Wie wil werken krijgt maan- MINISTER BEZOCHT HUMANITAS de kans Elke scliooltandarts neemt jaarlijks 1000 kinderen in de tang i probeer het nu 's met kunstaas Raadsleden vragen demonstratie naar van oudercommissie ROTTERDAM RIJNMOND HAVENSTAKING KREEG DEZE WEEK GRIMMIG KARAKTER Werkwilligen en bescherming van politie Subliem spel onder Zinman en Marriner Vodden- pakhuis uitgebrand VORIG JAAR: 45.000 MAAL KIES VULLEN Terugzetten 1 Twee vakken utanfaS S Nptes.hu 1970 pagina 5 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. - De staking in de Rotterdamse Haven heeft gedurende de afge lopen week een bijzonder grim mig karakter gekregen. Hoewel de staking iu de metaal, waar vorige week woensdag de zaak begon, tegen Let einde van de week begon terug te ebben zat de zaak in de haven nog muur vast. Afgewacht moet worden of het aanbod van de Scheepvaart Vereeniging Zuid, dat alle ge staakte dagen doorbetaald zullen worden wanneer maan dag het werk wordt hervat, suc ces zal hebben. Een van de oorzaken van do bitterheid onder de stakers is de abrupte aankondiging van de erkende vakorganisaties dat een akkoord was bereikt met de werkgevers. „Op het laatste NOS-joumaal wordt je verteld dat je de volgende dag weer aan het werk moet. Maar zo is het niet", zei een van de stakers. Daarbij komt dat de havensta king snel en efficient wordt ge leid door jonge figuren van het IVTarxistisch-Leninistisch centrum in Rotterdam, die er tot nu toe in geslaagd zijn enkele duizenden havenarbeiders op de been to krijgen. Het oordeel van sommige stakers hierover: „Kan my wat schelen wie dat zijn. Vijfentwin tig gulden is te weinig". Volgens bestuurders van de erkende vakorganisaties is de bereidheid om te werken bij een groot aantal leden wel aanwezig maar durven ze niet uit vrees voor represailles. „De moderne communicatiemedia in deze efficiënte haven vervullen hierbij ook een rol. Een afdelingsbestuurder van de NJ3V.: „Ze staan met walki-talkies aan de poort. Als er werkwilligen zijn dan is de knokploeg er zo". Aan de andere kant kan uit de sta- kingsbercidheid van een grote groep worden afgeleid dat de onvrede erg diep zit Onvrede Die onvrede spreekt ook uit het ei senpakket van. de stakers, waar zaken in voorkomen waar ook de werkge vers maar weinig aan kunnen doen. De eis van 75 in de wede spruit hoofdzakelijk voort uit de ervaring dat iedere loonsverhoging weer voor een belangrijk deel wordt opgeslokt aan de bron door belasting en premies voor sociale verzekeringen. In de haven, waar veel onregelma tig wordt gewerkt in avond- et nachtdiensten, ziet een havenarbei der aan het einde van een termijn het verschil tussen de brutobeloning en wat hij netto in handen krijgt. Dat verschil is aanmerkelijk. Daarbij komt dat in de haven de arbeiders voor een flinke inkomensverhoging veel nacht-, avond- en weekendwerk moeten ver richten. Werkt hij een week in de dagdienst dan is de nettobeloning volgens een van de stakers gehuwd en twee kinderen ongeveer 150. Overigens wordt in werkgevers kringen er op gewezen dat met de ex tra 25 per week, die dus nu reeds in feite is toegezegd de havenarbeiders gedurende 1970 een loonstijging van tegen de 19 percent hebben bewerk stelligd. D' ze ƒ25 per week is ook al aanmerkelijk meer dan de 400 in eens in de metaal, wat volgens de jongste berichten een gedeelte van. het bedrijfsleven aan de hoge kant vindt, Samenvattend zou in het Rijnmond gebied kunnen worden gesteld dat de sfeer waarin deze situatie zich in een week heeft ontwikkeld wel iets heeft aangetoond, De onvrede bij grote groepen werknemers, die mede wordt ingege ven door het steeds verder uit elkaar groeien van de netto- en de brutobe- loningen, waar ook de werkgevers maar weinig aan 'kunnen doen; Agitatoren Het industriebeleid in Rijn mond waardoor een record tekort op de arbeidsmarkt ontstond en een spanningssituatie, waar het bedrijfsle ven in dit gebied