i|É#! 'Leuk als ze zeggen dat het mooi is, maar daar doe je het niet voor' Havenbedrijf in '69: tien miljoen minder verlies lisp® éi aai IssiiÊÊÊÊF NEDERLANDERS GAAN HAVEN IN ARABISCHE GOLF UITBAGGEREN SCHIEDAM WILLEM EIJGENDAAL, EEN ZONDAGSSCHILDER WÈÊÊÊÊÊSÉÊÊëÈ EEN SOORT REVALIDATIE DIE JE TOEPAST OP JEZELF Samen werking voor reconstructie plannen §9mS0ÊSÊm 'f^sÊÊÊêm* ÈmmmÊSê: Lijnen Perspectief Vrouwelijke ambtenaar burgerlijke stand GEEN KRANT ONTVANGEN? Parkeerplaats nabij Oude Kerkhof mmÉÈËiËii tïtlli 1SS Smk SÊmmÊÊrnrn Vaargeul van 7 kilometer kost 40 miljoen gulden Nieuwe woningen voor gemeente Pijnacker Scholier (17) verongelukt met bromfiets PvdA vergadert over wethouders- aftreding Najaars-corapetitie klaverjassen Autoradio gestolen Man valt uit boom a.b.c. - Uitzendbureau inpuksters SCHIEDAM KOERIERSTERS Bekendmaking j Gemeente Schiedam Juist nu adverteren dinsdag 18 augustus 1970 - pagina 5 Wi'Hem Eijgendaal: „Perspectief is voor mi] een open boek". Dit landschap koeien, melk-wagen hangt in het Stedelijk Museum van Schiedam. door KEES WEEDA Willem Eijgendaal zegt: „Als kind zat ik uren met een lei en een grifiel voor het gasfornuis van mijn moeder en dan alles zo precies mogelijk proberen na te tekenen. Ikzelf had veel liever gaan leren ter kenen. Maar we hadden thuis vier kinderen en dan moet je een baas gaan zoeken. Op 29 september werd ik dertien en de volgende dag werkte ik. Bij een hoefsmid was dat en na zessen moest ik bood schappen doen voor de vrouw." Een zonnige kamer, schilderijen aan de muur. Willem Eijgendaal (67), een zondagsschilder, naïef. Zijn schilderijen hangen op een ex positie in het Stedelijk Museum. Door de telefoon, voor een afspraak zegt hij: „Als u er nou zo'n belangstelling voor hebt, komt u maar." Ik ben altijd vrij lang bezig met «en schilderij en mijn vrouw zegt wel eens, boe langer hoe liever; want die doekjes zijn duur tegenwoordig hoor". Eerst praten we over zijn werk montage-inspecteur: „Moordend werk was dat eigenlijk. In die tjjd reed Ik duizend kilometer per week. Toen ik 59 was, ben ik afgeknapt. Op bet sla- li onsplein hier hebben ze me opge raapt. Hartinfarct. Ik kwam uit het ziekenhuis en moest van de dokter ei genlijk wat gaan doen. Nou was ik jiet Jarig in die tijd en ik zel tegen mijn vrouw geef me maar een schildersuit rusting. Dat kan ik nou dagen achter elkaar zitten doen hè, schilderen. Oh ja, ik ben daarna weer gaan werken, maar niet m'n eigenlijke werk. Cursussen samenstellen en ver taalwerk. Toch ook wel leuk, hoor. Maar sinds die tweede hartinfarct vijf jaar geleden heb ik niet meer ge werkt. Voor herstelwerkzaamheden by voorbeeld had je maar een Jcor-te tijd. Ik heb wel aile twee de kerst nachten doorgewerkt en als het klaar was gaf mij dat alleen maar voldoe ning. Ik geloof niet, dat ik ooit ergens spijt van heb gehad." Hij rondt zijn zinnen snel af, alsof hij in gedachte al weer veel verder is. „Als ze op school vroegen wat( Ik wilde worden, was er altijd maar één ding voor mij, tekenaar, Maar dat was er vroeger niet bij. Ik ben eigenlijk pas op m'n zestigste gaan schilderen. Nee, een opleiding daarvoor heb ik nooit gehad. Het is echt een zuivere liefhebberij. Ik vind het leuk om te experimenteren en verder interesseert het me maar weinig wal de mensen er van zeggen. H&t is natuurlijk wel leuk, maarToen