jaar ROTTERDAMS DAGBOEK 5 De oude draaidoos van Zarah Leander spelletjesgekken GEHEIM RAPPORT OVER HOOGOVENS-MAASVLAKTE Een dag voor de imrM <le Bijenkort 87 i ROTTERDAM RIJNMOND EVENTUELE BOUW VAN HOOGOVENS IN FASEN EXCLUSIEVE INTERNATIONAL Auto in sloot Raad van Naaldwijk tegen Hoogovens Hoogvliet wil viaduct voor metro en geen aarden baan Hond at giftige gehaktballen Man krijgt emmer op hoofd m patfna 4 - vrijdag 9 oktober 1970 260.000 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. Verreweg het grootste deel van de luchtverontreiniging die de hoogoven- en staal fabriek van Hoogovens-Hoesch op de Maasvlakte zal veroor zaken, komt op rekening van een sinterfabriek. Deze installatie stoot alleen al 260.000 ton koohnonoxyde per jaar uit alsmede grote hoeveelheden zwaveldioxyde en fluorwaterstof. Dit blijkt uit een rapport over de emissiecijfers uitworpvan de op de Mansvlakte geplande fabrieken en installaties dat Hoogovens in maart aan Rotterdam heeft doen toekomen. Op basis van dit rap port zijn de technische besprekingen gevoerd voor de vaststelling voor het zgn. technische deel van het convenant. Deze overeen komst tussen Hoogovens/Hoesch, RotterdamRijnmond, de provin cie en het Rijk zal eind volgende week worden gepubliceerd. Het is lang onduidelijk ge weest-of de staalcombinatie op de Maasvlakte een „vuile" sinter- fabriek of een veel „schonere" pelletfabriek zou bouwen. (In beide fabrieken vindt de erts- voorbereiding plaats, nodig alvo rens de -erts in de hoogoven tot ruw ijzer kan worden verwerkt.) In dc eerste opzet van de Hoog ovens-plannen voor de Maasvlakte kwam geen sinterfabriek voor. In een staatje over 'de uitworp van verontrei nigende stoffen dat Hoogovens op 19 jant 1969 aan Rotterdam zond, werd alleen gesproken over een pelletfa briek. Op een voorlichtingsavond op: 20 januari In Hoek van Holland ver klaarden woordvoerders van Hoog ovens dat nog geen keuze was ge maakt tussen een sinter- of een peJ- letfabrlek. Eenzelfde verklaring kwam in maart nog van Hoesch. Rapport ROTTERDAM, vrijdag Het hoog oven- en staalbedrijf van Hoogovens en Hoesch op de Maasvlakte zal als de plannen doorgaan in fasen worden opgebouwd. De eerste fase omvat de bouw. van een ertsoverslag- terrein, een sinterfabriek, een- hoog oven en een oxystaalfabriek. Déze eerste fase zou in 1974 gereed moeten zijn maar dit wordt als gevolg van tijdverlies waarschijnlijk later. De staalproduktie omvat dan 2,4 miljoen ton per jaar. Na -afsluiting van de laatste fase (in 1984 of later), omvat het bedrijf; een sinterfabriek, drie pelletf abri eken, vier hoogovens en een (uitgebreide) oxystaalfabriek. De pro- duktie van. staal zal dan 10 miljoen ton bedragen. In de eerste fase zal het lossen van de zeeschepen die erts en kolen aan voeren gebeuren door de Verenigde Overslagbedrijven Maasvlakte. Af hankelijk van de samenwerking met de VOM zal de kadelengte van de haven naast het bedrijfsterrein va riëren van 750 tot 1275 meter. Mini maal zullen (twee schepen van 225.000 ton, maximaal drie schepen van aöO.OOO ton gelost kunnen worden. ADVERTENTIE) Op onze schoanenmarkt vjndt U een uitgebreide kotlektlö he renschoenen, waarbij vast en 2eker ook het model, zit dat naar Uw zin is..... Wij verkopen er o.s. daze mo derne herenschoenen In diverse modellen en materjalen, Jn de kleur schaduwbruin en de ma ten 39 t/m 48, per paar voor nog géén veertien gulden. schaduwbruln diverse modellen en materialen Vrijdagavond om 6 uur begint op onze schoanenmarkt, entre sol, de verkoop van dsza mo derne herenschoenen In diverse modetien o.a. met veter, an in diverse materialen, de kleur schaduwbruln en de maten 39,t(m 46, per paar Ook mttndegmorgen op$a Géén tel. of schrift, bétc Uit het 1 maart gedateerde Hoog ovens-rapport