'Afkeer woonwa is on vooroordeel WERELDSPAARDAG 1970 Amerikanen eisen stopzetting bouw cruiseschepen bij RDM en P. Smit NIEUWE BEHEERDER M. VAN OPIJNEN Excelsior succesvol in Brabantse tweekamp Spaarders Bad Zuid ivillen resultaat Verhouding SCHIEDAM 'IK BEN DE BUMPER TUSSEN GEMEENTE EN GEMEENSCHAP' Relatie PCG wil meer openheid in behandeling begroting Brief aan raad Wijkraad Hoek van Holland boos op Rotterdam Nieuwe bond voor leefbaarheid Bromfietser verleent geen voorrang Hond springt tegen bromfietser: man ten val "Geld is gemunte vrijheid...." SPAARBANK ANNO 1820 voor alle geldzaken woensdag 28 oktober 1970 - pag. 5 door HENK VAN VEEN Tijdens een wandeling door het woonwagenkamp aan de Schie- jcade te Schiedam met de beheer der van het kamp, de heer M. van Opijnen, knikt iedereen hem toe. Hij zelf zwaait joviaal terug en vertelt ondertussen dat de rom melige optrekjes hier en daar tussen de woonwagens een gevolg zijn van het gebrek aan ruimte voor een stevig schuurtje. En net als de heer Van Opijnen de mede deling doet,,dat de gemeenteraad geen toestemming wil geven voor het aanleggen van een waterlei ding roept één van de bewoners uit zijn zeer geriefelijke caravan met een compleet ingerichte dou checel en een kraan voor stro mend water, „Heb je 'm verteld, dat er water moet komen." Uit alles blijkt dal de heer Van Opijnen een enorme vcrtrouwensposi- lïe heeft weten op te bouwen by de woonwagenbewoners uit het kamp aau de Schiekado in de korte fljd, dat hij er nu beheerder is. En het is iege lijk een illustratie van de redenen, die deze ex-hoofdagent deden besluiten om van de Schicdamse gcmeentcpoli- Ife over te stappen naar de sociale dienst van de gemeente Schiedam. Hei sociaalmaatschappelijke werk en het contact met de mensen, dat was roals de heer Van Opijnen het zegt wat hem zo aantrok ïu deze funktie./ Over de Haak van kampbeheerder zegt hij het volgende: „Ik ben als het ware de bumper tussen de gemeen- .'ctxap hier en de gemeente, de gids bij het invullen van formulieren van de belasting, de kinderbijslag en nog veel meer. Ik moet in feite zorgen voor het leefklimaat in het kamp, maar eigen lijk is m'n taak miet ie definiëren". De zorg van de heer Van Opijnen bepaalt zich in eerste instantie tot het •behoud van de basts van het kamp, het terrein en alles wat daar bij hoort. Maar om dfct werk. met enig succes te doen in een zo hechte leefgemeen schap als een centrum met woonwa genbewoners, is het wel nodig een vertrouwelijke sfeer te kweken en dat brengt op zich weer heel wat werk mee. Van Opijnen geeft daar zelf een voorbeeld van: „Enige tijd geleden kwam een van de bewoners bij me met een girobiljet, het was een bekeu ring. Maar volgens de man kon dat niet van hem zijn. Nou zeggen ze dat meestal, maar ik ging er toch achter aan en .teen bleek, dat de man de auto ondertussen verkocht had en dat de nieuwe eigenaar de overtreding ge maakt had. En op zo'n moment is hert natuurlijk hardstikke leuk om te zeg gen verscheur dat kaartje maar, dan heb je grote kans dat ze volgende keer weer terugkomen". Een andere man, die i-n korte tijd hel vertrouwen heeflt kunnen winnen van het woon wagen volkje Is wethou der B. E. Collé van sociale zaken. Sinds de nieuwe wethouder zijn post be kleedt heeft hij namelijk al vier maal het kamp bezocht en wist hij voor de heer Van Opijnen een gunstig werk klimaat te scheppen bij de gemeente lijke diensten, die de 'taak van de kampbeheerder heel wat gemakkelij ker maakt. Dit had tot gevolg, dat zaken die zich a! jaren lang voortsleepten <nu hun beslag kregen. Zo-is in korte tijd een extra meterkast geplaatst, een verhard -terrein aangelegd, waarop