u opbelde bij voorbeeld was ik dat kamertje hier naast aan het behangen want m'n oudste zoon komt volgende maand over uit Arizona. Nou 'bedoel ik: het js wel leuk als ze zeggen, dat is mooi be hangen, maar daar doe je het niet voor. Ik ben soms wel met drie, vier, vijf doeken tegelijk bezig; als ik er op uit gekeken raak, neem ik een ander. En Ik vraag me nooit af, wat ik er verder mee moet doen. Nee, ik heb er nooit bjj stilgestaan, dat ik nou een naïeve schïider was. Ik heb wel eens 'n uitleg gehoord van dokter GansPerspcclier Is voor mü een open bock, maar als ik zit te schilderen heb ik daar geen Interesse voor, dan schilder ik met plezier. Ik ga echt niet zitten kijken of de perspectivische lijnen ook in werke lijkheid naar het snijpunt lopen, En, er is veel verschil tussen naïef en naïef. Ik heb wel eens een schilderij gezienMaar de blaadjes van een boom zo precies voor elkaar zetten, dat zal ik niet doen. Nee, nee, mijn vrouw is niet 'thuis. 2e is even naar haar zus; die is met vakantie en nu gaat zij de planten water geven. Zo is ze he; altijd voor iedereen klaar staan. Een beste vrouw, hoor. Waar ik graag naar kij'k? Nou ds oude meesters, daar heb ik veel be wondering voor, maar het is meestal nogal somber. En ik ben gek op har de kleuren; mijn werk is nogal fel. Ik geloof ook dat dat afhangt van de stemming en je karaktertrekken ko men tot ui ting." Vertelt over oen televisie-uitzending ■waarin hij Jan Wolkers over werk van bejaarde schilders had horen zeg- Het „Schloss Neusohwanstein" dat Willem Eijgendaal schilderde naar een foto. FOTO'S TON DEN HAAN gen: „Van mij hoeft 'fc niet". Windt zich daarover op. „Iets dat met zorg en liefde gedaan is, Komt zo'n man als Jan Wolkersdat zegt me niks, ik ken die man verder niet, komt'ie zeg gen: dat hoeft voor mij niet Wie is hij dan. wel. Het werk van Jan Wolkers vind ik knudde, mag ik misschien. Kan ik u van dienst zijn met een frisdrank?" Terug in de kamer; we hebben door het huis gelopen, langs zijn schilderijen. „Hoe ik werk? Nou, eerst maak ik een houtskoolschets, dan dat er af slaan, dat er lets van de schim over blijft. Dan begin ik met de donkere kleuren erop te zetten en na een paar dagen ga ik het afmaken. Ik heb het wei eens gedaan, dat ik gelijk door ging, maar dat is niet zo fijn. Daarom ben ik graag met tweo doeken tegelijk bezig. En dan met olieverf hè; dat kan jo dwingen. Een aquarel niet; dat moet er gelijk goed opstaan. Maar olieverf, dat kan je afschrappen en overnieuw beginnen. Ja, altijd op linnen, dat leeft. Spaanplaat niet, dat is te hard. te dood. Een tijdje geleden heb ik een paar doekjes gemaakt voor vrienden van mijn zoon in. Amerika. Dat moesten typisch Hollandse tafereeltjes worden. Nou dan moet er een vaart op en een molen. Zo heb ik een paar gemaakt. Daar kreeg ik zo'n veertig tot vijftig dollars per stuk voor. Dat was wel fijn, want het is een dure hobby. Als ik naar de winkel ga ban ik al gauw •vijfendertig tot veertig gulden kwijt. Hoe krijgt u die lijnen zo recht; met een liucaal? „Nee, nee, hoor. Een rechte lijn moet bij mij recht zijn, maar niet met een üneaal. Ik zou trouwens niet weten hoe dat zou moe ten: een Iincaal op die natte verf. Nee, dat gaat allemaal met de hand. Juist omdat ik het voor mijn plezier doe. Eerst zet ik de lijn met verdunde verf op het doek en dan het mes er