Geen uitspraak van raad over Hoogovens Kans voor ouders op informatie over het voortgezet onderwijs LANGS DE BUIT Toegangsweg en aula van begraafplaats volgend jaar gereed Rapport Empeo over verkeersonderzoek mei 1971 gereed 19/ 2280 SCHIEDAM KLATERGOUD 'IN SCHIEDAM T uberova-onderzoek in Magn. Deïkerk wordl afgesloten Auto slipt en slaat over de kop GEEN KRANT ONTVANGEN? TE WEINIG INFORMATIE ARGUMENT VOORLOPIG UITSTEL BESLISSING ra 2§ «J Meisje aangereden bij plotseling oversteken Zes jongelui aangehouden verdacht van inbraak en mishandeling Brand in motor van personenauto Balen stro gestolen van landbouwwagen KOERIERSTERS dinsüag 24 november 1970 - pag. 5 Nu de populaire radio-uitzending „Klatergoud" van Jelle de Vries ook als serie op de (VARA)televisie zal gaan verschijnen moeten er de nodige buitenopnamen worden gemaakt. De keu2e voor de lokatie van eerste aflevering die de titel „De Ruige Buurt" draagt v/as het Zakkendragershuisje aan de Oude Sluis, café Intiem en omgeving. Niet" zo vreemd als men bedenkt dat als camera-man voor da serie de in Schiedam zeer bekende Jan Schaper optreedt Zwaan, Sherry en Beer, die ook via de radio-uitzendingen hun steentje bijgedragen hebben voor het grote succes van Klatergoud, waren gister avond in Schiedam voor de tv-serie, waarvan Henk Barnard de regie voert. Gedanst wordt er ook; onder leiding van choreograaf Dolf Ephraim. De schitterende automobile een zeer kostbare Chevrolet waarvan de „onderwereldfiguren" zich gisteravond bedienden is eigen dom van niemand minder dan Tom „Doms" Manders. De in Schiedam gefilmde taferelen 2u!len over enkele maanden door de VARA worden uitgezonden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Twee maanden nadat de gemeenteraad besloot een krediet van 362.000 te verlenen voor de aanleg van de toegangsweg naar de nieuwe aula op de algemene begraafplaats heb ben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland reeds de goedkeuring aan dit besluit gehecht. Aangezien dit projekt een hoge urgentie heeft, is de goedkeuring van GS snel gekomen en zal ook haast wor den gemaakt met het aanleggen van de toegangsweg. Hierdoor wordt het mogelijk dat gelijk met het officieel gereedkomen van de nieuwe aula in de eerste maanden van 1971 ook van de nieuwe weg gebruik zal kunnen worden gemaakt Do weg komt te liggen i» het verlengde van de Laan van Spierings- hoek en loopt langs de Flat Spierings- hoek en ten zuiden langs de bestaande woning naast het tennispark Spie- ringshoek. Hiervoor zullen de be staande waterpartijen ingrijpend ge wijzigd moeten worden. Aan deze bre de laan komt ook buiten het hek van dc begraafplaats een parkeer terrein met een capaciteit van dertig auto's bestemd voor de bezoekers van de begraafplaats. Voor een passende aankleding met beplanting zal de ge meentelijke Plantsoenendienst zorgen. Wanneer de nieuwe toegangsweg gereed is, zal de bestaande haofctioe- gang tot de algemene begraafplaats aan de Burgemeester van Haarenlaan worden afgesloten. Alleen een dienst- uilgang voor o.a, de afvoer van de lijkwagens Lal gehandhaafd blijven. Het voorterrein van de begiaafpïaats, waar nu nog het houten gebouwtje staat, is bestemd voor een nieuwe verbindingsweg met "Vlaardingen. Gelijktijdig met de aanleg van de nieuwe toegangsweg zal ook het ter rein waar vroeger de houten noodge bouwen van do Scholengemeenschap Spieringshoek stonden (later door brand verwoest), onder handen genomen worden. In afwachting van (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Het bevol kingsonderzoek van het rbntgenteam van de stichting Tubcrova zal vrijdag 27 november a.s. na 12 uur afgesloten worden voor de bewoners van dc wij ken