een dezer dagen een kinderspeelplaats gebouwd zal worden en zal men bin nenkort palen voor elektriciteitsdra den slaan en een aantal douches reali seren. Al deze aktivtteiten geven zo wel de heer Opijnen als de heer Collé een grote populariteit. R(j de beer Van Opijnen. is ook in omgekceerüe richting een relatie ont staan. Want, zoals hij zelf toegeeft toen ik ging solliciteren stond ik ferst huiverig tegenover de mensen uit het woonwagenkamp. Ik heb toen erg veel gepraat met mensen uit het kamp en met mijn voorganger de "eer A. Llten en ik merkte dat het een vooroordeel was, dat zoveel men sen tegenover woonwagenbewoners nebben, maar dat volkomen onge grond is. Er zit natuurlijk wel wat kaf onder het koren, maar dat heb je in elke straat van elke stad. Dat weet ik maar al te goed uit de praktijk van mijn politiejaren. Ongeveer tachtig percent van <3e mannen hier hebben een vaste baan bij een baas en het enige dat hen in een woonwagen houdt is de vrijheid, die ze daar hebben. Sommi gen willen wei in een huis, maar dan geen flat, want ze hebben een beetje de ruimte nodig. Bovendien zitten hier ook een paar mensen als slachtoffer van de woningnood. Allemaal gewone wensen dus, maar ze worden toch ge discrimineerd en dat komt alleen maar door onwetendheid van de mees ten", aldus kampbeheerder Van Opijnen. Over de toekomst van het woon wagenkamp, dat ligt op een stukje grond, daar waar de Schie juist de ge meentegrens van Schiedam binnen stroomt en waar de industrievestigin gen zich steeds meer opdringen, is aiet veel zekerheid. De basis werd gelegd in 1959 esn het De nieuwe woonwagenkampbe heerder M. van Opijnen, die in korte tijd het vertrouwen van de bewoners won. was toen de bedoeling dart het niet langer dan tien jaar zou 'blijven be staan. Maar inmiddels zijn die tien jaar voorbij en zal hert kamp voorlo pig nog wel een paar jaar moeten blijven liggen, totdat de Gedeputeerde Staten van Zuid Holland oan beslis sing heben genomen over de plaats van een nieuw regionaal woon wag en- centrum. Dat centrum zal in de buurt van het dorpje De Zweth, Vlaardingen of Schiedam kunnen komen. Dat het Schiedam wordt 'js echrter zeer onwaarschijnlijk, want dan moet er een heel nieuw kamp gebouwd worden, dat veel groter zal zijn dan het huidige. En aan ruimte is er in het hartje van het industrieterrein bij de Spaanse polder beslist niet teveel. Bo vendien zal de grond dan een flink stuk opgehoogd moeten worden, want op het ogenblik is het kamp in verge lijking mot de omgeving gelegen in een diepe kuil, waar vlak onder de oppervlakte het gemiddele grondwa terpeil ligt. Mocht het kamp echter opgeheven worden dan zijn er, volgens een van de bewoners, heel wat moeilijkheden te verwachten. Want de meeste bewo. ners zullen dan verder van hun werk komen ,ie wonen en bovendien voelt een groot deel van de woonwagenge- meemschap zich echt Schiedammer en zij wenst dat ook te blijven. Als deze problemen zich inderdaad kunnen voordoen, dan is het zaak om daar nu reeds een oplossing voor-te zoeken. De heer Van Opijnen kwam later in het gesprek, zonder het zich overigens bewust te zijn, met een mogelijkheid om de eventuele problemen bij het ontruimen van hel kamp het hoofd -te kunnen bieden toen hij in het alge meen sprak over het integreren van woonwagenbewoners in het „burger leven". Van Opijnen: „De woonwa gens van tegenwoordig zijn van alle gemakken voorzien, zoals een douche, elektrische verlichting en een kraan voor stromend water. Als er op een kamp dan een goede outillage aanwe zig is, zoals een elektriciteitsnet, een waterleiding en meer van die dingen, dan raken de woonwagenbewoners gewend aan het comfort van een ge woon huis en dan zal hel voor hen niet zo'n grote overgang zijn om in trek te doen in een vrij huis of een flat". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Naar aanleiding van de gang van zaken rond het onderzoek van de gemeente begroting heeft de f raat ie. van de P.C.G. een communiqué uitgegeven, waarin zij als haar mening uitspreekt, dat de behandeling van de begroting niet beantwoordt aan de eisen van deze tijd. Met name aan de algemene vraag naar democratisering en open heid wordt volgens de Protestants Christelijke Groeperingen niet vol daan. „In verband daarmede meent de fractie, dat de hoofdstuksgswijze be handeling van de begroting uit de ambtelijke sfeer dient te worden ge trokken, teneinde leden van de raad de gelegenheid te geven ook zonder directe binding aan vooraf ingediende vragen c.q. schriftelijke stukken met het college te discussiëren over alle problemen, welke het gemeentebeleid met zich brengt", aldus het communi qué. ROTTERDAM, dinsdag Op de Groene Hilledijk is de 72-jarige me vrouw L- van Gemert-Punt uit Rot terdam gisteren bij het oversteken op of bij een zebra aangereden door een personenauto. De vrouw werd circa 16 meter weggeslingerd en moest met een dubbele linker beenbreuk, ver wondingen aan haar hand en een her senschudding naar het ziekenhuis worden gebracht. Het ongeluk gebeur de 's morgens omstreeks tien voor ne gen. De politie (bureau Sandelingen- plein) zoekt getuigen van dit ongeluk, ■telefoon 143144, toestel 5303. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAMwoensdag Jn een brief aan de leden van de gemeenteraad vraagt het bestuur van de stichting Bad Zuid" wan neer het zwembad aan de West- /ran/cetiZandsedyfc gerealiseerd zal worden. De reden voor deze brief is zo stelt het bestuur dat de spaarders die nu ruim drie jaar lang hun geld in een zwem bad voor Schiedam-Züid investe ren willen toeten waar ze aan toe zijn Naast de twee positieve punten die er 'inmiddels bereikt zijn: een flink saldo op de spaarbank en een schets- plaji gemaakt «door de Kon. Neder landse Heide Mij, dat gefinancierd werd door de stichting, is er ook nog een negatieve kant aan de zaak. In haar bri'af schrijft het bestuur: „Een slinkend aantal spaarders, waiK er zijn mensen die er niet meer in ge loven, dat er aan -de Westfrankenland- sedijk nog eens een ins truc tiebad zal komen." „Er resten u en ons nog twee jaar, want mocht er per 1 september 1972 geen pa3l of paaltjes in de grond staan, waaruit 'blijkt, dat men met de bouw is gestart, dan is al ons werk voor niets .geweest en «dienen wij het gespaarde gold mot rente terug te be talen." Het bestuur wijst er nogmaals op dat het bad dringend gewenst is en Voor de zevende keer kwamen turngrocpen van de gymnastiekver eniging1 Excelsior uit in een tweekamp met groepen van dc vereniging Odiles Rapid uit Bergen op Zoom welke laat ste hierbij als gastheer op'.rad. Inzet vormde ook nu weer de wisselbeker die bU de vorige ontmoeting in ban den van de Brabantse vereniging was gekomen, •Dank zij de dames/meisjes is de trofee weer in Schiedams bezit geko men, Het verschil bedroeg sléchts vijf entwintig punten. In de individuele kiasreminten veroverden d-e meisies en dames vrijwel alle ere prijzen. Bij de jongens en jeugdheren sloeg de ba lans door -in het voordeel van Oddles Rapid, waarvan een herengroep de deelnemers zowel bezoekers -vergastte op een demonstratie top-turnen van klasse. De SchUdamse meisjes en dames stonden onder leiding van de heren A. Lansbergen en J. van Rutten. De mannelijke deelnemers werkte o.Lv. de heer P. Wevenaar. Utslagen .persoonlijke klassementen: Meisjes: gedeelde le