Comité sgt. Meijer wil in onderzoek-commissie Ahpona Strip neem*inee*k De strip waarvan u weet dat-ie goed is ANOF 'geschokt' over regeringsbeleid leerlingenschaal Officier die soldaat doodde belijdt schuld op persconferentie VERDACHTE ■'CARNAVALS- MOORD BLIJFT VRIJ ITT SCHAUB-LORENZ Twee jaar voor drie Palestijnse kapers in Athene Grote beloning voor opsporing Aramburn Anti-Agnew betoging in Denver Den Toom wil geen verhoging minim urn leeftijd technische specialisten Londen wacht met besluit over wapens voor Zuid-Af rika Storing van radio sterrenwacht zal worden opgeheven U hebt er een zomerlang plezier van CONCRETE MAATREGELEN GEVRAAGD Gemeente huldigt scheepsbemanning die gezin redde Russische piloten verdedigen nu ook zuiden van Egypte •9 Bakker praat in Zuid-Afrika niet met tegenstanders apartheid Praeses gereformeerde synode in september naar Zuid-Afrika Aanslag op Canadees defensie-ministerie donderdag 25 juni 1970 - pagina 7 Achter de tafel v.l.n.r. de comitéleden rnr. J. Lobsteyn, W. Eysink, G. Voortman sr, G. Lamers en G. Voortman jr. ATHENE, donderdag. De 22-jari- ge lerares Maha Kahled en de studen ten Issam Doemit (18) en Sami Ab- boed (20), de drie Palestijnse com mando's, die op 21 december van het vorig jaar werden aangehouden op het vliegveld van Athene bij een poging tot kaping van een verkeersvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij TWA, zijn gisteravond door •een rechtbank in Athene tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij werden veroordeeld wegens Ille gaal wapenbezit, maar vrijgesproken van 't tenlastegelegde in gevaar bren gen van het leven van de 32 passa giers van het toestel. De drie Pales tijnse commando's bekenden dat zij de piloot van het vliegtuig boven Italië hadden willen dwingen naar Tunis te vliegen. Zij verklaarden in opdracht van het volksfront voor de bevrijding van Palestina te hebben gehandeld. Na de bekendmaking van het vonnis Juichten de veroordeelden en namen zij gelukwensen van vele aanwezigen In ontvangst. BUENOS AIRES, donderdag. tn de dagbladen, van Buenos Aires zijn woensdag advertenties geplaatst, waarin. 125,000 dollar wordt aangebo den voor inlichtingen, die kunnen lei den tot de opsporing van de verdwe nen oud-president Pedro Eugenlo Aramburu, die eind mei werd ont voerd en die door Peronistïsche aan hangers zou zijn vermoord. In de advertenties, die zijn geplaatst door een „vriend van de generaal" wordt 'gevraagd om gedetailleerde ia- lichtingen, die moeten worden gezon den naar „een bepaalde postbus of aan een rik.-priester". Aramburu wordt thans 27 dagen, vermist. Dit is één van de 14 betogers, die de politie van Denver gisteren arresteerde, toen zij demonstreerden tegen de aanwezigheidvan vice-president Spiro Agnew. Deze hield een toespraak op een diner dat bedoeld was om geld voor de Republikeinse partij bijeen te brengen. Tal van personen werden gewond bij de demonstratie. BREDA, donderdag (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank -."In Breda, mr K. Thijsscn» beeft in overleg met de procureur-generaal In Den Bosch besloten het hoger beroep tegen de 23-jarlge A. van B. uit Prin- cenbage, verdachte van de „Carna- valsmoord" in le trekken. De rechtbank hee£t_ "Van B. in no vember van het vorige jaar, nadat acht jaar gevangenisstraf was geelst, vrijgesproken van doodslag op de 29- jarige drukker J. Malles jai eon dood- lopende steeg In Elton. ri'. Een politiehond had hem aangewe zen als degene, die de mestvork had vastgehouden, waarmee het slachitof- ter was doodgeslagen. De verdachte ...heeft steeds ontkend. De rechltbamk -„.achtte onvoldoende bewijs