Veilig Verkeer gaat acties herhalen LUCHTMACHT VERMINDERT TIJDELIJK STERKTE Overeenkomst tussen televisiefenomenen Herman Wigbold en Fabeltjeskrant Hoogleraren door Atheens proces 'ernstig geschokt' Hoogleraar bepleit 'zachte dood' voor geestelijk ernstig gehandicapten Frankrijk in WEU terug Gladde weg? Pompend remmen Glaasje op? Laat je rijden! Drie kinderen omgekomen bij brand VS ontwikkelen nieuwe zware bommenwerper Dienstplichtigen uit Ermelo sturen minister tweede brief NIPKOV-SCHIJF VOOR TV-SATIRICUS AR-partijconvent krijgt 800 amendementen te verwerken Twee kleuters (2 en 3) verdronken dr. Peter Hofslede pag. 6zaterdag 6 juni Itt,o ALMELO, zaterdag (ANP). Bij een korte maar felle brand in Almelo zijn vanochtend vroeg- drie jongens van respectievelijk vijf, vier en één jaar om het leven gekomen. Op het moment van de brand lagen de kinde ren op één slaapkamer nog in hed. De ouders, het echtpaar Burgers, konden zich nog net op tyd redden. Belden moesten uit het raam van de eerste verdieping springen. Mevrouw Bur gers werd met een heupfractuur in het ziekenhuis opgenomen, haar echt genoot met brandwonden aan gezicht en armen en een gebroken arm. Po gingen om de kinderen te redden faal den, doordat de ingang van de slaap kamer door een vlammenzee werd versperd. De brand werd door buren ontdekt, waarna de brandweer direct werd ge. waarschuwd. In zeer korte tijd greep het vuur, dat waarschijnlijk op de hal bU de slaapkamers is ontstaan, om zich heen. De bovenverdieping brand de geheel uit. De brandweer die met groot mate rieel was uitgerukt, had het vuur na een uur onder controle, De oorzaak is nog onbekend. (Nieuwsdienst NY Times) WASHINGTON, zaterdag Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren de North Rockwell'fa- brlek in Los Angeles opdracht gegeven tot het ontwikkelen van een aantal prototypes van een nieuwe zware bommenwerper, die de langzamerhand verouderde B-52 moet kunnen ver vangen. Het nieuwe type za! worden aangeduid als B-I. Een woordvoerder van het Penta gon verklaarde dat het ontwikkelings contract tegen de twee miljard dollar bedraagt. Het eerste prototype zou in 1974 in de lucht moeten zijn. Er is nog niet besloten, daarna ook daadwerke lijk een nieuwe luchtvloot 33-I's te bouwen. Dat is afhankelijk van de re sultaten van het ontwikkelingspro gramma en van de vooruitgang die zal worden geboekt bij de besprekingen over beperking van de strategische bewapening die op het ogenblik in Wenen worden, gevoerd, zo is meege deeld. Zou worden besloten tot pro- duktie op grote schaal dan moeten de eerste vliegtuigen in 1978 operationeel zijn. Gedacht wordt aan een lucht vloot van 200 tot 250 B-l bommen werpers. De B-l wordt een viermotorige straalbommenwerper die snelheden tot drie maal die van het geluid moet kunnen halen. Het toestel, dat verstel bare vleugels krijgt, zal een actieradius hebben van 16,000 km. De bommenia- ding zal twee keer zo groot zijn als die van de B-52. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, zaterdag. Enkele kernthema-acties van het Verbond voor Veilig Verkeer zijn zo ingeslagen, dat zij herhaald kunnen worden. Het verhond zegt dat in zijn jaarverslag dat eer gisteren is verschenen. Het jaarverslag noemt als voorbeeld de actie „Gladde weg? Pompend remmen!", die de afgelopen winter is ge voerd. Uit vooronderzoek bleek dat 15% van de ondervraagden, wist wat „pompend remmen" betekent. Na vertoning van het teïevisiefümpja was dit percentage gestegen tot 43 procent. Andere acties