bij, net zolang tot ik hem strak heb. Ik geloof trouwens dat ik niet eens meer een Iï- neaal of een duimstok in huls hebik ben misschien wel te veel tekenaar om echt schilder te zijn," Vertelt, dat hij drie jaar geleden tijdens een Co-op een eerste prijs heeft gewonnen en vorig jaar een aanmeldingsprijs. „Dat is toch wel leuk hoor, zo'n erkenning. Er wareu, geloof ik, dertien duizend foto's en ■dia's ingezonden". Hij wijst op een klein schilderijtje boven een steel: „Dat is het eerste wat ik heb gemaakt. 2k had toen zo'n boekje gekocht en daar heb ik het uit overgeschilderd, dan was alles aangegeven hè. Maar dat geeft toch niet zo'n voldoening. Je gaat dan geleidelijk aan vrijer wor den, je pakt zonder moeite een kleur en dan wordt het zuiver ontspanning. Over een poosje ga ik naar mijn zoon, die in "Westmaas wooni. Daar is zo'n mooi plekje met een molen en water en dat komt heus wel op het doek hoor. En als het dan klaar is, kan je er zo mee naar toe gaan en dan zal je zien dat ze in grote lijnen over eenkomen. Waarom ik zoveel molens schilder? Nou dat komt omdat mijn zoon in Amerika erom vroeg. Die vijf doekjes moeten echt Hollands zijn en dan weet ik niks beters dan een molen en een vaart." Of ik lid ben van een vereniging? Nee, vroeger -was ik wel een vereni- glngsman, maar ik heb zoveel teleur stellingen meegemaakt. Er wordt zo veel gepraat, te veel gepraat. En dan op zo'n amateurschilder vereniging; ze kammen eikaars werk of; er is zoveel afgunst, haat en nijd. Dat stuit me af." £5ijn vrouw Is inmiddels thuisgeko men. Willem Eijgendaal vertelt, dat er in het museum een schilderij hangt, waar zijn vrouw eigenlijk geen af stand van wilde doen. „Het is dat schilderij van dat kerkje. Nou ben ik maar een hieuw voor d'r aan het ma ken dan hoeft ze h et toch niet te mis sen." „Ik ben echt van ,plan met schil deren door te gaan tot mijn laatste uur. Het is een soort revalidatie die je •toepast op jezelf. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag Voor de verdere ontwikkelingen van de sane- rines- en reconstructieplannen zal de gemeente gaan samenwerken met de maatschappij voor projectontwikke ling „Empeo". Het college van b. en w. stelt de gemeenteraad voor om de maatschappij Empeo uit Dtrecht als eerste fase van de samenwerking het door de gemeente gekozen bestem mingsplan economisch te laten door lichten. Ook in die eerste fase zal er in Schiedam door Empeo een ver- keersonderzoek worden Ingesteld naar de interne verkeersstructuur van de stad. B. en w. schrijven, dat het inscha kelen van een ontwückelingsbureau heft voordeel biedt van een integrale aanpak bij de uitvoering van de plan nen- De voornaamste taak van het ont wikkelingsbureau is te onderzoeken in hoeverre de reconstructieplannen' die zoals bekend ontwikkeld zijn door het Rotterdamse architectenbu reau Fleddarus/Van Gent financieel en economisch uitvoerbaar zijn. De overeenkomst met Empeo zal echter pas van kracht worden, zodra het ge noemde verkeersonderzoek aan het bureau door de gemeente zal zijn op gedragen. Burgemeester en wethou ders vragen hiervoor van de raad een krediet van. 60.000. Dit onderzoek naar de verkeers structuur van de stad was noodzake lijk geworden, omdat het door het openbaar lichaam Rijnmond ingestel de onderzoek slechts de hoofdlijnen in het Waterweggebied behaldelde en te