geleverd :,_voor een veroordeling, maar de offi- j._ der van jusibitie ging in hoger beroep. i: Het onderzoek in do zaak duurde Intussen voort, maar leverde verder niets op. Na maandenlang wachten weet Van B nu dat hij voorgoed is vrij gesproken. - DEN HAAG, donderdag (ANP). Minister IV. don Toom van defensie acht het ongewenst de minimumleef tijd voor het sluiten van een verbinte nis als technisch specialist in het leger tot achttien jaar te verhogen. Dit bl(jkt uit het antwoord van de be windsman op schriftelijke vragen van bet Tweede-Kamerlid E. R. IViel- draayer (pvda). Minister Den Toom merkt in dit verband op, dat de minimumleeftijd voor het sluiten van een dergelijke verbintenis is vastgesteld met inacht neming van het tijdstip, waarop jon gelui, die na hun schoolopleiding een bepaalde vakopleiding, gecombineerd met een tewerkstelling in de praktijk, willen gaan volgen, moeten beslissen of ze dit willen doen in het civiele be drijfsleven, dan wel in de militaire dienst. Dit tijdstip valt meestal op ze- ventien- of achttienjarige leeftijd, maar in sommige gevallen reeds in het ïestiende jaar. Tevens is in aanmer king genomen, dat de betrokkenen na afloop van hun verbintenis als tech nisch specialist nog moeten beginnen met de opbouw van een civiele carriè re. en dat dit het best op zo jong mo gelijke leeftijd kan gebeuren. (Van onze correspondent) LONDEN, donderdag. Regeringskringen in Londen verwachten nog geen beslis sing over hervatting van wapenlove- ranties aan Zuid-Afrika, wanneer mi nister van buitenlandse zaken Sir Alec Douglas-Home volgende week woensdag zijn Zuidafrikaanse collega dr Hilgard Muller ontvangt. Hoewel geen reden bestaat om te twijfelen aan de bereidheid van de nieuwe regering Zuid-Afrika .defen sieve wapens" te leveren, wil Londen het kalm aandoen: eerst eens kijken wat de Zuidafrikanen vragen en dan wat Engeland leveren wil en wanneer. De aan Muller opgelegde „wachttij den de minister verblijft om „par ticuliere redenen" in Engeland en moet meer dan een week op Sir Alee wachten is veelzeggend. De Tory- regering wil er niet van beschuldigd worden onmiddellijk Zuid-Afrika in de armen te vallen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH, donderdag. Het 'Comité Eerherstel ser geant Meijer e.a.' wenst zitting te krijgen in de commissie die door minister Den Toom is ingesteld om de executies in mei 1940 aan een nienw onderzoek te onderwerpen. Hij wist niet wie de sergeant-ma joor was geweest die geschoten bad, „In het donker" zei de heer Van Ale- beek, „zijn alle katjes grauw, zo was het toer- met mannen met helmen op." De heer J. Herder, die behoorde tot de mannen die, onder leiding van ser geant Meijer, hun stelling aan de Grebbe verlaten hadden, verzekerde daarna, dat er geen sprake was ge weest van deserteren. Hij vertelde, dat sergeant Meijer bij herhaling mili taire aansluiting had gezocht. Het was de heer Herder geweest aan wie ser geant Meijer, in de vrachtauto op weg Het comité, dat gisteren een persconferentie in Den Bosch liet weten dat bij veel oud-militairen de mening heerst, dat de zaken van sergeant Meijer en andere geëxecuteerden in de doofpot zijn. gestopt, zal de minister met klem verzoeken ten minste twee co mité-leden in de commissie van onderzoek op te nemen. Het comité, bestaande uit de heren G. Voortman (Deventer, voorzitter), naar Doorn, waar zijn G. Lamers (Veldhoven, secretaris), G. Voortman jr. (Deventer, coördinator) mr. J. Lobsteyn (Deventer)mr, H. van Opstal (Tilburg), en W. Eysink (Hulst) deelde verder mee teleurge steld te zijn over het feit dat gene- raal-majoor b.d. J. Harberts