over de emissiecijfers blijkt echter dat in de eerste fase vom het Maasvlakte-bedrijf (als er jaar lijks 2,4 miljoen ton staal wordt ge produceerd) een sinterfabriek zal worden gebouwd. Pas in de tweede fase komt er een pelletfabriek, In de eindfase vindt de ertsvoorbereiding plaats in één sinter- en drie peiletfa- b rieken. De sinterfabriek krijgt blijkens hef rapport een capaciteit van 5,1 miljoen ton. In de eerste fase van het bedrijf is ongeveer 3,6 miljoen ton nodig voor de hoogoven op de Maasvlakte. De'ca. 1,5 miljoen ton sinters die overblijft, zal in IJïmuiden of eventueel bij Hoesch in Dortmund worden ver werkt. Dit de eml&sieciffers blQkt dat de sinterfabriek het grootste aandeel tn de luchtverontreiniging heeft, In de eerste fase bedraagt de uilworp van het gehele bedrijf in totaal 1,07 ton per uur aan stof, 32,02 ton koohno noxyde per uur, 1,21 ton zwaveldioxy de per uur, 0,86 ton stikstofdtoxydo per uur en 0.074 ton fluorwaterstof per nur. Hiervan „levert" de sinterfa briek achtereenvolgens 0,5 ton, 30 ton, 1,1 ton, 0,5 ton en 0,07 ton per uur. Hoeveel schoner de ipefltetfabrlek as blijkt uit een staatje waarin een over zicht wan de omissie van het bedrijf fin de eindfase is gegeven. Br z|jn dan volgens d'e (planning in 1984onge veer) dele peilddbfaibrJeken die 0,8 ton stof, 0,7 ton zwavefid'oxyde, 0,2 ton stitetofdtoxyde en 0,2 ton fluorwater stof per uur uitwerpen. De pelletfa- brieken „produceren" geen koolrno- noxyde, een gevaarlijk gas waarvan de sinlelfabriek dus enorme hoeveelheden in de lucht afvoert. Juiste hoogte 5n de inleiding (van het arpport van Hoogovens wordt gezegd dat „het niet nodig ig fgefoléken bij de opzet van de geprojecteerde Installaties af to zien van de milieu-hygiënisch beste oplos singen. Waar beOanigrijko emissies bij de huidige stand der itedhnidk niet vermijdbaar zijn, kunnen daze tot zeer geringe emissies (verontreiniging op grondniveau) wonden teruggebracht door een juiste keuze -van de hoogte waarop zij geloosd worden. Op grond van het 'bovenstaande menen wij <Jat de kans op hinder, oveiflast en gewas- sohède van enige betékenis uitermate gering is." In -dit verband 5s het wan .bolang ,te weten dat de sinterfabricik fin IJ- mulden een 150'meter hoge schoor steen heeft. 'Blijkens heft rapport ligt het in de bedoeling' dat in de sirvterfa- briok een „rfzülglnstaliatie (komt (om silof weg te zuigen) „ivoor het scheppen van aanvaardbare werkom standigheden". In het rapport wondt' voorts gezegd dat Hoogovens niet in staat -is emissie- gegevens te verstrekken over fijn zwevend stof en zgn, „sporene lementen", naar welker effect op de gezondheid >van de mens de laatste tijd ..veeil onderzodk is verricht. „Ge zien echter de lage waarden wan de agn- standaardrookbepnibngen een maat ivoor fijn zwevend stof rond het Uimulüense bedrijf lijkt het ons oawaa>nia'aijnlijik dat het Volksgezond- heidsaspeet een positieve beoordeling van het project in de weg kou staan." Hoogovens wijst daarbij voorts op de komende Wet op de Lucht- Een voorbeeld van ernsige luchtvervuiling bij Hoogovens in IJmuiden. verontreiniging die het mogelijk maakt emissie voor waarden in dien nodig te herzien. Tenslotte wordt gezegd dat de zichtbare emissies van het bedrijf op de Maasvlakte in hoofdzaak zal be staan uit waterdamp ook bij de cokesovens. (ADVERTENT! Ei haren- en kinderkleding Rotterdam Kruiskade 24 (naast Corso theotarl (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag Op de Har- reweg nabij Delft is de 28-jarige H, M. J. de Koster uit Vlaardingen tijdens een inhaalmanoeuvre met zijn auto In een «lip geraakt. De auto kwam ondersteboven In de sloot langs de weg tot stilstand. De bestuurder kreeg bij de slippartij een gebrdken linkerarm. Hij is ter behanddlng in