weinig gegevens verschafte over de interne situatie in Schiedam. BOUW 100 FLATWONINGEN BIJ SCHIMMEL- PENNINCKSTRAAT {Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag In ver band met de verlaging in de voorbe reiding van de bouwplannen in Woudhoek-Zuld zal er om stagnatie in de bouw van nieuwe woningen te voorkomen, een flatgebouw gezet moeten worden op het .terrein .tussen de Nieuwe Damlaan en de Schimmel- penninckstraat. B. en w. stellen de raad voor de bouw van een flatgebouw van tien la gen goed te keuren. In het gebouw zullen dan 100 woningen kunnen ko men, te weten 40" drie-kamer en 60 vijf-kamer-Hats. Het plan is ontwor pen door het architenctenbureau Swa- neveld 8c Goslinga en burgemeester en wethouders verzoeken de raad om goedkeuring de bouw op te dragen aan Muijs en De Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf. Schiedam, dinsdag Ondertrouwd: C. H. 21 jr., R. W. Heesemans, 23 jr. en M. F. T. flonefeas, 22 jr., S. van Houten. 21 je. .en M. A. Nagtzaam, 23 jr., P. H. de Koning, 23 jr. en M, C. Doove, 25 jr., J. W. H. van der Kuijl, 2* jr. en M. van Linschoten, 24 jr., C. Roozenbeefc, 2fl jr. en C. van Wijngaarden. 31 jr. H. j. w. van Steenoven, 19 jr. en B» Kruikemefer, 20 jr., S. A. Verboon. 24 jr. en M. W. Stolk, 21 jr., L. ZlJsling, 29 jr. en E. Tempelaar. 23 Jr. Gehuwd; J. Kerssen, 24 jr. en J. H. straatman, 23 jr., J, c. Kolllng, 23 jr. en D. A. C. Kamp. 19 jr., J, G. Klelsterlee, 20 jr. en C. W. M. Groenendijk, 22 jr., J. H. M. Faassen, 25 jr. en M. G, van der Schoor, 20 Jr., J. J. Douma. 30 jr. en E. M. Kaper, 28 jr., R, van der Kade,- 25 jr. en G Moonen, 23 jr., A. Mak. 19 jr. en J. M. "Valek, 20 jr., A, J, C. van. Wagtendonk. 23 jr en W. van. Put. 21 jr., I,, Harreman. 23 jr. en J. E. Bek, 21 jr., A, Wuisman, 30 jr. en P. C. Dijkshoorn, 26 jr., M. Tintel. 27 jr en G M Schmidt, 32 jr. L J Hortenslus. 24 Jr en J Noord Ijk, 23 jr. C H Tiiijt, 27 jr en M Punt. 24 lr Geboren: Constantia p. d.v. A. Barends en A. E. M. Daalmeifer, Dylan F. z.v, F. E. Vervloed en A. H, de Vries, Jacqueline G. d.v. P. van Stein en J, G. de Olde, Petrus C, M. z.v. L. P. M, de Brabander en A. M, J. Smit. Johannes A. z.v 3 Martens en. A J. ML van osch. Overleden; A. den Held, wed. Zwarts, jr, A. Schildwacht, echtg, van Noordennen, 70 jr. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Ondanks bet terugtrekken van mevrouw Y. Spaling-Talsma als ambtenaar van de burgerlijke stand, zullen trouwlustige Schiedammers toch in de toekomst door een lid van hel vrouwelijk geslacht in de echt verbonden kunnen "worden. Het college van burgemeester en wethouders vond mevrouw J. J. M. van den Toom-Jansen bereid, als ambtenaar van de burgerlijke stand op te treden. Ook het pvdA-raadslïd mevrouw J. Krikke-iHem heeft de wens te kennen gegeven deze funktie te aanvaarden. En tenslotte draagt het college de loco-burgemeester van de gemeente mr H. Snoep voor als amb tenaar van de burgerlijke stand. Bel vor 13.30 uur telefoon 13 54 30 Abonnees buiten Rotter dam, Schiedam, kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Ondanks de gunstige ontwikkeling van het havenverkcer moet het havenbedrijf van de gemeente Rotterdam de bedrijfsrekening over 1969 afsluiten met een verlies van 3,7 mil joen. Dit is mede als gevolg van erikele bezuinigingen en verhogingen van de havengelden