nog wel eens lang over mag nadenken. De verwijzing naar „agitatoren" is op zich feitelijk wel juist, maar ook gemakkelijk, want zij zouden nooit zo gemakkelijk een greep op de massa gekregen hebben wanneer er geen reële voedingsbodem van onvrede onder de mensen zou heersen. Bet dinsdag ji. geopende paviljoen van de algemene vereniging voor maatschappelijk werk „Humanitas" heeft gisteren bezoek gekregen van minister M. Klompé van C RM. De minister toonde veel 'interesse voor dit „praat- en vraagh.uis", waarin zij werd rondgeleid door de heren R. P. Gerretsen, G. Maters en J. Braskamp, respectievelijk de directeur van de vereniging en de voorzitter en vice-voorzitter van het bestuur van de vereniging. Hier'op de foto staat mevrouw Klompé vooreen wandbord, waarbij zij geflankeerd wordt door de heren Maters (1) en Gerret- son (r.). (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. De werkwilligen in de Rotterdamse haven zullen maandagmorgen vroeg politiebescherming krijgen zo zij het werk willen hervatten. De samenwerkende stukgoedstu- wadoors waar de staking nu langer dan een week duurt hebben volgens een bekendma king van de Scheepvaart Veree niging Zuid besloten het werk maandag te hervatten. "Werknemers die zich maandag morgen melden om aan het werk te gaan zullen hun loon gedurende drie „wild" gestaakte dagen doorbetaald krijgen. Tot dusver hield de Rotterdamse politie zich afzijdig in het conflict, maar de Scheepvaart Vereeniging, die zegt dat een groot aantal werkwilligen uit .vrees voor represailles, niet aan het werk wil, heeft nu de toezegging gekregen dat werkwilligen door de politie zullen worden beschermd. Tot dusver is de verhouding tussen de politie en de stakers in Rotterdam bijzonder goed geweest Bij de twee marsen door de stad waarbij van de autotunnel onder de Maas gebruik werd gemaakt legde de politie het verkeer om. De demonstraties werden iedere keer met een luidkeels „hoe raatje voor de politie" afgesloten. "tXET Rotterdamse publiek heeft gis- teravond „life" kunnen kennis maken met het spel van The Academy of Martin in -the Fields, het wereld vermaarde strijkorkest van Neville Marriner, dat met zijn plaatopnamen reeds tal van onderscheidingen, en Edisons venwierf. Dat -de concertorga nisatoren voor dit ensemble een equi valent in de blazerssector hebben willen zoeken was op zichzelf begrij pelijk, doch overbodig. The Academy bleek een volledig programma te brengen, zodat de "vertolking van Mo- zarts drie kwartier durende Serenade no 10 in Bes K.V. 361 door "het Neder lands Blazers Ensemble o.l.v. David Zinman als een te veel zou zijn erva ren. ware bet niet. dat ook het musi ceren van deze jonge Hollanders op een dusdanig superieur plan stond, dat de overdosering zich omzette in een muziekgenieting, waarbij men in-, derdaad de tijd vergat. Mozarts prachtige compositie, cmet sublieme ens embleteehniek en uiterste verfijning in de dynamische schake ringen gebracht, vormde een waardige opmaat tot het optreden van Marriner c.s., waardoor de duizenden, die de grote Doelenzaal vulden, onmiddellijk in de ban werden gebracht van een weergaloos (knap musiceren, dat noch tans de .verrukkingen van het emotio nele beleven (heeft (behouden. Van een fluwelige sonoriteit is de strijkers klank van dit ecsemble. Marriner, zijn aanwijzingen op de meest summiere wijze steeds gevend van zijn concert.