Treffer van zwak Heracles schudde Excelsior wakker GO AHEAD KON STERK SPARTA NIET BIJBENEN Gosens laat geen puinhoop achter ZON TEMPERDE OPTIMISME kralingse Sensatie en drama in door Van Veen besliste wedstrijd PLOEG NA ZEGE (3-1) OP DREMPEL VAN DE EREDIVISIE ALTüN RAAK! TET" 00S.I E Ml rohof I 4\>v. 4 SSEH Hazebroek uit veld gestuurd Voorverkoop Excelsior—Elin k wij k start morgen Ook Eurosport door DBGC verslagen, 2-3 Gerard Bergkolz naar Racing White Het eerste doelpunt van Excelsior Jn wording. De hier voorover vallen de Theo van Toledo is gestrand op doelman Steunenberg, maar Thijs Kwakkernaat zal de bal in het doel schuiven. IbssllS ji 8 la u Heracles—Excelsior 1—3 (1—1) door HANS REISMANN ALMELO, maandag Het feest moest worden uitgesteld, maar niemand was er rouwig om. Even was er hij de spelers van Excelsior na de overtuigende zege op Heracles (13) nog hoop geweest. In de kleedkamer wachtte men gespannen op het resultaat van Hel mond SportBlauw Wit. Volgens de b:-.'. 'ri a-. de ::l and vijf minuten voor tijd 00. „Misschien douwt Helmond Sport er nog wel een in," sprak Thijs Kwakkemaat hoopvol. Toen kwam het bericht dal het 0—0 was geb.'even. Excelsior incas seerde de mededeling zonder een spoor van teleurstelling. De vreug de over de eigen prestatie was niet meer te bederven. Bob Jansen en zijn mannen beseften dat ze volgende week op Woudestein definitief kunnen toeslaan. Voor de stap naar de eredivisie is een gelijkspel te gen Elinkwijk voldoende en met die geruststellende gedachte ver dwenen de spelers intens gelukkig onder de douche. Excelsior heeft het „karwei" in Al melo geroutineerd geklaard, maar eer het zover was hebben de weinige Rot terdammers onder de 2000 toeschou wers nog een uiterst hachelijk moment moeten doorstaan. Want Heracles, dat mede door de 11 in Rotterdam be paald gevreesd werd, nam in de 25e minuut de leiding. Door menig K ra tings hoofd spookte weer het beeld van de uitwedstrijd tegen Helmond Sport van twee weekjes terug (2—0 neder laag j. Zou het dan toch mislukken? Zou Excelsior in het zicht van de haven alsnog stranden? De realiteit was anders. De Rotter damse équipe raakte in het geheel niet onzeker. V,an het doelpunt bleek zelfs een stimulerende werking uit. te gaan. Excelsior besefte dat het de zaken ste viger diende aan te pakken. Het resul taat was er naar. Kwakkernaat schoot zijn ploeg langszij en in de tweede helft brachten weer Kwakkernaat en Theo .van Toledo de Kralingers in veilige ha ven (1—3). „Misschien is dat tegendoelpunt wel onze redding geweest"', opperde de aan voerder Thijs Libregts uitblazend in dc bloedhete kleedkamer. „We hadden ons in het begin door Heracles in slaap la ten sussen." En een uiterlijk doodkalme trainer Rob Janse voegde er aan toe: „Voor de goal was 't een slaapverwek kende vertoning, na dat doelpunt was Excelsior als herboren. Toen bleek ook dat we mentaal bijzonder sterk zyn." Ongetwijfeld zou Excelsior al snel op rozen hebben gezeten als een kopbal van Theo van Toledo in de tweede mi nuut niet een centimetertje of wat langs de buitenkant van de Heracles- paal was verdwenen. De Kralingers konden nu maar moeilijk de inspiratie aan de dag leggen, die van een promo- vendus-in-spe mocht worden verwacht en voor de matte houding moesten ze m de 25e minuut tol betalen. Bram Geilman, die deze week nog te horen krijgt wat de bedoelingen van Feijen- oord zfln, kon