De ongekroonde modekoning Yves Flatcar-directeur 'geschokt' door activiteiten van Hack iBliHliM 5 .11 i H U ii REISBUREAUS GERKENS EN ROY ZIJN BOOS OP ELKAAR Morgen: Lanvin en Courrèges ICM-verf geeft voorkeur aan Petrofina MODE Collectie een meesterwerk Dior houdt het somber Ungaro's lappenwinkel NOG OP VAKANTIE? boek bij omdat erzo'n grote organisatie achter staat Stakers in enkele Britse havens lossen voedsel Rode Kruis maakt 3 mille over voor hulp aan Cambodja en Vietnam Roulettespelers in Eindhoven betrapt Europa krijgt één ruimte- organisatie vrijdag 24 juli 1970 - pagina door JEANNE ROOS in Parijs tekeningen: MAUREEN RICHARDSON Tk heb Alain Delon gezien, wat zeg ik, hem hUna aangeraakt, zo dicht zat ik naast hem te eten in de Bar du Théatre op de Avenue Mon- tagne, waar „men" tussen twee shows door komt af- en aanrijden in de sportwagens. Mooi hoor, Alain! Roze overhemd, hoed op, bruin ver brand, donker haar (geverfd?) en een stuk mooier dan in de film, met verrukkelijk gemene blauwe ogen. Omringd door zijn „gang", mooie jongens en meiden en de bewonde rende blikken van het aanwezige vrouwvolk, die hij samen met tournedos genietend zat te savou reren. Maar Alain's ster verbleekt bU die van Yves Saint Laurent die weer do ongekroonde koning van deze roodeweèk blijkt te zUn, en ons voor het eerst het gevoel gaf, dat die lan ge mode misschien toch wel een goed idee is. Zijn première werd bij gewoond door Zizi Joamnalre en Ro land Petit, en de Jonge stevig ge bouwde jongedame ln knalgeel bleek Paloma Picasso te zün, de dochter van Pablo. Saint Laurent die eerder dan wie ook de lange mode lanceerde mot zijn lange mantels op pantalons, Saint Laurent heeft do lange broek nu volledig laten vallen en alle eer gegeven aan de lange rokken. Al loopt er af en toe een halflange pan talon tussen door, maar daarover la ter. Niets bij hem is halverwege de kuit. Yves doet het meteen goed en zijn rokken reiken tot enkele centi meters boven de enkel, zodat er een lang vrouwmens ontstaat waaraan praktisch geen eind lijkt te komen'. Hij maakt gladleren mantels, nauw het lichaam omsluitend met persianer kragen en revers en brengt een groep eenvoudig superbe suède jassen en rokken die hij recht en dun als zij zijn versiert met ran den en verfijnde figuren van kleine kopspijkertjes of incrusteert met schulp- en vlamliguren en sterren in de beeldigste kleuren. Daaronder worden halflange broeken gedragen tot aan de kuit met zijden blouses. Voor overdag maakt hij ragdun ne jersey jurkjes in drabbige kleu ren en zo aansluitend langs het li chaam als truitjes maar met een perfectie en een geraffineerde een voud, waarbij je je voortdurend af vraagt waarin het toch zit dat het veel meer is dan „een lappie jersey" De ehemisiers en deux-pieces zonder welke Saint Laurent geen collectie maakt, zijn ook weer present in met prachtige mozaïekdessins bedrukte stoffen. Zij zijn strak over de heup en laag geplooid en van een soepel heid en elegance waar je stil van wordt. Overdag zijn zijn kleuren inge houden, bruin, beige, grijs, zwart, aubergine en wijnrood, maar de gro te stunts voor de avond zjjn wel zijn Rus^isch-Chinese pakken van satijn. Russische vormgeving van de kozak- kenbrook met de tuniek maar toch weer Chinees omdat de kozakken- broek die soms gepllsseerd is en soms recht, halverwege de kuit valt, geborduurd is met de schitterendste verfijndste Chinese broderie. De a- symotrisch gesloten tunieks zijn van de schitterendste felste kleuren satijn en zijn geïncrusteerd met hoekige fi guren van andere lelie kleuren. Het is de meest feestelijke avonddracht die ik ooit gezien heb. Verder nog een paar bijzonderhe den: bijoux met vlinders om de hels gedragen, laarzen die als het zo uit komt eveneens bespijkerd zün met fijne figuren of geborduurd S la chinoise, vlinderdunne avondjurkjes van