Gvoenoord, Kethel en Nieuwland. Het onderzoekcentrum zal dan ver plaatst worden van de Magnalia Dei- kerk in de Albardastraat naar het schoolgebouw in de Zwartewaalse- straat. Inwoners van dc bovengenoemde wijken die ouder zijn dan 15 jaar hebben alsnog de gelegenheid om zich te onderwerpen aan hot onderzoek tot vrijdagmiddag 12 uur. Zij kunnen zich eventueel ook melden als 2e met in het bezit zijn van de oproepkaart. SCHIEDAM, dinsdag. De heer A. van de Broek (55) is gisteren met zijn auto in een slip geraakt toen hij mei grote snelheid over het natte wegdek van de Nieuwe Damlaan reed. Het voertuig kwam tot stilstand nadat het over de kop was geslagen. De man kon na behandeling in .de Dr. Nolet- stichting naar huis. Zijn auto moest total loss weggesleept worden. de definitieve bestemming van groen- aanleg, zal het terrein worden op gehoogd en aan de omgeving aange past met een groenbeplanting. Hier is ook een parkeerterrein gedacht met een capaciteit van veertig auto's, waarmee aan de parkeerbehoefte in de omgeving tegemoet wordt gekomen. Aula De byna gereedgekomen aula ligt op het kruispunt van de twee belang rijkste toegen van de begraafplaats, waaronder de bekende fraaie laan met bruine beuken. Het opmerkelijke ont- zoerp van het gebouw is afkomstig van het architekten- en ingenieursbu reau Spruijt en Den Butter b.i. te Schiedam. Als grondvorm voor de aula is ge kozen oen gelijkzijdige driehoek met zijdon van ca, 32 meter, Concentrisch hierin gelegen vormt een tweede ge lijkzijdige driehoek met zijden van 16 meter de eigenlijke aula. De ring tussen de buiten- en binnendriehoek is aan de zijde gelegen aan het voor plein open gehouden, waardoor een overdekte voorgalerij is verkregen. Vanaf deze voorgalerij zijn de twee wacht- en condoleanceruimten bereik baar, die ook vanuit de aula ze«'f be treden kunnen worden. Aan de zuidkant bevat de „ring" de dienstruimten, kantoor, keuken en toiletten .Aan de westzijde bevindt zich de opbaarruimte, die tevens als rouwkamers dienst kan doen. Ook een orgelkamer met daarachter een ber ging is aanwezig. De „ring" is plat afgedekt. In deze afdekking is een opgaand element ge projecteerd, in de eenvoudigste vorm, die de wiskunde bij de gelijkzijdige driehoek als grondvlak kent, n.I. dc tetraëder of het regelmatig viervlak. De hcbtkoepeltjes die daarin zijn aan gebracht zorgen voor een gedempte daglicht-invoer in de aula. Gepoogd is door eenvoudige, strenge, mathematisch bepaalde vormen oen eenheid te bereiken, die de geestelijke achtergrond van het ge bouw rellekteert. De bouw is uitge voerd door de N, V. Bouwbedrijf Ha ring en Zoon uit Schiplulden; de totaie kosten zijn (in 1S68) geraamd op 875.500. Bel voor 19.30 uur telefoon 135430 Abonnees buiten Rotterdam, Schiedam, kunnen zich wen den tot onze plaatselijke agen ten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag Na een uitvoerige discussie heeft de ge meenteraad gisteravond via een motie besloten zijn standpunt-bepa ling over de eventuele vestiging van een hoogovenbedrijf op de Maas vlakte voorlopig uit te stellen. De voornaamste motivering voor dit besluit was het feit, dat er by de gemeenteraadsleden nog te weinig bekend was over de consequenties van een toelating van een staalbe drijf ten aanzien van economische en ntilieu-hygicnische aspecten. De motie van deze strekking om de voorstellen van burgemeester en wethouders aan te houden werd ondertekend door bijna alle frak- tie-voorzitters van de politieke partijen in de raad met uitzondering van o.a. die van de Protestant Christelijke Groeperingen. Namens deze fraktie diende de heer IC Eykenaar een motie in, waarin de ern stige bezorgdheid werd uitgesproken