen. Tenslotte dreef zij in de St. Anto niesbreestraat een groep uiteen, onge veer een half uur nadat daar de twee panden waren gekraakt. Enkele jongeren gooiden daarbij stenen naar de politie, waarna een de- monstrant werd sangehouden die later werd vrijgelaten. Het Kabouter Pers bureau (KPB) deelt in een bericht mee dat zij zich van deze jongeren die niet tot de vreedzaam opererende ka bouters van Oranje Vrijstaat behoren, distantieert omdat Oranje Vrijstaat onder de door haar uitgeroepen „80- jarige bevrijdingsoorlog" slechts een mentale oorlog verstaat. SCHIPHOL, dinsdag (ANP). Mi nister Luns is op eerste paasdag op Schiphol teruggekeerd van zijn reis van acht dagen naar Libanon, Jordanië en de Verenigde Arabische Republiek. BU zlin aankomst uit Cairo verte'de minister Lunst „Ik hoopte een hoop volle situatie aan te treffen, maar het is me gebleken dat de situatie niet zo hoopvoi is.als ik verwachtte". "De "'Nederlandse bewindsman heeft in de'drie landen ontmoetingen gehad met de regeringshoofden en enige mi nisters. Hij heeft ongeveer een uur gesproken met het Egyptische staats hoofd, president Wasser. Minister Luns vond het geen hoop vol teken, dat de afgevaardigden van de VN, Gunnar Jarring, naar zijn am- bassadcurspost in Moskou is terugge- keerd/iDe mogelijkheid van een vreed zame oplossing achtte de bewindsman kleiner .dan bij zij-ri bezoek van ruim anderhalf jaar geleden. De. binnen landse situatie in Libanon en Jorda nië verontrustte de minister eveneens. Hij zal.van zijn bevindingen rapport uitbrengen aan zijn collega Abba Eban van Israël en aan de secretaris-gene raal van de VN, Oe Thant, tegen wel ke procedure de drie landen geen be zwaar hadden. Minister Luns besloot: „Ik ben geen optimist, voor wat be treft het uitvoeren van de resolutie en het contact tussen de beide partijen". ETTEN/LEÜR. dinsdag (ANP). Na een vechtpartij is de 64-jarige in woner van Breda A. van Heerde aan een hartaanval overleden. Volgens ge tuigenverklaringen ging de man in een café in Etten-Leur de 27-jarige C.T. uit deze plaats met een bierglas te lijf, zonder dat daartoe aanleiding zou hebben bestaan. T. kreeg het glas in zijn gezicht; hij duwde de man van zich af, die het evenwicht verloor en op de grond viel. Uit de sectie bleek, dat de bejaarde man weliswaar letsel aan het hoofd had opgelopen, maar dat dit niet de dood kon hebben veroorzaakt Wel constateerde men een hartgebrek. T. moest in hetziekenhuis worden be handeld voor de snijwonden die hij-in het gezicht had opgelopen. (ADVERTENTIE) Erg veel vrouwen vinden het naar als hun man naar de keuken gaat - om zelf een reep „kaas uit *fcvuistje" te snijden. Want als ze de volgende morgen boterhammen klaar willen maken, zit d'r een pracht van een „bocht" in de kaas. „Hè, kun je nou niet recht snijden,Henk?" Nee, dat zal Henk nooit en nimmer leren. Lè&t 'm nou maar. De oplossing is eenvoudig:, koop een extra stuk kaas'voor Henk z'n reepjes. En waarom neem je nou net het verkéérde stuk kaas, Henk?" Ja, dan houdt alles op. TEL AVIV, dinsdag (Reuter) -De 61-jarige Nederland W. R. is in Israël tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens po ging tot spionage voor Arabische landen. De rechtbank heeft aan bevolen R. na het uitzitten van zijn straf uit het land te zetten. Het proces werd enkele weken geleden gehouden, maar publika- tie erover was om veiligheidsre denen verboden. R. werd in september vorig jaar gearresteerd toen hij utt Parijs aan kwam op het vliegveld Lydda. Vol gens officier van justitie mevrouw Victoria Cohen had R. tevoren con tact gelegd met agenten in een aantal Arabische landen. Zij hadden hem ver