jsEs, ooooo Allemaal kosten en moeite j een dag na de première voor niets voor Soeharto EXTRA togsshaardea.. BLIJ I CONDITIE JAMMER DALE CARNEGIE KOFFIE een huis vol bloemen en lovende recensies in alle kranten zaterdag 5 september 1970 pagina.1 f tmporlêUf: FrToInnd» N.V. 1 Konïnfltnnegriichl 28 Dm Hmij. Het Kuis van liet artiesten- echtpaar Herfst en Zoon staat vol bloemstukken, in alle soor ten en afmetingen. Slagschepen van bloemstukken, maar ook een enkel subtiel werkstuk. Zelfs in de slaapkamer van Pelle, de zoon oorzaak van constante geluidshinder staan de bloemstukken dicht bijeen. Tussen de takjes groen domineert een immense taart, die Jasperina vlijtig aan stuk ken 6nijdt. Zelf neemt ze eerst een groot stuk, bedenkt zich dan, snijdt een kleiner stuk af, en presenteert de royale taart punt aan echtgenoot Eric, die nietsvermoedend de kamer be trad. Jasperina dè Jong heeft de bloe menhulde en de sierlijke hommage van de recensenten, die In alle toon aarden hun lof zongen over de nieu we show rond Jasperina, in alle rust verwerkt, „In de kritieken is het al tijd Jasperina zus en Jasperina zo en dat vind ik heerlijk, maar de ande ren worden vergeten. Guus Vleugel. Joop Stokkermans en bijvoorbeeld een Lynn Simomon, die een gewel dige choreografe Is. Niemand hoor je daarover en dat vind ik toch lullig." De recensenten schreven over Jas perina (Pien voor de incrowd) in su perlatieven: onze grootste Neder landse clown, zeldzaam artieste, fe nomenaal, ster van de ware eerste grootte, ideale artieste enzovoorts. Jasperina: „Ik ben vreselijk blij met al die kritieken, maar Ik zie er wel het betrekkelijke van in. De su perlatieven hébben veel van hun waarde verloren. Je leest zo vaak, dat ze de een óf andere waardeloze ar tieste het einde noemen. Als ze dat een week later ook weer van mij ïeggen, hoeft het van mij niet zo erg meer. Ik heb de gewoonte vlak voor het opkomen even door een opening in het gordijn te gluren. Als ik zie. dat de zaal tot de nok toe gevuld Ia. krijg ik een geweldige kick. Het pu bliek is voor mij belangrijker dan de stukjes in de krant." Jaspèrina gaat gekleed in een wit Ycst met daaronder een bruine pan talon met wijde pijpen. Op haar borst1 slingert een lange ketting, waar ze niet van af kan blijven Erie draagt de Zweedse kleuren, een blauwe pantalon en een geel over hemd. De kleine Pelle, een vief knaapje, springt onophoudelijk op en neer op het bankstel. Huiselijk tafereeltje van het gezin Herfst en Zoon. Jasperina: „Ik vraag me af hoe het hier zou uitzien wijst op de blóemstukken als het bij de pre mière mis was gegaan. Het is de laatste weken wèl een heksenketel geweest. Daar kwam toen nog bij, dat Guus "Vleugel twee weken vóór de première met een stel nieuwe teksten aan kwam zétten. Nou is eèn normale tekst met een gewoon (ADVERTENTIE) TOSHIBA RATTFRI.IFN JASPERINA DE JONG in de bloemen recht-toe-recht-aan refrein snel te leren. Maar Guus heeft een aparte stijl van schrijven. Zijn refreinen zijn steeds iets anders. Iedere keer brengt hij een nuance aan, waardoor het verhaal van het lied in de refrei nen doorloopt. Bij ds teksten van Guus Vleugel moet je er constant met je kop bij blijven. En, Guus O, hij wordt zo mlsch als ik iets verkeerd doe. Guus Vleugel en ik leven in een haat-lief de verhouding. Haat, wanneer hij op het laatste nippertje met een geheoi nieuwe tekst aankomt, liefde en be wondering, omdat