Jaarlijkse Siso-bazar voor geref. kerk Kethel al druk bezocht rnrnm duo Delon en Belmondo in Viva Borsalino CONTAINERKRANEN BIJ ECT iTWEnnq Schiedamse korfballers kans op revanche Experiment middenschool op twee scholen ss® - VOOR RIJKS SUBSIDIE MOET BOUW IN MAART BEGINNEN Sckiedamse visser vangt zalm vanaf de kust r-™ GEEN KRANT ONTVANGEN? 'S.S. Rotterdam mijdt Turkse havens' Contactavond van Expoge Bisdom gaat oude kerken sneller sluiten NRT-programma voor scholieren IN PASSAGE: „De Vonkna verbouwing heropend mm ALTERNATIEVE VOORSTELLEN DEMOCRATISERING ONDERWIJS Kunststichting teleurgesteld over uitblijven nieuw popfestival (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag Met enkele luide belslagert heeft ds K. H. Schuring, predikant van. de Gereformeerde kerk, de jaarlijkse SISO-bazar in. de Magnalia D.ei- kerk geopend. De bel, die de dominee daarvoor gebruikte, heeft bijna honderd jaar in het oude Gereformeerde bejaardentehuis aan de Lange Haven gehangen en wordt nu op de bazar bij opbod verkocht. Verder zijn er vele stands te vin den, die een rijke schakering artikelen voor de verkoop aanbieden. Men kan onder meer oude boekenstalletjes, kraampies met nij verh Gidsartikelen, levensmiddelen en huishoudelijke goederen aantreffen. Ook de gebrui kelijke zaken, zoals een loterij, een poppenkast en rad van avontuur zijn op deze fancy fair aanwezig en trok ken gistermiddag ook de meeste be langstelling van grote drommen kin deren, die op hun vrije middag dc Magnalia Dei-kerk door bun massale aanwezigheid tot een grote overdekte kinderspeelplaats maakten. Eon speciaal boekje «van de bazar Is te iviriden op de (galerij .van Üe kerk. waar enkele kramen snet antiek, kunst en oude foto's -opgeslagen zijn. Een. lijn rustig plekje waar antielebeühob- .bers, kunstkenners en foto-enthou siasten ongetwijfeld hun draai zuilen kunnen vinden. Zoals ibekend wordt de opbrengst wan de Siso-lbazar gedeeltelijk be steedt aan het zendingswerk. De rest wordt aangewend voor de bouw van een nieuwe Gereformeerde kerk in Kethel. Hoewel de bazar dit keer op (zal brengen, durft ds Schuring desge vraagd niet te voorspellen. Wel zei hij dat er voor eind december mog 18.000 'gulden bijeen moet komen, om het, streeSbedrag van een. ton per jaar te kunnen bereiken. Wanneer een. begin gemaakt kan worden onot de bouw van de nieuwe kerk kon de dommee ons ook' nog niet meedelen, omdat de gemeenteraad nog geen toestemming beeft gegeven om do bouwgrond naast bet (bejaarden centrum „De Hang" inderdaad voor een kerk te bestemmen. Dominee Schuring hoopt iwel dat deze formele toestemming 2eer snel loskomt, want als hij de bouw niet voor begin, maart 1971 aanbesteed heeft dan vervalt een rijkssubsidie van 25 pet op de bouw kosten. De initiatiefnemer tot de bazar is elk jaar weer de Siso-cflub, eon. ver eniging met uitsluitend vrouwelijke laden, onder voorzitterschap «van de vrouw van de dominee, mevrouw A. Schuring-Ike, Zij is nu drie jaar voor zitter van deze typisch Schiedamse club en 'vertelde het een en ander over het on tstaan. De naam .van de vereniging werd afgeleid van het (begrip Samen In spannen, Samen Ontspannen. Dc club werd 23 ja ar .geleden, opgericht en be- dtond uit vrouwen die het bale jaar door handwerkten, breiden en bor duurden. Het resultaat van al dat .werk iwerd eons per jaar bijeenge bracht op een (bazar en de opbrengst van de verkoop werd gebruikt voor de