zocht enkele opdrachten in Israël uit te voeren die de veiligheid van het land ernstig in gevaar zouden hebben gebracht, aldus mevrouw Cohen. R. zegt archeoloog te zijn en naar Israël te zijn gekomep om. in verband met de archeologie enkele Israëli's te ontmoeten. Hl] heeft de rechtbank voorts gezegd uitgever van een aantal dagbladen te zijn en zichzelf te be schouwen als wereldburger. Hij zegt in een aantal landen te hebben ge woond, in Zuld-Amerlka als mijnwer ker te hebben gewerkt en elders op banken en musea. Ook beweert hij zeven talen te spreken en vier maal te zijn getrouwd. Mevrouw Cohen noemde hem „een wereldburger en internationaal avon turier". Daarom zouden de Arabieren hem onder het mom van archeoloog ais agent hebben gekozen. In zijn vonnis zei de rechtbank: „avonturiers van het soort van de be schuldigde zouden moeten worden af geschrikt om naar Israël te komen voor spionage. Wij leggen slechts een straf van vijf jaar op uit consideratie met de leeftijd van de beschuldigde, zijn sle.'hte gezondheid en omdat hij al bij zijn aankomst op het vliegveld van Lydda werd gearresteerd, voordat hij zijn opzet kor» uitvoeren". De Nederlandse consul was bij het proces dat achter gesloten deuren werd gevoerd-als waarnemer aanwe zig. „Praat mij niet van die man. W« heb ber» de grootste last met hem gehad. Het verbaast mij niet te horen dat bij bij een spionagezaak betrokken is", aldus een Haags familielid van de in Israël veroordeelde R. zij zegt: „Wilhelm is een verre neef van mijn man. Wij hadden nooit veel contact met hem en ztfn jonge Argentijnse vrouw, hoewel zij jaren bij ons In de straat hebben ge- voond". „Wilhelm liet altijd de rekeningen van al zijn bestellingen en dat waren cv erg veel, naar ons adres sturen. Wij hebben deze rekeningen altijd direct doorgestuurd. Drie jaar geleden was hy plotseling verdwenen met zijn vrouw en kind". AMSTERDAM, dinsdag (ANP). Een door de Vara beschikbaar gestel de pr(Js van 500 heeft de jury Van de stichting „De Jonge onderzoekers" toegekend aan de 17-jarige Guus.v. d* Burgt uit Eindhoven, wie deze eerefe prUs zaterdag In het RAI-congrescen- trum In Amsterdam werd overhan digd. Hij kreeg deze beloning voor zijn onderzoek óat erop is gericht een ap paraat te construeren, dat snel en met een redelijke nauwkeurigheid de op pervlakte van grillig gevormde platte vlakken kan bepalen. Het meten ge beurt met een lichtstraal, zodat het materiaal niet beschadigd kan' wor den. De tweede prijs, ƒ300, ging.naar de 19-jarige Aat Plugge, de even. oude Hans Payens en öe 17-jarige Genit- Jars Schultz uit Den Haag, die gezn- menlijk een onderzoek instelden naar de aansluiting van leerprogramma's van Havo- en Mavo-scholen. Zij kre gen tevens een vierde gedeelte van de Steringa Idzerdaprys (ƒ500), die zij moeten delen met de 18-jarige Hans v. d. B'ggelaer uit St, Michehsgestel voor zijn beveiliging van modelspoor banen, de 18-jarige Gerrit Jansen en de even oude Rob Piederiet uit Eind hoven. die samen een geprogrammeer de besturing van een model hijskraan ontwierpen, en de 17-jarige Gerrit Ary Slavenburg uit Enschede, die een ontwerp van een digitale computer In zond, De derde prijs van 100 ging naar de »3-jarLge Egge Knol uit Groningen, die een studie maakte van de schelpen op Terschelling. Een reis met verblijf naar CERN, het Europese kernonderzoekcerrtrum In Genève, verdienden de. 16-jarige Peter Paul Hartlnga Verschure en zijn leeftijdgenoot Bob Schmltz uit'. Am sterdam met hun meteorologische waarnemingen In de periode 1985—70. Tenslotte waren er nog drie aan moedigingsprijzen van 50,-,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 3