die teksten zo ontzettend mooi zijn. Bij dat schitte rende liedje over die ouders krijg ik steeds weer een brok in mijn keel als ik het zing. Net zoals ik moet huilen bij een droevige film. Dat doe ik nog altijd. Ach, ik ben eeq trut." „Een week vóór de première zat het allemaal nog niet zo lekker. Vooral de sketches liepen «r.og niet zo goed. Sommige mensen hielden hun hart vast en dachten natuurlijk: als dat maar goed gaat. Maar het is gek. A-ls ik eenmaal op (het toneel sta voor een uitverkocht huis dan gaat alles beter. Ik ben het beste wanneer het er echt op aan komt. Dat komt (ADVERTENTIE) i'ééiT en dezelfde gashaard een altijd gezellig brandend houtvuur -'en.eefl'steeds behaaglijke siraStooswamite. «Hwawenbrochure-BMvWt-—5" M V door BERT BOMMELS HET staatsbezoek van presi dent en mevrouw Soeharto aan ons land is niet meer dan een mini-visite geworden of vrij naar Marcus Bakker een noodlanding op Ypenburg. Van het oorspronkelijke programma, waaraan maandenlang was ge sleuteld, bleef slechts een schichtige dagtrip over naar een bepantserd stukje Den Haag en periferie. TIET plotselinge Ineenschrompelen van het zorgvuldig in elkaar gezette programma betekende voor vele instanties, gemeentelijke appa raten, bedrijven, politiekorpsen en voor honderdon mensen, dat weken van nauwkeurige voorbereiding voor «niets waren geweest. Bloemisten in Den Haag en elders bleven met hun bloemstukken zitten, Op het Amsterdamse stadhuis kon den twee pakjes keurige menukaar ten voor een lunch in het Amstelho- tel in de prullenbak worden gegooid, In het waterloopkundig laborato rium in Delft is voor niets een leer zame demonstratie over de werking van windgoten voorbereid. De be stelling voor een krans bij bet mo nument op de Dam moest worden geannuleerd. Echtgenotes van hoog waardigheidsbekleders moesten hun kinderen uitleggen waarom het aan bieden van een ruiker aan de presi dent, diens vrouw ol aan de konin gin niet kon doorgaan. Aan een statiebezoek zit' heel wat vast. Maanden tevoren begint het protocolaire overleg, waaraan de mi nisteries van buitenlandse zaken van de betrokken landen, de grootmees ter van de koningin en uiteindelijk ook het vorstenhuis en de regering zelf deelnemen. Daaruit rolt dan een basisprogramma waarin het nuttige met het aangename wordt verenigd en uiteraard ook de speciale wensen Menukaart van het dejeuner in het Amstelhotel dat niet doorging: van het bezoekende staatshoofd wor den ingepast. Meer dan bij andere staatsbezoe ken stond bij de komst van de Indo nesische president de zorg voor diens veiligheid voorop. Waar an ders de beveiligingsmaatregelen worden overgelaten aan. hogere ambtenaren, waren nu ook de minis ter-president en de ministers van buitenlandse zaken, binnenlandse zaken en justitie bij de zaak betrok ken. Voor het bezoek van president Soeharto was een zeer gevarieerd programma samengesteld, waarin behalve voor het gebruikelijke Haagse gebeuren ook ruimte was voor uitstapjes naar onder meer Amsterdam, Rotterdam, Philips in Eindhoven on de TH in Deift. Dat had tot gevolg dat in die steden ook bergen voorbereidend werk moeeten worden verzet. Achteraf is dat node loos werk gebleken. Zoals in Amsterdam, de hoofdstad die links moest blijven liggen. Hoofd inspecteur A. J. Knijff van de Am sterdamse politie: „We zijn een flin ke tijd bezig geweest met het voor bereiden van beveiligingsmaatrege len. Het zwaartepunt