velours chiffon, van crêpe geor gette met omslagdoeken in schitte rende gebloemde dessins en dan in eens komt hij met een serie knlekor- te Jurkjes en malle korte capes met onzinnig gedrapeerde overdreven ruban op het hoofd die een gelach onder de bezoekers veroorzaakten omdat zij ineens allemaal begrepen hoe mal korte jurken kunnen staan. En dat is erg geraffineerd van Yves, Want het is zo. De bezoekende mo- SAINT LAURENT Links: het silhouet van een lange mantel met een grote hoed met veer die veel in de collectie voorkomt. Midden: een bruin suède mantel a-syme- trisch gesloten en versierd met vlammende ïncrusteringen van oranje en rood. Rechts: een Chinees hemd in geel, paars, blauw en oranje met Chinese borduursels, gedragen op een zwarte culotte. DIOR Links: zwartwitte glimmende jurk met een lang lijf en een rok in platte plooien. Shawl om de hals. Rechts: blauwe doorgestikte jas in een gewat teerd effect met een smal aansluitend lijfje en een klokkende rok. UNGARO Links: lange jurk in een klein kriebelig bloemdessin met een geplisseerde rok. Midden: een suède mouwloos hemd met verticale strepen over een gebloemde blouse met bijpassende rok. Rechts: mantel in een handweefstof in een dwarse roodzwarte ruit, grote wijnrode hoed. deredactrices zijn allemaal deze week ijlings Parijs ingesneld om er gens waar dan ook een halflange of lange rok of jurk te kopen, In ieder geval js zun collectie een meester werk. Het is eigenlijk oen sombere aan gelegenheid met die mode. Plotseling zijn wil vrouwen van kin tot teen in de textiel gestopt en er is niets over van enig bloot, van enige sex, van enige sportiviteit. We zijn aangeland in het ingehouden tijdperk van treu righeid. Bonjour Tristesse, zou ik willen zeggen, als ik terugdenk aan de col lectie van Dior, die zijn mannequins opzond met een bleke make up met rode oogleden alsof zij zojuist achfer de gordijnen hun ogen rood ge schreid hadden alvorens zij met hun hleke snuitjes onder kort geknipte gelakte jongenskopjes met zweepsla gen de salon waren Ingejaagd. Dior maakt nog wel lange broeken en wel gecombineerd met bijzonder mooie lang vallende overhemdjasjes waaronder zijden blouses worden gedragen boven een brede ceintuur. Hij maakt tailleurs van lange lage plooirokkon mot lange tuniektruien er bij. Ztjn mantels zijn óf zeer klas siek met grote revers of doorgestikt, gewatteerd eigenlijk als ochtendjas sen. Hij maakt jersey tailleurs met kleine nauw aansluitende korte jasjes die schuil gaan onder een wijde jer sey cape. Jurken zijn enkeliange ehemisiers met plooirokken in be drukte velours maar het zijn soep jurken vergeleken bij wat Saint Laurent maakt van zijn ehemisiers. Mantels krijgen vossekragen mee, oh. oh wat zijn er hier in Parijs veel vossen gesneuveld. Zij worden met kop en poten gelijk verwerkt in kra gen en stola's. De salon keek zwij gend toe naar al die trieste kleren die onweerstaanbaar het begin van de dertiger Jaren opriepen en de gigan tische paddestoelen die de decoratie van de salons vormden bestaande uit stammen van aubergines en grote mutsen van honderden kleurige dah lia's en asters, werden in de algehele sombere stemming door een collega uit Duitsland aangezien voor atoom bompaddestoelen. Je doet onderwijl alle moeite je in te denken hoe we in al die tragische kleren in hun sombere kleuren er toch straks nog leuk uit kunnen zien en ik moet zeg gen, het ia erg moeilijk je dat voor te stellen. De derde gisteren was Ungaro die met Courrèges de matador is ge weest voor de perfecte korte kleren voor de eugd d e. hoe lang lijkt het alweer geleden, zo bijzonder aan sloegen. Ungaro _s helemaal om en ook hij heeft a'les lang gemaakt. Op mii maakte het geheel een wat lap- pewinkelachtige Indruk maar toch zullen deze kleren door de jeugd we! worden geapprecieerd. Als altijd zijn er fantastisch