het Holyziekehhuis in Vlaardingen opgenomen. De auto werd geheel ver nield. .NAALDWIJK, 'Vijdag (ANP) De gemeenteraad van Naaldwijk 'heeft in de domderlagavond gehouden verga dering met instemming van alle frac ties een motie aangenomen, waarin wordt geconstateerd, dat de totdusver genomen maatregelen met 'betrekking tot voorkomen van de iudhveroitfcrei- ruging onvoldoende effect hebben ge had en deze verontreiniging bij vesti ging van het Hoogoven en Staalbe drijf op de Maasvlakte nog zal toe nemen, Hierdoor wordt Ihet woon- en -leef klimaat in dit gebied ver-der aange tast. zodat zolang geen produktieme thods vrij van schadelijke afval kan woden toegepast, de vestiging van het Hoogoven/bedrijf niet dient pflaats te vindon. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM, vrtfdag. De oom- missie Stadsontwikkeling van de ge meente Rotterdam heeft gisteravond tijdens de wijkraadsvergadering van Hoogvliet het voorstel gedaan de me troverbinding over een viaduct te la ten lopen l.p.v. over een aarden baan. Hiervoor werden twee belangrijke argumenten aangevoerd. Het eerste la de gewonnen parkeerruimte en het tweede de grotere aantrekkelijkheid vanuit atedebouwkundlg oogpunt be zien. De aanleg van een viaduct kost ech ter 5 miljoen gulden meer. Dit kan worden teruggebracht tot 3 miljoen door besparing op kosten van aanleg, van parkeergelegenheid en van onder doorgangen en tevens op de kosten van onderhoud van de aarden baan. Tol een oplossing voor het beter beveili gen van het verkeerspunt Dlgna Jo» hannawcg/Aveling Is men niet geko men. Het instellen van een voorrangs- weg/voorrangskruising brengt als grootste bezwaar mat zich mee, dat de auto's dan nog harder gaan rijden. Voorts werd er gepleit voor een betel samenspel tussen NS-bevefligingaay- stemen en aanleg van verkeerslichten. Na afloop van de vergadering werd de heer J. Pons het befaamde zilveren boek „Rotterdam-Europoort, natuur lijk" aangeboden doOr de voorzitter van de wijkraad, de heer M. van Mee- telen. Dit geschiedde als dank voor de ijver en toewijding, waarmee hij ge durende de jaren '4.7-'70 zijn functie van vice-voorzitter vervult heeft. HET middelbare publiek gisteravond in De Doelen heeft een fors brok jeugdsentiment kunnen wegslikken. Immers, een optreden van Zarah Leander. Ja, inderdaad „Theater ari der Wien" 1936, de ope rette „Axel an der Himmelstür", de speelfilms „Première", „Heimat", „Es war ein rauschende Balnacht", „Die grosse Liebe", schlagers als „So wie ich hier stehe, so bin ich nun eben" en „Wunderbar". Zarah Leander, een3 een gevierde filmactrice en zangeres, Ze Is nu 83 Jaar. De Jaren zijn bü Zarah 'zichtbaar gaan tellen. Waarom begint ze toch weer met toernees? Het oude refrein van „niet zonder podium en publiek kunnen en gehechtheid aan het licht der schijnwerpers." Zarah Leander In De Doelen. Wat moet je er van zeggen? De donkere, lage stem van weleer heeft ze nog steeds, haar repertoire ia onveranderd, ze voert haar publiek .gewoon dertig jaar terug, ongeveer naar de tijd waar ze stil is blijven staan. Es war nur elnmal... Ongetwijfeld zal Zarah Leander velen nog kunnen bekoren. Maar het succes dat ze behaalt is enkel en alleen het resultaat van het „met zijn allen vroeger kunnen spelen". Uw recensent kan door zUn leeftijd Plet delen in de Leandewiostalgie en ziet haar optreden anno 1970 door een eigentijdse bril. Tot hem komt dan een zangeres die eigenlijk in een. grote zaal als De Doelen niet meer kan, maar toch zo nodig moet. Maar was het daarom een mislukte avond? Artistiek gezien wel. Zarah voldoet bij lange niet meer aan de eisen van deze tijd. Zij voldoet Bah de eisen van twintig, dentig jaar geleden. En meer vroegen de circa 1300 mensen in De Doelen klaarblijkelijk dan ook niet. Zarah