daarvan lag op de Dam. "We waren van plan geweest de .Dam wat vaster af te sluiten dan bij normale bezoeken. Voor de om geving van de Dam hadden we 200 man geüniformeerd personeel. Plus enkele tientallen rechercheurs die toezicht onder 't publiek zouden hou den. Er waren afspraken gemaakt met de bedrijven in de omgeving van de Dam, want het Damterrein zou ook vanuit de omringende ge bouwen in de gaten worden gehou den." Bij de komst van president Soe- barto naar Amsterdam zou vrijwel het gehele politie-apparaat van 2000 man ingeschakeld zijn geweest plus de enkele honderden marechaussees en rijkspolitiemannen die in de hoofdstad bijstand verlenen. Voorts zou Amsterdam die dag nog eens 500 man extra-bijstand van elders heb ben gekregen. Hoofdinspecteur Knijff vindt het wel een beetje jammer van al dat werk vooraf. „Maar ik kan het niet-doorgaan van het bezoek ook weer niet als een teleurstelling erva ren. Er is nu in leder geval niets ge beurd". De heer L. J, C. L. van Beyma thoe Kingma, referendaris van de gemeentelijke afdeling Representatie in Amsterdam: „President Soeharto zou drie uur en 55 minuten op Am sterdams grondgebied zijn geweest. Om dit bezoek voor te bereiden hebben de medewerkers van onze afdeling en vele anderen in de stad weken werk gehad. Er zijn vooraf talrijke besprekingen geweest. Alles was geregeld. Voor ons was het be langrijkste de lunch, die het ge meentebestuur in het Amstelhotel zou aanbieden. De uitnodigingen wa ren al lang uit. Er zouden 90 gasten aanzitten, behalve de president en zijn gevolg en de hoge gasten Uit Den Haag de leden van het college van b. en w., de voorzitters van de raadsfracties, de hoofdcommissaris, leden van de rechterlijke macht en een aanzienlijke groep vertegen woordigers van handel en industrie. De tafelindeling was al gemaakt. We Foto CHARLES VLEK omdat ik een echt theatermens, een echt circuspaard ben," In September 1960, om precies te zijn de zeventiende, begon de carriè re van Jasperina de Joeg bij het ca baret Lurelei. Da t is nu Een jaar ge leden. Jasperina is er niet stil van- „Ach, tien jaar is niet zoveel bijzon ders. Wim Sonneveld staat al 35 jaar op de planikec en nog -altijd aan de top. Dat noem ik iets bijzonders." Wanneer Jasperina een -vergelij king maakt tussen de teksten, die Guus Vleugel in 1980 voor Lurelei schreef en de produkten die hij maakte voor de Jasperina show ziet ze maar wekr.ig verschil. Ze ontkent, dat de teksten van nu minder scherp zouden zijn aan vroeger. Het is zo relatief, in 1800 kon je de mensen nog shockeren. Bloot viel toen cog onder de werken van Satan. Wat valt er -nu in 1970 nog te shockeren? Wat in 1980 soherp was, daar krijg je nu geen mac meer voor overeind. In de show doe ik een striptease- nummer, waarbij ik na een poosje 20 ongeveer bloot op het toneel sta. De mensen lachen zich -dood, maar nie mand is geshockeerd." Pelle doet eec zoveelste poging de show van -moeder Jasperina te ste len. Wendt zich rechtstreeks tot de pers: „Mijn moeder en lk gaan een wereldreis -maken. En dan gaan we naar China," Jasperina „Maar jongen, dat kan tooh niet?" Eric Herfst wijst op de praktische en politieke bezwa ren, dia aan een dergelijk tripje ver bonden zijn. Pelle gaat allerminst overtuigd af. Na enige aarzélimg vindt Jasperi- - na, dat de show, die nu in net Nieu we De La M^r theater draait, haar toch meer bevrediging schenkt dan haar creatie van