mooie stoffen die dit huis zelf ontwerpt met hand weef achti ge effecten in dwars gestreepte en dambordruitjes en een grote hoeveelheid bijzonder moo e en liefelijke bloemdess.ns ver werkt ook hier tot lange languissante jurken die bijzonder sloom de ma.s- jes omkleden. T.ngelende salonmu- ilek op een enkele piano accentueer de de sluikheid en de languissante allure van deze kleren. De meisjes hadden hier wel lieve kopjes met knotjes in de nek en een paar dunne ptetererige vlechtjes langs de slapen en zij schenen zich toch aard'g thuis te voelen :n ds lange rechte slanke mantels van suède en wollen stoffen, in de gebloemde diux-pieces me' schoot:es, de ta Ileurs met dunne str.kce ntuurtjes in de ta.lle en rte pakken met doorknooprokken onder lange of over de heup vallende jas jes. Merkwaardig was de combinatie van allerlei dessins. Onveranderlijk hadden de meisjes een gebloemde shawl om de nek geknoopt en terwijl zij effen kleren of geruite kleren aan hadden werden die weer overspoeld door een gestreept nouwloosvest zo dat er wel wat erg veel motiefjes op één lijf werden gerangschikt. Nog maals, ik denk dat het de jeugd wel aanspreekt en dan past een eerbiedig zwijgen. Maar ik heb vergeefs ge zocht naar het evenwicht en de zwierige dynamiek die Ungaro altijd zo kwistig in zijn kleren deed. Men experimenteert zich hier wel een ongeluk, in Parijs. Ik ben be nieuwd wat Courrèges morgen zal brengen. Eens was hij toch de grote man, de echte vernieuwer van de jonge korte mode. Dat hij dat stug volhoudt kan ik me niet voorstellen. Ook hjj zal moeten omgaan en wat er dan moet gebeuren ais Courrèges lang wordt, de hemel mag het weten. Of hever gezegd, morgen zullen we het weten. ADVERTENTIE J In aug. en sept. brengen wij u graag naar SPANJE (v.a. 250.-), ITALIË (v.a. 125.-), OOSTENRIJK (va. 200.-). Ook 4- en 7-daagse bijzonder verzorgde PROGRAMMAREIZEN VRAAG REiSGIDS: ANTWOORDNR. 4040 - AMSTERDAM (geen oostzegel-plakken!) internationale reisorganisatie VAN HET DIRK VAN DEN BROEK CONCERN EIGEN BOEKINGSKANTOREN: AMSTERDAM-Bilderdijkstraat 126 Tel.020-180505 (ook 's avonds) ROTTERDAM -G.J. Mulderstraat 6 (bij Vier- ambachtstr.) -Tel. 010-231300 - Oudkerkhof 20 -Tel. 030-16261 SCHIPHOL, vrijdai (ANP). Flatcar-directeur D. van de Kreeft (25) is „zeer geschokt"dooc de activi teiten van de Duitser Joachim Hack, die in Spanje is gearresteerd omdat hij gelden zou hebben verduisterd van enkele Nederlandse reisbureaus. Hij verklaarde dat gisteravond op Schip hol hij zijn terugkomst uit Spanje. De heer van de Kreeft vond het nog het ergst zoals hij zei, dat mensen die zo lang voor een vakantie hebben ge spaard, op het laatste ogenblik „een vresel.jke klap hebben gekregen". In chronologische volgorde vertelde de heer Van de Kreeft hoe de Flat- car-affaire zich heeft kunnen ont plooien tot een zoals hij zelf zegt „een toerisme-schandaal": „Begin juni is het allemaal begonnen. Eind mei was alles nog geconfronteerd en liep ook al les inderdaad naar wens. Vorige week kreeg dk echter een telefoontje van de neef van de heer Hak, de heer Cu- kierman uit Spanje, dat de heer Hack was gearresteerd en dat ik hem voor 10.000 gulden, kon. vrijkopen." „Daar ben ik niet op ingegaan." „Wel ben Ik onmiddellijk naar Spanje gegaan toen de heer Cuklerman ver telde dat de eigenaren geld wilden zien. In Spanje heb ik de zaak beke ken en heb met het geld dat ik mee genomen had in eerste instantie nog 'ets kunnen redden. De eigenaren ble ven echter trekken. Als ik niet gegaan was, dan was de zaak twee weken eerder gesprongen. In Spanje werd het mij duidelijk dat de heer Hack vanaf begin juni niets meer had be taald". De 'heer van de Kreeft zei, dat hij tot eind september ongeveer ƒ50,000,- aan de heer Hack heeft betaald. Door bemiddeling van de Duitser hebben ongeveer 230 Nederlandse vakantie gangers met