werd trouw begeleid door haar echtgenoot Arne Hülpners achter de plano en een gelegenheidstrio dat bestond uit gitarist Eddy de Wind, baagitarist Frank Noya en slagwerker Hans Seuglin. Een verhaal apart 1b conferencier Cces de Lange, die frequent als Inter mezzo werd ingezet om Zarah weer even op adem te laten komen, Wie de mallotige combinatie Lcander-Dc Lange heeft bedacht ls gelukkig niet bekend. In ieder geval acht lk de hij of zij binnenkort ook in staat om Arthur Rubinstein met Sjakie Schram in één programma te zetten. Ceea de Lange. „Er wordt binnenkort een beeld voor de Onbekende Vader opgericht. Waar? In het Krallngegebos... En vervolgens zingt Zarah Leander de „Romanze" van Tajaikowsky, Hebt u daar van te rug? Ik niet. FRANS HAPPEL (Van een onzer verslaggevers) BRIELLE, vrijdag In het recrea tiegebied Brlelse Maas is een bond ge storven aan vergiftigde gehaktballen, die in de grond waren gestopt om een dreigende mollenplaag tegen te gaan.' Het recreatieschap gaat nu zoeken naar andere mogelijkheden om de mollenoverlast aan te pakken. ROTTERDAM, vrijdag Aan de Nederlandse Economische Hogeschool •voor maatschappijwetenschappen zijn •geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheidi D. F. W, T. Ple- term aat te Rotterdam en P. 't Hart te Kamperland. Zarah Leander (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag Tijdens on derhoudswerkzaamheden aan boord van het motorschip Credo, waar zich eerder deze week een dodelijk ongeval heeft voorgedaan, vond gisteren een arbeidsongeval plaats. Een van dé em mers waarin afval u-it het ruim naar - boven werd gehesen, schoot uit de heng9el. De 30-jarige C. Gulseppe kreeg de emmer op "het hoofd. Met een hoofdwond. Is het slachtoffer naar het St. Franclscus Gasthuis In Rotter dam gebracht, FLESSEN VAN VRACHTWAGEN GEVALLEN (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag Op de Grote Markt zijn gisteren 350 flessen limo- nadegazeuse van een vrachtwagen ge vallen. De gemeen teremigi-nigsdienut is enige tijd bezig geweest de rommel op te ruimen. Spelletjesdeskundigen Peter 't Hooft (links) en René van Elderen. Morgen is het de dag voor de spelletjesgekken. Duar heeft de Stichting Oriëntatie (vor mingswerk voor volwassenen) voor gezorgd. Meer in het bij zonder de heren RENÉ VAN FLDEREJV (22) en PETER 't HOOFT (20), beiden woon achtig in de Hoekse Waard. Ze zijn dc afgelopen dagen druk in de weer geweest met het organiseren van „spelte- (jesdap 2970", die morgen in het Trefcentrum (de voorma lige Jaminfabriek) wordt ge houden, Basis-idee is, zo legt René van Eider en uit, de men- sen een ruimte te bieden waar ze vrij een gezelschapspel kunnen spelen. Dit is een unieke gelegenheid om een so ciale interactie op te boutyen. De gedachte die hier achter zit is, dat spel een vorm van com municatie is. We gaan ervan uit dat de mensen komen om te speten. Door het spel kun nen mansen met elkaar in coniacf komen. Het is leuk als iemand van 25 gaat sjoelen met bijvoorbeeld een bejaarde. Voor Rotterdam is dit een ex perimenteel gebeuren. Als blijkt dat het publiek behoefte heeft aan zo'n spelletjesdag gaan ice verder, dan komen er meer speUetjesdagen. De heren Van Elder en en 't Hooft hebben zich de afgelo pen dagen verdiept in allerlei oeroude spelletjes. Ze spreken nu met grote deskundigheid o»er het kennen, ook wel pen nen gehetenover boeren- schroom (een kaartspel toaar» De verkoopsters van de vier Bijenkorven (ia Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Eindhoven) zullen geleidelijk aan in het paars worden ge kleed. Aubergine-kleurig om precies te zijn. Dat de ver koopdames van C A al in aubergine lopen is toeval. bij gezongen moet worden) en het aloude bikkelen. Van El deren (hij heeft altijd pokerstenen en een spel