Een voor o-bouwpakket geen 2 mille ÉBP5 I Het windei van Gooise boer Schüttenhelm r In komende drie jaar weinig nieuwe ruimte voor kinderopvang Twee Rotterdammers ontwerpen 'Volkssportauto' ROTTERDAM RIJNMOND MS Baskische dansers lieten goede indruk achter Keuring Jeugdfestijn trok 5.156 bezoekertjes J eugdvierdaagse start dinsdag THUIS BIJ DE DIRECTEUR B. en iv. Schiedam: Besnoeiingen op begroting niet openbaar gemaakt Bedrijfje dr. Peter Hofstede zaterdag 25 juli 1970 - pagina 5 door HANS VAN RAALTE Wat is begonnen als een. hobby lijkt te zullen uitgroeien tot een bescheiden, maar zeker levensvatbaar autofabriekje. Wanneer de plannen van de Rotterdammers Bernhard de Bruijn (28) en Frits de Vos (21) slagen, zullen aan het eind van'dit jaar ongeveer twintig auto's onder de naam „Bravo" op de Nederlandse wegen rijden. Deze Bruvo of zoals De Bruijn en D© Vos het zelf noemen volks- sportaufco is vooral bestemd voor de doe-het-zelvers die uit een bouwpakket, een polyester carrosserie en onderdelen en chassis van de Volkswagen zo'n. auto in elkaar kunnen knutselen. „Maar dat knutselen is zo een voudig, dat ook mensen met twee linkerhanden, zoals ik, het kun nen", zegt de in het dagelijks leven bij het Nederlands Econo misch Instituut werkzame doctor andus De Bruijn. „Maar dan moet natuurlijk wel de hulp wor den ingeroepen van een auto bedrijf voor het plaatsen van de diverse onderdelen en het assem bleren." ■Hoe lis het allemaal begonnen? Bij na twee jaar geleden lazen de beide Rotterdammers een kranteartikel over een Tilburgs bedrijf, dat Amerikaanse Buggies importeerde. „We waxen met een verliefd op dat wagentje, toen we in Tilburg gingen kijken", vertelt de aueest technische van het tweetal. Frits de Vos. „We schrokken, alleen een beetje van de prijs. Ruim vijf duizend gulden. Dat hadden we niet en (toen is hij ons het idee geboren zelf zo'n auto te bouwen". Het tweetal voegde de daad bij het woord. De kennis, die De Vos een jaar lang had opgedaan bij een polyester- bedrijf kwam goed van pas. „Het stond vor ons vast, dat we de carros serie van polyester zouden maken". Maar eerst moest er een ontwerp ge maakt worden. Dat was werk voor Da Vos. Na het denkwerk kon begonnen worden met hat bouwen van een hou ten mal (proefvorm). Dat gebeurde dn een bouwvallige schuur achter het vliegveld Zestienhoven. „Dat ging «al lemaal heel primitief". Bernard glim lacht als hij dit zegt „Tja, vooral in de winter was het een en al ellende. We hadden geen verwarming in het begin j©n toen was 'het voor Frits bijna onmogelijk om goed te werken. Het water, dat bij nodig had, bevroor. Ge lukkig kregen we na een tijdje een. le vensgrote kachel van de vader van Frits' verloofde. En die verloofde, Riet Breevoort, zorgde voor geweldige mo rele steun door constant met koffie en allerlei hapjes te komen aandragen". In april van dit jaar was het zo ver: het model was klaar! Een chassis van een Volkswagen werd voor ongeveer honderd gulden op de kop getikt. Na enig zoekwerk weid vervolgens een autobedrijf gevonden, dat tegen rede lijke prijzen onderdelen vernieuwde en voor do assemblage zorgde. De Bruijn: „Het is werkelijk enorm zoals het autobedrijf Van. der Wel uit Berg- schenhoek heeft meegewerkt. De heer Van der Wel gaf ons bovendien aller lei adviezen". De eerste Bruvo was klaar. Met een voor een zelfgebouwde auto unieke ei genschap. ,Br hoeft niets ingekort te wooden", vertelt De Vos trots. „We hebben de Brirto zo geconstrueerd, dat alle onderdelen van de Volkswa gen zo gebruikt kunnen worden. Dat werkt gemakkelijker en tijdbespa rend. En het maakt de Bruvo uiter mate geschikt voor de weg". Dat laatste as raat het geval met reeds bestaande bouwpakkettenauto's en de Amerikaanse Buggies, waarbij wel ingekort is. Dat maakt