EXCELSIOR VERZUIMDE AAN TE VALLEN HERMES HAD GEEN KIND AAN EDO SW door penalty geveld Volendam loopt Feijenoord alleen maar voor de voeten Sparta werkt zich omhoog CROON: 'MENTAAL ZIJN WE OVEREIND GEBLEVEN' - Spelers kerngroep F eij enoordhonkbal willen coacli Wim Onderstal terug Coleraine niet indrukwekkend Ashc in Tlnmderbird- toernooi gewipt SS FaijenoordVolendam 3-D (1—0) door DICK VAN DEN POLDER ROTTERDAM, maandag. Huns Croon, de ambitieuze trai ner van Volendam» draaide er na de ongelijke cn ocrvervclen- de strijd tegen Feijenoord niet ondieen: „Dit moet voor het pu bliek ccn bijzonder onaantrek kelijke happening zijn ge weest", zei hij met een ontwa penende openhartigheid. „Zo'n wedstrijd kan je moeilijk passieve recreatie noemen. Het heeft geen enkele zin om in de tails te treden. Dit soort wedstrij den kan men verwachten aJs ploegen als de onze het tegen een wereldkampioen moeten opne men. Het krachtsverschil was veel te groot". Voor een -interessante krachtme ting", zo vervolgde Croon, „zijr. twee gelijkwaardige ploegen nodig en dit was vanmiddag niet het geval. Wie er ging winnen, stond bij voorbaat al vast. Men zou het van onze jongens nog een prestatie kunnen noemen, dat zij niet van het veld zijn gespeeld en dat ze slechts :r.et 3—0 hebben verlo ren. Mentaal zijn zc in ieder geval overeind gebleven en dat is dan nog iels positiefs met het oog op de ko mende wedstrijden. Maar in feite ver keren we met oris voetbal i-n een on gezonde situatie. Ploegen als Volen dam en Excelsior zouden niet toegela ten mogen worden tot de eredivisie. Er zouden minimumeisen aan gesteld moeten worden of ze zouden geholpen, moeten worden. Op welke wijze? Dat kan men lezen in het onlangs versche nen rapport van de vereniging van oefenmeestors in Nederland". En Hans Croon begon ijverig drul:weri£t,- uit te iciken aan de verzameld.? journa- ILsten. Dat Volerxdam alleen maar naar Rotterdam was gekomen om de scha de zo klein mogelijk te houden, moet de 43.000 toeschouwers de grote verliezers van deze middag al en kele minuten na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Hoppenbrouwer duidelijk geworden zijn. De Volen- dammens, die het zonder de geschorste Pelk en de geblesseerde Jan Mühren en Kras moesten stellen, bouwden in de buurt van hun strafschopgebied ■twee verdedigingslinies van respectie velijk vijf en vier man op en lieten alleen Billy Bond een vooruitgescho- In fraaie stijl probeert Franz Ha- si I, die Feijenoords tweede doel punt scoorde, zich een weg te ba nen door de verdediging van Vo lendam. ven positie innemen. Feijenoord leek op de superdefensieve speelwijze van zijn tegenstander voorbereid, want Wim van Hanegem, die zich bij voor keur op het middenveld uitleeft, liet de opbouwende taak nu helemaal aan Jansen en Hasil over en vertoefde voortdurend in de spits ter ondersteu ning van Ove Kindvall. Zo groot was de superioriteit van Feijenoord dat de toeschouwers vrij wel steeds eenrichtingvoetbal te zien kregen. Alle Feijenoorders op een na vielen aan en dc Volendammers Hepen alleen maar in de weg. De enige vraag was, hoe lang het zou duren voordat Feijenoord zijn eerste doelpunt zou scoren: het duurde op de kop af 38 minuten. Toen verkeek de Volendam- deferrsie zich op een lange dieptepass van Theo Laseroms en kon Ove Kind- vall de bal langs doelman Ruiter schuiven, die daarvoor al enkele fraaie reddingen had verricht en bij kopballen van Wery en Israël twee keer op de doellijn assistentie had ge kregen van Jan Jonken Jac. Jonk. Het doelpunt van Kindvall were door de Votendamse verdedigers fei aangevochten. Ze meenden dat oi Var Hanegem of Kindvall buitenspel had gestaan en ze leken daarbij in 't ge lijk te worden gesteld door grensrech ter Bouwman, die inderdaad zijn vlag omhoog had gestoken. Na overleg mot zijn assistent keurde de heer Hoppenbrouwer de treffer echter toch goed. Een beslissing die hij na afloop als volgt motiveerde: „Vol gens