- meestersplaats uit, schijnt in -het ver loop van een stuk nauwelijks meer in vloed uit te oefenen op kleine tempo- vrijheda"-, die onet de woorden rubato en agogiek worden aangeduid. Er Is een wonderlijk exact collectief rea geren bij deze musici wier training zo tot in de .perfectie is doorgevoerd, dat de uiteindelijke weergavevolkomen spontaan en geïnspireerd kan klinken. The Academy speelde een Concerto grosso (op. 6 no 11) ivan Handel, een Serenade van ©gar, Divertünenti van Moczart en Bartdk en een jeugdsymfo- nie (de 10de) van Mendelssohn, alle werken, die inmiddels op de grammo foonplaat zijn verschenen en tot de faam Van. deze enthousiaste Engelsen hebben bijgedragen. Het respect voor hen kon door dit concert slechts worden vergroot. Zelden kan zulk een sublimatie in klank worden (bereikt. EDLY SALOMÉ (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag Een uit slaande brand beeft vanmorgen een pand in de Grofbaan in Schiedam, dat reeds geruime tijd dienst deed als vodden-opslagplaats geheel verwoest. Toen vanmorgen de brand om ca. 3.30 uur door één van de buurtbewo ners werd ontdekt, bestond er gevaar, dat de vlammen, ook naar de panden aan de Gedempte Baansloot achter de Gro'baan zouden overslaan. De ■brandweer had echter met «twee mo torspuiten en vijf stralen het vuur snel onder controle. Ook de bewoners van het huis. direct naast de opslag plaatsen een Grieks echtpaar met één kind konden om ongeveer 5.30 uur hun woning weer betrekken. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Over de oorzaak van de brand kon vanmorgen nog geen mede deling gedaan worden. Enkele buurt bewoners vertelden blij te zijn, dat de vodden-opslagplaats nu verdwenen is. Naar men zei werd het pand de alge lopen acht jaar alleen nog maar ge bruikt om afvalgoederen in op te slaan en was het een hroeiplaats voor ongedierte. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Het nieuwe sehoolseizoen is weer begonnen en ouders die hun kroost op dit ogenblik de overgang van basis onderwijs naar „de grote school" zien meemaken, kun nen binnenkort een enquête formulier van de Stichting Schooltandverzorging Rotter dam (S.T.V.) verwachten. In dit formulier wordt ge vraagd of het kind reeds een ge regeld bezoek aan de tandarts brengt. Is dat niet het geval dan wordt verzocht het kind te laten deelnemen aan de schooltandver zorging. -Bij navraag bij de eco nomisch directeur van de stich ting, de heer P, van Wijk van Brievingh, blijkt dat ongeveer 30.000 kinderen dat is de helft van alle Rotterfamse lagere- schoolleerlingen inderdaad deelneemt. Zij zullen dit jaar tweemaal gecon troleerd en eventueel behandeld ivor- den aan het „blijvend gebit" door vol ledig gediplomeerde tandartsen. Op het punt van dc kundigheid van de school tandartsen blijkt hier en daar twyfel te beslaan. Dat is ook de heer Vau Wijk bekend; hü zegt hierover: „Het publiek deukt vaak aan half was-tandartsen". Snoep verstandig, eet een appel; de slogan die de schooltandverzorging —bijna overbodig moet maken. Het tracteren van jarige leerlingen op appels en ander fruit raakt steeds meer in zwang. Maar niets is minder waar, want „het onderzoek wordt verricht door artsen die 's middags nog een praktijk hebben of door full-timers die vroeger een praktijk hadden maar die opga ven om, bijvoorbeeld, gezondheidsre denen en nu op meer regelmatige tij den werken. Vaak speelt ook een so ciaal gevoel mee", aldus de directeur van de STV. Natuurlijk kunnen schooltandartsen niet altijd dezelfde ingrepen verrich ten. als hun collega's met een vaste praktijk, omdat hun uitrusting niet zo uitgebreid is en berekend moet zijn (op het vervoer van de ene school naar de andere. Bovendien is bij sommige be handelingen een regelmatige controle nodig en het patiëntje zou dan achter zijn tandarts aan moeten reizen. In deze gevallen verwijst de sohooltand- arts het kind naar één van de Rot terdamse tandartsen, met wie do stichting een uitstekend contact on derhoudt. Ook zal een schooltandarts nooit een erg pijnlijker of met veel bloed ge paard gaande ingreep doen, want de STv wil het kind graag zo vertrouwd mogelijk maken met het bezoek aan de tandarts. Men doet dit bij voorkeur in het verband van de schoolgemeen schap, omdat het kind daar in zijn ge wone doen is en bovendien aangemoe digd wordt door de aanwezigheid van zijn vriendjes. De mensen van de stichting school tandverzorging leren de kinderen ook hoe