aankleding van, de kerk, zoals de aan schaf van eon loper, gordijnen, een preekstoel, enz. In de loop der tijd veranderde de aard van de,aangebo den waar op de bazar, en zo vindt men er tegenwoordig ook levensmid del on, fruitmanden, en bloemstuk]es, die -afgestaan worden door de deden van de gemeente. Een. radicale verandering - van de sfeer op de bazars cn daarmee een vergrote belangstelling kwam enkele jaren terug, toen het geheel watf grootser opgezet werd en men ook .munten, .antiquiteiten en oude boeken op de bazar kon. vinden. Wat alle veranderingen teweeg ge bracht hebben is vanavond en mor genavond nog te zien .van half acht tot tien uur in de Magnalia Dei-kerk. Voor de 23ste maal wordt weer, een Siso-bazaar gehouden in de Magnalia Dei-kerk. De opbrengst is ook nu weer voor een nieuwe/ kerk in Kethel. (Van een onzer medewerkers) SCHIEDAM, donderdag Een niet alledaagse vangst deed dinsdag do hengelaar II. - Schoenmaker op .het strand bij Rockanje waar hy met zjjn vlsmaat A. Kardol op gul viste; een vissoort die de laatste dagen onder de kust veel wordt gevangen. Na wat platvissen te hebben ver schalkt, haakte de heer Schoenmaker een zilverkleurige vis van ongeveer een halve meter lengte. De hengelaars "dachten aanvankelijk dat het, een zee forel was die een associatie opriep met vis braadpan en,een kluitje room boter.'Bij het schoonmaken van de vis kwam echter eon rode vleeskleur te voorschijn. Met behulp van de hengel- sportspeciaii5t J. van Tilburg kon la ter de vis worden gedetermineerd als zijnde een zalm, waarvan de vangst vanaf het zeestrand iets bijzonders is. Volgens de scheepsbouwkundige J. van Tilburg is het bij het dokken van schepen op de werf van Verolme eer der voorgekomen dat er op de dok- vloer onder de hierop achtergebleven vissen een zalmpje werd aangetroffen. Be! voor 19.30 uur telefoon 135430 Abonnees buiten Rotterdam, Schiedam, kunnen zich wen den tót onze plaatselijke agen ten. ROTTERDAM, donderdag Het ss Rotterdam, van 'de Holland Amerika Lijn, dat momenteel een 42-daagse cruise van New York naar de Middel landse en de Zwarte Zee maaüct, zal begin november a-5. Istanbul en Izmir niet aanlopen. Deze beslissing is 'genomen in ver band met de In Turkije 'gesignaleerde gevallen van. cholera ert de daaruit voortgevloeide maatregel van de Griekse regering haar grenzen te slui ten voor al het verkeer komende, uit dit gebied. "(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag De Schiedamse afdeling van de vereni ging van ex-politieke gevangenen houdt op maandag 2 november een contactavond in „De Amstclbron". Op.' deze bijeenkomst,die om 20.00 uur begint,- zijn «alle leden en hun huisgenoten van harte welkom. Het is de bedoeling, dat er nog wat nagepraat zal worden over de feestelijkheden die de vereniging enige tijd geleden heeft gehouden in de Rank. Foto's die tijdens deze bijeenkomst zijn gemaakt door Dick Kramer uit Vlaai'dingen zullen te zien zijn eq kunnen eventueel besteld worden. Verder wil men het komende win- terprogramma ter sprake laten komen. BARENDRECHT, donderdag. De zestieri" bejaard en woningen die mo menteel in het bestemmingsplan „Paddewel" worden gebouwd, komen in december gereed. Men verwacht dat nog. dezelfde maand de bewoners hun huis kunnen 'betrekken. In „Padewie" zijn. bovendien nóg 22 bejaardenwoningen aan de Vliet- weg in aanbouw. (Van een. onzer medewerkers) SCHIEDAM, donderdag De korf- balcompctitie is zo ver gevorderd dat voor zaterdag en zondag reeds re turn-wedstrijden zijn vastgesteld. Schiedam en Succes zullen tegen Ten Donck cn BKC moeten proberen re vanche te nemen voor de geleden ne derlagen op dc eerste competitie-dag. 