Ems 'En nu wil ik de wereldcup Milaan verlost van hossende en dronken menigte 14']: 9 9 Rustig avondje in Glasgow Ernst Happel ziet niet op tegen duels met kampioen Zuid-Amerika Feijenoord en Ajax in volgend toernooi pagina 15 vrijdag 8 mei 1970 „We zuilen ze laten rennen",had manager Jock Stein van Celtic gezegd aan de vooravond van de Europacupfinale. Het zou een grote jacht worden. Hugh Taylor van de Daily Record weet thans wel beter. Hij zal moeite genoeg hebben zijn lezerspubliek uit te leggen waarom zijn voorspelling dat Celtic zonder twijfel de Cup zou winnen niet is uitgekomen. GLASGOW, vrtfdag CANP) Glasgow is in rouw gedompeld. De inwoners van de Schotse stad, die zich er doorgaans op beroemen supporter te zijn van Celtic, verbeten de nederlaag- van liun club in een star stilzwijgen. De politie van Glasgow had woensdagavond tijdens de wedstrijd zo goed als niets om handen, en dat terwijl toch eenderde van de pubs een uur en een kwartier langer open bleven dan normaal, om fans de gelegenheid te geve» de gehele wedstrijd op de televisie te volgen. Een speciaal op de been gebrachte politiemacht, die eventuele moeilijkheden hij winst van Celtic het hoofd moest bieden, bleef werkloos. „Het was een van dc meest rustige avonden die wc hier hebben meegemaakt", zei een zegsman van de politie. Nog een uitspraak van politiezijde: „Ik heb nog nimmer zo weinig mensen in het centrum van dc stad gezien." Feijenoord—Celtic 2—1 (1—1) door DICK VAN DEN POLDER MILAAN, vrijdag. De rust in Milaan is weergekeerd, de orde is hersteld. De Piazza Del Duomo, het in luttele tijd bijna legendarisch geworden centrale domplein van Milaan, is bevrijd van de duizenden Nederlandse en. Schotse voetbalfanatici. De duiven, die woensdag nerveus en onwennig hadden rondgefladderd, nemen weer brutaal plaats op de handen van vriendelijke toeristen. Lege bier- en whisky- flessen, kranten en vaandels zijn opgeruimd, het verkeer baant zich weer gemakkelijk een weg over de brede straten en het indrukwek kende monument van Vittorio Emanuelle II is verlost van zingende hossende, gillende en. niet le vergeten dronken supporters. Woensdag 6 mei 1970. Het stat'.gc „Ccntro" van Milaan was voor en na de strijd in een onherkenbare war boe! veranderd. Feijenoords magn.fbkr voor velen ontroerende greep naar de Euopese macht werd tol d ?p. zeer diep in de «acht gevierd. Oncsscbr."'- lïjke tonelen speelden z cb a! op d.' Piazza Del Duomo en de aangrenzen de Gallerja Vittoria Emanuele II 1"> de middaguren hadden Hollanders en Schotten elkaar qua volume aardig in evenwicht gehouden, maa-r nu was het al roodwit wat de klok 9losg. Het roodwit van Feijenoord. Sup porters jubelden harts, och iel ijk. schreeuwden het uit. zo ver de stem banden het althans toelieten. Er werd gehost, gedanst, gezongen Toch was het na tweeën. N.et iedereen zat; kans zich op de been te houden. Voor sommigen waren de spanningen, de moeheid en het drankgebruik te veel geworden. Zij lieten zich ter plaatse onderuitzakken en verzonken in een diepe, ongetwijfeld schone slaap. Op het Domplein brandde vuur. Hollan ders groepten er baldadig omheen Een supporter liep als verdwaasd rond. Een arm omhoog en twee v.n- gers veelzeggend gespreid in Ce V van Victorie. De politie zag het allemaal glimlacbchd aan. Niel gezien Een Feij en oord-supporter heeft hel feest niet meegemaakt, heeft