in zijn brief aan minister Den Toom „zelfs •niet in. indirect verband excuses heeft aangeboden inzake het geval van ser geant Meijer". Zoals bekend is het generaal-ma joor Harberts geweest die een voor beeld wilde stellen aan de 1 af hartige n: het gevolg is geweest dat de 22-jarige sergeant Chris Meijer als deserteur ter dood veroordeeld en gefusilleerd is. Het comité is van matting dat er geen argumenten meer te vinden, zijn op grond waarvan nog een vruchtbare discussie met de heer Harberts tot stand is te brengen. Het sluit daarmee dit hoofdstuk. Op eon vraag of het comité niet overwogen had dat generaal-majoor Harberts zijn excuus voor hetzelfde medium zou moeten maken als waar voor hij zijn beschuldiging uitte, de televisie, antwoordde mr. Lobsteyn, dat het natuurlijk gewenst zou zijn dat dit gebeurde. Maar, aldus deze ju rist, het heeft geen zin als het onder •dwang gebeurt. En we moeten geen heksenjacht op deze ma.n ontketenen. Bekentenis Op de persconferentie was ook de gepensionneerde overste J. Blok aan wezig, die destijds als luitenant in Moordrecht de dienstplichtige soldaat Jan Gaartman heeft neergeschoten omdat hij, volgens zijn latere verkla ring, in de waan verkeerde dat Gaart man een Duitse spion was. De 63-jari- ge gepensioneerde hoofdofficier kreea het woord en kwam ten overstaan van het comité en een aantal verslagge vers tot deze bekentenis: „Zo'n 2aak heeft alle jaren door een rem op je gelegd. Op een gegeven moment heb ik een beslissing genomen die niet juist was. De omstandigheden van toen maakten het wel moeilijk een oordeel te vellen. We waren niet inge steld op een vijand die met verkleed partijen werkte. Ik kan er alleen maar van zeggen: het spijt me heel erg." Waarop voorzitter Voortman zei dat zijn comité met groot respect van zijn woorden had kennis genomen. Revolver Vervolgens sprak J. van Alebeek, gepensioneerd politieman uit Breda. Hij was getuige geweest van het neer schieten van twee Nederlandse mili tairen op de binnenplaats van het Bredase politiebureau op 12 mei '40. In het cafézaaltje in Den Bosch zei hij nu, dat het volgens hem absolute moord was geweest. Hij had er nog procesverbaal van. opgemaakt, maar er nooit meer iets van gehoord. vonnis zou worden geveld, zijn dienstwapen had gegeven, onder het uitspreken van de woorden „Hier heb je mijn revolver. Nou jongens, het beste." WESTERBORK, donderdag (ANP). De Amerikaanse zender in Steen- wijkenvold zal over twee maanden de radiosterrenwacht Ln "Westerbork niet meer sloren. Dit deelde de "beheerder van de sterrenwacht, dr E. Raimond, mee op een persconferentie ter gele genheid van de officiële ingebruikstel ling van de sterrenwacht door de koningin. Hij was diezelfde ochtend opgebeld door een Amerikaanse liaision-offi- cier, die hem meedeelde dat men be sloten had iets te doen aan de uitzen dingen door een frequentieverschui ving of een andere manier van com municeren. (ADVERTENTIES; (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, donderdag „Wij wijzen u met klem erop, dat de klassegrootte bij allen die bij het basis- en kleuteronderwijs betrok ken zijn (ouders, leidsters en onderwijzers) een bron van zorg en ook van onrust is. Het vertrouwen in het regeringsbeleid ten aanzien van de leerlingenschaalverdeling is duidelijk geschokt". Dit staat in een brief die het bestuur van de ANOF (Alg. Ned. Onderwijzers Federatie) aan mi nister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft gestuurd. De ministers worden concrete maat regelen gevraagd: 1) er dient nu direct, nog vóór het begin van het nieuwe schooljaar pro paganda te worden gemaakt om meer