die her haald zullen worden zijn „Glaasje op? Laat je rijden" (4000 carna valsvierders lieten zich na afloop van een feestje inderdaad naar huis rijden) en de actie „Inhalen" (bij het inhalen gebeuren jaar lijks 45.000 ongelukken). hier over een vervolg-actie denkt. De borden blijven nog enkele maanden bij de overgangen staan. Ook vraagt het Verbond zich in haar jaarverslag af, of de gebrekkige verlichting van fietsen niet te wijten is aan een achterblijven van het ver- liehtlngssyteem bij de technische ont wikkeling. Het onderzoekt of door een verbeterd systeem een grotere veilig heid mogelijk is. Dodental omlaag Het dodental ten gevolge van onge lukken op de wegen is voor 1969 nog niet bekend, maar het zal volgens het verbond beneden de 2900 blijven. Dat aantal is gepasseerd op de cijfers voor de eerste tien maanden van het afge lopen jaar, die zijn verstrekt door he'* CBS. In 1968 vielen er 2907 doden op de Nederlandse wegen. Het aantal ge wonden in 1969 was ongeveer 65.000 180 per dag hetgeen 3000 meer is dan het jaar daarvoor. Het Verbond schrijft dat het „nog te vroeg is aan de cijfers optimistische conclusies te verbinden. De ontwikkeling van de cijfers vertoonde in het verleden een op- en neergaande lijn". In 1969 zijn 324.Ö62 veiligheidsin specties in door het Verbond speciaal geselecteerde garagebedrijven uitge voerd. Dit is vergeleken met 1968 een verdubbeling. Er zijn nu 1363 inspec- tiestations van het Verbond voor Vei lig Verkeer. Voorlichting Verschillende malen heeft de minis ter van verkeer en waterstaat het Verbond gevraagd voorlichtingsacties te gaan voeren bij het van kracht worden van wettelijke bepalingen, zo blijkt uit het jaarverslag. Het effect van dergelijke acties zou volgens het Verbond vergroot kunnen worden als van te voren bekend Is hoe de wegge bruiker zal reageren en hoe eventuele weerstanden tegen de maatregelen uit de weg kunnen worden geruimd. Het gunstigst zou het volgens het Verbond zijn als dergelijke vooronderzoeken in de beschouwingen bij het indienen van dergelijke maatregelen betrokken kunnen wonden, zodat maatregel en reacties zoveel mogelijk op elkaar af gestemd worden. Ho, geen risico Als één van haar essentiële taken beschouwt het Verbond het wijzen op gevaarlijke situaties in het verkeer. Het heeft, als meest recente activiteit, een nota gestuurd aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Hierin wordt het probleem van de beveili ging van spoorwegovergangen aan de orde gesteld. Deze nota werd ver stuurd aan het eind van. de actie „Ho, geen risico" waarin bij elke spoorweg overgang borden met deze tekst ge plaatst werden. Volgens de persdienst van het Verbond heeft deze zoveel succes gehad sinds het begin van de actie op 3 maart zijn nog maar twee ongelukken op overgangen ge beurd -dat men. bij het Verbond ook (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, zaterdag -Het Minis terie van defensie kon vandaag nog geen commentaar geven op een twee de brief, die dienstplplchtige soldaten van bet 103e geneeskundig bataljon In Ermelo hebben geschreven aan minis ter W. den Toom van Defensie. In hun brief stellen de soldaten nogmaals de gewetensconflicten aan de orde, die bij deelname aan militai re acties kunnen ontstaan, waardoor zij er toe zouden kunnen komen hun medewerking aan de legerleiding te weigeren. Zij tonen zich in hun twee de schrijven verbaasd over het feit dat het departement van defensie nog steeds niet heeft gereageerd op een manier die kan bijdragen tot het vinden van een oplossing voor hun problemen. Op 20 april jl. stuurden dienstplich tigen van het 103e geneeskundige ba taljon ook een brief naar minister Den Toom, waarin zij hun gewetensbezwa ren bij het deelnemen aan militaire acties naar voren brachten. De mare chaussee en de militaire inlichtingen dienst verhoorden toen een groot aan tal militairen van het Ermeiose batal jon, terwijl m de Tweede Kamer over i deze kwestie vragen werden gesteld. 