'Voor Succes zal dit eetï uiterst moeilijke taak worden. Het sterke BKC ui't Bretia komt op bezoek. Trai ner Koo'iinan. zal dc witblauwen onge twijfeld op hun fouten, 'gemaakt in de eerste competitie-helft, 'gewezen heb ben, maar of dit zondag effect zal hebben lijkt ons niet -waarschijnlijk. Schie'dam 'gaat ook geen eenvoudige wéetótrijd tegemoet. Ten Donck is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken en ®al zich de punten niet zonder slag of stoot 'laten afne men. Een gelijkspel of een kleine ovenvirmig voor de roodzwarten zit er, dachten wij, toch wel m. ODI ontvangt het Goudse Jodan Boys, In Gouda wend op het nippertje een zége uit (het vuur gesleept. Sinds dien zijn de dames en (heren steeds beter gaan spelen en de orfgcsla'gen positie aan de kop van de ranglijst zegt toch we.l iets over de huidige kracht van ODI. Een overwinning zijn de wiïawarfeh aan hun stónd' ver plicht. ROTTERDAM, donderdag Het bisdom Rotterdam staat voor de nood zaak- kerkgebouwen in oude woon wijken in een sneller tempo te sluiten dan nu het geval is, zo vermeldt een persbericht van het bisdom. De financiële deskundigen hebben bij het diocesaan bestuurscollege met klem aangedrongen op radicale bezui nigingen: de exploitatiekosten van het grote aantal kerken zijn ^ondragelijk". Het diocesaan college erkent dat het te grote aantal kerken niet gehand haafd kan blijven, maar heeft gesteld dat het moeilijk i3 tot oplossingen te komen, die èn zakelijk èn pastoraal verantwoord zijn. In de veertien jaren dat het bisdom Rotterdam bestaat zijn in de buiten wijken der stedon ongeveer zestig kerken gebouwd. De bezoekers van deze kerken laten in de binnenstads- kerken lege plaatsen achter. Omdat het aantal kerkgangers in deze perio de Is gedaald zou volgens rationele maatstaven reeds een evenredig aan tal kerken gesloten moeten zijn. Het diocesaan bestuurscollege sig naleert nog te weinig begrip voor deze situatie bij de 'gelovige gemeenschap. Tot nu toe ervaart het meer protest dan 'steun. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, donderdag Even als vorig seizoen heeft Nieuw Rotter dams Toneel weer een introductiepro- gramma voor scholieren van om streeks 15 jaar samengesteld. Deze keer is het programma gebaseerd op het stuk „Graf öderiand" van Max Frisch, door de acteurs Bas ten Baten burg en Gees Linnebank gecompri meerd tot een spel van circa drie kwartier. De première van Intro-1970 gaat op 6 november in het Piccolo- theater; aanvang 19.30 uur. De mede werkenden zyn: Diana Marlet, Huib Broos, Paul van Gorcum, Ad Hoey- mans en Gees Linnebank, Algehele leiding: Bas ten Batenburg. Verder voorstellingen op 9, 10, 12, 13, 17, 23, 24 en 25 november. donderdag 29 oktober 1970 - pag.ii, ROTTERDAM, donderdag Wethouder Van der Ploeg (on derwijs) wil bij de scholenge meenschappen Nicolaas Witsen en Van Oldenharnevelt gaan experimenteren met een mid-» densehool. De wethouder wil na gaan in hoeverre van de scho lengemeenschap Nicolaas Witsen een scholen gemeenschap zou kunnen worden gevormd van la ger beroepsonderwijs met mavo, eventueel met havo. Deze inte gratie zou een eerste stap zijn op weg naar de middenschool. Lu zijn