over de mogelijke aantasting van het leefmilieu door bepaalde bedrijfsvestigingen in het Rijn mondgebied. Deze motie werd met 28 tegen 6 stemmen verworpen onder de al eerder genoemde argumentatie van het ontbreken van voldoende informatie over de problematiek. Partij van de Arbeid fraktievoorzit- ter F. Boschman zei het vervelend te vinden te moeten konstateren, dat öe raad moest discussiëren aan de band van de summiere gegevens die het college van b. en w< in hun voorstel hadden verstrekt. HU deelde mee, dat er in zijn fraktie verschillend werd geoordeeld over de vestiging van de Hoogovens met name over de aspecten van de werkgelegenheid en de milieu hygiëne. Op de vraag of de luchtver ontreiniging teruggebracht of voor komen kon worden, antwoordde dc heer Boscbman bevestigend, maar hij verbond daaraan wel de voorwaarde, dat „we bereid moeten zijn om daan- voor te betalen". De vragen die de eventuele vestiging van een hoog- ovenbcdrljf opriep, vond hij echter te talrijk om nu reeds een oordeel uit te spreken. De heer E. de Brabander (WD) wees er op dat naast de industrie ook, de gemeente en zijn inwoners grote vervuilers zijn. Hij kwa„. in zijn be schouwingen tot de voorlopige stel- lingname, dat de WD zich uit zou spreken voor eon vestiging, mits er daaraan zeer strenge voorwaarden ten aanzien, van hot milieu-behoud ver bonden 2ouden worden. „Wij levan hier bij een rivierdelta het belang rijkste knooppunt ter wereld. Wij kunnen ons met permitteren de wel vaartskraan dicht to draaien". Ook vond de heer De Brabander dat het Rijnmondgebied ten aanzien van de arbeidsrust een zeer belangrijke plaats was. Dit in tegenstelling tot het noorden van het land, waar de onrust in de m- dustrién vaak groter is; daarmee doe lend op de akties die CPN-voorman Fré Meis onderneemt om voor de ar beiders een betere salariëring te be werkstelligen. Op deze opmerking reageerde dr H. A. Schuring (PCG) door aan de heer De Brabander te vragen of hy zich wel realiseerde dat een partijgenoot van Fré Mms in het Sehiedamse colle ge van burgemeester en wethouders vertegenwoordigd is en of hij met hem van mening was dat het indu striebeleid m Schiedam goed behar tigd werd. Geldzakken De heer T. op 't Enfle reageerde eveneens op de naam Fré Meig; »>De geldzakken is de schrik In de benen geslagen bij het horen van de naam Fré Meis". Over de vestiging van de Hoogovens liet de heer Op 't Ende zich gedeci deerd. uit. „De CPN heeft altijd te kennen gegeven tegen de vestiging van een hoogoven te zijn. en ook nu weer spreekt zij dit als haar mening uit. Het Rijnmondgebied is tot sane- mngsgebied verklaard en dit houdt in dat de bedrijven die ernstige luchtver ontreiniging veroorzaken, moeten verdwijnen. Bn dan moet je zeker de Koogovens -niet toelaten". Mr M. J. M. van Kinderen (KVP) toonde zich felle tegenstander van een uitspraak van de raad in dit stadium. „"Wij zouden het heel wat gemakkelij ker hebben gehad als we een goede leidraad voor de discussies hadden ge had. Er zijn vele rapporten versche nen en we hadden toch wel mogen verwachten dat we voor dit debat een globaal uittreksel daaruit hadden kunnen krijgen." Hij vond dat de raad zich belache lijk zou maken op grond van de thans beschikbare informatie een uitspraak te doen. „Als wij nu gaan zeggen te gen deskundige mensen zo en zo moet je het doen en als die jongens dan vragen waarom, moet je zeggen, op basis van anderhalve pagina informa tie in een raadsstuk terwijl ja dan zes rapporten mist". De heer G. Kaptein (D'66) was hot met het eerste deel van het betoog van mr Van Kinderen niet eens. Hij vond dat er in het raadsstuk duidelijk stond dat de meningen van de des kundigen uiteen