1 De zilveren NIpkov-schijf 1970, de jaarlijkse prijs van de Nederlandse televisiekritiek, is gistermiddag in het Apoiiohotel in Amsterdam uit gereikt aan Dimitri Fr enkel Frank wegens zijn verdienste voor de Neder landse tv-satire. De satirische activiteiten van Frenkel Frank omvatten onder meer het optreden voor „Zo is het toevallig ook nog 's een keer", het auteurschap van de series „Cesar en Cleo", „Een zekere Jozefisn" en het televisiespel „Het kind van de Tsaar". De schijf werd hem voor namelijk toegekend voor het aandeel, dat hij als regisseur heeft in de tv-satire „Hadimassa". LEIDEN, zaterdag (ANP) Dank zij de techniek is de neuroloog in staat om een aantal ernstig zieken of gewonde mensen te „genezen", die zonder deze hulp ten dode zouden zijn opgeschreven. Onvermijdelijk heeft het tot gevolg, dat een aantal van deze patiënten „geneest" met een onher stelbare handicap. De geestelijk ern stig gehandicapten onder hen kan men beter een zachte dood laten sterven, dan hun ontmenselijk bestaan te rek ken door het toedienen van medi camenten of door operaties. Deze mening gaf prof. dr A. Verjaal vrijdagmiddag in Leiden m een rede getiteld: „Weten wat men niet weet", waarmee hij het ambt van gewoon hoogleraar in de geneeskundige neu rologie aanvaardde. Daarentegen vond prof, Verjaal, dat men alles te baat moet nemen om het leven te behouden van lichamelijk gehandicapten, die geestelijk goed gezond zijn. In de praktijk zal de arts zich vaak geplaatst zien voor een combinatie van een min of meer ern stig lichamelijke en geestelijke han dicap. Het denken en handelen van de arts zal zich volgens prof. Verjaal dan moeten bewegen tussen zijn techni sche kunde en zijn medemenselijk heid. DEN HAAG, zaterdag (ANP). Op korte termijn zal bij de Ko ninklijke Luchtmacht tijdelijk een aantal beperkende maatregelen worden genomen dat ten doel heeft een dreigend tekort op de begro ting van dit onderdeel vin de krijgsmacht te voorkomen. Daartoe wordt de vliegtuigensterkte van de met FJ.04G uitgeruste squadrons verminderd en worden enkele in de Bondsrepubliek Duitsland gele gerde squadrons geleide wapens „gedeactiveerd". De sterka toeneming van de exploi-! tatiekosten van de luchtmacht en. eni ge onvoorziene uitgaven veroorzaken dit jaar, maar vooral in 1971 in toene mende mate, een dreigend tekort op de begroting. De tijdelijke maatregelen' beogen be sparingen m de exploitatiesector. De vredesparaatheid van de luchtmacht zal door die beperkende maatregelen tijdelijk verminderen. De staatssecretaris A, E. M. Duyn- stee van defensie heeft hiervan in een brief mededeling gedaan aan onder meer de defensiecommsile en de vaste commissie voor defensie uit de Twee de Kamer. Voordat deze maatregelen zijn ge nomen, zijn ze besproken rnet het op perbevel van de geallieerde strijd krachten. in Europa. De maatregelen zijn genomen in overleg met de schel dende bevelhebber der luchtstrijd krachten, luitenant-generaal A. B, Wolff, en met generaal-majoor G. var der Wolf, die met ingang van 16 juni bevelhebber der