zelfs het geheoi tie finale niet gezien. Een 22-jarige jongeman uit Zeeland kreeg woensdagochtend de teleurstelling var. zijn leven te incasseren loen hij bij aankomst op het imposante station uitgleed. Het gevolg, een lichte hersenschudding en een tweedaags verblijf in een hospitaal. Een ongeluk in de Via Broietfa heeft een schaduw over deze 15e Eu ropa cup geworpen. Een dronken Schotse supporter raakte woensdag middag onder een tram. In zorgwek kende toestand werd hij naar een ziekenhuis vervoerd. Gisteren meldde een Italiaanse krant dat de Brit aan zijn verwondingen was overleden. - Wat het drinken betreft deden de Schotten en Nederlanders weinig voor elkaar onder. De Nederlandse consul- generaal J. M. Der vers in Milaan: „De whisky kost hier raioider dan in Schotland. De Schotten hebben zich een breuk gezopen". Veel werk was er niet te doen. Con sul-generaal Dervers „Het Is vrij rustig geweest. Ik denk dat we onge veer vijftig mensen heb.ben geholpen, eh dat is op een totaal van 22 a 23 duizend Nederlandiers een weg te cij feren percentage. Ze kwamen met alle mogelijke problemen bij ons. Som migen hadden geen geld meer, an deren waren hun bagage kwijt, weer anderen hadden hun paspoort ver loren en ga zo maar door. Zij, die zon der geld zaten, hebben we vla het ANWB-kantoor bij de Zwltseirs-Ita- liaanso grens, waarmee we'zeer regel matig contact hebben, een lening ver strekt. En de mensen zonder paspoort hebben we aan een reisdocument ge holpen. Er waren ook moeilijke gevallen. Een mooi voorbeeld zijn tsvee mensen, die niet meer wisten in welk hotel ze logeerden. In dat hotel hadden ze hun bagage, met paspoorten en al. achter gelaten. Gezamenlijk zijn we de hele dag en een «jroot doel van de nachf aan :s". ro.ken «ow.eït". 0":L;u r-:en was een deel van hei 'm:n: \r al br zonnen mei de te. uj: 2 s naar vertrouwde bodem. De v.sr exira treinen vertrokken in de vroege donderdagochtend. Gisteren namiddag ariveerden ze in Rotter dam. Ook op het vliegveld Linate liep alles naar wans. De vertragingen d:e waren ontstaan liepen tot hoogstens een half uur c Mmdar roo ic'eu. .g evenwel wa» de s uial.e op .V* aans tweede vf -gvelc. Malpensa. Tot gisteravond laat heersten daar chaotische toestanden. De Italiaanse autoriteiten hadden bij herhaling verzekand dat alles soepel zou verlopen, maar ze vergisten zich schromelijk. Er ontstonden enorme vertragingen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, vrijdag. Feijenoord gaat zich binnenkort beraden over dc vraag of het als winnaar van dc Europa Cup ge bruik zal maken vau het recht om tegen de kampioen van Zuld- Amerika tc gaan strijden om de j ter continentale beker. Omdat de wedstrijden tussen de Europese cn de Zuidameri- kaanse kampioen de laatste jaren herhaaldelijk ontaard zijn in.' veldslagen, bestaan er zowel bij dc leiding van de stadionclub als bij de spelers ernstige bcdenkin- gen tegen deze cupduels die ge woonlijk in september en oktober worden gehouden. Trainer Ernst Happel echter ziel er niet tegen op. „Ach, die vechtpartijtjes horen er tegen woordig bij. Omdat AC Milan het vorig jaar eerst thuis speelde, zullen wij eerst naar Zuid-Ame rika moeten. Dat kan. gunstig zijn. Als de Zuïdamerikanen-nog naar hun tegenstander toe moe- ten, houden zc zich op eigen veld wel rustig." i/vv.:1 Feijenoord heeft via de 'Farij.se matchmaker Julius