deze auto's eigenlijk alleen maar geschikt om op oneffen terreinen te rijden. „We hebben de Bruvo laten keuren bij da Rijksfliensti voor het Wegver keer", aldus De Bruijn, „en dat lever de geen enkel probleem op. Daarna hebben we hem laten testen bij het Vo lkswagenbedri j f in Amersfoort Daar was men razend enthousiast, vooral over dat niet-inkorten. En juist het feit, dat men in Amersfoort zo en thousiast was, zette ons aan het na denken. Toen we bovendien reacties kregen, var. mensen uit het hele land, die een antikei in een ochtendkrant hadden gelezen en die belangstelling voor een bouwpakket toonden, beslo ten we door te gaan". Dat doorgaian hield in, dat De Bruijn en De Vos gingen, werken aan hun maximum-plan: het produceren van bouwpakketten voor de verkoop. „Als minimum-plan hadden we 't ma ken van twee Bxuvo's, voor ieder van ons één", legt De Vos uit. „Maar niet alleen vanwege dat niet inkorten zien wc een kans een afzetmarkt te krijgen", 'gaat De Bruijn verder. „We hebben de Bruvo zo goedkoop mogelijk gehouden, omdat we willen gokken op de jeUgd- En het is oök goed mogelijk dat het de twee de auto in. het gezin wordt". Wat is zo goedkoop mogelijk? Een bouwpakket kost 1850 gulden. Maar met een bouwpakket alleen ben je er natuurlijk niet. Er is nodig een oud VW-dhassis, liefst uit een bouwjaar rond 1960. En dan natuurlijk de di verse onderdelen, ook van VW. Wie een beetje handig is en een goede neus heeft voor „koopjes" moet voor ongeveer 2500 gulden een complete Bnnrio kunnen bouwen. Da beide Rotterdammers beseffen echter wel, dat ook niet-doe-het-zel- vers belangstelling ovor hun auto kunnen hebben. Mensen, die het pro- dukt kant en Maar willen kopen. Dat kan, dank zij de samenwerking met het autobedrijf Van der "Wel kan voor ongeveer vierduizend gulden een com plete auto afgeleverd worden. Oud-Loosdredht ©en wat groter© ruimte gehuurd kon worden. Daar is Frits de Vos nu de gehele dag bezig met het constifuemn van de mal en de polyester carrosserie. Frits heeft daar ae tijd voor, want hij heeft inmiddels zijn baan opgezegd. „We zijn nu im mers m het volledig professionele sta dium gekomen". Wanneer Frits hard doorwerkt ea zoals nu xn de vakantie- tijd hulp krijgt van de scholier Coert Ruseler (die op deze manier zijn eigen auto verdient), moet het mogelijk zijn de levertijd van een bouwpakket te beperken tot één week. De levertijd van een kant en M-ar© Bruvo is onge veer een maand, afhankelijk ook van de eisen, die de koper er aan stelt. „We maken geen echt massa-pro- dukt", legt Frits -uit. „Iedere koper kan zijn wensen te kennen geven en daaraan geven wij dan gevolg. Geen enkele Bruvo zal er dan ook precies eender uitzien." De zeven Bruvo's, dde nu al over de Nederlandse wegen rijden, lijken ui teraard w.dl op elkaar, maar hélemaal gelijk zijn ze niet. Iedere koper had tot nu toe wel enigszins afwijkende eisen, wie hebben een Bruvo gekocht? Virenden? Do Bruijn: „Nee. Frits en ik hebben er natuurlijk ieder één, maar de ande re hebben we aan wildvreemde men sen verkocht. We kregen namelijk reacties uit het hele land, nadat er een klein artikeltje had gestaan in een van de ochtendbladen. Er is zelfs be langstelling uit de "VS gekomen, zake lijke belangstelling dan. Wie weet zit daar wel een aardige business in". Voorlopig moeten er eerst zaken worden gedaan in Nederland. De eco noom Da Bruijn, die de zakelijke be langen van het bedrijfje gaat beharti- ■gen, heeft hier de meeste ideeën over. T\E Baskische dansgroep Izarti, die gisteravond voor een klein pu bliek (zo'n honderd mensen) optrad in het openluchttheater, heeft een goede indruk achtergelaten. De uit 25 man bestaande groep 'bracht een af wisselend repertoire van dansen en taferelen die over het algemeen sterk werden