zojuist verschenen be leidsnota geeft wethouder Van der Ploeg zgn persoonlijke visie op een dergelijke middenschool. Als uitgangspunt kiest hij de ophef fing van het lager beroepsonderwijs en mavo, zodat de elementen die in beide typen van onderwijs worden aangetroffen, gecombineerd opgaan in de middenschool. Deze school zou dan uitgangspunt moeten vormen van een verdere studie waarbij hij denkt aan de volgende mogelijkheden; a. middel- baai-. beroepsonderwijs, b. participa tie-onderwijs, c. havo en d. v.w.o. Het leerprogramma voor de mid denschool zou zo kunnen worden op gezet, dat 60 procent van de vakken gemeenschappelijk is en 40 proeent bestaat uit een keuzepakket, dat door dc leerling in overleg met zijn ouders eri de leerkrachten zou kunnen wor- 'den gekozen. Bij de gemeenschappelijke vakken wil Van der Ploeg de volgende onder werpen tot hun recht zien komen: creatieve ontplooiing, ook in verbaal opzicht; handvaardigheid; culturele vorming; beheersing van de moeder taal; beheersing van het Engels; mo derne wiskunde; sociaal engagement. Over dit laatste merkt de wethou der op." „Naar mijn mening zal in elk geval in de .middenschool bijvoorbeeld de vraag ter sprake moeten komen wat democratie is, waarbij niet slechts- het Engelse, het Franse en Ameri kaanse model van democratie ter spa ke komen maar evengoed het volksde- mocratische en anarchistische model. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag Dc ver bouwing van de YMCA-sociëteit „de Vonk" is zo goed als voltooid en op zaterdag 31 oktober start de sociëteit met de eerste avond van het seizoen. Er staat een optreden op het program ma van. de popgroep „Shape of Things". De voorstelling begint om 20.00 uur in gebouw de Jeugdbaven Lange Ha ven 129. De toegangsprijs bedraagt fl. 2.50 en de kaartverkoop begint reeds vrijdagavond, eveneens aan de Lange Haven. Met de verbouwing is vooral de be nedenzaal van de sociëteit een stuk gezelliger geworden en ook de entree ziet cr fleuriger uit. Het komend sei zoen gaat „de Vonk" een afwisselend programma brengen voor jongeren vanaf zestien jaar. Er zijn discoavon den en evenals vorige jaren worden de sociëteitsavonden weer verzor, door goede bands. „De Vonk" is geopend van maandag tot en met zondagavond, terwijl de jongeren van dinsdag tot en met vrij dagavond terecht kunnen in de mini- sociëteit ,/t Vunderke". Biljarters en tafeltennissers kunnen in de Jcugdha- ven hun sport beoefenen en ook de liefhebbers van televisie komen aan htm trekken. 4 _S_ Cv. fjmm ■h Bij de Europe Container Terminus worden vier Paceco-Vickers containerkranen geplaatst, waarvan nu gearriveerd zijn. De nieuwe kranen zijn een onderdeel van capaciteitsuitbreiding van de terminal, 22 miljoen gaat kosten. In„Borsalino" zijn Alain Delon en Jean-Paul Belmondo twee'be- vriende gangsters op weg naar de macht -in de onderwereld van Marsei lle. Hier hebben zij het nog even druk met de concurrentie. (ADVERTENTIE) Metgééti heeft "Modem" oott zoveel dankbare klanten gebod Moet unagaan; gemiddeld staat de huisvrouw een uuc per dag aan de vaat (en de man misschien ook). Dat is dertig uur per maand of wel een dag ea een nacht en nog zes uur. En dat, terwijl er een Indesit vaat- wasautomaat Is voor 696 gulden. Waarom hebtu daar niet eerder aan gedacht of wist U het mis schien niet? Voor 638 gulden, als u dat beter uitkomt voor een aantrekkelijke weckpiijs zander vooruitbetaling, bent