luchtstrijdkrachten wordt. De vliegtuigen die door de vermin dering van de vliegtuigehsterkte van de Starfightcr-squadrons vrijkomen, zullen wei blijven meerouleren bij de eenheden. Dat zal ook het geval zijn met de gedeactiveerde squadrons ge leide wapens. Als oorzaken voor de sterke toene ming van de exploitatiekosten noemde de luchtmaehtvoorhchtingsdienst een ,hogere stijging van de personeels- en salariskosten. Daarnaast duidelijk ho gere aansehafflngs- en exploitatiekos ten dan waren begroot. Verder een doorwerking van de verhogingen, be lastingen, accijnzen, invoerrechten en BTW. Die doorwerking is vooral voor een bedrijf als de luchtmacht heel nadelig, alleen al op het gebied van de brand stof. Zo verbruikt een Starfxghter in een uur vliegen zesduizend liter kero sine. In de praktijk zullen de maatrege len betekenen dat een aantal oudere vliegers met meer geregeld de Star- fighter zal vliegen. Dat zullen voorna melijk vliegers zijn die op de bases ook nog een leidinggevende verant woordelijkheid hebben. Het tot dus verre ook voor deze oudere vliegers geldende jaarlijkse oefenprogramma zal voor die vliegers nu worden gehal veerd. Het is met mogelijk nadere bijzon derheden te krijgen over de hoogte van de exploitatiekosten in dit jaar, noch over de begrote exploitatiekosten in 1971. Evenmin over de omVang van het dreigende tekort op de begroting 1970/1971, noch over het „vooral in 1971 jn toenemende mate" dreigende tekort. Exacte cyfers over de aantallen vliegtuigen per squadron of over de aantallen squadrons geleide wapens waren niet te verkrijgen. DEN HAAG. zaterdag (ANP) De kamercentrales en de kiesverenigin gen van de Anti Revolutionaire Partij hebben meer dan 800 amendementen ingediend op bet ontwerpprogramma van actie, dat onlange Is gepubliceerd. Van deze amendementen Is meer dan de helft overgenomen en/of ver werkt tn het programma en de root zal besproken worden op het volgende week te houfioa AR-partijconvent. Da kamercentrale Amsterdam van de ARP stelt In een amendement onder meer voer, in het programma van ac tie geen speciale voorkeur uit te spre ken voor een samenwerking met CHU en XVP. Zoals bekend wordt in het ontwerp gesteld dat in bijzondere mate samen werking gewenst is met die partijen, met welke naast overeenstemming over het programma en. de uitvoering daarvan, ook overeenstemming be staat over het uitgangspunt. Mot name geldt dit voor de CHU en KVP. De kamercentrale Amsterdam spreekt zich uit voor een. samenwer king en gezamenlijk optreden met an dere partijen, die een gelijke pro grammatische opstelling hebben en in hun praktische politiek eveneens van een duidelijke wü tot vernieuwing en herstructurering van de samenleving blijkgeven. „De ARP", aldus de ka mercentrale Amsterdam, „heeft der halve geen speciale voorkeur voor sa menwerking met CHU en KVP." Ook de kamercentrales Groningen. Leiden en Den Bosch hebben er, zo blijkt uit de amendementen, op aangedrongen het aanduiden van zowel de CHU als van de KVP in dit programma van actie achterwege te laten. BONN, zaterdag Frankrijk is gis teren in de West-Europese Unie terug gekeerd door zijn zetel in de minis- tersraad opnieuw in te nemen. Hiermede is e*n einde gekomen aan de vijftien maanden lange boycot van de organisatie» die een band vormt tussen Gxoot-Brittannië en de zes lid staten van de Euromarkt (EEG), t.w.: West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden. DEN HAAG, zaterdag. De Ver enigde Staten en Nederland hebben gisteren een