hepen en dat de raad van b. en w. geen pasklare oplossing voor het probleem mocht verwachten. De heer G. F. Verhulsdonk (VVD) benadrukte dat hij de problematiek van twee kanten benaderde. „Voor mijn gevoel zou ik zeggen: weg met die rotfabriek die stank veroorzaakt, maar verstandelijk geredeneerd zeg ik: ik heb hem nodig om mijn gezin te onderhouden". Wethouder B. E. Collé was het daar niet mee eens. Hij wees een vestiging van de Hoogovens duidelijk van de hand. „Als wethouder van de Volks gezondheid voel ik mij verplicht me te scharen onder de Kleine groep schreeuwers zoals meneer De Bra bander dat wenst uit te drukken. Je kunt de Hoogovens rich onmogelijk hier laten vestigen zonder dat je het leefmilieu verder aantast". De motie om de beslissing tot een nadere datum uit te stellen werd ten slotte met 30 tegen 4 stemmen aan ge nomen. De gebouwen die men hier op de tekening ziet zijn de achtererven van de aan de Hoofdstraat gele gen panden. Op dit punt van de haven vormen zij een conglome raat van bedrijven en bedrijfjes, hetgeen zich heeft ontwikkeld tot een kluwen van technische In strumenten. Rechts op de ach tergrond ontwaart men de hoge gashouder uit de Gorzen en rechts In het verschiet vertoont zich de granaatvormige toren van de kerk aan de Lekstraat (ADVERTENTIE) Ideaal voor van de winter zo'n gestikte cretonne deken met heerlijk Warme acryl vulling en in plaats van een sprei ook bijzonder goed als sierdeken te gebruiken. Nu koopt U bij ons zo'n ge stikte cretonne deken mat be haaglijk warme acryl vulling, in een fleurig bloemdessin, in de snijmaten 140 x 200,160 x 2t D en 180 x 215 cm voor aan- trekkelijke r jzen. 140x200 cm 160x210 cm 180x215 cm Morgenvroeg om 9 uur begint op da Ie etage de verkoop van deze gestikte cretonne dekens metiheerlijk warme acryl vul ling, in een fris bloemdessin, en de snijmaten 14Üx 200, 160 X 210 en 180x215cm. Ook rvasmfagir,organ open Géén tel. of schrift, best ("Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Gisteravond is op de Prof. dr. Kohnstamm- school de eerste in een serie van vier voorlichtingsavonden over het voortgezet onderwijs gehouden. Zoals bekend worden deze avonden georganiseerd door het bureau Onderwijs van de gemeente Schiedam en het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord. De be doeling van de voorlichtingsbijeenkomsten is om de ouders van leer lingen van de zesde klas basisonderwijs enige richtlijnen te geven in de wirwar van mogelijkheden voor voortgezet onderwijs, waaruit zij binnenkort samen met het kind en de onderwijzer (es) een keuze moeten maken. Ruim honderd ouders waren gis teren naar de Kohnstammschool ge komen om de voorlichtingsavond bft te wonen. Z(j waren er getuige van hoe de heer B. Themans en mejuf frouw G. J. Hlndrlks, respectievelijk schoolpsycholoog van de gemeente Schiedam en jeugd consulente van het GAB, een korte uiteenzetting gaven van de verschillende types van voort gezet onderwijs. De heer Themans beperkte zich daarbij vrijwel tot het expliceren van de structuur van de Mammoetwet. Hij zei daarbij onder meer: „De keuze is in een stroomversnelling geraakt na de invoering van de Mammoetwet. Er bestaat grote onzekerheid bij de ou ders over de nieuwe vormen en namen. En niet alleen dit, maar ook de benadering van het kind is veran derd." De uitleg die de heer Themans gaf over de Mammoetwet kon deze onzekerheid bij de aandachtige luiste raar echter grotendeels wegnemen. De schoolpsycholoog zette bovendien nog uiteen hoe de toelatingsprocedure tot een school voor voortgezet onderwijs zich in de Mammoetwet afspeelt. Voor deze procedure wordt tegenwoordig veel meer tijd uitgetrokken en wordt behalve een test