jongelui die dit jaar eindexamen hc-bben. gedaan, naar de opleidings scholen voor onderwijzend personeel te krijgen; 2) vervroegd verlof, uitstel vrijstelling van militaire dienst voor dienstplichtige onderwijzers; 3) inschakeling van het welis waar geringe aantal kleuterleid sters en onderwijzeressen die geen volledige baan wensen en daardoor niet werken, maarf die wel bereid zijn enkele ochtenden of middagen per week een betrekking te aanvaarden. Op die manier zou de taak van hoof den van scholen kunnen worden ver licht. Daarnaast dient er volgens het ANOF-bestuur een commissie te wor den ingesteld die de regering over maatregelen op langer termijn kan adviseen voor 1 mei 1971. Falend beleid Het ANOF-bestuur spreekt in zijn brief ven een „falend beleid van regering ten aanzien van de perso neelsvoorziening bij het basis- kleuteronderwijs". Volgens de plannen van 1957 had al op 1 januari 1968 een leerlingenschaal van 35 bij het basisonderwijs moeten zijn gerealiseerd. In werkelijkheid wordt per l augustus 1970 eert schaal van 37 ingevoerd. De moeilijkheid is, dat er te weinig aanbod van leer krachten is. Oorzaak daarvan is vol gens de ANOF, dat de maatregelen in het kader van de Mammoetwet veel onderwijzers hebben weggezogen naar het voortgezet onderwijs. Iets derge lijks dreigt zich nu te herhalen in ver band met de uitbreiding van de scho ling van werkende jongeren die de ANOF overigens zeer wenselijk vindt. De leerlingenschaalverlaging bij het basisonderwijs komt door deze noodzakelijke maatregelen, in knel, aldus de ANOF. En dat, terwijl de schaal van 35 allerminst voldoende waarborg is voor de kwaliteit van het basisonderwijs in de toekomst. Daar voor is het volgens de ANOF noodza kelijk, dat jongere leerlingen onder wijs krijgen in klassen/groepen van ten hoogste 24 en oudere vao 30 kin deren. Tenslotte is de ongerustheid nog groter geworden nu gebleken is, da de aanmelding van leerlingen op de pedagogische academies achteruit gaat. Gevreesd moet worden dat deze akademies komend jaar 15 tot 20 pro cent minder studenten zullen hebben, met alle gevolgen van dien voor het aantal jonge onderwijzers over enklc jaren. HONTENISSE, dondcrdaE (ANP). - Het gemeentebestuur van Hontenisse (Zeeland) zal een diner aanbieden aan. de beman ningsleden van het binnenschip „Woudenstein'' om hen te bedan ken dat zjj het gezin Neve van de verbrandingsdood hebben gered. De Dordtse loods Boclsma en de kapitein Busschart uit Bazel ontdekten in de nacht van zondag op maandag j.l. toen ztf langs de Schelfledijk voeren dat het huis van de familie Neve In brand stond. Met loeiende sirene en schijnwerpers wist de bemanning van het schip de slapende bewo ners te wekken en aldus voor een ramp te behoeden. Het schip, eigendom van 'n rederij uit Bazel is daarna doorgevaren. Via een tip van een ijsventer uit Hansweert Is het gemeentebe stuur van Hontenisse erin ge slaagd de identiteit van het schip te achterhalen. Aanstaande vrij dag zullen burgemeester en wet houders de kapitein, de beman ning en de loods op het gemeen tehuis ontvangen cn hen een di ner aanbieden. WASHINGTON, donderdag. Rus sische piloten hebben de hele lucht verdediging van Egypte overgenomen, met uitzondering van een klein gebied ten westen van de bestandszone bij het Suez-kanaal, aldus rapporten van in- Uchtlgcndiensten, die gister in Wash ington bekend zijn geworden. Volgens deplomatieke ringen ötaat in -de rapporten dat de Russische pilo ten, die aanvankelijk verantwoordelijk waren voor de verdediging van. Cen- traal-Egypte tegen Israëlische aanval len. tot diep in Egypte, hun operaties nu hebben uitgebreid