Dckratayk van dc Braziliaanse voetbalbond een uitnodiging gekregen om lu dc. ecste helft van juni een tour nee tc maken door Zuid-Amerika. .';i: De Rotterdamse stadionclub heeft de uitnodiging nog niet gcaccep- teerd, omdat het zeer waarschijn lijk is dal cr nog meer aanlokke- lijke aanbiedingen zullen komen./ - Een historisch moment. Vier minuten voor het verstrijken van de verlenging is een tikje van Ove Ki-ndvatl voldoende om Feijenoord de Europa Cup tf beïorgen. Celtic is verslagen. MILAAN, vrijdag Wim van Hanegem, de verschrikke lijke, drukte hem zielsgelukkig tegen dc brede, bezwete, borst, Coen Moulijn, tot tranen toe geroerd, viel hem als een kind om de hals als de Feijenoorders het voor het zeggen hadden, zon er in Rotterdam een standbeeld worden onge richt voor Ernst Happel. Zonder uitzondering wezen de gloednieuwe Europa Cuphouders woensdagavond in het van vreugde en opwinding zinderende San Siro-stadion de 46-jarige Oostenrijker, zelf eens een groot voetballer, aan als de mail die ben de overtuiging had bijgebracht dat zij tot de sterksteri van Europa behoorden, dat de „goden van Glasgow", zoals de spelers van Celtic in de Britse pers waren genoemd, ook maar doodgewone voetballers waren en dat het veroveren van de Europa Cup voor Feijenoord geen onbereikbaar ideaal was. Coen Moulijn, van nature een beetje zwaar op de hand, wilde er achteraf best voor uitkomen, dat hij nauwelijks in het wonder had geloofd, dat hij Feijenoord niet meer dan dertig, hooguit veertig procent kans, had gege ven. Maar tijdens de wedstrijd was ook bij hem snel het besef gegroeid, dat Happel weer gelijk had gehad en dat de Schotten helemaal niet zo geweldig en zo onoverwinnelijk waren als zo vaak was voorgesteld. Wim van Hanegem; „Alles wat die Happel dit jaar heeft beweerd is uit gekomen. De wedstrijden tegen AC Milan, Vorwënts, Legia en Celtic zijn precies zo gegaan als hij had voor spéld. Deze man heeft zoveel'verstand van voetbal dat ik een blind vertrou wen jn hem heb gekregen. Geloof me, had hij ons steeds voorgehouden: die Schotten zijn zo goed niet. Als Oos tenrijk in Wenen van Schotland kan winnen, dan kan Feijenoord ook Celtic pakken. Het is ongelooflijk wat een overtuiging er van deze man uitgaat. Als je het veld opstapt, heeft hij je zo ver gebracht, dat je denkt: mij kan niets meer gebeuren. Toen ik 's mid dags op bed lag, zei ik tegen Lase- roms: Theo, ik geloof dat we het niet redden. We gaan er met 30 in. Meat 's avondls was ik dat gevoel helemaal kwijt. Na een hall uur was ik er van overtuigd dat de cup ons niet kon ont gaan. Die Schotten speelden zonder Intelligentie, zonder raffinement. Ze voetbalden meer met hun benen dan met hun hersens en dat was precies wat Happel had gezegd.* Ernst Happel kent de kracht van het woord en hij maakt er veelvuldig gebruik van. Soms lijken zijn uitspre ken wat al te gedurfd en dan maakt men hem uit voor een bluffer. Happel trekt er zich niet veel van aan. „Het interesseert mé niets wat de journalis ten en de andere mensen van me den ken, Het enige wat voor raij belang rijk is dat de jongens in me geloven. Ik had ze er ditmaal voor gewaar schuwd dat er bepaalde hoogtepunten ïri het spel van de Schotten zouden voorkomen. Dan loop je cte kans onder de voet gelopen te worden. Maar hel Schotse spel kent ook vele dieptepun ten en dan moesten we proberen toe le