kaar ten bij zich, je weet nooit) de monstreert het bikkelspet. Hij doet dat met een exemplaar, dat toeludltend is afgestaan door het Streekmuseum Hei- nenoord, Het gaat erom, zoveel mogelijk bikkeltjes op te ra pen nadat het balletje heeft gestuiterd, Peter 't Hooft zal morgen plaatsnemen in de informa tiestand. Wie wat weten, ruit over een spel kan bij hem te recht. Enige handboeken staan hem,bij. Het is de bedoeling dat de bezoekers van Spelletjesdag indien mogelijk zelf een spel meebrengen. Dat heeft a Is voordeel, dat men dan ook nog gratis toegang heeft. Het Trefcentrum is in twee delen verdeeld: een deel voor de tafelspelen, zoals kaartspe len, halmadominci, mens-er- ger-je-niet, ganzenborden, enz. en een deel voor de spelletjes die de rulbite nodig hebben, coals vakken voor balspelen, zakdoekje leggen, bikkelen, kennen, tolle» enz, en banen voor hoepelen, rolschaatsen, kaatsen, Jeux de boules e.d. De VAR A-televisie gaat op 17 oktober aandacht besteden aan de Rotterdamse spelletjes dag. Een jongetje zal ouderen interuteios afnemen over spel letjes dte hij -niet kent. De directie van De Bijen korf kwam bij het kleding- vraagstuk voor eon fors aantal problemen te ataan. Uitgangs punt was dat het verkoopper soneel ala zodanig.herkenbaar moet zijn voor de klant. Lijn recht daar tegenover staat de opvatting van het personeel dat de kleding zo persoonlijk mogelijk moet zijn. Voorts1 bleek dat ontwerpers 2lch eer der bezighouden met modieuzp trekjes, dan met de praktische kant Een het moest toch echt „werkkleding" worden. Na een proef in het Eindho- vense filiaal en een enquête onder al het personeel is I slotte een voor alle partijen aanvaardbaar kledlngpakket, uit de bus gekomen. Het be staat uit een jurk, een rok met jasje en een overgooier in au bergine-kleur, plus een éeru- kleurige blouse. Er zijn ver schillende modellen, die echter allemaal zo simpel gehouden zijn, dat de draagster steeds een persoonlijke noot kan aanbrengen in de vorm van sjaaltjes, kettingen en andere accessoires. De ontwerpen zijn geschikt voor alle lengtes tus sen midi en mini. De verkoop sters kunnen zelf een keuze maken, afhankelijk van smaak en soort werk. Wie voortdu rend hoog moet reiken, zal niet zo gauw naar de mini grijpen, De operatie-aubergine start op l november. Drie maanden later moeten alle da mes in het paars lopen. Het vertrouwde zwart, dat tot nu toe gewenst was, zullen we dan niet meer zien. Het mannelijk verkoopper soneel-sterk In de minder heid wordt voorlopig nog niet uniform gekleed. Voor de herkenbaarheid krijgen ze een „badge", een klein bordje op de Jas, ROTTERDAM, vrijdag De heer S. L. Louwes te Luxemburg is be noemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandse Economische Ho geschool te Rotterdam om onderwijs te geven in de landbouweconomie. De beur Louwes is hoofd van hot directo raat landbouiwsit&ttstiek der Europese gemeenschappen te Luxemburg. (ADVERTENTIE) Een schoonheid van een vitrage dat ls echt niet overdreven voor deze prachtige Italiaanse polyester volle bedrukt mat fij ne deislm, Er zijn wei 10 verschillende dessins, allemaal even mooi, hoogopgewerkt tn fraaie pastel kleuren. Een mystire die er uit springt, van een ragfijn weefsel (weinig doorkijk),*,, dat de normale prijs rond een tientje ligt zal federeen We| kunnen bsgrljpen nu brengen wij deze lux-! vitrage voor nog géén zes gul den per meter. vollo myst 175 cm hoog Vrijdagavond om 6 uur begint op de Ie etage de verkoop van deze luxe mystères van Italiaan se polyester voile, een ragfijn weefsel, bedrukt met hoogop* gewerkte dessins tn pasteltin ten (kies uit 70 verschillende dessins), hoogte 175 cm. Ook mundasmorgen open Géén tel, of schrift, bést

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1