Leen brak snel door WONINGVERBETERING EERSTE TAAK VOLKSHUISVESTING daar ben ik ANTI-GASSTANK MAATREGELEN IN VLAARDINGEN ACHTTIENJARIGE VLAARDINGER IN DOEL VAN ANDERLECHT Jan Mulder: 'Er straalt 'n geweldige rust van hem uit' Nog drie kandidaten voor titel ROTTERDAM R!JNMOND □uwenbroek5! -yMfifUfr TOPAMATEURS IN ODEON Afdeling Rotterdam van NKGB 50 jaar Opbouwwerker zet nieuwe opzet Alexanderstad uiteen GESELECTEERDEN VAN WEST II IN PAPENDRECHT f van de weduwe pag. 4 - dinsdag 27 oktober 1970 door DICK v. d. POLDER VEEL EERDER dan liij zich zelf had voorgespiegeld, heeft de achttienjarige uit Vlaardin- gen afkomstige Leen Barth hij Anderlecht de geroutineerde Jean Trappeniers uit het doel verdrongen. Hoewel de Brusse laars enkele dagen daarvoor een pijnlijke 40 nederlaag bij FC Brugge hadden geleden en Trappeniers optreden niet be paald vlekkeloos was geweest, was het voor de donkere Leen Barth toch een complete ver rassing, toen hij twee weken ge leden van trainer Pierre Sini- baldi en technisch directeur Constant Vnndenstock hoorde, dat hij tegen Sint Truiden zijn eerste competitiedebuut in de nationale afdeling1 zou moeten maken. De woorden, van de heer Van- denstock Grijp je kans' moeten Leen Barth toen meer bemoedi gend dan. realistisch in de oren hebben geklonken, maar nu hij al drie wedstrijden in de hoofd- ploeg van Anderlecht achter de rug heeft tegen Sint Truiden, AB Kopenhagen en Crossing begint het langzaam maar zeker tot hem door te dringen, dat hij wat te bescheiden is geweest, toen hij deze zomer bij het teke nen van zijn eenjarig contract veronderstelde dat hij zijn eer ste seizoen in het Belgische voetbal wel tevreden zou moe ten zijn met een plaats op de re-, servebank of in het B-elftal Leen Barth is er zich nauwelijks van bewust geweest, maar een zwaardere vuurdoop dan tegen Sint Truiden is in België nauwelijks mo gelijk. In de fruitstreek kan men het bloed van Anderlecht wel drinken en ieder jaar weer zorgen de fana tieke supporters van Sint Truiden bij de komst van Anderlecht voor een spektakel van jewelste. Op het kleine veld van Sint Truiden, waar de toeschouwers met hun neus bo ven op de lijn staan, heeft Ander lecht al heel wat keren in het zand gebeten. Ditmaal kwam het er met een gelijkspel van 11 van af en heel de Belgische sportpers was van oordeel dat de Brusselaars dit suc cesje voor een belangrijk deel te danken hadden aan die jonge, zwar te Nederlander, die vorig jaar door scuuts van Anderlecht in het Neder- landse UEFA-jeugdelftal was om-";' dekt. Ook Jan Mulder is vol lof voor de wijze waarop zijn landgenoot zijn entree heeft gemaakt in het Belgi sche voetbal. „Volgens mij wordt Leen een hele grote", zei hij. „In de drie wedstrijden die hij nu heeft meegespeeld heeft hij het geweldig gedaan. Het is beslist niet leuk om tegen Sint Truiden te moeten debu teren. Desondanks was Leen de bes te man van het ,veld. Er straalt een geweldige rust pit van deze 'acht- tienjarige jongen, Dank zij zijn leng-- te (1.83) is hij bijzonder goed op hoge ballen en dat was bij Trappe niers juist een zwak punt". Leen Barth gisteren even in Vlaar dingen om zijn familie en vrienden te bezoeken en een kies te laten trekken blijft bijzonder nuchter onder al deze complimenten. „Het gaat lekker", zegt hij, „maar die drie wedstrijden zeggen me nog niet zo veel. Om zeker te zijn van m'n plaats moet ik zeker nog tien keer goed keepen. Jean Trappeniers, deze zomer nog met de Belgische ploeg in Mexico, heeft zijn vervan ging zeer sportief opgenomen. Hij heelt me gefeliciteerd en sterkte ge wenst. Maar hij is nu wel keihard