uitgevoerd. Hoofsheid, ingetogenheid, dat 2ijn de belangrijkste kenmerken van de dan sen. die de Basken lieten zien. Uitbun digheid, felheid zijn ver te zdefcen, zelfs in de zwaarddansen. De patronen van de dansen zijn vrij moeilijk, maar niet zo rijk aan uit drukking. Ook de muziek, boe melo dieus zo'n fluit als de txistu ook is, verliest na enige tijd aan kracht door z'n eentonigheid. Maar de Basken kwamen vooral in de taferelen sterk naar voren. De dans over de roeisters van Pasajes en de dans op de kist waren daar vrij spectaculaire voorbeelden van. Hier is het allemaal begonnen. Een primitieve schuur op Zestienhoven. Nu is er een werkplaats in Loosdrecht en een permanent kantoor aan de Wessperzijde 13 in Amsterdam. „Het is natuurlijk nodig dat we ko pers krijgen. We moeten een dealemet op zien te bouwen. Daar ga ik me in de komende maanden intensief mee bezig houden. Bij het Nederlands Eco nomisch Instituut ga ik waarschijnlijk halve dagen werken. Verder treffen we op bet ogenblik, voorbereidingen om een NV op te richten". Het opbouwen van een dealemet al leen is niet voldoende om het voortbe staan van de op te richten NV te ga randeren. Voor de produktie is im mers het chassis van de VW nodig en bovendien ook de onderdelen daarvan. Met het bedrijf in Amersfoort zijn echter al goede relaties opgebouwd, zodat daar in de toekomst misehien wel afspraken zijn te "maken, die gaan In de richting van het leveren van tweedehands onderdelen. „De direktie heeft zich al bijzonder enthousiast getoond over onze ^plan nen", vertelt De Bruijn, „en zij zal het zeker ook een beetje ais reclame voor hun eigen produkten zien. Het feit dat wij soms ti-an jaar oude onderdelen nog goed kunnen gebruiken, toont toch wei de goede kwaliteit en dege lijkheid daarvan aan. Slaagt het drietal erin de komen de maanden in de produktie op een regelmatig peil te houden, waar door weer wat geld binnenkomt, dan kan nog een andere wens in vervul ling gaan. De Vos: „We wilton een grotere ruimte, waar ik wat gemakkelijker kan werken en bovendien aan me er- modellen tegelijk. Maar dat niet alleen. We zouden graag -zien, dat ook de zelfbouwers van die ruimte ge bruik gaan maken. Dan zou het een soort ontmoetingscentrum worde o voor autobouwers". Van Bernhard de Bruijn, Frits de Vos en Bert Geijsen zal het niet zozeer afhangen of alle plannen slagen. De toekomst van de Bruvo ligt meer in handen van de Nederlandse jeugd, vermoedelijk toch wel de grootste af nemer. Wanneer zij de eerste Neder landse volkssportauto, of 't bouwpak ket daarvoor, in grote hoeveelheden fa at afnemen, dan heeft het bedrijfje estaansmogeliukheid Het zal dan wel niet onmiddel lijk even groot worden als dat van Yan Doorne, de Bruvo zal dan toch in ieder geval veelvul dig op de Nederlandse wegen te 2ien zijn. En daar zal hij zeker niet misstaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM zaterdag „Jeugdfes- rijn" 1970 in de Sporthal Margriet te Schiedam heeft in de afgelopen week, van maandag tot en met vrijdag, in totaal 5156 bezoekertjes gelrokken. Wat een aanzienlek beter resultaat Is dan vorig jaar toen er in twee weken zesduizend kinderen kwamen spelen. Vooral maandag en dinsdag, toen het buiten geen best weer was, is het bij zonder druk geweest in de sporthal met 1100 en 1200 bezoekers. „AHes loopt lekker," meldt de heer G. Rens, 'gemeentelijk ambtenaar voor jeugdzaken en organisator van het festijn. In de komende week kunnen de kinderen van 6 tot en met 13 jaar .tereobt in de Sporthal, voor „gerichte" activiteiten in een dertigtal stands, met daarnaast nog een uitgebreide speeltuin, enz. Van zaterdag 1 tot 8 augustus neemt de Sdnedamse kermis aan. de Broekvest het amusement van de mi-et vakantie rijnde jeugd over. ROTTERDAM", zaterdag In schrijven voor