u van die ellendige afwas ver lost. Hij spoelt - hij wast (en hoe!) - hij droogt. Kortom de beste vaaiwas- macbinc hoeft niet duurder te zijn dan de Indesit. Ruimteprobleem? In92%van alle gevallen op te lossen. Vraag het maar eens in ÖCn van die 16 winkels van "Modem". Daar ■weten ze er alles van. Ook van die ideale vaatwasser, die pracht-Indesit van 698 gulden; Dertig uur per maand afwassen.,,,,, ■we kunnen er met afgrijzen aan terugdenken. Bedankt, Indesit! ovSé BEL 010-296633 als u niet weet waar de dichtstbijzijnde "Modern"-winkel is. ROTTERDAM, donderdag Onder wijswethouder drs J. G. van der Ploeg kondigt in zijn beleidsnota aan, dat hij van plan is in het voorjaar van 1971 met een aantal alternatieve voor stellen te komen met betrekking tot de democratisering van het voortgezet onderwijs in Rotterdam. Hij zal zijn alternatieve voorstellen doen verge zellen van de meningen van rectoren, leraren, niet-onderwijzend personeel, leerlingen en ouders. ROTTERDAM, donderdag (ANP) In een brief aan het college van bur gemeester en wethouders heeft de Rotterdamse Kunststichting haar gro- te teleurstelling uitgesproken over de beslissing van het gemeentebestuur om geen toeslemming meer te geven voor het organiseren van een popfes tival in het Kralingse Bos. De Kunst stichting verzoekt het college opnieuw tc bekijken of alsnog toestemming voor het houden van een popfestival kan. worden verleend. In de brief schrijft de Kunststichting dat het pop festival 1970 om meer dan een. reden een. verheugende ontwikkeling in het Rotterdamse culturele leven was. Het gaf volgens de Kunststichting uit drukking aan het vermogen van de burgerij en gemeentebestuur om een plaats in te ruimen voor cultuuruitin gen van een belangrijk deel van de jeugd, Voorts droeg het popfestival 1970 bij, aldus de Kunststichting, tot de harmonische - groei van een eigen tijds cultureel klimaat in Rotterdam, bovendien werd een voorbeeld gege ven aan andere steden hoe het conflict tussen de generaties en levensstijlen te overbruggen valt. Volgens de Rot terdamse Kunststichting maakt het besluit van b, en w. een deel van dit positieve effect ongedaan. Voorts drei gen nu tegenstellingen te verscherpen, aldus de Rotterdamse Kunststichting in een brief aan b. en w. van de Maasstad. - Een paar jaar geleden kreeg regisseur Louis Malle het even lumineuze als lucratieve idee om Frankrijks vrouwelijke Grote Twee, Brigitte Bardot en Jèanne Moreau, in één film tegenover elkaar te zetten. Dit illustere voorbeeld heeft nu navolging ge kregen en. het resultaat is een manlijke „Viva Maria" geworden, „Borsalino", op het lijf geschre ven van het dynamisch duo Alain Delon en Jean-Paul Belmondo. Evenals bij Bardot en Moreau is in veel publiciteit vooraf ge suggereerd dat er bij de „confron tatie" wel vele spanningen zouden vrijkomen, wat natuurlijk niet gebeurd is, want Alain en Bébel waren al jaren losjes bevriend. Daarmee verdween gelijk al iets van het pikante in het verhaal, dat de geschiedenis heet te zijn van twee aanvankelijke vijanden, die dikke vrienden worden en dan gezamenlijk de gangsterwereld van Marseille anno 1930 gaan be heersen, In hun grondgedachte zijn de schrijvers van „Borsalino", het drietal Jean-Clauöe Carrière, Jean Cau en Claude Sautet (de besten en duursten uit de Franse filmwereld) uitgegaan van de persoonlijkheden, het „image" van beide opponenten. Delon is Sif fre- di, de