aan het trainen om terug te komen". Bij Anderlecht wordt iedere raid dag geoefend, uitgezonderd op maandag. Leen Barth moet daarbij hetzelfde werk verrichten als Jan Mulder, Pol van Himst, Wilfried Puis en al die andere Anderlecht-sterren. En dat zint hem toch niet helemaal. Alles bij elkaar krijg ik per week niet meer dan een uur een specufieke keeperstraining. Ik zou het veel prettiger vinden als de trainer me een paar keer per week een uur lang apart onder handen nam. Maar de heer Sinibaldi ziet daar het nut niet van in. Hij vindt dat ik maar ge woon met de rest moet meetralneri'. Afgezien van de veldtraining, werkt Leen Barth ook nog met ge wichten. „Ik ben nog wat te licht", vertelt hij. „Toen Ik hier bij Ander lecht kwam, woog ik met m'n 1.83 niet meer dan 68 Kilo. Er is nu al drie kilo bijgekomen, maar ik moet nog wat steviger worden. Dat geeft me zelfvertrouwen. Als doelman moet je een stootje Kunnen velen. Er wordt hier in België tamelijk hard gespeeld, harder dan in Nederland, maar minder gemeen. De scheids rechters zijn hier over het algemeen slecht. Er zitten veel home-referees MEUBELEN X :-KEUhüÜlfa&.<fl.fc» Een fraaie actie van Leen Barth tijdens de oefenwedstrijd die Anderlecht aan het begin van dit seizoen in Vlaardingen tegen Fortuna speelde. bij. In Nederland wordt veel gekan kerd op de scheidsrechters, maar de leiding is hier veel zwakker. Er is een slecb'c samenweiking tussen de scheidsrechters en de grensrechters en je kon er geen hoogte van krijgen voor welke overtredingen cr gefloten wordt". Over rijn toekomst heeft vrijgezel Leen Barih zich nog geen vaste ideeën gevormd. „Het belangrijkste op dit moment is dat ik goed speel", zegt hij. „Als Anderlecht tevreden over me is, kan ik straks als we over de verlening van m'n contract gaan praten, meer gold vragen. Ik ben professional-voetballer en dan staan de financiën voorop. Ik heb deze zo mer ook een aanbieding gekregen van Holland Sport, maar de Hage naars wilden lang niet zo veel beta len als Anderlecht. Toen ik naar Brussel ging, veronderstelde ik dat ik over een poosje wel weer naar Nederland zou terugkeren. Maar dat zie ik nu nog niet zo snel gebeuren. Ik heb het bij Anderlecht erg naar m'n zin. Ilt verdien goed, ik woon samen met een Costaricaanse voet baller in eon fraaie fiat, lk ben met m'n Fiat 124 sport in een wip m Vlaardmgen en ik begin al aardig Frans te spreken. Ik ben van plan om M.O. Frans te goan halen. Ik zit er toch midden- (Van onze dammedewerker) ROTTERDAM, dinsdag ln de hoofdklasse competitie van de Konink lijke Nederlandse Dampend verspeel de in dc vierde ronde Het Oosten zijn laatste kans op promotie, terwijl Con stant zelfs nog degmdatirzorgen kent. In de strijd om de landstitel zijn drie kandidaten overgebleven; VAD <nu nog titelhouder), Twente's Eerste en Hub urn, In de ereklasse overspeelde het b- zoekende VAD in Leiden LDV. Niet minder dan acht winstpartijen werden aan Amsterdamse zijde genoteerd. Wiersma en Kalvcrboer wonnen cn dat was voldoende voor de 12—8 overwinning van fïuslzum in Den Bosch op Excelsior. Met dezelfde rco- re sloot in Den Haag Twente's Eerste zijn ontmoeting tegen RDG af; h'er drie Oostelijke winstpartijen: van Wim cn Joop urg en van De Ruyter. In de Höagse formatie noteerde alleen Boog de volle winst. IJmuiden bracht het in Huissen tgen de gelijknamige vereniging tot 99, alvorens Levels voor de volle winst voor de Overbe- tuwse club zorgde. Stand in de lands- competitle: 1/2 VAD en Twente's Eer ste 8 punten; 3 Huizum 4. Huissen 4; 5. RDG 3: 6/7 Excelsior en Leiden 1 8. IJmuiden. Constant heeft in