de Jeugdvierdaagse, die op 28 juli van start gaat, kan nog gebeuren op maandag 27 juli, vanaf 10.00 uur in. de Speeltuin Charlois aan de Carnissesingei. Het inschrijfgeld voor deze vierdaagse die bedoeld is voor kinderen van 8 tot en met 16 jaar, bedraagt vijf gulden. De tocht begint iedere dag in de speeltuin. Kin deren tot en met tien jaar lopen dage lijks 10 km, ouderen 15 km. De eerste dag staat in het teken van de haven. De deelnemers vertrekken om 10.00 uur in de richting van de Maastunnel. Doel is de Willemskade, waar een Spidoboot gereed ligt voor een tochtje door de havens. Woensdag staat Jeugdland op het programma. Het vertrek is om 9.00 uur, evenals donderdag, de „verrassingsdag". Vrtf- dag gaan de kinderen om 9.00 uur naar Diergaarde Blij dorp. Daarna volgt een wandeling naar het Charloi-- se Hoofd, waar een muziekkorps de volhouders opwacht. De eerste Bruvo, voor de werkplaats in Loosdrecht. Bernhard de Bruijn (links) en Frits de Vos kijken vol trots naar hun nieuwe vierpersoons wagentje. Dit eerste model is nog uitgevoerd met een linnen dak. Dat wordt in de toekomst een polyester dak. ROTTERDAM, vrijdag, Voorhoe ve en Dietrich N.V. (boekverkopers) heeft gisteren twee nieuwe vestigin gen geopend: een op bouwen en wo nen gespecialiseerd filiaal in het Bouwcentrum en een boeken- en tijd- sehriftenhandei „De Lijnbaanpoort" in het nieuwe gedeelte aan de Lijnbaan. 'Deze royale boekwinkel aan het pleintje met de plataan, die vandaag voor het publiek open gaat, is sterk afgestemd op de buitenlandse toerist, getuige het zeer grote aantal buiten landse tijdschriften en. pockets. De win kel is ruim en bijzonder aantrekkelijk ingedeeld rond de kassa pal in het midden. Dit is een van de drie jongen van een Siberische tijger, die twee maan den geleden in diergaarde Biydorp zijn geboren. Dit exemplaar werd door de moeder verstoten en dreigde daardoor verloren te gaan. Directeur "Van Dam. van BUjdorp besloot anderhalve maand geleden het welp je hij hem in huis te nemen en sindsdien verloopt de groei er van naar tevredenheid. Over ongeveer drie maanden zal de ontwikkeling van het tygertje zover gevorderd zijn, dat het naar de diergaarde terug kan. Het is geen zeld- zaamheid, dat de tijgermocder een van haar kinderen links Iaat liggen; een verklaring had dlercninspecteur C. van Doorn er echter niet voor. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De eerste drie jaar zullen Sn Rotterdam waarschijnlijk niet meer dan vijftien kinderdagverblijven en een even groot aantal (kleuter) speelzalen tot stand kunnen komen. Dit heeft de eind vorig jaar inge stelde ambtelijke werkgroep crèches aan het gemeentebestuur gerappor teerd. Bij deze schatting (heeft de werk groep ,4e bienvo°r op te brengen or ganisatorische kracht en „de schaar ste aan geschikte accommodatie" ver disconteerd. De crèches die in bedrij ven en ziekenhuizen worden ingericht zign niet in -de schatting inbegrepen. !De jaarlijkse overheidssubsidies zul len aan het eind van de komende drie jaar rond 1,2 miljoen gulden bedragen met xnbegxup van de kosten van (het administratieve apparaat van de stichting „tussen. 1(2 en 2" en de (perso neelskosten van een speciale consu lente, welke uitgaven naar het oordeel van de werkgroep voor rekening van de gemeente «zouden moeten komen. -De werkgroep meent verder dat het toezicht houden door de overhead op de hygiënische en geestelijk-hygiëni sche condities dn kinderdagverblijven en speelzalen geregeld moeten worden bij gemeentelijke verordening naar het voorbeeld van Den Haag en Utrecht. De thans aan de GG en GD toevallende bevoegdheden acht zij met toereikend. In ihet rapport, waarin gezegd wordt dat de behoefte aan crèches sterk Is toegenomen in verband met een ingrij pende wijziging ki het