ook de peroordijke waardering van de onderwijzer in ogenschouw genomen. Mejuffrouw Hindriks gaf ver volgens een opsomming van de ver- volgseholen in de sector van het Lager Beroeps Ondervijs, zoals o.a. do LTS en dc Lagere Nijverheidsschool voor Meisjes. Bovendien gaf zy ook nog een zeer belangrijk advies voor liet kiezen van een vervolgopleiding. RIej. Hindriks raadde alle ouders aan om by die keuze de de aanleg, de belangstelling, het karakter en de gezondheid van het kind in overweging te nemen. Na deze inleidingen werd de aan wezigen de gelegenheid geboden om vragen te stellen, aan een forum, dat bestond uit vertegenwoordigers van alle typen van voortgezet onderwijs die zich in Schiedam bevinden. Om zoveel mogeljjk ouders te laten profiteren van deze unieke kans om zich volledig te laten informeren over de keuzemogelijkheden en om zich zo doende heter voor te bereiden op dc belangrijke beslissing over de toe komst van hun kind, die zU mede moeten nemen, wordt deze weck in diverse stadsdelen nogmaals ecu der gelijke voorlichtingsavond gehouden. Dat is vanavond in gebouw Irene aan de Lange Haven, donderdag 26 no vember in de aula van de Rijks scholengemeenschap aan de Hugo.de Grootstraat en vrijdag 27 november tenslotte in de Et, Martinuskerk aan de Jan Damcnstruat. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Ter uitvoering van het besluit van de gemeenteraad van 24 augustus j.l. heeft burgemeester H. Roelfsema dezer dagen het contract getekend met de N.V. Maatschappij voor Projectontwikkeling „Empeo" te Utrecht. Deze overeenkomst houdt o.a, in, dat de „Empeo" ten behoeve van de ontwikkeling van de sanerings- en reconstructieplannen voor de binnenstad een intern verkeersonderzoek op beperkte schaal in Schiedam zal gaan, instel len, In mei van het volgend jaar zal „Empeo" een rapport gereed hebben waarin de resultaten van het verkeersonderzoek en van de verdere studie op de plannen zullen worden neergelegd. Op basis van dit rapport zal dan in een later stadium onderhandeld kunnen wor den, of en onder welke voorwaarden „Empeo" de uitvoering van de plannen zal verzorgen. Overeen is gekomen dat de gemeen te wel de kosten van het verkeerson derzoek zal betalen f 60.000,—) waarvoor dan weer de beschikking over de gegevens zal worden verkre gen maar dat de kosten voor ver dere studie voor rekening van „Em peo" komen op basis van „no cure, no pay", „Empeo" zal de plannen van het stedebouwkundïg adviesbureau Fled- derus/Van Gent, maar ook alle andere alternatieve plannen en ideeën, voor zover bekend, bestuderen en op -de fi nanciële en economische uitvoerbaar heid onderzoeken. Voorts zal de Utrechtse maatschappij de verdere ontwikkeling van de plannen, die moeten voeren tot een aanvaardbare stedebouwkundige conceptie, geheel kunnen begeleiden, Wanneer het rapport is verschenen zal de gemeente Schiedam dit zo spoe dig mogelijk in behandeling nemen en zich er binnen zes maanden over uit spreken. Als de partij en tot een over eenstemming kunnen komen, gaat de tweede fase van de samenwerking in. Dit behelst het opstellen on later uit voeren van een of meer bestemmings plannen. Een sluitend gemaakte ex ploitatie is daarbij de basis, terwijl de in de bestemmingsplannen ontworpen voorzieningen binnen 10 jaar kunnen worden gerealiseerd. Voor de tweede (uitvoerings-)fase zal een nieuwe overeenkomst worden gesloten. Voor -een goede communicatie wordt een „stuurgroep" gevormd, waarvan de leden voor een deel door burge meester en wethouders en voor een deel door „Empeo" worden benoemd, Dezp werkgroep bespreekt regelmatig alle problemen die wiet de uitvoering van de plannen samenhangen. „Em peo" ts bereid onder