Bennekom de winst voor hei grijpen gehad. De Kluyver blunderde evenwel in betere positie en Klem liet een gewonnen eindspel nog remise lopen. De tien bord punt en kwamen bijeen door wmstpantljen van Koopmeiners en De Regt en puntendelmgen van v. d. Doe, Gorree, Klein. Roozenburg, Rijkhoek en v. d. Waals, Andere uitslagen in poule a von de hoofdklasse: OG (Utrecht)—Sneek 1G—4 Zaandam VOS (Kcrkrade 1010, Almelo—Gro ningen 6—14, Stand: 1/2 Groningen en OG 7 punten; 3. Almelo 4; 4/7 Bennekom. Constant. VOS en Zaap dam 3; 8. Sneek 2. Het Oosten (in poule B) was onhc. - kenbaar tegen VAD 2. Alleen Vtr- meys kwam tot een positieve score. Daar kwamen slechts vier puntenver delingen bij: van Aarts, Stuurman, S. de Jong en Van Prooyen, aldus een (teleurstellend 6—14 resultaat voor de Oosterlingen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN, dinsdag. In het meet- en regelstation van de Gasunie aan de Lepelaarsingel (Holy) is gisteren een nieuwe instal latie in gebruik genomen. Pe Gasunie hoopt hiermee een eind tema ken aan de lekkages, die het afgelopen half jaar tot veel klachten over een. doordringende gaslueht aanleiding hebben gegeven. Het station ln Vlaardingen is het eerste in het westen van het land waar tot ombouw Is besloten „omdat men iu Rijnmond toch al zoveel hin der van stank heeft", aldus verklaarde een woordvoerder van dn Gasunie vanochtend, In het meet- en regelstation wordt aardgas uit Groningen aangevoerd met een druk van 65 atmosfeer. Alvo rens het verder wordt geperst door de regionale leidingen (onder een druk van 40 atmosfeer) wordt dan aan het reukloze aardgas een deodorant toeg- voegd. DU gebeurde in een aantal kleine tankjes. Hierbij kwamen regel matig kleine lekkages voor. Het deo dorant (tctrahydrotiofine) is nog merkbaar als „echte gaslueht" in een concentratie van l molecuul per 6 miljoen moleculen. De geringste lek kages leverden daardoor een aantal klachten op. Do Gasunie heeft de oude tankjes vervangen door oen grote tank, waar bij de kans op lekkages veel geringer Is, Dat er gisteren nog klachten waren, over gaslueht, wordt geweten aan het vervangen van de oude leidingen, die urt de grond iroeten worden gehaald. Hierin zitten nog sporen THT. „De werkzaamheden bevinden zich echter in de laatste fase en do overlast is op zeer Korte termijn beëindigd," aldus de Gasunie. ROTTERDAM, dinsdag. Promo tor Tlneo Huizenaar organiseert vol gende week maandag (2 november) in gebouw Odeon bokswedstrijden voor amateurs. Tot de deelnemers behoren dne nat.enale kampioenen, t.w. de Rotterdammer Cor Eversteljn (LiohlweEei') en de Amsterdam mers Koopman (zwaar welt er) en Van SjhaiSc (welter), B/erstcijn ontmoet de Noordhol- landse titelhouder Dirk de Vos uit Amsterdam. Koopman komt m de ring tegen Sten v.d. Drlessche en Van Sdha'jk (krijgt het op te nemen tegen de oostcN.ifce (kampioen Mcfldces (As sen). Hot programma telt o.a. vijf a- klasse partijen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, dinsdag. Zaterdag 14 november a.s. is het vijftig jaar ge leden dat het district Rotterdam van de Nederlandse katholieke gymnastiek bond werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan zal het bestuur recipiëren in restaurant Bellevue, Parkkade 2, De receptie Is van 15.00 tot 16.30 uur. ROTTERDAM, dinsdag Tijdens de vergadering .van het algemeen be stuur van dc stichting sociaal wij kop- bouw orgaan „prins Alexarflerslatl" heeft de soctaa! opbouvwetlker van de wijk, de heer Vaesscn, de nieuwe op zet van de sea tie dienstverlening uit eengezet, Deze reorganisatie was noodzakelijk omdat cr door dc wille