Sweet Charity.. „Sweet Charity was fysiek misschien inspannender, maar in deze show moet ik er meer -met mijn wijst ',C3ar het voorhoofd bij zijn. Dat geeft toch meer voldoening. Het voordeel -van Sweet Charity is, dat ik wél een goede conditie heb gekregen. Ik -trainde toen veel op home-trainers, ik sprong .touwtje en zong ondertussen mijc teksten. Een goede lichamelijke conditie heb je hard nodig in dit vak, want als thea termens-moet je jezelf helemaal ge ven. De mensen, die flink in hun beurs getast hebber, om je te zien, hebben daar gewoon, recht op. Je kunt de mensen niet met lege han den en lege beurs de straat opstu ren." De telefoon staat niet stil in huize Herfst. Het geheim nummer blijkt dus ook weer «riet zó geheim te zijn als «het woordgebruik doet vermoe den. Eric: „Er is toch veel verbeterd slnd«3 we dat nummer (hebben. Vroe ger werden we de godsganse dag op gebeld door fabrieksmeisjes, die onze stemmen wilden horen. Ook werden we ontzettend vaak opgebeld door mensen., die verkeerd verbonden wa ren. Ik was altijd zo suf, dat ik het geloofde. Maar nu we een geheim nummer hebben zijn -we in maanden, al niet -meer verkeerd verbonden." Jasperina: „Som-s belden vreemde mannen midden in dé nacht. Eric nam dan op. want ik lag allang te slapen. Dan maakte Eric -me wakker cn moest ik met mij-': slaaphoofd naar -allerlei smerige praatjes luiste ren. Zo IS Eric wel." De telefoon rinkelt. Eric neemt op. Een-stem aan de andere kant vertelt, dat Het Vrije Volk uitvoerig op de voorpagina meldt, dat de première werd verstoord door linkse activis ten. Alle recensenten hadden inge zien, dat de ordeverstoring één van de grappen uit het'showprogramma was. Het Vrije Volk nam de grap se rieus. De reacties van Jasperina. dié zorgvuldig op de hoogte werd ge houden door Eric doorliepen het scala van doffe verbijstering .tot de scha terende laoh. Eric: „We hébben de scène zo goed gespeeld, dat Het Vrije Volk er inge stonken is. En dat nog wel op de voorpagina. Het is de beste recensie, die we hebben gehad." hebben alle mensen moeten afbel len." De heer Van Beijma thoe Kingma wil best vertellen welk culinair ge noegen Amsterdam president Soe harto had willen bezorgen. Op het menu: een voorgerecht van eend met sinaasappelschijfjcs en salade, daar na tongfilet met garnalen en garni tuur en als toetje een krokant ver pakt ijsje, dat de naam zou hebben gekregen van Croquembouche a l'Ancienne. De wijnen die de spijzen zouden hebben moeten omspoelen waren: Ayala Co, Brut 1961 en Chateau Laville-Haut-Brion, M.C. 1968. Directeur W. A. Maasland van het Amstelhotel, het gerenommeerde ho- reca-instituut, waar het ontvangen van vorstelijke personen of presi denten nauwelijks enige nervositeit teweegbrengt: „Ach, annuleringen komen in onze branche vaker voor. Spijzen over nouden, weinee! Wat maakt het uit, honderd man meer of minder op zo'n dag. Als een 70-jari- ge een diner bespreekt en een week voordat het plaats zal vinden komt te overlijden is dat voor ons net zo iets. Zakelijk kun je niet van een te leurstelling spreken. Wel natuurlijk omdat je het plezier van een eervol le opdracht mist." De heer H. F, Jans van het Insti tuut voor de Tropen, waar de presi dent en zijn gevolg 70 minuten zou den hebben vertoefd: „Het is ver schrikkelijk jammer dat het zo is ge lopen. Ons programma bestond onder meer uit 't vertonen van dia's, die wij met zorg uit onze collectie