slafn. Ik vind dat Celtic tegen ons erg primitief heeft gespeeld. Steeds maar volgens hetzelfde patroon. Breed-lang, breed-lang, breed-lang en iedere bar werd snel gespeeld. Van mij hoeft dat niet. Ik houd van afwis seling. Het gaat er om dat de bal op het juiste moment snel gespeeld wordt en op dat moment moet je wachten en loeren." De spelopvatting van Feijenoord bleek woensdagavond veel efficiënter dan die van Celtic. Jock Stein, de ma nager van. Celtic, was er van uitge gaan, dat hij Feijenoord met een hoog tempo murw zou kunnen spelen en dat zijn snelle vleugelspelers Jimmy Johnstone (geschatte marktwaarde: ruim 2 miljoen gulden) en John Hug hes de Rotterdamse verdediging aan de flanken zouden opensplijten en op- róllen. „We zullen de Feijenoorders la ten lopen en achternazitten tot ze er bij neervallen," had hij tegen de Schotse pers verklaard. Voor Hugh Taylor van de Dally Record uit Glasgow was dat aanleiding geweest om te schrijven dat de kansen van Feijenoord zo dun waren als een sliert spaghetti. De Schotten kwamen er echter al snel achter, dat ze zich deerlijk vergist hadden. Romeljn en Van Dulvenbode lieten zich helemaal niet wegspelen door „De vlo" (Johnstone) en door Yogi-de-beer (Hughes) en in het cen trum ondervonden Wallace en Lennox dat het duo Israel-Laseroms zo hard FEIJENOORD: Fictcrs Graaf land, Romeljn (Haak), Israel, La- seroms, Van Dulvenbode, Jansen, Hasil, Van Haneeem, Wery, Kïudvall, Moulijn. CELTIC; Williams, Hay, Mc Neil, Brogan, Gemmet, Murdoch, Auld (Conclly, Johnstone, Walla ce, Lennox, Hughes. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, vrijdag. Nu Feijenoord de Europa Cup heeft gewonnen cn het vrijwel zeker is dat Ajax kampioen wordt, zal Nederland het volgende seizoen met twee deelnemers in het Eu ropees toernooi van landskam pioenen zijn vertegenwoordigd, indien een oneven aantal deelne mers inschrijft zal Feijenoord vrijgesteld worden voor dc eerste ronde. en betrouwbaar was als hel hitte schild van een Apollo-capsule. Toch moeten de overmoedige Schol len even in hun overtuiging zijn ge sterkt, dat zij de zo heftig tegenspar- tetende - Hollanders wol kléin zouden krijgen. Dat was in die 29ste minuut, toen linksachter Gommell na een du bieuze beslissing van Lo Beilo (Van Hanegem: „Ik maakte helemaal goon overtreding. Lennox pakte mij bij m'n shirtje vast") de bal met een yer- schikkolïjke- vaart achter de onzeker gestart Pieters Graafland joeg. ,',Wat een goal, wat een goal." jubelde een hysterische Schotse journalist, terwijl Gemmell zich in evn hemelse gelukza ligheid in dé armen van zijn ploog makkers stortte. Nog geen minuut la ter echter was het al weer gelijk en dat was dan een van de weinige keren dat Feijenoord op deze onvergetelijke avond het geluk op zijn hand had. Ri- nus Israel kopte via de binnenkant van de ronde paal raak. Was het een vierkante paal geweest, dan zou de bal misschien uit het doel zijn geketst. In één minuut dus van 00 op 1 1, Ogenschijnlijk was er niets \reran- derd, maar de werkelijkheid was an ders. De Schotten beseften dat zij zichzelf hadden overschat en dat clit Feijenoord veel meer kwaliteit had dan ze voor mogelijk hadden gehou den. Hoe Bobby Murdoch, „dc dyna mo" en Bertie Auld, „de generaal", zich ook afbeulden, ze werden hoe langer hoe vaker voor aap gezet door* Wim Jansen, de man met de drie lon gen, door Wim van