overeenkomst getekend om in augustus 1974 een Nederlandse astronomische satelliet in de ruimte te brengen. De satelliet die de naam ANS zal dragen, zal 134 kg wegen en uit Catifornie worden gelanceerd, om in een baan synchroom met de zon 8480 km boven do aarde te komen. DEN HAAG, zaterdag (ANP). Tweehonderdvijftig Nederlandse en Belgische hoogleraren hebben in een aan de ministeries van bui tenlandse zaken in Den Haag en Brussel gezonden verklaring gezegd, ernstig geschokt te zijn door de berichten over het recente te Athene gevoerde proces tegen vierendertig van samenzwering verdachte per sonen. Zij zijn niet minder geschokt door de zware straffen, waartoe laatstgenoemden op dit proces werden veroordeeld. „Zij protesteren", aldus de verkla ring, „vooreerst tegen de wijze waar op dit proces is gevoerd, omdat daar bij aan de verdachten geen fair trial gewaarborgd was. Met name wensen zij hier hun protest uit te spreken te gen de martelingen, die, zoals uit ver klaringen van beklaagden is gebleken, bij de verhoren zoqden hebben plaats gevonden. Tevens protesteren zij hier bij tegen alle overige in Griekenland gesignaleerde gevallen van marteling Zij wensen deze feiten te brandmer ken als ernstige schendingen van de rechten van de mens." „Op de tweede plaats spreken zij hun verontwaardiging uit over de ook op dit proces weer duidelijk geworden wijze- waarop in Griekenland het recht van vrije meningsuiting en vrije wetenschapsbeoefening wordt ver trapt. Zij wensen nadrukkelijk te on derstrepen dat zij dit recht, zoals dat in Griekenland zelf onder meer werd verdedigd door één van de beklaag den, prof. Mangakis, in zjjn afscheids rede voor de universiteit, een eerste vereiste achten voor elke werkelijk „Ten slotte protesteren zij niet min der nadrukkelijk tegen het huidige Griekse kolonelsregime als zodanig, Want het is dit .regime waardoor» op bovenstaande punten, de elementaire rechten van de mens met voeten wor den getreden. En het is dit regime waardoor een herstel van de democra tie. als enige maatregel die de ge noemde rechten weer zou waarborgen, metterdaad wordt verhinderd." aldus de verklaring. WOERDEN, zaterdag (ANP) Ia Woerden zijn vrijdagavond in een waterpartij dicht bh hun woningen twee kleuters verdronken. Het zijn de bijna 2-jarige Kees Jan Suuren- donk en. de 3-jarige Arthur Vincent Kretzer. De familie Suurendonk was pas lilt Haarlem naar Woerden verhuisd, de familie Kretzer enkele dagen geleden uit Kortenhoef bij Hilversum, eveneens naar Woerden. MAASEREE De ai-jarige J. Pe ters uit Maasbree, die sinds woensdagochtend werd vermist, blijkt te zijn verdronken. Zijn stof felijk overschot is vrijdagmiddag In het Vlasroot onder Maasbree ge vonden. Tussen Wigbold en de Fabeltjes krant, twee televisiefenomenen die door liet vertrek van de bufs nog eens de oeroude waarheid onderstrepen, dat niets bestendig is bier benecn, be staan nog meer punten van overeen komst. Belde zijn zij sinds jaar en dag ln onze huiskamers vertrouwde beel den geweest, zij hebben de kijkertjes weinig avonturen bespaard, hun func tie in onze cultuur kan als „spraak makend' worden gekenschetst. Voorts blijkt, dat hun verdwijnen verwante oorzaken heeft. Over de Fabeltjes krant schreef de Volkskrant: „De ma kers raakten uitgeblust en uitgedacht en zo Is dan de dlerenmaatschappy ten onder gegaan aan een gebrek aan creativiteit, zoals dat ook bij mensen wel het geval schijnt En in Hei Pa rool verklaarde Herman Wigbold: „De actualiteitenrubrieken dreigen