een schot van Bronkers niet onder controle krygen, Morsink P'&atste de bal terug voor het doel cn Vlsaia kon ongehinderd inschieten, 1—0. Het doelpunt schudde Excelsior wak- V'jf minuten later was het al weer gelijk. Thijs Libregts onderschepte op rechts een onzuivere pass en schoof de bal-door naar Theo van Toledo. Excel siors topscorer passeerde twee man op een vierkante meter, maar strandde op doelman Steunenberg. De bal sprong evenwel voor dc voeten van Thijs Kwakkernaat, die koelbloedig raak schoot, 11. In de tweede helft bleek Excelsior alle loomheid van zich hebben afge schud en in een tijdsbestek van vier minuten werd de strijd beslist. Nadat scheidsrechter Leo van der Kroft, die zeker niet zijn beste wedstrijd floot, ge weigerd had een unfaire charge van Krol ten opzichte van Kwakkernaat met een strafschop te bestraffen, haal de Thijs Kwakkernaat andermaal uit. Hij deed dat opnieuw na voorbereidend werk van Libregts en Van Toledo (1—2). Er waren zes minuten gespeeld en vier minuten later stond het 13. Theo van Toledo ontweek na een pass van Rob de Boom behendig een forse tackle van aanvoerder Nieuwenhuls, waardoor hy praktisch vanaf de middenlijn al leen op doelman Steunenberg kon af rennen, Heracles' laatste man had nog redding kunnen brengen, maar hij greep zo zwak In, dM Van Toledo hem kon passeren. Hierna viel Hera. de nieuwe club van Rlnus Cosetu, wtfedig door de mand. Vooral in verdedigend opzicht tekende de zwakte van de Almeloërs zich steeds duidelijker af. In de ooste lijke ploeg konden alleen Morsink cn linksbuiten Hulshorst een voldoende halen, maar getweeën konden zij het toch ook niet redden. De Kralingers, van wie in het bij zonder centrale verdediger Wlm Tetté- roo zich onderscheidde, geloofden het de laatste periode wel. Zij beperkten er zich toe de voorsprong te consoli deren eii ze rieden dat op een wijze, die alle respect afdwong. Het doelsolda ten opzichte van Blauw Wit had nog gunstiger kunnen worden, als Leo van der Kroft een treffer van Jan Klein geld niet ten onrechte wegens gevaar lijk spel had afgekeurd. Met betrekking tot dat laatste zei Evert Theunissen, Heracles' scheidende oefenmeester en de nieuwe man van FSC, zelfs: „Het was Excelsiors enig goeie goal. De overige ontstonden door verdedigingsfouten van ons, We heb ben Excelsior de zege cadeau gegeven." Ook Bob Janse gaf te kennen dat het met de instelling van de tegenstander mis was geweest. „Als die jongens alle maal het karakter van Morsink zouden hebben, dan zou Heracles er heel wat beter voorstaan. Die jongen stond ge woon te huilen van ellende." Kort na afloop van de strijd rinkel de In de bestuurskamer van Heracles de telefoon. Mr. J. C. Duchemin, se cretaris van de Raad voor de Lichame lijke Opvoeding, vroeg naar Excelsior's praeses Heng Zon. „Namens het Rot terdamse gemeentebestuur gelukge wenst met de promotie", klonk "het aan de andere kant van de ljjn. Een tikje voorbarig, maar Henk Zon kon er even zo goed hartelijk om lachen. ROTTERDAM, maandag, Hans Hazebroek heeft zaterdagmiddag in de wedstrijd tussen de B-elftallen van SVV cn NAC een merkwaardige rol gespeeld. Eerst gaf hij de Schiedammers uit een strafschop een voorsprong, maar na een half uur werd hij door de scheidsrechter uit het veld gestuurd, omdat hij een dreigende beweging had gemaakt naar een tegenstander die hem aan zijn shirt had vastgehou den. De Bredanaars