Hanegem, de on vergelijkbare en door de sierlijke sti list FranzHasil, wiens Europa Cup wedstrijden een hoofdstuk apart vor men. Franz Hasil, bij Schalke '04 min of meer uitgerangeerd, heeft het moeilijk gehad bij Feijenoord. Niet in het minst door de Spartaanse aanpak van Ernst Happel, die koste wat het kost de schijn wilde vermijden dat zijn landgenoot een streepje bij hem voor had. Over de kwaliteit van Hasil heeft nooit misverstand bestaan, maar zijn zeer matige conditie en zijn gemak zucht leken hem altijd parten te zul len blijven spelen. Ernst Happel is er echter in geslaagd om zowel het een als het ander te verbeteren, zoals Fran? Hasil woensdagavond' speelde was hij een absolute topspeler. Has pel:-„Die luiheid is er nu voor tachtig procent uit. Franz begint langzaam maar zeker de goede instelling te krij gen. Dc laatste maanden laat ik hem opzettelijk met Rinus Israel op een kamer slapen. Van diens instelling gaat een stimulerende uitwerking uit". Franz Hasil was tegen Celtic eens te meer Feijenoords beste schutter. In de eerste helft, noodzaakte hij doelman Williams tot: een prachtige safe, vlak na de rust knalde hij keihard tegen de rechter paal en in de verlenging joeg hij de bal nog eens tegen de onder kant van de lat. Drie doelpunten „We hadden zeker met drie doel punten' verschil moeten winnen", con- cludeerde Ernst Happel, toen de hel den waren gefêteerd en zo was het ook. In de tweede 45 minuten werd Celtic op dezelfde wijze dol gespeeld als destijds AC Milan. Routiniers als McNeill en Murdoch duizelde het voor de ogen en de als een wonderkind af geschilderde Jimmy Johnstone werd door het vlekkeloos spelende duo Van Duivenbode—Jansen en door de over al hulp biedende Van Hanegem gede gradeerd Lot een dilettant. De 25.000 Nederlanders op de tribu nes voelden dat een droom werkelijk heid ging worden, inaar hoe lang moes ten zij nog op dat ene bevrijdende doel punt wachten. De volijverige KincivaH sneed als een snijbrander door de ont redderde Schotse defensie en ook Wcry en Moulijn bezorgden hun te genstanders hoe langer hoe meer pro blemen. maar Vrouwe Forluna en nog wat andere mysterieuze krachten hiel den Celtic op de been. En bijna was het in die eerste se conden van de verlenging nog fout ge gaan ook met Feijenoord. Een moment van onoplettendheid van Van Duiven- bode en Laseroms, gaf Hughes de ge legenheid om alleen op FG af te stor men. Doorgaans zijn Britse professio nals meedogenloos in het afstraffen van zulke fouten, doch Hughes zag geen kans dc bal langs PG te krijgen. Het bieek de laatste stuiptrekking van Celtic tc zijn geweest. In de 116c mi nuut gebeurde dan eindelijk waar miljoenen Nederlanders en Zweden op hadden zitten wachten. Billy McNeill, al eerder door kramp geveld, struikel de bij een dieptepass van Rinus Israel over zijn eigen benen en greep in wanhoop met beide banden naar de bal. Gelukkig voor Feijenoord lieten Kindvall en Lo Bello het niet op een strafschop aankomen. De Zweed wipte de bal over Williams heen in het doel en werd vervolgens op de schouders van zijn ploeggenoten naar de mid dencirkel gedragen. Feijenoord had do Europa Cup vast in handen. „En nu de wereldcup nog", blutte Ernst Happel. Coen Moulijn, wild van vreugde, springt tramer Ernst Happel om de hals. De Europa Cup is voor Feijenoord.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 4