bepaalde voor waarden andere dan aan haar gelieer de aannemers te betrekken bij het werk; dit in overleg met burgemeester en wethouders en de commissie voor Stadsontwikkeling en Stadsuitbrei ding. De gronden, nodig voor de uitvoe ring van de bestemmingsplannen zul len door de gemeente worden aange kocht, doch „Empeo" zal de acquisitie voor öe vestiging verzorgen. SCHIEDAM, dinsdag, Op de Rot- fterdamseöijk is gistermiddag de 4-ja- rige Jolanda van Buijtenen uit de Schaperlaan aangereden door een bromfiets. Het kind stak plotseling over en de bromfietser, do 18-jarige scholier P.M.B. kon haar niet meer ontwijken. Het meisje is ter observatie m het gemeenteziekenhuis opgeno men. RIDDERKERK, dinsdag. De Ridderkerkse politie heeft in het weekend zes jongelui aangehouden verdacht van mishandeling en in braak. De jongelui werden betrapt toen zij op het Raadhuisplein een au to, naat kraakten. Eerder- schopten zij herrie bij een cafetaria op de Geer- laan en op de Irisstraat. Enkele an dere jongelui die zij mishandelden ga ven het signalement door aan de poli tie, die de herriemakers toen geruime tijd schaduwde. De gearresteerde jongens zijn de 18-jarige scholier F.P., de 15-jarige scholier B. v.V., beiden uiit Dordrecht, de lG-jarige varensgezel A.S. uit Vlis- smgen, de 18-jarlge metaalbewerker M.ÏC, de 17-jarige fabrieksarbeider P.B.A. en de evenoude fabrieksarbei der A. van Kallen uit Ridderkerk, Sommige jongens hebben meer op hun geweten. De politie heeft echter naar maandag gebleken is geen ver band kunnen leggen tussen hun daden en een inbraak bij de Co-op Super markt, een drogisterij op het Raad huisplein en een Sparwinkel niet ver van het centrum. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Op het Brocrsveld heeft gisteravond een kor te hevige brand gewoed in de motor van een personenauto. De eigenaar van de auto is de 40-jarige heer K. P. van Dijk uit Schiedam. Hy wilde van hot Broers veld de Lange Kerkstraat inrijden /toen in de bocht de motor afsloeg. Bij het opnieuw starten van de motor vloog deze door onbekende oorzaak in brand. Het vuur werd in eerste instantie bestreden met een brandblusapparaat van een passeren de automobilist. Even later was ook de brandweer aanwezig die eer nevel- straal gebruikte om het vuur tenslotte de doven. RIDDERKERK, dinsdag, Bij een nachtelijke surveillance heeft een pa trouille van de Ridderkerkse politie twee mannen aangehouden die balen stro van een landbouwwagen langs de verbindingsweg aan het stelen waren. De twee fabrieksarbeiders A.V. en J. van H. uit Dordrecht werden gepakt toen zij het een en ander al in hun auto hadden geladen. De auto ging ook mee naar het bureau omdat hij technische gebreken vertoonde. Zij wilden het stro gebruiken bij het hou den van konijnen en dergelijke. Een recherchewagen signaleerde 's machta een 17-jarige jongen «T.3.R.. die een spruitenland invluchtte toen hij werd aangesproken. Ka een klopjacht met een aantal agenten kon de jongen La de bosjes bij het viadukt langs de rijksweg 16 bij Ridderkerk worden aangehouden. Hij bteek te zijn wegge lopen uit een internaat in Dordrecht. Hij had bij een benzinestation langs de rijksweg een inbraak gepleegd en tevens een bromfiets gestolen. Personeel gevraagd De Schiedammer (Het Rotter dams Parool) vraagt VASTE BEZORGERS (STERS) voor Schiedam en omstr. Aamti, tel. 2C7279, 's avonds na 18 uur, tei. Foto, film en projectie PASFOTO'S KLAAR TERWIJL U WACHT. Foto Van Vuuren, Hoogstr. 105, Schiedam, tel. 260720. SISO Diversen chelpljpen en ellebogen voor radig. But aannaai? ach cis ƒ75, Waar-dat-wi el-draait, Hoogstr. 67-69, Schiedam. Tel. 265436.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 2