mijn waarneming kon het geen buitenspel zijn. Die pass van Lase roms was bijna vijftig meter lang. In de tijd dat de bal onderweg was, stormden Van Hanegem en Kindvall naar voren. Ik ben alleen naar m'n grensrechter toegelopen om te vragen of i'jj soms een amdere overtreding had geconstateerd. Voor de gemoedsrust van Feijen oord was _het_ doelpunt bizonder gun stig, Inspiratie putto de ploeg van Ernst Happel er echter niet uit De hoop van het Feijenoord-legioen, dat het na de rust dan tooh nog een klein doelpuntenfestival te zien zou krijgen, ging dan ook niet in vervulling. Het moest zidh tevreden stellen met slechts twee treffers. In de 52ste mi nuut bracht Franz Hasil de stand op 2—0 door een lob van Theo van Dui- venbode op de borst op te vangen en de bal hoog in de touwen te jagen en twaalf minuten voor het einde besloot Wim van Hanegem een solo-actie met een zuivere center naar Kindvall, wiens sohot niet zo best geplaatst was, maar toch doel trof, 30. Volendam, dat twee amateurs in de ploeg had rechtsachter Dick dc Boer en rechtercentrumverdedigei Hans Jonk kreeg gedurende de ne gentig minuten slechts een serieuze mogelijkheid op een doelpunt. Kort voordat Kindvall in de eerste helft de barrière doorbrak, zag Theo Laseroms zich plotseling tegenover twee opko mende tegenstanders geplaatst. De pass van Kwakman naar Billy Bond was echter zo onzuiver dat de uitgelo pen Treijtel de bal kon onderschep pen. Al mot al kwam Feijenoord gemak kelijk aan de winst, maar Ernst Happel moest na afloop toegeven dat het wat zijn ploeg betreft de slechtste wed strijd van dit seizoen, was geweest. „Het vuur is er uit", vond hij. Aan hem de taak om het er weer in te brengen. Haarlem—Excelsior 2—0 (00) door HANS REISMANN HAARLEM, maandag. De indertijd door Bob Janse ingevoerde 'strijdwijze met als uitgangspunt het voorkómen van doelpunten is in het verleden voor Excelsior van onschatbare waarde geweest. De Kralingers stoomden dank zij hun sterk defensieve houding trots door naar de eredivisie en ook eenmaal op het hoogste plan, bewees het systeem zijn nut. Het succes tegen Ajax (11) is er een recent voorbeeld van. van onze sportredactie ROTTERDAM, maandag. De spelers in de kerngroep van Feijen oord honkbal wensen vrijwel unaniem de terugkeer van coach Wim Onder- stal, die onlangs ontslag nam na een conflict met de .honkbalcommissie. Zij hebben dit verlangen zaterdag tijdens een vergadering met de honkbalcom- missic kenbaar gemaakt. Verder heb ben de Feijenoordhonkballers een ge sprek aangevraagd met het hoofdbe stuur (dat de honkbalcommissie heeft aangesteld)om de gang van zaken rond het ontslag van Onderstal te be spreken. Gisteravond hebben de spelers zich ten huize van Wim Onderstal georiën teerd over de toekomstige houding yan hun voormalige coach. Commen taar van Onderstal: „Als de meeste spelers mij terug willen, sta ik in be ginsel niet afwijzend tegenover praiten wet de honkbalcommissie." En catcher iïuub Kahl, oen woordvoerder van de spelers: „Wij willen kijken of het hoofdbestuur van Feijenoord, een mil joenen bedrijf, een storm in een glas water bij een centenclub tot een con- -bet wil laten uitgroeien." Een van de spelers, de Haarlemmer Anaré i Boddendijk, heeft alsnog over scan j vmgsplannen (hoewel de ter- wyn gesloten is) naar HCAW, ken baar gemaakt, De overige spelers zou ten pas in het uiterste geval, als alle overleg met de honkbalcommissie {juslufct, een dreigement om het honk ballen te stoppen, willen uitvoeren. De voorzitter van ae honkbalcommissie en lid van het Feijenoord hoofdbe stuur, de heer Groeneweg, wenste seen enkele commentaar te geven. DORTMUND, zaterdag (ANP) in de zesdaagse van Dortmund, die van 22 tot 28 oktober wordt gehouden g Peter Post gekoppeld aan René fijnen. Het Nederlandse koppel moet e'0Pnemen Je§en twaalf cOnouire- «nde duo's bij wie onder meer Piet ae Wit en de Duiteer Otto Bennewitz. Gistermiddag is gebleken dat de medaille