hadden inmiddels gelijk gemakt en profiteerden in de ïvveecie helft van hun numerieke meerderheid, 12. De B-elftallen van Foijenoord en Ajax komen dinsdagavond tegen el kaar uit. Sparta-MVV was reeds op Lweede Pinksterdag gespeeld. De sland: 25 46 DWS 29 -10 AZ '67 .11 39 SW .32 38 GVAV .12 38 MVV 33 34 NAC 30 34 PSV 30 31 Blauw Wit 30 31 FCS 'eede divisie is: Feijenoiwl Ajax V o Ie n >rn Den Bosch Telstar Ho.'I. Sport Spart a NEC ADO De stond in de Haarlem Limburgia Helm. Sport RoJa JC Excelsior Fortuna Vj. Eindhoven EBC EDO 30 42 RCH 30 41 NO AD 30 33 H/DVS 29 3fl DFC 31 38 ZFC 30 34 Willem II 31 34 Vole wij ckers 31 34 Baronie 31 32 VW 31 29 32 29 31 27 31 25 31 23 31 23 29 23 30 22 26 23 31 32 30 31 30 29 30 24 30 24 31 22 n 22 30 17 31 9 Doelman Steunenberg van Heracles wordt belaagd door een fel doorzet tende Thijs Kwakkernaat. ROTTERDAM, maandag. Morgen zal in het clubgebouw van Excelsior en bij de bekende voorverkoopadres sen een begin worden gemaakt met de voorverkoop voor de wedstrijd Excel siorElinkwijk, die zendag op Wou- dcsl ,,'n plaatsvindt. Van onze sportredactie ALMELO, maandag. „Er wacht jullie een hele zware week, waar in iedereen jullie zal willen inpraten dat de promotie reeds binnen Is. Mannen, jullie zijn er nog niet. Zondag tegen Elinkwijk moeten jullie nog één keer keihard knokken". Henk Zon, Excelsiors voorzitter, pro beerde het optimisme dat bij dc spelers was gegroeid door de 31 overwinning op Heracles cn het 0 O gelijke spel van Blauw Wit, wat te temperen. Ook Excelsiors succes volle trainer Bob Janse bleef de nuchterheid zelve. „Pas wanneer we zondag winnen, ben ik geheel tevre den". Heel wat minder stil waren de spelers zelf, die al een heel klein beetje in feeststemming waven. Maar natuur lijk beseffen ook zij dat zondag nog een zware wedstrijd wacht, waar voor hard geknokt moet worden. En knokken zulten 2e, alle elf. Bram Geilman: „Natuurlijk zullen we vechten. De geest in het elftal is ontzettend goed. Het is eigenlijk net een kwajongenselftal. En vergeet niet dat ons een aardige premie te wachten staat als we promoveren". „Dat wordt natuurlijk een volle bak, zondag", voorspelde Theo van Toe- do. „Let maar op, ze klimmen weer eens in de bomen. En als het net 20 lekker gaat als vanmiddag, dan moet het toch wel lukken". Dat het Excelsior zo lokker ging zon dag, wijt Heracles-trainer Theunis sen aan het zwakke verweer van zijn eigen ploeg. „We hadden voor rust een grotere voorsprong moeten nemen. Bovendien waren de doel punten van Excelsior „weggever tjes". Ik ben niet onder de indruk van Excelsior. Ik geef het weinig kans in de eredivisie". Misschien is deze opmerking van Theunissen alleen maar een uiting van jalouzie, Bob Janse is het er in ieder geval niet mee eens. „Ik ge loof dat we in de eredivisie hele maal zo'n gek figuur niet zuilen slaan. Wat zijn we nou minder dan bijvoorbeeld een ploeg als DWS. Ik zou het ongelooflijk vinden als we het halen. Maar het is nog niet zo ver. Eerst Elinkwijk verslaan." „Laat Bob Janse niets los over üe speelwijze van zondag, aanvoerder Thijs Libregts vermoedt dat zijn ploeg gewoon op winst zal spelen, hoewel het aan een gelijk spel vol doende heeft. „Je moet niet op een gelijk spelletje gokken, dat zou een te groot risico zijn. We moeten vooral ons eigen spelletje spelen" zei een over het tegen Hcraeles be haalde resultaat zichtbaar opgeluch te Libregts