aanmerkelijk minder dan in voorgaande jaren: in 1963 bedroeg het verlies nog 13,2 miljoen, in 1867 11,8 mil joen en in 1966 14,6 miljoen. Deze uitkomst is ook beduidend lager dan in de begroting over 1969 werd geraamd: 18,9 miljoen. SCHIEDAM, dinsdag. Door de •voltooiing van do sloopwerkzaamhe den in de Louronatraat en omgeving heeft de gemeente de mogelijkheid ge kregen om bij het Oude Kerkhof een parkeerplaats aan te leggen. Het colle ge van b. en w. vraagt voor deze uit breiding van de parkeercapaciteit in de binnenstad aan de raad een krediet van. bijna ƒ75.000. Het terrein kan door aanbrengen van een bestratings- zandbed geschikt worden gemaakt voor parkeergelegenheid voor 100 au to's. Ook zullen er enkele voorzienin gen moeten worden getroffen voor voetgangers. VOORDRACHT NIEUWE DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN SCHIEDAM, dinsdag. Als nieuwe directeur van Gemeentewerken wordt voorgedragen, ir H. D. de Waard uit Voorburg. Hij volgt ir J. C. Broeyer op, die met ingang van 1 juni ontslag had genomen De hee De Waard is 48 jaar oud en thans adjunct-directeur van. het bedrijf Openbare Werken van de gemeente Voorburg. Indien de raad de benoeming goedkeurt, zullen b. en w. nader de datum, bepalen waarop ir. De Waard jn dienst van de gemeente Schiedam zal treden. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM, dinsdag De Nederlandse maatschappijen Van Hattum. en. Blankevoort N.V. en HoIIandsch Aannemersbedrijf Za~ nen Verstoep N.V. gaan de haven van Abu Dhabi in de Arabische Golf momenteel alleen bereik baar voor lichters toegankelijk maken, voor zeeschepen. Hiertoe moet een vaargeul worden ge baggerd van 7 km lengte, 150 meter breedte en 9,5 meter diepte, waarvoor in totaal ongeveer 7 miljoen kubieke meter zand en. zandsteen, moet worden verwijderd. Een deel hiervan wordt gebruikt om een haventerrein van 68 ha op te spuiten, de rest zal in open zee worden gestort. He aanneemsom van het project bedraagt 50 miljoen. Vorige week zondag is een van de grootste cutterzuigers, de „Beverwijk 31", naar Abu Dhabi vertrokken," De cutterzuiger wordt op de plaats 'yan bestemming gebracht door sleepboot Noord-Holland van bureau Wijsmuller. Ongeveer 50 Nederlandse technici en bemanningsleden, zullen naar de Perzische Golf reizen om met een naar schatting 150 plaatselijke hulpkrachten,' het karwei in twee jaar te klaren. Het sheikdom Abu Dhabi Is een van de zeven verdragstaten, waar in 1958 voor het eerst olie werd ontdekt. De twee Nederlandse bedrijven, die van de hoofdstad een zeehaven moeten maken, zullen in, Abu Dhabi samen werken onder de naam Falcon Dred ging Consortium. (Van een correspondent) PIJN ACKER, dinsdag Zeer bin nenkort zal in .Pijnaeker een begin worden gemaakt met de bouw van 44 keuze woningen op het terrein van het oude zwembad en 60 bejaardenwonin gen aan de Thorbeckelaan. De huizen zullen worden gebouwd door de firma J, Reijm uit "Waddinx- veen, die ook de 442 flats in de Lage Noord voor -de woningbouwvereniging Piónacker heeft gebouwd. Met de bouw van deze nieuwe wo ningen. had eigenlijk xeeds aan het be gin van dit jaar begonnen moeten worden, maar dit is om financiële re denen niet gebeurd. De Beverwijk 31', een van de grootste cutterzuigers is naar de haven van Abu Dhabi onderweg. CVan een onzer verslaggevers) MELISSANT, dinsdag. Gister- morgen