ook een keerzijde heeft. Want hoewel waarnemend trainer Jaap Kouters er naar zijn zeggen alles aan gedaan heeft om tegen, Haarlem het aceent wat meer op de aanval te leggen en ook het gros van de spelers welwillend was, slaagde Excelsior er niet in het door velen zo verfoeide sy steem (4-4-2) van zich af te schud den. De Rotterdammers hebben -de xeke- Een van de weinige aanvallen van Excelsior. Doelman Paternotte keert een schot van Van Toledo. In het midden staat „Beertje" Wentink, rechts Matti van Toom. B-ELFTALLEN ROTTERDAM, maandag. In de competitie van de B-elftallen behaal de Sparta zijn vierde zege in succes sie. De 10 score tegen Haarlem kwam overigens zeer moeizaam tot stand. Pas in de laatste seconden wist Jan de Bie zijn ploeg dc overwinning te bezorgen. Feijenoord won in Amsterdam met 2—0 van DWS en liep daardoor weer een punt uit op Go Ahead, dat in Don Haag tegen. ADO niet verder kwam dan 2—2. Feijenoord kon 2idh pas 20 minuten voor tijd -van DWS losmaken. Eerst scoorde Jan Bruis uit een scrim mage en vervolgens Henk van Leeu wen uit een strafschop. SVV moest in een aantrekkelijke wedstrijd zijn meerdere eiken non in Ajax: 13. Bij een stand van 0—2 scoorde Jan Ris uit een strafschop het enige Schiedamse doelpunt. De van een knieblessure herstelde Wout van Meeteren maakte een verdienstelijke rentree. Hij speelde alleen in de eerste helft mee. Dc stand: Feijenoord 015 NEC 99 Go Ahead 9—13 Ajax 90 FC Twente 8—12 Volendam 87 PSV 8—11 Den Bosch S—7 Holland Sp. 9—11 SW DG Telstar 11 GVAV 0—6 Sparta 9—11 DWS 9—5 Haarlem 99 AZ '57 95 ADO 9-9 Helm. Sport 9—5 In de tweede divisie is de stand; NAC 9—17 NOAD 9— FC Utrecht 9—15 DFC 9—7 Fort. CS 915 Eindhoven S7 Roda JC 9—11 JVTW 9—9 Excelsior 9—11 BBC 9n VW 9—10 Wille mil 9—fl Fort. VI, 9— 9 Baronie 9i Limburg!» 99 HDVS fl1 ninig gepresenteerd gekregen. Want FC Haarlem, weer met Piet Paternotte in het doel, maar nog zonder Feys en Holström en ook zonder de geschorste De Goede, profiteerde gretig van de kans de eerste zege van het seizoen te behalen. Zij het laat, zij ihet vooral op zeer fortuinlijke wijze. Vier minuten voor tijd had Freek Miihlenbrudx, een van de „muur", het ongeluk de bal na een vrije trap van Hennie van Nee tegen zijn scheenbeen te krijgen, waardoor de bal in de an dere hoek vloog, dan waarnaar de uit stekende Eddy van der Roer uitviel. 2—0. Dat invaller Wim de Jong er in de laatste seconden aiog met een kop bal 2-r0 van maakte, was eigenlijk al leen voor hemzelf maar leuk. Excelsior wist dat het de hand in eigen boezem moest steken. Jaap Kouters: „Het is onze eigen schuld dat we verloren hebben. We heben Haar lem veel te veel ruimte gegeven en de gelegenheid geboden te combineren. 'Ik had de jongens -geïnstrueerd aan vallender te spélen, om het tempo te bepalen, zoals dat veertien dagen ge leden door Ajax werd bepaald. Maar het is er niet van gekomen. We spelen al zo lang vanuit de verdediging, dat het tijd, veel tlid kost om over te schakelen.'' Thijs Libregts, de geroutineerde aanvoerder van -de KTaltngse ploeg, sprak in dezelfde trant: „We zitten gewoon aan het systeem vast. En de gelegenheid ontbreekt om aan een an der patroon te wennen. Je leert hier natuurlijk wel van, maar het gaat je wol punten kosten." Haarlem—Exeelcior is voor de CÖ00 toeschouwers, onder wie Georg Kess- ler (volgende week komt Haarlem naar het Kasteel), een teleurstellende wedstrijd geweest, waarin goed voet bal ontbrak en hoogtepunten, met ui- zondering van de laatste vier minuten, schaars waren, Grootste „boosdoener" was Excelsior, dat weigerde de wed strijd te „maken". Kwakkernaat en Van Toledo moeten moedeloos gewor den zijn van de overmacht, o.a. ge vormd door Piet Hoeben nu in het centrum van de defensie en doel man Piet Paternotte. De laatste, met gejuich door de Haarlamse supporters binnengehaald, heeft niet kunnen bewijzen dat zijn terugkeer een versterking betekent. Want Paternotte heeft Met één