cultuurpatroon, worden concrete voorstellen gedaan met betrekking tot de financiële con sequenties voor de overheid. Aanbe volen wordt de bestaande subsidiere geling voor crèches in verband met bijzonder maatschappelijk werk te handhaven, subsidies tot 80 procent van de exploitatiekosten te verlenen aan aflle nieuwe kinderdagverblijven en een subsidie in de huisvestingskos ten -voor speelzalen tot honderd pro cent met een maximum van 5000 gul den te ventenen en toepassing op alle daarvoor in aanmerking komende voorzieningen voor kinderopvang van de „Verordening investeringssubsidies clubhuizen" die toekenning van een subsidie van 25 perocent van de kos ten van nieuw- of verbouw tot een maximum van 50.000 gulden toelaat. De werkgroep stelt voorts voor m nieuw te bouwen wijkcentra en crea tiviteitscentra ruimten voor kinderop vang te reserveren en kinderspeel plaatsen in nieuwe woongebouwen te creëren. Voorts wil de werkgroep de dienst v^n stadsontwikkeling een on derzoek dn laten stellen naar de moge lijkheid in een «aantal andere wijken, desnoods in het openbaar 'groen, crè ches te bouwen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag Het thans zittende college van b. en w. van Schiedam zal wel een min o£ meer pasklare gemeentebegroting 1971 klaar maken en deze met de daaraan, ten grondslag liggende interne stuk ken aan het in september te benoemen college overdragen, doch het voorbe reidende werk voor een nieuw inves teringsplan 19711975 zal door dit college niet meer worden verricht. Zo heben b, en w. meegedeeld op vra gen van drs J. H. Simons, gemeente raadslid voor de PvdA. Drs Simons had gepleit voor het „zichtbaar maken van de besnoeiin gen" in begroting en investeringsplan, opdat deze bezuinigingen bij de be grotingsbehandeling in discussie kun nen worden genomen, zulks ter bevor dering van de openheid van de ge meentelijke zaak. Doch b. en w. vinden het „twijfel achtig" of het gemeentebelang ermee, is gediend, als door de hoofden vak dienst ontworpen concept-begrotingen in de openbaarheid worden gebracht Dit zijn slechts wensen, en alleen het college is in staat om de totaliteit van de wensen en de onderlinge samen hang te beoordelen, vooral in het licht van de mogelijkheden. Aan de wezenlijke bezuinigingen, willen B en W, evenals dat in het ver leden is gebeurd, aandacht besteden in de nota van aanbieding bij de ge meentebegroting. Drs. J. F. M. Geurts is met ingang- van 1 september 1970 benoemd tot ge woon lector voor de methodologie in de faculteit der economische weten schappen en in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool in Rotterdam. Het tweetal ziet het als volgt: Dank zij de inbreng van ©en derde compag non, Bert Geijsen (op het moment van he,t gesprek met vakantie m Spanje), kreeg het in wording zijnde bedrijfje meer financiële armslag, waardoor in TjE omroepwet voorziet in de komst •*-' van regionale radio en televisie, hetzij via de NOS, hetzij op een an dere manier. Dc regering heeft alvo rens aan deze wettelijke opdracht ge volg te geven, de NOS om advies ge vraagd. In 1967 is een NOS-commissie onder voorzitterschap va» de heer E, A. Schüttehhebn over dat advies gaan vergaderen. Vóór de zomer van 1969 zou, naar aanvankelijk in de be doeling lag, die commissie haar taak hebben voltooid. Zij heeft er ©venwel een jaar langer over gedaan. Geen wonder dat dc verwachtingen over het resultaat van do studio alom in het land hoog waren gespannen. Do grote schare van gewestelijk, regio naal, provinciaal, lokaal (op cultureel, maatschappelijk, bestuurlijk en welk ander terrein ook) belanghebbenden rien wij in de rij staan met een napje ia de hand, als een stel hongerige weeshuiskinderen, Na de verschijning van het NOS-rapport over de regiona le omroep blijkt dat