tot Zuid-Egypte. Er zijn 2 modellen. Vanaf I7S8,- (Ook In wit vorKrljQbaar) Tja, hij ziet er net zo uit als een hele mooie kamer tv. Maar dan wilt u naar uw vakantie huisje. Of buiten zitten op uw zomerse terras. Of zomaar uw fijne 2e toestel hebben. En dan klapt u 't handigste handvat uit-dat anders onzichtbaar verzonken is. Dan spreidt u de dubbel telescopische antenne-die anders onzichtbaar ingeschoven is. En u geniet van 'n maar liefst 51 cm rechthoekbeeld. Scherper beeld. Met méér kontrast reserve. Met front!uidspreker. Schaub-Lorenz. Uw neem-mee-tv.Waar u zoveel kijkplezier van meeneemt Premier De Jong: DEN HAAG, donderdag (ANP). „De principiële afwij zing van. de apartheidspolitiek door de Nederlandse regering heeft nimmer ingehouden, dat contacten met Zuid-Afrika en be zoeken aan en vanuit Zuid-Afri ka vermeden dienen te worden. Integendeel, de regering is van opvatting dat een dialoog tussen Zuid-Afrika en Nederland zinvol is en derhalve dient te worden voorgezet-" Minister-president P. J. S. de Jong, minister van algemene zaken, heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schrifelijke vragen van het PvdA-Tweede-Kamerlid H. Wie- renga, over het voorgenomen bezctók van minister drs J. A, Bakker (ver keer en waterstaat) aan Zuid-Afrika. Uit het antwoord blijkt, dat dit bezoek aan Zuid-Afrika geldt als een. tegen bezoek aan de Zuidafrikaanse ambt genoot van minister Bakker, die in mei jongstleden een. bezoek aan ons land heeft gebracht. Premier De Jong beantwoordt-de vraag, of voordat de uitnodiging tot het brengen van een bezoek werd aanvaard, de wens wend te kennen gegeven dat miniser Bakker ook ge sprekken wil voeren met tegenstan ders van de apartheid, ontkennend. Zeer waarschijnlijk zal volgens de mi nister-president ook informeel van ge dachten worden gewisseld over onder werpen, die vallen buiten de orde van het werkbezoek. Dat daarbij de apart heidspolitiek ter sprake zou komen, ligt voor de hand, aldus de premier. In antwoord op de vraag, of minis ter Bakker bij zijn bezoek uitdrukke lijk onder de aandacht van de Zuid afrikaanse regering zal brengen dat ons land de apartheidspolitiek enige malen heeft veroordeeld als een mis daad tegen de menselijkheid, zegt de minister-president, dat 't de Zuidafri kaanse regering uiteraard genoegzaam bekend is, dat Nederland bij herhaling in de Verenigde Naties de apartheids politiek heeft afgewezen als in strijd met de fundamentele rechten, van de mens. Samenvattend merkt premier De Jong op, dat de regering geen aan leiding ziet om de suggestie vhn het socialistisch Kamerlid tot afstel van het bezoek aan Zuid-Afrika te volgen. UTRECHT, donderdag (ANP) Dr P, Kunst, praeses van de generale sy node van de Gereformeerde kerken, zal in september een bezoek brengen aan de Nederduitsgereformeerde Kerk van Zuid-Afrika. Hij zal, met een an der lid van het mod.eram.en, onder an dere de synode van deze kerk bezoe ken. Dr. Kunst is hiertoe, uitgenodigd door de Zuid-afrlkaanse kerk. Doel is vooral, te spreken, over de meningsver- -schillen inzake de aanvaardbaarheid van dc apartheidspolitiek in Zuid- Afrika. OTTAWA, donderdag. Bij een krachtige bomexplosiebij het Cana dese ministerie van defensie is gister ochtend een vrouw om het léven ge komen, terwijl, twee andere ménsen, werden gewond. Aangenomen wordt dat er een hoeveelheid dynamiet was geplaatst bij de hoek van het gebouw, waar de afdeling voor telecommunica tie is gevestigd. Door de ontploffing werd een groot deel van de muur van de seinkamer en het daarboven gelegen vertrek weggeslagen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 4