schot van belang behoeven te keren. Hij is alleen in de tiende minuut in groot gevaar geweest. Na een verre pass van Libregts wurmde Van Toledo zich vrij en zijn lobje nam Kwakkernaat ineens op zijn slof. De bal ging over. Onmiddellijk daarna knalde Boszhart vrij naast. Het waren momenten die hoop ga ven, op een zonnig vervolg, maar het was ijdele hoop. Het peil zakte zien derogen en na rust kon alleen maar waardering opgebracht worden voor Ed vd. Roer, die sterk en betrouw baar vijandelijke acties, doorgaans met oud-imtcrnatkmal Van Nee en. ex-Ajacled Cees de Wolff in (matige) hoofdrollen, ontregelde. Excelsior liet Haarlem ongestoord aanvallen, zonder er iets tegenover te stellen, en dat werd de Rotterdam mers noodlottig. Twee vrije trappen van Hennie van Nee in de laatste vier minuten velden het vomnis. De eerste werd door de arme Mühlenbruch van richting veranderd, de tweede door de toestormende De Jong ingekopt (2 0). BUI Thompson, zonder pijp maar met glimlach, had voor de tegenstan der nog wel waardering. „Excelsior speelt knap voetbal. Vooral het passen is goed. Maar naar mijn smaak pro beert Excelsior het tempo iets te veel te drukken. En dat kan je alleen doen als je over erg goede spelers be schikt," zo doceerde de vroegere oe- fenmeester van Sparta. Kees van Kooten sterk in de lucht scoort met een fraaie kopbal het eerste doelpunt van Hermes DVS. Hermes DVS—EDO 3—0 (1—0) door HANS VAN RAAL.TE SCHIEDAM, maandag Zonder dat het tot op de bodem, van zijn kunnen hoefde te gaan, heeft Hermes DVS op het zwakke EDO een ruime overwinning behaald. "Wanneer de Schiedammers minder slordig waren omgesprongen met de kansen, dan was de score veel hoger uitgevallen dan 3—-0. Trainer Castenmiller was uiteraard tevreden met het resultaat. „Na tuurlijk, EDO is voor ons altijd een lastige tegenstander. We hadden al leen wel met 60 moeten winnen." Dat EDO een lastige tegenstander kan zijn, zullen de Schiedammers zicih maar al te goed herinneren. (Van onze sportredactie) BOTTERDAM, maandag. FC Co leraine heef tin zijn laatste compe titiewedstrijd voor de eerste kracht meting met Sparta in de strijd om de Runners Up Cup2 morgenavond in het Stadion Feijenoord, geen sterke indruk gemaakt, De Noordieren behaalden zaterdag in een maitige wedstrijd een benauwde zege van 21 op Glenavon. De ruststand was 2—0. De doelpunten voor Coleraine werden gescoord door Mullan en Dickson. FC Coleraine is vanmorgen, dn Rotter dam gearriveerd. Het gezelschap bestaat uit vijftien spelers, manager Peacock, trainer Hunter, een dokter, drie offiotals, zes journalisten en een veertigtal supporters. De leren verblijven dn het Savoy-hptel. PHOENIX (VS), maandag (AP). In het Thunaerbird open tennistoer nooi heeft de vroegere Amerikaanse Davis Cup speler Barry McKay voor een grote verrassing gezorgd door met 7—6, 36, 6—4 de als eerste geklas seerde Arthur Ashe uit te schakelen. Hij plaatste ach daardoor in de kwartfinales. Vorig seizoen immers verliep de strijd in Schiedam nogal chaotisch. Van ruwheid is deze keer nauwelijks sprake geweest. Scheidsrechter Plasman was daar duidelijk be vreesd voor, want hü hield dé touwtjes overdreven strak in han den. Desondanks zag hij zich. ge noodzaakt twee Haarlemmers te no teren. Rechtsback Laan wegens een opzettelijke handsbal en haltspeler Van Haalem kreeg een officiële waarschuwing wegens ruw spel. De Schiedammers waren vanaf het begin constant in de aanval en het wachten was eigenlijk alleen op een hoge score. Toen Van Kooten na een kwartier uiit een hoekschop van Van der Stelt met een kopbal scoorde, had het daar ook alle schijn van. De Schiedammers misten daarna echter te veel -kansen. EDO stelde tegenover de soms goed opgezette Hermes-aanvallen béter weinig, doelman Ruts kreeg in de gehele wedstrijd niet één schot van betekenis. Alleen halfspeler Kook en linksbinnen Kamoen staken bo ven. de middelmaat uit, maar zij za gen geen kans de sterke Hennes