de napjes leeg blijven en dat zij hun honger moeten stillen met een aantal door de wees huisvaders hoogmoedig gelaten boeren en winden. De NOS komt na drie jaar diep na denken tot de slotsom, dat rij de re gionale omroep totaal in beheor wil hebben (evenals dat met de onder- wiis-radio en -tv het geval is). Dat wil zeggen, zowel technisch, organisa torisch en administratief, als program matisch. Maar, aldus de NOS, daar ontbreken mij te enen male de fond sen voor. De gulzige kolos somt ver volgens zeven manieren op om zijn zakken, te spekken, bij voorkeur ten --v.-T kost© van anderen. Eerst poen op ta fel, anders komt er nergens een nieuw regionaal zendertje van de grond. Bij de lancering van het langverbei de rapport zei voorzitter Schüttenhelm: „Wij moeten ons niet ia een financieel avontuur storten. Wij moeten goed weten hoe het alle maal financieel te verwerkelijken is. Toen het tweede net werd ingevoerd en cr kleurentelevisie kwam zijn de middelen, die ervoor nodig waren, nok niet duidelijk aangegeven. Dat is een gevaarlijke ontwikkeling." T~\IT klinkt nobel en bezorgd, als J-/ eerlijke herenbaai, maar is in werkelijkheid een volrijpe mélange van demagogie, hypocrisie en onnozel heid. Immers, dat tweede net en dia kteuren-tv zijn er gekomen door on stuitbare commerciële en. technocrati sche pressie, nationaal zowel als inter nationaal. Daar zat allerminst een veelzijdig cultureel geschakeerde, de mocratische druk uit de Nederlandse samenleving achter, zoals bij de regio nale en lokale tv het geval is. Het heeft jaren geduurd, voordat Neder land 1 in termen van kijkdichtheid een volwaardig programma kon wor den genoemd. Zowel omroepen als kijkers zaten er aanvankelijk flink mee in hun maag. En niemand kan zeggen, dat minister De Block ons volk indertijd do kleurentelevisie heeft geschonken na daartoe te zijn geprest door jarenlange petities uit alle delen van het land. Er waxen ei genlijk maar twee petities en die kwamen uit Eindhoven en uit Bus- sum. Tot tweemaal toe is de NOS trou wens met zo'n „gevaarlijke ontwikke ling" blijmoedig in zee gegaan; hij heide gelegenheden hield de heer Echüttenhclm een pralende feestrede, waarin hij zorgvuldig naliet op de verschrikkelijke gevaTcn te wijzen. Maar nu zijn die gevaren er plotseling levensgroot. Het is duidelijk waarom. Dc NOS wil eigenlijk hcleronal gcc« regionale omroep. Zij begeert een ge centraliseerd monopolie en daarmee basta. De wet echter schrijft voor dat er zo'n omroep dient te komen. Het NOS-advics aan de regering hierover komt in feite neer op één grote sabo tage van het wettelijk voorschrift, als mede op ontkenning van en minach ting voor wat er elders in den lande aan autonome omroep-behoeftcn leeft. TTOE reageren de belanghebbenden, de slaehtoffers-in-spe, op het kwaadaardig riekend© windel uit het Gooi? Ik ga af op representatief te achten commentaren Uit de regionale en lokale pers. In Rotterdam heerst moedeloosheid voor wat betreft de ei gen vooruitzichten. De raad ging daar akkoord met de oprichting van een Rotterdamse Regionale Omroep, maar med© alg gevolg van de door de NOS veroorzaakte stagnatie ziet men daar geen schot in de zaak, geen enkel lichtpunt. In Amsterdam, waar de STAD (Stichting: Amsterdam Draad loze Omroep) bezig Is van de grond to komen, kon men onlangs een gema tigd optimisme beluisteren. Wethouder polak houdt namelijk rekening met de mogelijkheid dat de minister straks zal voorstellen, de regionale en lokale omroepen niet over het hele land te gelijk op te zetten. „Er zullen vermoe delijk proeven worden genomen en de kans rit er zeker In dat Amsterdam daarbij zal rijn." Sceptische on teleurgestelde reacties komen uit Groningen, Drente, Bra bant en Limburg. De Groningers roe pen vol walging uit, dat de