tenslotte. Mocht Excelsior zondag promoveren, dan herhaalt het de prestatie die Xerxes een aantal jaren geledon le verde: in twee seizoenen van de tweede naar de eredivisie. Eén been staat er al in. Go Ahead—Sparta 2—3 (2—2) Van onze correspondent DEVENTER, maandag. De scheidende bondscoach Georg Kessler kan bij Sparta een glansperiode tegemoet gaan. Indien hij in De venter aanwezig was geweest, had hij met eigen ogen kunnen zien, welke grote mogelijkheden het huid'ige Rotterdamse elftal in zich heeft. Onder aanvoering van de pittig spelende Hans Eykerubroek werkten de Spartanen niet alleen een 2—0 achterstand weg tegen een op dat ogenblik bijzonder goed spelend Go Ahead, maar zij blij ken bovendien over voldoende reserves te beschikken om na de hervatting keihaTd toe te slaan. Sparta profiteerde voortreffelijk van de te grote ijver van de Go Ahead spe lers, die hun trainer dr Fadrhonc een overwinning als afscheidsgeschenk in het vooruitzicht hadden gesteld, maar niettemin met 2—3 verdiend verloren. Aanvoerder Somet* joeg zijn spelers met zoveel vaart in de aanval, dat de Deventenaren hun defensieve taak vol komen verwaarloosden en Sparta alle gelegenheid gaven het juiste recept uit te denken om hun tegenstandera de ge nadeslag toe te dienen. Dat recept was eenvoudig. Klynjan stuurde vanuit het middenveld de bal met ferme knallen voorbij de Deventer verdedigers en de grillige Kristensen bracht zijn tegen standers van de kook door niet te stui ten solo-acties. Schneider, Wamas, Somer en Veen- 3tra zagen het allemaal niet meer. Zij draafden van links naar rechts en van voren naar achteren en bereikten er alleen mee, dat zij tot gapens toe moe werden. De talrijker wordende aanval len van de Spartanen konden zrj niet meer afstoppen. Het leek een Inmaak partij te gaan worden. Maar zover kwam het niet, omdat Sparta te veel kansen nodig had om tot een doelpunt te komen. Zelfs een strafschop bleef onbenut. Toen Kristensen voor de zoveelste keer een risje spelers op het verkeerde been had gezet, leek hij ook de laatste klip, doelman Van Zoghei, te zullen omzei len. Van Zoghei drukte Kristensen ech ter naar de grasmat en had met deze wanhoopsdaad succes: Hans Eyken- broek knalde de bal uit de strafschop hard langs de verkeerde kant van de paal. Go AheadSparta heeft alles ge bracht wat een rechtgeaarde voetbal liefhebber voor zijn geld verwacht, spanning, sensatie, goed voetbal en doelpunten. En dat in de laatste wed strijd van het seizoen. Hoekema nam dc openingstreffer voor zijn rekening. Hans Eykenbroek had hem afgestopt ten koste van een hoekschop. Jelinek bracht de bal voor het doel, waarna Hoekema kans zag Van Beveren kans loos te passeren. Dat gebeurde in de dertiende minuut. Zeven minuten voor de rust zorgde Hoekema voor een sensationeel ogen blik. Van zeer grote afstand joeg hij de bal over de te ver voor zijn doel staan de Van Beveren, wiens wanhoops- sprong tevergeefs was (20). Nog in dezelfde minuut kwam KHjn- jan de Deventer feestroes verstoren. Met een droge knal deponeerde hij de bal in de touwen, 2—1. En drie minuten later schoot dezelfde speler nogmaals raak 22. Een kwartier na de rust verraste Kowalik de door tal van solo- acties reeds aangeslagen Go Ahead-de- fensic door de bal na een gewonnen duel met Warnas in de uiterste hoek te jagen 2—3. Het technisch en tactisch voortreffe lijk spelende Sparta joes de Go Ahead- spelers