defensie, met V<an der Burg aan het hoofd, te verontrusten. In de eerste minuut van de tweede helft viel de beslissing. Van Kooten ondernam een lange ren, dae hij be sloot met een zacht, maar goed ge mikt schot, waartegen de uit balans gebrachte doelman Vos geen ver weer had. Na dit snelle doelpunt deed Hermes serieuze pogingen de score verder op te voeren. Vooral via Van Duppen en Van Koeten werden enkele zeer goede aanvallen opgezet, maar de goede afwerking ontbrak. Met name Ruis miste enkele kansen, al had hij één keer de pech tegen de paal té schieten. Een kwartier voor tijd slaagde Her mes er eindelijk in doelman Vos nog een keer te passeren. De Haarlemse doelman kreeg een schot van Ruis niet onder controle, waarna Van der Stelt inschoot: 30. Meer doelpun ten kregen de duizend toeschouwers niet te zien. SITTARD, maandag. Trainer Jan Bens kon niet akkoord gaan met dc zienswijze van scheidsrechter Klopper, die ver in de tweede helft aan Fortuna een penalty toekende, waardoor SVV in Sittard met 21 verloor. „Die strafschop had nooit gegeven moeten worden. Het was een krijgertje", aldus Bens, Deze mening stond echter lijnrecht tegen over dc visie van SW's tweede voorzitter Eijkenbroek: „Het was duidelijk: Maurits haakte de doorge broken Bameveld en de beslissing van de arbiter was daarom juist." Die penalty was eigenlijk het eni ge twistpunt in deze ontmoeting. Want in beide kampen was men het er roerend over eens, dat het duel 90 minuten lang op een laag pitje sud derde. Spelteehnisch bekeken ilcwam de overwinning terecht bij de ploeg die er het meest aanspraak op mocht maken. Fortuna SC was namelijk slagvaardiger dan SW, dat bij een FSC—SVV 2—1 (1—1) van onze correspondent 1—0 voorsprong te snél stoom af blies. Fortuna raakte door de achter stand dan obk niet aangeslagen. De openingstreffer van SW ont stond reeds na achttien minuten toen Vorstenbos de bal voor de voeten van Bassant schoof. De Schiedamse Vleugelspeler stoomde alleen op doel af en gaf Vogels geen schijn van kans: 0—1. Enkele minuten daarvoor strandde Bassant bij een zelfde si tuatie op de Limburgse doelman, Fortuna SC beantwoordde de Schiedamse treffer met snelle tegen- naanvalien, die echter door onnauw keurig plaatsen weinig resultaat op- loverden. Toch kon de thuisclub in de 31e miuut de gelijkmaker op het scorebord brengen. Na een j Boehm kreeg Jacobs e kans, die hij met een mooi schot be nutte: 11. In de tweede helft verscheen SW met de herstelde Van Meeteren als invaller voor Dutina binnen de lij nen,. De- Schiedammers startten met énkele" goede aanvallen, waarbij Bassant in de eerste minuten bijna succes had. Toen verdediger Ernst van Fortuna. SC dé bal verkeerd te rugspeelde, was d^. SW'er onmid dellijk er bij maar hij werd in het strafschopgebied hardhandig door Roentgens van de bal gezet. Scheids rechter'Klopper zag in deze charge echter geen. strafschop. Enkele mi nuten later kwam SW opnieuw dicht bij een doelpunt, toen midden velder Hazebroek de onderkant van de lat beukte. Daarmee had SW echter zijn kruit verschoten. Geleidelijk aan kwam Fortuna SC meer in het of fensief en het wist ten slotte in de 74e minuut door de reeds gememo reerde strafschop de overwinning te grijpen. Bij een aanval van de thuis club werkte Maurits Barneveld in het strafschopgebied van de bal en deze charge kon geen genade vinden in de ogen van de heer Klopper, plura benutte de penalty: 21. Rest nog te vermelden dat Vor stenbos van SW een waarschuwing kreeg wegens een ontoelaatbare op merking aan het adres -van de arbi ter. Scheidsrechter Klopper vertelde na afloop, dat hij een en ander zal doorgeven aan de strafcomirtissie( die zal uitmaken of het bij een waarschuwing blijft. In dit verband dient opgemerkt, dat Vorstenbos reeds een boeking opliep Sn de vriendschappelijke wedstrijd van SW tegen Fontuna Vla ar din gen. maandag 19 oktober 1970 - pag. 13

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 4