verve lend te worden, dat zie je in heel Eu ropa. De ploegen zijn moe, zoeken al lemaal naar een andere vorm en dat is gedeeltelijk de oorzaak van mijn ver trek, omdat ik bang ben voor verstar ring en verveling.' Voor het overige lopen de wegen uiteen, want terwijl de Fabeltjeskrant naar het buitenland afreiBt, leidt de aftocht uit bet Gooi Wigbold naar de Maasstad. Als tv- grootheden laten ze allebei een leemte achter. De Fabeltjeskrant ln heel veel gezinnen het gevoel, dat een knusse familie met wie je het goed kon vin den, plotseling is verhuisd, Wigbold vervulde voor talloze kijkers de voor onze psychische hygiëne zo uitermate belangrijke rol van irritatie-object. Ik ken een gewezen majoor van de cava lerie, die. geen Achfer-het-nfenws uit zending ooit verzuimde in de hoop de hoofdredacteur persoonlijk op het scherm aan te treffen. Dan werd hij vuurrood, balde de vuist en sloeg de grofste paardentaai uit tegen zijn or dentelijke phi Ups-ontvanger. En wat moet zo'n majoor nu? In zijn soort is hij even zielig als het kleine jongetje» dat bij het naar bed gaan zachtjes huilt omdat Bor de Wolf er niet langer is. Je zou dc ontheemde krijgsman na tuurlek kunnen adviseren om met in gang van 1 september a.s. Het Vrije Volk te gaan lezen, maar of dat hel pen zalHet vertrek van Herman Wigbold lijkt mij evenmin bevorder lijk voor het project- „agressiebal', dat ln voorbereiding is bij de VPRO onder auspiciën van de socioloog Ad Kooyman. Dc bedoeling ervan is, zo veel mogelijk kijkers toe te rusten met een fel gekleurde, gebreide wol len bal, die zij naar hun tv-scherm kunnen werpen. Met grote kracht, zonder schade aan het toestel te be rokkenen. Om hun natuurlijke agres sie, door welk smoel, gezegde of ge beuren ook opgewekt, op een gezonde manier te kunnen afreageren. Ieder nieuw lid van de VPRO zou bij wijze van aanmeldlngspremle, ln plaats van de ln de omrocp-concurrentiestrijd gebuikelijke zwaar verzilverde thee-, schoen- en oorlepeltjes, de gepaten teerde agressiehal ten geschenke ont vangen. Nu Wigbold de bufs verlaat, bestaat er uiteraard gevaar dat dit uitstekende project iü dc ijskast te recht komt; ik zie nu voorlopig ook niets komen van de massale trek, ge lijk lemmings, van AVRO- en TROS- leden naar de VPRO, om in godsnaam zo'n bal deelachtig te worden. De VARA-strategen voelen wel enige nat tigheid, door de op handen zijnde irri- (aielcemle: ze hebben alvast Frits van der Poel geëngageerd om de door Wiffbolds vertrek dreigende menopau ze in de programmering enigermate te overbruggen. Van der Foei, die door een arbitrale uitspraak ten nadele van de KRO, uit de paria-achtige bniten- bceldpoaitle is verlost waartoe de dis criminatie door hei omroep-establish- ment (waarin een verdeeld bestel so lidair kon zijn!) hem had veroor- deeeld. TTET zou niet erg juist zijn, over het xx heefd te zien dat Wigbold niet nog hele andere dingen achterlaat. Aller eerst, de leegte van een sterke per soonlijkheid die verantwoordelijkheid durfde te dragen, initiatieven te ne men, die niet opzij ging voor zijn ba zen en hun achterban. Dan, een grote kennis van het medium tv op het ge bied van informatie en actualiteit, ge paard aan psychologische en maat schappelijke inzichten waarvan de ge- nuanccecrdhcid diametraal stond te genover de geborneerde eenzijdigheid van zijn luidruchtigste bestrijders. Het is voor Wigbold als hoofdredac teur van een grote en dynamische ac tualiteitenrubriek duidelijk geworden, dat je met tv best meningen kunt ver