NOS al leen al voor de regio-taak gediskwali ficeerd is door het feit „dat de huidige programma's, die door Bussutn onder het etiket 'landelyk' worden uitgezon den, van een dergelijk randstedelijk provincialisme zyn, dat de perifere burger er beroerd van wordt." Dc Drenten onthullen „tnet schroom" hoezeer de RONO de bestaande re gionale omroep noord onder Hil- versums voogdij steeds een gediscri mineerd, stokkerig stierkindje heeft moeten blijven. In Brabant verwerpt men de NOS-critMa voor regionale programma's omdat die criteria de geest ademen „van een isolationistisch en naar -vrij hopen grotendeels achter haald regionaal sentiment en van een misschien wel goed bedoelde maar af te wijzen paternalistische zorg voor ontwikkelingsgebieden." De Limbur gers wijzen het door de NOS beoogde „cultiveren van zendstations van fol kloristische allure" krachtig van de hand. De hele programmering, zo zog gen zij, dient een nationale inslag te krjjgen in plaats van een provin ciaal-Hollandse. „De aandacht van do Gooise boeren, die zoveel zorg voor de buitengewesten dienen te hebben, j dos eens op deze kant van de zaak ge richt." temidden van alle ontredde ring toch winst ruiken, zUn do Friezen. Zij gokken erop dat de minis ter ten minste ergens een begin van uitvoering met het regio-wetsartikel zal moeten maken en dat zij dan aller eerst in de Prijzen zullen vallen. Het bestaan van de zender Irusinn, die ook volgens de NOS voor regionale tv-uitzendingen te mobiliseren Is, draagt tot deze optimistische ver wachting bij. In Friesland rit men dan ook niet bij de pakken neer, stads de verschijning van het NOS-rapport: nog harder dan tevoren ijveren voor regionale tv, is daar het devies. De in het uitdragen van cultureel chauvinisme doorknede Friezen ver klaren dan ook glashard, dat hun ge west, „gezien de unieke culturele con stellatie waarin het verkeert en het elan waarmee velen er deze cultuur dienen, meer dan welke regio ook in Nederland recht beeft op liet 20 snel mogelijk verwezenlijken van regionale televisie." Het Leeuwarder gemeente bestuur heeft al een geschikte plaats voor de komende tv-studio gereser veerd. Verder heb Je dan nog de STERTO- ÏOG, de stichting experimentele re gionale televisie omroep Twente-Oost- Gelderland. Die willen experimente ren vanidt de reeds bestaande, goed geoutilleerde studio's van de Techni sche Hogeschool Twenthe. Ze hebben bij CRM een zendtjjdaanvraag inge diend op basis van experiment. Met een miljoen gulden zullen deze zend- grage technologen In een streek waar etherpiraatje spelen een onuit roeibare doe-het-zelf hobby lijkt van start kunnen gaan. Ze hebben edn breed opgezet maatschappelijk en cultureel bestuur achter zich en Ma ken van optimisme, dat het allemaal lukken zal. Tenslotte vermeld ik volledigheids halve het B\jlmer-experiment: in de: Bijlmermeer is een initiatief genomen om, door het aanbrengen van draad verbindingen tussen de flats, een ei gen aanvullend tv-programma te ma-1 ben voor de bewoners, ter bevorde-, ring van dè sociale activiteit en de in-, spraak. Misschien is dit laatste expe riment, waarvoor geen zendvergun ning; doch alleen PTT-kulp nodig is,' nog het dichtst de verwezenlijking nabij. Do NOS kan het althans niet verhinderen. In oktober a^s. zal in Den Haag een bijeenkomst plaats hebben yan alle gegadigden voor lokale rtv-stations. Ook de Bjjimerpdonlers zullen daar acte de presence geven. Van het grootste belang lijkt het mfl, dat alle belanghebbenden elkaar vinden, dat z|j één Rfn trekken, rioh niet alleen verdelen door een touwtrekkerij? om prioriteit die jaren en jaren kan gaan duren. Met de grot© dikke NOS als la chende derde, in wiens imperium de uiers nooit rust sullen hebben. I

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 2