harde, kille cn berekenende „mooie jongen", terwijl Belmondo de ook wel harde, maar toch meer non chalante, levenslustige gangster met het ruime hart is. Tijdens hun opgang naar de gangstertroon groeien beiden in hun persoonlijkheid. Delon wordt gegrepen door de zucht naar macht, wil steeds meer en verwijdert zich daarom van. zijn compagnon, die zijns ondanks bij de machtsstrijd betrokken wordt,-maar uit vriendschap meegaat. Delons films zitten altijd boordevol, vriendschap, maar in „Borsalino", waarvan hij tevens de producent is, heelt hij zijn voorkeur toch iets te ver doorgedreven, waardoor met name het laatste gedeelte van de film een gefor ceerd karakter krijgt. Daar komt nog bij, dat Delon tóch in die slotscènes door zijn vaste cameraman Jean-Jac- ques Tarbes in zijn creatie van een tweede Rudolph Valentino zo oogver-' blindend mooi heeft laten fotografe ren, dat het allemaal iets to veel van het goede wordt. „Borsalino" is in feite een ouder wets „star-vehikel", een gelegenheid voor de sterren om te schitteren en daar is alles aan opgeofferd. De bijfi guren zijn uiterst oppervlakkig ge houden en ook de entourage van dc. onderwereld van Marseille wordt slechts aan de buitenkant getoond. Dié buitenkant 2iet .er overigens wel ver zorgd en schilderachtig uit, waardoor de film op bepaalde momenten meer weg heeft van een gigantische mode show dan van een gangsterfilm. Aan alles is te zien dat „Borsalino" een duidelijke krachttoer is van dé producent Alain Delon en dat de rol van regisseur Jacques Deray een vol komen ondergeschikte is. Hij fungeert uitsluitend als uitvoerder en zijig greep op het spel van beide sterren,- lijkt miniem. Ze gaan hun eigen weg' en het is vaak leuk om te zien hoe Belmondo met al zijn stereotiepe geba ren bezig is de scène van Delon te sté len. Dat gebeurt vooral tijdens het eerste uur van de film, dat verreweg het amusantst is. Pas wanneer de se7 rieuze gangster-ethiek op de proppen komt, wordt het minder, maar datzelf- de probleem hadden de beide Maria's indertijd ook al met de Mexicaanse revolutie, FRED VAN DOORN Zondagmiddag - kinder matinee: „Uit; Hollywoods Lachfabriek", toeg., a.L ROTTERDAM, Een arbeidsongeval heeft gisteren, op het bedrijf van* de firma MontecatLni Edï-' son. s.p.a. aan de Welplaatweg het le ven 'gekost aan de 40-jarige stuwadoor M. Mijnckens uit Den Haag. Hijwerd door een collega voorover-' liggend mét zijn gezicht op de tegels gevonden in een loods. Een bak van een buRcmadhin© kwam terecht op zijn rug. Vermoedelijk is het slachtpf-f fer gestikt. Personeel gevraagd De Schiedammer Het Rotter dams Parool) vraagt VASTE Schiedam en omstr, Aanm. tel. 267-279, 's avonds na 18 uur. tel. 155960. SO20 Foto, film en. projectie PASFOTO'S KLAAR TERWIJL U WACHT. Foto van Vuuren, Hoogstr. 100. Schiedam, tel. 266720. Let op 't juiste adres. Diversen VERDAMP ING SB AKKEN v.a. f 1,25 Hard glas en mica: ka- chelkit 1,- Alle maten ka chelpijpen en ellebogen voor radig. Butagaskachel ƒ69,-. ..Waar dat wiel draalt". Hoog straat 67-69, Schiedam, tel. C6W36. SGSö de eerste twee die totaal een Prima notenzaak 1e koop aangeboden In drukke winkelstraat te Schie dam, o.m. met eigen doppimJabranderij'en vergunning hinderwet. Voor actief persoon goede broodwinning. Koopprijs, inventaris en goodwill nader overeen te komen; goe de re ntegenfactuurwaarde.ini. tel. 010207487.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 2