van 250.000 stuks hadden gekozen en die een Indruk zouden hebben gegeven van het werk van het Instituut. Ver der zou dr Srlamin In het internatio naal centrum een openbare les heb ben gegeven over een ontwikke lingsproject voor de volksgezondheid In Indonesië. We hadden wel aardige dingen gepland, zoals een verwelko ming met gamelanmuziek.11 Ook bulten Amsterdam teleurstel lingen. In Rotterdam waar de daar gebruikelijke rondvaart door de ha vens zou worden gemaakt, in Den Haag waar mevrouw Soeharto men met prinses Margriet het My- tylvormihgscentrum voor meervou dig gehandicapte kinderen en het Juliana-kinderziekenhuis zou"^- be zoeken. In Eindhoven, waar voor president Soeharto een demonstratie zou worden gegeven van de fabrica ge van een kleurenbeeldbuis. De heer F. W. J. Heukensfeldt Jansen, hoofd van de afdeling „public rela tion en bezoeken": „Wij zijn natuur lijk gewend aan bezoeken van hoge gasten maar we hadden toch de no dige voorbereidingen getroffen om de zaak goed in de bloemen te zet- ADVERTENTIE Dale Carnegie, Oprichter INTERMENSELIJKE VERHOUDINGEN SPREKEN IN HET OPENBAAR Een mondelinge, internationale cursus in spreekvaardigheid, .omgang met mensen, enthousiasme, geheugentrai ning en zelfvertrouwen. Oud-cursislen vertellen him ervaringen. Bezoek vrijblijvend onze oontactavond te AMSTERDAM op dinsdag 8 en don der d a g 10 sep tember in: CARLTON HOTEL (zaal 1—2) Vijzelstraat 2—18, Aanvang 8 uur n.m. Sponsor: Aloserij-Instituut Inlichtingen: TeL 01899-6630 ten. De Phillps-harmonie zou aan treden en in de congreszaal was een video-installatie opgesteld, 't Is Jam mer ja." Philips komt er spoedig wel weer overheen. De familie Dielissenin Wassenaar zal nog wel iets langer aan de afgelaste programma-onder delen van het staatsbezoek blijven denken. De heer A. G. Dielissen is bedrijfsleider van de Bond a's proef-: boerderij aan de Oos.tdorperweg in Wassenaar, Het Indonesische.staats hoofd zou er donderdag in gezel schap van prinses Beatrix en prins Claus een kijkje komen nemen. De heer Dieiissen: „Wat doe je in zo'n geval? Jé maakt alles extra schoon. *t Was heel wat werk.-We hebben de stallen een nieuw verfje gegeven, de loopstal voor de pinken opgeknapt en het onkruid op de wei develden gewied, althans op de per celen die bekeken zouden worden. En dan het vee zelf natuurlijk. We zouden onze tien nieuwe kalveren tonen en -de fokstier. We hebben de dieren gewassen, geborsteld en-ge knipt 't Is zonde van het werk, maar dat de stallen nu meteen ge verfd zijn, is meegenomen," Ook voor mevrouw Dieiissen - is het een teleurstelling dat het .alle- maal niet ls doorgegaan. „Ik zou koffie hebben gezet voor de prinses en de andere, gasten, Zoiets .gebeurt je niet iedere dag. Ook voorde kin deren is het sneu. Mijn'dochtertje - Eveline en mijn zoontje Hans-zouden bloemen aanbieden. Ze waren ex he- lemaal vol van en hadden het.op school al verteld." v De lijst van teleurgestelde mensen en van geannuleerde bestellingen kan nog langer worden gemaakt. Koks, die galadiners zouden toerei- den, Indonesische schoolkinderen in Amsterdam en Wassenaar dier hun opwachting zouden maken voor het A presidentieel echtpaar, muziekkórp- sen, die op vreemde hymnen hebben moeten studeren. Want er komt: heelwat kijken -j voor een staatsbezoek. Dat blijkt pas goed als het niet of nauwelijks door- gaat. 7

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 4