anderen, alleen niet op korte termijn. Een uitermate boeiend voorbeeld van menlngsverandcring door televisie biedt de onstaansgescbiedenis van het boek „Ontsporing van geweld" door J. A. A. van Doom en W. J. Hendrix. De VARA-tv wijdde er vorige week een uitzending aan. Wigbold was ten nauwste bij deze geschiedenis betrok ken. I Gisteren was het een jaar geleden, dat de regering-Da Jong een nota op tafel bracht over dc wandaden, door Nederlandse troepen gepleegd in Indo nesië van 1946-49. De nota was het antwoord od de beschuldigingen door Dr. Hueting, eerst in een dagblad (december 1968), een maand later m dc rubriek Achter het Nieuws. Zelden heeft een tv-uitzending in ons land de gemoederen zo in beweging gebracht (of het moest .Beeldreligie" uit het programma „Zo is het" zijn, eveneens onder redactie van Herman Wigbold). Na de regeringsnota, die het gesigna leerde geweld terugbracht tot een reeks losstaande ontsporingen op de lagere niveaus van een krijgsmacht opereread onder moeilijke ©mstandig- heden.vwerd het weer stil rondom deze affaire. Totdat vorige week dat hoek van twee vooraanstaande sociale wetenschappers verscheen. Het dankt zijn ontstaan rechtstreeks aan de VA- RA-uitzendlngen over de politionele acties van begin vorig jaar. De au teurs, indertijd zelf bij die acties be trokken, ondervonden door het kijken naai die programma's een schok der herkenning. Z(j gropven vergeelde do cumenten op, die zij om achteraf ook door henzelf niet geheel verklaarbare redenen nooit eerder hadden uitge werkt (hoewel zU daartoe 29 jaar ge leden wel pogingen in het werk hadden gesteld). Als socioloog heeft een man als prof. Van Doorn, een van de hoofdmannen er. koplopers van het vak in Nederland, zijn studenten nim- jner de barricade opgejaagd, noch in (Leiden, noch in Rotterdam, noch in iBreda (aan dc K.M.A.) Veeleer [bracht hij ze ontzag bij voor het ge wicht van bestaande sociale structu ren, die een taai leven leiden en niet gemakkelijk te veranderen zijn. Maar het boek dat hü nu geschreven heeft, „een sociale geschiedenis van militair geweld", toont wetenschappelijk aan dat het geweld van de Nederlandse troepen in Indonesië deel uitmaakte van een alomvattend systeem. De ho gere legerleiding, gedekt door de poli tieke machthebbers in Den Haag, voerde een systematische terreur, Van Doom en Hendrix signaleren een af schuwelijk mechanisme:, dat politieke en burgerlijke leiders de door ben wel degelijk beoogde confrontatie met het geweld zoekeu te ontvluchten door de verantwoordelijkheid voor het ge bruik ervan te delegeren aan specia listen van leger, justitie en politie. In feite is do delegatie een kolossaal af wentelingsproces uit onvermogen om mot geweld om te gaan. De technische geweidspeclalisten „ideologiseren" dwz. rechtvaardigen hun ingrepen vervolgens Met een gepolitiseerd vak jargon dat wij ook heden ten dage maar al te goed kennen, in Amerika en hier: de tegenstanders zijn subver sieve elementen, kwaadwillige onrust stokers (in tegenstelling tot de „goed willende" meerderheid van de bevol king), bendes en terroristen. Dat de officiële sociale wetenschap in Nederland op deze actuele gebieden tot nieuwe, onthullende inzichten is gekomen, daartoe hebben het medium televisie en het gebruik dat Wigbold ervan maakte, aantoonbaar bijgedra gen. Het is moeilijk, de waarheid te laten doordringen In fabeltjesland. Maar in dit geval zal zeifs de regering er èoht Nota van moeten nemen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 3