Flatcar voor de Sitges geboekt. Volgens de heer Van de Kreeft moet er een organisatie op poten worden gezet, die in het buitenland de contac ten voor onder meer de verhuur legt, waarbij alle reisbureaus zijn aange sloten en waarmee deze dus ook te al len tijde in zee kunnen gaan. Naar zijn mening wordt het langzamerhand ds hoogste tijd dat in Nederland e«n wettelijke regeling van het reisbu reauwezen. tot stand komt. UTRECHT LONDEN, vrijdag. In sommige Britse havens, waaronder die van Til bury, hebben stakende havenarbeiders zich gisteren bereid verklaard aan be derf onderhevig voedsel uit schepen in de havens te lossen. Stakers in andere havens hebben echter aangekondigd pas maandag hierover een beslissing te zullen nemen. In Londen wordt algemeen aange nomen dat de regering de komende dagen nog geen troepen zal inschake len in de havens, omdat de speciale regelingscommissie voor dit looneon- flict vandaag haar onderzoek heeft beëindigd en waarschijnlijk dit week einde rapport zal uitbrengen. Dit 2011 misschien kunnen leiden tot een ak koord tussen werkgevers en vakbon den. De regering zal de kans daarop niet In gevaar willen brengen door troepen ln de havens te laten werken, (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, vr«dag. Hel Neder- landsche Roode Kruis heeft gisteren tienduizend Zwitserse francs (ruim acht mille) overgemaakt aan de Liga van Rode Kruisverenigingen te Gene ve. als bijdrage ln de hulpverlening aan enkele honderdduizenden vluchte lingen in Cambodja en Zuid-Vietnam. Het gaat hier om Cambodjanen die als gevolg van de politieke en militai re ontwikkelingen in hun land sinds 18 maart hun huizen hebben moeten verlaten en om Vietnamezen die onder zeer moeilijke omstandigheden u.t Cambodja naar hun land van her komst trachten terug te keren. Van een laatste groep die daarin zeer on langs is geslaagd, is in Genève verno men dat de leden aan verschillende ziekten en ondervoeding lijden. De Liga steunt zowel het Cambod jaanse Rode Kruis als het Rode Kruis van de republiek Vietnam met tenten, kleren, voedsel, slaapmatjes, medica menten en keukenuitrustipgen. Bo vendien zullen enkele medisch sociale teams uit Thailand en andere omlig gende landen naar vluchtelingenkam pen in Cambodja worden gezonden. Het Nederlandsche Roode Kruis be hoort tot de eerste verenigingen die deze internationale Rode Kruis-hulp helpt financieren. EINDHOVEN, vrijdag (ANP). Bij een inval In een pand aan de St. Jorislaan in Eindhoven is dinsdag door de Eindhovense politie een clan destiene gokgelegertheid ontdekt. De roulettetafel, speelbak en een groot aantal fiches plus 1400,- werden in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een man en zeven wouwen, afkomstig uit Tilburg, Son en Eindhoven. Ook de bewoonster van het pand, de 4?-jarige mevrouw J. •van de W. werd geverbaliseerd. Als vermoedelijke bankhouder werd aan gehouden de 25-jarige P. v.d. V. uit Êindhoven, (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, vrijdag Naar aanleiding van de moeilijkheden, die aan het begin van deze week rond het Amsterdamse reisbureau Flatcar zijn gerezen, maar die door de gebundelde activiteiten van een aantal reisbureaus tenslotte nagenoeg konden worden opgelost, is er thans een conflict ontstaan tussen het Amsterdamse reisbureau Roy en het Bussumse reisbureau Gerkens, waarvan de directeur te vens voorzitter is van de Nederlandse Vereniging van Reisadviseurs. Directeur F. Boers van Roy toont zich zeer ontstemd over het feit, dat de heer G. G. Gerkens de afgelopen dagen tegenover de pers uitlatingen over Roy heeft gedaan, die schadelijk voor dit reisbureau zouden kunnen zijn. De Bussumse reisbureau-direc teur zou er onder meer zijn verwon dering over hebben uitgesproken, dat Roy ook zaken had gedaan met de on betrouwbaar gebleken Duitser Hack in Sitges. De heer