keurige samenstelling van de sectie grote onduidelijkheid bij de wijkbewo ners wns ontstaan omtrent het punt van adi vis erin g. Hot werkgebied is opnieuw doorge licht cn er is een -andere werkwijze gevonden. Er eal een stuurgroep gevormf! wor den. die zal bestaan uit (vertegenwoor digers van alle instellingen, die op het getjled van de dienstverlening actief zijn. ROTTERDAM, dinsdag. Morgen avond v. *it op het terrein ivan Pa- pendre >b. een selectie-wedstrijd plaats tussen elftallen van zaterdag en zondagamateurs van het district- west II. Het duel wordt gehouden an hot kader van de voorbereidingen op dc Olympische Spelen in '74 ie MÜn- ehen, waarvocr Oranje kwalLLcatic- wedstr.jden tegen Ruslarrfj moet spe len. Voor het zondflgtoam Westïl zijn zestien spelers geselecteerd, t.w. C. Drewfcs (Ceieritas), H. Mittelberg (HBS), F. Mcrtens en N. Nordam (beiden Laakfcwartierf), C. Weerlee (LFC), Zoeter (Dc Musschen), W. Goedkoop (Ccvermaa-s), A. Bergsma, A. en W. van der Linden (alten Papcn- drecht), L. Klnor (RVC), B. Poot cn A. Putters (beiden Un.tas), C. Fonhof, B. Vosmaer cn G. v. d- Werf (allen VUC). De strijd begintmorgen om acht uur. Voor Rotterdams Dagboek zie pag. 6 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag „Verbetering van 'het zeer grote aantal oude woningen is noodzakelijk en zal op grote schaal moeten worden aangepakt, omdat deze woningen nog vele jaren zullen moeten mee gaan." Deze 'boodschap' wil de heer H. K. Duhoux nog gaarne meege ven alvorens hij, met ingang van 1 november, wordt gepensioneerd als directeur van de dienst Volkshuisvesting. Een conclusie, die tegelijkertijd een moeilijk vraagstuk Impliceert, waar mee met name zijn opvolger, de heer J. H. van den Hoven (54), wordt ge confronteerd. Deze beschrijft een van de belangrijkste hindernissen voor een grootscheepse aanpak, de financiering, als volst: „Het merendeel van die oude woningen is eigendom van parti culieren. lVoningverbeteringsplannen maken geen kans als men deze eige naren als beleggers wil laten optre den, want dat zijn ze niet." In een nota aan J3. en "W., waarin een voorstel is vervat om in een proefwijk met een „inventarisatie" te beginnen, heeft de hr Duhoux de om vang en de urgentie van het woning- verbeterings vraagstuk uiteengezet; „Als men zich tot taak stelt in twintig jaar 35.000 krotten af te broken, (zoals in de saneringsnota wordt voorge steld) en in dit tempo zou doorgaan In twee daaropvolgende periodes van twintig jaar, dan betekent dit dat In 1071-1990; de 35.000 af te breken krot- den in stand moeten worden gehouden zolang ze nog niet aan de beurt zijn voor afbraak; dat de 35.000 slechte woningen, die pas in de periode 1991-2010 voor afbraak in aanmerking komen, zodanig verbeterd moeten worden dat ze nog 29 k 40 jaar kun nen meegaan en dat de 35.000 wonin gen in de daaropvolgende periode van 20 jaar aan de beurt komen voor af braak nog een levensduur van vijftig jaar gegeven zal moeten worden, even lang ais de tijd waarin de nieuw ge bouwde woningen worden afgeschre ven." Dit laatste aantal van 35.000 wonin gen valt in de categorie van woningen die volgens de maatstaven van het ministerie van Volkshuisvesting als „geschikt" kunnen worden beoordeeld. In deze categorie heeft Rotterdam echter 80.00 woningen. Het is duide lijk dat de 45.000 woningen die niet voor afbraak in aanmerking komen in de periode 2011-2030 het evenmin zonder verbeteringsmaatregelen kun nen stellen. Als men de ministeriële normen ter beoordeling van de kwaliteit van wo- H. K. DUHOUX ningen op Rotterdam toepast komt men tot het cijfer van 36.000 