zij hun gebit moeten onderhou den, Zo krijgen de leerlingen hij een bezoek van de tandarts een gezamen lijke „poetsles" en probeert men het snoepen van zoetigheid te veranderen in het snoepen van fruit en hartige hapjes. Dé bekende slogan bij dit werk is natuurlijk „snoep verstandig, eet een appel". Men raadt de kinderen ook aan op hun verjaardag op appels, kaas, rozijnen of worst te trakteren. Deze nieuwe gewoonte raakt onder tussen al aardig ingeburgerd. De kin deren volgen maar al te graag het goede voorbeeld, dat hun onderwijze res in het begin gaf en brengen nu op hun verjaardag allerlei minder scha delijke lekkernijen mee naar school. Alleen moeders schijnen wel eens be door JAAP VISSERING Vindt u die foto hiernaast ook zo'n prachtige snoekplaat? D*r is geen snoek op te zien maar toch heeft fotograaf Peter Stephen Molkenboer het sfeertje, weet-u- wel, erg goed aangevoeld: stevig begin-van-de-herfst-windje, don kere lucht, rimpelingen op het water (in dit geval van de Viist) en wuivend riet. Kortom: de grootste rover van Neêrlands zoete wateren gaat op jacht. De sportvisser ook. Hoe? Hoe gaat u straks proberen de snoek aan zijn ge stroomlijnde lijf te komen. Voordat u naar de waterkant gaat wil ik even een paar open deuren intrappen. Deur één: Laat die lange snoekhen gel mat de gevlochten lijn, het stalen onderlijntje en de levensgrote dreg nu eens thuis, Tuig een stevige werphen gel op met niet al te dik nylon en monteer een van de vele kunstaas- soorten, spinner, lepel, streamer, plug, zoek maar uit. Herzie, als dat nodig mocht zijn, uw werptechniek en ga „gericht" vissen. Dat gaat zo: ziet u een. snoek slaan werp dan, als de hartkloppingen wat over zijn, uw 'kunstaas een paar meter over de draaikolk heen in het water. Begin, langzaam binnen te draaien... Grote kans. dat de rover, die u even tevoren zag jagen, onderweg het kunst aas pakt. Ik kan u verzekeren dat dit een enerverend moment is. Lukt het ene kunstaas niet, probeer dan, een andere. Niet te vaak verwis selen, u moet op een gegeven moment in een bepaalde spinner of plug gaan „geloven". Ziet u geen snoeken slaan, vis dan het hele stuk water af dat voor uw voeten ligt. Probeer het daarna een stukje verderop. Vis op deze manier iedere vienkante meter af. dénkingen tegen de nieuwsoortige tractatie te hebben. Bedenkingen over de financiële kant van de zaak. In de t.ijd, dat de appels nog. geplukt moeten worden en dus duur zijn, gaat bij hen de huishoudkas boven de opvoed kunde en komen dc jarige leerlingen toch met zoetigheid op school. Als de kinderen voor het eerst in aanraking komen met de schooltand arts, dan krijgen zij ook nog een tandenborstel en een tubetje (tandpas ta cadeau. De kosten van dit voorlich tingsmateriaal, folders en 'de honora ria van de tandartsen vragen tezamen jaarlijks veel geld; de begroting van vorig jaar wordt geschat op negen ton. Dit bedrag wordt voor 75 percent opgebracht door de Ziekenfondsen en particulieren ziekenfondsverzeker den hebben recht op gratis behande ling, de particulieren betalen 23, voor twee halfjaarlijkse behandelin gen sa de resterende 25 percent wordt door de gemeente Rotterdam aangevuld. Over de medewerking van de scho len heeft men bij de stichting niet te klagen. De gemeentescholen werken verplicht mee volgens een gemeente lijk besluit en de bijzondere, lagere scholen doen ook alle mee aan het on derzoek. De enige moeilijkheid die men af en tce ondervindt is het ruimtegebrek in de scholen. Vaak belandt men met de tin dartsuitrusting in de kamer van hst hoofd of van de onderwijzers. De mogelijkheid van een auto naast dc school kent men bij de Rotterdamse schooltandverzorging wel. Sinds vijf j&ar heeft men een zgn. „Dental-car": een xdjdcndc tundartsenkamer, in ge- bmik, maar uitbreiding van dit aantal is een zaak, waar veel geld voor nodig is) Een dergelijke auto kostte in 1965 al 54.000 gulden. Bat het werk