is de 17-jarige scholier, P. J. Bakker te Melissant, aan verwondin gen tengevolge van een bromfietson- geluk overleden. Hij reed met zijn bromfiets over het fietspad langs het Kortewegje te Dirksland, raakte mat zijn stuur het stuur van een hem tege moet komend jongetje en kwam fcegaz een boom terecht. -(Van een onzer verslaggevers) K SCHIEDAM, dinsdag Onder het motto „De wethouderscrisis en de ver antwoording van de fractie" organi seert de PvdA donderdag 20 augustus 's avonds om 20.00 uur een vergade ring in het wijkcentrum, aan het Dr. Wibautplein. De fractie van 'de Partij jj van de Arbeid in de gemeenteraad wil met de leden van de partijj de gang van zaken bespreken rondom het af- treden van de beide wethouders na een motie over het gronduitgiftebe- leid. De mogelijkheid bestaat dat een deel van de vergadering besloten zal zijn. (Van, een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag De klaver-, jasvereniging „Ons Genoegen West" start op donderdagavond 20 augustus met de najaarscompetitie. Gespeeld wordt 3 x 2000 per avond. De Wed-, strijden vinden plaats in gebouw Ar cade aan de Lange Haven; aanvang 19.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Bij de po litie is aangifte gedaan van diefstal van een autoradio uit een auto, die geparkeerd stond op de Strikledeweg. De exploitatielasten van het Haven bedrijf bedroegen in 1969 rond 119 miljoen. Een daling van 6,5 miljoen ten opzichte van 1968. De exploitatie baten beliepen in 1969 114,1 miljoen, een staging van 6,8 miljoen. Deze meeropbrengst is voornamelijk te danken aan de verhoring van de havengelden. Aan zeehavengeld alleen al werd in 19G9 8 miljoen meer geïn casseerd dan in 19S8: een bedrag van totaal 61,8 miljoen. Zoals in ruime kring bekend, gaat het verder bijzonder goed met de haven van Rotterdam. Het goederen vervoer ontwikkelt zich gunstig. De problemen zo' blijkt ook weer uit dit jaarverslag van het Gemeentelijk Havenbedrijf liggen meer in de vraag waar en in hoeverre nieuwe ge bieden voor de zich nog steeds uit breidende havenindustrie moeten, worden gevonden. (Van eer: onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Op do Nieuwe Damlaan is gistermorgen de 36-jarige C. J. van As uit een boom gevallen, toen hij bezig was een Ijze ren strop die daar tijdens takelwerk- zaamheden in vast geraakt was, ts verwijderen. De man liep bij de vier •meter hoge val een gebroken beer. op. Hij is ter behandeling In het Holyzie-, henhuis in Vlaardingen opgenomen. vraagt v.a. 16 jr. Inlichtingen: Schonabergerweg 628, R'dam, tal. 257992— 255065. Woensdag, 19 augustus a.s. zal de Appelmarktbr'ug over de Lange Haven wegens herstelwerkzaamheden afgesloten zijn voor alle verkeer van "s ochtends 8.G0 uurtot des namiddags 17.00 uur.' Personeel gevraagd De Schiedammer (Het Rotter dams JParool) vr. VASTE BE- ZOKGERS(STBRS) voor Schie dam en omstr. Aanm.: tel, 267279, 'savonds na 18 uur: tel. 455960. S020 Foto, film en projectie Diversen PASFOTO'S KLAAR TEBWUL U WACHT. Foto Van Vuuren, Hoogstr. 106. Schiedam, tel. 260720. Let op t juiste adres. SI 80 Grote sortering voor de tuin; tuinslang v.a. 40 ct. p. meter. Grasharkon v.a. 2.05, Gras- ma ai ma chin es v,a. 37,93. „Waur dat wiel draait". Hoog straat 67-09, Schiedam, tele£. 010-263436. S250 J

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 2