in de resterende ty'd de stuipen op het lijf, maar dit kwam mede door het missen van de strafschop niet op het scorebord tot uitdrukking. ROTTERDAM, maandag. De strijd om de Gouden Plak loopt voor DBGC uit Oude Tonge van een leien dakje. Na winst in eigen lmis op Hel- levoetsluis volgde ditmaal In Rotter dam met 3—2 winst op Eurosport. "Voor rust kwam Eurosport door Maitimu op 10, maar in de tweede helft drukte een voortreffelijk spelen de Hans Tijn met kwee treffers zijn stempel op de wedstrijd: 1—2. Een doelpunt van A. de Vos bracht DBGC op rozen: I3. In een wanhoopsof fensief kwam Europo. .rt vla een ver afstandsschot van Graafland, dat in dc bovenhoek verdween, nog op 23. In 3A viel aan de top de beslissing in de nek-aan-nek-race die HWD en Pechvogels nu al wekenlang voeren. Pechvogels won met 8I van Gari- baldina, maar omdat HWD met 30 gastheer Albireo klopte, zijn de Witte Dorp-bewoners kampioen geworden. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, maandag. Gerard Bergholte zal het volgende seizoen voor Racing Wihiite (Brussel) uitko men. Aan het einde van de vorige week heeft hij zijn contract getekend. drie minuten gebaart trainer ,.°ob J&nse naar de Excelsior- spelers. SCHIEDAM, maandag. -Rlnus Gosens probeerde niet sentimenteel te doen, maar uil zijn gelaatsuit drukking bleek duidelijk, dat het hem moeite koste om afscheid te ne men van de club, waarmee hij zoveel jaren, eerst als speler en later als trainer, lief cu leed heeft gedeeld. Het leed overheerste dit seizoen cn het was dan ook begrüpcltjk dat hij na de overwinning op AZ'67, de vyf- de in een heel jaar eredivisie, niet al tc opgewekt keek. „Ik zal nog wel een ttfdjc nodig hebben om alles te verwerken", merkte hU op, voordat hU zijn spe lers nabeende naar het SVV-com- plcx, waar voorzitter Maarten Eising SVV—AZ '67 3—2 (0-1) door DICK VAN DEN POLDER hem even later zou uitluiden cn als herinnering een autoradio zou aan- bieilen. Toch moet het Rinus Gosens wei enige voldoening hebben gegeven, dat zyn ploeg met een overwinning afscheid nam van dc eredivisie, al was het alleen maar ten bewijze dat hij voor zjjn nog onbekende opvolger geen puinhoop achterlaat. Na alle mokerslagen, die ze het af gelopen seizoen te incasseren hebben gekregen, was het opmerkelijk mei hoeveel arbeidslust de SVV'ers hun laatste karwei opknapten. Vooral in de tweede helft werd er zeer verdien stelijk gespeeld en het was dan ook volkomen in overeenstemming met het spelbecld dat Warnaar, die met Pansier en Van Leeuwen tot de bes te spelers behoorde, zijn ploeg zeven minuten voor het einde uit een strafschop, die was toegekend omdat doelman Voojjs de doorgebroken v.d. Korput ten val had gebracht, naar de zege kon schieten. SVV, dat voor de rust nogal eens vergat, dat Van Meeleren (licht ge blesseerd) cn Koudjjzer (steenpuis ten) In de spits van de aanval ont braken en toen te vaak de lange, hoge trap gebruikte, verraste de 2000 toeschouwers in de tweede helft herhaaldelijk met goede combinaties en het bezat de kracht om tot twee keer toe een achterstand goed te maken. Scoreverloop: 25 Van Veen 01, 52 Van Beek 1—1. 