van de schooltand artsen niet nutteloos' is, blijkt wèl uit de cijfers van. vorig jaar: bij 60.000 controlebeurten moest 45.000 maal een kies gevuld wor den.' doen.: Terrible (onvenzwaarde spin ners), Mepps (verzwaarde spinners), Toby en Heintz (lepels); en Rapala (pluggen). Is het jacht-elementin het vissen met kunstaas aantrekkelijk, belarxgrij-r ker vind ik dat de vis. dit in tegen stelling met „lekenkreten" ala „ach, wat zielig al die scherpe haken" zo weinig mogelijk beschadigd wordt. De snoek hapt één keer naar het aas en zit dan vast of niet. De haak zit voor in de bek. De meeste vissebekken zijn hoornig en derhalve niet zo ge voelig. In de kweekvijvers van de or ganisatie tot Verbetering van de Bin nenvisserij is eens een tijd lang een snoek geobserveerd die een haak in zijn bek had zitten. Het. dier merkte het obstakel niet eens op en deed alsof er niets aan de hand was. Zielig is het de dreg,bij, de staart te moeten weghalen. De Nederlandse snoekvisserij is te verdelen in twee grote hoofdvakken: de visserij op, wat men noemt, groot water (plassen, grote kuilen) en de poldervisserij. In de polder kunt u het beste onverzwaarde spinners en plug gen gebruiken. Streamers (op haken gebonden gekleurde veren) zijn ook geschikt. Voor groot water zijn vooral verzwaarde spinners, lepels en ook streamers goed. Zonder'volledig te willen zijn noem ik een paar merken die het uitstekend Deur twee: Zet de snoek (overigens niet alleen de snoek, maar alle vis die u vangt) terug. Al bent u nog zo trots op uw vangst, aai het beest evéiv over zijn bolletje en zet het terug. Het is een bekend feit dat de snoek- stand de laatste jaren in Nederland - schrikbarend is teruggelopen, ondanks de. uitzettingen; die de OVB regelma tig doet. "Wat heeft het voor zin-snoe ken mee naax huis te nemen om ze aan familie of buren te laten zien. Voor u thuis bent is het dier gestor ven'en weer eindigt'het leven van een prachtige sportvis in: de vuilnisem- JWW.V-:.v'; Wilt u per se snoek eten, kies er dan eentje uit, docd hem snel en maak hem schoon. Maar ik zou liever zien dat u bij de visboer een speciaal- tje haalde. Tip: neem uw fototoestel mee naar de waterkant, Doet u een goede vangst, zet de buit op.de plaat en laat hem weer zwemmen. Op deze manier kunt u goede' sier blijven maken, bij de'buren; éven het "foto-album open slaan, kyk, dat was die knaap van 83 centimeter. Wees sportief. Sportvissers die mee helpen de visstand te verzieken zijn geen sportvissers. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN, zaterdag. De raadsleden P. "W. Emmelot en D. van der Reyden (beiden PvdA) hebben burgemeester en wethouders vragen gesteld over de demonstratie in het stadhuis van ouders met kinderen op de Prins Hendrikschool, dinsdag jl. uitvoerbaar zyn. De heron. Emmelot en Van der Rey den willen van het college weten o! het dat juist vindt. De vragenstellers zeg gen daarbij dat zij voorbij willen gaan aan de vraag of een ambtenaar, zi; het Xe goeder trouw, vla de pors een oordeel, mag geven over een zaak nog voor b. en w. of (en) de gemeente- raad zich daar in het openbaar óver heeft kunnen uitspreken. De vra gende raadsleden vrezen dat dergelij- ke uitspraken van een ambtenaar in vloed zouden kunnen, hebben op de houding van de raad als die zich met de zaak gaat bezighouden. De vragenstellers zouden wel eens willen weten of bedoelde demonstratie voor het college-aanleiding is om zich te bezinnen op maatregelen, diefde aanleiding tot de demonstratie kunnen wegnemen. De beide raadsleden verwijzen haar de maatregelen die Rotterdam ovetr- weegt om het probleem van het on derwijzerstekort op te lossen. Ze geven het college in overweging daar eens aandacht voor te hebben. Een ambtenaar had tijdens de de monstratie te kennen gegeven dat be paalde door de betrokken oudercom missie genoemde mogelijkheden on-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 2