plaats voor Bea P:r,fijt en Joys Hakkart; 2. Ineke Ho- Iierhoek; 3. Lja Dedman; alle vier .van Excelsior. Jeugd-dames; 1. Ludy Uitdewilli- gen; 2, Marian de Raay; 3. Anja de Kaper eveneens alle drie van Excel sior. Dames: 1. Petra Schellekens, Excel sior; 2. Lia Buys, Odiles Rapid; 3. Jenny Heyster, Excelsior. Jongens: 1. Jean Mahieu, Odiles Ra pid; 2. Peter Schova Righini, Excel sior; 3. Koos van Let, Odiles Rapid. Jeugd-heren: 1. Jan Dietvorst, Odi les Rapid; 2. Guus Schaefer; 3. Jonny Boon, beiden van Excelsior. dat een i-nstruktiebad in Zuid beslist geen luxe is. Er wordt een beroep ge daan op de raadsleden om medewer king te verlenen ihet bord, waarop staat: „Hier komt bet nieuwe zwem bad. Koe lang nog? te slopen en het bad te «bouwen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Tegen de Rotterdamse Droogdok Maat schappij is dopr de Unites States Freight Transport Development In corporation eert kort geding aangespannen, waarin tegen een dwang som van anderhalf miljoen gulden geëist wordt dat de bouw van. een dopr genoemd Amerikaans bedrijf ontworpen passagiersschip binnen 24 uur na de uitspraak zal worden gestaakt. Tot de gedaagden, die donderdag moeten voorkomen, behoren tevens de scheepswerf P. Smit Jr, OverseanalJo- nal Airways Inc., Cunard/ONA Ltd., Cunard Steamship Company Ltd. en Knud. E. Hansen. In i960 is door het Deense bedrijf Hansen het door de United States Freight Transport Development Ine. ontworpen passagiersschip „Freeport" gebouwd. In 1968 kreeg de RDM van het Amerikaanse bedrijf opdracht een soortgelijk schip te bouwen, waarvoor door de ONA de bouwopdracht werd verstrekt. In een op 5 februari 1069 gesloten overeenkomst werd acceptatie van deze opdracht bevestigd en tevens werd bedongen, dat de USFTD toe zicht zou houden, waarvoor het van de RDM een provisie van 2 pet zou ontvangen. De betrokken bedrijven kwamen overeen dat het ontwerp van het pas sagiersschip als vertrouwelijk be schouwd zou worden. Dit vertrouwen is volgens het Amerikaanse ontwer- persbedrijf in enkele opzichten ge schonden. Onlangs werd namelijk uil de ONA en de Cunard Steamship Company opgericht de Cunard/ONA, aan welke maatschappij alle belangen werden overgedragen. De RDM had inmiddels een optie gekregen voor de bouw van een twee de soortgelijk passagiersschip. Di! schip wordt door P. Smit gebouwd en hiervoor had volgens de eiseres toe stemming gevraagd moeten worden, waardoor opnieuw 2 pet provisie ver schuldigd zou zijn geweest. De RDM weigert nu deze provisie te betalen. De United States Freight Transport Development Inc. ziet zich beperkt in de mogelijkheid bij de werving van nieuwe geïnteresseerden, indien de conceptie en het ontwerp van de te bouwen schepen ter vrije beschikking en gebruik zouden staan van de ge daagden. zowel individueel als in groep. x Op donderdag 29 oktober om 11 uur zal het kort geding onder president schap van mr A. D. Mijs in Rotterdam behandeld worden. (Van onze correspondent). HOEK VAN HOLLAND, woensdag Ontstemming heerste er gister avond in de wijkraad over het Rotter damse gemeentebestuur, dat „niet om advies vraagt en geen stukken zendt over de tioogovenplaiinen". Drs J, P. van Bergen, die ook lid van de Rijn- mondraad is, liet weten dat de „stapel papier van 2Vz kilo over het onder werp" moeilijk valt samen te vatten. De wijkraad kwam nog na uitvoeri ge discussie tot de conclusie dat ook de bevolking haar zegje moet kunnen doen in het uit te brengen advies. De vrees leefde wel dat bij daarvoor te organiseren avonden actiegroepen de zaak bij de wijkraad uit de hand zou den nemen. HOEK VAN HOLLAND, woensdag In Hoek van Holland is de Bond van Leefbaarheidsorganisaties opge richt. Het doel van de bond is het be vorderen van de leefbaarheid in de breedste zin van het woord. De bond is een a-politieke organisatie, hetgeen betekent dat zij niet aan enige politie ke partij is gebonden. Het lidmaat schap staat voor Idereen open. Ook verenigingen, actiegroepen en andere organisaties kunnen zich aanmelden. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM, woensdag. Op de JulianMaan is gisteravond de héér A, W. v. B- uit Vlaardingen met zijn bromfiets aangereden door een perso nenauto, bestuurd door de heer J. H. P., doordat de bromfietser geen voor rang verleende. Zowel de bromfietser als zijn echtgenote, die op de duo zat, liepen bij de aanrijding kneuzingen en liohte verwondingen op. Na ter plaat se door een arts te zijn verbonden, wérd het echtpaar later naar het Ho- ly-ziekenhuis in Vlaardingen ge bracht. SCHIEDAM. Geboren: Antoine F. z.v. L. van Llere en A. J. Lako, Leonardug T. J., z.v. C. P. Sebel en M. p. J.Helnsbroek. Rloo. z.v. C. L. Lammerts vanBueren «n A. Bosschleter. Mirjam, d.v. F. van RIJ en J. E. GIjsen. Mandy, d.v. J. W. Toutijn en E. Admiraal, Lander M„ x,v. B. C. A. Ver van der Hoeven, MÜhrïng en L. H- Stock, Ariea, d.v. W. Versteeg en J. Gundlach, Sylvia, d.v. W. Iloormftn en J. J, Brunner, Natasja A-, d.v. W- a. Liytenelgen en b. A. de Jonge, Ray mond, z.v. J. W. Mealendljk en J. van der Hoeven, Erica, d.v. K. H. Daalmeijer en E. C. van Leeuwen, Erik K., z.v. H. van Keimpema en J. Meulekamp. Güldane. d.v. K. Curai en M- Cural, Marco E., z.v. A. H, van Teljlingen en M. L. M. van Dam, Heinrtch. B,, z.v. H. B. Jeursen en F. J. de Vink, Charmatne B., d.v. j. dè Boer en M. E. van der Kamp, Aynur, d.v, H. Dineer en F. Gtlveng. VLAARDINGEN, woensdag In de algemene ledenvergadering van DS'70 van de plaatselijke afdeling werd het bstuur als volgt sameng- steld: J. van der Snoek, voorzitter; A. H. B. M. van den Berg-Boin, secreta- resse-penningmeesteresse; A. van der Knaap, afgevaardigde Maassluis; J. Poot; H. M. C. van den Berg, gemeen teraadlid. WTZINDORGAHlSATIt TIM PO-HAM KANTOOR SCHIEDAM vraagt voor dlrecie uitzen ding naar bij haar bekends bedrijven geroutineerde typistes Nederlands moderne ta-ter geroutineerde steno typistes Nederlands moderne tslen boekhoudkundige krachten Elke vrijdag uitbetaling, per kas, bank of giro. Vol ledige sociale verzekering. U bent iedere dag voor vrij blijvende inlichtingen van 9.00—17.00 uur welkom. Op ons kantoor ontmoet u mevr. Van dar Vlies. Hoogstraat 198 Tal. 260844. door KEES WEEDA ^LS de schijn niet bedriegt is de verhouding tussen de KVP en de PvdA in Schiedam, die sinds de onderhandelingen over de verdeling van de wethouderszetels deze'zomer zeer koel was, weer iets aan de be terende hand. Het lijkt er tenminste wel op, ge tuige de gang van zaken, tijdens het debat in de raadsvergadering van. maandagavond over een rookverbod in de raadzaal. Na wat heen en Weer gepraat diende KVF'er mr Van Kinderen een amendement in. op het voorstel van burgemeester en wet houders. PvdA-nestor Verlinde was het daar niet mee eens en diende op zijn beurt ook een amendement in. Van Kinderen zwichtte voor de ar gumenten van. de socialisten toen, onder applaus van de raadsleden stevende Verlinde dwars dóór de raadzaal om het amendement aan Van Kinderen voor te leggen, die het eveneens onder applaus onder tekende. Dat was voor het eerst sinds maanden, dat er in de raadzaal weer eens vrolijk naar elkaar gela chen werd. En hoewel ik het beslist niet nodig vind, dat de raadsleden van de verschillende partijen elkaar (of de wethouders) voortdurend ge moedelijk over de bol aaien, is (en vooral op