Boers verdedigt zich door te stellen, dat deze Duitser in dienst was van het Spaanse reisbureau Via- jes Sitges, dat een officiële erkenning heeft van het Spaanse ministerie van toerisme en dat derhalve de door Roy gesloten contracten een officieel ka rakter hadden. De heer Boers heeft fle heer Gerkens daarom gesommeerd de naam van zijn bureau niet meer te noemen op gevaar af dat dan stappen tegen hem zullen worden ondernomen. Verder herinnert de heer Boers het Bussumse reisbureau er aan dat het nog een onbetaalde schuld van ƒ20.928 aan Roy zou hebben, (Er is hier sprake van een normaal zakelijk contact tussen twee reisbureaus. Het komt voor dat een bureau, in dit geval Roy, een aantal zitplaatsen in een vliegtuig koopt en er vervolgens enke le doorverkoopt aan een ander bu reau, in dit geval Gerkens). Vriendelijk verzoek „U beloofde herhaaldelijk te betalen en zei te hebben betaald, maar tot dusver ontvingen wij een ongespecifi ceerd en vaag bedrag van 4228,20 gul den en een bericht, dat er 4745,80 gul den onderweg zou zijn. Vriendelijk verzoek ik u ervoor zorg te dragen, dat vóór heden twaalf uur het nog open staande bedrag contant in ons bezit is, aangezien anders uw eigen klanten vanavond op Schiphol blijven staan," aldus de mededeling van reis bureau Roy aan reisbureau Gerkens. Commentaar van de heer Gerkens: „Het door de heer Boers gestelde is volstrekt onjuist. Voor reeds uitge voerde vluchten hebben wij alles be taald aan Roy. Dat men bij Roy meent op dit moment nog een vordering te hebben moet volgens mij worden toe geschreven aan de slechte administra tie van dit bureau. Herhaaldelijk heb ben wij de laatste tijd om nota's moe ten vragen en als deze dan eindelijk kwamen klopten ze niet. De sommatie om vandaag 'n bedrag te batalen is belachelijk, al wil ik daarbij wel even stellen, dat ons bureau over een onbe last banksaldo beschikt van ruim een ton." „Ik eis van de beer Boers, dat hh zijn mededelingen herroept en als h« daartoe niet bereid is, wend ik mÜ tot m'n advocaat mr N. J. Geleynse in Amsterdam, die ik dan zal verzoeken een kort geding aan te spannen," al dus de heer Gerkens. AMSTERDAM, vrijdag Het verfconcern International Coat ing Materials, ontstaan door een samengaan van Vettewinkel en Varossieau, geeft de voorkeur aan het bod dat het Belgisch© concern Petrofina op de aandelen heeft uitgebracht. De directie komt tot deze conclusie door het geringe verschil dat er op basis van de koersen in Frankfort en Brussel bestaat tussen het bod van Petrofina aan ICM is bekendgemaakt dien heeft zij rekening gehouden met de industriële beleidsvisie die door Petrofina aan ICM bekend is gemaakt. BRUSSEL, vrijdag. De thans in Europa bestaande twee ruimtevaart organisaties ELDO en ELRO zullen samengevoegd worden tot één, en 40 een „Europese NASA" gaan vormen. Dit heeft de Belgische minister van wetenschapsbeleid Lefèvre gisteren meegedeeld aan het slot van de vierde Europese ruimtevaart-conferentie in Brussel. De ELDO Is de organisatie die zich bezighoudt met de ontwikkeling van een draagraket (voor satellieten) en ESRO, de organisatie die zich uitslui tend op ruimte-onderzoek richt. De conferentie werd het er verder in principe over eens dat Europa drie kunstmanen in de ruimte moet bren gen, een communicatiesatelliet, een luchtverkeersleidingssatelliet en een kunstmaan voor meteorologie. Minister Lefèvre zal, zo werd ook overeengekomen, met een Engelse en Franse vertegenwoordiger naar de Verenigde Staten reizen om daar te onderhandelen over het verkrijgen van Amerikaanse draagraketten en het deelnemen door Europa aan het z.g. post-Apolloprogramma. De nieuw Europese ruimtevaartor ganisatie krijgt geen boven-nationalo bevoegdheden. Een werkgroep zal nu een model voor de nieuwe organisatie gaan opstellen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 4