66 Van Wijk 1—2, 75 Warnaar 22, 83 Warnaar (straf schop) 3—2, Scheidsrechter was de heer Bentvelzen. RINUS GOSENS ...rustig verwerken... GVAV-DOS 0-1 (0—1) door Chr. REKKE GRONINGER, maandag. Het mirakel in het Groningse Oosterpark Stadion gebeurde in de 38ste minuut. De combinatie tussen Hans Visser en John Steen-Olsen leek te mislukken, maar onverwacht kwam de bal precies voor de voeten van Leo van Veen, die keihard langs Ton- nie van Leeuwen schoot; 0—1. Die stand bleef tot het einde ge handhaafd. DOS, uitzinnig van vreugde had het weer gered, GVAV diep teleurgesteld ver dween uit de eredivisie. Het was in Groningen een duel om met licht te vergeten rijk door sensatie opwindende momenten, laaiend en thousiasme van de 17.000 toeschou wers „totale" inzet van beide ploegen cn een voortreffelijke leiding van ar biter Schalks, die de strijd volkomen m de hand had. Dat er ondanks de uiterst strak ge spannen zenuwen van de 22 hoofdrol- vertolkers van het Groningse voetbal- drama vaak toch nog zeer redelijk spel te zien werd gegeven, vooral van de 2ijde van DOS is alleen een com pliment waard. De Utrechters hebben deze wed strijd zonder meer verdiend gewonnen en het geluk was ditmaal aan de zijde van de sterkste want in de slotfase was DOS onder zeer zware druk te staan maar het bleef overeind. Doelman Henk van Ledden verdient een eresaluut. Alle felle charges heeft hy doorstaan, maar hjj was zo „ge kraakt" dat hij na afloop jn de kleed kamer een pijnstillende injectie kreeg. Van Ledden stak in dezelfde grootse vorm als zijn collega Tonnis van Leeuwen, die alleen kansloos was toen Leo van Veen zijn kogel afvuurde. Zenuwen Onmiddellijk na de aanvang leek LOS het meeste last van zenuwen te hebben. GVAV startte namelijk met een offensief en pakte de zaken met een nogal hard aan. Een paar forse duwen, die door Schalks ogenblikke lijk met een vrije trap werden geho- noreerd, moesten de Utrechters ken nelijk imponeren. Maar DOS bleef de situatie meester en kon gaandeweg het middenveld beter onder controle krijgen. Dat bood onmiddellijk grotere mo gelijkheden voor de bouw van de aan vallen. De eerste reële kans kregen de Utrechters in- de- 15de minuut toen Tonnie van Leeuwen de grootste moeite had met een. kopbal van Ton Niemvenhuys- En een tweede doelrij- pe kans kreeg vijf minuten later Leo van Veen, die vrij voor Van Leeuwen kwam en toen hard inschoot Een doelman van mindere klasse zou zeker zijn gepasseerd, maar met een flitsen de ctktie kon de Groningse Tonnie redding brengen. Het GVAV dat na de hervatting in het veld verscheen Roossien was vervangen door Fransen - .gaf duide lijk blijk van zijn heilige wil om koste wat het koste de gelijkmaker achter van Ledden te deponeren. Er ontston den dan ook al in de eerste minuten na rust enige panieksituaties voor Van Ledden die daarbij flink werd ge raakt, evenals trouwens de GVAV-er Jensen, die met een brancard van het veld werd gedragen. In zijn plaats kwam Visser. GVAV riskeerde alles. Het was een kwestie van „aanvallen of eronder doorgaan." Gevaar Iedereen ging naar voren bok Ton nie van Leeuwen en dat betekende een enorm gevaar op momenten dat DOS zich aan de druk kon ontworstelen en snelle uitvallen ondernam. DOS bleef standhouden onder het aanvalsgeweld van GVAV in de laatste tien minuten Even was er paniek in de DOS gele deren toen men dacht dat Schalks een penalty wilde toekennen. Maar dat berustte op een misver- stnd. Onder hoogspanning verstreken de laatste, minuten. DOS hield stand en waarna het Utrechtse legioen sup porters op het GVAV-veld stroomde om zijn favorieten te bejubelen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 4