onge schikte en 35.000 slechte woningen. De heer Duhoux acht dit beeld niet te pessimistisch gezien het feit dat bijna 109.000 woningen in Rotterdam buiten de woonruimteverdeling blijven, om dat ze voor de houders van een huur- machtiging niet aantrekkelijk genoeg zijn. Yan het totale oude woningbestand Is 80 procent in handen van particu liere eigenaren. De ervaring leert dat de bestaande subsidieregelingen voor woningverbetering onvoldoende zijn voor deze eigenaren. De heer Duhoux: „Zodra men Iets ln een huls begint komen er uitgaven,dle niet door sub sidie en huurverhogingen kunnen worden gedekt. Een voorbeeld is het vernieuwen van elektrische bedra ding, hetgeen vaak wordt voorge schreven door het GEB nadat men eenmaal met verbouwingen is begon nen. Dit soort omstandigheden maakt het voor de kleine eigenaren niet aan trekkelijk om uitgaven voor woning verbetering te doen." Het voorstel ;.-m in een bepaalde wijk bij wijze van proef de mogelijk heden tot woningverbetering te on derzoeken heeft vooral ten doel de knelpuntn te vinden waarop de plan nen voor een wat grotere aanpak eveentueel stuk kunnen lopen. In het Oude Westen wordt een soortgelijk onderzoek ingesteld. Behalve de financiering is er nog een ander groot probleem bij woning verbetering, nl ol voldoende arbeiders beschikbaar zijn. Verbetering is in het algemeen zeer arbeidsintensief, De heer Duhoux: Dit betekent vooral een uitdaging aan de Industrie. De re search in de bouw heeft zich tot nu toe voornamelijk bezig gehouden met de produktle in de nieuwbouw. Het wordt een uitdaging om ook snelle en economisch haalbare methoden te ont wikkelen voor woningverbetering. Ik acht het verder mogelijk dat er een betere planning komt Tenslotte is het nog altijd zo dat 's winters produktie- verlies wordt geleden. Het zou ratio neel kunnen zijn om 's zomers meer aan nieuwbouw en 's winters meer aan woningverbetering te doen." Een grootscheepse aanpak van nering en woningverbetering zal grote gevolgen hebben voor de nieuwbouw. De heer Duhoux heeft deze als volgt berekend: 3350 woningen gaan jaar lijks verloren door sanering en een samenvoeging van twee kleine tot een grote woning); 1000 woningen zijn er jaarlijks nodig voor de inloop van het kwantitatieve tekort aan wonin gen dat nog altijd 8000 bedraagt; er zijn 3200 woningen nodig in verband met nieuwe huwelijken verminderd met de door sterfte vrijkomende wo ningen; tenslotte zijn er jaarlijks 3000 woningen nodig in verband met de zgn. gezinsverdunning. Totaal 10.550 woningen per iaar. Als men hier te genover stelt dat er jaarlijks gemid deld 4500 woningen beschikbaar ko men door het vertreksaldo in Rotter dam, dan zullen er ruim 6000 nieuwe woningen per jaar moeten worden ge bouwd. In feite is de jaarlijkse aan winst door nieuwbouw gemiddeld 2700 woningen Er zullen dus of ruim 3300 woningen per jaar extra moeten worden gebohwd of er zal een groter aantal woningen door het vertrek overschot moeten vrijkomen. In deze berekening is geen rekening gehouden met de economische groei van Rotter dam, welke volgens een schatting van Rijnmond 3600 woningen zal vergen. Er zijn van die din gen waarin ik me door niemand iets laaf vertellen, Nee hoor! M'n kleding bijvoorbeeld. Geen mens gaat 't aan wat ïk aanheb of niet aanheb. Dat moet ik weten. Met roken ii het net zo. Als iemand me iets aanbiedt doe ik niet aan „beleefdheidsroken". Nee, ïk rook m'n eigen merk. Daar ben ik een rare in, voor mij Van Nelle, en niets anders. Je riet mij dan ook nooit zonder m'n pakje échts zware. .4

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1