gemeentelijk niveau) een ■wat vriendelijker sfeer toch wel een beter uitgangspunt voor de discus sies. Het betoog van katholieke mevrouw Taverne over een voorstel van het college sterkte me in de gedachte, dat ook de KVP er op uit is de ver standhouding te verbeteren. Me vrouw Taverne was het niet hele maal eens met het voorstel en tot tweemaal toe zei ze „niet vervelend" te willen zijn; de discussie verliep daarop dan ook bijzonder prettig. (Even terzijde: ik geloof niet dat het college of wie dan ook mevrouw Ta verne „vervelend" zal vinden als zij in de toekomst met even zakelijke argumenten komt als maandag avond). Ook bemoeidgend vind ik het, dat mr Van Kinderen zijn dreigement van een maand geleden niet heeft uitgevoerd. Hij zei' toen (in een raadsvergadering) na elk betoog te zullen opmerken dat hij „overigens van mening was, dat de wethouders Bolmers en Houtman moesten ver dwijnen". Het lijkt me eerlijker om de nieu we wethouders eerst de kans te ge ven zich in de moeilijke problema tiek in te werken. En hge moeilijk die problemen zijn, weet mr Van Kinderen met zijn 20-jarige wethou derservaring natuurlijk ook wel. Koewei een FvdA-raadslid mij na afloop van de vergadering maandag avond zei, dat de KVP nog steeds verontwaardigd is over het geen zit ting meer hebben In het nieuwe col lege van b. en w., heb ik er toch vertrouwen in, dat de katholieken ook in de toekómst hard zullen mee werken om de belangen van de stad zo goed mogelijk te behartigen. Hoe de Protestants Christelijke Groeperingen (die ook niet meer in het college vertegenwoordigd zijn) zich nu zullen gaan opstellen blijft nog even in het duister. Zij zijn maandavond niet aan het woord ge komen. Maar uitspraken als „de po litiek, die hier bedreven wordt, is gevormd in de cafés en in de Sport hal" en ;,de bevolking moet zich niet laten verlakken", gedaan door ex- wethouder Eykeüaar op een openba re vergadering van CHU en AR zajn niet bepaald de ideale basis voor een vruchtbare samenwerking. SCHIEDAM, woensdag. In het Beatrixpark is gistermiddag de 69-ja- rige M. B. met zijn bromfiets gevallen door een hond, die tegen het voertuig sprong. De man kreeg een hersen schudding en snij wonden" in het ge zicht. De hond kwam uit een auto, waarvan .de eigenaar juist op het ogenblik, dat de bromfietser voorbij kwam, het portier opende. Gevraagd schoonmaker voor het schoonhouden van groot iiatgebouw in Schiedam. Leeftijd 30—50 jaar. Aanmelden na telefonische afspraak tel.010—232991. Personeel gevraagd De Schiedammer (Het Rotter dams Parool) vraagt VASTE B EZORGERS STERS) voor Schiedam en omstr. Aanm. tel. 267279, 's avonds na 6 uur tel. 155960. S020 Foto, iilm en projectie PASFOTO'S KLAAR TERWIJL WACHT, Foto Van Vuuren. Hoogslr. 106, Schiedam, tetef. 966720. Let op 't Juiste adres. Diversen Steeds verse BATTERIJEN en grote, sortering zaklantaarns, pechlampen voorradig. Waar- cat-wiel-draait, Hoogstraat 671 —69, tel. 010266438, Schiedam. 30 OKTOBER Want geld is meer dan een ruilmiddel. Het kan groeien naar bezit. Onafhankelijkheid. Daarom is en blijft sparen de basis van de persoonlijke weivaart. VoordiewerkeliJkheldvraagtWereldspaardag1970aan- dacht. Aandacht ook voor de Bondsspaarbanken waar aan voor meer dan acht miljard spaargeld is toever trouwd. Op vijf miljoen rekeningen. Dankzij hun bij-de- tijdse dienstverlening. Openingsuren op 30 oktober: Hoofdkantoor en bijkantoren - doorlopend geopend van 8.30-20.00 uur; Rijdend bijkantoor - normale dienstregeling. Alle bezoekers ontvangen deze dag een fraaie KUNSTKALENDER. Nieu we inleggers bovendien 5,- of een geschenk naar keuze.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 2